Bijzondere wandkleden van J. v. d. Broek-de Gooier (Rheden) STREEKNIEUWS Brouwershaven miste op Koninginnedag medewerking van een muziekvereniging ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 mei 1972 Nr. 21075 Tentoonstelling te Haamstede HAAMSTEDE, 4-5. Haamstede heeft de primeur van Zeeland, wat betreft de expositie van wollen wandkleden van de kunstenares mevrouw J. v. d. Broek-de Gooier uit Rheden (GId). Haar werk dat thans de hall van de Gereformeerde Kerk van Haamstede siert, is voor Nederland uniek. In een tijd, waarin het wandkleed weer 'in" is, verdienen de kleden van deze 59-jarige Gelderse kunstenares een aparte plaats. Zelf weet ze niemand aan te wijzen, die. zoals zü, zuiver wol direkt van het schaap in wandkleden verwerkt. Door haar eigen ontwikkelde technieken op spin- en weefgebied neemt haar collectie een bijzondere plaats in, in de wereld van de wand tapijtkunst. Deze expositie is getiteld: „Van Schaap tot Bijbel". Wandkleed „Tenslotte zette God de mens op de wereld". Over het „hoe en waarom" spra ken wij met haar. Het echtpaar Van den Broek, dat gedurende deze ex positie in de Westhoek verblijft, is woonachtig in Rheden, een gehucht op de Veluwe. Hun woning staat te midden in de natuur op een land goed. Het is een tweehonderd jaar oude schaapskooi, waarin het echt paar ruim 22 jaar woont. „We zitten zo in de natuur", vertelt ze, „dat we de herten en reeën, zwijnen en fa zanten en andere vogels, gemakke lijk kunnen zien. We kunnen om ons huis dan ook geen tuin hebben, want alles wordt door hen aangevre ten". In dit huis worden fantastische wandkleden gemaakt. Ze heeft in de loop der jaren een eigen spintech- niek ontwikkelt. Ze gebruikt grove draden. Om de kleuren zelf in de draad te geven is op zichzelf al iets heel aparts. Ook het weven doet ze anders dan anders. „Ik weef op een plank met spijkers, inplaats van op een weef getouw. Alles wat ik maak is puur natuur". Weidewol Nu is het zo dat in haar omgeving aan natuur geen gebrek is en dat c>p hetzelfde landgoed een tweede schaapskooi is met nog een echte kudde. Op onze vraag of ze daarvan gebruik maakt, schudt ze van neen, „die wol kan ik niet gebruiken, ik heb weidewol nodig". Ze gaat daar voor de boer op en zoekt zelf de wol uit die ze geschikt acht voor haar werk. „Ik moet altijd even voelen hoe die wol is, en of het lekker vet is". Naast het hoofdbestanddeel, wol verwerkt ze paardehaar en allerlei dingen uit de natuur. In het doek „Geboorte", ontdekten we een bek- kenvormige schijf. Haar man, dc heer E. A. v. d. Broek, vertelde, dat het een verdroogde zwam is. Ook het doek „Toendra" heeft sporen van veldbegroeiing. Ook verwerkt ze in haar werk stenen en spijker, zelfs een klomp komt voor in „Komt allen tot Mij". Kenmerkend voor haar werk is dat bijna alles geïnspireerd is door de bijbel. „Mijn doeken zijn mijn bidden" zegt ze er zelf van. Ze gelooft, al leen op een andere manier. „Al kan ik Jezus niet zien, als een man aan een kruis, ik kan hem wel voelen". Deze ontmoetingen hebben gestalte gekregen in haar wandkleden. „Door mijn werk leer ik bidden", bekent ze, „ik ervaar dit creatief bezigzijn als een gave van God; ook het crea tieve dat je hebt. Als ik op een ge geven ogenblik weer zo'n gave krijg, dan voel ik dat er iemand is die nie dat geeft, en dat iemand is voor mij God, en dan kan ik op dat moment best „Heer ik dank U" tegen Hem zeggen." De meeste doeken in Haamstede hebben betrekking op de bijbel. Elk exemplaar is doortrokken van sym boliek en originaliteit. „Inspiratie scheut" „Soms krijg ik weer zo'n „inspi ratiescheut", en dan weet ik precies wat ik moet gaan doen. Ik heb het doek dat ik moet ga maken als het ware al gezien. Ze hebben me wel eens verwelen door te zeggen dat het zonde is in wollen kleden andere materialen te verwerken, maar ia, ik vind dat ze dat maar op de koop toe moeten nemen". In de eerste plaats maakt de kunstenares haar werk zoals zij het goed vindt, een beïnvloeding van buitenaf zou on zerzijds in dit geval desastreus zijn. „Wanneer m'n doeken af zijn, kan ik er gemakkelijk afscheid van ncmtn, dan is het voor mij voorbij". Veel werk is in de achterliggende jaren verkocht. Ze vindt het fijn te weten waar haar werk blijft en zo nodig helpt ze de kopers bij het geven van een plaatsje thuis, „want veel men sen weten dat niet altijd". Boven dien moet ze zien waar haar werk hangt, en of het een goede plaats heeft. Aan haar doeken gaat vaak een horen van „iets" vooraf, dat thuis opgezocht wordt in de bijbel. „Ik lees de tekst, soms moet ik wel erg lang zoeken waar een bepaald on derwerp staat, maar als ik het heb, distilleer ik er iets eigens uit. „Een helder voorbeeld hiervan is het werk „En hij gaf hen een^teken". De bij bel spreekt over de wonderbare vis vangst. „Voor mij was dit het vol gende: De vissers hadden een hele nacht gevist, maar niks gevangen. Moedeloos gingen ze aan wal, en lie ten de netten buiten boord hangen. Ze waren in een stemming van mor gen zien we wel verder. Ze ontdek ten echter dat er tenslotte toch nog iets in het net zat, maar teleurge steld door het alsmaar niets vangen, hadden ze geen moed meer het net op te halen en zeiden ze tegen el kaar, laat maar doen, dat komt latei- wel. De volgende dag echter haal den ze het net naar boven en ont dekten tot hun grote verbazing en schrik een houten kruis. Toen vielen ze op het dek neer, en riepen wat hebben we gedaan, hoe kan je een kruis ophalen, terwijl we geloofden dat er geen Heer gekruisigd was!" Op de vraag waaróm ze haar werk door de bijbel laat inspireren, antwoordt ze: „Ik vind de bijbel zonder meer een onuitputtelijke bron van inspiratie". Ook het be scheidener werkje, maar niet min der mooi en treffend, is „De droom van farao". In veertien maiskolven verwerkte ze hier de zeven vette en magere jaren. Evenzo de gaven van de Drie Koningen, inplaats van goud, mirre, en wierook, zelfge maakte dierfiguurtjes van breiwol. Vanaf haar zestiende jaar houdt ze zich bezig met dit werk. Sedert haar huwelijk, trouw bijgestaan door haar echtgenoot. Talloze doeken hebben een uitstekend plaatsje ge vonden, heel het land door. Haam stede werd tenslotte door toeval uit verkoren, haar eerste expositiepunt in Zeeland te zijn. „We waren in Renesse", vertelt de heer Van de Broek," maar kwamen tenslotte te recht in het VVV-kantoor van Haamstede. Dankzij de vriendelijke meneer daar, zijn we in konlakt ge komen met ds. W. v. d. Kooij, die ors dit prachtige kerkgebouw (Ger. kerk) als expositieruimte toewees. Het is een fijne gelegenheid, en de wanden lenen zich er uitstekend voor". Veel plaatsen hebben bekendheid aan de Rhedense wandkleden gege ven. Deze expositie is het bezoeken waard, er is werkelijk iets heel moois te zien! Openingstijden: don derdag 4 mei 14-16 uur; vrijdag 5 mei 10.00-12.00 uur; zaterdag 6 mei 10.00 tct 18.00 uur; donderdag 11 mei 10.00-18.00 uur; vrijdag 12 mei 10.00 23.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 6 en 13 mei zal mevrouw Van den Broek-de Gooier persoonlijk aanwezig zijn om het een en ander aan belangstellenden over haar werk te vertellen. A. R. (Nieuwerkerk) Slaten-vergadenng Provinciale Staten van Zeeland komen, in openbare vergadering bij een op maandag 15 mei a.s., in de statenzaal van de Abdij te Middel burg. Vogelwaarnemingen Hiertinder volgt het vervolg van de lijst van vogelwaarnemingen op Schouwen-Duiveland in 1971, als ge publiceerd in „Sterna", het orgaan van de Vogel- en Natuurwacht. Pijlstaart: 5 Flaauwersinlaag. Slobeend: 20 K.k.inlaag plus 15 Flaauwersinl. Grote zeeëend: 2 balt sende ex. Plompe toren. Bontbek- plev.: 3 Flaauwersinlaag. Rietgans; 320 weil. rond molen Scharendijke. Toppereend: 29 z.o.hoek Grevelin- genmeer. Pijlstaart: 2 m. plus 1 v. midden Grevelingendam. Nonnetje: 1 v. Dijkwater. Midd. zaagbek: 9. z.o. hoek Grevelingenmeer. Torenvalk: een zeer donker m. jaagde laag bo ven grond en zat ook op grond Gre velingendam. Rosse grutto: 2 midden Grevelingendam. Staartmees: 3 dui nen bij eendenkooi Renesse. Zwarte kraai: 1 vliegend bij Burgh. Hegge- mus: 1 zingend bij molen Scharen dijke. Groenling: 1 dijk van Sirjans- land naar Bruinisse. Merel: 1 zin gend Zierikzee. Brandgans 400 ex. Prunjepolder. Kleine zwaan: 35 ex. weil. Prunjepolder. Rietgans: 200 Koudekerkse inlaag. Grauwe gans: 2 Westenschouwense inlaag. Topper- BROUWERSHAVEN, 3-5. De Oranjevereniging te Brouwershaven heeft op Koninginnedag een aardig feestprogramma gebracht, dat uit stekend is geslaagd. Er was echter op deze zonnige dag een misser, en wel het optreden van een muziekvereniging. Op een der gelijke feestdag wordt dit gemis wel extra gevoeld. In een felicitatietoe spraak richtte burgemeester A. P. Schouwenaar, nadat de dag was in geluid d.m.v. klokgelui zich tot de inwoners van Brouwershaven waar na dc vlag werd gehesen. Dc kinde ren der basisscholen zongen het eend 3 m. plus 4 v. Plompe toren, 1 nu plus 4 v. z.o. Grevelingenmeer. Grote zeeëend: 15 dijk van Sirjans- land naar Bruinisse. Torenvalk: 1 m. Plompe toren. Steenloper 25 Grev.- dam; 30 K.k.inl.; 20 Fl.inl. Steenstr.l. 50 in groepjes strand Renesse; Turk se tortel: 3 ex. Renesse. Graspieper: 5 roepende op eil. w.o. 2 Sch.dijke. Zanglijster zingend 1 Dijkwater plus 1 Scharendijke. Rietgans 500 z.o. Brouwershaven. Brandgans: 15 z.o. Brouwershaven. Holenduif: 1 vlie gend Ouwerkerk. Sijs: 20 (vliegende gr.) bosgeb. Wsch. Ekster: 1 vliegend bij eendenkooi Ren. Zwarte kraai: 3 vliegend bij eendenkooi Renesse. Patrijs: op eil. 15 roepende ex. geteld Merel: voor en rond deze datum (16-2) 1 ex. met witte kop en witte vleugepennen Bremweg Renesse. Klapekster: 1 in hoge bomen Burgh. Frater: 30 ex Zuidhoek Zierikzee (1 groep). Velduil: 17.00 u jagend langs dijken Zuidhoek. Blauwe reiger: 1 nest bezet te Schuddebeurs. Brildui- ker: 1 kreek Ouwerkerk (Ogstweg). Witgalje: 1 sloot langs bebouwing Zierikzee. ZIERIKZEE Ballonwedstrijd Speeltuinvereniging De op 25 maart j.l. gehouden bal lonwedstrijd bij gelegenheid van de jaarlijkse openstelling van de mees ter Breedveld-speeltuin is een groot succes geworden. Toch leek het er aanvankelijk op dat er weinig of geen ballonnen te ruggevonden zouden worden, omdat de ballonnen in eerste instantie door de zuid-oostelijke wind in de rich ting van de zee gedreven werden. Na een paar dagen bleek echter, toen de eerste kaartjes werden terugont vangen, dat door de aanwezigheid van een hogedrukgebied de wind richting in het noorden anders was, waardoor de ballonnen weer land inwaarts waren gedreven. Volgens ontvangen meldingen bleek de grootste afstand te zijn af gelegd door een ballon die terecht kwam in Borstel, in de omgeving van Hamburg, in 't noorden van Duitsland. Verder kwamen er ballonnen te recht in Friesland, Noord-Holland en op Texel. De eerste prijs werd gewonnen door Robbi Hoffers, de tweede prijs door Sejine Stoutjesdijk en de derde prijs door Marjan Klink. Troost prijzen werden gewonnen door Greetje Ravia, Els Legemate, Eddy de Jonge, Gerry v. d. Velde, Rob bie de Koster, Robbie Korsten, Ron nie v. d. Brink, Therèse Willemse en Annemiek Goedhart. (Deze jongens en meisjes kunnen hun prijzen afhalen op het adres Mulockstraat 18, Zierikzee. Prijs voor graficus De Commissie van Beheer van het Gerrit Jan Thiemefonds heeft na een voordracht van de Vereniging Beroepsopleidingen Grafische Indu strie, de Gerrit Jan Thiemeprijs toe gekend aan de heer J. P. Overbee- ke, typograaf bij de N.V. Drukkerij Lakenman Ochtman. De prijs be staat uit een bronzen medaille en een diploma. De onderscheiding is verleend naar aanleiding van het door hem behaalde resultaat bij het examen Boekdrukken 1971. Tennisfoumooi De Lawn Tennis Club „Zierikzee" organiseert op 11 mei a.s. (Hemel vaartsdag) een senioren- en junio- ren-tournooi met handicap. Op 11 mei komen de senioren en op 12 mei de junioren aan bod. Afd. „Philatelica" Op maandag 8 mei wordt in „Mon- dragon" weer een vergadering ge houden van de afd. Schouwen-Duive land van „Philatelica". Opening „Eethuys" Op zaterdag 6 mei wordt het „Eet- huys" in het pand Melkmarkt 13 te Zierikzee voor het publiek geopend. In verband hiermede wordt vrijdag 5 mei een receptie gehouden. Zierikzee ivas op koninginnedag niet weinig onder de indruk van het op treden in de avonduren van het majorettenpeloton „Gold Stars" uit Bergen op Zoom. De foto toont drie van de pittige dames, die deel uitmaken van dit keurkorps. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BURGH HAAMSTEDE Modeshow „Marie Eugénie" Huis „Marie Eugénie" te Rotter dam organiseert een show van hoe den en vrijetijdskleding op maandag 8 mei ten huize van de familie C. Visser, W. G. Bootlaan 24 te Burgh. RENESSE Brommer gestolen Zaterdagavond werd bij „De Stulp" te Renesse de brommer gestolen van mej. S. V. uit Ellemeet. Op konin ginnedag werd de brommer terugge vonden, de motor was er echter uit gehaald. Weekmarkt begint weer Vanaf 17 mei tot en met 6 septem ber aanstaande zal te Renesse elke woensdagmorgen weer een grote (toeristen-weekmarkt worden ge houden. Voor deze weekmarkt be staat van de zijde der marktkooplie den, zo wordt medegedeeld, grote belangstelling. Elke week zal gere kend kunnen worden op minstens een vijftigtal kramen, alle branches zullen op de markt worden vertegen woordigd. Regelmatig ook zullen standwerkers hun medewerking ver lenen. Gezamenlijk zal een uitge breid assortiment worden geboden. Op woensdag 12 juli zal bovendien een speciale feestmarkt plaatsvinden met daaraan verbonden een groot nationaal standwerkersconcours. ELLEMEET Onderscheiding Onze vroegere plaatsgenoot, de luitenant-kolonel der infanterie J. op den Brouw te Zeven (W.-Dld.) is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Advertentie WESTERSCHOUWEN BROUWERSHAVEN Succes voor Verkennersgroep Vergadering gemeenteraad Een groep van zes verkenners uit Westerschouwen, werd winnaar van gewestelijke pad vinders wedstrijden. De groep zal met Pinksteren Zee land vertegenwoordigen bij de lan delijke wedstrijden, die te Ommen worden gehouden. Mevr. J. v. d. Broek-de Gooier bij één van haar doeken. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). volkslied, waarna een speurtocht werd gehouden, uitgezet door de le den van de jeugdsoos. Voor de klein tjes was er op de muziektent een poppenkast, waar naar hartelust om werd gelachen. De middag werd verder gevuld met spelen o.a. een stoelendans en een optreden van Zodiac, de popgroep uit de soos Ze nith. Hiervoor bestond een grote be langstelling evenals voor de gecostu- meerde voetbalwedstrijd op het sportveld tussen een team van de soos en bekende Brouwenaars. Deze feestelijke dag werd besloten met een succesvol oranjebal in dc soos door de groep Canvas. Voorjaarswandeling Vogelwacht De voor j aars wandeling van de Na tuur- en Vogelwacht op zondagmid dag 7 mei a.s. was oorspronkelijk vastgesteld rond de Koudekerkse in laag. Tengevolge van werkzaamhe den aan de Plompetorenweg zijn de toevoerswegen naar die inlaag ech ter afgesloten. Het bestuur heeft ge meend de wandeling nu te moeten verplaatsen naar het Schelphoekge- bied, waar ongetwijfeld ook veel in- teresants op het gebied van plant en dier te zien zal zijn. (Zie ook de ad vertentie). HAAMSTEDE Streekvergadering N.C.V.B. Op dinsdagavond 16 mei a.s. wordt in de recreatiezaal van de Ger. Kerk een streekvergadering gehouden van de Ned. Chr. Vrouwenbond. De af deling Haamstede krijgt dan bezoek van de afdelingen uit Zierikzee, Bruinisse en Kerkwerve. Het grootste gedeelte van de avond zal worden verzorgd door voor- drachtskunstcnares Aafje Top, met het onderwerp „Zuster Luc". De Sakor-collecte De Sakor-collecte alhier heeft op gebracht f 260. Een dankwoord aan collectanten cn burgerij is op zijn plaats. NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank Aan- en verkoop en bewaarneming effecten RENESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. een duidelijk gemis - heeft geen Oranjecomité. De raad der gemeente Brouwers haven vergadert a.s. maandag 8 mei 's avonds half acht in het Plaatsen- huis te Dreischor. De agenda vermeldt: aanvaarding stormseinmast te Brouwershaven; vaststelling voorbereidingsbesluit ge bied nabij de kern Brouwershaven; vaststelling destruktieverordening vaststelling 5e wijziging der begro ting 1972; benoeming technisch-amb- tenaar A gemeentewerken. DREISCHOR „Crescendo" bracht serenade De Harmonie „Crescendo" te Drei schor, bracht tot tweemaal toe een. muzikale groet in de vorm van een serenade. Ter gelegenheid van de 60e verjaardag van de direkteur-dirigent van „Crescendo" brachten de muzi kanten hem een serenade en later in de week werd het diamantenecht paar L. Lievense-Rentier op deze wijze door „Crescendo" gefeliciteerd. NOORDGOUWE Schooljeugd naar Domeinen De leerlingen van de openbare ba sisschool deden het op koninginne dag een anders, 's Morgens half ne gen werden zij met auto's naar de Domeinen gereden, waar enkele speurtochten werden georganiseerd. Rond twaalf uur was men weer thuis. Het was best een aardig „uitje" vooral door het fraaie weer. De leerlingen van de kleuterschool deden verschillende spelletjes. Beide scholen werden getrakteerd door de plaatselijke ijs vereniging. Daar bleef hot allemaal bij, want Noordgouwe OOSTERLAND Huldiging Een zeer trouw lid van de muziek vereniging „Oosterlands Fanfare" n.l. de heer E. J. van der Haven, die een staat van dienst heeft van meer dan een halve eeuw in het korps en die wegens ziekte zijn steentje niet kon bijdragen aan de feestelijkheden van Koninginnedag, werd door de mannen van „Ooster lands Fanfare" een muzikale hulde gebracht. Evenzo gebeurde dit bij de heer C. J. de Later, een bestuurslid van de plaatselijke Oranjevereniging die ook ziek thuis blijven moest. Dit als dank voor het vele dat hij steeds belangeloos voor de Oranjevereni ging verricht. Beide heren waren verrast met deze onverwachte hul diging. Auto pakt bromfiets De scholier A. de R. uit Bruinisse lette bij het oversteken van Rijksweg 57, van rijwielpad naar rijwielpad, bij de Staphorster kruising bij de Oude Dijk in de polder Bruinisse niet op, met gevolg dat hij met zijn bromfiets werd aangereden door een auto komend uit de richting Zierik zee, bestuurd door S. M. de W. uit Bergen op Zoom. Het ongeluk liep bijzonder goed af. De bromfietser liep lichte verwondingen op. De bromfiets werd in beslag genomen. Collecte In de week van 8 tot en met 13 mei a.s. zal ook hier ter plaatse weel de jaarlijkse huis aan huis-collecte plaats vinden ten bate van de sa menwerkende sanatoria Sonnevanck te Harderwijk en Zonnegloren te Soest. Deze collecte wordt 'ten zeer ste aanbevolen bij de ingezetenen. Bromfiets contra boom Op de avond van Koninginnedag, omstreeks kwart over tien, reed de 16-jarige P. de B. uit Oosterland met zijn bromfiets in de omgeving van het café „Even Buiten", komen de van de Rijksweg op onverklaar bare wijze op de linkerhelft van de weg toen hij tegen een boom opbot ste. De jongeman bekwam hoofdlet sel en een beenbreuk, terwijl de duo- passagiere, de 14-jarige Henny D. eveneens uit Oosterland, een lichte hersenschudding opliep. De jonge man moest op advies van dokter Speelman naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee worden vervoerd, terwijl het meisje naar huis kon worden gebracht. De rijks politie hccfl een onderzoek ingesteld naar de toedracht van het ongeval

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3