AGENDA Los van EJLG.-wijzigingen opteert „A. V." voor mosselkantoor Wandellegioen zorgt voor 30 trimbanen Visserijhavens concentreren in Breskens Astronauten verzamelden schat aan maangesteente Politiemannen contra demonstranten in Emmen Onderscheidingen brandweerpersoneel Bruinisse tijdens „gezellige avond" I Televisiering 1972 voor Mies Bouwman LAATSTE NIEUWS Vergadering „Algemeen Vissershelang" BRUINISSE, 21-4. In de vrtfdag: j.l. gehouden vergadering van de mosselkwekersvereniging Algemeen Vissershelang werden diverse pun ten aan de orde gesteld, die momen teel in de visserij de aandacht vra gen. Een afgevaardigde moest worden benoemd in de z.g. Commis sie Structuurplan Waddenzee, in verband hiermede werd verwezen naar de geslaagde conferentie in Bakkeveen enkele maanden geleden aanwezig was en gesproken werd over de herstructüering van de Wad denzee, onder meet- een mogelijkheid vormend het aantal mosselpercelen op de Waddenzee uit te breiden. De ze zouden een compensatie kunnen vormen, voor het verloren gaan van de mosselkwekerij in Zeeland. Afgevaardigde werd de heer L. de Waal. Er schijnen plannen te be staan, het Productschap voor Vis en Visproducten op te heffen, een en ander zou verband houden met ont wikkelingen in de E.E.G. Enkele taken nu resorterend onder het produktschap zouden dan worden overgeheveld naar het Visserijschap De mosselkwekers hebben daar tegen geen bezwaar, in zoverre dat men wenst dat de gang van zaken dezelfde blijft als tot nu toe, d.w.z. dat het Mosselkantoor in Bergen op Zoom blijft werken. Door de levering te laten lopen over het Mosselkan toor, is de mosselkweker altijd zeker voor zijn geleverde mosselen beta ling te ontvangen. Dit zou misschien niet het geval zijn als de kweker zijn geld moest ontvangen van de handelaar. Onder de huidige regeling moet de mosselhandelaar eerst zjjn aan kooppenningen storten bij het Mos- selkantoor, eer hjj zjjn beschikking krijgt over de gekochte mosselen. In het afgelopen seizoen 1971-72 werden de heffingen ten bate van het Mosselfonds drie keer vastgesteld Begonnen werd met f 2,- per ton, spoedig werd het f 4,- per ton en in de loop van december werd het f 6,- per ton. Deze laatste heffingsverhoging van f 2,_ per ton is inmiddels gean nuleerd omdat deze aan de kwekers is teruggegeven. Gevraagd werd hoe men wenst dat nog in het fonds ach tergebleven gelden werden verdeeld. De voorkeur werd uitgesproken voor een trapsgewijze i*egressie, d.w.z. dat nu eerst moet worden uit gekeerd, de heffing die van f 2,- naar f 4,- is opgevoerd. DEN HAAG, 23-4. De nationale Trim-wandeldag, die zaterdag onder aus piciën van de Nederlandse Sport Federatie (N.S.F.) en de gezamenlijke wan delsportbonden in Nederland is gehouden, heeft een totaal van 225.000 wandelaars opgeleverd. Tezamen legden de enthousiaste tippelaars volgens een berekening van de N.S.F. een totale afstand af van ruim 2.250.000 kilo meter oftewel 6 maal een reis naar de maan. Ze zorgden er tevens voor dat ons land er in de komende maanden 30 trimbanen bij zal krjjgen. De wandelaars startten zaterdag op ruim 900 startplaatsen en - op een enkele uitzondering na - liepen alle deelnemers de voorgeschreven tieh kilometer uit. Opvallend was het grote aantal gezinnen, dat aan dit evenement deelnam, daarbij in hakend op het motto van het wan delfestijn „Trim met het hele gezin". De organisatoren toonden zich za terdagavond tevreden over het aan tal wandelaars. „Tenslotte hadden we geen enkele indicatie", aldus de woordvoerder van de N.S.F., nog de vraag of het een wandeldag dan wel een algemene trimdag moet worden. Van de f 225.000, die de trimdag za terdag opleverde (iedere deelnemer moest f 1,— betalen), blijft netto circa f 160.000 over, waarvan in to taal 30 nieuwe trimbanen kunnen worden aangèlegd. Zeeuwse Staten: MIDDELBURG, 21-4. De Provin cial e Staten van Zeeland hebben vrijdag met 29 stemmen voor en 12 tegen een motie aangenomen, waar in er bjj G.S. op wordt aangedron gen dat elke mogelijkheid wordt aangegrepen de Zeeuwse visserijha vens in Breskens te concentreren. Deze motie sluit aan bij de conclu sie die G.S. van Zeeland hebben neer gelegd in een mededeling aan de sta ten. Zij baseerden de keuze van Bres kens op hét onlangs uitgebrachte rapport van de studiecommissie Vis serijhaven Zeeland. Argumenten G.S. van Zeeland hanteerden als argumenten: de investeringskosten van da^iaven in Breskens, die lig plaats medt' aan 75 schepen, zijn aan zienlijk lager dan in Vlissingen, na melijk respectievelijk 1,7 miljoen en 10 miljoen gulden. Vervolgens zal een geconcentreerde vissershaven mét moderne, aan de eisen van de tijd voldoende wal-accomodatie in Breskens, een gunstige invloed heb ben op de regionale économie van West-Zeeuws-Vlaanderen, een deel van de provincie Zeeland dat uit structureel oogpunt gezien verster king nodig heeft. Mét de motie van de staten wor den de protesten van de Arnemui- dense en Vlissingse vissers van de hand gewezen. Zij hadden G.S. laten weten er helemaal niets voor te voe len in Breskens te gaan mijnen. HAAMSTEDE, 22-4. Er was vrijdag middag geen gelukkiger meisje op Haamstede dan Desirée Sorgedrager, die het presteerde om geheel zelf standig een slagzin samen te stellen die in de ogen van een deskundige jury, de beste was van Nederland. De eerste prijs dus voor deze leer linge van de Chr. Nat. school, die voor de uitreiking van deze prijs een half uurtje eerder uit school mocht. De wedstrijd tvas uitgeschreven door de N.V. J. H. Rooster en Zoon te Rotterdam, die o.a. in haar produk- ten Chap Stick voert. De prijs werd haar uitgereikt door de directeur van Nieuwe leveringsvoorwaarden Intussen moet men alweer gaan denken aan nieuwe leveringsvoor waarden. In de eerste plaats achtte men vaststelling vah de nieuWe mi nimum prijs op f 16,- gewenst. Ook de mosselvisserij kent zijn prijsstij gingen die door een nieuwe mini mum prijs (f 2,- per ton) zouden kun nen worden opgevangen. De bepaling in de kwaliteitseisen over het z.g. stukstal werden alge meen overbodig en „lastig" voor de kweker genoemd. Opheffing van deze kwaliteitseis, was een eenstem mige wens. Het Mosselfonds heeft in het af gelopen seizoen, zijn nut en zijn doel matigheid bewezen. Het blijkt eigen lijk in de praktijk twee funkties te hebben, een marktordenende en een sociale. Men kwam tot de conclusie dat de marktordenende funktie van het fonds toch eigenlijk prefereert bo ven de tweede taak, hoewel voor de tweede funktie c.q. de sociale faktor niet geheel moet verdwijnen. Over de datum waarop het Mossel fonds weer moet gaan funktioneren was geen eenstemmige mening. De rondvraag Bij de rondvraag vestigde de heer L. de Waal de aandacht, op een facet van de besprekingen in de Concert zaal te Zierikzee. Hij zou wettelijk geregeld wilen zien, dat een op de z.g. „wachtlijst" staande kweker, tot liquidatie zou mogen besluiten, zodra hij dat zelf wil. Hij meende op de vergadering gehoord te hebben, dat er een bepaalde datum is gesteld, na welke het niet meer mogelijk is te liquideren, de heer De Waal vond dat de toestand voor een bepaalde kweker zodanig kan veranderen, dat hij op zijn oorspronkelijk standpunt, met het bedrijf voort te gaan, wil terugkomen. Verschuiving van de „jaren" waar uit een bepaald gegeven voor de Deltaschadewet wordt afgeleid (1962- 1968) achtte men niet gewenst. Als alternatief zou alleen uitbreiding van de jaarcyclus in aanmérking mogen komen. Geprotesteerd werd tegen de pachtverhoging van de Waddenzee percélen, terwijl de voorzitter dhr. W. Okkerse lof werd toegezwaaid voor zijn ingezonden sttik in een re gionaal blad, waarin hij protesteerde tegen bepaalde wat ongenuanceerde uitlatingen van burgemeester Smith, (ex Goedereede) en waarin hij de zaak had rechtgezet. Beeldjes gevonden uit het Middensteentijdperk BORGER, 22-4. Be Drenthse land bouwers B. en G. legers hebben in een zandkop van een aardappelveld een beeldje van een oer-bison ge vonden uit het midden-steentydperk, 8000 jaar voor Christus. Het is het eerste dat in de Drenthse bodem is aangetroffen. In het midden-steen- perk kwamen in Drenthe vele oer- bisons voor. Het beeldje wordt op genomen in de collectie van de amateur-archeoloog Tjerk Verma ning, die in Smilde een museumschip heeft. Pantserwagens bij Indonesische ambassade DEN HAAG, 22-4. De bewaking van de Indonesische ambassade in Den Haag is in de nacht van vrijdag op zaterdag aanzienlijk verzwaard. Op de stoep van het gebouw aan de Tobias Asserlaan zijn twee pantser wagens met geschut opgesteld. De volledige bemanning is steeds op de wagens paraat. De straat voor de am bassade is voor het verkeer afgezet met dranghekken, gehelmde en met karabijnen gewapende politieman nen staan er op post. HOUSTON, 23-4. De Amerikaanse astronauten Young en Duke hebbén zaterdag tijdens hun tweede werkperiode op de maan een omvangrijk programma afgewerkt. Ze vertoefden zéven uur en twaalf hiinuten buiten de maanlander - een nieuw duurrecord - en verzamelden een schat aan maangesteente die de geleerden op aarde deed watertanden. De belangstelling gaat vooral uit naar het kristallijn gesteente dat de ruimtevaarders op de helling van de 500 meter hoge berg „Stone" verzamelden. Men hoopt hierdoor te weten te komen over ontstaan en ouderdom van de maan. Het was met de maanjeep ongeveer een halfuur rijden naar de „Stone", die de astronauten kuchend en stuivend beklommen. Ze vulden verscheidene zakken met brokken steen," namen bodem monsters en maakten foto's. Op weg naar de berg waren ze een manshoog en circa twee meter breed rotsblok tegengekomen waar ze op aanwijzing van de geologen in Houston stukken afhakten. De astronauten waren ook zaterdag weer in opperbeste stemming en uiterst enthousiast. Young had best nog wat langer door willen gaan met het verzamelen van stenen, maar Duke herinnerde hem eraan dat „er nog iets moet worden overgelaten voor de „ApoIlo-17" die in december van start gaat. N.V.V. verstuurt telegrammen EMMEN, 21-4. De Industriebond N.V.V. heeft telegrammen gestuurd naar de burgemeester van Emmen en de commissaris der koningin in Drente, waarin deze bond zegt „met afschuw kenhis te hebben genomen van het krachtdadig optreden van een groot aantal politiemannen te genover demonstranten die hun soli dariteit wilden betuigen met staken de werknemers bij Peiger". Het was vrijdagochtend tot een treffen gekomen, omdat, volgens de politie, 150 tot 200 werknemers uit andere bedrijven de werkwilligen bij Peiger - waar al enkele weken door een aantal werknemers wordt ge staakt - wilden beletten het bedrijf binnen te gaan. Het posten voor de poort komt dagelijks voor. De onge veer 30 ontslagen werknemers had den vrijdagmorgen hulp van bijna 200 man uit andere bedrijven. Rustig jaar voor reddingmaatscliappij BOTTERDAM, 21-4. Na enkele re- cord jaren had de Koninklijke Zuid- Hollandsche Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen in Rot terdam het in het afgelopen jaar rustig. Werden in 1970 179 personen op het water gered, in 1971 waren het er maar 66. „Het fraaie en vooral rustige weer, dat zich ook in de herfst handhaafde, is", zo schrijft de maat schappij in haar zojuist verschenen jaarverslag, „wellicht debet aan de ze kwantitatieve vermindering in onze noodzakelijke reddingsactivi teiten". De boten van de maatschappij on-« dei*namen vorig jaar 69 tochten voor redding of hulpverlening. Hiervan waren er zes ten behoeve van- zee schepen, 7 voor vissersschepen, 16 voor het aan wal brengen van ge wonden of zieken, 12 om diverse re denen en 25 voor watersportbeoefe naren. Bij 32 'tochten werden 66 per sonen behouden aan wal gebracht. Van hen behoorden 38 tot de catego rie watersporters. Dit is 58 procent. Verdachte van „strand- moord" aangehouden AMSTERDAM, 22-4. De politie heeft de 34-jarige Amsterdammer J. J. J. in Haarlem aangehouden, op verdenking van moord op de 42-ja- rige Zandvoortse bar-eigenaar H. J. Maertens. De arrestant heeft bekend Hij is na aanhouding naar het po litiebureau in Zandvoort gebracht. Rooster N.V., de heer J. H. Hupkes, terwijl de reclamechef, de heer W. van Katwijk, haar nog eens de mo gelijkheden en aantrekkelijkheden van Mallorca, waarbij ook haar va der en moeder meemogen, uitlegde. Desirée had gerekend op een tasje met cosmetische inhoud, doch dit buitenkansje ging haar begrip te bo ven. Feest dus in huize Sorgedrager, waar velen even de hand kwamen schudden van het meisje dat won met de slagzin: „Gevolgen van kou en wind, verwijnen met Chap Stick gezwind". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BRUINISSE, 22-4. Vorige week kwam het brandweerpersoneel ver gezeld van diverse echtgenotes in het recreatieoord Stoofpolder te Bruinisse bijeen voor het jaarlijkse gezelige avondje, dat men als team pleegt te houden. In zijn openingswoord wees de commandant, de heer C. Deurloo, op de vriendschapsband die 'tussen de leden van de brandweer is ontstaan en die zeker ook het werk op vrij willige basis ten goede komt, omdat men vooral als brandweerman op el kaar moet kunnen vertrouwen. Hij herdacht met weemoed het overlij den van de heer A. Jumelet in 1971; vele jaren was hij een zeer gewaar deerd lid van de ploeg, die altijd een kwinkslag gereed had en op avon den als deze, excelleerde door zijn geestigheid en humor, die altijd een mild karakter had. Verheugd was hij over de aanwezigheid van de oud ploegleden J. J. Capelle en P. Haak. Wethouder W. van Gilst is altijd een gewaardeerde gast bij de oefe ningen. Hij woonde uiteraard ook deze avond bij. Ook wethouder Ju melet was enige 'tijd als gast aanwe zig en ook dit werd door de voorzit ter gewaardeerd. Onderscheidingen Wethouder Van Gilst reikte ver volgens de onderscheiding uit voor YlVz jaar trouwe dienst, aan de he ren Jac. Littooy en D. van Duiven- dijk, die deze mijlpaal juist dezer dagen hebben bereikt. De heer Joh. Schults had al een langer dienstverband. Ook hem werd alsnog het brandweer-kruis uitge reikt en op de revers gespeld, terwijl ook dé bijbehorende oorkonde aan de drie jubilarissen werd overhandigd. Wethouder Van Gilst deed dit als- loco-burgemeester, hield daarbij de gebruikelijke speech, zich verheugd tonend over de vriendschapsband die de leden onderling bindt, maar ook over de verhouding brandweer-ge meentebestuur. Over aanvulling van het korps is er altijd een uitstekend overleg, alles wordt gedaan om de juiste man op de juiste plaats te krijgen. Geluk kig zijn er weinig echte branden. Dat in oudejaarsnacht ook nog dienst ge daan moet worden is een de laatste jaren steeds terugkerende noodzake lijkheid, die de heer Van Gilst be treurde, maar hij prees toch de be reidheid om dan aan te treden en op te treden. Met een opwekking de oefeningen regelmatig bij te wonen, want daardoor maakt Bruinisse op de regionale wedstrijden een steeds beter figuur, eindigde spreker. Men was daarna nog enige tijd gezellig bijeen met muziek van de Lejo's Volgens de politie wilden de man nen niet voldoen aan het verzoek van een inspecteur van politie om de weg vrij te maken. De districtsbe stuurder van de Industriebond NVV, de heer A. Langenbeek, zou de werk nemers ook niet hebben aangespoord weg te gaan. De politie greep toen in met onge veer 30 man. Er werd gebruik ge maakt van de wapenstok. Boerderij uit 19e eeuw Door brand verwoest STOLWIJK, 23-4. In een half uur tijds is de negentiende-eeuwse boer derij van de landbouwer A. Grave- land te Stolwijk door brand ver woest. De brand brak zaterdagavond om streeks half zeven uit en het vuur had ongeveer een half uur nodig om de boerderij, dat een rieten dak had, in de as te leggen. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. Men heeft nog kans gezien het vee te redden. De schade wordt op ongeveer f 150.000 geraamd. De eigenaar is tegen brandschade ver zekerd. Mail bekent wurging HEERLEN, 22-4. De 20-jarige C. B. uit Waubaeh heeft zaterdag te genover de politie bekend een man uit Nieuwenkagen (bij Heerlen) te hebben gewurgd. Hü zei dit te heb ben gedaan nadat hy onder invloed van alcohol een hevige ruzie met het slachtoffer had gekregen. Het lijk van de gewurgde man, de 33-jarige W. S„ uit Nieuwenhagen, werd in de nacht van vrijdag op za terdag door een voorbijganger in Nieuwenhagen achter een struik aangetroffen. Enkele uren later hield de politie B. aan. Jongen onder zand bedolven en gestikt KAATSHEUVEL, 23-4. De veer- tienjarige Johannes M. Kerssenmey- er uit Schiedam is zondagmiddag ty'dens het spel in de bossen bjj Kaatsheuvel onder het zand bedol ven en door verstikking om het leven gekomen. De jongen was met vriendjes een schuilplaats aan het graven onder enkele betonnen platen, voor het ge val het zou gaan regenen. Direct na dat zijn twee vrienden uit de schuil plaats gekropen waren stortte deze in. Voor Johannes was er toen geen redding meer mogelijk. De Rijkspoli tie te Kaatsheuvel heeft nog ge tracht via mond op mond-beademing de levensgeesten op te wekken. Tournee-bus van het Concertgebouworkest aangereden DEN HAAG, 23-4. Een van de bus sen, waarmee het Concertgebouwor kest op zijn tournee door West-Duits- land reist, is zaterdag vroeg in de middag op de autosnelweg München -Stuttgart van achteren aangereden door een met brandbare vloeistof ge laden tankwagen. Hoewel de materiële schade aan zienlijk werd genoemd, liep geen der leden van het Concertgebouworkest letsel op. AMSTERDAM. 22-4. De gouden televisiering. 1972 is zaterdagmiddag uitgereikt aan Mies Bouwman in het Amsterdamse Ocurahotel. De winna res was door de lezers van het weekblad Televizier gekozen als de beste presentatrice met haar quiz- programma 1 van dc 8. Leen Timp, de echtgenoot van Mies Bouwman, won in 1967 de ring als regisseur van het programma „Zo is het toevallig ook nog een keer". Andere ringen gingen onder meer naar Toon Hermans, de Fabel tjeskrant, Eli Asser (Het Schaep met de vijf poten) en Willy van Hemert (De Kleine Waarheid). Maandag 24 april Haamstede Hotel Bom, 20.00 uur, vergadering V.V.V. Burgh-Haamstede. Dorpshuis, 7.30 uur bijeenkomst brandweer. Dinsdag 25 april Zierikzee „Hotel Van Oppen", 10.00 uur, aan vang provinciale dag U.V.V. provin cie Zeeland. Concertzaal, (foyer), 7.30 uur, „Stad en Lande". Huis van Nassau, 20.00 uur, jaarver gadering N.V.V. afdeling Schouwen- Duiveland. De Drie Schapen, 8 uur, afdeling Noordgouwe e.o. Plattelandsvrouwen Bond. Middenschouwen Scharendijke, gemeentehuis, 14.00 uur, vergadering gemeenteraad. Woensdag 26 april Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 7.30 uur, afdeling C.P.B. Donderdag 27 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8.00 uur, Herv. Vrouwenvereniging „Wees een Zegen". Haamstede Rusthuis Duinoord, 5 uur, 15-jarig bestaan bejaardensociëteit. Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad. Vrijdag 28 april Burgh „Het Wapen van Burgh", 7.30 uur, Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" Cantine op het sportpark, 19.30 uur, alg. ledenvergadering s.v. D.F.S. Bruinisse Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad. Zaterdag 29 april Zierikzee R.K. kerk, 20.15 uur, concert Zierik- zees Kamerkoor en Utrechts Studen ten Begeleidingsorkest. Kraanplein, 13.30 uur, verzamelen voor excursie Jeugdvogelwacht kre- kengebied Ouwerkerk (14.00 uur hek aan de Nieuwedijk). Serooskerke Parkeerterrein Stolpweg, 10.00 uur wandeling Schelphoek-reservaat (J eugd vogel wach t) Staatssecretaris gaf les AMSTERDAM, 22-4. Staatsse- cretaris H. J. L. Vonhoff van C.R.M. heeft in het Rijksmu seum in Amsterdam een uur lang zijn oude beroep uitge oefend: geschiedenisleraar. - Als leerlingen fungeerden ge schiedenisstudenten van een pedagogische academie in Am sterdam. De staatssecretaris wees de toekomstige leraren op het belang van museumbe- zoek in combinatie met ge schiedenislessen. Hierdoor krij gen de leerlingen volgens hem een veel betere indruk van de maatschappij in desbetreffen de perioden. Het moet niet zo zijn dat één leraar tegen het eind van het schooljaar twee klassen op sleeptouw neemt en even langs alle afdelingen van een museum rent. Hij hoopte dat museumbezoek meer in het lesprogramma wordt ingepast. Noordvietiiamees offensief SAIGON, 24-4. De Noordviétname- zen zijn in de nacht van zondag op maandag hun verwachte grote offen- seif in het centrale bergland van Zuid-Vietnam begonnen. Reeds verscheidene weken werd er hevig gevochten in de bergen ten oosten van de grenzen met Laos en Cambodja en ten westen van ver keersweg no. 14, die van Dakto naar Kontoem, de hoofdstad van de ge lijknamige provincie, loopt. Bomaanslagen op drie Philips-gebouwen EINDHOVEN, 24-4. Bij drie Phi lips-gebouwen, resp. in Rotterdam, Hilversum en Baarn, hebben zich in de nacht van zondag op maandag ontploffingen voorgedaan die het karakter van een bomaanslag dragen. Alle drie de ontploffingen vonden plaats tussen 3 en 4 uur. In alle ge vallen is sprake van lichte materiële schade. De drie gebouwen zijn: de vesti ging van de technische dienst aan de Parbentierweg in Rotterdam, een ge bouw van de telecommunicatie-in- dustrie aan de Jan van der Heijden- straat in Hilversum en het kantoor Hoogwolde van de fonografische in dustrie in Baarn. De schade beperkt zich voorname lijk tot een aantal gesneuvelde rui ten, aldus de persdienst van Philips. De politie heeft de zaak in onder zoek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2