Kado! de postgiro Premier over koningin Hereniging N.- en Z.-Korea Man wurgt 12-jarig meisje „Eerste paal" voor acht-en-twintig gesubsidieerde koopwoningen te Zierikzee Israël spreekt van „ernstige ontwikkeling" De opening van de nieuwe Raiffeisenbank te Brouwershaven Voedsel-hulp- programma E.E.G. dtïs makkelijk! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 mei 1972 Nr. 21074 Verdere gelukwensen De heer v. d. Zandc sprak geluk wensen uit namens de Ring Schou- wen-Duiveland, in hei bijzonder tot de architect voor dit knappe stuk werk. Hij complimenteerde het be stuur met de voortvax-endheid, dat na twee jaar het gebouw er staat (en dan onder Monumentenzorg). Gelukwensen en een bloemstuk waren er verder van de heer J. A. van Schelven namens de landbouw- vereniging. Hij hoopte dat in de toe komst de agrariërs weer veel spaar geld op de bank kunnen brengen. De oud-directeur de heer H. J. A. Blom releveerde in zijn toespx-aak nog eens de toestanden van weleer, toen er zitting werd gehouden in het café en later in het verenigingsge bouw, waarbij de Brouwenaren eer lijke mensen bleken te zijn. De tas met geld stond gewoon op de tafel. Hij complimenteerde het bestuur en de kantoorhoudster mevrouw De Mey-Bos met haar benoeming. Hij schonk voor het kantoor een elek trische klok. Laagbouw moest De architect de heer Tieleman dankte voor de prijzende woorden en voor de vex-lcx-egen opdracht. „Ik ben blij dat het zo naar uw zin is. We hebben met de ambachtslieden prettig gewerkt. Dat de achtergevel eigenlijk mooier is ligt eraan dat het pand uit twee huisjes heeft bestaan. Daar de bouw onder Monumenten zorg stond moesten deze er in terug te vinden zijn, vandaar de laag bouw". Namens het architectenbu reau bood hij voorzitter v. d. Slikke een fraaie ets aan van Bx-ouwex-s- haven. Verder waren er nog geluk wensen van de oud-ringvoorzitter, de heer Krepel waarna de huidige waax-nemend directeur de heer J. Zuui'bier tenslotte het woord kreeg „Ik wist dat te Renesse een zware taak lag te wachten na het uitvallen van de heren Blom en Moerman. Gelukkig ben ik in alles terzijde ge staan zowel door bestuur als door de voortreffelijke personeelsstaf. De bank en de groei van de bank heeft in dit nieuwe pand vandaag een dimensie gekregen. Een bank, waar de accommodaties voldoen aan de eisen welke gesteld worden, zodat ook velen daardoor vertrouwen stel len in onze bank. De bank heeft tegenwoordig een grote dienstvei-lenende funktie die ligt tussen het vex-zorgen van vakan tiereizen en de nachtkluis". DEN HAAG, 1-5. Premier Bies heuvel heeft maandagochtend in een toespraak voor de televisie koningin Juliana met haar verjaardag gefeli- siteerd. „Ik meen te mogen constateren dat de genegenheid van ons volk jegens haar, als mens en voi'stin, sedert haar inhuldiging steeds dezelfde is gebleven", zei hij. „Haar warme menselijkheid, haar toewijding en belangstelling, haar medegevoelens en mededenken waarvan zij steeds weer blijk geeft, verlenen aan het koningschap in ons land een waar devolle inhoud, een inhoud die niet vanzelfsprekend wordt meegegeven aan hen die door hun geboorte zijn voorbestemd om tot het koningschap te worden geroepen". De minister-president vond het kenmerkend voor koningin Juliana, die met Kex-stmis alleen iets tot het Nederlandse volk wil zeggen als zij daaraan werkelijk behoefte voelt, „dat zij meent wat zij zegt, en niet in cliché's wil vervallen". TOKIO, 1-5. Premier Kin il Soeng van Noox-d-Kox-ea heeft aan gedrongen op ï-echtsti'eekse onder handelingen met Zuid-Korea om de mogelijkheden van een hex*eniging van het gescheiden land te bepraten. Noord-Korea is bereid tot een fede ratie. Kim zei, dat het voor hem geen bezwaar is, dat tijdens derge lijke ondex-handelingen de Ameri kaanse troepen nog in Zuid-Koi-ea zouden zijn. Namens het voltallige personeel bood hij het bestuur de gelukwensen aan en spx-ak de hoop uit dat de bank zal mogen groeien en bloeien. De voorzitter dankte tenslotte alle sprekers voor de gelukwensen en de fx*aaie kado's en bloemstukken. We zullen hopen dat de Brouwse bank in een behoefte zal voorzien", zo be sloot hij. AMSTERDAM, 1-5. De 43-jarigc Amsterdammer G. A. I., heeft zon dagavond bekend het 12-jarige meis je Jolly Zonnenberg uit Amsterdam te hebben gewurgd. Hij zei het meisje, met wie hij reeds enige tijd contacten onder hield, vrij dagavond eex-st te hebben verkracht en vex-volgens met zijn handen te hebben gekeeld. Volgens de politie hebben louter sexuele mo tieven hem tot zijn daad gebracht. De politie had de man gearres teerd omdat hij sinds februari stond gesignaleerd wegens ontsnapping uit de Mesdagkliniek in Groningen en werd verdacht van enkele inbraken. Protest religieuzen o - in New York NEW YORK, 30-4. Zeven vx-ouwe- lijke religieuzen, die zondag tijdens de mis in de kathedraal van St. Pa trick in New Yoi'k in het midden schip op de grond waren gaan liggen om te pi'Otesteren tegen de oorlog in Vietnam, zijn gearresteerd. Na de mis gingen nog 13 religieu zen, gekleed in witte lakens waarop geschreven stond „weer een dode in Indo-China', op de grond liggen, maar zij werden niet aangehouden. Buiten manifesteerde voorts een groep van 75 religieuzen tegen de oorlog. Werkloosheid onder hoger personeel DEN BOSCH, 1-5. In 1967 waren 600 werknemers uit de categorie ho ger personeel werkloos, eind vorig jaar 1244 en op 1 april van dit jaar stonden er al meer dan 1700 inge schreven, onder wie ruim 900 acade mici. Dat betekent voor deze groep een werkloosheidspercentage van 1,1. Hoewel dat nog aanzienlijk onder het landelijk gemiddelde ligt, heeft de ontwikkeling het hoger personeel op z'n zachtst gezegd toch „onaange naam verrast". Totale bloedvervanging WASHINGTON, 1-5. Het is voor de eerste maal gelukt 1 met succes het bloed van een ziekte in zijn geheel te ver- vangen. Het ministerie van 1 defensie i n Washington heeft 1 •meegedeeld, dat deze behan- 1 deling is toegepast bij een 1 ernstig zieke, %0-jarige ser- 1 geant van de luchtmacht. De man leed aan hepatitis, en 1 stond op de rand van de dood. 1 Zijn bloed werd geheel ver- 1 wijderd en door een zoutop- lossing vervangen, waardoor de zieke lever in staat gesteld werd zijn bloedzuiverende taak te hervatten. Het lichaam van de patiënt is acht a tien minuten zonder bloed geweest. Voor die pe riode was het lichaam op een temperatuur van 29,4 graad Celsius gebracht om de li- chaamsprocessen te vertragen en de hersenen en vitale or ga- nen te beschermen, zo deelde de chirurg, generaal bij de luchtmacht Alonzo Towner, in zijn verklaring mee. De operatie was een ver- - twijfelde poging om het leven van de man te redden. Zij werd uitgevoerd in het me- disch centrum van de lucht- macht Wilford Hall in San Antonio, Texas, op 31 maart. ZIERIKZEE, 29-4. In het uitbrei dingsplan West I, om precies te zijn aan de Sloestraat, vond vrijdagmid dag met het slaan van de eerste paal de officiële start plaats van de bouw van 28 door het rijk gesubsidieerde koop-woningen. Dit nieuwbouwprojekt werd voor bereid door de Stichting Bevordering Eigen woningbezit te Den Haag, bij de start van de bouw vertegenwoor digd door de heren J. Werdmöller en D. H. C. Brouwei'. De eerste paal werd geheid door de bouwnotaris van het pi-ojekl, mr. D. van Eek te Zie rikzee, in aanwezigheid van de reeds genoemde hex-en van de stichting Bev. Eigenwoningbezit, de heer L. J. Zondag die de dienst Gemeentewer ken vertegenwoordigde, de heer Koppenol van het architekten- en ingenieux-sbux-eau Treffers en Polgar N.V. en direkteur J. van Gastel van bouw- en aannemingsbedrijf Delf en Schieland N.V. De nieuw te bouwen (koop) wo ningen worden door het rijk gesub sidieerd; wat inlichtingen over de subsidie en financieringsmogelijkhe den met gemeentegax-antie betx-efl kari men zich wenden tot de Stich ting Eigenwoningbezit te Den Haag. De indeling van de nieuw te bou wen woningen - met car-ports - is als volgt: begane grond, grote woon kamer, hal, keuken, toilet; eerste vex'dieping: drie slaapkamers, bad kamer (met ligbad) en toilet; tweede verdieping: een grote slaapkamer, berging, plaats c.v.-ketel; verder aparte (uitpandige) berging met plat dak. Verkoopprijzen vanaf 66.800,-. TEL AVIV/AMMAN, 1-5. De Is raëlische staatsradio ziet in het za terdag gepubliceerde Russisch-Egyp- tische communique „een ernstige ontwikkeling waarvan de betekenis niet gebagatelliseerd kan worden". Het was de eerste maal dat in zo'n communique werd gesproken van „het recht van de Arabieren zich niet tevreden te stellen met politieke middelen en andere methoden te ge bruiken om de bezette gebieden te herwinnen", zo merkte een commen tator op. In Israëlische politieke kringen schrijft men deze verandering toe aan twee factoren: de door de Russen gevoelde nood zaak pi*esident Sadat argumenten te verschaffen tegen degenen die kri tiek hebben op zijn politiek en die hem verwijten maken over de Rus sische hulp; De wens de Amerikanen met het bezoek van Nixon aan Moskou voor de deur duidelijk te maken dat de toestand in het Midden-Oosten ern stig is en ze op deze manier ertoe aan te sporen druk uit te oefenen op Israël. Kassier beroofd BOXMEER, 30-4. Twee jongens van ongeveer 21 jaar hebben zondag avond de kassier van een bioscoop in Boxmeer dwars door het loket ruitje een steen in zijn gezicht ge gooid. Zij gristen vervolgens bijna 300 gulden uit de kassa. De kassier, die aan zijn kin werd gewond, was zo overdonderd dat hij de overvallers hun greep naar het geld niet kon be letten. Man stak vrouw in paniek ROTTERDAM, 1-5. De 24-jarige technische assistent John G. heeft in een paniekreaktie vorige week de dertigjarige Rotterdamse bios- coopcassière Jacomine van der Meer tot vijf maal toe met een mes gesto ken. De Rotterdammer, die bekende de jonge vrouw te hebben neerge stoken, heeft later tegenover de re- cherche nog verteld, het plan te hebben gehad om een greep te doen in de door Jacomine beheerde cassa. Door het resolute optreden van de cassière raakte John G. in paniek, pakte zijn mes en bracht de jonge vrouw vijf levensgevaarlijke steken toe. Hij vluchtte vervolgens weg en gooide zijn mes in een portiek op het Stadhuisplein. Dat mes werd latei- op aanwijzing van de technisch as sistent terug gevonden. De godsdienst in Oost-Europa AMSTERDAM, 1-5. „De regel is. dat niemand in de Oosfc-Europese - landen wordt vervolgd om zijn gods dienstige overtuiging", zo heeft di'. P. Hansen, secretaris voor Europa van de Lutherse Wei'eldfederatie za terdag verklaard op de Generale kerkelijke vergadering van de Evangelisch-Lutherse Kerk in Am sterdam. Hij vond het onjuist om bij besprekingen van de situatie van de kerken achter het IJzeren Gordijn de voorkomende uitzonderingen op deze regel als de normale toestand voor te stellen. De situatie van dc kerken is niet in alle landen in Oost-Eui-opa het zelfde. In de Sowjet-Unie heeft de kerk de meest begrensde mogelijk heden, aldus dr. Hansen. DODELIJKE ONGELUKKEN ROTTERDAM. De 22-jarige Rot terdammer M. Maas is aan de ver wondingen van een verkeersongeluk overleden. Het slachtoffer zat in een personenauto, die donderdagmiddag op de Parkkade in de Maasstad fron taal op een autobus botste. De even oude bestuurder bezweek dezelfde dag nog aan zijn letsel. PUTTEN. In de nacht is de 17- jai-ige Jan Willem van Veen uit Barneveld met zijn pei-sonenauto op de Vooi-thuizersti-aat in de gemeente Putten om het leven gekomen. .Het slachtoffer kwam op onverklaarbare wijze op het linker weggedeelte te recht en reed tegen een boom.. De jongen overleed ter plaatse. HILVARENBEEK. De 29-jarige G. J. van Oort uit Middelbeers is in de nacht in de gemeente Diessen bij Hilvarenbeek bij een verkeex-songe- luk om het leven gekomen. De auto, die door de heer Van Oort werd be- stuurd, vloog uit de bocht en kwam tegen een boom tot stilstand. De be stuurder wei-d uit de wagen geslin- gei-d en op slag gedood. BEEKBERGEN. De 16-jarige Ga briel Noordan uit Beekbergen is in de Belgische Ardennen om het leven gekomen. De jongen die een wande ling maakte langs de spoorlijn Luik- Jemelle, werd tussen de stations Ha- moir en Jemelle door een goederen trein gegi-epen. TILBURG. Op de nieuwe rijksweg Tilburg-Eindhoven is onder de ge meente Tilburg een personenauto van de weg geraakt, in de sloot te recht gekomen en is de bestuurder, de 52-jarige J. van Rooy, verdron ken. De andere inzittenden van de wagen, de vrouw en twee kinderen van de heer Van Rooy, bleven onge deerd. miere. (Slot) BROUWERSHAVEN, 29-4. Ter ge legenheid van de opening van de nieuwe Raiffeisenbank te Brouwers haven, hebben nog verschillende sprekers het woord gevoerd. De rayon-inspecteur, de heer A. Oudkerk feliciteerde het bestuur na mens de Centrale Raiffeisenbank Utrecht inet de nieuwe aanwinst. „We zijn blij dat Brouwershaven thans een eigen bijkantoor heeft, waarmede het aantal vestigingen nu gekomen is op 1850. Met deze vesti ging zal er zeker een bijdrage wor den geleverd tot verhoging der leef- oaarheid van Brouwershaven". Hij sprak de hoop uit dat vele clienten de drempel van het nieuwe kantoor zullen overschrijden en bood namens de centrale bank een ets aan van de grondlegger de heer Raiffeisen. Hier mede wordt de vei-bondenheid ge- illusti-eei'd tussen hoofdkantoor en bijkantoor. BRUSSEL, 1-5. De Europese Ge meenschap heeft besloten 495 ton magere melkpoeder ter beschikking te stellen aan het wereld-voedsel- hulpprogx-amma van de Verenigde Naties. 20 ton daarvan is bestemd voor Indonesië, 55 ton voor Boeroen- di, 122 ton voor Congo Brazzaville, 40 ton voor Guinee, 20 ton voor Af ghanistan, vier ton voor Liberia, 105 ton voor Mali, 8,5 ton voor Senegal, 26 ton voor Togo, 25 ton voor Bots wana, 50 ton voor Ivoorkust en 20 ton voor Niger. Advertentie Met Postgiro gratis girokaartenj die u gratis verzendt in gratis enveloppen. En nog rente toe! Cultureel familiair en licht HILVERSUM, 1-5. De drie Hil- versumse radiozenders zullen ieder een eigen karakter krijgen: cultu reel, familiair en licht. Minister En gels van CRM heeft het NOS-be- stuur beloofd daarvoor binnenkort gelden beschikbaar te stellen. Voor de luisteraars zullen de zen ders daarmee duidelijker herken baar worden. De verschillende om roepen zijn hiervoor bijzonder ge- porteei-d. De datum van ingang is nog niet bekend. Een moeilijkheid is nog hoe de zendtijd van Hilversum 3 kan wor den uitgebreid. Deze zender kan nl. op de huidige golflengte na 18 uur niet meer werken omdat anders buitenlandse zenders daarvan sto ring zouden ondervinden. DEN HAAG. Michiel Kerbosch en Guus Hoes in een scene uit: „Het spel der vergissingen" van Shake speare. De Haagse Comedie brengt het stuk vandaag (2 mei) in pre- „Flitsen,!l uit het buitenland BRUSSEL. Het in België befaam de chirurgisch team van het Luikse Baviereziekenhuis, dat onder leiding staat van prof. Honore, is er niet in geslaagd bij een 20-jai'ige jongeman een been aan het lichaam aan te hechten. PHNOM PENH. Het verzet van Cambodjaanse studenten aan de uni versiteit van Phnom Penh, dat zeven weken geleden was begonnen, is vrijdagavond geëindigd inet de overgave van de leider van dit ver- zet aan de politiè. RIO DE JANEIRO. In verscheide ne staten van het Braziliaanse Ama zone-gebied en in het noorden, zijn de autoriteiten bezorgd over de voortdurende hevige regenval, die hier en daar al voor ernstige over stromingen en grondverschuivingen heben gezox-gd. HAMBURG. De Amerikaanse se nator Frank Church heeft gezegd, dat de senaat in Washington terug trekking van de Amerikaanse troe pen uit West-Duitsland zal vragen, als de verdragen van Bonn met Moskou en Warschau niet worden geratificeerd. BUENOS AIRES. In de Ai'gen- tijnse hoofdstad Buenos Aires heeft de politie traangas gebruikt om 500 mensen te verspreiden, die een de monstratieverbod hadden genegeerd en trachten een „hongex-max-s" te houden tegen de economische poli tiek van de regering. HONGKONG. De Belgische ban kier Fx-anz-Joseph van Roosbroeck, die sedert 1949 door de Chinese au toriteiten wex-d vastgehouden, is za terdag vrijgelaten. Dit heeft een re- geringswoordvoerder in de Britse kroonkolonie Hongkong gezegd. RAWALPINDI. De Pakistaanse president Ali Bhoetto heeft onder strikte geheimhouding met de India se onderhandelaar Doex-ga Prased Dhar gesproken. Dhar vloog daar voor van Murree, de plaats waar de onderhandelingen tussen India en Pakistan worden voorbereid, naar Rawalpindi. BELGRADO. De 35-jax*ige Ser vische Nationalist Zivko I lie, lid van de Servische cultux-ele club „Sveti Sava", is wegens samenzwex-ing tot omverwex-ping van de regering tot zeven jaar gevangenisstraf veroor- deeld. CONCERT ZIERIKZEES KAMERKOOR Zaterdagavond gaf het Zierikzees Kamerkoor een concert in de bijzon der goed bezette R.K.-kerk. Het pro gramma dat, o.l.v. de dirigent van het koor Eduard Nieland, geheel door amateurs ten gehore wex-d ge bracht, bevatte naast een respecta bel aantal a cappella-stukken ook verscheidene barokwerken, die met medewerking van het Utrechts Stu denten Begeleidingsorkest werden uitgevoerd. Het koor opende met een viertal renaissancemotetten: een waagstuk, want iedex-e koorzanger weet hoe kwetsbaar deze werkjes zijn, hoeveel concentratie de intonatie vereist en hoe „luisterend" er gezongen moet worden om een juiste balans in de klankverhouding te bereiken Afge zien van enkele weifelende inzetten bij de heren en de niet te ontkennen neiging tot zakken, kwamen de zan gers tot een goede koorklank en slaagden zij er wel in de sfeer van deze mooie werkjes op de luisteraax-s over te brengen. In de cantate „Der Herr ist mil mix-" van Dietx-ich Buxtehude toon de het begeleidingsensemble, bijge staan door Wim Klaassen, klavecim bel, zich een betrouwbare partner, die de zangex-s en zangeressen ver scheidene malen zekerheid ver schafte na een wat wankele inzet. Vooral de heren werden in de poly fone passages geplaagd door gebrek aan zelfvertrouwen. Hun betx-ekke- lijk geringe aantal (4 tenoren en 6 bassen) zal hiervan wel de voor naamste oorzaak zijn geweest. Het was jammer dat de uitspraak, die over 't geheel uitstekend en duide lijk was, in deze Duitse tekst wal ontsiex-d werd door te hax-de ch's. Een welkome afwisseling na deze kalme, beschouwende muziek vorm den de wat forser gezongen koralen van J. S. Bach. De ox-kestklank mengde zich hier erg mooi met de zang, maar het klavecimbel was iets te overheersend. Als instrumental intermezzo ver tolkten Heieen Jonker, altblokfluit, en Eduax-d de Loof, dwarsfluit, een concex-t in e klein van G. Ph. Te- lemann. Door een nauwkeuriger stemmen zou de uitvoering wel aan charme hebben gewonnen, maar de beheex-ste vex-tolking van de fluitist en het zekere spel van de jonge blokfluitiste maakten het geheel toch zo aantrekkelijk, dat het pu bliek bijna het „applausverbod" had overtreden. Zeker was hieraan ook hel uitex'st boeiende klavecimbelspel van musicologie-student, Frans de Ruiter debet. Het koor, nu kennelijk minder door zenuwen geplaagd, kwam terug met drie kox-aalmotetten van Hugo Distier (1908-42). De muziek van de ze componist, die de pxotestantse kex-kmuziek in nieuwe banen leidde, zouden wij als „gematigd modern" kunnen bestempelen. Behoudens moeilijkheden met de zuiverheid, werden de motetten overtuigend ge zongen, met aan het slot een zeer expressief „Lös uns vom Übel". Een compositie van Nieland zelf, nl. Psalm 138, sloot hier qua stijl goed bij aan. Tenslotte Purcell's Anthem „Sing unto the Lord", waarin het koor zijn hoogtepunt bereikte. Teleux-stellend was het dal de celli het spoor bijster raakten, want dit bracht de zo voor treffelijk begonnen zangers beslist uit hun concentx-atic. Met applaus toonden de bezoekex-s na afloop van het concert hun waar dering voor alle medewerkers. E. I. J. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7