Jaap ten Oever's nieuu/e leven Geld nodig? Binnen'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van deNMB B. W. Bruinisse spreken zich uit over Oostersclieldeprobleem Aankoop materieel - verkoop grond - benoeming van personeel Leerlingen bezetten een Bredase school ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrüdag 28 april 1972 Nr. 21073 ZALTBOMMEL. Be 31-jarige lasser J. P. van de Boogert uit Wel] (gem. Ammerzoden) is donderdag ochtend bij een explosie in een tank aan boord van een schip op de scheepswerf „De Waal" in Zaltbom- mel om het leven gekomen. Toen het slachtoffer en een 56-jarige collega uit Vught in de tank hun branders ontstaken explodeerde een hoeveel heid ontsnapt gas. SCHIPHOL. De fiets is Neder lands nieuwste troef voor het aan trekken van Amerikaanse toeristen, die West-Europa willen bezoeken en dan eerst een week in ons land wil len doorbrengen. ROTTERDAM. Op de Bergselaan in Rotterdam is donderdagmorgen een kort vuurgevecht geleverd tus sen twee politieagenten en de 27- jarige magazijnbediende F. van der B. uit de Maasstad. Niemand werd gewond. UTRECHT. De Utrechtse vreem delingenpolitie zoekt de 25-jarige Tsjechoslowaak Ales Sedlavek, die is ondergedoken sinds de minister van justitie afwijzend heeft beschikt op zijn verzoek langer in Nederland te mogen blijven. DEN HAAG. Meer dan 36.500 Amerikanen hebben de 23 voorstel lingen bezocht, die het Nederlands Dans theater deze maand in de Ver enigde Staten heeft gegeven. DEN HAAG. Verhoging van de bosbijdrage met tenminste dertig procent. Daar vraagt het Bosschap om in een woensdag door zijn be stuur aanvaard urgentieprogramma voor 1972. Minister dr. Drees neemt auto op de korrel DEN HAAG. 26-4. De auto is één van de weinige consumptie artikelen die schade berokkenen aan de mens. De maatschappy moet zich tegen de auto beschermen vanwege haar onveiligheid, luchtverontreiniging, geluidshinder en ruimtebeslag en bovendien is de auto een slokop van mineralen uit de aardbol. De overheid heeft jarenlang een passief beleid(wegenaanleg) gevoerd, maar thans is een periode aangebroken van meer bezinning en van een actief beleid. Dit zei woensdag minister dr W. Drees jr (verkeer en waterstaat) op een bijeenkomst van de Auto Pers Club) in Den Haag. Met de intrede van de massamotorisering is naar het oordeel van de bewindsman de auto een andere rol gaan spelen en hij voorspelt dan ook dat de auto weer de rol van vroeger zal gaan vervullen. Wat de wegen betreft, is de minister voorstander van een afrem mend beleid, waarbij kwetsbare gebieden ('t Gooi) dienen te wor den gespaard, terwijl het gebruik van de personenauto's steeds selectiever zal gaan worden. „Dat gebeurt nu al b.v. in Amster dam", aldus minister Drees, die zyn gehoor voorhield dat het auto bezit in de komende decennia weliswaar zal toenemen, maar als gevolg van het gebrek aan brandstof toch ten dele aan banden zal worden gelegd. BRUINISSE, 27-4. B. en W. van Bruinisse blijken in een aan de raad gericht schrijven niet ongevoelig te zijn voor de argumentatie van de Ak- tiegroep „Oosterschelde open", dat door bet compartiment vuil water dat Rijkswaterstaat straks lan^s Bruinisse zal laten stromen (als compartimentering inderdaad zal plaats vinden) de recreatie daarvan de nadelige gevolgen zal ondervin den. In dit schrijven aan de raad wordt gesteld, dat het milieu-aspect de laatste tijd meer en meer beklem toond wordt, waardoor de beveili gingsgedachte wat naar de achter grond wordt geschoven. Gesteld wordt verder dat de 250 miljoen gul den aan personen en bedrijven, die schade zullen ondervinden van de afsluiting een andere bestemming zullen kunnen vinden als de afslui ting niet door gaat. Ook. de Bruinis- ser-industrie (scheepswerf en machi nefabrieken) zullen moeten worden „aangepast". Niet ontkend wordt, dat naast af sluitingen ook dijkverzwaringen noodzakelijk zijn, opdat deze kunnen dienen als deugdelijke waterkering. schelde een oase vormt in de „woestijnen" van vuil water aange voerd door Rijn, Maas en Schelde, wordt gevreesd dat na totstandko ming van het Zeeuwse Meer het een reservoir van verontreinigd water zal worden, waarbij de kwaliteit van het Rijnwater een grote rol speelt. Dat een verdere lozing van rivier water op de wateren van Zuid-West Nederland zal worden nagestreefd wordt zo goed als zeker geacht, één en ander in verband met de water voorziening in de Randstad Holland. Brak water Aangezien het spaarbekken van de afgesloten Oosterschelde niet zoet maar brak zal worden, zal het geen nut hebben voor de agrarische sec tor van Zuid West Nederland, al is het tegendeel door de regering wel beweerd. Wel zal de voordelige in vloed, die het relatief warme zeewa ter nu eenmaal heeft (o.a. beperking van de nachtvorsten) wegvallen, waarmee de gunstige positie van de landbouw op de rest van Nederland zal komen te vervallen. De door de verschillende ministers van verkeer en waterstaat voorge stane bevordering van de massa-re creatie zal niet aan de verwachtin gen beantwoorden. Van invloed zul len nl. zijn: verontreinigd water en „gevaarlijker water". Aangezien tijdens de in werking treding van de Deltawet zich nieuwe meningen hebben gevormd, die ,.nog niet op de bruikbaarheid zijn beoor deeld verdient het aanbeveling hiertoe mogelijkheden te scheppen door middel van een aan Prov. Sta ten en aan de Tweede Kamer ge richte motie. AMSTERDAM. - Prinses Beatrix en prins Clans hebben in het paleis op de Dam te Amsterdam een optreden bijgewoond van het bewegingsthea ter „Bewth", dat op zijn beurt werd bijgestaan door de groep Multi Media van Bart Stuyf. Collecte Astmabestrijding (Ingezonden) De collecte voor de astmabestrij ding wordt dit jaar gehouden van 1 tot 7 mei. Het vorig jaar heeft deze collecte omstreeks een miljoen gul den opgebracht. Om het hoognodige te kunnen doen voor de astmabe- strijding, en gezien de sterk gestegen kosten, moet de collecteopbrengst dit jaar anderhalf miljoen worden. Het Nederlands Astma Fonds heeft in de astmabestrijding een heel be- langrijke rol, die door de vele be langhebbenden steeds weer anders wordt gezien: de rijksoverheid ziet er .de coördinator en de stimulator van de astmabestrijding in, weten schappelijk onderzoekers zien het als subsidiebron voor hun belang rijke medische en sociaal-medische onderzoekingen .ouders van astmati sche kinderen weten dat het een verblijf in een therapeutisch kamp voor hun kind grotendeels betaalt, veel patiënten hebben persoonlijk de bemiddeldende en voorlichtende hul pvan het NAF ervaren. Hoe u het Nederlands Astma Fonds ook ziet, het coördineert en stimuleert het wetenschappelijk onderzoek, proefprojekten op sociaal-medisch gebied die een begeleiding geven aan de patiënt en die, na gebleken succes, onder de werking van de algemene sociale wetgeving dienen te worden gebracht. Dit alles wordt nu nog betaald door het Nederlands Astma Fonds. Misschien schrijft u nu wel iets over naar giro 55055 van het Neder lands Astma Fonds; dat is erg nodig. Maar vooral: help bij het koliekte ren, spoor anderen daartoe aan, als het in uw woonplaats zover is.' UTRECHT. Ongeveer achthon derd Utrechtse studenten hebben met veel spandoeken en borden ge demonstreerd tegen het voornemen van de regering het collegegeld te verhogen tot duizend gulden. Gemeenteraad Middensehouwen SCHARENDIJKE. 25-4. Op de jongste raadsvergadering van Mid densehouwen, onder voorzitterschap van burgemeester S. Franeke zyn nog verschillende zaken aan de or de gekomen. In verband met het streven van het college, maatregelen te nemen voor de veiligheid van het verkeer, wees de heer I. C. Padmos op de on veiligheid langs het Baken bij het patates friteskraam. De voorzitter deelde mede, dat de vergunning van de exploitant is ingetrokken. De wa gen zal zeer waarschijnlijk worden overgeplaatst naar het parkeerter rein aan de Rampweg. Overeenkomstig een door b. en w. ingediend voorstel besloot de raad een krediet beschikbaar tc stellen voor aanschaffing van een Bertolini tweewielige trekker (diesel) met messenfrees en maaieenheid, een Studentenbetogingen in de Ver. Staten NEW YORK, 27-4. Studenten die gekant zijn tegen de Amerikaanse oorlogvoering in Vietnam hebben een hele dag vijf gebouwen bezet ge houden van de Columbia-universi- teit in New York. Te Ithaca, in de staat New York, heeft een groep van 150 studenten een gebouw van de Cornell-univer- siteit eveneens bezet. Te New Brunswick, in de staat New Jersey, is het centrum voor mi litaire opleiding van de Rutgers-uni- versiteit door brand verwoest. taludmaaier en een gereviseerde motor voor een Agriamachine. Mede naar aanleiding van een opmerking van de heer M. Boot besloot de raad bij de taludmaaier een ombouwset aan te schaffen, zodat de machine ook voor andere werkzaamheden zal kunnen worden gebruikt. Grond „Beter Wonen" Langs de Verseputseweg te Kerk- werve zal alsnog een strook bouw grond worden overgedragen aan de woningbouwvereniging „Beter Wo nen", aan de heer J. Boot en aan mevr. A. Hanse-de Ruijter. Besloten werd tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Deltastraat te charendijke, groot ongeveer 637 m2 aan de heer C. de Jong te Capelle. a'd IJssel voor f 14.587,- en van een perceel aan de Elkerzeeseweg, groot ongeveer 708 m2 aan de heer B. C. Plaisier te Capelle a/d IJssel voor f 15.572,-. Aan de Stichting Vor mingscentrum „Van Eeghenhuis" te Aardenburg zal een subsidie van f 2,- per deelnemer, per dag uit de gemeente worden toegekend, even als reeds eerder voor Hedenesse heeft plaats gehad. Vastgesteld werd een wijziging van de Bezoldigingsverordening ge- meentepersoneel 1972 per 1 april 1972. Tot slot werden door de raad nog vastgesteld de 14e en 15e wijziging van de gemeentebegroting voor 1971 en de 4e wijziging van de begroting 1972. Personeel In laatstgenoemde wijziging was een krediet opgenomen voor aanstel ling van een adjunct commies A en Advertentie BREDA, 27-4. De 190 leerlingen van het zelfstandig gymnasium „IJpelaar" in Breda hebben donder dagmorgen hun schooi voor onbe paalde tijd bezet. Dit hangt samen met het besluit van het bestuur van de Petrus van Kesselstichting het gymnasium zijl. zelfstandigheid te ontnemen en te laten samenvloeien met de gymna siale afdeling van de Mencia de Merdoza scholengemeenschap. Het aktiecomité van ouders, dat weken lang allerlei aktiviteiten heeft ont plooid tot behoud van de zelfstan digheid van het gymnasium, bereidt een kort geding voor tegen het be stuur. Dat zal vermoedelijk al begin volgende week dienen. Het besluit „IJpelaar" op te heffen werd afgelo pen nacht genomen met negen tegen zes stemmen. Achtergrond van deze opheffing is de moeilijke situaite, waarin het voorbereidend wetenschappelijk on derwijs in Breda is terecht gekomen. Het Onze Lieve Vrouwe Lyceum met de afdelingen Gymnasium, Athe neum en Havo kan het leerlingen aanbod niet meer aan. De Newman scholengemeenschap heeft nog geen gymnasiale afdeling en zou die best kunnen gebruiken. De Mencia de Mendoza scholengemeenschap heeft geen Atheneum. Een slot plaatje uit de serie: Zierikzeese „mart" in 1931. Op de stoep van een Dam-pand hebben enkele muzikanten plaats genomen. Een derde gaat rond met de centebak De Westerschelde Hert persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Hen persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van 2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 131,16. Een bedrag van 3500,- in 24 keer 173,71. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsche Middenstandsbank adjunct commies. De voorzitter lichtte toe, dat door langdurige stag natie in de werkzaamheden is ont staan, zodat een voorziening drin gend geboden is. Een der functiona rissen zal tevens voor de Reinigings dienst „Schouwen-Duiveland" werk zaam zijn, daar de administrateur de werkzaamheden voor de dienst niet meer volledig buiten secretarietijd kan verrichten. Een afsluiting van de Westerschel de kan niet worden gerealiseerd, aangezien een internationale over eenkomst tussen Nederland en Bel gië deze afsluiting in de weg staat. Alternatief: dijkverzwaringen en dijkverhogingen, terwijl Rijkswater staat in gebreke blijft tot dusver, dit alternatief nader toe te lichten wat de Oosterschelde betreft. Ongetwij feld zal de „ingreep' die de afslui ting in de natuur toch eigenlijk is, gevolgen hebben in de natuur. Na vastgesteld te hebben dat de Ooster- Hoofdstuk 18 De daders gegrepen. Wachtmeester Dirks van de rijks politie in Boshagen bekijkt zijn aan tekeningen. Als hij het geval-Ten Oever recapituleert, weet hij enkele dingen met zekerheid. Jaap ten Oever is om ruim half twaalf Ber- gevoort uitgereden, na Berendien Garreveer, de zuster van zijn baas thuisgebracht te hebben. Van Ber- gevoort naar de plaats des onheils is ongeveer tien minuten rijden, dus hij is daar zo omstreeks kwart voor twaalf gearriveerd. Hier is hij op de een of andere manier tot stoppen gedwongen. Nadat het daglicht kwam, heeft hij gezocht naar sporen. Er zijn bandesporen van een tweede auto. Daarvan zijn een paar foto's gemaakt. Voorts wemelt het van voetafdrukken, dus er moeten meer dere personen bij betrokken zijn ge weest. Er waren ook vage afdrukken van damesschoenen. Naar Dirks schatting waren er vier tot zes perso nen bij betrokken. Aan de wagen van Ten Oever heeft hij niets bijzon ders bemerkt. Het kontaktsleuteltje hing er nog in. Hij heeft het ziekenhuis gebeld en daar van de zuster van het slacht offer vernomen dat Ten Oever en kele dagen tevoren een dreigbrief heeft ontvangen. Die brief heeft hij nu hier en nauwkeurig bestudeerd. Wanneer hij niet spoedig sukses heeft, moet die maar naar een grafo- loog. Dirks is nog maar enkele maanden in Boshagen en weet dus niets van het verleden van Jaap ten Oever. Misschien, denkt hij. als ik de ach tergronden ken. dat ik dan wat meer te weten kom of begrijp. Al licht krijg ik er een paar aanwijzin gen door. Hij belt een naburig dagblad op om documentatie over de ruim twee jaar geleden door Ten Oever gepleegde doodslag. De krant wil de politie wel helpen, als wacht meester Dirks in ruil daarvoor bij zonderheden kan geven over de mishandeling, die de afgelopen nacht heeft plaatsgevonden nabij Boshagen Ja, men weet al het een en ander bij de krant. „Kan de wachtmeester wat meer details geven „Dat kan, als ik die documentatie spoedig krijg", belooft de politieman Om half twaalf staat er een wagen stil voor het politiebureau. De jour nalist, die er uitstapt, overhandigt Dirks in het bureau een stapel kran teknipsels. In ruil daarvoor krijgt hij enkele bijzonderheden omtrent de mishandeling. Dirks vertelt, wat hij wil loslaten. Heel voorzichtig besluit hij: „We hebben al enige sporen." De kranteman rijdt vervolgens naar garage Garreveer, waar hij met de eigenaar een gesprek heeft. Zielig voor het slachtoffer, maar hij haalt er een mooi stukje kopie uit. Dank zij deze medewerking. In het politiebureau te Boshagen steekt Dirks zijn pijp aan en gaat er op z'n gemak bij zitten. En middels de krantenknipsels komt hij de hele historie over het drama-Ten Oever te weten. Reindert ten Oever schijnt in de eerste tijd van zijn huwelijk een op passende, hardwerkende man ge weest te zijn. Vertegenwoordiger van een batterijen- en accumulatorenfa- briek en goed ingevoerd bij garages. Geleidelijk aan is hij gaan drinken. Hoe dat zo is ontstaan, is niet duide lijk. Binnen enkele maanden is hij éen gewoontedrinker. Zijn werk be gint er onder te lijden. Hij krijgt een waarschuwing. Het gaat een poosje goed. Tijdens zijn werk drinkt hij niet meer. maar des avonds zoveel te meer. Ten Oever blijkt een kwade dronk te hebben. Op een avond laat. als hij thuiskomt, maakt zijn vrouw hem verwijten. Dat valt niet in goe de aarde. De man ontsteekt in woede DOOR GERRIT FRANSSEN en mishandelt zijn vrouw. Hoewel de politie er aan te pas komt, wordt er geen aanklacht ingediend. Men sust de zaak. Het gaat weer een poosje goed, doch in de weekeinden komt hij stomdronken thuis, slaat zijn vrouw en ontziet zelfs zijn dochter niet. Hij heeft ook al een keer een poging gedaan haar aan te randen, maar dat heeft de moeder kunnen voorkomen. i En dan komt de noodlotsavond. De kinderen zijn voortaan 's avonds zoveel mogelijk thuis, als men gevoe gelijk kan aannemen, dal de vader dronken thuis zal komen. Om moe der eventueel te kunnen beschermen Ten Oever heeft ditmaal niet zoveel gedronken, want zijn geld was op en de kastelein poft niet. Men heeft hem eenvoudig op straat gezet. Weliswaar een beetje hardhandig. Met vereende krachten, want Ten Oever is sterk. Daarover is hij woedend. En die woede koelt hij op zijn huisgenoten, als hij thuiskomt. Een heftige ruzie ontstaat, als de zoon voor zijn moe der gaat staan en de slagen van de woedende vader pareert. Ten Oever is door het dollen heen. Tijdens de worsteling valt de boekenkast voor over, waardoor de moeder licht ge wond raakt. Nu draait de man zich naar zijn dochter en scheurt haar de kleren van hel lijf. Dan is bij de zoon de maat vol. Hij grijpt een zwaar stenen pressepapier en slaat zijn vader op hel hoofd. Deze stort neer. Had de jongen het nu nog maar hierbij gelaten, dan zou hij waar schijnlijk ontslagen zijn van rechts vervolging, maar in zijn drift blijft de jongen doorslaan, tot zijn zuster hem met veel moeite wegtrekt. Maar dan is 't al te laat. Reindert ten Oe ver zal nooit meer een druppel drin ken en nimmermeer zijn huisgenoten mishandelen. Hij ligt daar met inge slagen schedel. (Wordt vervolgd). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7