Jaap ten Oever's nieuu/e leven BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Een Duitse en een Franse misrekening De huren bij woningverbetering Ford haalt auto's terug Hervatting van vredesgesprek in Parijs Sadat haalt weer eens uit Fikse verbeteringen aan kerk Oosterland Eeubcuth mm wwaüIqm övw hem gooi Verdaging beslissing omtrent vaststelling ontwerpstreekplan Schouwen-Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 april 1972 Nr. 21072 Bondskanselier Brandt en presi dent Pompidou kunnen zich beide in de steek gelaten voelen door hun kiezers. De Fransen mochten ja of nee zeggen over de uitbreiding van de E.E.G. Dit is al in kannen en krui ken, zodat voor het referendum geen enkele reden was. Behalve dan dat Pompidou zowel voor binnenlands als buitenlands ge bruik graag een bewijs wilde hebben dat de hele natie pal achter zijn be leid staat - een Europees beleid ove rigens waarover hij zich slechts vaag uitlaat, zodat op dit punt het refe rendum evenmin veel zin had. De Fransen hebben zich niet voor dit spel geleend: bijna de helft bleef thuis of stemde blanco en de 68 pet. die ja zei vertegenwoordigt maar net 36 pet. van de kiezers, bepaald niet groots. Maar het heeft verder geen gevolgen en dat is voor de Duitse verkiezingen minder zeker. In Baden Wiirtenberg ging het om een nieuw bestuur voor dit bondsland rond Stuttgart. De C.D.U. is hier vanouds sterk wat ook betekent dat zij dit land in de Bondsraad, de Eerste Ka mer, vertegenwoordigt. Daar heeft de C.D.U. de meerderheid, een bar rière om de verdragen met Moskou aanvaard te krijgen. Het zou plezierig geweest zijn voor Brandt als de S.P.D. in Stuttgart de C.D.U. had afgelost. Maar het is niet gelukt. Dat wil niet zeggen dat de kiezers zo tegen de Ostpolitik zijn maar zoel dat zij voor de internatio nale kwestie hun traditionele stem in lokale verkiezingen niet verander den. Het gevolg is dat de C.D.U. de meerderheid behoudt in de Bonds raad, zodat Brandt in de Bondsdag de absolute meerderheid moet heb ben voor het verdrag met Moskou. En nu is weer een liberale coalitie partner naar de C.D.U. overgelopen, zodat de regeringspartij daar maar precies de vereiste 249 stemmen heeft overgehouden. Als er maar één van die 249 stemmen tegen stemt, waar op kans is, kan Brandts Ostpolitik stranden in het gezicht van de haven. De motie van wantrouwen tegen regering-Brandt BONN, 26-4. Dc Westduitse Bondsdag zal a.s. zondagmorgen een debat houden over de maandag door de christen-democraten ingediende motie van wantrouwen tegen dc re gering-Brandt. Na het debat zal onmiddellijk over deze motie worden gestemd. Dit heeft het seniorenconvent uit de Bondsdag dinsdag besloten. De motie van de oppositie zal worden verdedigd door prof. Walter Hallstein, de vroegere voorzitter van de E.E.G. commissie. Hij zal het wantrouwen tegen Willy Brandt uit spreken en de voorzitter van de CDU, Rainer Barzel, als nieuwe bondskanselier voorstellen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK HAARLEM, 26-4. Woningverbete ring is slechts aanvaardbaar, als de woningen weer voor 25 tot 40 jaar bewoonbaar zullen worden. Dan zijn dc hogere bedragen voor woning verbetering verantwoord. Huurver hoging vooi tv loeiende uit woning verbetering, zal moeten worden be taald. Ook bewoners van vernieu wende woningen zullen ccnzesde tot eenzevendc van het inkomen aan huur moeten besteden. Stijgen de huurkosten bovCn het éénzesde tot éénzevende deel van het inkomen, dan kan individuele huursubsidie worden gegeven. Dit in het standpunt van drs. K. W. Buck, staatssecretaris voor volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Alkmaar bang voor „vuurvlieg" ALKMAAR. 26-4. Winkeliers in Alkmaar zijn van plan een burger wacht te vormen uit angst voor „De Vuurvlieg", een anonieme man die zondag in een brief aan een provin ciale krant twee brandstichtingen voor zijn rekening nam. Vorig jaar toen een pyromaan in Alkmaar tot twintig keer toe brand veroorzaakte, vormden winkeliers reeds een bur gerwacht. Ook de brandweer houdt rekening met moeilijkheden; de commandant van de Alkmaarse brandweer over weegt het personeel het komende weekeinde verplicht thuisblijven op te leggen. „Concentratie-kloosters" in Tsjechoslowakije WENEN. 26-4. De Tsjechoslowaak- se autoriteiten hebben „concentratie- kloosters" ingericht voor nonnen en dwingen priesters om op 60-jarige leeftijd met pensioen te gaan, zo meldt het Oostenrijkse katholieke persbureau „Kathpress". De laatste weken zouden alle nonnen, die sinds de Praagse lente van 1968 actief wa ren in parochies, naar „concentratie kloosters" zijn gestuurd, waar alle godsdienstige activiteit naar buiten verboden is. „Kathpress" zegt dat de berichten afkomstig zijn van „zeer betrouwbare kringen in Praag". DETROIT, 26-4. Ford heeft bekend gemaakt dat zij nog eens 436.000 per sonenauto's van het modeljaar 1972 naar de fabi'iek wil terugroepen in verband met moeilijkheden met de - achteraslagers. Dit gaat Ford ruim 25 miljoen dollar (tachtig miljoen gulden) kosten, want het is de bedoe ling dat de achterassen en de lagers worden vervangen van alle Mercury Montego's en Ford Torino's van het model 1972. Défilé Soestdijk op beeldbuis HILVERSUM, 26-4. Dc N'OS-tclc- visie zal op maandag 1 mei van 10.30 tot 12.15 uur via Nederland I een rechtstreekse reportage in kleur uit zenden van het défilé bjj paleis Soestdijk ter gelegenheid van de verjaardag van de koningin. Van 19.05 tot 19.30 uur Wordt via Nederland IT een samenvatting van deze reportage uitgezonden. De NOS radio zendt op 1 mei ter gelegenheid van Koninginnedag vanuit Bellevue in Amsterdam van 20.30 tot 22.30 uur via Hilversum II éen rechtstreeks programma uit ón der de titel „Koningin van een schoon land". In dit programma zullen onder meer milieuvervuiling en de bestrijding daarvan aan de orde komen. Aanleiding daartoe is hetgeen koningin Juliana in haar laatste kersttoespraak over het mi lieu heeft opgemerkt. In het programma worden ook de prijswinnaars bekend gemaakt van de door de NÖS-radio uitgeschreven wedstrijd in het schrijven van een kort gedicht over het thema milieu en milieuvervuiling, waarvoor, meer dan 600 inzendingen binnenkwamen. WASHINGTON/SAIGON, 26-4. - Amerika en Zuid-Vietnam hebben zich bereid verklaard naar het vre desoverleg met Noord-Vietnam en de Vietcong in Parijs terug te keren, zo deelt het ministerie van buitei.% landsc zaken in Saigon mee. CAIRO, 26-4. De Egyptische pre sident Sadat heeft beloofd, dat vol gend jaar op de geboortedag van de profeet Mohammed de bevrijding van de bezette Arabische gebieden zal worden gevierd. Sadat deed deze uitspraak via ra dio Cairo ter gelegenheid van de 'feestelijkheden rond de geboortedag van de profeet in de El-Hoessein- Moskee in Cairo. Hij verwierp cate gorisch het principe van „direcic onderhandelingen met Israël". „Wij zullen nooit in dergelijke onderhan delingen toestemmen in wat voor omstandigheden dan ook, zei hij na het voorbeeld te hebben aangehaald van „de profeet Mohammed, die dooi Joden werd verraden". Onthaal voor oerwoud-sergeant NAGOYA (Japan), 26-4. Een voor malige sergeant van het Japanse le ger, die zich na de tiueede wereld oorlog zevenentwintig jaar lang in het oerwoud van Goeam schuil ge houden heeft, Is bij zijn terugkeer in zijn geboortestad Nagoga als een held toegejuicht. De 57-jarige Sjoitsji Yokoi wa3 reeds het middelpunt van de belang stelling bij zijn vertrek per trein uit Tokio, waar een grote banzai (hoera) roepende menigte hem eer bewees. Het met lampionnen en Japanse vlag gen versierde Nagoya deed denken aan tonelen van weleer, toen de kei zerlijke troepen ten oorlog trokken. yokoi is een nationale held ge- porden sinds hij in januari van dit jaar in eén berggrot op Goeam werd aangetroffen. De Japanse 'radio en televisie heb ben dinsdag een uur gewijd aan de ontvangst, die Yokoi ten deel is ge- vallen in zijn geboortestad Nagoya. De regering van Zuid-Viet nam heeft ermee ingestemd in de veron derstelling dat de tegenstander „be reid is tot serieuze besprekingen, die kunnen leiden tot een vreedzame oplossing van het conflict". Hanoi heeft herhaaldelijk aange drongen op hervatting van het over leg, dat 23 maart door Amerika is gestaakt met de mededeling, dat er met Noord-Vietnam niet serieus tc onderhandelen viel. In Washington is de beslissing op een persconferentie meegedeeld door de secretaris van Nixon, Ziegler. Hij zei dat Amerika naar de conferentie tafel terugkeert om te zien of de te genstander tot een serieus gesprek bereid is. De tegenpartij weet nog niet, zei hij, dat Amerika en Zuid- Vietnam van mening zijn dat dc in vasie in Zuid-Vietnam het eerste punt van bespreking moet zijn. Debombardementen op Noord- Vietnam worden voorlopig voortge zet. BONN. De commissie voor buiten landse zaken van de Westduitse Bondsdag heeft dinsdag dc verdra gen van Bonn met Moskou en War schau goedgekeurd en aan het ple num hun bekrachtiging aanbevolen. het tot hernieuwde uitbarstingen ge komen tussen demonstranten (stu denten) en politiemannenDe studen ten protesteerden tegen de sluiting van de faculteit in Vincennes en zet ten hun eisen kracht bij, door in de omgeving van de faculteit barricades op te werpen en de politie met ste nen te bekogelen. Rijden onder invloed in Zeeland MIDDELBURG, 26-4. Blijkens door de politiële autoriteiten beschikbaar gestelde cijfers werden in het jaar 1971 in de provincie Zeeland 280 pro cessen-verbaal opgemaakt wegens het rijden onder invloed van alcohol. Hiervan werden 196 processen-ver baal ter kennisneming aan het Zeeuws consultatiebureau voor alco hol en drugs toegezonden. Uit dit verschil kan worden ge concludeerd, dat 84 processen-ver- baal betrekking hadden op toeristen of andere personen die buiten Zee land woonden en tijdelijk in deze provincie verbleven. Aldus wordt meegedeeld in het jaarverslag over '71 van het Zeeuws consultatiebu reau. OOSTERLAND, 26-1. Dc restau ratie van het aloude kerkgebouw van dc Ned. Herv. gemeente alhier, maakte de laatste tijd flinke vorde ringen. Mannen van de firma Jobse uit Middelburg, die enige tijd gele den aan de noordkant dc schalielei - cn op het dak aanbrachten, hebben nu ook de zuidkant belegd, zodat de kerk nu zo goed als waterdicht is. Het dakbeschot aan de zuidkant was ver vergaan, zodat dit bijna ge heel vernieuwd is moeten worden. Aan dé noordkant heeft men reeds de bovenste steiger kunnen laten zakken. Het geheel gerestaureerde ijzeren kruis van siersmeedwerk, weer geheel in de oude trant terug gebracht zal ook weer zijn plaats in nemen op de punt waar de kap over gaat in een schuin tracé. Er is voor dit kruis een roodkoperen bol ver vaardigd, die er! de laatste tijden niet heeft opgestaan, doch oudtijds wel en een koperen vaan. De laatsten wor den met bladgoud bewerkt, een tweemalige behandeling om bescha diging door scherpe vogelnagels te gen te gaan of door bijtende uit werpselen van de vogels. Het kruis wordt geverfd in een donkergroene verfsoort een specialiteit van Monu mentenzorg. In het interieur van de kerk hebben mannen van de firma Degens N.V. te Vlaardingen, hout en betonbeschermingsbedrijf, de kap van binnen geheel bespoten met een beproefd middel tegen houtworm ^n tegen de nog schadelijker boktor. Hierdoor wordt het hout vele jaren, volgens sommigen eeuwen lang be schermd tegen de genoemde insec ten. Verder staat er aan de westge vel ook een steiger want het was hard nodig, dat de rollaag op deze hoge topgevel opnieuw gevoegd werd en waar nodig stenen ingesto ken. Vooral de kop op de gevel ver toonde voorheen scheuren. DOOR GERRIT FRANSSEN Maar Pleunie heeft het niet eens gehoord. Ze gooit de voordeur achter zich dicht. Enkele sekonden latei- scheurt de auto wég voor de korte rit naar het ziekenhuis. Daar belt Henk naar huis en vertelt Berendien wat er is gebeurd. „Ze moeten hem afgetuigd hebben nadat hij vanavond gisteravond bij ons is weggere den. Hoe weet ik niet. Hij zal er wel een paar uur gelegen hebben. Enfin, er is geen direkt levensgevaar meer. Neem mijn wagen". Een half uur later zit ook Beren dien Garreveer in de wachtkamer van het ziekenhuis. De twee vrou wen snikken in eikaars armen. Nie mand mag bij de patiënt, die nog immer buiten bewustzijn. Terug in de garage gaat Henk Gar reveer niet meer naar bed. Maar hij belt de politie in Boshagen en ver telt, wat hij van Jaap's zuster tc we ten is gekomen. „Er is dus sprake van een driëgbrief, zodat uw theo rie van een aanrijding onaanvaard baar is geworden". Daar laat de politieman zich niet over uit. „We nemen wel kontakt op met de zuster van het slachtoffer. En als u soms nog wat tc weten komt, waarschuw ons dan". Om half acht komt het personeel: Brink, de beide chauffeurs en de pompbediende. Grada begint een half uur later. Tot zijn chef zegt Henk: ..Je zult het voorlopig zonder Jaap moeten doen; ze hebben hem vannacht het ziekenhuis in gesla gen". „Wat zegt u?" Schrik staal op Brink's gezicht te lezen. „Ja. Op beestachtige wijze hebben ze hem afgetuigd, verdHij kijkt dc vier mensen beurtelings aan. „Als cén van jullie daar soms moer van weet", zegt hij op dreigende toon. „dan kan hij meteen zijn boeltje pakken". Brink zet dadelijk zijn haren over eind. „Wat denkt u wel van me. me neer? „Nou? Het kon toch? Zo vriende lijk waren jullie de laatste tijd niet voor hem. Of wel soms?" Heinsveld doet onwillekeurig een paar stappen achteruit. Hij is even eens geschrokken. Als ze hem er maar niet op aanzien, want hij heeft immers een paar dagen geleden ru zie met Jaap gehad? „Ik zal proberen vandaag nog een advertentie geplaatst te krijgen, want de eerste weken zullen we wel niet op Jaap kunnen rekenen". Strovendaal, die eigenlijk niets heeft tegen de rustige monteur, vraagt bij zonderheden en Henk vertelt, wat hij weet. „Ik geef het je te doen, dat het een van je eigen mensen is. O ja, dat is waar ook, Piet", voegt hij er tót Strovendaal aan toe. „gaan jullie die wagen van Jaap ophalen. Misschien staat hij nog langs de weg en anders is hij wel in Boshagen, bij de politic. Bi-eng hem maar hierheen". Als de beide chauffeurs weggere den zijn, wendt Henk zich tot Brink: „Het zal wel een poosje duren, voor Jaap hersteld is.... lieve God. dat kan wel maanden duren, zo hebben ze hem toegetakbld, die schooiers., maar ik wil dat gedonder hier niet meer hebben, begrepen? Jij bent verantwoordelijk voor de goede ver standhouding en degene, die opnieuw begint te chicaneren tegen die jon gen, kan z'n biezen pakken. Houdt er rekening mee". Brink knikt enkel. Grada is tegen half negen op kan- hoor. Henk is om acht uur naar huis gegaan om wat te eten. En passant belt hij het ziekenhuis, maar Jaap ten Oever is nog altijd buiten be wustzijn. Daarna belt hij een paar kranten op en geeft een advertentie door. Zo mogelijk vandaag plaatsen. En anders in elk geval zaterdag. „Ik heb advertenties doorgegeven aan twee kranten", legt hij het meis je uit. „Als er soms sollicitanten ko men en ik ben er niet, neem je hun antecedenten op. eventuele diploma's en wanneer ze kunnen beginnen. Vergeet hun adres niet op te schrij ven". Grada maakt een aantekening. „Neemt u er een monteur bij?" vraagt ze. „Ik zal wel moeten", antwoordt hij grimmig. „Ze hebben Jaap vannacht het ziekenhuis in getimmerd!" „Wat zegt u?" Het meisje kijkt hem met grote ogen aan. Hij knikt. „Ja. Ik heb 'm zelf weg gebracht naar de stad. God-nog-an- toe. wat zag die jongen er uit „Wie heeft dat gedaan? En waar om?" „Wist ik het maar. Ik geloof, dut ik hem wurgde ppeens begint het meisje tc hui len. Henk zit stom verbaasd te kij ken. „Wat krijgen we nou? Weet jij er soms meer van. jongedame?" Ze schudt zo heftig haar hoofd, dat haar krullen om het gezicht vlie gen. „Ik vond Hem altijd zo'n aardi ge jongen.... daarom vind ik het verschrikkelijkZe deden dc laatste tijd zo lelijk tegen hem cn ik ikik ook". Henk zit het even aan tc kijken. „Nou. hou' maar op met huilen, daar wordt die jongen niet beter van. Wat jullie allemaal mankeerdenhet is mij een raadsel". Als het meisje blijft huilen, gaal hij naar het fonteintje en vult een glas met water, wat hij bij het meis je neerzet. „Drink wat.... en trek het je niet zo aan. Jaap wordt wel weer beter. Het levensgevaar is ge lukkig geweken. Nu zie je zelf. wat jullie bereikt hebt met die zoge naamde boycotToost mag we ten. wie voor die lynchpartij van nacht verantwoordelijk is (Wordt vervolgd) ZIERIKZEE, 26-4. Het ontwerp van het streekplan Schouwen-Dui veland heeft ingaande 11 januari 1972 gedurende twee, maanden ter provinciale griffie, en op dc secreta rieën van dc gemeenten Brouwers haven, Bruinisse, Duivcland, Mid- dcnschouwen, Westerschouwen en Zierikzec voor een ieder ter inzage gelegen. Tegen het ontwerp zijn di verse bezwaren ingediend. Uit een mededeling van Ged. Sta ten blijkt dat provinciale staten, bij instemming met het ontwerp, binnen vier maanden na afloop van de ter mijn van tervisielegging - dat wil zeggen vóór 10 juni 1972, tot vast stelling van het plan dienen over te gaan, behoudens mogelijkheid tot verdaging van de beslissing dodr prov. staten voor ten hoogste twee maanden. Thans deelt het college aan de staten mee dat de behandeling niet voor de genoemde datum zal kunnen plaatsvinden, omdat dé termijn van vier maanden te krap is. Het college stelt daarom voor dat de staten hun beslissing met ingang van 10 juli 1972 met twee maanden verdagen. Nog een prentje uit 1931 van de „Zurrukzeêse mart". Ook toen al kraampjes met allerlei snuisterijen, waar het publiek op af kwam. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7