Jaap ten Oever's nieuu/e leven Nederland komt acHteraan met de opleving in de economie PORION BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Hinderwet maakt het veehouders moeilijk C. Wandel en Zn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 mei 1972 Nr. 21076 Advertentie Het jaarverslag van dr. Zijlstra, president van de Nederlandse Bank, is zo somber als zijn vorige, waarvan het aardig uitkomen overigens met niet te veel nadruk wordt vermeld. Een geleidelijk ingevoerd verschil met vroeger is overigens wel dat meer en meer deze jaarverslagen van onze circulatiebank hun vrij sterke preektoon verliezen en in plaats van vermaningen en raadgevingen nuch ter konstateringen de hoofdschotel vormen. Voor degenen die hun heil van dr. Zijlstra's jaarlijkse missive venoachten is dit misschien een beetje vervelend omdat hij kennelijk er genoeg van heeft voor anderen te denken en deze bezigheid nu aan de lezer zelf overlaat. In die feitelijke sfeer van het jaar verslag valt op dat dr. Zijlstra op grond van zijn gegevens verwacht dat de keer ten goede in de ekono- mié zoals die merkbaar is in bijvoor beeld West-Duitsland en de Ver. Sta ten pas veel later in 1973 ook tot Nederland zal doordringen. Een ach terblijven dat we moeten wijten aan ivat genoemd wordt het „ernstig uit de voegen raken" van de Nederland se ekonomie. In het jaarverslag wordt er niet dieper op ingegaan waarom het hier dan slechter schijnt te moeten gaan dan in bijvoorbeeld de genoemde an dere landen. De enige redelijke ver klaring die strookt met de verdere gegevens uit het jaarverslag is dat Nederland lijdt aan twee forse euve len tegelijkertijd. Aan de ene kant is er een kivestie van overbesteding met name in kollektieve voorzieningen zonder dat daartegenover echter staat dat daarvoor de ruimte wordt geschapen door een matiging in de partikuliere bestedingen: we willen het alle twee. Maar aan de andere kant is de konjunktuur in elkaar ge zakt met als gevolg dat de beroeps bevolking niet meer stijgt, zoals dr. Zijlstra konstateert - aangezien Üe bevolking wel toeneemt in het getal dergenen die kunnen werken bete kent dit een uitbreiding van de werkloosheid. Tegenstrijdigheid Het akelige is nu dat het genees middel voor de ene kwaal is een rem op de bestedingen te zetten en ook op de besteedbare lonen, terwijl voor het andere euvel alleen baat gevon den kan worden door de vraag naar produkten te laten toenemen opdat de industrie aanleiding vindt de pro- duk.tie uit te breiden - dat wil dus zeggen dat daarvoor het besteedbaar loon zou moeten toenemen. Advertentie Kant on klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde hechtkracht op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet. zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkels in hobby- en dhz-artikelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. Het is een dilemma waarvoor dr. Zijlstra ook geen oplossing weet - dit verklaart waarschijnlijk de steeds minder belerende toon van zijn jaar verslagen. Hij neemt wel terecht waar dat zoivel wat belastingheffin gen als loonstijgingen betreft de nei ging steeds toeneemt die ogenblikke lijk af te wentelen, d.w.z. door te be rekenen wat ook al geen methode is om een stap verder te komen: uit eindelijk moet de afgewentelde reke ning toch ergens worden voldaan. Het is een dubbele ziekte mei te genstrijdige geneesmethoden die niet uniek Nederlands is. In andere lan den echter was wel makkelijker vast te stellen waarvan men het meeste last had en daarop de nadruk te leg gen bij de bestrijding, soms echter - zoals in de V.S. - met maatregelen die hier niet mogelijk zijn. Misschien dat Zijlstra's nuchtere opsomming van de feiten de politici in beweging zet om ook hier tot ëén krachtiger en doeltreffender aanpak te komen dan tot dusver is betracht. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Tot eind maart jl. heeft het ministerie van justitie 6.580 verzoeken ontvangen voor de omzetting van een naamloze ven nootschap in een besloten vennoot schap. Er zijn inmiddels 4.485 ver klaringen van geen bezwaar afgege ven. AMSTERDAM. De Stichting Kun stenaarsverzet 1942-1945 heeft beslo ten dit jaar een bedrag van f 5.000,- ter beschikking te stellen van Am nesty International, met de bedoe ling dit bedrag speciaal te bestem men voor de hulp aan kunstenaars, die wegens hun politieke overtui ging worden vervolgd respectieve lijk gevangen gehouden. DEN HAAG. De nota van de mi nisters De Koster (defensie) en Van Agt (justitie) over de herziening van het militair tuchtrecht is niet door alle belangenorganisaties van mili tairen met evenveel geestdrift ont vangen. Dat bleek woensdag in de Tweede Kamer, waar de bijzondere kamercommissie over dit onderwerp een hoorzitting hield. EELDE. Het is de moeite waard de mogelijkheden na te gaan voor een luehtlijndienst tussen het Drenthse vliegveld Eelde en Londen. Naar verhouding hebben namelijk vele reizigers die in Eelde in een vliegtuig stappen (via Schiphol) Londen als einddoel. Dit zegt het Britse adviesbureau Metra in een in opdracht van de commissie vliegvelden Noord Ne derland opgesteld rapport. UTRECHT. Het Antistakingswet Komité Utrecht heeft grote bezwa ren tegen de voorstellen die de vak beweging donderdag in de besloten hoorzitting over het wetsontwerp tot regeling van de stakingswetgeving, naar voren heeft gebracht. Het co mité noemt het vakbewegingsstand punt in een verklaring „rampzalig". KOUWENBERG gasverwarming Poststraat 48 S tegenover het postkantoor 5 Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. DEN HAAG. De vijf regerings- frakties in de Tweede Kamer menen dat waakzaamheid geboden is met het afgeven van vergunningen vo ;r de vestiging van de detailhandels bedrijven, zolang het onderzoek in zake deze vestiging nog niet voltooid is. DEN HAAG. De automobilist die in Den Haag op de Prinsegracht de 24-jarigé fietser Th. van der Waard doodreed en na de botsing stopte maar daarna snel wegreed, heeft zich woensdagavond bij de politie in Delft gemeld. Het is de 34-jarige Delftse bedrijfsleider B. de G. HAARLEM. Vijf Haarlemmers hebben 59 inbraken bekend, hoofd zakelijk in Haarlem, met een totale buit van naar schatting f 210.000. ROTTERDAM. Een 31-jarige man heeft in een kantoormachinewinkel in Rotterdam een 22-jarige secreta resse neergeslagen en beroofd van een handtas met 1400 gulden. De po litie hield de man, de colporteur P. E. C. uit Den Haaig, even later aan. DEN HAAG. De Haagse politie zoekt een naar schatting 55-jarige man, die ervan verdacht wordt be jaarden en invaliden in Den Haag op te lichten. Hij geeft zich uit voor ambtenaar van sociale zaken en be looft de mensen die hij benadert, dat zij een extraatje van de sociale dienst krijgen. DEN HAAG. Prins Claus heeft in Scheveningen zijn bezorgdheid ge uit over de situatie van structurele planologische overbesteding. Hij deed dat na afloop van een lunch, die de Nederlandse Kamer .van Koophan del voor België en Luxemburg, ter gelegenheid van haar zeventigste al gemene ledenvergadering die deze dag in het Kurhaus in Scheveningen is gehouden, een groot aantal auto riteiten heeft aangeboden. „Flitsen" uit het buitenland LONDEN. De Westduitse auteur Rolf Hochhuth is door een Londense rechtbank veroordeeld tot een boete van 50.000 pond sterling (430.000 gul den) wegens belastering van de voor malige Britse premier, wijlen Win ston Churchill. 52 DOOR GERRIT FRANSSEN Tien dagen nadat ze Jaap naar het ziekenhuis hebben gebracht, krijgt Dirks eindelijk toestemming de pa tiënt te bezoeken. Maar niet langer dan vijf minuten, beslist de dokter, die het er eigenlijk nog helemaal niet mee eens is. Daarom valt Dirks maar meteen met de deur in huis, nadat hij zich heeft voorgesteld. „We hebben een vermoeden omtrent de daders", zegt hij op kalme toon. „Ik zal u vetellen, wat we te weten zijn gekomen en dan wil ik graag, dat u het zoveel mogelijk aanvult. Er waren enkele personen, waaronder een vrouw of meisje. Waarschijnlijk vier tot zes mensen. Ze reden weg in een grote, zwarte wagen, wellicht een Ford. Afkomstig uit Bergevoort. Daartoe hebben we een paar aanwijzingen. Klopt dat?" Jaap knikt en zegt: „Vijf". „Bedoelt u, dat er vijf personen be- trokk enwaren bij de mishandeling? Vier mannen en een vrouw?" Opnieuw knikt Jaap. „Auto Ford", voegt hij er aan toe. „Zwart". „Hebt u het kenteken gezien?", vraagt Dirks en als Jaap bevestigend knikt, vervolgt de politieman in spanning: „Hoe luidde dat?" Jaap denkt na: Vaag herinnert hij zich, dat hij gewoontegetrouw, ter wijl hij naar de voorkant van de auto liep, het kenteken had opgenomen. Maar hoe was dat ook weer? „Letters boven of onder?" „Boven. Vooraan". „Weet u het zeker?" Weer een knik. Dirks bladert in zijn boekje. „Ik zal u enkele kentekens noemen, me neer Ten Oever. Zodra u meent, dat ik de juiste heb, zegt u enkel „stop". De patiënt knikt enkele malen. Langzaam en duidelijk begint Dirks enkele willekeurige kentekens op te noemen. Nummers van auto's, die de afgelopen dagen een overtreding be gaan hebben en die hij heeft geno teerd: „GJ 11-34.. GZ 23-01.. JH 66-99.. AF 39-94.. EF 94-93 EH 37-80.JA 30-57. „Stop". Teleurstelling bij Dirks. Dus toch niet die zwarte Ford. „Dus JA 30- 57?" vraagt hij en herinnert zich, dat het een grijze DAF 55 was. De jongen schudt zijn hoofd. „Vo rige „Vorige?" Dirks kijkt in zijn boek je, doch hij weet het nummer wel uit zijn hoofd. „EH 37-80?" „Ja". „Weet u het zeker, meneer Ten Oever?" Een heftig geknik is het antwoord. EH 37-80 is de wagen van Dui venvoorde, die hij vorige week heeft aangehouden. Nu is de cirkel rond. Ontkennen zal weinig baten. Nog geen uur later is Frits Drui- venvoorde gearresteerd. In overall meegevoerd naar het politiebureau. Nog een half uur later is zijn vrien dinnetje uit de winkel gehaald, waar ze werkt. Zij is het, die inziet, dat het spel verloren is. Huilend vertelt ze. dat zij Jaap's wagen heeft aange houden, voorwendende, dat er iets aan haar auto mankeerde. En vlol noemt ze de namen der drie andere medeplichtigen. Ook zij worden bin nen het uur achterhaald in hun di verse werkkringen. Twee hunner vertonen beschadigingen in het ge zicht. Waaruit Dirks constateert, dat Jaap ten Oever zich niet weerloos liet afslachten. Hij heeft zich danig geweerd. Het vijftal wordt ingesloten; de zwarte Ford is inmiddels in beslag genomen. De foto van de bandenaf- druk en de achterbanden zijn iden tiek. Alleen Frits Duivenvoorde ontkent in alle toonaarden. Maar dat zal hem weinig baten. Dirks heeft enkel minachting voor deze boeren zoon. Kunst, om met z'n vieren die jongen af te ranselen. Jammer, dat hij op zijn beurt dit edele viertal niet mag bewerken. Met liefde haalde hij zijn wapenslok te voorchijn om ze stuk voor stuk een portie klappen te geven. Ergens is de wet niet rcht- vaardig. Hoofdstuk 19 En Henk is ook niet van steen. In Bergevoort is de arrestatie van het vijftal het gesprek van de dag. Dat heeft de politie van Boshagen toch maar netjes opgeknapt. Toege geven, die Ten Oever moet iidertijd zijn vader hebben doodgeslagen, maar hij heeft er zijn straf voor ge had en feitelijk was het een vorm van zelfverdediging tegen een woe dende, droriken man. En dat die jon gen van Druivenvoorde er bij betrok ken wasWat zeg ik? Hij was waarschijnlijk de initiatiefnemer. Mooi lid. Zal pa Druivenvoorde wel niet lekker zitten. Is-ic niet bevriend met de burgervader? In de garage is het nu ook bekend. Stuk voor stuk slaken ze een zucht van verlichting, want eigenlijk heb ben ze allemaal een beetje boter op hun hoofd. Hoewel het bij geen hun ner ooit in het hoofd zou komen om tot gewelddaden over te gaan, voelen de daders niet gearresteerd zijn, want ze zich één voor één onprettig, zolang wie weet, misschien kijkt de baas één van hen allen er wel op aan. (Wordt vervolgd). COLUMBUS. Nadat de stemmen van 10.106 van de in totaal 12.648 stembureaus waren geteld bleek dat bij de in de staat Ohio gehouden de mocratische voorverkiezingen Hum phrey met 378.395 stemmen de lei ding had. Daarna volgden McGovern 359.613, Muskie 84.487, Jackson 75.606 en McCarthy 21.373 stemmen. PARIJS. Nederland zal op het eerstvolgende ministersoverleg ter voorbereiding van de topconferentie, die in oktober in Parys wordt ge houden, een memorandum indienen over versterking van de Europese instellingen en politieke samenwer king. Dit heeft minister Schmelzer mee gedeeld in Parijs. TEHERAN. Iraakse troepen heb ben Perzische grenswachten bescho ten en pogingen gedaan op Perzisch grondgebied door te dringen, zo meldt het persbureau van Iran. Bij de schietpartij, die vier uur duurde, vielen aan de zijde van de Perzische troepen geen gewonden. MONTEVIDEO. Een belangrijke Tupamaroleider, Nestor Peralta Lar- rosa, is samen met zeven van zijn kameraden door het leger gearres teerd in het departement Flores, on geveer 200 km. ten noorden van de hoofdstad Montevideo. ABIDJAN. Bij het begin van zijn reis door negen Afrikaanse en Oost- Europese landen heeft de Cubaanse premier Fidel Castro een menigte in de Guinese hoofdstad Conakry toe gesproken. Volgens radio Conakry zwoer Castro een deed van trouw aan de wereldrevolutie: ATHENE. Uit Atheense studenten kringen is vernomen, dat onbeken den zich dinsdagavond in de facul teit voor rechten en economie van de Atheense universiteit hebben la ten opsluiten en daarna de gangen van het gebouw met leuzen tegen hot huidige Griekse bewind hebben vol- geklad. WENEN. Oostenrijk heeft de auto riteiten in Praag de uitlevering ge vraagd van een man die werd be schoten en door Tsjechoslowaakse grenswachten vanaf Oostenrijks grondgebied over de Tsjechoslo waakse grens werd gesleept. Het in cident deed zich voor aan het Oos tenrijks-Tsjechoslo waakse grenssta tion Drasenhofen, 60 km. ten noor den van Wenen. GENEVE. In Genève is meegedeeld dat Oost-Duitsland voor hét eerst is uitgenodigd om deel te nemen aan de assemblee van de wereldgezond heidsorganisatie die volgende week in Genève wordt gehouden. Tweede raffinaderij in Amsterdam AMSTERDAM, 4-5. Als de ge meenteraad ermee akkoord gaat krijgt Amsterdam een tweede olie raffinaderij. Het gemeentebestuur en de N.V. Euromin hebben in prin cipe overeenstemming bereikt over de uitgifte van een terrein van hon derd ha voor dé bouw van een raf finaderij en een tankopslagbedryf. SYDNEY. De Australische roeier Ian Mcwhirter is gekozen om zijn land bij de Olympische Spelen in Miinchen te vertegenwoordigen. Artsen hebben hem evenwel medegedeeld dat hij nog slechts zes maanden heeft te leven. De roeier, hier met zijn verloofde, Erica Collins, die hij inmiddels heeft ge trouwd, verklaarde dat hij kanker aan de lever heeft en er geen kans is om naar München te gaan. LONDEN. Koningin Elizabeth en prins Philip zullen tijdens hun offi ciële bezoek aan Frankrijk ook een bezoek brengen aan de hertog en hertoging van Windsor. Dit heeft een woordvoerder van Buckingham Pa lace meegedeeld. Hij voegde eraan toe: „Het betreft een particulier fa miliebezoek". Het Britse vorstenpaar zal van 15 tot 19 mei in Frankrijk zijn. LONDEN. De 65-jarige schepper van de detective-serie „The Saint", Leslie Charteris, is bij een autobot sing in Londen uit zijn brandende wagen gered. Zijn chauffeur trok hem na de botsing, waarbij zes auto's betrokken waren, uit het brandende wrak. De schrijver is met lichte ver wondingen en een shock in een zie kenhuis opgenomen. Het terrein ligt tegenover Mobil Oil aan de westkant van de Ameri- kahaven in het westelijk havenge bied. De raffinaderij krijgt een ca paciteit van 4 miljoen ton per jaar. Er zullen 250 man werk kunnen vin den! Met het project zal naar schat ting f 250 miljoen zijn gemoeid. Eu romin behoort tot de Duitse Maba- naftgroep, een handelsorganisatie in ruwe olio en olieprodukten met een jaarlijkse omzet van meer dan 12 miljoen ton. Verlenging leerplicht jongeren QUANG TRI (Zuid-Vietnam). Een klein Vietnamees jongetje barst in tranen uit nadat de vrachtwagen waarop hij met een aantal andere vluchtelingen werd vervoerd op een mijn was gelopen. Twintig vluchtelingen kwamen hier bij om het leven; veertig anderen raakten gewond. DEN HAAG, 7-5. De partiële leer plicht voor werkende jongeren wordt met ingang van 1 augustus verlengd tot twee jaar. Dit betekent, dat 56.000 werkende jongeren meer x worden verwacht, die één dag per week een cursus moeten volgen. Ook voor hen zal gelden, dat cursustijd arbeidstijd is, met dit verschil, dat volgens de wet de werkgever gedurende de cur susuren het loon niet behoeft door te betalen. Onheilspellende sfeer op Unctad-conferentie SANTIAGO, 4-5. Er is deze week op de Wereldhandelsconferentie in Chili een onheilspellende sfeer ont staan. De rijke landen zijn begonnen de ambitieuze plannen van de Der de Wereld te „onttakelen". Halverwege de conferentie - het einde is vastgesteld op 19 mei - heb ben de geïndustrialiseerde landen ge leidelijk de aanval geopend op ont- werp-resoluties van de Derde We reld die oproepen tot vaak onrealis tisch geachte financiële, commercië le en technologische concessies van z.g. donorlanden. Terwijl de confe rentie nog in het stadium verkeert van beraad in commissies, stellen achter de coulissen afgevaardigden pogingen in het werk de rijke lan den dan desnoods maar wat mindere concessies te ontwringen. „We hebben onze eisen heel hoog gesteld, ervan uitgaande dat als je veel vraagt je toch wel iets krijgt", zo zei een Aziatische gedelegeerde. Landbouw en veeteelt UTRECHT, 4-5. Sinds veehoude rijbedrijven onder het begrip „in richting" in de Hinderwet vallen, moet iedere veehouder een Hinder wetvergunning hebben. Wordt een aangevraagde vergunning geweigerd omdat een bedrijf omwonenden hin dert. dan moet het ook al bestaat het 200 jaar - binnen 20 dagen wor den gesloten. Dat is tot dusver al met twaalf veehouderij bedry ven ge beurd. Ir. D. S. Tuynman, voorzitter van de vaste commissie voor milieuhy giëne uit de Tweede Kamer, vertel de dit woensdag in Utrecht. Hij sprak op een vergadering van de Ne derlandse Industriële Molenaars Or ganisatie N.I.M.O. over „Landbouw en milieuverontreiniging". Hij zei dat deze wettelijke regeling de vee houderij voor zeer grote moeilijkhe den kan stellen. „Ik begrijp dat de regeling tegen het rechtsgevoel van vele boeren ingaat, omdat ze niet al leen betrekking heeft op nieuw te stichten bedrijven", aldus ir. Tuyn man. De kans op een „genraal par don" voor alle bestaande bedrijven is volgens hem echter niet groot. Een probleem is, dat veel bestaande be drijven langzaam worden ingesloten WASHINGTON. De chef van de Amerikaanse generale staf, admiraal Thomas Moorer, heeft president Nixon een somber beeld geschetst van de toestand in Zuid-Vietnam. door woonwijken, zodat steed meer burgers zich over stankoverlast zul len beklagen. /- I IIHi Citroen-agent voor Schouwen-Duiveland GARAGE Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 f,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7