DEBAT AGENDA CONCEPTPLAN ZIEKENHUISVOORZIENINGEN ZEELAND Alkemade wijst fluoridering af Egypte verleent faciliteiten aan de Russische vloot Westduitse oppositie komt met motie van wantrouwen tegen regering-Brandt Nog dit jaar komt het tot volledige fusie Raiffeisen- en Boerenleenbank Boeiende causerie over „Monumenten en Monumentenzorg" STREEKNIEUWS De Zierikzeese raad heeft op de maandagavond gehouden vergade ring, geen nieuw licht kunnen wer pen op de - wat wij kortheidshalve maar noemen - Oosterscheldepro- blematiek. De bekende argumen ten werden netjes herkauwd en wie er van onder de indruk wil komen, mag er van onder de in druk komen. Men (het viel te ver wachten) heeft zich scherp ge keerd tegen ongenuanceerde uit latingen van de Aktiegroep inzake waterschapsbesturen in het alge meen en dijkgraven in het bijzon der. Deze blunder van de bovenste plank, riep ook wel om wraak, want het zijn juist de waterschaps besturen, die het complete water- beheersingsbestel altijd met grote kennis van zaken en zorgvuldig heid hebben begeleid. Het is ook een grote fout, de kwes tie uit te spelen over de ruggen' van mensen. Men kan b.v. tegen sluiting zijn en erkennen, dat de Rijkswaterstaatmensen zeer intege re, hoog gebrevetteerde mensen zijn, die gewoon bezig zijn met een opwindend tecliniscli karwei. Het gaat altijd om de beslissin gen, om de beleidstrend op de achtergrond en dan lijkt het - het is hier al vaker gezegd - gelet op het kolossale arsenaal van argu menten dat sinds het aannemen van de Deltawet, is vergaard, min stens nodig zo'n plan bij te sturen en met die argumenten rekening te houden. Men moet ook erkennen dat men een voorschot neemt op veiligheid. Schouwen-Duiveland is thans niet optimaal veilig en gokken op een tijd na 1980 lijkt ons gevaarlijk. Het is ook een vreemde gok. De veiligheid lijkt een vluchtheuvel te worden, waarop men zich altijd kan verlaten. Slachtoffers mogen niet tegenover slachtoffers gesteld, maar worden er Deltaplannen ont worpen voor een veiliger verkeer, dat nu jaarlijks minstens zoveel offers eist als de stormramp. Dui zenden doden en tienduizenden gewonden? Men zal wel doorgaan met slui ten, maar er wordt wel gesnakt naar een erkenning, dat de pro blematiek er verschillende dimen- ties heeft bii gekregen dat de situatie veranderd is, dat men eer der dit gebied een optimale veilig heid had moeten geven en dat er een verschrikkelijk offer moet wor den gebracht om de (latere) vei ligheid binnen het kader van het Deltaplan te verkrijgen: de moord op de Zeeuwse karakteristiek, op zuiver water, op de kraamkamer van vis, op de schelpdierencultuur en op nog veel meer dat we nu nog niet weten, maar hetgeen niet kan worden afgedaan met de slo gan: „de geleerden zullen er wel wat op vinden". De geleerden vinden niets op dit punt; in Egypte heèft de Aswan- dam bewezen dat men ecologische rampen over zich heen gaat roe pen, als de natuur zo ingrijpend geweld wordt aangedaan. Ons respect voor dijken- en dammenbouwers is niets minder, dan van wie ook, maar wij vinden de „faits et gestes" rond het Delta plan niet helemaal elegant en de bevolking is duidelijk opgesplitst in voor- en tegenmensen en een tussenmoot van hen, die het niet interesseert. Zo zal er ook nooit een alles omvattende volksbewe ging kunnen komen, die - bewo gen over hetgeen Zeeland gaat verliezen - Den Haag „bestormd". Intussen is het wel zeker dat R.W.S. zich in de toekomst alle moeite zal geven de nadelen bin nen het kader van de bestaande mogelijkheden - in te perken eri een tweede ding nog: de Wadden zee zal profiteren van de Zeeuwse bedenkingen. Maar niets is zeker, want daar praat men al over gas boringen! Protest tegen verkeer in scliolenwijk APELDOORN, 24-4. Meer dan dui zend ouders van leerlingen op scho len in de Apeldoornse wijk Orden hebben een protest ondertekend 'te gen het besluit van de gemeente het verkeer van de E-8 - de nieuwe ver binding tussen Twente en het westen van het land - door deze wijk te lei den. De ouders voorzien tal van onge lukken. Bestuurder landbouw trekker omgekomen WIERINGERMEER, 24-4. Maan- dagmiddag is op de Medemblikkèr- weg nabij Wieringerwerf (gem. Wie- ringermeer) de 65-jarige heer F. Kies uit Wieringerwerf om het leven ge komen. Na een botsing met een auto brak de door hem bestuurde land bouwtrekker in tweeën, waarbij hij onder de wrakstukken terechtkwam. Nadat een kraanwagen de trekker had gelicht, constateerde een arts dat de heer Kies was overleden. Situatie op Scliouwen-Duiveland in 1977 opnieuw bezien Gedachte van Werkgroep: „Samenwerking Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee met nieuw streekziekenhuis op de Bevelanden" ZIERIKZEE. 24-4. In opdracht van de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid in Zeeland is een Zeeuwse Werkgroep Ziekenhuizen deze week gereed gekomen met een concept-plan ziekenhuisvoorzieningen Zeeland. De opdracht van de Werkgroep was een concept-plan ziekenhuisvoorzieningen voor de provincie Zeeland voor te bereiden, teneinde dit b'ij de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne te kunnen indienen. In een inleiding op het thans uitgebrachte rapport wüst de Werkgroep uitdrukkelijk op het feit dat het samengestelde werkstuk slechts een concept wil zjjn daar de definitieve plannen zoveel tijd en studievergen, dat hier door te' veel tijd verloren gaat, gedurende welke de Wet Ziekenhuisvoorzie ningen niet adequaat kan functioneren. „Hieruit volgt", aldus de Werk groep, ,;dat dit concept-plan slechts een voorlopig beeld kan geven van Zeeland, daar de tijd voor een uit gebreide analyse ontbreekt. Dit houdt dan ook uitdrukkelijk in dat de minister aan dit plan niet het formele karakter als door de wet aangegeven, zal geven". De werkgroep heeft in haar studie een achttal onderwerpen aan de or de gesteld, onder andere de proble matiek van te kleine ziekenhuizen. Een proeve van het conceptplan werd aan tal van groeperingen en organisaties toegezonden, onder an dere aan bestuur, directie, staf en personeelsdelegaties van het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee. Uit. het hoofdstuk „inventarisatie" blijkt o.a. dat zich in Zeeland thans 9 algemene ziekenhuizen bevinden met.in totaal 1645 bedden. Wat be treft het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee wordt medegedeeld, dat de minister goedkeuring heeft verleend het huidige aantal bedden met 24 uit te breiden. Optreden bewegings theater in het paleis op de Dam AMSTERDAM, 24-4. In de Burger- zaal, van het paleis op de Dam heeft maandagavond het bewegingstheater (BeWeth) samen met de groep „Multi Medié'' van Bart Stuyf de eerste van drie voorstellingen gegeven. Prin ses Beatrix en prins Claus waren gastvrouw en gastheer op deze avond die werd bijgewoond door leerlingen van de hoogste klassen van de scho len voor voortgezet onderwijs. Voorts waren een aantal personen uitgeno digd die in deze nieuwe kunstuiting geïnteresseerd zijn en beroepshalve hiervoor belangstelling hebben. Het optreden van deze twee groe pen houdt verband met de wens van de koningin om het paleis meer bij het culturele leven van de hoofdstad te betrekken. ALKEMADE, 24-4. De gemeente raad van Alkemade heeft zich maan dagavond uitgesproken tegen fluo ridering van het drinkwater. Het drinkwater wordt geleverd door een waterleidingbedrijf te Boskoop. B. en w. hadden voorgesteld nog geen uitspraak te doen, en eerst alle argumenten van de voor- en tegen standers te bestuderen. De fractie Gemeentebelangen wilde echter wel een uitspraak en na enige discussie bleek'dat de raad unaniem, inclusief het college, tegen fluoridering was. Ten aanzien van Schouwen-Dui veland wordt verder opgemerkt dat veel ervoor pleit Schouwen-Duive land en de Bevelanden tot één regio te bestempelen, waarbij echter een eigen ziekenhuisvoorziening voor Schouwen-Duiveland ter discussie zal moeten blijven. In provinciaal verband wordt een aantal redenen opgesomd om de norm voor behoeftebepaling van het aantal ziekenhuisbedden iets te her zien. Geconcludeerd wordt onder meer dat één ziekenhuis voor Mid den-Zeeland dient te worden afge wezen. Er dient echter in de regio's Walcheren, Zuid- en Noord-Beve land en Zeeuws Vlaanderen tot in tegratie gekomen te worden in de vorm van een streekziekenhuis per regio. Rode Kruis ziekenhuis De gronden waarop het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee in 1971 toestemming heeft gekregen het aantal bedden uit te breiden tot 104 waren de volgende: de geografische ligging van Schouwen-Duiveland, de slechte verbindingen met de omge ving, het groot aantal bejaarden (15,2 het groot aantal toeristen en de kwetsbaarheid van een ver binding (brug naar Noord-Beveland). (Ondanks het feit (aldus een toe lichting), dat de minister (evenals de werkgroep) van oordeel is, dat zie kenhuizen onder de 200 bedden geen optimale medische verzorging kun nen geven, werd op bovengenoemde gronden goedkeuring tot uitbreiding verleend). De werkgroep wil o.ndanks de be denkingen de situatie als een gege ven aanvaarden. Zij is echter wel van mening, dat er buiten de be staande specialismen geen verdere uitbouw moet plaatsvinden. Het bestuur van het Rode Kruis ziekenhuis zal zich volgens de werk groep zeker bewust zjjn van deze bedenkingen. Het zal bovendien dui delijk zijn, zo wordt opgemerkt dat deze problemen in de toekomst gro ter zullen gaan worden en dat straks bij de aanwezigheid van een B-zie kenhuis op niet al te verre afstand een zuigwerking zal gaan ontstaan. „Flank-ziekenhuis" In dit verband wordt door de werkgroep hier het begrip „flank ziekenhuis", geintroduceerd. Hier- bedcelt de werkgroep dat een ziekenhuis, dat niet optimaal kan functioneren of het optimaal func tioneren dreigt te verliezen in een regio, hetwelk een ziekenhuis niet of nog piet kan missen, een samenwer kingsverband dient te hebben met een ziekenhuis, dat op betrekkelijk korte afstand daarvan ligt en wel van voldoende grootte om een opti male medische voorziening te geven. Deze samenwerking dient in een gezamenlijk bestuur tot uiting te ko men, waarbij er van uitgegaan wordt, aldus de werkgroep, dat de zelfstandigheid van het flankzieken huis zo min mogelijk aangetast wordt. De werkgroep is doordrongen van het besef dat er vele bezwaren zul len rijzen: opgegeven van zelfstan digheid, gevoel van afhankelijkheid enz. De werkgroep meent dan ook, dat het grotere ziekenhuis met veel begrip en takt zal moeten optreden. Nadrukkelijk wordt echter gesteld dat bij volledige zelfstandigheid de overheid uiteindelijk maatregelen zal moeten nemen. De werkgroep stelt zich voor dat het Rode Kruisziekenhuis te Zierik zee een samenwerkingsverband zoekt met het nieuwe streekzieken huis op Zuid- en Noord-Beveland in de funktie van een flankziekenhuis. Het ligt in de bedoeling, zo wordt verder meegedeeld, dat de werk groep in 1977 de situatie op Schou wen-Duiveland opnieuw zal bezien en dan een oordeel te geven of het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee dan nog bestaansrecht heeft. „Watertuhi" voor Europa in Limburg ROERMOND, 24-4. Het waterspprt- centrum „Midden-Limburg", dat dooi de ANWB wordt aangeduid als de toekomstige grote watertuin voor een Europese regio, wordt zaterdag 6 mèi, 's middags om 2 uur geopend door mr. dr. C. van Rooy, commis saris der koningin in Limburg. De ANWB voorspelt, dat het aantal bo ten in dit gebied binnen 25 jaar zal zijn gegroeid van 5.000 tot 40. 000. UNICEF-Nederland verzamelde 2 miljoen DEN HAAG, 24-4. Het Nederlands comité Unicef - kinderfonds van de Verenigde Naties heeft in 1971 in totaal ruim twee miljoen bijeenge bracht. Het is in zqn geheel aan de internationale organisatie overge dragen. De grootste bijdrage - f 575.000 - was bestemd voor de kinderen van Bangla Desj. Unicef Nederland heeft verder o.m. f 305.000 verzameld voor een gezondheidsproject in Indonesië. De cabaretier Herman vin Veen is op de laatste bestuursvergadering gekozen tot lid van het bestuur. CAIRO, 25-4. President Sadat van Egypte heeft verklaard dat zijn land ussische vloot in de Middellandse Zee en dat hij de Verenigde Staten tevoren op de hoogte heeft gesteld van dit besluit. Hij deelde dit mee op een bijeenkomst met journalisten en politieke leiders aan de voor avond van zijn vertrek naar de Sowjet-Unie. President Nixon had geantwoord: „ik zoek niet uw vriendschap len koste van anderen en ik weet heel goed dat u een onafhankelijk land bent en dat geen mogendheid het recht geeft zich te mengen in uw zaken", zo meldt het persbureau voor het Midden-Oosten. Dinsdag 25 april Zierikiec Concertzaal, (foyer), 7.30 uur, „Stad en Lande". Huis van Nassau, 20.00 uur, jaarver gadering N.V.V. afdeling Schouwen- Duiveland. Dreischor De Drie Schapen, 8 uur. afdeling Noordgouwe e.o. Plattelandsvrouwen Bond. Middenschouwcn Seharendijke, gemeentehuis, 14.00 uur, vergadering gemeenteraad. Woensdag 26 april Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 7.30 uur, afdeling C.P.B. Hei-v. Ver.-gebouw, 2.30 uur, bejaar denmiddag N.C.V.B. BONN. Het fractiebestuur van de in de oppositie zijnde Westduitse Christendemocratische Unie (C.D.U.) heeft maandag met algemene stem men besloten een constructieve mo tie van wantrouwen tegen de rege ring Brandt in te dienen. De Christendemocratische fractie heeft maandagavond het beslüit van de fractieleiders goedgekeurd. Het besluit werd met algemene stemmen goedgekeurd. Om kanselier Brandt te laten vallen zijn 249 van de 496 stemmen nodig. De oppositie komt daarvoor drie stemmen tekoit (zonder de zondag uit de F.D.P. ge treden Helms). Het is de eerste maal in de ge- TWEEDE KAMER Koekoek en zwaluw BURGH, 22-4. De koekoek is er. Zijn roep werd gehoord in de houtwal voor huize „Oase", de woning van de voorzitter van de Vogelwacht „Schou wen-Duiveland". Het schijnt dat een aantal vogels, en we doelen dan op de trekvogels, zich het eerst gaan melden bij de heer Boot, want de meeste eerste waarnemingen komen uit die hoek. Ook de eerste zwaluw vloog de Westhoek binnen. Dit bericht ontvingen we zaterdagmorgen. AMSTERDAM, 24-4. De oprich ting van de Gemeenschappelijk Cen trale Bank van de al samenwerken de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- bank en de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank zal nog vóór het einde van 1972 een feit kunnen wor den. Dit wordt gemeld in het eerste jaarverlag van de Coöperatieve Raiffeisen-Boerenleenbank G. A. die eind dec. 1970 werd opgericht. Dit in Amsterdam gevestigd instituut vormt de juridische belichaming van de eerste fase van het streven naar een zo volledig mogelijk samengaan van .de twee coöperatieve banken. Het totstandkomen van mogelijke fusies tussen plaatselijke Raiffeisen- banken en Boerenleenbanken in ge bieden, waarin deze beide zijn ge vestigd, zal pas gebeuren wanneer de nieuwe Centrale Bank is opge richt. Wel is in vele gevallen al het advies opgevolgd de onderlinge con tacten te versterken en te proberen tot een onderlinge afstemming van het beleid te komen en een prakti sche sameiiwerking na te streven. In enkele gevallen heeft dit reeds geleid tot het formuleren van een intentieverklaring, waarin de prin cipiële bereidheid tot het aangaan van een fusie in de nabije toekomst tot uitdrukking wordt gebracht. In sommige gevallen zijn in nieuwe kantoren gezamenlijke vestigingen ondergebracht in een gebouw. Kredietverlening De totale kredietverlening aaa de private sector van beide organisa ties is in 1971 gestegen met f 1790 min. (2106 min.). Uitgedrukt in de beginstand is, dat een stijging met 14 procent tot f 14,8 min. Het jaar 1971 werd gekenmerkt, aldus het verslag van de Coöperatieve Raif feisen-Boerenleenbank G.A., door een in vergelijking met het voorgaande jaar zeer sterke groei van de spaar gelden. Afdeling Brouwershaven Plattelandsvrouwenbond BROUWERSHAVEN, 24-4. Dezer dagen kwamen de leden van de Plattelandsvrouwenbond afd. Brou wershaven bijeen. Behalve de aan wezige leden, kon de presidente, mevr. Van Putte, ook de burgemees ter, de heer A. P. Schouwenaar welkom heten op deze avond. In het byzonder werd ook de heer Van Swighem en zyn assistent de heer Sinaar welkom geheten. Uit de mededelingen van de pre sidente bleek dat de afdeling 74 le den telt. Het pótje van „Lief en leed" wordt in het vervolg verzorgd door de dames Hanse-van Splunder en Van Nieuwenhuijze-Wagemaker. De presidente deelde mede dat door de Woningcommissie een boekje is sa mengesteld over de juiste inrichting van zomerwoningen. De afdeling wordt op de Prov. voorjaarsverga dering vertegenwoordigd door mevr. Van Ast-v. d. Schelde. Voor een te houden bijeenkomst over het onder werp: besparing van arbeid in de woning door een praktische indeling en inrichting bleek op het ogenblik geen belangstelling te bestaan. Wel bestond op het ogenblik bij een aan tal dames belangstelling om geza menlijk enige tijdschriften te gaan lezen. Na deze mededelingen gaf de presidente het woord aan de heer Van Swighem die sprak over „Monu menten en Monumentenzorg". In 1975 bestaat de rijksbemoei ing op monumenten 100 jaar. In de Napoleontische tijd was er een enor me inzinking, waardoor een ver waarlozing en verval van monumen ten ontstond. Na deze periode heeft het rijk ingegrepen om het bestaan de zo veel mogelijk te beschermen. In Zeeland Alleen al in Zeeland zijn er de laatste 200 jaar zeer veel monumen ten verloren gegaan. Oude gebouwen hebben hun eigen karakter en geven dat door aan de omgeving. Een van de doeleinden van Monumentenzorg is: het eigene erin te houden, dus alles wat een bepaalde streek her kenbaar maakt, te beschermen en dat betreft niet alleen de grote ge bouwen, maar alles wat een eigen inbreng heeft. Aan de hand van dia's kon men zien wat er zou gebeuren als iedereen maar doet wat hij/zij goeddunkt. Verkrotting van een buurt ontstaat, wanneer men in die buurt een groot gebouw neerzet, dat er helemaal niet past. Na de pauze werd men aan de hand van dia's meegenomen naar het buitenland en zag men verschei dene voorbeelden van aanpassing van de bouw aan het landschap, waardoor een eigen karakter ont staat Tot slot dankte de presidente de heer Swighem voor zijn leerzame causerie onder aanbieding van een boekebon De dames kunnen weer te rugzien op een gezellige en boeiende avond. De presidente dankte een ieder voor zijn komst en wenste een ieder wel thuis. schiedenis van de Westduitse bonds republiek dat de mogelijkheid die de grondwet biedt om een regering te laten vallen, wordt toegepast. Beide partijen zijn ervan overtuigd dat de „constructieve motie van wantrouwen" in hun voordeel zal uitvallen. Brandt zei maandagavond voor de televisie dat de oppositie gebruik maakt van haar grondwettelijk recht Hij zei dat hij voor de Bondsdag zal uitleggen waarom de verdragen met Moskou en Polen moeten worden ge ratificeerd, en dat de coalitie met haar hervormingspolitiek en de ver beterde economische toestand op de goede weg is. Man reed met auto in op ex-vriendin ROTTERDAM, 24-4. De 40-jarige Portugees F. M. heeft gepoogd zijn ex-vriendin, de 27-jarige A. J. B., met zijn auto te overrijden. Het gebeurde in de Korianderstraat, waar de jonge vrouw naar de bushalte liep. Haar Portugese vriend, tegen wie zij eer der had gezegd dat zij geen prijs op zijn vriendschap meer stelde, kwam aanrijden. Hij vroeg of zij met hem mee wilde. Toen de vrouw weigerde, stoof hij met zijn wagen het trottoir op en reed dwars door de heg van een voortuin, waar hij tegen een sta pel tegels belandde. De vrouw vluchtte. Met twee lekke banden trachtte de Portugees nog weg te ko men, maar kwam niet ver. Hij werd door de politie aangehoude'n. Turk ging vriendin te lijf met schroevendraaier ROTTERDAM, 24-4. Overdekt met bloed en verwondingen aan hals, rug en zqde, met een gebroken neus been en een beschadigd oog, zo trof de Rotterdamse politie de 31-jarige Elizabeth G. B. aan in een woning aan de Bomstraat in Rotterdam- Zuid. De man, die haar op deze wijze had toegetakeld, werd even latei- aangetroffen op straat in het weste lijk stadsdeel. Zijn handen en kieren zaten nog onder het bloed. Het bleek de 36-jarige Turkse fabrieksarbei der A. E. te zijn. De politie rekende hem in. Het slachtoffer paste bij kennissen op de kinderen. De Turk verschafte zich toegang tot de woning door het inslaan van een ruit. Met een schroe vendraaier ging hij Elizabeth te lijf en stak haar op diverse plaatsen. Over het motief van zijn daad is niets bekend. Bedrijfsscliool uitgebrand BREDA. 24-4. Maandagmiddag is in Breda in enkele minuten de hou ten bedrijfsvakschool van de machi nefabriek Breda in vlammen opge gaan. Kort tevoren verliet de laatste van de zeventig leerlingen het ge bouw. De directie raamt de schade voorlopig op 250.000 tot 300.000 gul den. Het bedrijf is tegen brand ver zekerd. Donderdag 27 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8.00 uur, Hèrv. Vrouwenvereniging „Wees een Zegen". Haamstede Rusthuis Duinoord, 5 uur, 15-jarig bestaan bejaardensociëteit. Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad. Vrijdag 28 april Zierikzee Zaal Chr. Geref. kerk, 8.00 uur, A.R.- Kiesvereniging. Burgh „Het Wapen van Burgh", 7.30 uur, Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" Cantine op het sportpark, 19.30 uur, alg. ledenvergadering s.v. D.F.S. Bruinisse Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad. Zaterdag 29 april Zierikzee R.K. kerk, 20.15 uur, concert Zierik- zees Kamerkoor en Utrechts Studen ten Begeleidingsorkest. Kraanplein, 13.30 uur, verzamelen voor excursie Jeugd vogelwacht kre- kengebied Ouwerkerk (14.00 uur hek aan de Nieuwedijk). Haamstede Geref. kerk, recreatiezaal, 19.30 uur, jaarfeest C.J.V. Serooskerke Parkeerterrein Stolpweg, 10.00 uur wandeling Schelphoek-reservaat (Jeugd vogel wacht). Zonnemaire V. d. Bijlstraat, 14.00 uur, start Rode Kruis-wandeltocht. Maandag 1 mei Burgh Boeijes Bosch, 16.00-18.00 uur, bar becue t.b.v. kerkrestauratie. Zaterdag 6 mei Serooskerke Dorpshuis, 14.00 uur, tweede Schelp- hoekwahdeltocht. ZIERIKZEE Brand in directiekeet Heden (dinsdag)morgen heeft een brandje schade aangericht aan in ventaris en interieur van een direk- tiekeét van de firma Den Hartogh in plan West. De brandweer was snel ter plaatse aanwezig en bluste de brand, zodat uitbreiding kon worden voorkomen. De brand is waarschijnlijk een ge volg van oververhitting door een brandende oliekachel. BRUINISSE Ludieke opening van „De Krukels" BRUINISSE, 24-4. De opening van de peuterklas „De Krukels' te Brui nisse is een ludieke aangelegenheid geworden. De potentiële „leerlingen" start ten vergezeld van hun moeders, die zich daar een kwartiertje van tevo ren hadden verzameld, om twee uur van af de muziektent, getooid met allerlei soorten hoofddeksels vooral feestmutsen, luid toeterend naar de schoolklas. Bij de schoolklas aangekomen hield mevrouw De Bruin, presidente van de Peuterklasvereniging, een kort toespraakje, waarbij zij zuster De Vries, districts wijkverpleegster Kinderhygiëne aan de moeders voorstelde. Zuster De Vries hield daarna zelf een toespraak, waarin zij het initiatief van de Bruinisser schoolbestuursters prees en het nut van dit initiatief uiteenzette. Onder en door allerlei toestanden van gekleurd crepepapier volgde daarop, voorafgegaan door zuster De Vries en gevolgd door het schoolbestuur en de moeders met de kinderen, een soort kruip-door sluip-door ceremonie, waarmee het schoollokaal in bezit werd genomen De leiding kwam daarbij in handen van de leidster mej. Janny Alster en haar assistente Caty IJzelenberg. Mejuffr. Alster die tevoren bij een medisch kleuterteam heeft gewerkt is door deze opleiding bijzonder ge schikt voor haar nieuwe taak. Toeterend en al spelend telkens nieuwe mogelijkheden ontdekkend, werd de rest van de middag door „de krukels" vol gemaakt. PRAAG. In Tsjecho-Slowakije heb ben de afgelopen drie jaar 1200 jour nalisten hun betrekking verloren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2