Leden Jongeren Hulpdienst aktief in plaatselijke tehuizen STREEKNIEUWS ONZE PUZZELRUBRIEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrydag 5 mei 1972 Nr. 21076 Taak van Jeugd- en Jongeren Rode Kruis ZIERIKZEE, 5-5. Het Jeugd, en Jongeren Rode Kruis in Zierikzee kent als taak een Jongeren Hulp Dienst voor de plaatselijke tehuizen. Deze taak bestaat al ruim negen jaar. Momenteel waren en zün 106 jongeren behulpzaam in hun vryc tyd met allerlei eenvoudige karweit jes. Niet spektakulair, maar wel di- rekt gericht op de zieken en bejaar den. Helpen is best fijn en daarom hebben al een flink aantal jongeren de weg gevonden naar vier tehuizen in Zierikzee. Vooral spontaan hel pen, waarmee vrijwillig afstand wordt gedaan van verdienen. Hel is dienen door vaak een probleëm(pje> op te lossen, onsentimenteel mensen op gang helpen, eenzaamheid door breken door persoonlijke belang stelling. Een allerplezierigste zaak voor een zieke of bejaarde, een ge zellig praatje met de jongere genera- Goed was de belangstelling te noe men vooi de puzzel van vorige week; een echt „voor-zomers" puzzeltje, dat er bij het denkend publiek - ge let op de inzendingen - wel inging. De eerste prijs is bestemd voor: Mejuffrouw M. van Geffen Het Vrije 29 Zierikzee De tweede prijs gaat naar: Mevrouw C. van Roekei Wolbergstraat 34 Valkenswaard De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. spreeuw; 6. obelisk; 12. Bern; 13. even; 14. al; 16. rein; De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. alkachtige zwem vogel; 6. zware zijden stof; 12. toor nig; 14. toegewijde vlijt; 15. persoon-, lijk voornaamwoord; 17. titel (afk.), 18. gekuipt houten vat; 20. land bouwwerktuig; 21. Militaire Politie (afk.); 22 arm v.e. boom; 24. tel woord; -27. kortstondige periode van slecht weer; 28. los neerhangend; 30. logies voor automobilisten; 31. wa pen van de Javanen; 32. eerstko mende (afk.); 33. voltooid (b.v. van werk); 35. insekt; 36. muzieknoot; 37. sint (afk.); 38. stenen opstap vóór een huis; 40. manier waarop iemand staat; 43. glazen uitbouw of veranda aan een huis; 44. roofdier; 46. stad in Frankrijk; 48. verstand (figuur lijk); 50. kledingstuk van klooster lingen; 52. voorzetsel; 53. licht zeil- vaartuig; 55. voorzetsel; 56. muziek noot; 57. vloeistof; 59. appelsoort; 61. deelbaar door twee (rekenkunde); 63. deel van de hals; 64. gatenplateel; 66. plechtige verklaring; 67. of schoon, hoewel; 68. voermansroep; 69. voorwerp waarmee men schrijft; 70. chemisch symbool; 72. voorzetsel; 73. kleur; 75. maand v.h. jaar; 77. eenjarig plantje met een blauwe vierbladige bloemkroon; 78. titel v.e. aartsbisschop. tie, een handreiking die ze krijgen bij een deel van de verzorging. Het blijft een gelukkige zaak te bemer ken dat jongeren veel belangstelling en geduld op kunnen brengen voor ouderen. Omgekeerd zijn er veel ou deren die interesse hebben voor meisjes en jongens in de leeftijd van 16 tot ongeveer 30 jaar. Dat blijkt uit de reakties van de kontakten die er tijdens de verzorging zijn. Dit al les via een Jongeren Hulp Dienst die organisatorisch loopt over de kom missie Jeugd- en Jongeren Rode Kruis Zierikzee. Binnen dit kader alleen maar de nodige administrate en organisatie. Voor de' rest zijn de jongeren er namens zichzelf. En de waarde van hun manier van „hulp verlening" kan alleen worden be paald door hen die er mee te maken hebben. In deze vorm van maaschappelijke dienstverlening kiezen de jongeren zoveel mogelijk een tehuis en avond 18. stek; 19. ha; 20. mul; 22. neet oor; 24. bar; 25. pias; 27. koren; 28. port; 29. oksel; 31. nop; 32. Dante; 33. tres; 35. post; 36. veem; 37. moot; 39. list; 41. prof; 44. edict; 46. wijs; 48. noren; 50. Rome; 51. tenor; 53. rede; 54. sla; 55. karamel; 57. tam; 58. ik; -59. tank; 60. snek; 62. M.O.; 63. tent; 64. teef; 66. ootmoed; 67. le guaan. Vertikaal: 1. shampoo; 2. Rb; 3. eer; 4. eren; 5. uniek; 7. beton; 8. ever; 9. lek; 10. in; 11. kwartet; 15. Luik; 17. neon; 18. soep; 19. hart; 21. last; 23. trom; 24. bont; 26. service; 28. pastoor; 30. leest; 32. Doorn; 34. set; 35. pop; 38. persico; 39. Lirpa; 40. bijna; 42. fret; 43. anemoon; 45. dolk; 46. werk; 47. soms; 49. Edam; 51. tante; 52. rente; 55. kano; 56. leeg; 59. t.e.m.; 61. keu; 63. T.T.; 65. fa. Vertikaal: 1. Europeaan; 2. laag- tij; 3. gewrichtsholte; 4. gebied, streek; 5. boom; 7. file; 8. ruimte om brood te bakken; 9. wig om hout te klieven; 10. paardeslee; 11. vrouwe lijk beroep; 13. gezelschapsspel; 16 metselspecie; 18. opening van de loo pv.e. vuurwapën; 19. niemendal; 21. knaagdier; 23. volksnaam van de kauw; 25. eminentie (afk.); 26. oude lengteëenheid; 27. uiting van kou; 29. beschermheer; 31. schaftlokaal in een fabriek enz.; 34. groep personen om onvoorbereid vragen te beant woorden; 36. draagbalk boven ven steropening enz.; 38. onderdeel v.e. tennispartij; 39. alvorens; 41. insekt; 42. naaldboom; 45. toelage 'uit de staatskas aan niet-regerende leden v.e. vorstelijk huis; 47. als sieraad of teken van waardigheid gedragen band; 48. draaiziekte bij schapen; 49. soort suikergoed; 51. bevroren, tot ijs geworden neerslag op de grond; 54. vet dat verkregenwordt uit de inwendige delen van runderen, schapen enz.; 56. Europeaan; 58. merkteken in maten en gewichten; 59. muzieknoot; 60. voorzetsel; 62. van een (afk.); 64. voorzetsel; 65. kle dingstuk; 68. vogel; 72. weide in het hooggebergte; 73. muzieknoot; 74. deel v.h. bovenbeen; 75. de jongere (afk. Latijn); 76. geluid van de ezel. 49 Koffie serveren in de rekreatiezaal van het bejaardencentrum Borren- damme. Van links naar rechts: Lenny Stuik, Anneke Hage en Heieen Kloet. (Foto: Joh. D. C. Berrevoets). naar eigen keuze. En waar nodig zorgt het Rode Kruis voor passende kleding. Tehuizen In het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis wordt gewerkt op de beide afdelingen chirurgie en intern. Tot de taak van de jongeren behoort o.a. het serveren van thee, de verzorging van bloemen, het schoonmaken van fruit, assistentie in de afdelingskeu ken en nog veel meer. Vooral ook het persoonlijk gesprek met de pa tiënten staat hoog genoteerd op de takenlijst. En dit alles speelt zich in de avonduren af, zo tussen half ze ven en negen uur. In het Verpleegtehuis Cornelia- stichting van hfelf zeven tot ongeveer half acht en in Rusthuis Ons Huis van zeven tot acht uur beperkt de taak van de meisjes zich tot het zet ten en serveren van thee en de af was. In het Bejaardencentrum BorrgQ- damme komen de meisjes van zeven tot negen uur. Er wordt koffie gezet, waarna omstreeks half acht in de rekreatiezaal de koffie geserveerd wordt aan de bewoners. Ze gaan vanzelf niet eerder naar huis dan na de flinke vaat te hebben omge- wassen. Alleen bij de start op 2 april 1963 van de Jongeren Hulp Dienst is er aandacht gevraagd voor deze taak in de krant. Nadien hebben tiental len meisjes (ook enkele jongens) ge ruisloos en onopgemerkt voor de plaatselijke gemeenschap, een zin volle en dienende taak verricht. Mo menteel staan er 20 meisjes en 1 jon gen geregistreerd. Men blijft vaak vrij lang deze taak uitoefenen. Drie, vier en vijf jaar- komt voor. Een unicum voor Nederland is wel mej. W. E. de Waal uit Bruinisse. Zij is al bijna negen jaar (sinds juni 1963) elke woensdagavond op de af deling intern van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te vinden. Zij is bovendien sinds 1 januari 1971 bestuurslid van de Rode Kruis Afd. Zierikzee en verzorgt binnen het Jeugdr- en Jongeren Rode Kruis de administratie en organisatie van de Jongéren Hulp Dienst. De jongeren die momenteel de Jongeren Hulp Dienst vormen mogen wel eens een keer uit de anonimiteit gehaald worden. Ze hebben er zelf niet om gevraagd. Juist daarom hun namen in dit artikel. Van wie niet in Zierikzee woont wordt de plaats achter de naam vermeld. Rede Kruis Ziekenhuis Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, afdeling chirurgie: zondag, nog viij voor een meisje; maandag, Janny Snijders; dinsdag, Ina Saman; woensdag, Marianne Quist; donder dag, Ina Saman; vrijdag en zaterdag nog vrij voor een meisje. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, afdeling intern: zondag, Janneke van der Schee; maandag, Corrie van dei- Wekken; dinsdag, Chelien Lodewijk; woensdag, Willy de Waal (Bruinisse) donderdag, Annie Goudzwaard (Oos- terland); vrijdag, Adrie Braai (Drei. schor); zaterdag nog vrij voor een meisje. Verpleegtehuis Corneliastichting: zondag nog vrij voor een meisje; maandag, Maddy Roelse; dinsdag, Carla Timmerman; woensdag, Mad dy Roelse; donderdag nog vrij voor een meisje; vrijdag, Annette Bil; za terdag nog vrij voor een meisje. Rusthuis Ons Huis: zondag nog vrij voor een meisje; maandag, Adrie van Westenbrugge; dinsdag, Isabella de Jonge; woensdag, Anneke Hage, Heieen Kloet; donderdag, Adrie van Westenbrugge; vrijdag en zaterdag nog vrij voor een meisje. Bejaardencentrum Borrendammc zondag nog vrij voor twee meisjes; maandag, Anneke Hage, Heieen Kloet en Lenny Stuik (Sirjansland); woensdag, Helma Kouijzer en Idy Pannekoek; vrijdag, Martine Berre voets en Diny de Jonge. Wie graag de nog openstaande avonden wil opvullen (en het geett niet waar je woont) kan kontakt op nemen met mej. W. E. de Waal, Ou destraat 22, Bruinisse (tel. 01113- 1233) of de heer J. K. Joppe, P. D. de Vosstraat 7, Zierikzee (tel. 01110- 2425). Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank voor VERHUUR KLUISLOKETTEN NOORDWELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. Vogelwaarnemingen (Slot) Koolmees, 1 dood Zierikzee; ge ringd Helgoland; Witte kwikstrt 1 vroongronden (verm. op trek). Sneeuwgans: 5 Kievitshoek, Drei- schor, vliegend richting Goeree- Cverflakkee. (Door het zoölogisch museum te Amsterdam werd ons meegedeeld dat door de Eng. bioloog, Peter Scott sneeuwganzen in Enge land waren uitgezet. Mogelijk dat deze 5 hiervan deel uitmaakten.) Appel vink: lm. t/m 20-3 Scholderl. Renesse. Goudhaantje: 1 Weekend laantje, Renesse. Roodkeelduiker: 1 dood Dijkwater. Zomertaling: lm en 2v. ijsbaan, Schuddebeurs. Kolgans: 52 op wintertarwe, Zierikzee. Kolgans 10 bij Rietganzen, O. Capelle. Riet gans: 480 op wintertarwe O. Capelle. Rietgans: 16 tN. Bloteweg, O'kerk (tarwe). Rietgans: 1 stoppelveld O. vuilnisb. O'kerk. Kleine zwaan: 1 ad en 1 juv O. vuilnisb. Okerk bij onz. 30 wilde eenden, 10 ad en 6 juv Westkreek Okerk 7 inlaag Okerk; 2 Zuidkreek Okerk; groep 110 kunst gras O. Okerk; 13 ad, 9 juv weil. O Deelingsdijk; 18 ad, 2 juv Z. Slikweg kunstgras. Kluut: 9 in bevroren in laag Zuidhoek. Sneeuwgprs: 10 Zuid- hoekinlaag Zierikzee. Fitis: zang in Schelphoekbos. Tuinfluiter: tuin Ou- werkerk. Koperwiek: 2 Dreischor. Zw. roodstaart: 1 tuin Ouwerkerk. Kramsvogel: 5 boomgaard Zzee (groepje). Dodaars: 1 staand op gras talud gracht Zzee naast woerd W. eend, 1 m vanaf water. Bij stoppen met auto overzijde gracht ging hij terug in water en dook onder. Huis zwaluw: 1 Zierikzee (Miereweg). Na een week met veel storm en regen. Overige waarnemingen Bruinvis: Oostersch. thv. Plompe toren. Kleine vos: 2 ex. tuin Zierik- .zee (zonnig). Hommel: srt onbekend 1 in narcis Zzee. Stichting Zeeuws Studiefonds Aan de daling van het aantal aan vragen kwam in het studiejaar 1970/ 1971 een einde. In deze periode wer den 209 verzoeken om financiële steun ingediend tegen 202 in 1969/ 1970. Aldus wordt meegedeeld in het deze week verschenen verslag over het studiejaar 1970/1971 van de Stichting Zeeuws Studiefonds. Voor het studiejaar 1971/1972 is dit aan tal opgelopen tot 242. In vergelijking tot 1969/1970 toen f 83.855, werd uitgekeerd, bedroeg de stijging bijna 34,5 procent, ge paard gaande met een hogere ge middelde uitkering van ca 29 pro cent. Dit laatste is een gevolg van het toegenomen aantal uitwonende aanvragers en kostenstijgingen. Me degedeeld wor^lt dat het sedert de oprichting gevoteerde bedrag hier mee een totaal heeft bereikt van f 1.152.450,-, wat per jaar gemiddeld ruim f 82.000,- betekent. Uit het verslag blijkt verder dat in 1969/1970 17 aanvragers - dat wil zeggen 8,4 procent - van de in totaal 202 aanvragers, afkomstig waren van Schouwen-Duiveland. In 1970. 1971 waren het er van Sch.-D. 22, d.w.z. 10,5 procent van de in totaal 209 aanvragers in dat jaar. „Kritisch commentaar" Oecologische Kring De Oecologische Kring „Studie groep" Milieu-beheer heeft, ter ver spreiding onder de Zeeuwse Staten leden exemplaren aangeboden van het kritisch commentaar" op de Rijkswaterstaatsnota „Het Deltaplan in het licht van de laatste ontwikke lingen". In dit „kritisch comentaar" wordt o.a. geconstateerd dat Rijkswater staat zich positief instelt t.o.v. de mi lieuproblematiek rond het Deltaplan. „Er wordt echter te veel heil ver wacht van technologische mogelijk heden om deze problematiek aan te pakken. Men heeft zich daardoor la ten verleiden tot misplaatst optimis me omtrent de toekomst van hét mi lieu in het Deltagebied", aldus „kri tisch commentaar". De Oec. Kring is verder van me ning dat de oplossing van deze pro blemen gezocht dient 'te worden in het vinden van mogelijkheden tot beveiliging van Z.W.-Nederland te gen stormvloedrampen die het na tuurlijk milieu zo min mogelijk aan tasten. „Daartoe zal een nieuwe Del tacommissie, waarin biologen en an dere milieudeskundigen goed verte genwoordigd zijn, moeten worden in gesteld". Telegram aan minister inzake afsluiting Oosterschelde Woensdag j.l. hebben het bestuur van de Zeeuwse Waterschapsbond en de Gew. Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, in vergadering bij een te Goes, in een telegram aan de minister van Verkeer en Waterstaat, met klem op aangedrongen dat de uitvoering van de Deltawerken, on verkort volgens de bestaande plan nen, wordt voortgezet. De Zeeuwse Waterschapsbond en de Gew. Raad zijn overtuigd van de noodzaak tot afsluiting van de Oosterschelde. ZIERIKZEE Deense kon onderscheiding voor oud-stadgenoot Naar wij vernemen werd dezer da gen onze oud-stadgenoot de heer D. C. A. Lugt benoemd tot Ridder in de Deense Orde van de Dannebrog. De heer Lugt werd met deze kon. on derscheiding door H.M. Koningin Margrethe van Denemarken begif tigd in verband met zijn werkzaam heden verricht als vice-consul van Denemarken te Vlissingen. Contact-avond U.V.V. Qp dinsdag 9 mei wordt in het R.K.-centrum (Mosselstraat) een contact-avond gehouden van de U.V.V.-afdeling. Jeugdkoor „Sjaloom" Als gevolg van een typefout in de kopie werd in het donderdagnummer in het artikel over het optreden van het jeugdkoor „Sjaloom" in de Cor neliastichting als laatste schakel in de plaatselijke tehuizen vermeld: seizoen 1970-1971. Bedoeld wordt uiteraard: seizoen 1971-1972. RENESSE Brandweer rukte uit Donderdagmorgen om 5.30 uur werd de brandweer van Renesse door middel van de sirene gealar meerd. In de oude molen van de firma Krijger had waarschijnlijk door kortsluiting een electromotor vlam gevat. Toen men ter plaatse aankwam kon men weinig doen dooi de enorme rookontwikkeling en moest eerst assistentie van Haam stede worden aangevraagd omdat men daar over enkele persluchtmas kers beschikt. Nadat de assistentie was gearriveerd kon met de werk zaamheden worden begonnen. Men moest het bovenste deel van de mo len slopen en daarna kon het vuur worden gedoofd. De elektromotor is onbruikbaar, maar de verdere scha de bleef beperkt. Meisje naar kamp in Oostenrijk Samen met nog een meisje en twee jongens gaat de 11-jarige Roelanne Boerma uit Renesse deze zomer on der leiding van mejuffrouw Vera van Elk uit Bemmel naar Oostenrijk (Karinthië), om deel te nemen aan het C.I.S.V.-kamp aldaar. C.I.S.V. staat voor Childrens International Summer Villages. Deze vereniging stelt zich ten doel kinderen van elf jaar van allerlei verschillende nationaliteiten, rassen, politieke en geloofsovertuiging enz. bij elkaar te brengen om zo te pro beren begrip voor elkaar te kweken. Elk jaar worden in verschillende landen kampen georganiseerd en ie der kamp bestaat dan uit 8 tot 10 delegaties van 4 kinderen met een leider. Aan deze kampen kan alleen worden deelgenomen door 11-jarigen omdat de px-aktijk heeft uitgewezen dat ze op die leeftijd nog onbevoor oordeeld genoeg zijn om makkelijk contacten te maken en ook zelfstan dig genoeg om gedurende vier we ken van huis te zijn. De deelnemers voor zo'n kamp worden door een selectiecommissie uitgekozen en het is de eerste keer dat er iemand van Schouwen-Duiveland aan zo'n kamp deelneemt. Als voorbereiding op het zomer kamp en om elkaar te lex-en kennen wordt in Oudelande op Zuid-Beve land een Pinkstex'kamp georgani seerd waar alle Nederlandse 11-jari gen die dit jaar worden uitgezonden en hun leiders en leidsters zullen sa menkomen. ZONNEMAIRE Rode Kiuis-wandeltocht Onder zeer ongunstige omstandig heden ging de vierde Rode Kruis- wandeltocht vanaf het Gereformeei'd Verenigingsgebouw te Zonnemaire van start. Ondanks het slechte weer waxen er nog 400 deelnemers, die gehuld in ïogenkleding en plastic de vallende regen trotseerden. De afstanden van 10 en 15 km waren gezien het slechte weer enigszins bekort. Er namen 12 groepen aan deel, meest scholen uit de omgeving, maar enkele opgegeven groepen achtten het beter de tocht niet onder zulke slechte omstandigheden aan te gaan. Besloten is daax-om deze groepen en individuele deelnemex-s nogmaals de gelegenheid te geven de Rode Kruis- wandeltocht af te leggen en wel op zatex-dag 13 mei a.s., 's middags om 2 uur weer vanuit het Verenigings gebouw te Zonnemaix-e. Degenen die de tocht volbrachten ki-egen een mooie en welvex-diende medaille en de groepen een vaantje. NIEUWERKERK Vergadering A.R.-Kiesvereniging Woensdagavond vergadex-de de Anti Revolutionaire Kies Vereniging „Duiveland" in het Geref. Ver.-ge- bouw aan de Badhuisstx-aat. De voor zitter, dhr. M. W. Rooze, opende deze vergadering op de gebruikelijke wij ze met schx-iftlezing en gebed. In zijn openingswoord besprak spreker het doel van deze vergadering en heette de aanwezigen welkom. De voox-zit- ter stond stil bij het px-obleem van vei-gaderen in deze tijd. Het is na melijk vaak zo dat weinig leden op komen als een vergadering wordt belegd, wat het bestuur zeer be treurt. Hij wekte op tot aktiviteit in de A.R.-politiek. De secretaris las de notulen van de laatst gehouden vergadering. Naar aanleiding hiervan kwamen diverse zaken aan de orde. De lektuur-ver- spreiding, alsmede het op de verga deringen uitnodigen van dames zal worden gerealiseerd. Ook de contri butie werd van alle kanten belicht. Hiervoor heeft het hoofdbestuur n.l. een andere regeling ingevoex-d. Ver volgens bestuux'sverkiezing. De voor zitter, de heer Rooze en de secretaris, de heer J. Schiettekatte Pz. dachten af te treden. Na lang samenspreken hiexover kwamen als nieuwe be stuursleden uit de bus, de heren, Wattel en Rotte, terwijl de aftreden den nog aanblijven als 'adviserende bestuursleden. Het bestuur zal trach ten in het komend najaarsseizoen wellicht in de maand september, een vergadei'ing te houden waar één der pxovinciale bestuurders zal spreken over de ontwikkeling van Noord- Zeeland. Na de xondvraag welke niet veel meer opleverde, werd deze geani- meex-de vex*gadex*ing met dankgebed besloten. Coöp. Ver. van Diepvrieskluizen Op maandag 8 mei a.s. zal de Co- operatieve Vereniging, van Diepvx'ies- kluizen te Nieuwerkerk een vergade ring houden in de kleine zaal van „Ons Dox-pshuis". Naast de algemene agendapunten staat er op het verde- re programma: verkiezing van be stuur en commissie van toezicht. BRUINISSE Verkeer over Grevelingendam Op 1 mei wees de teller van het verkeer over de, Grevelingendam het cijfer 10.998.405 aan en dat wees er dan op dat in de maand april 1972, 179.526 auto's de teller over de snel weg waren gepasseerd. 's Zaterdags en 's zondags zijn dat er 6000 tot 8000, door de week iets minder. Op 1 mei klom dit getal tot 12.375. Twee Schouwse dames in klederdracht door een fotograaf in de dertiger jaren gesnapt ..in het Burghse". De nieuwe puzzel 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3