BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Sadat belooft opnieuw Egyptische zege Betogingen in Zweden AVONDPROGRAMMA ORANJEDAG WERD GROTE TOPPER Gemeenteraad Bruinisse niet achter moties aktiegroepen Oosterschelde open Horecabedrijven mogen geopend blijven tot twee uur 's nachts Zestigjarige echtvereniging te Dreischor STREEKNIEUWS President Sadat (inmiddels alweer thuis van zijn reis) heeft aan de vooravond van zijn bezoek aan Mos kou de verjaardag van de profeet Mohammed aangegrepen voor het doen van een nieuwe belofte: de volgende verjaardag van Moham med wil hij vieren in de Aksamos- kee in Jeruzalem. Dat houdt dan wel STOCKHOLM. - Tienduizenden Zweden hebben op 1 mei in het ge hele land betoogd tegen het Ameri kaanse militaire optreden in Indo- China. Zij eisten onmiddellijke sta king van de Amerikaanse acties en pleitten voor steun aan de Vietcong. meer gegeten zal worden. Zij bood alle heren een boekebon aan. De heer Slachter, de eigenaar van „De Drie Schapen" werd voor al het werk dat hij en zijn vrouw deze avond hadden verricht een envelop pe met inhoud aangeboden. De vol gende bijeenkomst van de platte landsvrouwen is de familiebijeen komst, dus met echtgenoten en kin deren op vrijdag 12 mei a.s. Dan zal dé toneelgroep uit Zonnemaire in het Gereformeerd Verenigingsge bouw de succesvolle klucht ..Dolle Mina's opvoeren. in natuurlijk dat tegen die tijd de Egyptenaren iets te zeggen moeten hebben in deze heilige stad, iets waarvoor naar Sadats zeggen strijd geleverd zal moeten worden. Want praten is met de onbetrouwbare jo den onmogelijk - ze hebben trou wens ook Mohammed al eens verra den. Het is tussen haakjes ook nieuw dat Sadat in deze rede niet meer zoals voorheen repte van Is raël, Israëli's en dergelijke maar steeds sprak van de joden - een me thode om van een oorlog tussen sta ten meer iets te maken dat in de geest ligt van een heilige oorlog. Dit dus belooft Sadat de Egypte naren. Nu heeft hij begin vorig jaar ook beloofd dat 1971 het jaar van de beslissing zou worden, maar oude jaar kwam zonder dat een beslissing was gevallen. Weliswaar had Sadat zijn excuus bij de hand: de gevech ten in Pakistan hadden alle aan dacht van de Sowjet-Unie en nog een strijd erbij in het nabije oosten, wat alleen daardoor niet mogelijk. Men zou zeggen dat Sadat blij moest zijn dat hij met een dergelijke smoes toevallig nog met enig fatsoen af kon van 'n overdreven belofte en zich had moeten voornemen npoit meer beloften af te leggen - eden waren het zelfs - waarvan hij niet zeker kon weten dat hij ze na kon komen. En nu spreekt hij zo. Hij snakt er kennelijk naar de gevange ne te worden van zijn eigen overijl de uitspraken - misschien is het de enige taal waarmee hij nog bij de Egyptenaren aan kan komen. Maar het lijkt niet zo zeker dat in Moskou net zoveel geestdrift voor Sadats eden bestaat als bij de Egyptenaren, die er bij juichten. Zierikzee in feeststemming ZIERIKZEE, 1-5. Over middag- en avondprogramma van koninginnedag heeft Zierikzee geen gras laten groeien. Het restdeel van de middag kende enkele sportieve elementen en het avondprogramma is uit gegroeid tot een uitzonderlijk opwindende manifes tatie, waarvan duizenden hebben genoten. Traditioneel punt was een gecostumeerd korfbalwedstrijd op het Haven plein, waarbij het opviel dat de costumering duidelijk beter was dan het spelpeil. Te zeggen: iedereen hield van spanning de adem in, zou overdreven zijn, maar gelachen werd er wel om de vermommingen, die - al of niet met gebruikmaking van maskers - het goed deden en in het stadscentrum een „plezant" sfeertje opriepen. Hulde verder aan de hardlopers en de gewone wandelaars, die deelna men aan de Oranje Singelloop, voor Zierikzee ook alyveer een heel tradi tioneel nummer, waarmede - zelfs ver voor de oorlog - al grote succes sen werden geboekt. Het motto: „Trim U fit" kreeg in houd door een groep wandelaars en wandelaarsters, die opgewekt de uit gestippelde route wandelden. Daar naast dan de deelnemers aan de at letisch duidelijker gemarkeerde sin gelloop, met nog een aardig aantal deelnemers, die om half vijf werden weggeschoten door burgemeester De Meester Na een spannende race bleek - bij terugkeer op het Havenplein - Rudi Pieters winnaar, gevolgd door L. v. d. Fonteine en M. J. v. d. Hou ten als goede derde. „Show, show, show" Daarna werd het te Zierikzee show, show, show. Eerst de drum band en het majoretten-peleton van de G.V. „Rust Roest", dat kennelijk een zelfstandige operatie prefereer de boven het ingebed, zijn in, „Tap toe 1972", die het avondprogramma vulde. Vergelijking met andere groe pen, leerde ook nu weer, dat de „Rust Roest"-ers er mogen zijn en het met de ritmische „showbiz" al ver hebben gestuurd. 's Avond dan een weergaloos ge beuren op het Havenplein toen, nu en altijd schouwtoneel van feestelij ke gebeurtenissen. De Z.O.V. deed enkele goede gre pen „in het Branbantse" en het pu bliek hoorde en zag het jachthoorn en trompetterkorps „Eendracht Maakt Macht" uit Rijen (leider: W. Laros), een in blauwe Napoleontische uniformen gestoken korps, dat feil loze ritmiek, grote muzikaliteit en plastische beweging in'zich verenigt. Deze eerste prijswinnaar van het in ternationale concours te Kerkrade, leverde prachtig werk en riep - al thans zo kwam het bij ons over - een merkwaardige historische sfeer op aan lang vergeten krijgsgebeur- tenissen, maar „sec" zal dat de be doeling niet zijn geweest, want Bra bantse mensen zijn te goedig om krijgshaftig te zijn. Gecostumeerd korfballen op het Havenplein. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). „Gold Stars" Van een fenomenale kwaliteit bleek ook het majorettenpeleton „Gold Stars" uit Bergen op Zoom, een peleton, dat in 1970/1971 Euro pees kampioen werd en dat zegt wel alles, want de concurrentie op dit terrein is groot. Muzikaal, ondersteund door „E.E. M." legde het getuigenis af van zijn kunnen, gestoken in opvallende, correcte costuumpjes afgesloten met overweldigende hoofdpluimen. De „Gold Stars" hebben het „Fin- gerspitzengefühl" voor ritme, gevoel voor originaliteit, een tikje sexy zelfs en zeer eigentijds of afgestemd op een specifieke sfeer: „Wenen 1972" b.v.: wat een nummer! Een compli ment hier voor de leidster mej. Riria de Groot. Derde in dit hoog gegradueerd ge zelschap was het korps „Apollo" uit Etten, waarin vele kleine showman netjes en vrouwtjes, die echter reeds kolossaal van wanten weten, in hun strak optreden en gedisciplineerd ge drag. „Eigen mensen" De „eigen mensen" bleven niet achter. „Kunst en Eer" excelleerde met een eigen show en viel gewoon goed in dit gezelschap van elitekorp sen. De als altijd zeer aktieve S.V. „Delta Sport" (in alle onderdelen blijkt deze vereniging steeds steviger in de sportmarkt te liggen) bracht enkele oefeningen, muzikaal gehol pen door Apollo": een lintenspel en oefeningen met de springplank. Met een ontroerende trompetsolo, het voordragen van de vlag door meisjes van Delta Sport en het Wil helmus sloot de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" dit programma af. Leiders en dirigenten meldden zich bij burgemeester De Meester, die zijn grote voldoening uitsprak over het gebodene. Het was - ten onrechte werd het door de speaker gezegd - niet de eerste Zierikzeese taptoe, maar het was wel een uitzonderlijk geslaagde. Lange tijd bleef het toen nog gezellig in de binnenstad, al gingen velen (binnenshuis) de keel tjes smeren en behagelijk de knieën strekken, want lopen is wat, maar vergeet staan niet. Tot slot zagen wij glunderende Z.O.V.-gezichten. Ze hadden het weer fraai gefikst. Het is een com pliment waard. Initiatief van b. en w. ging de mist in BRUINISSE, 1-5. De gemeente raad van Bruinisse was vrijdag avond niet warm te krijgen voor de moties door de aktiegroep „Ooster schelde Open" te Yerseke, en de ver eniging Milieuhygiëne, Zeeland aan de gemeenteraad waren gericht met 't verzoek er adhesie aan te betuigen en op een nieuw onderzoek aan te dringen, of de afsluiting de enige mogelijkheid is, om Schouwen-Dui- veland voldoende te beveiligen. B. en w. hadden daarop gunstig gereageerd en in een aan de raad gericht schrijven, er op aangedron gen, dat men zich moest uitspreken voor een hernieuwd onderzoek. Maar de vijf raadsleden waren hiervoor niet bepaald enthousiast. De zaak is zo ingewikkeld, meende de heer Van de Velde dat wij daar over geen oordeel kunnen uitspre ken, aldus de heer Van de Velde. „Laten we het overlaten aan hen die daarvoor zijn gesteld". Het ligt be slist niet zo eenvoudig als in de mo ties wordt voorgesteld. Laten we de moties voor kennisgeving aannemen, aldus dit raadslid, een mening waar mee de anderen het eens waren. Het verst in zijn motivering ging de heer H. Groenevéld (A.R.) die een aantal vragen aan het papier had toevertrouwd, al verlangde hij niet dat ze door b. en w. zouden worden beantwoord. Vragen die bij hem gerezen waren bij het lezen van de twee verschillende moties. Niet eensgezind Ze spreken elkaar tegen, aldus de heer Groeneveld, waarom trekken ze niet eensgezind op Afsluiting van de Oosterschelde in comparti menten of een dam door Het Keeten? Ik weet het allemaal niet aldus de heer Groeneveld. Het zal nodig zijn dat er nu spoedig definitief wórdt beslist en dat de veiligheid van de bewoners wordt gewaarborgd. Niet afsluiten van de Oosterschelde, bete kent voor Bruinisse,dat het Zijpe, wanneer daartegen geen maatrege len worden genomen steeds sneller gaat stromen, met gevaar voor oever en dijkvallen in de dijk van de pol der Bruinisse). Het gaat niet aan de noordkant van de Oosterschelde daaraan bloot te stellen, al geloofde de heer Groe- Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE, 1-5. In de te Bruinis se gehouden vergadering van de gemeenteraad kregen de beide wet houders reeds in het begin b(j de „ingekomen stukken" een nederlaag te slikken. Bij de aanvraag voor het toeken nen van subsidie, aan het Humanis tisch Thuisfront voor de door haar geëxploiteerde militaire tehuizen, was op voorstel van de beide wet houders „niet inwilligen" gezet, maar de voorzitter had zich het recht voorbehouden aan de raad zyn af wijkend standpunt kenbaar te ma ken. Iiy zag geen principiële bezwa ren, om ook de humanisten evenals de andere beheerders van militaire tehuizen, Prot. Chr. en R.K. een subsidie van f 25,- toe te kennen. Vier raadsleden kozen de kant van burgemeester Hokken en stemden voor het subsidie. Met dezelfde stemmenverhouding werd gereageerd op het verzoek van de horecabedrijven in Bruinisse om tot 2 uur te mogen open blijven. Geen bezwaar, meenden b. en w„ maar beide wethouders Van Gilst en Jumelet wilden een uitzondering ma ken voor de zaterdagavond. „Wij zijn niet gewoon op Bruinisse, dat ook 's zondagsnachts de café's open zijn, dus dan om 12 uur dicht". Een stand punt dat burgemeester Hokken niet kon waarderen. Ook 's zondags zijn de café's open, dus waarom nu deze uitzondering vroeg de voorzitter zich af. Hij had persoonlijk geconstateerd dat een aantal jongelui, 's zaterdags na sluitingstijd te Bruinisse nog op andere plaatsen zijn vermaak ging zoeken en hij vond dat bar gevaar lijk, want daaruit konden verkeers ongelukken ontstaan. Principes De heer Bolier was het volkomen eens met de wethouders, maar me vrouw Van Leeuwen meende, dat men met waardering voor het prin cipe, een ander zijn principe niet moet opdringen. „En onze verant woording als gemeentebestuurder dan", vroeg de heer Jumelet zich af. „We mikken op recreatie, dan ook geen beperkende bepalingen voor de recreanten, die een andere instelling van leefgewoonten hebben, .dan ons, die er misschien geen behoefte aan hebben", meende de voorzitter, aan leiding voor de heer Van de Velde om het recreatiebeleid van b. en w. in zijn geheel te prijzen, maar die het ruime inzicht van de voorzitter verkoos, boven het wat enge stand punt van de wethouders. Met de stemmen van de beide wethouders en de heer Bolier tegen werd beslo ten geen beperkende bepalingen in het verzoek aan te brengen, maar het volledig toe te staan. Ze moeten niet open blijven; ze mogen open blijven aldus werd gesteld. neveld ook wel aan de milieuhygië nische bezwaren. „Maar we worden overstroomd met argumenten zodat we op de duur er niet meer uit ko men". En zo ging een goed bedoeld ini tiatief van b. en w. de mist in, al de len b. en w. ook beslist de mening dat de veiligheid boven alles gewaar borgd moet worden. Bloemen van de burgemeester zierikzee Biljetten verwijderd Aanplakbiljetten die zonder toe stemming werden aangebracht, zijn op last van de politie verwijderd. De inhoud van de biljetten was gericht tegen de voorgenomen sluiting van de Oosterschelde. Huldiging politie-adjudant Heden (dinsdag)-morgen is in in tieme kring de adjudant der Rijks politie, de heer H. de Jager gehul digd in verband met de aan hem verleende koninklijke onderschei ding. Stad en Lande van Schouwen-Duiveland Op de jongste vergadering van „Stad en Lande", heeft de voorzit ter, de heer J. L. Braber nog enkele belangrijke mededelingen gedaan. Als gemeld wordt slot „Moermond" conferentie-oord. Hiertoe zal een stichting in het leven worden geroe pen, waarvan o.m. de Scheepvaart vereniging „Zuid" te Rotterdam zal deelnemen. Teneinde het kerkorgel in de Grote Kerk te beschermen, zal een voorziening worden getroffen, door de vernielde ruiten af te scher men. Hieraan zal medewerking wor den verleend door leerlingen van de L.T.S. Bij de rondvraag werd de sugges tie gedaan vrijwilligers in schake len voor het opruimen van rommel in Oude Haven en de stadsgrachten. Verontwaardigd bleek men over een aantal bungalows tussen Burgh en Westenschouwen; onbegrijpelijk, dat de Welstandscommissie hiervoor goedkeuring heeft verleend. Besloten werd in juni de jaarlijkse excursie te maken naar Dier en Diest in België. serooskerke Uitbreiding levensmiddelenzaak Dezer dagen vond de heropening plaats van de verbouwde en gemo derniseerde VéGé-winkel van de heer en mevr. Reinhoud. Het win keloppervlak is nu verdubbeld, en de verkoop geschiedt nu volgens het semi-zelfbedieningssysteem. De diepvriesafdeling is vergroot, en er is een Sperizol koelmeubel ge plaatst, omdat de heer en mevrouw Reinhoud binnenkort zullen starten met de verkoop van melk en meik- produkten. Ter gelegenheid van de opening konden de klanten profiteren van speciale aanbiedingen en kregen alle volwassenen en kinderen een feeste lijke traktatie. brouwershaven Afd. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Op dinsdag 9 mei vergadert de af deling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in het jeugdgebouw. Op deze bijeenkomst vertoont mevr. Ro van Hessen te 's-Gravenhage in klank en beeld: „De Schotse reis van Mendelssohn." dreischor Geslaagde fondue-avond Plattelandsvrouwen Vorige week werd in café „De Drie Schapen" te Dreischor voor de dames van de Plattelandsvrouwen Bond afdeling Noordgouwe een vleesfondue avond gehouden, aan geboden door keurslager Quist te Noordgouwe. Mevrouw I. E. v. d. Waarden-Froon opende de avond en verwelkomde de heer Quist, de heer Koekebier van het Bureau van Keurslagers en de heer Lobel van de firma Siebrand. Allereerst kon de presidente het honderdste lid ver welkomen, mevrouw J. J. v. d. Lin de-Waasdorp, die - erg toepasselijk - uit handen van de presidente na mens alle leden een fondue stel werd aangeboden. Daarna kreeg de heer Koekebier het woord. Hij vertelde over verschillende soorten fondue stellen die men gebruiken kan, als ze maar niet (van aluminium ver vaardigd zijn. Toen over de olie, die vooral goed heet moet zijn en ver der over vlees, dat gebruikt moet worden. Hierbij horen ook de sau sen, die ter plaatse gemaakt werden. Daarna werden de al klaar gezette fonduestellen aangestoken. Alle 90 dames konden op gezellige wijze kennis maken met deze nieuwe ma nier van min of meer exclusief eten. Op de tafels stonden schalen met diverse soorten vlees zoals: mini- slavinkjes, paprikaballetjes, tartaar balletjes, kerrieballetjes en biefstuk. De heer Lobel van de firma Sie brand vertelde iets over de wijnen, die bij vlees fondue gedronken kun nen worden, waarmee alle dames konden proeven. Dat goede wijn niet duur behoeft 'te zijn, bewees de firma Siebrand deze avond nadrukkelijk. Het werd een erg gezellige avond. Een verloting werd gehouden, wat nogal hilariteit veroorzaakte, want de nummers van de loten waren aan de onderkant van de stoelen vastge plakt. De fonduestellen konden na afloop tegen inkoopprijs worden ge kocht. Mevrouw Van der Waarden dankte daarna na afloop de heer Quist voor deze avond en verzeker de dat vleesfondue voortaan zeker DREISCHOR, 29-4. Zaterdag vier de het echtpaar Lievense-Rentier te Dreischor zyn 60-jarige echtvereni ging. De echtlieden Lievense hebben 30 jaar te Nieuwerkerk gewoond, waarna ze verhuisden naar Drei schor, waar ze nu ook al 30 jaar wo nen. De heer Lievense, die evenals zijn echtgenote nog bijzonder vitaal is heeft tot zijn 70e jaar in de land bouw gewerkt. Bij vele partikulieren onderhield hij de tuinen. Ook me vrouw Lievense heeft zich in de maatschappij verdienstelijk gemaakt. Zij oefende gedurende een 10-tal ja ren het bakerberoep uit te Sirjans- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). land. Het echtpaar Lievense heeft 6 kinderen, 23 kleinkinderen en 29 achterkleinkinderen. In de mannelijke linie zijn er 4 ge slachten. Bruid en bruidegom zijn nog goed gezond en weten er niet van ooit een dokter nodig gehad te hebben. Het heeft hen zaterdagmiddag te Dreischor niet aan belangstelling ontbroken. Ook het gemeentebestuur liét zich niet onbetuigd met dit 60- jarig huwelijksfeest. Burgemeester A. P. Schouwenaar met echtgenote kwam hen hartelijk feliciteren en bood een fraai bloemstuk aan, wat bijzonder op prijs werd gesteld. Ook Dreischor wist van feestvieren. Hier rukt „Crescendo" uit om de Oranjedag muzikaal luister bij te zetten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4