MEI TACHTIG MILJOEN GULDEN MEER AAN SCHOOLGELD Incidenten in Ulster AGENDA „Nederland is één van de meest bedreigde Europese gebieden" Uitbreiding van tandheelkundige hulp REGERINGSSTANDPUNT DEFENSIE NIET BEKEND VOOR AUGUSTUS Eiland gekocht in Stille oceaan uit het buitenland KRALINGEN Een mooi woord is het niet, maar „kalendermatig" is de 1ste mei een bijzonder markatiepunt in het jaar. De winter is echt voorbij en derhalve ook - althans voor een groot deel - het vergaderseizoen. Rokerige praatzalen trekken in mei niet erg meer en de gemeen schap schakelt over op andere - meer zomers getinte - zaken. De le mei is dit jaar in zoverre merkwaardig dat koninginnedag wordt gevierd, een nogal opval lende zaak op „de dag van de ar beid". Het behoort echter tot de goede dingen van deze tijd, dat heel wat vroeger duidelijker aan wezige tegenstellingen zijn ver zacht, zodat zo'n samentreffen geen grote problemen meer ople vert. Steeds duidelijker blijkt - ook al is er wel eens kritiek - dat het vorstenhuis ook gevoelsmatig bo ven de politiek staat Het ongenuanceerde „hoera"-ge- roep en de ongecontroleerde ado ratie zijn voorbij, maar er is een solider waardering voor in de plaats gekomen. Men behoeft geen Gerard K. van het Reve te hulp te roepen om het aan te voelen. Mei in Nederland is vooral zo merkwaardig en historisch be paald, door de typische mei-feiten: de dodenherdenking, de bevrij ding en dan - nu achter de dingen staande - in niet-chronologische volgorde de 10e mei. Een heel merkwaardig gevoelspatroon ont staat hierdoor, dat mei uittilt bo ven de andere maanden. Apart stelt en toch uiteraard inleiding is op „het betere seizoen", gestem peld door recreatie, de aanzet naar de oogst kortom de sfeer van zon en zomer. De vogels zijn er ook en ze tref fen hun laatste preperatieven voor hun instandhouding. Ze leggen ei eren; nieuw leven - miljoenvoudig herhaald, maar steeds een wonder - ontstaat en de wereld kleurt zich met groen en andere tinten in een rijkdom, die er is, maar niet te be denken valt. Zo is mei misscliien toch de meest fascinerende maand, waarin veel levensproblematiek niet zo maar wordt opgelost, maar toch in een mildere sfeer wordt gebracht. Misschien groeien we zover af van deze oeroverwegingen, dat ze te weinig worden besproken en er te weinig over wordt geschreven. De Nederlander - de Zeeuw voor op - wil voor veel aangezien wor den, maar vooral niet voor „senti menteel". Sensitief trouwens zou een beter woord zijn gevoelig voor toch weer een nieuw wonder, in deze vaak moeilijk te karakteri seren tijd, die wel meer welvaart bracht (zij het ook al met beden kingen), maar die het welzijn op de achtergrond zag verdwijnen. Mei is er om over dit alles eens na to denken. Nieuwe school- en cursusgeldwet ingediend hij Tweede Kanier Groot project voor immigrant PERTH, 27-4. De uit Nederland afkomstige bouwkundig ingenieur Steven G. Kruytbosch van Hall heeft de leiding gekregen bij de bouw van West-Austdalië's hoogste gebouw, het 35 verdiepingen tellende moder ne gebouw van de verzekeringsmaat schappij AMP in het centrum van Perth. Kruytbosch van Hall vestigde zich 21 jaar geleden in Australië en heeft meegewerkt aan de uitvoering van ruim honderd projecten. Bomalarm in warenhuis UTRECHT, 27-4. Een anoniem te lefoontje naar de politie heeft don derdag in Utrecht een vroegtijdig eind gemaakt aan de wekelijkse koopavond in het centrum van de stad. De anonieme opbeller meldde de politie, dat er een bom was geplaatst bij Galeries Modernes aan de Viestraat, die om kwart over acht zou ontploffen. De recherche waarschuwde de directie van het warenhuis. Publiek en personeel kregen via de omroep installatie het verzoek het gebouw zo snel mogelijk te verlaten. Dat gebeurde volgens de politie zeer ge- diciplineerd en binnen tien minuten Ook de trottoirs van de Viestraat en de Oude Gracht in de omgeving van de Galeries Modernes werden ont ruimd. De recherche stelde in het waren huis een onderzoek in dat tot half tien duurde. Et was geen bom. Confectiebedrijf moet sluiten BARNEVELD, 27-4. Het confectie- bedrijf Lady-Lux in Barneveld zal met ingang van 14 mei gesloten wor den. Aan de bedrijfsleider en 13 me- derwerksters is ontslag aangezegd. Reden van de sluiting is volgens de directie de grote invoer van confec tie uit de Oostbloklanden, die de concurrentiepositie van het Barne- veldse bedrijfs onhoudbaar heeft be- invloed. Het gebouw, waarin het be drijf is gevestigd, wordt te koop aangeboden. DEN HAAG, 27-4. Met ingang van het komende schooljaar vallen alle leerlingen, die na het lagere onderwas nog naar een dag- of avondschool gaan, onder de nieuwe school- en cursusgeldwet, als het wetsontwerp van kracht wordt, dat donderdag bij de Tweede Kamer is ingediend. Het minimum schoolgeld voor één leerling zal dan f 54,zijn, het maximum f 500,De schoolgcld- plichtige ouders kunnen in de zomer van volgend jaar de aanslag in de brievenbus vinden. De Rijksbelas tingdienst heeft de heffing en invor dering van deze gelden voor alle scholen voor voortgezet onderwijs op zich genomen. Minister Van Veen van onderwijs en wetenschappen schat de meerop brengst door invoering van de nieu we tarieven voor het cursusjaar '72- '73 op tachtig miljoen gulden. Voor het schoolgeld geldt, dat er een reductie plaats heeft als meer kinderen uit één gezin voortgezet of universitair onderwijs volgen: 25 procent als voor twee kinderen schoolgeld is verschuldigd, 40 bij drie en 50 proeent bij vier kinderen. Bij een belastbaar inkomen bene den f 12.240,is men met één fis caal kind vrij van schoolgeld, met twee fiscale kinderen is men nog vrijgesteld met een jaarinkomen be neden de f 13.320,met drie is dit bedrag f 14.520,met vier fiscale kinderen is men vrijgesteld bij een inkomen van minder dan f 15.600. Het maximum aan schoolgeld, f 500.-, is men verschuldigd als de jaarinkomens hoger zijn dan f 44.040.- met één fiscaal kind, f 45.120. met twee, f 46.080 met drie en f 47.040,- met vier fiscale kinderen. De huidige schoolgeldwet kent een minimum van een tientje, een be drag, dat slechts een deel is van de kosten om dit geld te innen.Dit tien tje moet thans reeds betaald worden als het belastbaar inkomen met twee fiscale kinderen f 7.320.- bedraagt. In het wetsontwerp is dit laatste bedrag opgetrokken tot f 13.320.- Volgens de huidige schoolgeldwet hoeft geen schoolgeld te worden be taald voor kinderen, die nog leer plichtig zijn. Dit is, zo staat in de memorie van toelichting op de nieu we wet, een koppeling, die niet meer in overstemming is met de maat schappelijke werkelijkheid. Er heb ben ingrijpende wijzigingen op on derwijsgebied plaats gevonden. De mammoetwet bracht een grote mate van differentiatie en grotere moge lijkheid van doorstroming. Daardoor is de toegankelijkheid van het voort gezet onderwijs aanzienlijk bévor- derd. Ruimte scheppen In het regeerakkoord was de ver hoging van het schoolgeld reeds ge noemd als een middel om in de on derwijssector enige ruimte te scheppen voor het wegnemen van een aantal knelpunten. Minister van Veen deelde mee, dat voor het uit voeren van de voorgestelde school geldoperatie aansluiting is gezocht bij de bestaande situatie, dat nie mand door de nieuwe wet om finan ciële redenen van onderwijs wordt uitgesloten en dat er een efficiente methode voor het heffen van het schoolgeld ontstaat. Schoolgeld voor kleuters wordt nader bekeken DEN HAAG, 27-4. Hel al of niet handhaven van het schoolgeld voor kleuters zal worden bekeken by de voorbereidingen voor een nieuwe wet op het basisonderwijs, die lager onderwijs en kleuteronderwijs zal omvatten. Dit heeft minister Van Veen van onderwijs en wetenschap pen donderdag verklaard. Het kleuterschoolgeld brengt per jaar mèer dan f 22 miljoen op. Dé minister zei dat het al of niet ai- schaffen van het kleuterschoolgeld een kwestie van prioriteitenafweging is. Bij afschaffing zal er minder geld voor andere onderwijszaken be schikbaar zijn. De minister noemde als voorbeeld de onderwijsbegelei dingsdiensten. „Gelegen aan de meest vervuilde zee ter wereld" DEN BOSCH, 27-4. „De ligging van ons land maakt het tot een van de meest in zyn milieu bedreigde Europese gebieden". Dat heeft staatssecretaris Westerterp van buitenlandse zaken donderdag gezegd op de algemene ver gadering van de Nederlandse sectie van de Raad van Europese Gemeenten in Den Bosch. Nog geen scliadegeld voor slachtoffers DEN HAAG, 27-4. Minister Van Agt (justitie) kan nog niet beschik ken over het op de begroting opgeno men bedrag van f 1.000.000,— om de uitvoering van een regeling tot te gemoetkoming aan slachtoffers van misdrijven mogelijk te maken. Het is op dit ogenblik nog zeer onzeker of over dit bedrag voor 1973 wel zal kunnen worden beschikt, aldus de minister in antwoord op vragen over het uitblijven van de toegezegde re geling. TWEEDE KAMER Minister Boersma wijst subsidie voor koffie-actie opnieuw af DEN HAAG, 27-4. Minister Boers ma van ontwikkelingssamenwerking blijft by zijn besluit om geen goed keuring te verlenen aan het voorstel van de nationale commissie voor ontwikkelingsstrategie om f 9.509 subsidie te verlenen aan het Ango- laccmité voor de in de afgelopen maanden gevoerde koffieactie. De subsidie past niet in de criteria welke de commissie in acht moer nemen bij haar beslissingen als het gaat om het bewust maken van het Nederlandse volk voor de doelstel lingen van de ontwikkelingssamen werking, vindt de minister. Hij zei dit donderdagmiddag, tijdens de in terpellatie van de Tweede Kamerle den Ter Beek (PvdA) en Van d^r Spek (PSP) over zijn weigering de subsidie goed te keuren. We liggen namelijk aan de meest vervuilde zee van dë wereld en zijn omspoeld door rivieren die het water aan de verschrikkelijk vervuilde Rijn onttrekken, aldus Westerterp. Het is meer dan tijd dat er op inter nationaal niveau beschermingen ko men om de overlevingskans van de mens mogelijk te maken. Nederland als één yan de meest, bedreigde lan den, moet daarbij het voorbeeld ge ven. Ook voor onze concurrentiepositie kunnen internationale afspraken oyer de normen waaraan onze pro- dukten moeten voldoen, belangrijke gevolgen hebben, zei drs. Westerterp. De lasten, die internationale milieu regels met zich meebrengen, moeten naar evenredigheid worden verdeeld. Het principe „de vervuiler betaalt" begint trouwens internationale er kenning te krijgen. Staatssecretaris Vonhoff (C.R.M.) sprak op de vergadering in Den Bosch over de nationale kant van de Nieuwe decorcentruin van N.O.S. geopend HILVERSUM, 27-4. Burgemeester dr. P. J. Platteel van Hilversum en NOS-voorzitter E. A. Schuttenhelm hebben donderdagmiddag het nieu we decorcentrum van de NOS, het tot dusver grootste gebouw op het om- roepkwartier, gezamenlijk geopend. Zij reden daartoe door een meters grote foto van het vroegere decor centrum (in een oude fabriek in het centrum van Hilversum), bij wijze van symbolische sloop van het oude gebouw. Het nieuwe decorcentrum, dat de thans in gebruik zijnde studio s en in de toekomst de actualiteitenstu dio's en het journaal van decors en rekwisieen voorziet, heeft een in houd van 240.000 m3 en een dakop pervlak van 1,7 hectare. Door het gebouw zijn zes meter brede gangen aangelegd voor het transport van de decorstukken en rekwisieten, waar van er jaarlijks zo'n 200.000 moeten worden vervoerd. milieuhygiëne. De strijd tegen de vervuiling in eigen land is een zaak van informatie en opvoeding, onder streepte hij. Daarin zullen juist dé gemeenten actief moeten zijn. Wereldafstandrecord zweefvliegen BIARRITZ, 27-4. - De Duitser Hans Werner Grosse heeft het wereld-afstandsrecord voor zweefvliegen op zijn naam ge bracht door van zijn woon* plaats Lübeck aan de Oostzee naar Biarritz aan de Frans- Spaanse grens te vliegen. Hij legde de afstand van ruim 1300 km. in elf en een half uur af met zij ngéheel uit kunststof bestaande Schleicher AS-W 12. Grosse landde om acht uur 's avonds. Het oude record stond op naam van twee Ame rikanen, die in 1970 gelijktij- tig 1153 km. ver zweef denmet twee toestellen van hetzelfde type als Grosse gebruikte. Grosse is al sinds 1970 houder van het werelddoelvluchtre- cord met 1032 km. Advies van Ziekenfondsraad: AMSTERDAM, 27-4. De Zieken fondsraad heeft in zyn vergadering van 27 april - met één stem tegen - een advies aan de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne vastgesteld met betrekking tot dc toekomstige ontwikkeling van de verstrekking van tandheelkundige hulp aan ziekenfondsverzekerden. Het advies gaat er van uit dat in de komende jaren een uitbreiding van het aantal tandartsen in Neder land is te verwachten. Het zal dan mogelijk zijn, naar mate meer tand artsen beschikbaar zijn, geleide'ijk hulp aan ziekenfondsenverzekerden te verstrekken. De ziekenfondsraad adviseert de tandheelkundige hulp in drierlei opzicht uit te breiden. uitbreiding van de verstrekking met meer behandelingen door de tandarts ter voorkoming van tandbederf, o.a. het aanbrengen van fluoride op het gebit van jeugdigen tot 16 jaar; het ontwikkelen van een orga nisatie van kindertandverzor- ging voor alle jeugdigen van nul tot 13 jaar; het verstrekken van uitgebreide tandheelkundige hulp aan hen, die op 13-jarige leeftijd éen re delijk behandelbaar gebit blijken te hebben. DEN HAAG, 27-4. Het regerings standpunt met betrekking tot de no ta Van Rjjckevorscl over het defen siebeleid in de komende jaren, zal niet voor augustus bekend worden. Aldus heeft minister De Koster van defensie meegedeeld in een gesprek met het kamerlid Kikkert (CHU) in diens kwaliteit van voorzitter van de vaste kamercommissie voor de fensie. Deze commissie had de minister gevraagd voor het begin van het zo- merrecies - dus voor het einde van juni - het standpunt van de rege ring aan de Kamer mee te delen, zo dat daarover nog voor het verschij nen van de defensiebegroting-1973 van gedachten zou kunnen worden gewisseld. Omdat het formuleren van het re geringsstandpunt en het opsteilen van de begroting parallel dient te verlopen is het voor minister De Koster onmogelijk te voldoen aar, het verzoek van de Kamercommis sie, zo heeft een woordvoerder don derdagmorgen gezegd. JOHANNESBURG, 27-4. De in Jo hannesburg wonende Zwitser Bjoern Schillinger heeft voor 125.000 mark een eiland van twaalf ha in de In dische Oceaan in de buurt van de Seychellen gekocht. Samen met een landgenoot en een Fransman wil hij daar volgens een Zuidafrikaans blad ver van de be woonde wereld gaan leven. De drie zijn van plan op het tro pische eiland boten te bouwen die zij aan vissers en toeristen willen verhuren. Voor slechts korte tijd zal de 27- jarige Zwitser in juli zijn isolement verbreken: hij zal dan in Johannes burg gaan trouwen en daarna naar zijn eiland terugkeren. Kort geding tegen Amsterdam over Vondelpark AMSTERDAM, 27-4. De Amster damse advocaat mr. W. C. van Ma nen heeft namens drie stichtingen („Vondelpark", „Wijkvoorzieningen bejaarden" en „Verpleeghuizen") en tien particulieren een kort geding aangespannen tegen de gemeente Amsterdam, waarin wordt geëist te beletten dat het Vondelpark als openlucht-, slaap- en kampeerplaats zal worden gebruikt. Het kort ge ding zal op 5 mei dienen voor de president van de Amsterdamse rechtbank. Dode en zwaar gewonde bij frontale botsing ROTTERDAM, 27-4. De 22-jarige Rotterdammer K. den Hartog is don derdagmiddag met zijn auto fron taal op een autobus gebotst en om het leven gekomen. Een passagier, de 22-jarige M. M. uit Rotterdam raakte zwaar gewond. De inzittenden van de bus, Finse toeristen, bleven ongedeerd. Beide voertuigen zijn zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde op de Park kade waar de auto van de Rotter dammers vermoedelijk door een te hoge snelheid over de middenberm schoot en op de linkerrijbaan fron taal op de autobus inreed. De brand weer moest eraan te pas komen om de slachtoffers uit het wrak uit te zagen. BELFAST, 28-4. In Noord-Ierland, waar de Britse regering donderdag hét acht maanden geleden ingestelde Verbod op georganiseerde optochten ophief en amnestie afkondigde voor allen die wegens het organiseren van zuike optochten of het deelnemen er aan zijn veroordeeld, is het in de nacht van donderdag op vrijdag weer tot onregelmatigheden gekomen. Protestantse jongelui gooiden in Belfast ruiten in en staken auto's in brand. Vulkaan in Rusland tot uitbarsting MOSKOU, 27-4. De Zjeltowsky, een vulkaan op het zuidelijk deel van het schiereiland Kamsjatka, is voor het eerst sinds 49 jaar tot uitbarsting gekomen, zo meldt het Russische persbureau Tass. „Ftifsen" PHNOM PENH. De Cambodjaan se hoofdstad Phnom Penh wordt steeds verder Ingesloten. De verbin dingen over land en de rivieren worden op enige afstand van de stad door de tegenstander beheerst of zijn te gevaarlijk om te gebruiken. LISSABON. Een rechtbank in Lis sabon heeft donderdag vonnissen uitgesproken over elf personen die beschuldigd waren van ondermijnen de activiteit. De straffen varieerden van zes jaar tot veertien maanden gevangenis. LONDEN. In het openbaar trans port te land, in de lucht en onder de grond in Engeland dreigt een nieuw arbeidsconflict. De miljoenen Lon- denaren die wekelijks van de onder grondse gebruik maken, moeten re kening houden met de mogelijkheid dat binnen tien dagen een langzaam- aanactie van het personeel begint. ATHENE, 27-4. Een werkgever in Athene moet van de rechter de te genwaarde van 1725 koppen koffie uitkeren aan een werknemer, omdat hij deze bij het aanbieden van kop jes koffie aan ondergeschikten altijd overgeslagen heeft. WASHINGTON. Amerika heeft zijn eerste vrouwelijke schout bij nacht. Het is de 52-jarige Alene Bertha Duerk. Mevrouw Duerk is hoofd yan het verpleegsterskorps van de Marine. BRUSSEL. Zonen van ouders wier inkomen niet hoger ligt dan ongeveer 4900 gulden per jaar zul len, als ze kostwinner voor die ou ders zijn, uitstel van hun militaire dienstplicht in België krijgen, aldus een recent Koninklijk Besluit. ATHENE. In Athene hebben don derdag de eerste studentenbetogin gen sinds de militaire staatsgreep in 1967 plaatsgehad. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BREDA. De zevenjarige Gerard de Mooy uit Breda is bij het spelen bekneld geraakt tussen de vloer en de deur van een lift. Hij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde in een flat aan de Clematisstraat. HEERENVEEN. De recherche in Heerenveen heeft donderdag twee jongelui aangehouden, die op 14 april zijn ontsnapt uit de jeugdge vangenis Corridor in de plaats Zee land (N. Brabant). Het zijn de 20-ja- rige A. C. R. en de 21-jarige E. van der L. BEN HAAG. Oppositie en rege ringspartijen in de Tweede Kamer zyn verheugd over de uitslag van de stemming over de motie van wan trouwen tegen bondskanselier Willy Brandt. Van KVP-zijde zei men „bij zonder verheugd" te zijn over de uit slag. Wy hopen dat de oost-politiek van Willy Brandt wordt voortgezet, aldus dit commentaar. Van liberale zijde werd in gelijke zin gereageerd. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 29 en zondag 30 april Dokter A. M. van Geer, Zierikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in Op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. De weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114)-1280, neemt waar voor dokter De Bruin. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter Vleugels Schutter, Zierikzee tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter Van der Zande. Zuster Adriaanse, Dreischor. tele- foon(01112)-341, heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts L. Tjebbes, Middclharnis, tel. (01870) 2966 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland en Goerec-Overflakkee. De weekeindedienst gaat in zater dagmorgen na 9.00 uur. Vrijdag 28 april Zierikzee Zaal Chr. Geref. kerk, 8.00 uur, A.R.- Kiesvereniging. Mondragon, 8.00 uur, clubavond a.f.v. „Deltafoto", (dia-serie over Amerika). „De Vlinder", 8.00 uur, programma volksmuziek. Burgh „Het Wapen van Burgh", 7.30 uur, Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" Cantine op het sportpark, 19.30 uur, alg. ledenvergadering s.v. D.F.S. Bruinisse Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad. Zaterdag 29 april Zierikzee R.K. kerk, 20.15 uur, concert Zierik- zees Kamerkoor en Utrechts Studen ten Begeleidingsorkest. Kraanplein, 13.30 uur, verzamelen voor excursie Jeugd vogelwacht kre- kengebied Ouwerkerk (14.00 uur hek aan de Nieuwedijk). Haamstede Geref. kerk, recreatiezaal, 19.30 uur, jaarfeest C.J.V. Serooskerke Parkeerterrein Stolpweg, 10.00 uur wandeling Schelphoek-reservaat (Jeugdvogelwacht). Zonnemaire V. d. Bijlstraat, 14.00 uur, start Rode Kruis-wandeltocht. Maandag 1 mei Burgh Boeijes Bosch, 16.00-18.00 uur, bar becue t.b.v. kerkrestauratie. Zaterdag 6 mei Zierikzee Fabriek Smit Bolnes, 13.30-15.30 uur: „open huis". Serooskerke Dorpshuis, 14.00 uur, tweede Schelp- hoekwandeltocht. Maandag 8 mei Oosterland „Pleisterplaats", 7.30 uur, afdeling Duiveland, Ned. Plattelandsvrouwen Bond. MEDEDELING In verband met het feit dat er op 1 mei (Konïnginne- dag) geen P.T.T.-bestelling is, *zal de Zierikzeesché Nieuws- bóde niet verschijnen. De directeur. Deze weck mooi meevallertje ge had. Te Rotterdam lezing gehoord en dia'tjes gezien van het Rotter damse stadsdeel Kralingen. Nieuw Kralingen werd ook getoond, maar het ging hoofdzakelijk wel om Kra lingen zoals het was. Het eerste kan men wel vergeten, maar het tweede gaf ook daar steun aan de kreet: wat is er veel moois opgeruimd. Natitur- lijk was Kralingen ooit zelfstandig. Het was een aparte gemeente, die echter allengs door de steenmassa van de grote stad werd omringd en toen is Kralingen - het kon niet missen - opgenomen in de grote Rotterdamse pot en zo iets is na tuurlijk dodelijk. Heel oude prentjes (1890, 1895, 1900) geven nog een beeld van toen, maar er zijn ook heel oude kaarten, waarop Kralingen zorgvuldig staat ingetekend. Die kaarten (de Spanjo len zaten ook overal) bevinden zich in Madrid en ze zijn zo zorgvuldig, dat de veronderstelling alsof de Spaanse, soldeniers (de kaarten wer den gemaakt in opdracht van Phi lips 11) maar zo'n beetje rondge sjouwd hebben, maar snel moet worden vergeten. Kralingen was zo'n beetje het Schuddebeurs van Rotterdam. Er stonden mooie buitenplaatsen, er waren mooie watertjes (Kralingse plas is nog over) en het fin-de siecle-sfeertje springt van het doek. af, als er weer zo'n kostelijk „ouwe- tje" wordt geprojekteerd: het oude raadhuis (met een verrukkelijk plaatje van het stijve interieur), pra men op de Wetering, de pastorie, lanen, bruggetjes, tuinkoepels, mo lens en een weelde van loofgroen dat Kralingen tot een soort paradijs je maakte. Geen trottoirs en geen rijdend blik. Dames met fleurige, omvang rijke hoeden gracieus opgesteld voor de bossen van „Huis Rozenburg". Men heeft het afgebroken, waar schijnlijk omdat het zo prachtig was, want dat deed men wel en men doet het nog wel. Leeg laten staan, laten verpauperen en dan de breekbeitel er in. Uitverkoop houden van scho ne goederen en er Kitsch voor in de plaats bouwen en éénvormige stra ten maken en pierige boompjes planten, die altijd bleek en zwakjes blijven. Kralingen, wal weten we van Kralingen enfin (zonder ijdel- heid), ik dan wat meer, door dat praatje en die plaatjes, die wel dui delijk maakten, dat we een mooi we reldje achterons hebben. De klein kinderen van (uit) Kralingen zitten mogelijk nu zes hoog op een - zon der twijfel geriefelijk - flatje. Ze zullen zich niet of nauwelijks reali seren hoe de familie achteruit ge boerd is. SCHIEREIL ANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2