AGENDA Huldiging jubilerende ..Zeelandia -medevverker A. M. Berrevoets Veel meer „eerste-jaars" aangemeld De Angola-koffie Grote schade bij brand in nieuwe supermarkt te Brouwershaven Het vogel-eiland „Griend" loopt gevaar Vijf-en-twiirtigjarig dienstjubileum ondernemingsraad van het bedrijf. Hij overhandigde vervolgens de ju bilaris een geschenk onder couvert. De heer Berrevoets kreeg bovendien als blijk van hulde het gouden be- drijfsinsigne op de borst gespeld. Namens alle collega's bracht ver volgens de heer J. Willemse de heer Berrevoets, onder aanbieding van twee fraaie tuinstoelen als jubileum geschenk, dank voor de ondervon den vriendschap. „We kennen u al len als een prettige collega, gemoe delijk en opgewekt", aldus de heer Willemse. Allen maakten hierna van de gele genheid gebruik de heer en me vrouw Berrevoets, zoon en schoon dochter, persoonlijk de hand te drukken. In gezellige kring bleef men hierna nog geruime tijd bijeen. Velen drukten de jubilerende heer Berrevoets de hand. Foto: de heer J. M. Doeleman jr. (links) feliciteert de jubilaris. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Z1ERIKZEE, 6-5. Zaterdag jl. her dacht de heèr A. M. Berrevoets de dag waarop h\j vijf-en-twintig jaar geleden in dienst kwam bij de N.V. Kon. „Zcelandia". Dit dienstjubile um vierde de heer Berrevoets met zijn familie zaterdagmiddag tijdens een hem aangeboden feestelijke hul digingsbijeenkomst in het midden van een flinke kring van „Zeelan- dia"-medewerkers en directieleden in de foyer van restaurant „Mondra- gon". In zijn openingswoord bü de aanvang van dit ongedwongen sa menzijn moest de heer J. Willemse als voorzitter van de personeelsvere niging tot zijn spijt melding maken van de afwezigheid wegens ziekte van het directielid de heer J. Cou- mou. „Zierikzee is gezegend met vele Berrevoetsen en dat zijn over 't al gemeen opgewekte en bereidwillige mensen. U bent ongetwijfeld een sie raad van die grote familie", aldus Afdeling Zeeland Europese Beweging bijeen in Vlissjngen VUSSiINGEN, 6-5. De EEG-landcn zijn momenteel de gróótste impor teurs van landbouwprodukten en in dustriële grondstoffen, dat betekent ook dat zij dé grootste verantwoor delijkheid dragen ten opzichte van de ontwikkelingslanden. Dit zei de heer S. Jonker, kabi netschef van ,de voorzitter van de Europese Commissie dr. S. L. Mans- holt, vrijdagavond tijdens een bij eenkomst in Vlissingen van de Euro pese beweging, afdeling Zeeland. constateerde „Zeelandia"-directeur de heer M. Doeleman H.J.zn. in een in hartelijke bewoordingen gestelde speech tot de jubilaris, nadat eerst mevrouw Berrevoets een geschenk doos bonbons in ontvangst had mo gen nemen. In z'n algemeenheid kan „onder de mensen" soms een spijtige „verstarring" worden opgemerkt. Het verheugde de heer Doeleman echter dat de heer Berrevoets hierop een prettige uitzondering vormt. In tegendeel zelfs, de jubilaris kan ge typeerd worden als een aangenaam en bekwaam r(\ens, die zijn entree bij „Zeelandia" maakte, nu 25 jaar geleden, toen het bedrijf min of meer een „wild-west" fase doormaakte: de oorlog was nog maar net voorbij en met de grondstoffen was het treurig gesteld. De heer Doeleman herinner de zich de jubilaris ook nog als een expert óp 't gebied van koffie- en pinda's branden, want in die bran che was de heer Berrevoets, vóór zijn „Zeelandia"-tijd, werkzaam bij de firma Geluk, in de „kelder" op de hoek van de Dam en de Post- straat. AMSTERDAM, 6-5. Terugkeer van de Angola-koffie lijkt uitgesloten', zo heeft het Angola comité meege deeld n.a.v. de uitslag van een en quête van het onderzoekbureau La gendijk in Badhoevedorp. Dit stelde vast dat 36 percent van de Neder landers bezwaar heeft tegen het gebruik van Angola-koffie. Een daling van de omzet van een koffiebedrijf van vijf procent is voldoende om te stoppen met de ber- werking van koffie uit Angola, zo stelt het comité. Het Angola comité vindt het resul taat van het onderzoek „bijzonder bemoedigend". „Men kan nu niet langer zeggen dat de boycot van Angolakoffie in Nederland is tot stand gekomen al leen omdat een kleine groep dit wil. Het resultaat is bijzonder positief als we bedenken dat een dergelijk on derzoek een jaar geleden waarschijn lijk niet, meer dan vijf pet. van men sen met bezwaren tegen het gebruik van Angolakoffie had opgeleverd". DEN HAAG, 6-5. Het Rjjks Com puter Centrum heeft 21.800 aan staande eerstejaars geteld, die zich hebben aangemeld om een universi taire studie te gaan volgen. Voor het lopende cursusjaar waren in maart 19.869 eerstejaars inge schreven, geteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. De com puter haalde bij het telwerk alle dubbele of meervoudige aanmeldin gen er uit. België en de abortus BRUSSEL, 6-5. De Belgische Na tionale Raad van de Orde van Ge neesheren heeft zich op het stand punt gesteld dat een.arts in België, ook al zou abortus gelegaliseerd worden, de mogelijkheid moet heb ben zo'n ingreep te weigeren zonder dat hü zich daarvoor ten overstaan van zijn patiënten behoeft te verant woorden. De raad meent voorts dat slechts tot zwangerschapsonderbreking over gegaan mag worden door een be voegd prakticus en in een ziekenin- richting die beantwoord aan normen die vastgesteld zijn in de wet op de ziekenhuizen Dit standpunt van de raad is een reactie op het enige tijd geleden als initiatiefwet ingediende voorstel tot legalisering van abortus van de Bel gische socialist Calewaert. Schipbreukelingen gered GIJON, 6-5. Een Spaanse tanker heeft naar marinekringen hébben meegedeeld, acht zeelieden en de vrouw van een schipper opgepikt die vier dagen lang ter hoogte van de Noord-Spaanse kust rondgedreven hebben nadat hun schip gezonken was. Een zeeman wördt vermist. Het gezonken schip was Deens. De geredden zijn zeven Denen, een Noor en een Brit. De vermiste zeeman is een Libanees. Apotheek'' 53' „U kreeg 't bij ons niet cadeau", zo constateerde de heer Doeleman veï- der. Het was de directeur in dit ver band een vreugde te mogen vast stellen dat het altijd bijzonder goed gaat in de „apotheek" in de kelder van de fabriek, waar de heer Berre voets in het produktieproces belast is met bepaald geen eenvoudige taak. Hij roemde ook de accuratesse van de jubilaris, die zich zodoende ver zekerd weet van de tevredenheid van alle collega's. „Het is voor ons een geruststelling te weten dat u er bent", aldus de heer Doeleman, die uiting gaf aan zijn spijt over het feit dat de héér 'Berrevoets in 't verle den niet een plaats ambieerde in de Het bleek namelijk, dat talrijke studenten zich bij meer dan één in stelling hadden aangemeld om zich van een plaatsje op een universiteit of hogeschool te verzekeren. Allen, die zich hebben aangemeld krijgen daar nog deze maand een bevestiging van. Daarbij wordt dan tevens gele genheid geboden alsnog van studie ï-ichting of instelling te veranderen. In absolute cijfers was de groei het grootst bij de geneeskunde. Er wer dén 2.943 aanmeldingen geregis treerd, waar 1.900 thans ingeschre ven eerstejaars tegenover gesteld kunnen worden. De toenemende be langstelling geldt vooral de medicij nenstudie in Nijmegen, aan de V.U. in Amsterdam, in Groningen, Utrecht en Rotterdam. TWEEDE KAMER Regering wijst hervatting bombardementen af DEN HAAG, 6-5. Minister Schmel- zer (buitenlandse zaken) heeft het afwijzend standpunt van de regering ten aanzien van de hervatting dei- bombardementen op Noord-Vietnam onder de aandacht van de regering van de Verenigde Staten gebracht. Er behoeft niet aan te worden getwij feld, dat Washington zich zeer wel bewust is van deze afwijzing, aldus de minister in antwoord op vragen van het P.v.d.A.-kamerlid Van der Stoel. Hij voegt er aan toe, dat er ook geen misverstand over kan be staan dat de regering de Noordviet- namese inval eveneens afkeurt. Campinghouder bij ruzie aangereden RIJEN, 7-5. De rijkspolitie in Rijen heeft de Italiaan G. F. uit Breda aangehouden, beschuldigd van po ging tot doodslag of zware mishan deling. Zaterdagochtend wilde hij met zijn ijswagen de camping van de heer Gillis te Rijen binnenrijden. Deze stond dat niet toe. Tijdens een woordenwisseling drukte F. de cam pinghouder achterover en gaf gelijk tijdig gas. De wagen reed over een been van de heer Gillis, dat op drie plaatsen brak. BROUWERSHAVEN, 6-5. Vrijdag middag tegen twaalf uur werd de Smalstad opgeschrikt door de brand weersirene. Daar het echter ook bij na tijd was voor de wekelijkse sire necontrole ontstond er bij de brand weerlieden enige onzekerheid of er nu werkelijk brand was. Dat dit zo was bleek alras door de tijding uit Den Osse, waar de enige weken ge leden geopende supermarkt op het zomerhuizenterrein „Den Osse" in brand stond. De brand is vermoedelijk ontstaan in dé koelinstallatieruimte, waar las- wèrkzaamheden hebben plaats ge had. De technische-recherche stelde hiernaar een diepgaand onderzoek in. De schade aan gebouwen en de inventaris wordt geschat op 6 a 7 ton. De kampwinkel behoort toe aan de exploitatiemaatschappij Kavero, die ook de zomerwoningen bouwt in Den Osse., Grote rookontwikkeling Het vuur ontstond in de koelin stallatie en verspreidde zich naar de achterzijde van de winkel. Een enor me rookontwikkeling dwong de brandweerlieden van Brouwersha ven en het corps Dreischor om de maskers .te gebruiken, terwijl ook gaten in het platte dak gemaakt moesten worden. De levensmiddelen en andere artikelen zijn praktisch alle onbruikbaar geworden. Er was zo'n enorme hitte in de winkel, dat alles wat plastic was smolt als sneeuw voor dé zon. Polyester mo torboten en radio's gingen eveneens verloren. Het inmiddels gearriveerde brandweercorps van Scharendijke behoefde geen dienst te doen. Burgemeester A. P. Schouwenaar was. spoedig op de plaats des onheils om zich op de hoogte te stellen van de catastrofe in de moderne kamp- winkel, welke hjj vier weken gele den opende. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Miss Hollaud '72 komt uit Den Haag AMSTERDAM, 6-5. De 25-jarige asblonde Jenny ten Wolde ui't Den Haag is vrijdagnacht in het casino in Amsterdam gekozen tot Miss Hol land 1972. Zij is fotomodel-manne quin van beroep, spreekt vloeiend frans, duits en engels, en geeft als hobbies op: toneel, reizen, zwemmen, tennis en paardrijden. Jenny ten Wolde was samen met nog 19 meisjes geselecteerd uit 160 aanmeldingen voor deze Miss Hol land verkiezingen, waarvan de 69- jarige organisator Pim van Meeuwen met spijt in zijn stem zegt: „de mooi ste meisjes zitten altijd in de zaal. Die hebben verloofdes, die hun niet toestaan aan de wedstrijd mee te doen". Protesten tegen executies in Turkije DEN HAAG, 7-5. Amnesty Inter national, de Nederlandse Jeugdge meenschap, de Nederlandse Politieke Jongerencontactraad en het Neder lands Comité Internationaal Jonge renwerk hebben een telegram gezon den naar de president van Turkije. Hierin dringen zij er bij hem op aan al zijn macht aan te wenden om vol gende executies te voorkomen. De organisaties zeggen alles in het werk te zullen stellen om verdere execu ties in Turkije te voorkomen. Fiuauciële actie van D'66 DEN BOSCH, 6-5. De algemene le denvergadering van D'66 heeft za terdag besloten tot een financiële actie, waarbij de leden een minimum gift van 25 gulden wordt gevraagd. Ook werd een nieuwe contributie regeling in het leven geroepen, ten einde in de nijpende financiële toe stand van deze partij verbetering te brengen. Familietwist brak uit in Tilburgse kerk TILBURG, 7-5. Een grootmoeder en een grootvader, van 42 en 52 jaar, zijn zondagmorgen ingesloten na een vechtpartij in de Rooms-Katholieke kerk aan de Hoefstraat in Tilburg. Aanleiding tot het incident was het feit, dat zij niet waren uitgeno digd voor de communieplechtigheid van een familielid. Voor de dienst begon, ontstond buiten de kerk een scheldpartij tussen de grootouders en enige andex-e familieleden, de ruzie verplaatste zich naar de kerk, waar klappen vielen en met stoelen werd geslagen. Enige vrouwen onder de 450 kerkgangei-s vielen flauw, ver scheidene mannen wilden zich ook in de strijd mengen. Toen de ruziende families in de sacristie wax-en beland, kon de poli tie de zaak sussen. De communieplechtigheid kreeg enkele uren vertraging. Bijna half miljoen gulden voor Chinees beeld NEW YORK, 6-5. Een sandelhou ten boeddha-beeld dat in 461 in China is gemaakt, heeft op een vei ling in New York 140.000 dollar (on geveer 480.000 gulden) opgebracht. Botsing als gevolg van dodenherdenking ROTTERDAM, 6-5. De dodenher- denking heeft, naar eerst vrijdag uit getuigenverklaringen is gebleken, op de rijksweg 16 tussen Rotterdam en Dordrecht een botsing tot gevolg gehad waarbij 'twee personenauto's en een bus waren betrokken. De be stuurder van een van de pei-sonen- auto's, de 31-jarige Papendrechter A. van Oostei'hout moest met letsel aan hoofd en nekwervels en gebro ken ribben in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam worden opgenomen. De bestuurders van de personen auto's hadden om acht uur hun voer tuigen midden op de rijbaan gestopt om de twee minuten stilte voor de gevallenen in acht te nemen. De be stuurder van een lijnbus die hierop xiiet had gerekend, reed in op de auto van de Papendreehtei\ De twee voertuigen schoven vervolgens op hét tweede stilstaande voertuig. Jongetje verdronken GRONINGEN, 7-5. De driejarige Adriaan E. Willems uit Stedum is zondagmiddag in Middelstum met zijn driewielertje het Boterdiep in gereden en verdronken. Het ongeluk gebeurde toen zijn ouders bij kennis sen op bezoek waren. Na enige tijd miste de moeder haar zoontje. Men vond het fietsje bij de kanaaloevei*, even later ook het vei-dronken jon getje. In zwembad verdronken HOOFDDORP, 7-5. De 18-jarige Henk van der Putte uit Hoofddorp is zaterdagmiddag in het Albert van der Zwaardbad in zijn woonplaats verdronken. Vermoedelijk is de man tijdens het zwemmen onwel geworden en kreeg hij een hei'senbloeding. Kindje verdronken SASSENHEIM, 7-5. Zaterdagmid dag omstreeks één uur is het twee jarige dochtertje van de familie Van Veelen uit Sassenheim in een sloot langs de Oude Heereweg te Voorhout geraakt, vlak bij de woning van haar grootouders. Het meisje werd leven loos uit het water gehaald. Maandag 8 mei Zierikzee Mondragon, 8.00 uux*, afd. Philate- lica. Burgh W. G. Bootlaan 24, 8.00 uur, mode show huis „Marie Eugénie". Nieuwerlcerk Ons Doi-pshuis, 8.00 uur C®öp. Ver. Diepvrieskluizen. Oosterland „Pleistei'plaats", 7.30 uur, afdeling Duiveland, Ned. Plattelandsvrouwen Bond. Dreischor Plaatsenhuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad, Brouwershaven. Dinsdag 9 mei Zierikzee Hervormd verenigingsgebouw 8.00 uur, Vrouwengroep „Wees een Ze gen". R.K.-centrum, 7.30 uur, contactavond U.V.V. Malta, bij de gymzaal, 19.30 uur, zo- merconcert „Kunst en Eer". Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, afd. Ned. Plat telandsvrouwen Bond. Donderdag 11 mei Haamstede Vogelwacht, 7.00 uur, vogelgeluiden excursie, splitsing Vertonsweg-Mool- weg, Haamstede. Nieuwerkerk Dorpshuis, 14.00 uur, start gezellig- heidsi'it m.c. „Spai-ta". Vrijdag 12 mei Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto, (bondscollectie). Dinsdag 16 mei Haamstede Geref. kerk, i-eci-eatiezaal, 8.00 uur, streekvei-gadering N.C.V.B. Milieubelasting in Utrecht UTRECHT, 4-5. Het provinci- aal bestuur van Utrecht wil met ingang van volgend jaar „milieubelasting" gaan heffen voor het lozen van afvalwater en storten van afvalstoffen in door de provincie beheerde oppervlaktewateren. Provinci ale Staten beslisten in januari dat het provinciaal apparaat zelf het passieve en actieve waterkwaliteitsbeheer zal gaan voeren. Jaarlijks zal met dit beheer (het apparaat, onder houd zuiveringsinstallaties) volgens globale schattingen een bedrag van 15 miljoen gulden zijn gemoeidDe provincie heeft uitgerekend dat dit neer komt op een jaarlijks van ze ker 15 gulden per inwoner equivalent (I.E.), hetgeen be tekent dat per gezin (gemid deld 3,5 I.E.) f52,50 zou moe ten worden betaald. De grote vervuilers als grote bedrijven zoud de „milieubelasting" en kele tonnen kunnen gaan kos ten. LEEUWARDEN, 6-5. Het sikkel vormige vogeleiland Griend, midden in de Waddenzee tussen Harlingen en Terschelling, loopt als er niet spoedig maatregelen worden getrof fen ernstig gevaar. Elk jaar slaat de zee zo'n vijf tot zeven meter aan de noordkant van dit achttien hectare grote „wande lende" eilandje weg, terwijl het aan de landzijde onvoeldoende aangroeit. Ir. Van Herwerden, inspecteur Noord van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Neder land, is van mening dat de afsluiting van de Zuiderzee en in een later sta dium ook de Lauwerszee dit proces hebben versneld. De sindsdien steeds hoger oplopende vloeden hebben z.i. het evenwicht tussen zandaanvoer en afslag ernstig vci'stoord. Door de afkalving en afvlakking aan de bovenkant overspoelt do zee het eiland steeds vakei', aldus de heer Van Herwerden. Dit heeft het gevolg dat de vegetatie die nodig is om het zand vast te houden, snel ler verdwijnt. Het gevolg is een voortschrijdende erosie die de situ atie hoogst kritiek heeft gemaakt. „Flitsen" uit het buitenland MOSKOU. De coiTespondent van de Londense Times in Moskou, David Bonavia, is uitgewezen uit de Sow- jet-Unie, omdat hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan activiteiten die niet met de status van een journalist stroken. WASHINGTON. Zeventien repu blikeinse congresleden hebben presi dent Nixon gevraagd, tijdens zijn ko mende bezoek aan Moskou stappen te nemen om samen met de Russen een bestand in Indochina te bewerk stelligen. KOPENHAGEN. De Russische au toriteiten hebben twee Deense diplo maten in Moskou beschuldigd van handelingen die onverenigbaar zijn met hun diplomatieke status en de Deense regering verzocht hen „bin nen redelijke tijd" terug te roepen. SANBIEGO Tijdens het aftappen van resterende brandstof uit de Apollo-M>-cabine waarmee de astro nauten Young, Duke en Hattingly op 27 april van een reis van elf dagen naar de maan op aarde terugkeerden heeft zich zondag een explosie voor gedaan Vijf personen werden ge wond Be cabine liep lichte schade op NEW YORK. Zondag hebben R.K. pi'iesters en kloosterzustex-s voor de St. Patrick-kathedi-aal in New York tegen de Amerikaanse bombardmen- ten op Noord-Vietnam gedemon streerd. ISTANBUL. Zondag hebben zich zeven bomontploffingen voorgedaan in de grootste stad van Turkije, Is tanbul. De ontploffingen verwoestten een winkel en een woning en ver- wondde vier mensen. WASHINGTON. De Bocing-737 van „Western Airlines" die vrijdag werd gekaapt en naar Havanna vloog, is zaterdag naar Miami in de V.S. teruggekeerd. Het toestel met rond 50 passagiers aan boord, heeft vier uur op het vliegveld van Ha vanna gestaan. De kaper is meege nomen door de Cubaanse politic. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BREDA. De 49-jai'ige administra teur J. A. van het Bredase aanne- mingsbedrijf W. Rasenberg en zoon, heeft zich bij de Bi'edase i-echerche gemeld met de mededeling, dat hij de laatste vijf jaar f 200.000,heeft verduisterd bij zijn werkgever. DEN HAAG. Een Eui'opcse kern macht is niet slechts ongewenst, maar „gelukkig" ook weinig waar schijnlijk, aldus dr. L. G. M. Jacquet, directeur van het genootschap voor intei-nationale zaken, op een bijeen komst van de Atlantische Commissie in Den Haag. URK. In een feestelijk versierd Bethelkerk heeft zaterdagavond dc directeur van Phonogram, dc lieer R. Hastinghuis, in tegenwoordigheid van prinses Beatrix en prins Claus aan het Urkcr Visserskoor „Crescen do" de Gouden Tulp uitgereikt we gens de grote verdienste voor tic gecstclgkc koorzang in Nederland. TERNEUZEN. In verband met dc mdio april gepleegde gewapende overval op het grenswisselkantoor Verex in Sas van Gent, waarbij f 1500, werd buitgemaakt, zijn vier pei'sonen gearresteerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2