Jaap ten Oever's nieuu/e leven EEN TWEEDE DRAMA IN BANGLADESJ BLIK DOOR HET WERELD Merkwaardig mosselseizoen is afgesloten Ierse Republikeinse leger bereidt zich voor op gfote Britse invasie rook met Zuidvietnamese reservetroepen naar Saigon voor mogelijke aanval Vietcong ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 april 1972 Nr. 21071 Nu het vechten is afgelopen is de aandacht voor Bangla Desj zogoed als verdwenen. Zo af en toe is ge signaleerd dat in het resterende Pa kistan president Bhoetto alle moeite doet om dat land een normaal be stuur te geven: eerder nog dan be loofd werd de staat van beleg opge geven en het parlement nam in zijn eerste zitting sinds het in 1970 geko zen werd een grondwet aan die o.a. de deelstaten meer zeggenschap geeft in eigen zaken - dit om nog meer af scheidingsbewegingen te voorkomen. Helaas blijkt India van zijn kant niet erg bereid Pakistan te helpen bij de terugkeer naar normale toestanden, zoals het zou kunnen doen door bij voorbeeld de krijgsgevangenen naar huis te sturen. Maar ernstiger is wat zich in Bang la Desj afspeelt. Het gaat hier vooral om de Bihari's, mohammedaans maar ten dele afkomstig uit streken die nu Indiaas gebied zijn, dus een beet je vreemden in het land. Deze Biha ri's nu worden vervolgd omdat som migen van hen zich geleend hebben om de Pakistaanse troepen te helpen, waarschijnlijk een zeer kleine min derheid overigens. Maar alle haatgevoelens die men in Bangla Desj koestert jegens de Pakistanen - die niet bereikbaar zijn - worden nu afgereageerd op de Bi hari's. Tot voor enige tijd werd nog internationale hulp verleend aan de ze in verschrikkelijke kampen samen geschoolde vervolgden, maar die taak wordt nu overgenomen door het Rode Kruis van Bangla Desj zelf - - de Bihari's hebben goede reden om aan te nemen dat ze daarvan weinig te verwachten hebben. Grote tocht Het is trouwens zo dat op onge looflijke manier hulpgoederen voor Bangla Desj verdwijnen, die voor de eigen bevolking bestemd zijn. Dat er dan nog iets naar de gehate Bihari's zou gaan verwacht niemand. Boven dien begint de regentijd die hun kam pen verandert in moerassen en de voorpelling lijkt gewettigd dat be halve ondervoeding ook ziekten de Bihari's zullen teisteren, ook al door dat van medische zorg haast geen sprake is op enkele doorzettende buitenlanders na die echter bij ge brek aan middelen ook weinig meer kunnen doen. De Bihari's willen weg, maar In dia wenst hen niet terug. Pakistan is ver weg en hoe moeten ze er komen? Andere buurlanden zijn niet bereid hen asiel te velenen. Liever dan langzaam om te komen in hun door water verpeste kampen willen de Bihari's met zijn allen een grote tocht gaan maken, desnoods belaagd door de troepen van Bangla Desj om misschien door kogels en uitputting om te komen of om misschien toch eindelijk een plekje te vinden waar ze kunnen leven. Ht drama is wat kleiner van omvang geworden maar het heerst nog wel degelijk in de nieuwe staat Bangla Desj. Flitsen uit het buitenland BERLIJN. In het voormalige con centratiekamp Sachsenhausen bij Berlijn heeft Jan Telling, lid van het internationale comité van oud-gede tineerden in Sachsenhausen, een ge denkteken onthuld ter nagedachte nis van de 81 Nederlanders die op 3 mei 1942 door de S.S. werden ver moord. BUENOS AIRES. De Franse kardi naal Jean Danielou, een vooraan staand lid van de Romeinse curie, heeft in Buenos Aires verklaard dat de stroming binnen de R.K. Kerk die gekarakteriseerd wordt door verzet tegen de kerkelijke autoriteiten, steeds sterker wordt en dat zich bin nen de kerk tekenen voordoen van een marxistische infiltratie. Voorbereiding op zaadvisserij ZIERIKZEE/BRUINISSE, 24-4. - Maandag 24 april was de laatste dag, dat mosselen door de handelaars mogen worden geëxporteerd, c.q. in het binnenland mogen worden afge leverd en hiermee is dan weer een merkwaardig mosselseizoen afgeslo ten. Gaat het mosselseizoen altijd meestal voor de kwekers al als een nachtkaars uit, deze keer wordt van de sluiting absoluut niets gemerkt, omdat de laatste weken de handel zich nog mocht bevoorraden uit de aangekochte Fondsmosselen, alweer met het merkwaardige gevolg, dat deze Fondsmosselen bij de handel al grotendeels zijn geruimd, we weten exporteurs, die er zelfs nog tekort kwamen, want de export bleef ook in de maand april nog goed trekken, maar de kwekers kwamen er niet meer aan te pas. Deze waren druk bezig met het verzaaien, hetzij van eveneens aangekochte Fondsmosse len, hetzij met het ene perceel naar het andere brengen, c.q. het schoon- vlssen van hun percelen in de Wad denzee, een noodzakelijke bezigheid in het voorjaar, om in de komende zomermaanden een goed produkt aan de markt te kunnen brengen. Inmiddels bereidt men zich voor op de mosselzaad visserij, die 2 mei gaat beginnen en waarmede de ge hele maand mei gemoeid zal zijn. Veel rust of tijd om hun schepen op te knappen wordt de mosselarij niet gegund, want de openstelling van het nieuwe seizoen 1972/1973 is gesteld op woensdag 21 juni. Financiën vielen tegen Het nu afgesloten seizoen bracht voor de mosselkwekers niet wat zij ervan verwacht hadden. Niet wat de kwaliteit betreft, want in dit op zicht werden alle verwachtingen overtroffen, evenals waf de op brengst van de produktie betreft, een zo overvloedig jaar als 1971/ 1972 betreft is nog wéinig in de ge schiedenis voorgekomen. (Ook op deze regel zijn natuurlijk uitzon deringen, niet alle percelen ga ven een overvloedige produktie en een overvloedige groei) maar dooi de band genomen waren deze twee faktoren toch kenmerkend. De derde faktor, de financiële opbrengst, viel echter overal tegen en vormde een schrille tegenstelling tegenover het vorige jaar, met zijn slechte produk tie en zijn hoge prijzen. Met belangstelling wordt uitgezien naar de verrassingen, die het vol gende seizoen in dit opzicht weer in petto zal hebben, BELFAST, 23-4. Zwaarbewapen de leden van het Ierse epublikeinse Leger (IRA) hebben zondag verster kingen van zandzakken opgeworpen rond de Rooms-Katholieke wijken in Londonderry. Ze verwachten een grootscheepse invasie van Britse troepen. „Het besluit daartoe is genomen. Ze wachten nog slechts op een voor wendsel, maar dat zullen ze spoe dig gevonden hebben" zo zei een IRA-voorman. William Whitelaw, de staatssecretaris voor Noord-Ier- land, ontkende echter dat een mas sale aktie van het leger in de dooi de Ira beheerste wijken op handen is. „Er wordt teveel zonder reden gepraat over het inschakelen van troepen en het oplossen van de. problemen door militaire akties", al dus Whitelaw op een bijeenkomst van de conservatieve partij in Enge land. „Ik zal me niet in paniek laten brengen of laten verleiden tot ope raties, die veel slachtoffers onder vrouwen en kinderen zullen vergen. Maar ik zal niet aarzelen om te doen wat gedaan moet worden ,.op het juiste ogenblik" zo vervolgde hij. Nog een lollig beeld van de kermis lenkraam aan hel Havenplein trok anno 1931 te Zierikzee. Het oliebol- toen al veel belangstelling. HAIFA. De Joodse dirigent van het orkest van de Moskouse radio en te levisie, de 39-jarige Joeri Aronowitsj is in Haifa aangekomen om zich in Israël te vestigen. Hij zal daar het Israëlisch Filharmonisch Orkest gaan leiden. SETUBAL. Het juniorenteam van Ajax heeft in een wedstrijd voor het internationale jeugdtoernooi van Benfica met 1-0, rust 0-0 gewonnen van Vitoria Sebutal. HANNOVER. Drie vliegtuigfabrie ken (uit West-Duitsland, Engeland en Zweden) gaan gezamenlijk trach ten, een verkeersvliegtuig te ontwik kelen waarvan de straalmotoren slechts een gonzend geluid voort brengen, dat bij het opstijgen min der gas uitstoot en dat gebruik kan maken van korte start- en landings banen. BELFAST. Politie en militairen waren paraat tijdens een rumoerige katholieke protest-demonstratie bij het interneringskamp Long Kesj in Belfast waar veel katholieken wor den vastgehouden, verdacht van ac tiviteit voor het verboden Ierse Re publikeinse Leger. WASHINGTON. Het Amerikaanse geboortecijfer is vorig jaar tot het laagste niveau gedaald sinds in 1820 een begin werd gemaakt met het vastleggen van gegevens. WASHINGTON. De Amerikaanse kolommenschrijver Jack Anderson heeft verklaard, dat de president van Paraquay, Stróessner „tot aan zijn nek" in de smokkelarij zit. BONN. Bondskanselier Willy Brandt kan geen verliezen meer lij den, wil hij nog de goedkeuring krij gen voor het omstreden niet-aan- valsverdrag tussen de Duitse Bonds republiek en de Sowjet-Unie. SAIGON. De Zuidvietnamese rege ringstroepen hebben de artillerieba sis „Delta", 15 km. ten zuidwesten van Dak To op de centrale hoog vlakte van Zuid-Vietnam moeten ontruimen. WASHINGTON. Het Amerikaans leger heeft een Amerikaanse gene raal een ernstige berisping gegeven in verband met een vijandelijke ver rassingsaanval op de vuurbasis „Ma ry Ann" in Zuid-Vietnam in maart 1971, waarbij 33 Amerikaanse mili tairen om het leven kwamen en 76 werden gewond. Twee officieren kregen een gewone berisping. PARIJS. Mevrouw Ngoejen Thi Binh, het hoofd v.an de delegatie van de j/oorlopige revolutionaire rege ring van Zuid-Vietnam naar het vredesoverleg in Parijs, heeft de Verenigde Staten opnieuw aangebo den, de veiligheid van d eAmeri kaanse strijdkrachten bij een in een tijdschema vastgelegde terugtrekking uit Vietnam te garanderen. BONN. Onder het motto „Open Kerk" zullen kritische groeperingen van Rooms-katholieken in -West— Duitsland gaan samenwerken. Dit is besloten op een bijeenkomst van rond veertig afgevaardigden van de ze groeperingen die in Bonn is ge houden. Ruimtevaarder kan geen sinaasappel meer zien HOUSTON, 22-4. De commandant van de Apollo-16, Young, heeft lich te maagklachten en hij heeft zich ernstig beklaagd over de vermoede lijke oorzaak daarvan. „Ik geloof dat ik last van maagzuur heb", zei hij in een gesprek met het vluchtleidings- centrum in Houston. Zoveel sinaas appels als ik in de afgelopen dagen heb gegeten, heb ik in geen twintig jaar verorberd. Ik heb niets tegen een paar sinaasappels, maar ik wil me hier niet in de sinaasappels la ten begraven". Houston gaf Young gelijk wat de vermoedelijke oorzaak van de maagklachten betreft. De as tronauten moeten veel citrusfruit eten om de potas te neutraliseren die bij hun voedsel is gevoegd om on regelmatigheden tegen te gaan, zoals die tijdens vorige Apollo-missies wa ren opgetreden. UIT HET BINNENLAND KORTE BERICHTEN DEN HAAG. Op verschillende plaatsen in Den Haag zijn die week einde wapens gevonden, waarvan de politie vermoedt dat zij gebruikt zijn bij de overval op de juwelierszaak aan de Korte Poten in de i'esidentie. UTRECHT. Een uitslaande brand heeft twee opslagloodsen van de han delmaatschappij A. D. Hamburger in Utrecht volledig verwoest. Omdat in een van de loodsen dakbedekkings materiaal als asfaltpapier en bitumen en verder kunststof buizen waren op geslagen ging de brand met een enorme rookontwikkeling gepaard. AMSTERDAM. De 32-jarige A. Maas uit Westgraftdijk is in een Am sterdams ziekenhuis overleden. De man was onwel geworden toen hij op het terrein van een petroleumraf- finaderij in het westelijk havenge bied een waterleiding repareerde. De doodsoorzaak is nog niet vastgesteld. ROTTERDAM. Drie verfspuiters uit Tilburg zijn bij werkzaamheden in het ruim van een containei-schip in aanbouw op de werf van de R.D. M. in Rotterdam bedwelmd geraakt. De mannen zijn buiten levensgevaar. DEN HAAG. In de Herenstraat in de Haagse binnenstad is de „Heine- ken's Quelle" door brand ve)rwoest. Het vuur sloeg enkele uren na het vertrek van de laatste bezoekers naar buiten. De bewoners van panden naast en boven de bar moesten hun huis tijdelijk verlaten. GOUDA. De oud patiënten van de astma kliniek Eugenia in Davos heb ben een actiecomité gevormd om als nog te verhinderen dat de kliniek wordt gesloten. Advertentie Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mall Export NIJMEGEN-GRONINGEN. „Geen bommen op Vietnam maar nu onder handelingen in Parijs", aldus een van de borden die werden meegedragen in een Vietnam-demonstratie die in Nijmegen is gehouden. Volgens de organisatoren hebben ongeveer 1000 mensen aan deze stille tocht door het centrum van de stad meegedaan. SCHIPHOL. Even verbluft als ver heugd over de bijna gretige harte lijkheid, waarmee de Indonesische autoriteiten, het bedrijfsleven en het algemene publiek Nederlandse gas ten verwelkomen, is de door burge meester Ivor Samkalden geleide Am sterdamse missie op Schiphol terug gekeerd van een 14-daags bezoek aan Djakarta. ROTTERDAM. Iets vroeger dan werd verwacht is bij de Verolme Dok- en Scheepsbouwmaatschappij N.V. te Rozenburg de 251.000 ton me tende turbinetanker „Esso Rotter dam" te water gelaten. AMSTERDAM. In een uitgegeven verklaring hebben 74 leden van de vereniging van letterkundigen ge protesteerd tegen de manier waarop de Russische auteur Alexander Solz- jentsin in zijn eigen land als schrij ver en bui-ger wordt behandeld. Q AIOOM na 7iiiilniafii^maca Ha rnrHaHi oin Ocliia rvrvi CnifTAn nn SAIGON, 23-4. De Zuidvietnamese legerleiding heeft zaterdag enkele honderden militairen van reserve- eenheden uit het midden en noorden van het land teruggeroepen naar Saigon met het oog op een mogelijke aanval van de Noordvietnamezen en het bevrijdingsfront op de hoofdstad. De dreiging is vooral de laatste dagen toegenomen. Een deel der Noordvietnamese troepen is om de hevig betwiste stad An Loc heenge trokken en langs hoofdweg 13 ver der in de richting van Saigon op gerukt. Ze veroverden zaterdag een Zuidvietnamese regimentspost bij Dau Tieng, 65 km ten noorden van de hoofdstad. Ook in het naburige Tsjon Thanh zijn gevechten gele verd. In dat gebied zijn al tweemaal Noordvietnamese tanks waargeno men. Ruim drie weken geleden waren bij het uitbreken van het Noordviet namese offensief juist troepen aan de verdedigingslinie om Saigon ont trokken om bedreigde plaatsen in het noorden te helpen ontzetten. Sindsdien zijn er echter nieuwe fronten geopend in het Centrale Hoogland en ten noordwesten van Saigon. De slag om An Loc, 95 km ten noorden van de hoofdstad duurt nog voort. Advertentie 47 Twee minuten later rijdt hij met de ambulance de garage uit, een eindje over de autoweg. Twee kilo meter voor Boshagen gaat hij er af en bereikt via een binnenpad, dat hij goed kent, de oude weg. Zodra hij er op gedraaid is, ziet hij het gele zwaailicht van de politieauto. Dertig sekonden later staat hij al stil op de plek des onheils. Zonder op de auto te letten, die aan de kant van de weg staat, heeft hij met één oogopslag de man op de grond zien liggen. Maar het is te donker om hem te herkennen. Vlug haalt hij de brancard en legt die naast het slachtoffer. Dan bezit hij met wat meer aandacht de man op de grond. Vrijwel meteen slaakt hij een gil van schrik. Wezenloos staat hij een ogenblik te kijken. De dokter is verbaasd. „Is er iéts?" vraagt hij aan Garreveer. „Kent u hem soms?" „Het ishet is Jaap", zegt hij. „Een knecht van me". Wachtmeester Dirks van de rijks politie te Boshagen komt erbij. „Kent u hem?" „Wis en zeker. Hij heet Jaap ten Oever en hij woont in de stad. Hij is al enkele maanden bij mij in dienst als monteur". Henk draait zich naar de auto aan de kant, die hij nu ook herkent als de VW van Jaap. „En dit is zijn wagen. Hoe is het geko men?" De politieman haalt zijn schouders op. „De dokter beweert pertinent, dat hij niet aangereden kan zijn". Dokter Boer wordt ongeduldig. „Help-es even, Garreveer, die man moet zo snel mogelijk naar het zie kenhuis, anders geef ik geen cent meer voor zijn leven". Een minuut later rijdt Henk met gas op de plank naar de stad. Dokter Boer had hem liever' naar Zutphen vervoerd, maar durft het risico niet aan. Het dichtstbijzijnde ziekenhuis, want er is geen tijd te verliezen; die man moét terstond behandeld wor den. De halve nacht loopt Henk Garre veer rond in de hal van het zieken huis, de ene sigaret na de ander ro kend. De nachtportier zegt er maar niets van; hij heeft dergelijke tone len al vaker meegemaakt. In de con sternatie vergeet Henk zijn zuster te waarschuwen. En aan Pleunie denkt hij evenmin. Pas om half vier, als dokter Boer, die meegegaan is met de patiënt, naar beneden komt, staakt Henk zijn rondwandelingen. „En?" De arts spreidt zijn handen. „Di- rekt levensgevaar is er niet meer. Maar hij ziet er uit, alsof hij geman geld is. Dit is het ergste geval van mishandeling in mijn hele loopbaan. Ze moeten hem met een aantal afge tuigd hebben". „Dus geen aanrijding? De politie houdt het er op, dat Jaap pech had en om zijn auto is gelopen, waar door hij is aangereden." „Geen sprake van. Die man moet minutenlang geslagen en geschopt zijn". Vooralsnog is het Henk een raad sel, wie het gedaan heeft en waar om. Waarom staat Jaap's wagen daar aan de kant? Waarom heeft hij gestopt? En wie hebben hem zo toe getakeld? „Is hij al bij bewustzijn?" „Nee. Men heeft hem een spuitje gegeven. Als hij bijkomt, lijdt hij ondraaglijke pijnen." Het is nog nacht, als Henk Pleu nie uit bed belt. In een omgeslagen kimono komt ze beneden en schrikt, als ze Henk op de stoep ziet staan. DOOR GERRIT FRANSSEN „Is., is er wat met Jaap?" vraagt ze en hij leest de angst in haar ogen. Hij knikt. Zijn gezicht staat ernstig „Hij heeft een.ongeval gehad. Hij ligt in het ziekenhuis, in de stad. Ik heb hem er zelf heen gebracht". „Is 't erg?" Ze is doodsbleek ge worden. „Misschien valt het nog wel mee", antwoordt hij voorzichtig. „De dok ter zegt tenminste, dat er geen di- rekt levensgevaar aanwezig is". „O, ik moet direkt naar hem toe", zegt ze met wanhoop in haar stem. „Ik heb geweten, dat het gebeuren zou. Zeze hebben hem mishan deld, he?" Henk zet grote ogen op. „Hoe weet jij dat?" „Vorige week kreeg hij een dreig brief. Omdat hij met Berendien gaat. God, wat ellendig Van een dreigbrief weet hij niets. „Kleed je aan", zegt hij enkel, „dan breng ik je naar hét ziekenhuis". Hij heeft nog altijd de ziekenauto bij zich. Pleunie rent met twee treden tege lijk de trap op. Een kind begint te huilen. Zenuwachtig, met moeite haar tranen weerhoudend, kleedt Pleun zich aan. Twee minuten later stormt ze de kamer uit en blikt gelijk in het boze gezicht van mevrouw Spanhuis. „Wat is dat voor herrie, midden in de nacht ?Kan het niet wat kalmer? U rqaakt mijn kinderen wakker.." Mens, wat kan mij jouw kinderen schelenJaap ligt in het zieken huis.. ze hebben hem mishandeld". Mevrouw Spanhuis schrikt en ca pituleert meteen. „Dat kon ik toch niet wetenneem me niet kwa lijk...." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7