AGENDA Zeeuwse U.V.V.-dames bijeen op geslaagde contactdag Zierikzep Instelling gevraagd van een nieuwe Moeilijkheden Politie paraat in Bonn VERLAGING WIEBELTAX Deltacommissie Muskie verliest in twee staten LAATSTE NIEUWS Jaarvergadering Vliegclub „Haamstede" om kabelverzekering bij P.Z.E.M. Brandweer Renesse-Haamstede gaf „show" in nieuwe uniformen Televisiereclame moet verdwijnen Gezamenlijke maaltijd „Tafeltje-dek-je' Om milieu in Deltagebied Z1ERIKZEE, 26-4. De presidente van de U.V.V.-afdeling Zierikzee, me vrouw Der Weduwen-Steend\jk, kon dinsdagmorgen in hotel Van Oppen een groot aantal Zeeuwse dames welkom heten, die naar Schouwen-Düivc- land waren gekomen ter bijwoning van de provinciale dag van de U.V.V. die onder leiding stond van de provinciale voorzitster mevrouw Hesselink. De presidente richtte een speciaal woord van welkom tot de dames De Meester, Francke, De Kam en Ever- wjjn. Een byzonder woord richtte zij ook tot mevrouw Hesselink, die voor het laatst de leiding had, en tot me vrouw Haag die voor het laatst no tuleerde. Beide dames kregen een corsage aangeboden. De presidente deelde verder mee dat het ere-lid, mevrouw Van Aartsen verhinderd was, in ver band met het afscheid van de Com missaris der Koningin in de provin cie Overijssel. De leiding werd hierna overgeno men door de provinciaal voorzitster mevrouw Hesselink. Zij gaf een overzicht van de doelstelling van de Stichting U.V.V. Na vaststelling van de notulen van de prov. secretaresse mevrouw Haag volgden de vijf-mi- nutenpraatjes van Goes, Vlissingen, Middelburg en Zierikzee. Voor Vlis singen werden de jaarlijkse aktivi- teiten uiteengezet door de secreta resse mevrouw Kruidenier. In het verslag van Middelburg vertelde mevrouw Haag over het cultureel paspoort voor bejaarden, dat in sa menwerking met de Z.V.U. beschik baar wordt gesteld voor f 3,50. Na mens Goes sprak mevrouw Luteijn. De verstandhouding in de: Goese U.V.V. is uitstekend en vooral in het verpleegtehuis Ter Valcke wordt wordt veel werk gedaan. Mevrouw v. d'. Lelie las voor Zierikzee het jaarverslag 1971 op rijm, en dat oog stte veel bijval. Telefonische hulpdienst Hierna hield de heer Louis een praatje over de telefonische hulp dienst, (hulp bij geestelijke en soci ale nood). Spreker zei het erg be langrijk te achten dat de U.V.V.'sters bezoeken brengen aan patiënten in ziekenhuizen. Tegenwoordig wordt men geconfronteerd met een veran derende samenleving. De mensen bekijken elkaar vanuit hun functies, niet meer uit menselijk oogpunt. De onveiligheid en criminaliteit zullen ongetwijfeld nog toenemen. Er ko men meer echtscheidingen, de jeugd protesteert tegen de tegenwoordige samenleving. De jeugd weigert ook op het bekende patroon verder te gaan. Wat betreft de telefonische hulp dienst: deze is 24 uur per dag te be reiken en telt 500 medewerkers. Er Schilderijen van paardemest 11 LIVERPOOL, 26-4. In een mu- i seum in de Engelse stad Liver- (i popi zijn twaalf schilderijen (i tentoongesteld, die met paar- (i denmest zijn vervaardigd. Een i van deze schilderijen is een i portret van de Britse premier, Edward Heath. De veivaardi- 11 ger, de 34-jarige Brian Bur- i gess, heeft verklaard dat hij i lange tijd heeft geprobeerd een i nieuwe schilder-tèchniék te i ontwikkelen. Hij kwam toen ,1 op het denkbeeld de ultwetp- i selen van de paarden, die hij ,i bezat, met verf te vermengen. ,i „Ik maak geen grapjes", aldus f Burgess, „ik heb inderdaad een 11 verf verkregen, die merkwaar- i dig goed van kwaliteit is. Ove rigens is het zeker geen bele diging van Ted (Heath) of zijn i politieke overtuiging, dat ik i' hem als onderwerp heb gekó- i1 zen". Aanslag op cassière ROTTERDAM, 26-4. De cassière van het Luxortheatcr aan de Kruis kade in Rotterdam is woensdag avond onverwachts door een man overvallen en met messteken levens- gevaarlijk verwond. Het slachtoffer, de 30-jarige J. van der Meer, is in het Dijkzigtzie- kenhuis opgenomen. Zij is daar ope ratief behandeld. Men vreest voor haar leven. De vrouw zat achter haar kassa. Een man drong op een moment dat er geen klanten aanwezig waren, binnen en stak haar vijf keer met een mes. Daarop vluchtte hij. Even later hield de politie een man aan op de Kruiskade, die van de aanslag wordt verdacht. Het is de 24-jarige J. C. H. uit Rotterdam. MIDDELBURG, 26-4. Aandeel houders van de Provinciale Energie maatschappij hebben dinsdag hun ongenoegen uitgesproken over het besluit van de directie van de maat. schappij de nieuwe 150 kv-kabels in de Wcsterschelde niet te verzekeren. De directie vond de premie - 180.000 gulden per jaar - te hoog. De beslissing kost het Zeeuwse energiebedrijf vele miljoenen. Een schip dat schade met zijn anker ver oorzaakte, het Russische Winnitza, melden zich vooral mensen die zich miskend voelen. Gemiddeld komen er per jaar ongeveer 40.000 telefoon tjes om hulp per jaar. In Rotterdam komen ongeveer 2 zelfmoorden per dag voor. HAAMSTEDE, 26-4. Deze dagen vond de jaarlijkse algemene leden vergadering plaats van de vliegclub Haamstede. De vergadering was goed bezocht, onder de aanwezigen bevond zich o.a. de heer Morsch, voorzitter van de Luftsportverein „Krcis Moers", erelid van de vlieg club Haamstede. Voor de aanvang van deze verga dering kreeg de voorzitter de heer Sweep van de leden een voorzitters hamer aangeboden met de initialen Vliegclub Haamstede. Het jaarverslag van de secretaris vermelde o.a. de prestaties van het afgelopen jaar, waaronder drie zil veren C, en voor de tweede maal Tonny de Bruine no 1 bij de Ka-8 wedstrijd in Nijmegen. De voorzit ter had grote waardering voor de manier waarop het afgelopen seizoen is gewerkt en bracht dank aan in structeurs en technici voor hun in breng. De financiële positie is goed en de club beschikt over een behoor lijk batig saldo. Er werden f.800 starts gemaakt. Besloten werd over te gaan tot de aankoop van een nieuwe Ka-13- tweezitter. De twee huurtoestellen zullen eind van dit jaar verdwijnen. De huur is dermate hoog dat de ren te van een gedeeltelijke lening voor een nieuw toestel er ruimschoots uit komt. De club beschikt dan over een toe- stel minder, doch dit brengt geen bezwaren met zich. Eén en ander vond grote bijval van de algemene vergadering. Bij de bestuursverkiezing werden met algemene stemmen herkozen de heren Sweep, Dambruin en Klompe. Auto kanaal in Man verdronken SCHOORL, 26-4. De 36-jarige J. Vader uit Heiloo (N.H.) is woensdag avond met zijn auto bij Schoorl in het Noordhollands kaniaal gereden en verdronken. Hij kwam bij een in haal manoeuvre in een slip, waar door de auto driemaal over de kop sloeg, alvorens in het water te ver dwijnen. Alle ruiten werden vernield. De drie andere inzittenden waren daar door in staat direct uit de auto te ontsnappen. Bosbrand iu Putte PUAAE, 26-4. Een bosbrand in de Brabantse grensgemeente Putte heeft lange tijd gevaar opgeleverd voor een verpleegtehus en een recreatiecen trum. Autobussen werden gereed ge houden om de patiënten van het ver pleegtehuis te evacueren. Bij de brand - die de inzet vergde van ne gen brandweerkorpsen en honderd militairen - zijn 150 hectare jong dennebos en heide verloren gegaan. BONN, 26-4. Vierhonderd man grenspolitie en 'twee waterkanonnen zijn woensdag in de omgeving van het gebouw van de Bondsdag in stel ling gebracht. Het is gedaan met het oog op de aangekondigde betoging van aanhangers van Bondskanselier Brandt. Er worden vijfduizend men sen verwacht. Ook in andere West- Duitse steden gaat men de straat op. In diverse bedrijven is het werk woensdag tijdelijk stilgelegd uit pro test tegen de motie van wantrouwen die de christen-democraten 'tegen de socialistisch-liberale regering van kanselier Brandt hebben ingediend. SANTIAGO. Woensdagavond is de plenaire zitting besloten van de derde V.N.-conferentie over handel en ontwikkeling (Unctad-3) en daar mee tevens de eerste fase van Unc tad-3 voltooid. kan volgens het zeerecht slechts voor een anderhalf miljoen gulden worden aangesproken. De schade be draagt echter zes a acht miljoen. De energiemaatschappij heeft een te groot risico genomen, zo stelden aandeelhouders, vertegenwoordigers van gemeenten dinsdag op de ver gadering van het provinciale be drijf. Zij betreurden de beslissing ten zeerste, vooral omdat het be drag voor de premie al was gereser veerd. Dergelijke kapitale beslissin gen mogen voorlaan niet door de di rectie worden genomen, aldus de aandeelhouders. Nadat er nog gelegenheid was ge geven tot het stellen van vragen werd de gezellige én leerzdme; och tendvergadering besloten met een gezamenly ke „Taf elt jè-dek je-maal- tyd" welke bijzonder'werd gewaar- deer4f Daarna werd een bezoek gebracht aan het bejaardencentrum „Borren- dainme". De bezichtiging vond plaats onder leiding van enige da mes. Vervolgens kwam met een kop je thee of koffie het einde aan deze geslaagde U.V.V.-dag. Kampen Vliegkampen zullen worden ge houden van 11 tot 22 mei te Kamp Lintfort voor prestatievliegers met daarbij enkele dagen thermiekcurs'us voor gevorderden; te Haamstede van 3 t/m 14 juli en van 31 juli t/m 11 aüg., luftsportverein. Krein Moers te Haamstede van 16 juli tot 3 Ojuli. DE ERASMUSPRIJS AMSTERDAM, 27-4. De Neder landse stichting Praemium Erasrhia- num heeft de Erasmusprijs 1972 toe gekend aan de Zwitserse psycholoog Jean Piagét. Deze prijs, een van de belangrijk ste onderscheidingen op cultureel ge bied, bedraagt honderdduizend gul den. Prins Bernhard zal, als regent van de stichting, de prijs uitreiken tijdens een plechtige bijeenkomst die in jurii in Nederland zal plaatsvin den. Minister Langman terug uit Chili SCHIPHOL, 26-4. Na als tijdelijk voorzitter te hebben gefungeerd van de Nederlandse delegatie bij de Unc tad 3 is de minister van economische zaken, drs. mr. H. Langman, woens dagmiddag uit Chili teruggekeerd op Schiphol. Nog deze week zal minis ter Boertien naar Santiago vertrek ken om daór de leiding van de Ne derlandse delegatie in handen te ne men tot de derde wereldhandelscon ferentie op 18 mei wordt beëindigd. Grammofoonplaat voor vluchtelingenhulp AMSTERDAM, 26-4. Deze weck zal tie 100.000ste grammofoonplaat van Top Star Festival over de toon bank gaan. De opbrengst is bestemd voor de vluchtelingenhulp van de Verenigde Naties. De verkoop begon op 30 maart. De casette, met hetzelfde reper toire als de grammofoonplaat haalde inmiddels een omzet van by na 5000. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 26-4. In meerderheid zal de Tweede Kamer akkoord gaan met de beslissing van de regering om de wiebeltax te verlagen van vijf naar drie procent, met ingang van 1 juli a.s.. De vijf regeringsfrakties en de frakties van SGP, GPV, CPN plus de middenstandsgroeperingen gaven de regering woensdag hun fiat. De AR-fraktie had aanvankelijk enige reserve, het antwoord van mi nister Nelissen bleek in staat de AR- gemoederen weer tot rust te brengen. Diploma's voor geslaagde brandwachten RENESSE, 26-4. Maandagavond, omstreeks half acht presenteerde commandant Van Smuiters zy'n man schappen van de brandweer aan het college van burgemeester en wet houders van de gemeente Westcr- schouwen.. De korpsen van Renesse en Haamstede, die beide onder zgn leiding staan, showden op deze ma nier hun nieuwe uniformen en te vens werd van de gelegenheid ge bruik gemaakt om de nieuwe pers luchtmaskers te tonen cn te demon streren.. Nadat er van beide korpsen apart en samen enkele foto's waren gemaakt begaf men zich naar de bo venzaal van het dorpshuis te Renes se. Daar nam burgemeeter H. P. Everwijn het woord. Nadat hij alle aanwezigen had welkom geheten, noemde hij het een goede gedachte van de staf van de brandweer om deze avond te houden en daarbij de gelegenheid te scheppen voor b. en w. de nieuwe uniformen te zien. Hij toonde zich verheugd dat de gemeen teraad door het verlenen van een krediet, waardoor de aanschaf van de nieuwe uniformen cn andere ma terialen was mogelijk geworden blijk had gegeven het belang van een goed brandweerkorps in de ge meente in te zien. DEN HAAG, 26-4. De studiegroep milieubeheer van de occologische kring te Arnhem doet een beroep op de minister van verkeer en water staat een nieuwe Deltacommissie in te stellen, waarin biologen en andere milieudeskundigen goed vertegen woordigd moeten zyn. Deze commissie zou de mogelijk heden tot het in overeenstemming brengen van de diverse belangen in •het Deltagebied moeten onderzoeken en hierover op wetenschappelijke wijze moeten rapporteren. Rijkswa terstaat zou de opdracht moeten krijgen om op zeer korte termijn al ternatieven voor de afsluiting van de Oosterschelde te ontwikkelen. De re sultaten van deze aktiviteiten dienen UTRECHT, 26-4. De Bouwbond N.V.V. vindt dat er gestopt moet worden met de reclame op de tele visie. De bond stelt in zijn blad „De Bouwer", dat er grote tegenstrijdig heid in zit als de regering enerzijds zegt dat er gematigd moet worden én dat' we teveel uitgeven, terwijl ze anderzijds toestaat dat de mensen via de televisie viermaal per avond worden opgejut om allerlei - veelal onnuttige - zaken aan te schaffen. Het is op- z'n minst huichelachtig, de mensen te bezweren dat ze het wat kalmer aan moeten doen en de bevolking tegelijk bloot stellen aan reclame via een indringend medium als de televisie waardoor de con sumptie wel moet worden opgejaagd, aldus de Bouwbond N.V.V. „De te levisiereclame suggereert vaak dat leven in 1972 toch eigenlijk niet goed mogelijk is als men niet over be paalde, vaak dure goederen beschikt Soms wordt zelfs de indruk gewekt dat men zijn gezin tekort doet wan- Afschcid De burgemeeter verklaarde trots te zijn dat het korps er zo goed voor staat. Ook had hij vernomen dat de nieuwe uniformen veel plezie riger zijn in het dragen dan de oude, omdat ze veel soepeler zijn. Hij vond het jammer dat de nieuwe overalls niet waren geshowd en sprak nogmaals zijn dankbaarheid uit over het feit dat de raad had in- gezierl dat er wat moest gebeuren. Vervolgens ging de burgemeester over tot het volgende punt van de bijeenkomst namelijk het afscheid nemen van de leden die om ver schillende reden de laatste tijd ont slag hadden genomen en een die zeer binnenkort ontslag zal worden ver leend. De vijf die al enige tijd ont slag hadden gekregen waren de heer S. W. van de Hoek, die jarenlang commandant van Westerschouwcn was geweest, C. L. Wandel, die met zijn bijna 21 jaren trouwe dienst wel het langst bij de brandweer is geweest, G. Kooman, M. Soeters cn A. v. d. Maas. De heer Van Oosterom, ook al een oudgediende zal per 1 mei i.v.m. leeftijdsgrens ontslag worden ver leend. De burgemeester sprak allen persoonlijk toe en dankte hen voor Hun toewijding en tijd die ze aan de brandweer hadden gegeven. Hij bood namens het gemeentebestuur allen een geschenkenbon aan. Hierna nam commandant Van Sluiters het woord. Hij sprak zijn spijt uit over het feit dat hij ver schillende collega's moest vaarwel zeggen. Vooral als hot ontslag in en kele gevallen i.v.m. gezondheidstoe- de basis te zijn voor het verdere be leid over de afronding van het Del taplan, aldus de studiegroep. Eerder was opgemerkt, dat er een positieve instelling van Rükswatcr- staat is ten opzichte van de milieu problematiek rond het Deltaplan. Er wordt echter te veel heil verwacht van technologische mogeiykheden om deze problematiek aan te pak ken. Men heeft zich daardoor laten ver leiden tot misplaatst optimisme over de toekomst van het milieu in het Deltagebied. De oplossing van deze problemen dient echter gezocht té worden in het vinden van mogelijk heden tot beveiliging van Zuid-West Nederland tegen stormvloedrampen, die het natuurlijk milieu zo min mogelijk aantasten, zo meent de studiegroep in een woensdag uitge geven rapport. j o neer niet een bepaalde aankoop wordt gedaan. Er worden bewust be hoeftes gekweekt. Is het dan vreemd dat de mensen niet zo gevoelig zijn voor verhalen over matiging?" De afvloeiing in Waalwijk WAALWIJK, 26-4. De directie van Bloch en Stibbe N.V. te Waalwijk heeft zich in verband met de voor genomen sluiting van het bedrijf, waarbij ruim 400 werknemers zullen worden ontslagen, bereid verklaard in totaal f 500.000 ter beschikking te stellen voor een afvloeiingsregeling. Dij; is meegedeeld door de heer O. Bender, bestuurslid van de Unie van Bèambten, Leidinggevend en Hoger personeel. Dit bedrag heeft betrekt- king op de nog uit 'te werken rege ling voor de fabrieken te Waalwijk en Drunen, alsmede op de nog lo pende afvloeiingsregeling voor Den Bosch en Waalwijk. stand moest worden verleend vond hij erg jammer. Hij sprak de hoop uit dat de oud-brandweerlieden ech ter nog eens een keer zullen komen kijken. De voorzitter van dc brandweer vereniging Renesse, de heer De Ha mer vroeg het woord om de heer C. Wandel, die deze vereniging in feite heeft opgericht en er vooral in het begin erg veel voor beeft gedaan, te bedanken en als blijk van waarde ring een kadootje aan te bieden. De heer S. W. van dc Hoek sprak vervolgens namens alle afscheidne- menden uit dat ze het werk altijd graag hadden gedaan. Hij vond dat het korps er met dc nieuwe unifor men keurig uitzag. Daarna gaf hij de heer Van Sluiters de sleutel van de brandweergarage om op deze wijze symbolisch zijn taak over te dragen. Diploma's Als laatste punt van het officiële deel van de avond werden de deze winter gehaalde diploma's uitgereikt Geslaagd voor brandwacht 2de klas waren de heren Evertscn, Dijkman, Kwaak, Zeventcr en Bouman, voor het diploma 1ste klas waren dc heren W. Hoogerhuis, Blom. Tuinman, Reehorst, Gcleijnsc, Jonker cn Cre- zec, de laatste is echter naar elders vertrokken. Tot slot kregen nog drie leden het diploma perslucht masker drager, dit waren dc heren Reehorst. Simons cn Jonker. Nadat dc burge meester allen geslaagden cn hun commandant had gefeliciteerd met het behaalde resultaat was het offi- cicëlo gedeelte van de avond voor bij. Donderdag 27 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8.00 uur, Herv. Vrouwenvereniging „Wees een Zegen". Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad. Vrijdag 28 april Zierikzee Zaal Chr. Geref. kerk, 8.00 uur, A.R.- Kiesvereniging. Mondragon, 8.00 uur, clubavond a.f.v. „Deltafoto", (dia-serie over Amerika). Burgh „Het Wapen van Burgh", 7.30 uur, Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" Cantine op het sportpark, 19.30 uur, alg. ledenvergadering s.v. D.F.S. Bruinisse Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad. Zaterdag 29 april Zierikzee R.K. kerk, 20.15 uur, concert Zierik- zees Kamerkoor en Utrechts Studen ten Begeleidingsorkest. Kraanplein, 13.30 uur, verzamelen voor excursie Jeugd vogelwacht kre- kengebied Ouwerkerk (14.00 uur hek aan de Nieuwedijk). Haamstede Geref. kerk, recreatiezaal, 19.30 uur, jaarfeest C.J.V. Serooskerkc Parkeerterrein Stolpweg, 10.00 uur wandeling Schelphoek-reservaat (J eugdvogelwacht). Zonnemaire V. d. Bijlstraat, 14.00 uur, start Rode Kruis-wandeltocht. Maandag 1 mei Burgh Boeijes Bosch, 16.00-18.00 uur, bar becue t.b.v. kerkrestauratie. Zaterdag 6 mei Zierikzee Fabriek Smit Bolnes, 13.30-15.30 uur: „open huis". Serooskerkc Dorpshuis, 14.00 uur, tweede Schelp- hoekwandeltocht. NEW YORK, 26-4. Be senatoren George McGovern en Hubert Hum phrey lagen woensdag vooraan in de wedloop- cm de democratische presidentskandidatuur nadat zij res pectievelijk in Massachusetts en Pennsylvania de voorverkiezingen hadden gewonnen. Grote verliezer werd de eerder als goede kanshebber gebrandmerkte senator Edmund Muskie. Humphrey kreeg in Pennsylvanië 35 procen van de democratische stemmen en McGovern 51 procent in Massachusetts. Het was Humphrey's eerste overwinning van een „prima ry". Muskie kwam in beide staten niet hoger dan 22 procent, maar hij is niet van plan af e zien aan deelne ming aan andere primaries. Nederlands kerkhof in Indonesië wordt verplaatst DJAKARTA, 26-4. Meer dan 3.000 graven van voormalige Nederlandse militairen cn missionarissen zullen in Bandoeng worden verplaatst om ruimte te maken voor sportvelden, zo heeft hot blad Merdeka gemeld. De Nederlandse ambassade is hiervan in kennis gesteld. Een woordvoerder van de ambassade zei dat er soldaten begraven liggen die lange ijd voor de tweede wereld oorlog waren overleden. Het oor logskerkhof bij Bandoeng zal niet worden aangetast. Koningin opent expositie ROTTERDAM, 26-4. „Begrensde greei" is de titel van de expositie, waarop het rapport van de „Club van Rome" in Rotterdam zichtbaar is geworden. In drie paviljoens te genover het Centraal Station wordt de wordingsgeschiedenis van de mensheid en de problemen, waarin de mens verzeild is geraakt, uitge beeld. Koningin Juliana kwam woensdag naar Rotterdam om in de grote zaal van „De Doelen" dc offi ciële opening te verrichten. N.O.S.-t.v. zendt Duits parlement uil HILVERSUM. 27-4. Do NOS-le- levisie znl donderdag 27 april via. Nederland I om 22.45 uur na hel ge publiceerde avondprogramma van de TRCS een reportage uitzenden van de gebeurtenissen in het Wesl- duitse parlement rond dc motie van wantrouwen, die tegen dc regering Bandt is ingediend en waarover don derdagavond zal worden gestemd. Irdien daaruit een kabinctskrisis voorkomt, zal het daarop volgende programma „Ter Visie" geheel ge wijd zijn aan dc politieke gevolgen van deze krisis voor Europa en Ne derland. Besluit tot aankoop nieuwe KA-13-tweezitter Afscheid van aantal trouwe krachten Eén der oudste horlogemerken. Eén der modernste horlogefabrieken in Zwitserland. Een klasse-horloge betrouwbaar en nauwkeurig. De ETERNA-SONIC heeft een afwijking van maar 1—2 seconden per 24 uur! ETERNA horloges zijn leverbaar in: edelstaal, goldfront, 14 krt. goud en 18 krt. witgoud. Prijzen vanaf 145,—. Hmnpfetn 1 Tlmtkxm T«t (WHO) 2443 Bouwbond N .V.V.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2