Jaap ten Oever's nieuu/e leven Langzaam doordringende vermaningen BLIK DOOR HET WERELD De Recron over de kampeertarieven „Pater" ivas huisschilder Tekort aan mannen op huwelijksmarkt Man verkrachtte meisje Flitsen Unctad III, de derde wereldkon- ferentie over handel en ontwikke ling die de V.N. thans in Chili orga niseert, is al even aan de gang, maar wat ze zal besluiten kan onmogelijk gepeild worden. Het is zo belangrijk ook niet want de resoluties van de konferentie binden niemand - die van de vorige zijn dan ook in het geheel niet uitgevoerd. We zouden kunnen zeggen dat de hele bijeen komst dan maar beter niet gehouden zou kunnen worden, maar dit gaat toch niet helemaal op. Frankrijk en Duitsland zijn bij voorbeeld gekomen met enige con cessies die meer u/aren dan de laag gestemde verwachting was: de Fran sen bijvoorbeeld willen financieel helpen om een fonds te stichten dat door het opkopen van overproduktie - en bij schaarste weer te verkopen - de prijzen van grondstoffen wat be ter kan regelen tussen bepaalde grenzen. Zeer belangrijk voor vele ontwikkelingslanden die nu soms het ene jaar aanzienlijk minder of meer verdienen dan het andere, afhanke lijk als ze zijn van de wereldmarkt prijzen voor vaak maar een enkel produkt. De Duitsers stelden voor extra-trekkingsrechten op het Inter nationaal Monetair Fonds aan de ar me landen toe te staan, wat neer komt op een extra-speling in de schatkist, ook weer om niet ogen blikkelijk door één misoogst of door één jaar van lage grondstoffenprij- zen in geldelijke moeilijkheden te komen. Deze voorstellen zijn niet gekomen zomaar omdat de Fransen en Duit sers meenden iets aardigs te moeten doen. Dat deze twee regeringen er toe bereid bleken is omdat ze er de noodzaak van inzien. En die nood zaak is hun vooral ook op de twee voorgaande Unctad-bijeenkomsten onder de neus gewreven. Nieuwe morele instelling- Zoals trouwens ook dit keer weer, met name door de E.E.G.-voorzitter Mansholt die onverbloemd vaststelde dat de handelskolos van de Euro- markt niet vrij te spreken is van het verwijt dat ze door beschermende maatregelen de import uit ontwikke lingslanden. extra moeilijk maakt, een bescherming van de eigen wel vaart die dan ten koste gaat van die van anderen. Dit geldt voor indus trie-produkt en en waaraan men irt Europa zal moeten wennen is dat als iets in een ontwikkelingsland beter of goedkoper geproduceerd kan wor den dat dan wel eens een bedrijf in Europa de poorten zal moeten slui ten. En het geldt op landbouwgebied, zoals een andere Nederlander terecht opmerkte: dr. Boerma de president van de voedsel- en landbouworgani satie van de V.N. Twee Nederlan ders, sprekende namens internatio nale instellingen. Hun voor de Europeanen niet al te vleiende taal zal niet in één keer lei den tot een heel nieuwe morele in stelling van de bevolking van de rij ke industrielanden in het westen je gens hun minder bedeelde mede wereldburgers elders. Maar als de xvoorden niet gesproken toerden zou het denken helemaal niet verande ren - nu gaat dat weliswaar veel te langzaam maar het gebeurt. En daar om alleen al is het belangrijk dat de Unctad III fungeert als een spreek gestoelte van waaraf de vermanin gen door herhaling doordringen tot de geesten van de mensen. „Klein zwart boekje" ROME, 6-5. Twee dagen voor' de verkiezingen is in de Italiaanse krantenkiosken een „klein zwart boekje" verschenen met „de gedach ten van Mussolini". Het boekje is iets groter dan het bekende rode boekje van Mao en vertoont onder aan de zwarte omslag een geel me daillon waarop het profiel van de „Duce" is weergegeven. Voor het re latief bescheiden bedrag van 5,35 gulden biedt het werkje een bloem lezing van min of meer uitgebreide citaten variërend van het vrouwen kiesrecht tot een boodschap aan de kleine Japanners of het verdedigen van de lire. (..Ik zal de Italiaanse lire verdedigen tot mijn laatste adem, tot mijn laatste druppel bloed", 1926). Aardschok op Kreta CHANIA, 5-5. Chania en andere steden op het eiland Kreta zijn don derdagavond laat opgeschrikt door. een sterke aardbeving aldus een me dedeling van de plaatselijke politie op vrijdag. Er zijn geen slachtoffers en er is geen schade aangericht. Jeugdige dieven roofden voor 180.000,- LEIDEN, 6-5. De Leidse recherche heeft in samenwerking met de kin derpolitie meer dan 25 grotendeels jeugdige inbrekers aangehouden, die worden verdacht van 125 misdrijven. Het werkterrein lag veelal in Leiden. De waarde van de totale buit was ongeveer f 180.000. De voorkeur van de jeugdbende ging uit naar kleding (voor ongeveer f 50.000), kleurentelevisietoestellen, draagbare radiotoestellen, bandre corders, rookwaren, levensmiddelen, schrijf- en telmachines, fototoestel len, en geld. Een deel van de gesto len goederen is achterhaald. AMSTERDAM, 6-5. Een aantal cij fers over kampeertarieven die woensdag 25 april in Vara's Koning Klant werden genoemd, lijken vol strekt onjuist. Dat schrijft het be stuur van 'Recron (Recreatie-Onder nemers Nederland) in een brief aan de redaktie van deze tv-rubriek Koning Klant noemde een gemid delde seizoenplaats-prijs voor tent of caravan van f 700. Recron berekent aan de hand van 537 Nederlandse terreinen uit de ANWB-gids een ge middeld tarief van f 369. Volgens Koning Klant betaalde een gezin van 4 personen met auto en tent of caravan in 1970 gemiddeld al f 64 per week. Recron komt anno 1972 via een a-selectie steekproef van 168 Nederlandse terreinen niet hoger dan f 51. „Bij het hanteren van gemiddelden zijn verschillen mogelijk, maar der gelijke grove verschillen moeten wel opgehelderd worden," aldus de heer Baaij, voorzitter van Recron, in zijn brief aan Koning Klant. AMSTERDAM. Het Amerikaanse jazzfenomeen Count. Basie, tijdens zijn op treden vorige week In de nacht in het Amsterdams Concertgebouw. BREDA, 6-5. De Bredase politie heeft een 25-jarige Marokkaan inge sloten, verdacht van verkrachting van een 16-jarig Bredaas meisje. De man zou dit hebben gedaan in zijn pensionkamer in Breda. Hij had het meisje ontmoet in een bar in Raams- donksveer en haar mee naar zijn ka mer gelokt met het verzinsel, dat hij zijn autosleutels kwijt was en reser vesleuteltjes wilde ophalen. Twee doden bij botsing BERGUM, 6-5. Bij een verkeers ongeluk in Bergum (gem. Tietjerk- steradeel) heeft vrijdagavond laat de levens geëist van twee inwoners van deze plaats. De 62-jarige F. Vriezinga, die op de fiets was, verleende volgens de politie geen voorrang aan cle 22-jari ge A. T. Bosma die op zijn motor aankwam. Beiden werden op slag gedood bij de botsing die ontstond. Ruim een ton verduisterd door administrateur DEVENTER, 5-5. Verdacht van verduistering van één tot twee ton is de 56-jarige J. S. uit Deventer voor de Zutphense officier van justitie geleid. De man, die een accountants bureau houdt in Deventer, deed de boekhouding voor een combinatie van schildersbedrijven in de Koek- stad. Enkele maanden geleden ontdek ten de schilders dat er in de boeken was geknoeid. Toen zij S. ter ver antwoording wi^en roepen, was de ze spoorloos. Maar dezer dagen meld de de gezochte zich uit eigen bewe ging bij de politie. MUNCHEN, 4-5. „Pater Mar tin", alom geliefd in het Bei erse plaatsje Oberreute waar hij maanden lang huwelijken inzegende, absoutes verrichtte, kinderen doopte en de biecht hoorde, is donderdag in Kemp ten tot vier maanden voor waardelijk veroordeeld wegens oplichterij 'en het dragen van priesterkleren waartoe hij niet het recht had. „Pater Martin" - in werkelijkheid de 31-jarige huisschilder Hagen uit Stutt gart - werkte als priester aan beide kanten van de Duits- Oostenrijkse grens. Begin vo rig jaar woonden 1200 katho lieke Duitsers en Oostenrijkers de eerste plechtige mis bij van de jonge „Neomist". Zijn op treden als „priester" rekende de rechter hem niet zo zwaar aan als de oplichterij waaraan hij zich schuldig heeft ge maakt en waarvan een bejaard echtpaar het slachtoffer iverd. j Dode en drie zwaar gewonden bij botsing BRUSSEL, 6-5. Vrijdag is op het landgoed Beverbeek in Achel, dicht bij de Nederlandse grens onder Val- kenswaard, een Nederlandse perso nenauto tegen een boom gereden. De vier inzittenden van de wagen wer den zwaar gewond overgebracht naar het ziekenhuis in Neerpelt, waar de bestuurder van de wagen bij aankomst overleden bleek te zijn. Het slachtoffer is de heer Van Eert uit Heese in Nederlands Limburg. De gewonden zijn zijn echtgenote en het echtpaar Baks-Pijnenburg, eveneens uit Heese. Beeld van koningin Wilhelniina AMSTERDAM, 615. Woensdag 17 mei zal koningin Juliana op de hoek Rokin-Lange Brugsteeg in Amster dam een beeld onthullen dat de Am sterdamse beeldhouwster Thea van der Pant van koningin Wilhelmina heeft vervaardigd. Het initiatief tot het oprichten van een standbeeld van koningin Wilhelmina werd in 1967 genomen door het Contactorgaan van vrouwenorganisaties in Amster dam. Kanloor ontruimd na alarm AMSTERDAM, 6-5. Het personeel van het hoofdkantoor van IBM-Ne- derland aan de Johan Huizingalaan in Amsterdam heeft het gebouw moeten verlaten, omdat er een me dedeling bij de directie was binnen gekomen dat er schade aan de ge bouwen zou worden toegebracht. Volgens de directie was het onmoge lijk de berichten te ontzenuwen en daarom werd het personeel verzocht het gebouw te ontruimen. Het on derzoek naar mogelijke explosieven werd door de eigen veiligheidsdienst van IBM ingesteld. De politie werd wel op de hoogte gebracht, maar niet te hulp geroepen. Gemeenschappelijke kaart van de maan WASHINGTON. 6-5. Amerikaanse en Sowjet-Russische deskundigen gaan een precieze kaart van de maan maken in het kader van de samen werking tussen beide landen bij het onderzoek van het heelal. Het is de bedoeling aan de hand van deze kaart in de toekomst ver gissingen uit te sluiten wanneer men het over een bepaalde plaats op de maan heeft. De kaart krijgt een ge meenschappelijk coördinatiesysteem. De deskundigen komen van 8 tot 12 mei in Washington bijeen voor het voorbereidende werk. uit het buitenland MEXICOSTAD. In Mexico-stad mogen vijf gevangenisbewakers zes maanden lang de cel ook eens van de binnenkant bekijken. Ze zijn schuldig bevonden aan medeplichtig heid aan een spectaculaire ontsnap ping vorig jaar zomer in een soort James-Bond-stijl. MARLOW HEIGHTS. Bij een bus ongeluk in de omgeving van Was hington zijn vijf passagiers omgeko men en 37 gewond, van wie zes zeer ernstig. Het ongeluk gebeurde toen op een natte weg een Greyhoundbus met forensen plotseling uitweek om een botsing te vermijden, slipte en omsloeg. ATHENE Een rechtbank in de Griekse stad Karditsa heeft de com munistische voorman Dimitrois Part- salidis tot achtmaal levenslang ver oordeeld omdat hij in 1949 als pre mier van een communistische tegen regering verantwoordelijk zou zijn geweest voor verscheidene moorden. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekend gemaakt, dat voor het eerst een Rus sische duikboot met raketten een bezoek aan Cuba brengt. De raketten hebben een reikwijdte van 1250 km. TUFLOOP. In de - Zuidafrikaanse plaats Turfloop is de universiteit voor negers gesloten nadat de stu denten massaal protesteerden tegen de uitsluiting van een voormalig vooi'zitter van de studentenraad. ANKARA. De commandant van de Turkse politie, generaal Kemalet- tin Eken, is voor zijn woning in An kara door vier met machinepistolen bewapende mannén neergeschoten. NEW YORK. In New York is be kendgemaakt dat Gunnar Jarring, de speciale bemiddelaar van de V.N. voor het Midden-Oosten, naar Mos kou terugkeert om zijn funktie van Zweeds ambassadeur in de Sowjet- Unie weer op te nemen. MOGADISCIO. In een proces naar aanleiding van een poging tot om verwerping van de regering van Co_ malie in 1969 zijn drie voormalige hoge funktionarissen ter dood ver oordeeld. DUBLIN. In interviews die het Amerikaans persbureau United Press International met hen heeft gehad, heeft een der twee topfiguren in het Ierse republikeinse leger don derdag verklaard dat de ene tak van IRA alle vredesinnitiatieven zal blijven afwijzen en oorlog op grote schaal tegen Engeland zal blijven voeren. WASHINGTON. Amerikaanse des kundigen in Washington zijn van oordeel, dat niettegenstaande het afbreken door dé Amerikanen van het overleg in Parijs over Vietnam geheime besprekingen tussen Ameri kaanse en Noordvietnamese verte genwoordigers niet onmogelijk zijn. MONTREUX. De Gouden Roos en de Zilveren Roos van Montreux voor de beste lichte televisie-show zijn dit jaar voor de Britten. ITV kreeg de jaarlijkse onderscheiding voor „The best om the comedy machine" en de BBC voor „The Goodies". SANTIAGO China heeft op de Unctad-conferentie opnieuw het bij eenroepen van een topconferfentie over afschaffen van atoomwapens geëist en herhaald dat het nooit als eerste land atoomwapens zal gebrui ken. MONTREUX. De persprijs van het festival van Montreux is dit jaar toegekend aan Liesbeth List die in de Belgische inzending „Bartazear- tea" liedjes zong van Jacques Brei, Boude wijn de Groot en Mikis Theo- dorakis. Dinsdag 9 mei, 21.45 uur: Liedjes uit Klatergoud 1971. Tonny Huurdeman en Coen Flink zingen „Mijn heilig huisje". Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 9 MEI. NED. I. De VARA laat vanavond een project van start gaan dat tot doel heeft zoveel mogelijk mensen aan het woord te laten over hun ver wachtingen van het leven en van hxin arbeidssituatie in het bijzonder. Aan deze actie zijn vanavond in het VA- RA-televisieprogramma twee uitzen dingen gewijd. „Van onderen" is de titel die eraan gegeven is. In de eer ste uitzending, om kwart voor acht, wordt een uiteenzeting gegeven van de bedoelingen en de verwachtingen van het project. Een uur later, om kwart voor negen, volgt dan de do cumentaire „Een boterham met te vredenheid". Vanavond om zeven uur de eerste aflevering van het ver haal. over de clown Pipo, zijn Mam- meloe en andere figuren als Kluk- kluk en Snuf en Snuitje. Voor acht uur ook de tiende aflevering van En een zoen van de juffrouw, dat de on derwijsproblematiek behandelt. Na het journaal wordt verder gegaan met het luchtige toneelspel Tegen voeters van Adriaan Venema. De stadsmens Hendrik-Pieter Stouthart is nog steeds niet gewend op het platteland. Kijkers, die zich geamu seerd hebben bij de serie Klatergoud die de VARA destijds uitzond, moe ten om kwart voor tien op het eerste net afstemmen. Dan wordt namelijk een programma gebracht van liedjes die in deze door Jelle de Vries ge schreven serie voorkwamen. Het laatste V AR A-pro gramma is de ac tualiteitenrubriek Achter het nieuws Tot slot het iZ..^ie nieuws en de her haling van les 14 uit de Teleac-cur- sus over archeologie. NEDII- Be NCRV zal vanavond met name de jeugd aan zich ver plichten met de vertoning van het portret van dé populaire en begaafde popgroep Bee Gees. Ook al een pro dukt van het fïlmechtpaar Jan en Rita Huyskens is het programma „Net effe een andere vakantie", waarmee in de vooravond begonnen wordt. Voor acht uur presenteert Tanja Koen ook nog Dier en Vriend. Een aflevering van Please sir komt direct na het journaal op het scherm. Daarin trekt Cromwell ten strijde tegen de lange haren van de jongens en de korte rokken van de meisjes. Na het portret van de Bee Gees volgt de rubriek Anders Nieuws. Na het laatste nieuws volgen Den Haag van daag en de vierde en laatste afleve ring van de Teleac-cursus Nascho ling Huisartsen. DINSDAG 9 MEI. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 14.25 Schooltelevisie; 18.45 Fabels; 18.55 Nieuws; 19.05 Pipo op Bizarra; 19.30 En een zoen van de juffrouw; 19.45 Van onderen; 20.00 Journaal; 20.20 Tegenvoeters; 20.45 Van onderen; 21.45 Liedjes uit Klatergoud; 22.10 Achter het nieuws; 22.50 Nieuws 22.55 Teleac. NED. II: 1S.45 Fabels; 18.55 Nieuws 19.05. Net effe een andere vakantie; 19.29 Dier en Vriend; 20.00 Journaal; 20.21 Please sir; 20.50 Bee Gees, een portret; 21.35 Ander nieuws; 22.20 Nieuws; 22.25 Den Haag vandaag; 22.30 Teleac. DE BILT, 6-5. Er is een tekort aan mannelijke huwelijkspartners in middenstandskringen en intellectuele milieus, vooral in de leeftijd van 30- 50 jaar, constateert het Landelijk Centrum voor Huwelijkscontacten in De Bilt in zijn jaarverslag 1971. Er staan 633 mannen ingeschreven te genover 1346 vrouwen. Het aantal ingeschrevenen is sinds de beginperiode (1970) verdubbeld tot 1026 mannen en 2006 vrouwen, ver deeld over verschillende leeftijds- en milieucategoriën. In 1971 zijn van het centrum 508 in geschrevenen getrouwd. Wellicht is dit cijfer hoger omdat niet iedereen een bevestiging stuurde en 335 man nen en 326 vrouwen hun deelneming in 1971 beëindigden. Het Landelijk Centrum is in 1970 voortgekomen uit een fusie tussen roomskatholieke, gereformeerde, hervormde en humanistische instel lingen op het terrein van huwelijks bemiddeling. In 1971 werd de stich ting erkend door de raad van toe zicht op de dienstverlening voor hu welijkscontacten, ingesteld door de overheid. In het jaarverslag wordt gesteld: „de indruk bestaat, dat het probleem van de ongewild ongehuwden vooral moet worden opgelost door een ver andering van de mentaliteit bij de ongehuwden zelf. Een passieve hou ding - zeker wanneer deze wordt veroorzaakt door teleurstelling en eenzaamheid - draagt weinig bij tot verandering in hun levenssituatie". 53 Achteraf schamen ze zich een beet je, omdat ze de laatste tijd zo terug getrokken waren tegen hun collega. In feite was hij niet eens zo'n beroer de kameraad, integendeel. En als hij nu een oogje heeft laten vallen op de zuster van de baas en die vindt het goed, dan hebben ze er achteraf be keken toch niets mee te maken? Als die twee het met elkaar eens worden, zal er misschien wat veranderen in de garage, maar alia, dat went ook wel. Dat jong kreeg waarschijnlijk de kans, waarom zou hij die dan niet met beide handen aanvaarden? Je zou wel stom zijn, als je het niet deed. Toegegeven, Jaap is een knappe jongen.althans, dat was hij. Je moet maar afwachten, hoe hij er uit zal zien na zijn herstel. Hij had wel een knapper meisje kunnen krijgen als dikke Dien. Hoewel, ze is altijd vriendelijk en helemaal niet uit de hoogte. En van alle markten thuis. Vast niet te groots om aan te pakken, als het nodig is. Ze bedient de pom pen, gaat mee in de ziekenauto en als er geen chauffeur is, rijdt ze zelfs taxiritten. Allemaal goede eigen schappen en het huishouden zal ze ook wel aan kunnen. Bekijk het ook eens van die kant en dan moet je, als je eerlijk bent, toegëven, dat Jaap het slechter had kunnen tref fen. Voeg er nog bij, dat Dientje ook wel een paar centen zal hebben, dan gaat-ie er vast niet op achteruit, als hij haar meeneemt naar het gemeen tehuis! Het oordeel wordt milder. Over zijn verleden wordt met geen woord meer gerept. Al hebben de kranten het wel even terloops in de herinne ring teruggebracht. Laten we daar over maar niet oordelen, want wat zou je zelf doen onder dergelijke omstandigheden? Geef daar maar eens antwoord op. Dat kan niemand. Dat weet je pas op het kritieke mo ment. De uitwendige verwondingen ge nezen nu in een snel tempo. Beren dien en Pleunie, die hem trouw elke dag één of meerdere malen bezoeken constateren tot hun blijdschap, dat er steeds minder verband is te zien. De kaakfractuur zal misschien nog de langste tijd van herstel vergen, maar hij eet alweer vloeibaar voed sel, geduldig toegediend door een toegewijde zuster in een speciaal kannetje. Op afdeling C is patiënt Ten Oèver het troetelkind van elke dienstdoende verpleegster. Uit de krant weten ze het allemaal, wat er met hem gebeurd is. Ze verafschu wen deze monsterachtige daad. Het medelijden aktiveert hun toewijding. Jaap ten Oever hoeft maar te kikken en hij krijgt, wat hij wenst. De zus ters verwennen hem van de vroege morgen tot de avond. En met de dok toren verheugen ze zich over zijn vooruitgang. Hoewel zijn kaak nog pijnlijk is, gaat het spreken iedere dag beter. Jaap laat geduldig al die liefde en toewijding over zich heen gaan en koestert er zich aan. Maar hij is pas blij, als Berendien er is. Dan Voelt hij zich ondanks de pijn gelukkig, zo dra de vrouw haar lippen zacht op de zijne drukt. En ook verlangt hij iedere keer naar zijn zuster. In deze weken groeien beiden zo mogelijk nog dichter naar elkaar toe. Plichtsgetrouw bezoekt ook Henk Garreveer hem een paar maal per week. Soms samen met zijn zuster, soms alleen. Een enkele keer is hij er tegelijk met Pleunie. Na het zieken bezoek neemt hij haar wel eens mee in zijn wagen. Soms om ergens wat te drinken en samen te babbelen. Een andere keer neemt hij het meis je mee naar Bergevoort, zorgt er voor, dat ze een gezellige avond heeft en brengt haar dan terug.naar haar woning in de stad. DOOR GERRIT FRANSSEN Zes weken, nadat Jaap in het zie kenhuis terecht is gekomen, toeren Henk en Pleunie wat rond. Het voor jaar is aangebroken, het is voor de tijd van het jaar uitzonderlijk zacht weer. Beiden waren die zaterdagmid dag op bezoek bij Jaap. Terwijl ze terugliepen naar buiten, nodigt hij haar uit voor een ritje. Pleunie heeft haar vrije weekeinde, dus niets weerhoudt haar zijn uitnodiging aan te nemen. Alleen in huis verveelt ze zich ook, nu Jaap er nog altijd niet is. Ze rijden ditmaal tamelijk ver weg. Pleunie bemerkt het en vraagt, waar hij heen wil. Hij weet een restaurant in de buurt van Arnhem. Als ze daar eens gingen eten? En dan via een an dere weg terug? Pleunie hoeft maar enkele ogen blikken na te denken. Het is zater dag, dus dan is er 's avonds geen be zoek. Ze had zich al verzoend met het vooruitzicht op een saaie, eenza me avond. Henk Garreveer is altijd zo vriendelijk en vol attenties. Ze mag hem graag. Bovendien bewon dert ze hem. Nog zo jong en dan al eigenaar van zo'n flink bedrijf. Hij heeft ondernemingsgeest, hetgeen ze diep respecteert. Het meisje is in jaren niet zo ver van huis geweest. Heel vroeger ging ze nog wel eens in de vakantie een dagje uit. Aanvankelijk met een vriendin. Later, toen vader meer en meer ging drinken, raakte ze ook haar vriendinnen kwijt, dus ging ze alleen. Nog later was er geen geld meer voor uitjes. Ze moest immers iedere week bijspringen om het huis houden nog zo goed mogelijk te la ten draaien? Vader had het grootste deel van zijn salaris nodig voor de kroegbaas. Zodat Jaap en zij moeder af en toe een briefje in de hand druk ten. En na die noodlotsavond had ze helemaal geen behoefte aan uitgaan. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4