ERIC DE NOORMAN De Heer der Heruli Watersport-vereniging „Bruinisse" vierde liet eerste lustrum Wat biedt de BEELDBUIS? Nieuwe behuizing voor openbare kleuterschool Oosterland Delta Sport-overwinningen in Zoetermeer 66. Langzaam, met een onheilspellende flik kering in de ogen, komt Allan op Bogul toe, die een vergeefse poging doet om zich te be heersen. Het klamme zweet breekt hem uit en in de laatste, vertwijfelde drang naar zelf behoud schuifelt hij achteruit. „Gij zijt een lafaard.'" klinkt Allan's stem, zó helder en duidelijk, dat ook de achterste gelederen hem woord voor woord kunnen verstaan. „Ik noem u een lafaard voor het front van uw krijgs makkers! Een belediging, is het niet, Bogul?" Diepe verontwaardiging snijdt door zijn stem. „Liet ooit een Heruli zijn eer ongewroken? Welaan! Wreekt u! Grijpt uw zwaard, zo ge een Heruli zijt!" Onwillekeurig gehoorzamend tast Bogul weifelend naar zijn wapen. „Een lafaard dus!" tart Allan en met klemmende verwondering ziet Eric het schouwspel aan. Uit die zacht moedige knaap ontplooit zich in deze ogen blikken een persoonlijkheid, die de situatie geheel beheerst. „Alleen een lafaard kon mijn vader en mij aandoen wat gij hebt gedaan!" zegt Allan en als de wrekende rechter die het vonnis be paalt gaat hij voort: „Aan u was ik toever trouwd en gij tergde mij tot ik de aanblik van uw gelaat niet meer verdragen kon. Toen ik mij aan uw hoon onttrok en overboord sprong van het schip, toen hebt gij mij dood gemeld en mijn vader belogen, dat de Noor man mij gedood had Een verontwaardigd gemompel gaat door de rijen der Heruli. Met een kort handgebaar doet Allan de stilte terugkeren. „Vele van uw handlangers, zo dapper met de mond toen zij mij uitgeleide deden, zijn gevallen onder het zwaard van één man, de grote Noor! Daar in het stof ligt uw vriend Helgedoch gij, Bogul, aanstichter van al dit leed, gij lééft nog!" De zoon van Robart haalt diep adem. „Doch het is niet aan mij om uw dood te bevelen laat het lot beslissen!" Zich snel omwendend fluistert de jonge He ruli één der Noormannen een paar woorden toe en deze verdwijnt met een grimmige grijns achter de haag der toeschouwers. „Kom", bijt de jongen Bogul toe en deze volgt hem als een geslagen hond tussen de rijen der krijgsknechten door. De anderen, met Eric en Èrwin vooraan, scharen zich om hen heen. ..Zie hier twee lansen!" zegt Allan, op de beide wapens wijzend, die met de punten in het zand zijn geplant. „Eén lans heeft een punt!", legt hij uit. „De andereniét! Zo gij de lans trekt met de punt, Bogul, zullen wij strijden en ik zal u doden! Trekt ge de anderedan zult ge midden op zee. ge bonden aan de mast van een verlaten schip, de dood afwachten Bogul wordt asgrauw en terwijl er een ge mompel van afgrijzen door de toeschouwers gaat, roept Allan luide: „NuBogul! Kies!" Het damesteam volleybal van Delta-Sport werd kampioen van de afgelopen competitie. Dat betekent dat het team volgend seizoen zal kunnen uitkomen in een hogere klasse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Uitstekende samenwerking met gemeentebestuur BRUINISSE, 24-4. De watersport vereniging „Bru" heeft opgewekt het eerste lustrum gevierd. Nadat de vcorzitter van de Organisatiecom missie, de heer H. Groeneveld, de vergadering had geopend, riep voor zitter W. F. H. Oudtfn de talrijk op gekomen leden een hartelijk welkom toe. Hij schetste de moeilijkheden in het begin, toen de watersportver eniging „gepaaid" werd met schone beloften over de komende jachtha ven. Beloften, die niet in vervulling gingen, omdat het rijk nog niet haar toestemming gaf. Toen de vergun ning eindelijk was gekomen, duurde het wat lang eer de haven in ge bruik kon worden genomen. Dat re sulteerde ook in een verhuur van ligplaatsen, aan lieden, die niet al tijd hun schepen goed onderhielden. Ook de samenwerking met het ge- DONDERDAG 27 APRIL. NED. I. Liefhebbers van Gert en Hermien, die hun favorieten lange tijd hebben moeten missen, komen vanavond bij de TROS aan hun trek ken. Maar voordat het zover is ko men er eerst nog drie andere pro gramma's op het scherm. Dat is di rect na zevenen allereerst een nieu we aflevering van het kuiken Cali- mero, met daarop aansluitend een aflevering van Wat een familie", waarin een speurtocht in tweede hans boekwinkels naar het zoekge raakte dagboek van Marcia. Voor achten ook het programma over hob bies en hobbyisten ,,'t Stokpaard". Het team Mission Impossible" komt na het journaal van acht uur weer in actie. Na deze spanningsvolle mi nuten dan eindelijk de Gert en Her- mien-show. Te gast in de tuin van het echtpaar Timmerman in Usselo zijn o.a. Ben Cramer, Frits Stein en het trio Polis et ses Helleniques. In „Een avond bij Eva" van A. Quin- tane spelen o.a. André v. d. Heuvel, Pleunie Touw en Carry Tefsen. De hoofdpersoon in 't stuk is een vrouw van circa dertig jaar die eenzamer en hulpelozer is dan ze zelf dacht. Pleunie Touw vertolkt de rol van de eenzame jonge vrouw. NED. II. Vanavond zendt de NC RV om en bij half tien de griezelfilm „De bruid van Frankenstein" uit. In deze aflevering zien we de afschrik wekkende gestalte in het gezelschap van een blinde violist, bij wie het monster warmte en begrip ontmoet. Hij eist van Frankenstein een part- nerin. De VPRO begint de uitzen ding om zeven uur met het verhaal van het beertje Colargol. Een kwar tier later wordt een gedeelte uitge zonden van het concert dat de Ame rikaanse componist, tekstschrijver en pianist Randy Newman enige tijd geleden in Nederland gaf. Het laat ste onderdeel voor acht uur is een filmpje van Popeye. Na het journaal de rubriek Berichten uit de Samen leving met aansluitend daarop een aflevering uit de Laurel- en Hardy serie. Onder de titel „De taal der lief de" wordt vervolgens een program ma uitgezonden waarin schrijver Ge rard van 't Reve vragen van Antoin Bodar beantwoordt over het grote succes van zijn boek „De taal der liefde". Na deze griezelfilm een af levering van „Ter Visie". DONDERDAG 27 APRIL. NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 14.00 Schooltelevisie; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Calimero; 19.10 Wat een familie; 19.35 't Stokpaard; 20.00 Journaal; 20.20 Mission Impos sible; 21.15 Te gast bij Gert en Her mien; 22.00 Een avond, bij Eva; 22.40 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Beertje Colargol; 19.18 Randy Newman; 19.48 Popeye; 20.00 Journaal; 20.20 Berichten uit de sa menleving; 20.35 Laurel en Hardy; 20.55 De taal der liefde is internatio naal; 21.25 De bruid van Franken stein; 22.20 Ter visie; 22.45 Journaal. meentebestuur, liep niet altijd ge smeerd, maar nu, na een periode van 3 jaar, is de samenwerking uitste kend geworden, en heeft de water sportvereniging zelf het roer in handen. De voorzitter twijfelde er niet aan of de samenwerking zal ook in de toekomst goed blijven, waarbij hij wel er de nadruk op legde, dat wil Bfruinisse (de middenstand) op timaal van de jachthaven profiteren, straks de grote jachthaven niet in handen zal moeten worden gegeven van een groot concern, dat op eigen voordeel uit is. Hij hoopte, dat straks ook nog zal kunnen worden samen gewerkt in goed overleg, zonder dat de jachthaven een zakelijke instel ling wordt, een maatschappij die lig plaatsen verhuurt. Goede contacten Burgemeester G. Hokken ging op zijn beurt de geschiedenis na. Eén geschiedenis die hij in zijn begin stadium niet had meegemaakt, maar waarvan hij de onderhandelingen van het laatste jaar, als prettige contacten kon afschilderen. Ook hij stelde prijs op een goede verstand houding in de toekomst. Na de ga rantie van bijna een miljoen, die volgens ministeriële beschikking van 30 december 1971 aan Bruinisse zijn toegewezen, zal de nieuwe jachtha ven zeker spoedig worden gereali seerd, de financierings moeilijkhe den, voor de verdere betaling ten spijt. Na de mededelingen, dat finan cieringsmiddelen ontbraken, is er na vernieuwd contact met Ged. Staten toch wel hoop, dat een uitweg zal worden gevonden, al moet men zich realiseren, dat tussen het z.g.n. ste ken van de eerste spade en de op levering van de jachthaven wel een periode van twee jaar zal liggen. Spreker hoopte, dat nog dikwijls van het Bruinisser Dorpshuis zal worden gebruik gemaakt voor de gezelligheidsbijeenkomsten. Gasten aan het woord Na burgemeester Hokken spraken RECHTSZAKEN Iiibrekersbende maakte het bont MAASTRICHT, 24-1. Acht leden van een inbrekersbende die hun do micilie hadden in woonwagenkam pen te Heerlen, Breda en Dordrecht, hebben zich maandag voor de recht bank te Maastricht moeten verant woorden. Ieder van hen zijn niet meer dan 30 inbraken of brandkas tkraken ten laste gelegd, doch deze zijn slechts een greep uit bijna 100 inbraken en 20 brandkastkraken, die in 1971 .zijn gepleegd. Zij traden in bendever- band en goed georganiseerd op, zo als de officier van justitie, m.r. R. Gonsalves het in zijn requisitoir zei. In totaal hebben zij voor ruim f 500.000 gestolen en bovendien voor een aanzienlijk bedrag vernielingen aangericht. De bendeleden gingen onvoorstelbaar brutaal te werk. Hun werkterrein lag in het hele land. OOSTERLAND, 24-4. Nadat men sinds medio oktober van het vorig jaar in de „Conferentiekamer" on derdak had gevonden, is de open bare kleuterschool, hoofdleidster mevr. Anita de Roos, dezer dagen verhuisd naar enige lokalen van de op non-aktiviteit gekomen openbare basisschool aan de Groene Poort al hier. Door het aannemings en bouwbe drijf Boogert alhier zijn vooraf ver schillende voorzieningen getroffen in dit gebouw, en heeft de school de beschikking over twee lokalen. In één lokaal worden de lessen gegeven nog de heer Jiskoot, als gast uit Willemstad, de heer H. Flik, als voorzitter van Havencommissarissen en de heer Hammacher, die allen de haven prezen, met het dorp Brui nisse goede contacten hadden en enigszins weemoedige herinneringen ophaalden, aan de tijden toen de Grevelingen nog bevolkt was met mosselschepen. Ten slotte kon de heer Oudijn in zijn afsluitend dankwoord, niet in het minst voor de vele bloemen en andere fraaie kado's, die waren ont vangen, de gasten aan een koud buf fet nodigen, maar niet nadat de heer Groeneveld aan burgemeester G. Hokken, gemeentesecretaris B. de Groot, havenmeester D. Haeck en de vijf bestuursleden een ordeteken van verdienste om de hals had gehangen, met de vermaning dit niet alleen bij bepaalde gelegenheden te dragen, maar ook in het gewone leven bij de hand te hebben. Waarom deze week Chili helpen (Ingezonden) 1. Omdat Chili hulp nodig heeft. 2. Omdat Chili een land is, dat zelf zijn handen stevig uit de mouwen steekt, en niet alles of het meeste overlaat aan weldoeners. 3. Omdat Chili op geweldloze ma nier probeert tot hervormingen te komen, die voor de opbouw van het land van grote betekenis kun nen zijn. 4. Omdat Chili een testcase kan zijn voor andere ontwikkelingslanden. 5. Omdat in Chili miljoenen men sen wonen, die onze. hulp goed kunnen gebruiken. 6. Omdat het een goed idee is om hét gastheerland van UNCTAD III, met een agenda vol wereld problemen, de helpende hand te bieden bij de oplossing van eigen problemen. 7. Omdat Chili een stukje typisch Nederlandse hulp erg goed kan gebruiken: hulp bij de opzet van goed landbouwonderwijs en bij de installering van een instrumenta rium voor verantwoorde con- sump'tiemelk. 8. Omdat Nederland nog een beetje in het krijt staat als gevolg van wat al te haastige afremming van de hulp van Nederlandse rege ringszijde bij het legaal aan hét bewind komen van president Sal vador Allende. 9. Omdat er nog minstens 10 andere goede redenen zijn voor het helr. pen van Chili. Geef daarom deze week ruim: zéér ruim.' Het Zierikzeese NOVIB- comité: J. B. Assendorp. C. van Sloten-Boekel. D. Dokman. L. van Sluis. P. J. de Vlieger. A. C. Volmer-Brëas. en het andere is meer bedoeld als speellokaal, vooral als de weersge steldheid het niet toelaat om bui ten te spelen. Er is op het school plein een mooie zandbak gemaakt. Ook deze voorziening is voor deze kleuterschool nog maar een voorlo pige, omdat het in de bedoeling ligt t.z.t. bij het plan Stouten een kleu terscholencomplex te stichten, waar dan zowel de openbare als de chris telijke kleuterschool een onderdak in zullen kunnen vinden. De grond hiervoor is reeds aangekocht, maar of het plan spoedig verwezenlijkt zal kunnen worden is nog de vraag. Ook de heren van Delta-Sport toon den zich de sterkste gedurende de afgelopen volleybalcompetitie en be haalden als mooi resultaat het kam pioenschap. (De heren komen vol gend jaar, evenals de dames, uit in een hogere klas). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Uitreiking Zilveren Bróódmand DEN HAAG, 24-4. De minister-pre sident, mr. B. W. Biesheuvel, de mi nister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, de minister- van de fensie, de heer H. J. de Koster, zijn maandagmiddag in Den Haag aan wezig geweest bij de uitreikipg van de „Zilveren broodmand" aan ir. J. A- P. Franke, oud-directeur-generaal van de voedselvoorziening bij het mi nisterie van landbouw en visserij. De „Zilveren broodmand" is een onder- scheiding, die de Nederlandse Veeni- ging van Meelfabrikanten ten hoog ste eenmaal per jaar (de vorige keer was in 1969) pleegt toe te kennen aan personen of instellingen die zich naar haar oordeel in bijzondere mate ver dienstelijk hebben gemaakt voor de voedselvoorziening. Minister De Kos ter oud-voorzitter van de vereni ging, minister-president Biesheuvel oud-minister van landbouw. Bejaarde omgekomen AMSTERDAM, 25-4. Een bejaarde man is maandagavond omgekomen bij brand aan boord van een bij. de Westerdoksdijk in Amsterdam lig gend woonboot je. Hij stierf door rookverstikking. De identiteit van het slachtoffer had de politie om kwart voor één vannacht nog niet vastgesteld. Aangenomen werd dat het de 78-jarige C. Eshuis was, die in zijn eentje het scheepje bewoonde. Over de oorzaak van de brand was nog niets bekend. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 24-4. Prijzen (excl. o.b.) 'vastgesteld in guldens per 100 kg. af-bedrijf op auto volgens kwa liteitseisen binnenland c.q. export. Klei-aardappelen binnenland: Bintje 35-50 of 35-55 mm f 9,25-9,50; Bint jes 40 mm opw. f 9,50-10,00; Bintjes 50 of 55 mm opw. f 9,25-9,75; Furore 40 mm opw. f 9,00-11,00; Irene 40 mm opw. f 11,00-13,00. Klei-aardappelen export: Bintjes 35-50 of 35-55 mm f 8,75-9,25; Bintjes 50 of 55 mm opw. f 9,00-9,50. Voer-aardappelen f 3,50-3,75. Stemming: binnenland rustig; ex port flauw. ATLETIEK ZOETERMEER, 23-4. Drie over winningen en vier tweede prijzen was de buit voor de Delta-Sport jeugdatleten in de. jl. zondag door de A.V. Ilion te Zoetermeer georgani seerde baanwedstrijd. De overwinningen waren voor de Zierikzeese Isaline Hage (2 x) en voor Leo de Pee uit Middelharnis. De B- juniore Isaline Hage won de 80 meter horden in de voor deze weersomstan digheden (felle wind tegen) fraaie tijd van 13.8 sec. Isaline won ook het verspringen bij de B-meisjes met een sprong van 4.67 b. Leo dé Pee kwam ook heel fraai voor de dag met een overwinning bij het. kogelstoten B- jongens. 12.61 m. was het resultaat, en dat betekende weer een nieuwe clubrecord. Leo de Pee nam ook deel aan het hoogspringen.jongens B. Vo rig jaar was hij bij 1.73 m. gestopt. Nu ging hij, zo vroeg in 't seizoen, al 2 cm. hoger en flopte over de 1.75 m. Hij komt nu dicht bij het Zeeuw se jeugdrecord, wat al jaren op naam van Henk Hage van Delta-Sport staat met 1.78 m. De 1.75 m. beteken de in Zoetermeer een tweede plaats achter winnaar Broeksma uit Den Haag die ook 1.75.m. haalde maar met één sprong minder. De succes volle Isaline Hage behaalde ook een tweede plaats en wel bij het discus werpen met een worp van 30.33 m. De C-juniore Fije van Schelven uit Brouwershaven begon haar atletiek- carrière wel zeer succesvol. Haar de buut vierde ze met twee tweede prij- Scheepvaartberichten Atys, 23-4 verwacht Singapore. Calamares, 22-4 90 m. o.n.o. van Gibraltar. Camitia, 22-4 vertr. Stanlow naar Curasao. Koratia, 23-4 aankomst te Honolulu. Korenia, 22-4 aank. Bandar Mashar. Krebsia, 22-4 450 m. n.o. Paramaribo. zen. Via series en halve finales kwam ze in de finale 80 m. meisjes C waar in ze tweede werd in 11.6 sec. Ook nam ze deel aan het verspringen in een hogere klasse (nl. bij de meisjes B) en hier werd ze notabene ook 2e met 4.31 m. Het was niet ontzettend druk op de prachtige atletiekaccommodatie in Zoetermeer, maar de kwaliteit van de deelnemers (vooral uit Den Haag) was wel zodanig, dat alle bovenge noemde successen hoog aangeslagen kunnen worden. LAND- EN TUINBOUW Uien blijven te goedkoop DEN HAAG, 22-4. Nog steeds is er een groot aanbod van uien en nog al tijd blijven de prijzen van dit pro- dukt bijzonder laag. Af en toe zijn er wel oplevingen geweest in de af gelopen weken, maar steeds is daar na de prijs weer teruggevallen. Alleen voor de grove uien werden thans wat'hogere prijzen betaald, nl. tussen 12 en 20 cent per kg. al naar gelang van de kwaliteit, maar het grootste deel van het aanbod bestaat uit de middelmaat en de prijs hier van ligt niet hoger dan 5 tot 10 cent per kg. en soms een uitschieter daar boven voor de allerbeste partijen. Het exportklaar maken kost veel tijd en dikwijls is er veel uitval, dus de telersprijs voor uien is te verwaar lozen en dat is het gedurende het grootste deel van dit bewaarseizoen geweest. De export is wel groot en ligt nog steeds tussen 6 en 7 miljoen kg. per week maar het aanbod blijft ook zeer groot en zodra de prijs wat aantrekt neemt het verder toe. Ierland heeft bekend gemaakt dat in de periode 1-24 mei vergunningen zullen wor den afgegeven voor de invoer van een beperkte hoeveelheid uien. Af en toe gaan er op dit ogenblik klei nere zendingen uien naar dit land. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4