AGENDA RAADSBESLUIT LAATSTE NIEUWS Controle op vissers „zonder papieren" Vrijdag 5 mei Bruinisse Kerk Geref. Gem., 7.30 uur, tijdrede ds. J. Dorsman. Zaterdag 6 mei Zierikzee Fabriek Smit Bolnes, 13.30-15.30 uur: „open huis". Serooskerke Dorpshuis, 14.00 uur, tweede Schelp- hoekwandeltocht. Schuddebeurs Streekconcours landelijke rijvereni- gingen „Schouwse Ruiters" en „Wes telijk Schouwen", aanvang ochtend programma 9.00 uur, middagpro gramma 13.30 uur. Zondag 7 mei Serooskerke Vogelwacht, 14.45 uur, voorjaars wandeling Schelphoekgebied. Maandag 8 mei Zierikzee Mondragon, 8.00 uur, afd. Philate- lica. Burgh W. G. Bootlaan 24, 8.00 uur, mode show huis „Marie Eugénie". Oosterland „Pleisterplaats", 7.30 uur, afdeling Duiveland, Ned. Plattelandsvrouwen Bond. Dreischor Plaatsenhuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad, Brouwershaven. Dinsdag 9 mei Zierikzee Hervormd verenigingsgebouw 8.00 uur, Vrouwengroep „Wees een Ze gen". Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, afd. Ned. Plat telandsvrouwen Bond. Donderdag 11 mei Haamstede Vogelwacht, 7.00 uur, vogelgeluiden excursie, splitsing Vertonsweg-Mool- weg, Haamstede. Vrijdag 12 mei Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto, (bondscollectie). Nog een planeet LIVERMORE (Californië), 3-5. Ver voorbij de verst bekende planeet van ons zonnestelsel, Pluto, moet nog een tiende planeet rond de zon draaien op bijna 9.6 miljard kilometer van de aarde. Deze planeet doet zeshonderd jaren over een omwenteling rond de zon. Het bestaan van deze tiende pla neet is meegedeeld door de wiskundige J. L. Brady van de universiteit van Californië. Hij heeft als kenner van de ko meet van Halley met zijn me dewerkers de oorzaak gezocht van de afwijkingen in de baan van deze komeet. Zij gebruik ten daarbij de grote elektro nische rekenmachine van het Lawrence laboratorium in Li- vermore. Brady, Edna M. Car penter en Frances H. McMa- hon hebben nu in het blad van de astronische vereniging van de pacific verslag uitgebracht van hun onderzoek, waarbij zij zijn teruggegaan tot bijbelse tijden. Al eerder was vermoed dat er nog een planeet moest zijn, maar Brady is de eerste die de baan, massa en positie heeft berekend. Zij moet ook de oorzaak zijn van afwijkin gen in de baan van twee an dere bekende kometen, Olbers en Pons-Brooks. De „nieuwe" planeet moet drie keer zo groot zijn als Saturnus maar zal waarschijnlijk erg moeilijk te vinden zijn omdat zij in het sterrenbeeld Catsiopeia staat en „verdrinkt" in de duizen den sterren van de melkweg ter plaatse. Bulgaars asiel aan vliegtuigkapers ANKARA, 3-5. Bulgarije heeft de Turkse vliegtuigkapers politiek asiel verleend. Als gevolg daarvan heb ben de kapers hun ultimatum, dat om 18 uur woensdagavond afliep, uitgesteld tot heden (donderdag). Eerder hadden de kapers gedreigd dat ze het vliegtuig met de 66 inzit tenden om 18 uur zouden opblazen als de Turkse autoriteiten weigeren negen politieke gevangenen in vrij heid te stellen. Aanvankelijk eisten ze alleen vrij lating van drie ter dood veroordeel den, Deniz Gezmis, Yusuf Asian en Huseyin Inan. Later eisten ze dat nog zes mannen in vrijheid moeten wor den gesteld. Evenals de kapers zelf zouden de negen politieke gevange nen politiek asiel in Bulgarije moe ten krijgen. Turkse regering verwerpt eisen kapers ISTANBUL, 4-5. De Turkse rege ring heeft besloten niet in te gaan cp de eisen van de studenten die een Turks lijnvliegtuig gekaapt hebben, dat nu in Sofia staat. De kapers hadden om de vrijlating geëist van een zestal ter dood ver oordeelde guerrillastrijders. Overwoekerd door allerlei Oran- jenieuws, is mogelijk wat uit de gedachten geraakt, dat de raad van Bruinisse - op de jongste ver gadering - de twee bekende moties inzake een hernieuwd onderzoek naar sluiting van de Oosterschelde, heeft afgewezen Het college van b. w. zeer wel inziende dat men niet rond deze hetebrij heen kon, richtte een schrijven aan de raad, waarin'er op werd aangedrongen zich uit te spreken voor een hernieuwd Oos- terschelde-onderzoek. Er is allemaal niets van terecht gekomen en - het is een publiek geheim - de argumentering van de raadsleden bedekt datgene wat de werkelijke redenen zijn voor een zo larmoyante houding. Het gaat hier (bijna) niet meer om sluiten of niet sluiten, maar de Bruinisser raad heeft een zo afwijzend stand punt ingenomen, omdat een soort wij-niks-jij-niks-mentaliteit is ont staan, als gevolg van het feit dat de Grevelingen al wel gesloten is en de Oosterschelde nog niet. In de praktijk betekent dit dat de Bruinisser mosselkwekers nu al zwaar in de moeilijkheden zitten, maar de Zierikzeese kwekers - en mogelijk nog wat anderen - (nog) niet. Wij wilden - ziende op deze hou ding - wel eens weten wat er over is gebleven van de principiële hou ding tegenover zeearm-sluitingen in het algemeen. Wie zich de spreuk herinnert op een Bruse boot, bij de sluiting van de Gre- velingen gaat heel wat denken, maar de Bruinisser betrokkenen hebben blijkbaar reeds duidelijk afstand genomen van een princi piële stellingname en hebben die geruild voor de weinig humane opvatting: wij in de puree, een ander in de puree. Zo kan men zien hóe tegenover de achtergrond van een werkelijk belangrijk gebeuren, dat de gevoe lens sterk in beroering heeft ge bracht, in wezen gelijk gezinden, komend uit dezelfde professionele hoek, elkaar de boterham niet gun nen en op trieste wijze jalouzie be drijven. Natuurlijk is het allemaal beroerd voor de Bruinisser vissers, maar ze zijn voor geen cent gehol pen als hun Zierikzeese collega's hun bedrijven ook naar de knop pen zien gaan. Wat zal die houding een verhef fende indruk maken op degenen, die gewoon aan de afsluiting hun werk hebben en - met de wet on der de voeten - doorgaan met een voor hen boeiend karwei. Nog enkele argumenten „sec". Eén der raadsleden (hij is in dienst van R.W.S. en uit dien hoofde zal het hem moeilijk vallen de hele affaire precies en zuiver objectief te bekijken), heeft naar voren ge bracht: „dat het allemaal zo inge wikkeld is, dat wij daar geen oor deel over kunnen uitspreken. La ten we het overlaten aan degenen, die daarvoor gesteld zijn". Het raadslid verwart het technisch vernuft dat nodig is om te sluiten en het gegeven in zijn algemeen heid. Dat is helemaal niet ingewik keld. De Oosterschelde wordt af- gesnoerd en de schelpdierencul tuur gaat kapot en de kraamkamer van de Zeeuwse vis, wordt een kamer zonder wieg en kind. Zo moeilijk is dat niet te begrijpen. Het besluit van de Bruinisser raad is niet het verheffendste uit de his torie van de gemeente. Waar is de bravour gebleven, waar de solida riteit, waar de liefde voor mens en vis? BERKEL ENSCHOT. Langs de Eind- hovenseweg in Berkel Enschot is ca. 15 hectare bos afgebrand. Volgens de Rijkspolitie is de brand mogelijk aangestoken door enkele jongens. De volksspelen op Koninginnedag te Nieuwerkerk De jeugd van Nieuwerkerk „j Hieronder volgen de uitslagen van de op koninginnedag gehouden spe len voor de jeugd en ouderen. Kruiwagenrace. Ie prijs: Hans Stoutjesdijk en Saar Folmer; 2e prijs Henk de Reus en Ineke Wandel; voor 16 jaar en ouder; le prijs: Reinie van Klinken en Ad Kik; 2e prijs: J. den Haan en Jannie Folmer. Stoelendans. (Dames in 't midden, de heren in aktie): Joost Folmer en Nelleke Clarisse; andersom: Lia Fol mer en J. den Haan. Kussengevecht. (Voor jeugd van 12-15 jaar): Dik van Driel en Cobie Tierie; voor 16 jaar en ouder: mevr. Schiettekatte-Noordhoek en A. Talen 's Avonds werden de prijzen uit gereikt in „Ons Dorpshuis", waar een groot publiek was samengestroomd om hierbij aanwezig te zijn. De prijs uitreiking werd verricht door de he ren J. Schiettekatte Pz., D. Verboom, J. van Sluis. Tevoren sprak de heer J. Schiettekatte Pz., als voorzitter van de Nieuwerkerkse Verenigings raad, een woord van dank jegens de Nieuwerkerkse ijsvereniging, die de ze dag financieel mogelijk had ge maakt, door een bedrag van f 150 te schenken. De gemeentelijke steun was voor de verenigingsraad te ge ring om iets te organiseren. De gift maakte echter alles goed. Als contra prestatie bood de heer Schiettekatte namens de verenigingsraad, alle me dewerking aan de ijsvereniging aan, wanneer er iets op ijs- en schaats- gebied te organiseren valt. Optocht 's Middags was er in Nieuwerkerk een' optocht gehouden waaraan veel kinderen met versierde fietsen en wagens meededen. Ook hiervoor wer den prijzen uitgereikt. Fietsen en stept, le prijs: Menno Kesteloo; 2e prijs Jolanda de Bruine; 3e prijs Rianne v. d. Wielen; 4e prijs Peter Talen; 5e prijs Diana Lodewijk. Grote fietsen, le prijs gebroeders Jille; 2e prijs gezusters Van Dijke. Lopende kinderen, le prijs gezus ters Overbeeke; 2e prijs ruimtevaar- dersgroep;; 3e prijs Erwin Schiettte- katte; 4e prijs Anneke de Rijke; 5e prijs Jeroen Kesteloo. Eerste prijs werd voor een pop penwagen e.d. van Anja Kuik, uitge reikt, en de 2e prijs ging naar een aantal meisjes: Anja Dorst, J. v. d. Zande en Jeanet Doeleman die een „paard" hadden gemaakt. De ver sierde wagens: le prijs: versierde wagen met lieve heersbeestjes (van de peuterklas); 2e prijs: de versierde wagen van de heer Y. T. Wandel. 's Avonds, na de uirieiking was er voor de liefhebbers van muziek ge noeg te doen. Met name de, jeugd leefde zich volop uit bij de muziek van „Discotimemachine" uit de Schouwse Westhoek. Vermeld zij dat de middagspelen georganiseerd werden door de ver enigingsraad, in samenwerking met de leden van de jeugdsoos „The Fish" Als jury trad deze dag een drietal heren op, nl. J. van Alphen, Haak en P- Tieleman. 's Morgens was er voor de kleuters van de kleuterschool een eigen pro gramma afgewerkt. De heer J. M. ostumeerd" voor de optocht (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Schiettekatte vertoonde in Rehoboth een aantal kleurenfilms en eigenge maakte film van Koninginnedag '71 in Nieuwerkerk. In het gebouw ston de twee grabbeltonnen opgesteld die voor de nodige verrassingen zorgden, 's Morgens vonden op het gemeente lijk sportterrein kinderspelen plaats, waarvoor grote belangstelling was. Tevoren werden de leerlingen van de beide basisscholen getrakteerd op li monade, ijs en warme worst. Naast cle te winnen prijzen was er voor iedereen nog een leuke troostprijs. In Nieuwerkerk kan men onge twijfeld terugzien op een zeer ge slaagde dag! KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRUBBENVORST. De veehande laar A. Dielen uit Grubbenvorst (L.) is 12.000 gulden kwijt geraakt. Het geld viel in zijn aktentas in het wa ter van de Maas toen hij per veer pont de rivier overstak. Bij een hef tige golfslag viel de aktentas uit een bagagedrager, die hij liet hangen aan het stuur van zijn bromfiets. DEN DUNGEN. Dinsdagmorgen is de boerderij van de heer W. Verbrug- gen aan de Litserstraat te Den Dun- gen (N.B.) afgebrand. De schade wordt geschat op ruim f 100.000. De oorzaak is vermoedelijk gelegen in het feit dat schilders bezig waren met het afbranden van verf van de staldeuren. AMSTERDAM. Een aantal Am sterdamse taxichauffeurs is in de nacht slaags geraakt met drie Chi nezen, die zij in de Albert Cuypstraa't na een achtervolging hadden klem gereden. HOOFDDORP. De ongeveer 30-ja- rige L. L. T. uit Amsterdam heeft in Hoofddorp zijn vrouw, de 29-jarige L. T.-P. van wie hij gescheiden leef de, neergeschoten en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De vrouw werd niet levensgevaarlijk gewond. ROTTERDAM. De politie in Rot terdam heeft vier mensen aangehou den, die van ongeveer honderd* in braken worden verdacht. Het zijn de 18-jarige glaszetter C. van O., de 20-jarige verwarmingsmonteur J. A. P., de evenoude loodgieter P. J. w. en de 17-jarige loswerkman I. D. Zij zijn allen afkomstig uit Rotterdam. Geheime kaarten als pakpapier LONDEN, 3-5. In West-Duitslnad gedrukte en voor de Amerikaanse luchtmacht bestemde geheime kaar ten van delen van Europa zijn als pakpapier gebruikt voor meubilair, verkocht door een Londense firma. Op de kaarten staat: „Vertrouwe lijk. Amerikaanse luchtmacht. Alleen voor officieel gebruik". Het Britse ministerie van defensie gaat na hoe het mogelijk is geweest dat de kaarten als pakpapier zijn ge bruikt. LELYSTAD, 3-5. Er zal een scher pere controle komen op de vissers die nog altijd zonder een visalcte of een bydragebewijs van de Organisa tie ter Verbetering van de Bin nenvisserij him liefhebberij bedrij ven. Dit kondigde minister Lardinois woensdagmiddag aan bij het inge- bruik stellen van een grote broedhal voor pootvis op de viskwekerij van de organisatie bij Lelystad. De minister schepte de eerste paar honderd van de in totaal 112.000 jonge forellen uit de bekkens in de broedhal over in een van de open lucht vijvers op de kwekerij. De minister zei te hopen dat de beide landelijke hengelsportvereni gingen het spoedig met elkaar zul len vinden. „Als er één vereniging is dan kan de overheid beter met de hengelsport praten", aldus de be windsman. De voorzitter van de O.V.B., ir. D. E. van Drimmelen, onthulde dat de organisatie dit jaar mede dankzij de ingebruikneming van de broedhal 700.000 stuks pootsnoek hoopt af te leveren. Blikseminslag verwoest woonhuis TIEL, 3-5. In Lienden (Betuwe) is tegen vijf uur woensdagmiddag een tot villa verbouwde grote boerderij door blikseminslag getroffen. De brand, die begon in het rieten dak van het pand, breidde zich zeer snel uit. De brandweer van Lienden slaag de er niet in het huis te behouden. Ook de inboedel ging grotendeels verloren. De schade wordt op onge veer honderdduizend gulden geschat. Lekke tanker HILVERSUM, 4-5. De meidagen van 1940 zjjn het onderwerp van drie programma's, die de NOS-tele- visie cp 10, 12 en 14 mei gaat uit zenden onder de titel „Toen". De gebeurtenissen, die in die da gen plaatsvonden, zullen worden geactualiseerd in de vorm van een journaal. De makers van het pro gramma zijn uitgegaan van het idee, dat er in 1940 reeds televisie was. Hoe de dagelijkse journaals er dan zouden hebben uitgezien, kan men in deze programma's zien. Werktijdverkorting in Weert WEERT, 3-5. Voor 100 man van haar werknemers (380) heeft de di rectie van de vleesverwerkingsindu strie Coveco in Weert een werktijd verkorting van 60 procent aange vraagd by de Arbeidsinspectie. Dolle koe richtte enorme ravage aan VENLO, 3-5. Een op hol geslagen koe heeft woensdag op de Kalenker- kerweg in Venlo een enorme ravage aangericht en een man en een vrouw verwond alvorens zij door twee schoten uit een politiekarabün werd geveld. De koe ontsnapte toen zij werd overgeladen van een spoorwegwagon op een vrachtauto. Het dier bescha digde in een dolle ren vijf personen auto's, twee bestelauto's en een vrachtwagen. Een 63-jarige Venlose mevrouw werd met haar fiets omver gelopen, terwijl een 47-jarige Duit ser uit Mülheim door het dolle dier tegen zijn auto werd gedrukt. Beiden werden naar het ziekenhuis overge bracht. ZIERIKZEE. Op de kruising Schuur- beque Boeyestraat-Grachtweg vond een aanrijding plaats tussen een auto en een bromfiets. De bromfietser, J. V. te Zierikzee, rijdend op de Gracht- weg, komend uit de richting R.T.M.- station wilde de Schuurbeque Boeye- straat inslaan, waarbij hij werd aan gereden door een auto bestuurd door mevr. M. J. Q.-K. te Haamstede, ko mende uit de richting Nobelpoort. De bromfietser kwam ten val en werd naar het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis overgebracht, waaruit hij later naar huis terug kon keren. De bromfiets werd vernield; de auto liep enige schade op. De politie maakte proces-verbaal op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De financiering van het kleuteronderwijs DEN HAAG, 3-5. De Vereniging van Nederlandse gemeenten is bitter teleurgesteld over de vergoeding, die de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen de gemeenten wil geven voer de kosten van het kleu teronderwijs. Die vergoeding gaat volkomen voorbij aan de reëele financiële be hoeften van het kleuteronderwijs, zo zegt de vereniging in een brief aan de staatssecretaris. De Vereniging van Gemeenten vreest, dat de gemeentelijke tekor ten op het kleuteronderwijs die nu. al 30 a 40 miljoen gulden per jaar j bedragen, nog" aanzienlijk zullen toenemen. Met de normen, die de staatssecretaris nu voorstelt, zouden de gemeenten alleen in 1972 al zo'n 25 miljoen op het kleuteronderwijs moeten toeleggen. T.v.-programma's over cle meidagen van 1940 Dit wegens moeilijkheden die zich voordoen in de hammenfabriek we gens exportmoeilijkheden naar Ame rika en door de hoge eisen die de Amerikaanse Warenkeuringsdienst stelt aan de invoer van vlees. In de Coveco-hammen zou zich volgens Amerikaanse maatstaven een te hoog gehalte aan fungicide bevinden. Voor enkele centen mé^r per glas geniet U van de aller- na twee weken in haven IJMUIDEN, 3-5. Vier sleepboten hebben woensdagavond de Zuidsla- vische tanker „Rudo" de haven van IJmuiden binnengesleept. De tanker, die benzine verloor door een lek, had bijna twee weken lang in volle zee moeten wachten op toestemming van de Rijkshavendienst om de haven te mogen binnenlopen. De afgelopen dagen was de inhoud van de lekkende tanks overgepompt in de kleinere Duitse tanker „Bore as". Deze week ging dat goed omdat het rustig weer was. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2