ZIERIKZEE BEGON ORANJEFEEST OP HET HAVENPLEIN Vier doden en twee gewonden bij botsing AGENDA Verkeer maandag in goede banen Acht doden in het verkeer Moeilijkheden in Britse havens De bevolking en de Schelde-sluiting Aanbesteding eerste damvak en damaanzet in Oosterschelde Opschorting gevraagd aanbesteding werken Oosterscheldedam STREEKNIEUWS April was geen voorjaarsmaand Vlaghijsen bij zonlicht ZIERIKZEE, 1-5. Hoe het kon, blijft klimatologisch geheim, maar Zierikzee - en andere plaatsen natuur lijk ook - kreeg maandagmorgen een feestelijk sfeertje door een gulle zon, die royaal neérdaalde op de auto riteiten, de kindertjes en de gevels op deze blijde ko ninginnedag, die zijn start vond in het hart van de stad, het Havenplein. Anders een nuchtere maandagmorgen, nu het begin van een feestelijk blijde dag, met Zierikzees' hoogste magistraat, burgemeester Th. H. de Meester, en de voorzitter van de Zierikzeese Oranje Vereniging, de heer E. P. J. Krips, op het Havenpleinplateautje tegenover de Gasthuiskerk. De Meelstraat, hoe wel zetel van het bestuurlijk hart van de stad, werd in het'verleden wat te nauw bevonden. Vandaar de openingsplechtigheid op het plein, omkranst door publiek en bezet met jeugd, die in frisse kostuumpjes heel wat kleur- vonkjes zetten op het toch al feestelijk palet. De heer De Meester had alle lof voor de Z.O.V., die toch maar weer een gevarieerd feestprogramma had voor bereid. Hij zag een breken met de ti-aditie op deze dag - 1 mei die van oorsprong zeker niet direct ver bonden was met Oranje. En dan „dus" de verandering van plaats wat betreft de openingsplechtigheid van Meelstraat naar Havenplein. De burgemeester ontdekte in deze wijzigingen een stuk symboliek, want het vorstenhuis heeft ook oude tra dities doorbroken. Het wil niet meer zijn een antiek symbool van de na tie, maar wil een aktief aandeel hebben in het gebeuren in ons land en daar buiten. Daarbij wordt het de koninklijke familie niet altijd gemakkelijk ge maakt, maar - zo geloofde de bur- meester - een grote meerderheid steunt het koninklijk huis als inte grerend onderdeel van het staats bestel. Hij hoopte dat het de vorstin gegeven mag zijn kracht te ontvan gen om nog vele jaren haar taak met wijsheid te vervullen. Vlaghijsen Twee padvinders van de „Mr. Bak- ker"-groep hesen hierna model de vlag, onder de tonen van een even wichtig geblazen trompetsolo van één der leden van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" - dirigent E. A. de Looff - dat de plechtigheid afsloot met het spelen van het Wilhelmus. De stad werd hierna „ingenomen", alweer door de harmonie en verder door de S.V. „Deltasport" en de G.V. „Rust Roest", die feestelijke rond gangen maakten, later gevolgd door de kinderoptocht met versierde attri buten. De vlag gaat omhoog. Jeugd in alctie Tenzij de Dienst P. W. de schep ping al van de Havenpleintegels heeft verwijderd, kan men nog be wonderen wat de jeugd presteerde in het kader van de geprogrammeer de tekenwedstrijd, die in de middag van Koninginnedag plaats vond, ge volgd door uitgebreide kinderspelen, samengesteld uit het bekende reper toire, maar ook met een enkele ori ginele uitschieter. Een groep jeugdi gen kreeg een „gonsinstrument' op een plankje in handen. Hield men het plankje precies recht, dan was er geen geluid; hield men het plank- Druk was de deelname en groot de belangstelling vóór de vrolijke kin deroptocht. je schuin (tijdens het lopen), dan viel er een duidelijk mechanisch ge luidje waar te nemen. De start voor dit nummer had heel wat voeten in de aarde, maar de jeugd vond het allemaal wel mooi. Ook spelletjes met meer ge-ijkte attributen (met name voor de kleintjes), als poliepels en dat soort dingen, werden druk beoefend. Kinileroptocht Oranjefeest is een- feest voor grote mensen, maar vooral, voor kinderen en wat dat betreft, zat het Zièrik- zeese programma goed in elkaar, want ,de jeugd kreeg een enorme kans met de kinderoptocht, die eer der door de vrolijke en overvloedig bevlagde straten van de stad trok. De kinderen hadden zichzelf en hun voertuigen zwierig versierd; zo ontstond een geheel dat - onder het fraaie licht van de mei-zon - uit groeide tot een fleurig gebeuren, passend in de opgewekte sfeer van de dag. DRIEBERGEN, 1-5. De verkeers drukte op de Nederlandse wegen is maandag bijzonder groot geweest. Maar ondanks dit intensieve ver keersaanbod hebben zich vrijwel geen ongevallen voorgedaan. Aldus een mededeling van de verkeerscen- trale van de rijkspolitie in Drieber gen. De wegen werden de gehele dag druk bereden, doch grote files zijn nergens voorgekomen. „De afwikke ling is bijzonder goed verlopen", al dus de rijkspolitie, die alleen maan dagavond nog een melding kreeg van een kettingbotsing op rijksweg 12 bij Zevenaar. Zeven mensen liepen-daar bij lichte verwondingen op. Bij de Nederlandse spoorwegen is het maandag niet bijzonder druk, ge weest. De treinen reden volgens de zondagsdienstregeling. Vijf ha bos verbrand MOOK, 1-5. Maandagmiddag is in het natuurgebied De Lier (in de buurt van Mook) ruim vijf hectare bos door brand verloren gegaan. De brandweerkorpsen van Mook, Nijme gen en Groesbeek konden voorkomen dat het vuur nog meer natuurschoon vernielde. Vermoed wordt dat de brand is ontstaan doordat kinderen met vuur hebben gespeeld. ALPHEN A/D RIJN, 2-5. Vier mensen zijn omgekomen en twee zwaar gewond tengevolge van een antobotsing, die zich maandagavond bij Alphen a/d Rijn heeft voorgedaan. De slachtoffers zijn de 22-jarige Nicolaas van Veen uit Bodegraven en zijn passagiere de 15-jarige Anette Hendrikse, leerling-verkoopster uit Boskoop; de 58-jarige automobilist J. H. Icke uit Amstelveen en zijn echt genote. Zwaar gewond naar een zie kenhuis te Leiden werden gebracht: Marjan Icke (29), dochter van het omgekomen echtpaar, en haar vrien din, dé 26-jarige mej. A. G. Schoof uit Amsterdam. De botsing was het gevolg van een inhaalmanoeuvre op de Oost-kanaal- weg. De heer Van Veen, die uit de richting Ter Aar kwam, wilde een auto inhalen op het ogenblik dat uit tegenovergestelde richting een auto Ongeluk met stoeltjeslift WENEN, 30-4. Tien vakantiegan gers zijn zondag in Hintertux in het Tyroolse Zillertal gewond toen zij uit een stoeltjeslift vielen. Bij een tussenstation raakte, ver moedelijk door het te laat uitstappen van een inzittende, een stoeltje vast. Daardoor ging de kabel slingeren en stortten tien mensen een tiental me ters lager neer in de sneeuw. Zij werden met helikopters naar een ziekenhuis in Innsbruck overge bracht. Tien mensen verbrand op Westduitse autoweg BRUNSWIJK, 1-5. Tien mensen zjjn maandag verbrand toen bij Gif- horn in Nedersaksen twee personen auto's na een botsing in vlammen opgingen. Volgens de politie gebeurde het ongeluk toen een auto met acht Tur ken na een inhaalmanoeuvre ging slingeren. Frontaal botste de auto op een tegemoetkomende wagen uit Wolfsburg, waarin twee personen zaten. De auto's vlogen direct in brand. Vijf doden bij auto-ongeval in België BRUSSEL, 1-5. Een foute mano euvre met een personenauto op de snelweg Oostende-Brussel heeft maandag het leven gekost van vijf mensen. Behalve de bestuurder, een 80-jarige man uit Gei*aardsbergen, «heeft men de slachtoffers nog niet kunnen identificeren. WYLER (DUITSLAND, 1-5. Op de weg Kleef-Nijmegen bij de Duit se grensplaats Wyler (nabij Kranen burg) zijn in de nacht van zondag op maandag acht mensen bij een fron tale botsing om het leven gekomen. Het waren vier Nederlanders en vier Duitsers. Zes van hen waren op slag dood. Twee overleden later in de nacht in een ziekenhuis in Kleef. De vier Nederlandse slachtoffers zijn de 19-jarige T J. Vleeming, de 20-jarige J. van Weelen en de even eens 20-jarige R. van Leijen, allen uit Oosterbeek, alsmede de 22-jarige J. Derksen uit Renkum. dicht was genaderd. De auto van de heer Van Veen schampte deze tegen ligger en botste vervolgens frontaal tegen een achter deze tegenligger rij dende auto, waarvan de bestuurder ongedeerd bleef. LONDEN, 1-5. In de Britse havens zijn maandag nieuwe moeilijkheden ontstaan toen 2000 havenarbeiders voor een dag in staking gingen uit protest tegen boetes die zijn opge legd op grond van een nieuwe con troversiële industriewet. De vakbond van transportarbeiders, waar de be trokken havenarbeiders toe behoren, heeft onlangs een boete gekregen van 475.000 gulden wegens het boy cotten van een veembedrijf in Liver pool. V.O.O. contra schoolgeld verhoging DEN HAAG, 1-5. „De regering zit volledig op het verkeerde spoor als zij door verhoging van de school gelden bij het voortgezet onderwijs ook daar het profijtbeginsel meent te moeten introduceren. Het betekent een stap terug op de weg naar alge hele democratisering van het onder wijs, waai-tegen wij met klem waar schuwen en protesteren" aldus de Vereniging voor Openbaar Onder wijs in een telegram aan minister Van Veen. Bij de vereniging zijn 145.000 ou ders en 3.000 oudercommissies aan gesloten. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON, 1-5. President Nixon vindt dat de kans op een Salt, akkoord mét de Sowjet-Unie be langrijk groter is geworden na verscheidene „vertrouwelijke gc- dachtenwisselingen" met de Russi sche partijleider Rrezjnew in de af gelopen weken. Het Witte Huis heeft dit maandagavond bekendgemaakt. MADRID. In verscheidene Spaan se steden heeft de politie maandag pogingen verijdeld tot het op touw zetten van 1-mei betogingen. BRUSSEL. De 25-jarige Nederlan der, Peter Wolter, die woonde in Maasmechelen, is maandag bij Eis- den, bij het oversteken van een weg door een auto gegrepen en onmid dellijk overleden. BRUSSEL. De brandweer van Luik heeft maandagochtend met de groot ste moeite een twee-jarig kind kun nen redden uit een kennelijk opzet telijk in brand gestoken woning bo ven het café „La Jungle" in Luik. Beleefde dieven IBADAN (Nigeria), 1-5. In een kerk in Ibadan in Nigeria heb ben dieven voor 10.000 gulden aan materiaal meegenomen. Zij lieten een briefje achter ivaar- op stond: „Heer, wij hebben u gebeden, ons geld te geven maar u schijnt te slapen en nu hebben we goederen meegeno men die aan u toebehoren. Wij hopen dat u het ons zal ver geven". UTRECHT, 1-5. Als er nu een stemming over het al dan niet af sluiten van de Oosterschelde zou worden gehouden, zou slechts 22 pro cent van de bevolking van de eilan den Schouwen-Duiveland, St. Phi- lipsland, Tholen, Noord- en Zuid- Beveland voor de afsluiting stem men. Dat is het eerste resultaat van een opinie-onderzoek dat het aan de Utrechtse Universiteit verbonden „politiek centrum" in de maand april heeft gehouden via een steekpro'ef- enquete. Uit de antwoorden op één van de 26 vragen blijkt dat in totaal 70,6 procent der ondervraagden de Oos terschelde open wil houden. Verre weg de meesten (64,4 procent) van hen vinden dat dan de bestaande dijken wel verzwaard en verhoogd moeten worden. Slechts 6 procent meent dat het veilig genoeg is achter de bestaande zeewering en wil alles bij het oude laten. Van de onder vraagde Zeeuwen bleek 7,6 procent zich helemaal geen mening gevormd te hebben over deze. kwestie. De vol ledige uitslag van het onderzoek kan in de loop van de maand mei tege moet worden gezien. Het onderzoek stond onder leiding van de sociologe drs A. Snijders. Woensdag 3 mei Zierikzee Geref. Ver. gebouw 8.00 uur, St. Do- musstraat, Ger. Vrouwenvereniging „De Lampen Brandende". Donderdag 4 mei Zierikzee Huishoudschool, 14.00-16.00 uur, spreekuur consumentenvoorlichting, (informatrice mej. G. C. Rezelman). Vrijdag 5 mei Bruinisse Kerk Geref. Gem., 7.30 uur, tijdrede ds. J. Dorsman. Zaterdag 6 mei Zierikzee Fabriek Smit Bolnes, 13.30-15.30 uur: „open huis". Serooskerke Dorpshuis, 14.00 uur, tweede Schelp- hoekwandeltocht. Maandag 8 mei Oosterland „Pleisterplaats", 7.30 uur, afdeling Duiveland, Ned. Plattelandsvrouwen Bond. Dinsdag 9 mei Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, afd. Ned. Plat telandsvrouwen Bond. Dames- en heren paraplu's in alle bekende merken Burgemeester De Meester en de Z.O.V.-voorzitter tijdens de openingsplech tigheid. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 1-5. Op 9 mei a.s. heeft de aanbesteding plaats voor het aanleggen van het eerste dam vak in de Oosterschelde en het ma kten van een dam-aanzet voor de kust van Noord-Beveland. Rijkswa terstaat verwacht, dat het werk be gin juni in uitvoering komt De werkzaamheden zullen ongeveer een jaar gaan duren. Het eerste stuk dijk van de Oos- terscheldedam krijgt een lengte van ongeveer 2 kilometer en wordt aan gelegd tussen de twee werkeilanden Neeltje Jans en Noordland, die res pectievelijk gereed kwamen in 1970 en 1971. Het aan te leggen damvak gaat deze twee werkeilanden ver binden via een zandplaat, die de geul wordt genoemd De gemiddelde waterdiepte varieert hier van 2 tot 10 meter. Het damvak krijgt meteen het de finitieve profiel. Op de dam komt, als de gehele Oosterscheldedam ge reed is, een dubbelbaans autosnel weg. Damaanzel Op de plaats waar de Oosterschel dedam wordt verbonden met de kust van Noord-Beveland, gaat men een damaanzet bouwen. Dit 360 bij 1200 meter grote damvlak gaat de aanzet vormen voor het damvak in de Roompot, de zuidelijkste geul in de mond van de Oosterschelde. Tot nu toe heeft de voorbereiding van de afsluiting van de Ooster schelde een bedrag gevergd van cir ca 110 miljoen gulden. Deze kosten waren gemoeid met de aanleg van de werkhavens en de werkeilanden en het aanschaffen van materialen. VEERE, 1-5. Dc studiegroep Oos terschelde heeft minister Drces (ver keer en waterstaat) telegrafisch ver zocht de aanbesteding op 9 mei van de werken voor de afsluiting van de Oosterschelde op te schorten. Het uitstel wordt gevraagd omdat de bezwaren t.a.v. de milieuvernie tiging, die de afsluiting met zich zal brengen volgens de studiegroep steeds dringender worden. De stu diegroep wijst de bewindsman van verkeer en waterstaat op rapporten van het Deltainstituut Hydro-Biolo- gisch Onderzoek Yerseke en van de Studiegroep Milieubeheer Oecologi- sche Kring Contactcommissie Na tuur- en Landschapsbescherming, waaruit dit blijkt. De studiegroep vindt overigens dat men zich in Zeeland moet herbezin nen op de afsluiting. CAOU» DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE DODELIJKE ONGELUKKEN APELDOORN. Bij een frontale autobo'tsing op de Kootwijkerweg in Apeldoorn is de 29-jarige J. F. Toor- man uit Nijkerk omgekomen. Drie anderen, die in dezelfde auto als de heer Toorman zaten, werden zwaar gewond. De bestuurders van beide wagens liepen lichte verwondingen op. KAATSHEUVEL. In de nacht van zondag op maandag is de 18-jarige bromfietsbestuurder M. H. M. de Graaf uit Kaatsheuvel op de provin ciale weg Kaatsheuvel-Loon op Zand zo ongelukkig gevallen, dat hij ter plaatse overleed. De man reed met zijn bromfiets op een fietspad. Ver moed wordt dat hij is komen te val len, doordat enkele betonplaten van het fietöpad ongelijk lagen. BRUINISSE Hengelsportver. „Het Zijpe" Door de hengelsportvereniging „Het Zijpe" werd zaterdag 29 april de eerste wedstrijd gehouden vanaf boten in de jaarlijkse competitie. Deze wedstrijd moest onder barre weersomstandigheden worden ge houden, de vangsten bleven daar door beneden normaal. De 41 deelne mers verzamelden zich op twee sche pen die visten op het nog open ge deelte van de Grevelingen. Er zullen voor het clubkampioenschap nog drie bootwedstrijden worden gehou den. Voor deze eerste wedstrijd vie len in de prijzen: A. Jonker, 2110 punten; G. J. Piepe, 990 pnt.; G. J. van Vliet 910 pnt.; G. A. J. de Veth, 900, pnt.; J. de Visser, 870 pnt.; mevr. Klop-Prooi, 800 pnt. Tijdrede ds. Dorsman Vrijdagavond 5 mei a.s. houdt ds. J. Dorsman, Ned. Herv. predikant uit Staphorst, in de kerk der Ger. Ge meente te Bruinisse, te 7.30 uur een tijdrede. DE BILT, 1-5. De afgelopen maand april heeft nauwelijks voorjaarsweer gebracht. De temperatuur kwam te De Bilt op slechts een dag op vijftien graden nadat de thermometer in maart reeds op negen dagen een waarde van zestien graden of nog meer had aangewezen. In dit opzicht is bijna een record gebroken: alleen twee jaar geleden was de hoogste temperatuur in april nog lager dan die van de afgelopen maand. Merk waardig was dat de nachten - o?t- danks het veelal kouden weer over dag - toch gemiddeld een weinig aan de warme kant waren. In de laatste tien jaar had het te De Bilt in april zelfs niet meer zo weinig gevroren. De zon heeft weinig geschenen, vooral in Twente, in de Achterhoek en in Limburg was het weer vaak somber. De Bilt registreerde maar 127 uur zonneschijn tegen 164 uur normaal, gemiddeld diis ruim een uur zon per dag te weinig. Overal in het land was het weer natter dan normaal, vooral in Gro ningen, Drente en Overijssel en in Gelderland. Een enkele maal is van sneeuw en hagel melding gemaakt, onweer is op tien dagen ergens in het land gehoord. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2