vanaf 16 mei as. 4% 4i°/0 5% ah 5hBh postspaarbank Jaap ten Oever's nieuwe leven altijd safe OPGEWEKTE VIERING KONINGINNEDAG NIEUWERKERK Zomerboden Bruinisse wijzigt beleid inzake de plaatselijke ambachtelijke middenstand Brand in zilvermijn Éénjarig bestaan rusthuis „In 't Opper" vrolijk gevierd ZIERIRZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 mei 1972 Nr. 21075 Programma voor „jong en oud" Advertentie NIEUWERKERK, 2-5. Dankzij vooral ook het buitengewoon fraaie zomerweer is het Oranjefeest te Nieuvverkerk uitstekend geslaagd Evenals vorige jaren slaagde het be stuur van de Verenigingsraad er in om een leuk en vlot programma voor de feestdag samen te stellen, zodat jong en oud intensief hebben geno ten. BRUINISSE, 2-5. Hoewel hij spreekwoordelijk nog geen zo mer maakt, werd boven Brui nisse door een natuurliefheb ber een huiszwaluw waarge nomen. En toen kwam de zo mer toch, want 30 april en 1 en 2 mei xoaren zomerse dagen. Op 1 mei werd de roep van de koekoek gehoord, terwijl te vens de boerenzwaluw en de gierzwaluw in de polder Brui nisse werden gezien. Klaagt men in Holland wel over het verdwijnen van de kikkers, bij een fietstocht door de polders Bruinisse en Oosterland op 1 mei was bijna onafgebroken het gekwaak van deze bóeren- nachtegaal te horen. Een be wijs, dat onze poldersloten ge lukkig nog niet zo vervuild zijn dat de kikker er niet meer in kan leven. Integendeel, zijn gekwaak deed vermoeden dat hij het wel naar zijn zin had. Om kwart voor negen in de moi- gen trok de muziekafdeling van de wandelvereniging „De Vier Bannen" reeds door de straten, wat al spoedig veel belangstelling trok. Bij het Dorpshuis werden de schoolkinderen opgehaald en begeleid naar het sportveld. Op het sportterrein werd vervolgens een programma van kin derspelen afgewerkt, waaraan naar hartelust werd deelgenomen en ge dongen naar de te winnen prijzen. Vele ouders en ouderen waren ge tuige van dit sportieve gebeuren. Optocht Om half twee werd de optocht „opgesteld", ook alweer bij het Dorpshuis. Een grote stoet van ver sierde fietsen en kleine wagentjes met kleuters en kinderen trok dooi de straten. Er reed zelfs een ver sierde stoomwals in de bonte rij mee en verder leuke figuren zoals Pi pi Langkous, maanmannetjes, soldaat jes, lieveheersbeestjes en sneeuw witjes met dwergen. Een en an dei- trok grote belangstelling. Na de rondgang van de optocht vonden er spelen voor ouderen plaats op het sportveld en ook dit programmapunt werd een groot succes en bracht veel plezier. In het Dorpshuis vond 's avonds de prijsuitreiking plaats. Lampions Om acht uur werd een lampionop tocht gehouden, voorafgegaan op nieuw* door de „muziek" van de wandelclub. Opnieuw grote belang stelling, de brandende lampions, vaak door peuters gedragen, lever den dan ook een fraai schouwspel op. Na dit slot voor de kleintjes werd door de heren Kloet en De Vrieze uit de Westhoek in het Dorps huis een disco-avond verzorgd. Na klachten bewoners gemeen te woningen: BRUINISSE, 1-5. De gemeente Bruinisse gaat het beleid tegenover de ambachtelijke middenstand wij zigen. Dit besluit werd vrijdagavond in de vergadering van de gemeente raad met algemene stemmen geno men. In en buiten de vergadering had de heer M. J. van de Velde in maart en april klachten van de inwoners van gemeentewoningen ter kennis ge bracht van wethouder Van Gilst, daarmee aanmerking makend op het gemeentelijk beleid in deze. Het be trof dan nodige reparaties of vex-be- teringen die in 1971 of vroeger ter kennis van de centrale dienst waren gebracht en nog steeds niet uitge voerd. Wethouder Van Gilst antwoordde aan het begin van de vergadering op een en ander. Geconstateerd was, dat het meestal zaken betrof die wa ren opgenomen en aan de ambachte lijke middenstand, ter verbetering of herstel waren doorgegeven, doch na meer dan een jaar nog niet waren uitgevoerd. Noch mij, noch de be trokken opzichter treft schuld, aldus wethouder Van Gilst. De heer Var. de Velde merkte daartegenover op, dat een opzichter niet alleen een karwei in opdracht moet geven, maar ook moet nagaan of de op dracht wel wordt uitgevoerd. Nu is het de gewoonte dat de werkzaamheden voor de gemeente worden uitgevoerd, door de am bachtsman, die in een bepaald jaar „de gemeente heeft", zoals dat wordt genoemd. Jaarlijks wordt een andex-e timmerman of metselaar aangewezen om de in dat jaar voorkomende re paraties c.s. voor de gemeente te vex-richten (rouleersysteem). Termyn gebonden Besloten wex-d na bespx-eking met algemene stemmen, dat het systeem nog wel zal worden gehandhaafd, maar dat opdrachten aan een be paalde termijn zullen zijn gebonden. Is na een bepaalde tijd de opdracht nog niet uitgevoerd, dan vervalt deze en zal deze worden gegeven aan die persoon die de opdacht wèl wil uit- voex-en. De uiterste consequentie van deze maatregel is, dat dit in een be paald geval ook iemand uit een an dere gemeente zal kunnen zijn. Het aantal klachten van bewoners, die een dergelijke behandeling onder vonden (dat nodige repax-aties niet worden verricht) neemt namelijk voortdurend toe. Niet vergeten mag worden te ver melden dat in de grote middagop- tocht per wagen meereed het zeven tigjarige fanfarekorps „Oefening en Uitspanning" o.l.v. de heer A. Ra- dcwalt. Het muziekkorps verleende ook 's middags muzikale medewer king op het sportveld. De muziek in het Dorpshuis duur de tot laat in de avond en het was er gezellig en druk. Nieuwerkerk kan terugzien op een geslaagde viei'ing van Koninginnedag. NORFOLK (Amerika). Een lid van de politie van het Amerikaanse Norfolk probeert hier het Portugese meisje Maria Teresa Sanches - die tijdens het 19e festival van deze stad tot koningin werd gekozen - te beschermen tegen stenen en vuilnis dat tijdens de rondrit door de straten van Norfolk naar Iwar werd gegooid. De jonge koningin moest later voor haar eigen veiligheid van de praalwagen gehaald worden. Drie doden in het verkeer HOORN, 2-5. Bfó een gecompli ceerd verkeersongeluk op de Rijks weg 7 in Berkhout (NH) zjjn drie personen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 27-jarige vrachtautochauffeur F. J. Kwast uit Enkhuizen en twee tot nog toe niet geïdentificeerde inzittenden van een personenauto-met-cax-avan. Het ongeluk ontstond toen een met betonpalen geladen tx*uck met oplegger tegen de achterkant reed van een pei*sonenauto-met-cai*avan, waarvan de bestuurder snelheid ver minderde. De truck met oplegger reed de linkerweghelft op, kwam in botsing" met de tegemoetkomende vrachtauto en vloog in brand. De bestuurder van de vrachtauto en de twee inzittenden van de personen auto die op de ontstane chaos inx*eed overdeden ter plaatse. De chauffeur van de ti-uck-met-oplegger wist tij dig uit zijn voertuig te springen. F.B.L-chef J. Edgar Hoover overleden WASHINGTON, 2 -5. J. Edgar Hoover, de directeur van het FBI (de Amerikaanse Federale Recher che) is in de nacht van maandag op dinsdag op 77-jarige leeftijd over leden. Hoover heeft sedert 1924 aan het hoofd van het FBI gestaan. Het ministerie van justitie dat Hoovex*s dood bekendmaakte, deelde mee dat Hoover in de ochtend door zijn dienstbode dood is aangeti-offen. „Zijn arts deelde mij mee, dat de dood een natuurlijke oorzaak had", aldus een verklaring van minister van justitie Kleindienst. Jong roken gevaarlijk TOKIO, 3-5. Naarmate men jonger met roken begint, is de kans groter dat men voortijdig overlijdt. Tot de ze slotsom is het Japanse kankerih- stituut gekomen aan de hand van een onderzoek onder 265.118 rokers van boven de veertig jaar. Blijkens de resultaten van dit on derzoek, dat in 1965 is begonnen, is voor mensen die met hun veertiende jaar zijn gaan roken, het sterftecijfer - 2.172 per 100.000. Als men op zijn ne gentiende zijn eerste sigaret heeft opgestoken, is dit cijfer 1.189 per 100 duizend. Dit* aantal daalt tot 1.063 als men tussen zijn 20e en zijn 24e jaar met roken is begonnen. Toren te Edam verzakt EDAM, 3-5. De uit 1545 datex-ende speeltoren te Edam wordt ex-nstig met verzakking bedx-eigd als gevolg van de sloop van het in de 19e eeuw tegen de tox-en aangebouwd kerk- gebouwtje. sinds de sloop van het kerkje ongeveer een week geleden, is de toren vrij komen te staan, waardoor hij steeds meer is gaan overhellen. De huisjes om de toren worden thans op advies van de brandweer ontruimd. Volgens de actiegx-oep Vex-keers- plan Edam moest het kex-kgebouw worden gesloopt om plaats te maken voor een .parkeerterrein. „Van divei-_ se kanten was het gemeentebestuur erop geattendeerd, dat de tox-en uit het lood zou raken als de steun van het kerkje zou weg vallen. B. en u\ hebben echter niet willen luisteren. TWEEDE KAxMER Mr. K. A. Keuning vraagt betere bescherming DEN HAAG, 3-5. Volgens liet ka- merlid mr. K. A. Keuning (DS'70) meet minister Van Agt van justitie zodanige maatregelen nemen, dat de belangen van het publiek beter be schermd worden tegen handelingen van patiënten uit rykspsychopati- scbe asiels en selectie instituten, die met proefverlof zijn of daaruit zijn ontvlucht. Zijn dinsdag daarover gestelde schriftelijke vragen baseerde mr. Keuning op de wurging van een twaalf jarig meisje, einde vorige week door een met proefverlöf ge zonden verpleegde uit het Van Mes dagasiel te Groningen. Hij infor meert .allereerst naar het aantal misdrijven en de aaxd daarvan, in de laatste acht maanden gepleegd door vei-plcegden tijdens proefvex-Iof of na ontvluchtingen. Ook wil hij weten hoeveel kosten gemaakt zijn om de ontvluchten op te sporen. KELLOG (Idaho). 3-5. Een brand in de zilvermijn „Sunshine" bij Kei- log in de Amerikaanse staat Idaho heeft dinsdag aan vijf mijnwerkers het leven gekost. Er zijn 77 vermis ten. De brand brak uit op een diepte van 1.130 meter. De hoofduitgang kon als gevolg van de rookontwikkeling niet worden gebruikt. Van de 200 ar beiders die zich in de mijn bevon den, konden er 108 naar de opper vlakte komen. Rerrte gewone spaar rekeningen en giro renterekeningen spaarbewijzen Algemene Premie spaarregeling jeugdspaarreke- ningen, ambtenaren- spaarrekeningen, verschillende gepre mieerde bedrijfs- spaarrekeningen en winstdelingsspaar- rekeningen beleggingsrekenin gen met opzeggings termijn van.3.maanden beleggingsrekenin gen met opzeggings termijn van 12_maanden beleggingsrekenih- gen met opzeggings termijn van 24 maanden Feestje te Bruinisse BRUINISSE, 29-4. Het éénjarig bestaan van het bejaardenhuis „In 't Opper" te Bruinisse is ook voor de bewoners niet ongemerkt voorbijge gaan. In de grote recreatiezaal was het verzamelen geblazen, waar een uitgebreid cn keurig diner, op de feestelijk gedekte tafels werd geser veerd. Bijna alle bewonex-s waren opge komen, om met personeel en de be stuursleden en gemeentebestuurdei's met hun dames het éénjarig bestaan te vieren. De pauzes tussen de ver schillende gangen werden opgevuld met declamatie door het persoxieel en de bewoners. Mevrouw De Haan-Kleppe las een gedicht voor, waarin de wederwaar digheden van de bewoners werden gememoreerd. Negen bewoners van het bejaardenhuis overleden, xnaar naast rouw en verlies was er ook vreugde, om jubilea. Drie dames en een heer mochten hun 90e verjaar dag vieren, terwijl ook andex*e ver jaardagen tussen 80 en 90 jaar met animo werden gevierd. Zo werd deze viex'ing van het êénjaiig bestaan van het huis een gewaardeerd evenement in het bestaan van de bejaax*den die er hun dagen doorbrengen. Bijzondere verjaardag Dit was ook het geval met de vie ring van de verjaardag van de heer L. van der Weele..Deze oud-opziener der Visserijen had vorige week zijn 90e verjaardag gevierd, met kinderen klein en achterkleinkinderen en an dere bekenden. Zaterdag 29 april viex-de hij zijn verjaardag nog eens over met de medebewoners van het huis. Er was een tractatie van de jaxige en daar de heer Van der Wee- Ie lid is van een zangkoortje dat zich in het huis heeft gevormd, werd de jarige gehuldigd, door een hem toe gezongen lied met zeer veel couplet ten en exikele andere liederen. De heer Van der Weele, die .steeds druk bezig is, met het in huisvlijt vei*vaar_ digen van allerlei houten voorwer- pen, schemei-lampen, stoofjes, mini atuur kabinetjes en dex'gelijke, heeft de gewoonte wekelijks een gedicht aan de deur van zijn kamer te han gen, dat door de bewoners met be langstelling wordt gelezen. Zo is het vei-blijf in het Bruse be jaardenhuis mede dank zij de goede verstandhouding ondei'ling en tussen de directx'ice en haar staf allexrninst saai te noemen. Ook de plaatselijke verenigingen doen hun best, om verschillende „avonden" te vullen. Laatstelijk was dit het geval met de Geref. Jeugd- vex-eniging Prins Constantijn. 51 Toch heeft er zich één getuige aan gemeld: iemand die op een paar hon derd meter afstand van de plaats der mishandeling zijn woning heeft. De man heeft met zijn hond nog een korte wandeling gemaakt en een grote, zwai-te wagen in volle vaai*t zien wegxijden. Voor zover hij in het duister heeft kunnen constateren, za ten er meerdere, meest jongere per sonen in. Nee, het kenteken had hij niet opgenomen. Wie zoekt er iets achter, als van een parkeex-terrein een auto wegrijdt? Het kan immers een vrijend paai-tje geweest zijn? Ten slotte was het omstreeks twaalf uur in de nacht. De dadei-s zijn dus ontkomen in een grote, zwarte auto, maar die vind je overal. Al houdt Dirks zijn ogen goed open. wanneer hij langs de weg rijdt. Want het staat bij hem vast, dat hij de daders in deze omgeving moet zoeken. Dus ook de grote wa gen. Tijdens een snelheidscontrole in een ander deel van de gemeente, houdt Dirks onder meer een grote, zwarte Ford aan. Er zit een jongen achter het stuur. Naast hem een meisje. De radar heeft een snelheid van 72 kilometer geregistreerd, ter- wijl 50 is toegestaan. De wagen be antwoordt volkomen aan het signa lement. maar dat is nog niet voldoen de bewijs. Hij vraagt de papieren. De wagen staat op naam van G. Druivenvooi'de, wonende te Berge- voort. Het rijbewijs staat op naam van F. J. Druivenvoorde, blijkbaar de zoon. Voor alle zekerheid noteert Dii*ks de gegevens en kijkt af en toe het tweetal aan. Ze voelen zich niet op hun gemak, dat is duidelijk. Een kwaad geweten? Dirks laat niets merken. Hij weet nu naam en adres. Gehoor gevende aan een ingeving. vraagt hij plotseling.' „Waar was u donderdagnacht om twaalf uur?" „In bed natuurlijk", antwoorrlt de jongeman achter het stuur. „Waar anders? Ik ben eexi boeirenzoon en moet er 's morgens vroeg uit om te melken". Het kan waar zijn. Als het nodig is ondei'zoekt hij dat nog wel. De jon gen krijgt een bonnetje, wil meteen betalen, maar Dirks schudt zijn hoofd „Dit wordt kantongerecht, jongeman. De 50-kilometei*boi*den staan er niet ter opluistering. U kunt gaan". Hij heeft de banden bekeken cn prent zich het profiel in het geheu gen. Terug in het bui'eau bekijkt hij de foto, die op dc plaats van het mis drijf is gemaakt. Die komt overeen met het profiel, dat hij gezien heeft. Een tweede bewijs, maar nog altijd niet voldoende om tot arx-estatie over te gaan. Op het bureau heeft hij een lang telefonisch gesprek met zijn collega in Bei'gevoort. Deze is het met hem eens: niet voldoende materiaal om ze in hechtenis te nemen. Goed. we zul len een oogje in het zeil houden en eens informei-en naar zijn vrienden. De jonge Druivenvoorde is niét be paald berucht, hoewel hij vaak ge zien wordt in gezelschap van lang harige en rondslenterende jongelie den. De politie in Bergevoort waar schuwt ten overvloede nog tegen overijlde handelingen, want Drui venvoorde is een der rijkste boeren in de omtrek met veel invloed. Spe ciale viïend van de bui'gemeester. Uitkijken dus. De daarop volgende dagen houdt Dirks nog enkele grote, zwarte auto's aan, bekijkt het bandenprofiel en het rijbewijs van de bestuurder. Maar 't zijn allen mensen, die buiten Bas- hagen of Bergevoort wonen. En de chauffeurs zijn doorgaans oudere DOOR GERRIT FRANSSEN mannen of vrouwen. Bovendien heef t hij niet voor een tweede maal het zelfde bandenpx*ofiel gezien. De aan wijzingen tegen de jonge Druiven voorde wox*den groter. Berendien en Pleunie bezoeken da gelijks twee maal de patiënt. Na een week is hij in staat een paar woorden te spi'eken. Het ziekenverirek is her schapen in een bloemenpaleisje. Fruit en andere vex*snapei*ingen bxen- gen ze taktvol niet mee. Hij is im mers nog niet in staat langs de nor male weg voedsel tot zich te nemen. Maar bloemen vrolijken de zieken kamer wat op. Kennelijk verheugt Jaap zich op het bezoek der beide vi*ouwen, die hem beiden even lief zijn. Een deel van zijn gezicht is nu viij. Ze kun nen hem op de wang kussen. Maar hun handen kan hij nog niet druk ken, want er zijn een paar vingers gebroken of gekneusd, dat weten ze niet precies. De zusters laten zich niet verleiden in bijzonderheden te treden omtrent de aard der verwon dingen. De dokter evenmin. Het eni ge, wat ze te horen krijgen is: de pa tiënt heeft een sterke constitutie, dus komt hij er weer bovenop. Het is een kwestie van geduld. Een paar keer in dc week komt Henk Garrevccr. Vertelt dan over de zaak en brengt steevast de groeten over van het personeel, Grada in cluis. De kleine Grada, die iedere keer, als de baas teruggekeerd is van zijn bezoek aan Jaap vraagt, hoe het met hem is. En of hij geen nadelige gevolgen zal houden van de mishan deling. Ze heeft ci-g met hem tc doen en verwijt zich tien keer op een dag, dat ze de laatste keer bij hem in dc ziekenwagen zo „rot" tegen hem is geweest. (Wordt vervolgd). 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7