Illlll Een ban!? met buitenlandse ccntacfcn ACHTERBAKSE SFEER IN BONN Oosterland bekeek nieuwe openbare basisschool INGEZONDEN STUKKEN NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK BLIK DOOR HET WERELD Bruse jeugd had 't goed op koninginnedag Maanstenen j Apollo-I6 uitgepakt Beelden van een feest ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 mei 1972 Nr. 21075 Jeugd voerde musical op OOSTERLAND, 2-5. Er bestond dinsdagavond een vry goede belang stelling voor de gelegenheid tot be zichtiging van het nieuw gebouwde schoolgebouw van de openbare ba sisschool. Hieraan voorafgaande had de opvoering van een musical plaats in de gemeenschapsruimte van de school. De titel van deze musical was „De wonderlijke machine van pro fessor Knap", waaraan een 21-tal leerlingen van de vijfde en zesde klas deelnamen. De voorzitter van de oudercom missie, de heer Anth. Ista, sprak een welkomstwoord tot de aanwezige ouders en verdere belangstellenden en dankte hen nog voor de mooie bloemenbak, geschonken ter gele genheid van de opening van de nieu we school. Hierna begon de opvoe ring van de musical die zeer goed ingestudeerd bleek, ondanks het feit dat men met ziekte van enkele me despelenden te kampen had gehad. „Professor Knap", vertolkt door Re- né le Comte, had een wonderlijke machine uitgevonden, waarmee hij op geheimzinnige wijze allerlei figu ren tevoorschijn kon toveren, b.v een middeleeuwse „troubadour", compleet met speeltuig en flambard- hoed, enige „holbewoners" in hun primitieve kledij, compleet met knotsen enz. Tenslotte ging het ech ter fout met de machine, doordat deze uit elkaar sprong, zeer tot on genoegen van de meespelenden, en tot hilariteit van de aanwezige toe schouwers. De voorzitter de heer Ista dankte na afloop vooral ook het on derwijzend personeel voor alles wat het had moeten verrichten om deze opvoering zo goed te doen slagen. Na de pauze maakten allen van de gelegenheid gebruik de nieuwe loka len van de school te bezichtigen, waarbij men algemeen de stelling hoorde verkondigen over het grote verschil tussen het lager onderwijs van vroeger en dat van nu. Alleen al de tafeltjes en stoelen, opvolgers van de schoolbank trok de aandacht. Verder tal vannieuwigheden, die het onderwijs zeer ten goede komen. Er is b.v. een magnetisch bord, waarop allerlei figuren kunnen wor den vastgeplakt, zeer belangrijk bij b.v. het verkeersonderwijs. Verder lagen allerlei soorten leermidelen tentoongesteld. Het jubileumprojekt van de provinciale C.J.V. Naar aanleiding van hetgeen dezer dagen in de regionale nieuwsbladen is gepubliceerd in verband met het jubileumprojekt van de provinciale C.J.V., zouden wij graag het volgen de willen opmerken. Onze vereniging is op de hoogte van de problemen in het jeugdwerk met betrekking tot het drugverbruik en de sexualiteit, doch wij willen duidelijk stellen dat gelet op onze principes in ons jeugdwerk wij zo wel druggebruik als het ongeschei den slapen van jongens en meisjes niet accepteren. De aktie van de Zierikzeese C.J.V. „Samen Verder" voor de nieuwe jeugdcamping te Renesse staat los van het provinciaal initiatief tot het instellen van een opvangcentrum voor zwervende jongeren eveneens te Renesse. Toevalligerwijs liggen beide pro- jekten aan de Ramp weg te Renesse. Gelet op de voor Schouwen-Duive- land wel zeer rationele aanpak van het „zwerversprobleem" betreuren wij het ten zeerste dat verwarring is ontstaan inzake beide projekten. Graag willen wij er nogmaals op wijzen dat onze C.J.V.-jeugdcamping in de eerste plaats bestemd is voor de jeugd van Schouwen-Duiveland en daarnaast voor groepen van bui ten de regio, die er kunnen kampe ren onder eigen leiding. Nu zovelen met ons hebben ge werkt aan de vele akties voor de jeugdcamping en er nog vele werk zaamheden moeten worden verricht, zou het ons spijten als het provinci aal initiatief een nadelige invloed zou uitoefenen. Het bestuur van de C.J.V. „Samen Verder". Advertentie N Tenslotte nog een plantje van de zo geslaagde kinderoploeht te Zierik- zee. Niet alleen de fietsen en wagens waren fraai uitgedost, maar de jeugd zelf zag er ook kleurig en origineel uit. (Foto's: Zicrikzeesche Nieuwsbode). De Oosterschelde Nu de raad van Zierikzee zich heeft uitgesproken over het voor mij onbegrijpelijke standpunt van de meerderheid van b. en w. over de Oosterschelde, wil ik graag nog een aantal opmerkingen maken. Het is stilaan 12 uur geworden wat deze kwestie betreft. En nu is het juist de Zierikzeese raad die niet de moeite heeft genomen zich enigszins te informeren, nu tal van deskundige mensen bezwaren aantekenen van twijfels, het feit dat Rijkswaterstaat ter elfder ure allerlei studies gaat verrichten wijst ook in die richting. Ik lees in de krant over herkau wen van de raad en iedereen in deze landbouwstreek weet wat dat bete kent. Zij heeft naar mijn smaak een kans gemist, een teleurstelling voor vele bewoners. Het was toch het minste wat men had kunnen vragen, een hernieuwd onderzoek, desnoods met de opmerking zonder noemens waardige vertraging van de uitvoe ring. Uitgezonderd de voorzitter waren het allemaal voorstanders van zon der pardon afsluiten en toch was het een vinnig debat. Daaruit trek ik de conclusie dat men naar buiten de raadszaal sprak, dat wekt de indruk (dat is mij al meer opgevallen) dat men bang is voor een hernieuwd on derzoek, omdat dat de bejubelde af sluiting in gevaar zou kunnen bren gen. De opmerking dat de aktiegroep O.O. en de V.M.Z. niet moeten doen alsof het milieu alleen hun zorg is, daarop zeg ik dat alle Zierikzeese raadsleden niét moeten doen alsof de tegenstanders de veiligheid willen verwaarlozen. Ik wil dat hier zeer duidelijk stel len, dat als de Oosterschelde niet aan de mond afgesloten wordt, om welke reden dan ook, dan moet," en dat zijn alle anti's met mij eens, er een an dere, uiteraard voldoende veiligheid komen. Als een raadslid stelt: af sluiten!, want er zijn al dertien dor pen verzwolgen, zou hij dan denken dat is dan in de toekomst in ieder geval uitgesloten? Men heeft het volste vertrouwen in Rijkswaterstaat, maar als er geen drs. Drinkwaard geweest was (dié al in 1965 een spreekverbod kreeg op gelegd te Zierikzee, wat nu door de ministers Lardinois en Drees wordt ontkend), en na hem andere biologen en ecologen, studiegroep, aktiegroep en V.M.Z., dan had die lieve staat in de staat nog niet aan het studeren geweest.'! Een ware troost voor de vissers is het dat alle raadsleden het voor hen betreuren. Stort geen tranen a.u.b., want wij hebben net die instelling dat wij hier wel doorheen komen. Be voordeeld boven de plaatselijke be volking, is het voor ons ekonomisch verantwoord te verhuizen, weg van deze vervuilde plas, naar plaatsen waar honderdduizenden Nederlan ders wonen achter verhoogde dijken. Wij, voelen ons verhandeld, want df- verse raadsleden verkneukelen zich al om de toekomst, bij een afgeslo ten Oosterschelde. Voorspellingen dat bij afsluiting Zierikzee een grote toekomst tegemoet gaat en dan nog zo'n fijne zandplaat die droog zal vallen. Dergelijke uitlatingen zijn de echte doordenkertjes. Ja, het uitschuren van de bodem is nog een motief dat overgebleven is, nadat (nu ex-minister) Bakker verklaard heeft dat het technisch mogelijk is de dijken te verhogen, maar toch laat men het toe dat jaar lijks geweldige hoeveelheden zand weg gebaggerd worden. En het plan van ir. Meier is toch een alternatieve mogelijkheid. Weg sterke stroom en uitschuren, maar het lijkt erop of men geen alternatieven wil. Nog even over de opinie. De en quête die gehouden is in de dorpen zegt ons toch wel iets. Daar komt nu nog bij de pas gepubliceerde uitslag van een enquête door de rijksuni versiteit te Utrecht, waaruit blijkt dat 70 pet. van de bevolking voor openhouden is. Dit percentage was nog veel hoger op een desbetreffende vraag op de N.V.V.-cursus-avond, waar vrijwilligers van het gehele eiland dicussieerden over het paarse boek. De samenstellers van het paarse boek mogen toch geen pessimisten genoemd worden, maar ook zij gaan er van uit dat het water voor zwem men ongeschikt zal zijn. Voeg daar bij dat de vis die in het Haringvliet gevangen wordt al verschillende ke ren onverkoopbaar was van de bij smaak. Dit zijn geen gedachten maar werkelijkheid. Dat staat ons te wachten. Nog maals: onbegrijpelijk!! B. W. SCHOT. Zierikzee. Het doet niet geheel en al fris aan wat in de Duitse Bondsdag is ge beurd - en nog verder gaat gebeu ren, want het is met de merkwaar dige overwinning op het kantje af van kanselier Brandt niet afgelopen. Oppositieleider Barzel heeft natuur lijk het volste recht te proberen de kanselier af te lossen. Het is zelfs zijn plicht: de oppositie heeft tot taak een alternatief voor de regering te bieden, zeker in een land waar nage noeg een tweepartij ensysteem is ontstaan, zoals in de Bondsrepubliek het geval is. Maar net nog niet hele maal: het is duidelijk dat geen van de twee grote partijen, S.P.D. en C. D.U., het helemaal alleen redt - ze hebben beide voor een meerderheid de liberale F.D.P. nodig, een partij overigens die danig in de aftakeling is. Een tijd lang heeft de F.D.P. uit gebuit dat de grote partij haar als kleine partner hard nodig had. Toen ze met de C.D.U. verbonden was in de regering kreeg ze invloed boven haar feitelijke betekenis en in de grote koalitie S.P.D.-F.D.P. was het net zo, maar het ging met minder elan. In zekere zin was het niet zo als voorheen dat de F.D.P. eisen stelde die de grote partner met enige tegenzin inwilligde, maar zete Brandts S.P.D. aan de kleine F.D.P. lokkende en prestige-verstevigende posten voor om haar te binden. Niet helemaal met sukses. Een deel van de F.D.P.-aanhang voelt zo min voor de S.P.D. als voor C.D.U.maar als tusseh die twee gekozen moet wor den dan hebben ze nog liever de C. D.U. dan de linkse rakkers: de partij liep leeg, ook al doordat anderen het geloof verloren dat zo'n kleinere par tij tussen de twee groten op de wip nog veel goeds kan uitrichten. En daarop haakte de C.D.U. in - of zo niet zijzelf dan wel haar vrien den. Er zijn enige schandalen ge weest waarbij F.D.P.-afgevaardigden in de Bondsdag geld en fraaie funk- ties in het bedrijfsleven aangeboden kregen als ze maar uit hun partij wilden stappen. In andere gevallen wil het gerucht dat aan hen een kies- distrikt van de C.D.U. werd aange boden dat hen van een veel soliedere Bondsdagzetel zou verzekeren. Nieuwe verkiezingen En dit was de aanval van Barzel op Brandt: hij dacht dat hij de F.D.P.- aanhang voldoende had uitgehold om de kanselier ten val te brengen. En daarin heeft hij zich verrekend, me de waarschijnlijk door de niet geheel juiste adviezen van de Beier Franz- Joseph Strauss - en die is er niet te goed voor opzettelijk Barzel zo te la ten miskleunen om zijn eigen kansen op het kanselierschap te verbeteren want Barzel heeft het in eigen kring tegen sterke bezwaren ook maar net gehaald om voorman te worden. Een onfrisse sfeer van omkoperij, intrige en achterbaksheid hangt over de hele zaak. Maar goed: Brandts wankele basis heeft het dan nog een keer, naar het schijnt tot zijn eigen verbazing ge houden en Barzel heeft eveneens verbaasd net de nederlaag geleden. Maar het resultaat in een bedenke lijke politieke atmosfeer is wel dat eigenlijk regering noch oppositie een echte meerderheid achter zich kun nen krijgen en dat beide gedwongen zijn met weinig kieskeurige midde len verder aan te rommelen. De enige zinnige oplossing die de vertroebelde atmosfeer nog een beetje kan laten opklaren zouden nieuwe verkiezingen zijn die duide lijk maken wat de Duitsers nu eigen lijk willen: een beleid als van Brandt of in zee gaan met iemand als Bar zel. Spelletjes, puzzelrit, optocht BRUINISSE, 1-5. De schooljeugd heeft met koninginnedag een gezel lig feest gevierd, dat 's morgens be gon op het sportveld waar om 10 uur de leerlingen van klas 1, 2 en 3 van de beide basisscholen en de kinderen van de kleuterschool tien verschil lende opdrachten moesten uitvoeren en waar spelletjes werden gespeeld, onder het motto „Deelnemen is be langrijker dan overwinnen". Er waren daarom geen prijsjes, maar er was wel muziek en er wa ren traktaties. Het was dus heel wat gezelligheid, waarvan burgemeester en mevrouw Hokken en wethouder Van Gilst even mee kwamen genieten maar zij waren lang de enigen niet. Alles liep gesmeerd, zodat men te gen twaalf uur tevreden kon eindi gen. Intussen was er een puzzelrit voor fietsers uit de klassen 4, 5 en 6 van de basisscholen, door Bruinisse. Doel: de wedstrijd foutloos uitrijden, c.q. zoveel mogelijk punten verza melen. Uiteindelijk leverde dit 13 win naars op: Jcanet Bolier, Ina de Waal Wilma Kik, Heieen Verkamman, Marja van Popering, Caroline Nieu- wersteeg, Peter Giljam, Stoffel van den Berg, Daan Krepel, Aart Maas kant, Leo Verspoor, Jan de Koning en Rinus van de Velde. Origineel prüsjc Allen kregen een gelijke prijs en wel zeer origineel, een retourtje met de bus naar Zierikzee en een toe gangsbewijs voor het zwembad „On derdak". Wie had gedacht dat het fraaie weer de kinderen uit het hervormd verenigingsgebouw zou weg houden en het filmprogramma een misluk king zou worden gokte verkeerd. Ongeveer 300 kinderen werden in het jeugdgebouw geperst en genoten van de Avonturen van de Dikke en de Dunne". In hel hervormd ietigdgebomv werd aan alle kinderen een lampion uitgereikt en deze deed 's avonds uitstekend dienst, toen „Nu met Ho pe" door het dorp trok en daarach ter de honderden kinderen, vele ver gezeld door de ouders, met branden de lampions. Dat men als eindpunt het rusthuis „In 't Opper" had gekozen werd door de bewoners bijzonder gewaardeerd. Hun enhousiast applaus was daar van het bewijs, 's Avonds 9 uur was het rustig, na een geslaagde dag. HOUSTON, 3-5. In het ruim- tevaartcentrum in Houston is een groep geleerden begonnen met het uitpakken van de monsters maanbodem die met de Apollo-16 naar de aarde ge bracht zijn. De eerste vier ste nen die te voorschijn werden gehaald waren duidelijk an ders dan andere monsters maanbodem tot dusver. Een der curators van het maanla- boratorium, dr. Patrick Butler, zei dat deze stenen nog het meest lijken op die uit het ge bied van Fra Mauro, die een jaar geleden met de Apollolé mee kwamen. Ze zijn echter lichter grijs. Het is nog onze ker of zij ontstaan zijn door vulkanische aktiviteit, zoals gehoopt werd. Evenals bij voorgaande gelegenheden zal tachtig procent van het mee gebrachte materiaal worden opgeslagen. Wanneer later de techniek van onderzoek nog a veel verdej gevorderd is heeft 5 men daardoor nog steeds de a beschikking over maanmateric. a spelen gehouden. Men 'ziet hier de jeugd feestelijk bijeen. Nog enkele beelden van het deze week op Schouwen-Duiveland ge vierde koninginnefeest. Op liet sport park te Nieuwerkerk werden kinder- Renesse zocht het o.m. in een pittig de bal, maar vaak ook de kyklusti- nummer spuitbal, waarbij niet alleen gen de gevolgen ondervonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 9