TIJDELIJK uan 98 uaor Jaap ten Oever's nieuwe leven voor de slanke lijn Internationale concerns en regeringen BLIK DOOR HET WERELD Flitsen uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2l april 1972 Nr. 21069 Het AKZO-drama heeft verschei dene politici, met name oppositie leider Den Uyl, tot opmerkingen ge bracht dat de regering het een of an der had kunnen en moeten doen om te voorkomen dat het tot massa-ont slagen kwam. In zekere zin hebben regeringen mogelijkheden op dit ge bied. Uit Den Haag valt zeer zeker pressie uit te oefenen, zeker als daar bij niet alleen de dreigende stok ge hanteerd wordt maar bovendien een lokmiddel - doorgaans in geldelijke vorm - wordt gebruikt. In het verleden is dit ook enige malen geschied. Wat met de Neder landse werven is gebeurd bijvoor beeld is bepaald niet alleen beslist in de direktiekamers van de kon- kurrerende konserns, maar voor een groot deel op het departement. De moeilijkheid is echter in geval len als AKZO dat dit geen Neder landse bedrijven meer zijn, zelfs met eens meer Europese maar werkelijk wereldkoncerns. En dan wordt het uitoefenen van regeringsinvloed aan zienlijk moeilijker, ook al bevindt het hoofdkwartier van zo'n koncern zich haast in het pand naast het mi nisterie. Eenwording Het geval-AKZO bijvoorbeeld heeft te maken met ontslagen en bedrijfs sluitingen in Nederland, België, Duitsland, Ierland, Zwitserland en waarschijnlijk nog een aantal lan den. Wel kunnen we stellen dat het overwegend deel van de bedrijfsak- tiviteiten binnen de E.E.G. valt, ze ker in de uitgebreide Euromarkt. En dan zou er een mogelijkheid zijn om invloed op de bedrijfspolitiek uit te oefenen door een Europees orgaan. Echter, juist in dit opzicht is de E.E.G. nog steeds ondermaats uitge rust. Er zijn geen gezagsinstanties van enige betekenis en ze zouden er ook niet kunnen zijn doordat er zelfs geen gemeenschappelijke doelstellin gen bestaan in een dergelijke opzet. Het is onzin om te beweren dat de zogenaamde mul ti-nationale kon- cerns zonder meer kunnen doen en Advertentie HILVERSUM. De Blue Diamonds, midden Frits Lambrechts en Anneke Konings vormen tezamen de KRO- ploeg voor het Songfestival te Knok- ke, onder leiding van Nico Holtrop. Onder het motto: „K.R.O., naar Knokke" vond inmiddels de presen tatie plaats in de KRO-studto te Hilversum. laten wat ze willen, ongeacht wat re geringen ivenselijk en noodzakelijk achten. Maar het feit van hun multi- nationaliteit geeft hen wel een aan tal extra-kansen door het feit dat zij in dit opzicht beter georganiseerd zijn dan de regeringen zelf. Een reden te meer om het aandrin gen op veel grotere eenwording van de zes en eigenlijk al tien E.E.G.- landen te beschouwen als meer dan gezever van idealisten - het is sim pel en praktisch noodzaak. DUSSELDORF. De lage water stand gedurende de laatste weken in de Rijn heeft de kritieke toestand waarin deze rivier voortdurend blijft verkeren duidelijker dan ooit aan getoond, zo heeft de werkgemeen schap van Westduitse waterleiding bedrijven tijdens een ledenvergade ring in Düsseldorf vastgesteld. ATHENE. Het Griekse kolonels bewind is woedend op de Westduitse ambassade in Athene, die de ver zetsstrijder professor Georgios Man- gakis dit weekeinde enkele uren na diens „voorlopige ontslag" uit de ge vangenis, het land uit heeft geholpen. DJAKARTA. In (ie Indonesische hoofdstad Djakarta bevinden zich nog steeds communisten, ook vindt er nog altijd communistische infil tratie plaats, zo heeft de militaire commandant van Djakarta generaal majoor Poniman verklaard. BELGRADO. Ambtenaren van de Zuidslavische gezondheidsdienst hebben het federale parlement in Belgrado laten weten dat men de pokkenepidemie in Zuid-slavie nu onder controle heeft. SANTIAGO. Israël heeft woensdag op de Unctad-conferentie in Chili de stichting voorgesteld van een vredes- fonds voor het Midden-Oosten als in leiding tot een vredesregeling in het conflict met de Arabische landen. Het hoofd van de Israëlische delega tie, Gideon Rafaël, zei dat de deel nemende landen een aanzienlijk per centage van hun bewapeningsbudget in dat fonds zouden moeten storten. SAIGON. De Amerikaanse escorte jager „Hamner" is maandag aange vallen door twee Noordviétnamese motortorpedoboten, zo heeft het Amerikaanse opperbevel in Saigon donderdag meegedeeld. Een van de boten verdween van het radarscherm en is vermoedelijk gezonken, de an der waarschijnlijk beschadigd. CARDINGTON'. Het eerste lucht- schip dat sinds ruim twintig jaar in Engeland is gebouwd, heeft woens dag zware schade opgelopen. Good year die de 65 meter lange „Europa" heeft gebouwd, hoopt dat het lucht schip over één tot twee maanden weer bruikbaar zal zyn. ATHENE. De Westduitse ambassa deur in Griekenland, Peter Limbourg heeft een hartaanval gehad. Artsen schreven de oorzaak aan recente te drukke werkzaamheden toe, en heb ben de ambassadeur rust voorge schreven. BEIROET. „Revolutionaire strij ders" zouden vorige week een mis lukte aanslag hebben gepleegd op het leven van kroonprins Hassan van Jordanië, broer van koning Hoessein. WASHINGTON. In Nevada is een ondergrondse kernproef van nog geen 20 kiloton (equivalent van 20 duizend ton t.n.t.) gehouden. MOSKOU. Met Mao Tse Toeng 2al ook het maoïsme in China sterven, zo meent het weekblad „Literaire Gazet". De Chinese leiders zien dat ook in: dat blijkt uit het in ere her stellen van culturele werken die tij dens de „culturele revolutie" van Mao werden verboden. ATHENE. Zes vooraanstaande po litici en juristen in Athene hebben in een gemeenschappelijke verkla ring bij gelegenheid van de vijfde verjaardag van de militaire staats greep van 21 april 1967, gepleit voor niet-aflatende strijd voor het herstel van de democratie en de vrijheid in Griekenland. LONDEN. Bangla Desj is het 31 ste lid van het Gemenebest gewor den. De secretaris-generaal, Arnold Smith, heeft in een communique meegedeeld, dat het overleg over de toelating is afgesloten en dat hij ver heugd is over het positieve resul taat daarvan. HANNOVER. De 24-jarige Joego slaaf Ejoep Hodzaj die een maand geleden in Hannover voor vrees voor een pokkenepidemie en quarantaine van zevenhonderd burgers zorgde, is uit het ziekenhuis ontslagen. DAR ES SALAAM. De laatste man van de groep die op 7 april de leider van Zanzibar, sjeik Abeid Karoeme, om het leven heeft gebracht, is in een vuurgevecht met de politie ge dood, zo is officieel in Der es Salaam bekend gemaakt. WASHINGTON. Engeland heeft er in toegestemd zijn militaire strijd macht in Brits Honduras te reduce ren en de terugtrekking van een deel der Britse strijdkrachten uit Hondu ras te laten controleren door een waarnemer van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS). LONDEN. In een stille straat bij de grens tusseh Ulster en de Ierse republiek is het geboeide lijk van een doodgeschoten man gevonden. Hij zou een slachtoffer van de „rechtspraak" van het Ierse Republi keinse Leger zijn. VRIJDAG 21 APRIL. NED. I: 10.45 Schooltelevisie18.15 Apollo 16; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Confrontatie; 19.30 Com nu met sangh; 19.50 Tenslotte 20.00 Journaal; 20.21 Bijpraten met Biesheuvel; 20.30 De Versierders; 21.20 Televizier Supplement; 21.40 Voor de vuist weg; 22.50 Journaal 22.55 Teleac. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Kleine mensen, grote wensen; 19.30 Vakantiewaarheen? 20.00 Journaal; 2(h21 Cousin Bette; 22.00 Concours hippique; 22.25 Uit de kunst; 22.55 Journaal23.00 Den Haag vandaag; 23.05 Concours hippique. ZATERDAG 22 APRIL. NED. I( De documentaire „Stil staan bij vooruitgang" waarvoor ca meraman Jan Schaper magnifieke beelden schoot, biedt de kijker een kijkje vanuit de lucht op landen als Venezuela, Bali, Suriname en Indo nesië. Aandacht vraagt Jan van Hil- lo o.m. voor het karteringswerk zelf, voor diamantzoekers en voor het probleem van overbevolking. Na dit. alles een finale van Zeskamp. In de eindstrijd treden in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy de tot het laatst toe overgebleven ploegen van Venray, Ridderkerk en IJsselsein aan. Het, programma wórdt gepresenteerdTdöor Dick Passchier en muzikaal opgevro lijkt door de Cresent City Jazzband. Voor het nieuws van acht uur Zwer ven met Swiebertje. Swieb heeft er genoeg van. Hij is nu lang genoeg honkvast geweest. Er is echter een meisje dat zijn plannen om te gaan zwerven torpedeert. Het middagpro gramma omvat NCRV's Kijkkast met naast Babar en het Mannetje van de klok een nieuwe serie over dieren en Orimoa. Tot slot van de avond Sipke van der Land met „Je kunt het geloven of niet", een programma m.m.v. het Rotterdams Jongenskoor onder leiding van Freek Velders. NED. II. Hans Engelman en Rudolf Spoor doen 's middags aan de hand van filmbeelden verslag van de tweede maanwandeling. Van de maan vervolgens een duik naar beneden, naar Praag om precies te zijn, waar vandaag door Russen en Zweden ge streden wordt in het kader van de Wereldkampioenschappen ijshockey. Hierna een portie sport om de Euro pese kampioenschappen tafeltennis. De VARA verzorgt de avonduitzen dingen. Deze omroep begint de avond met een aflevering van Coronation street. Dan met een sprong over het nieuws heen voor „Nieuwe verdor ven vrouwen": twee stuks ditmaal moeder Edmunds en haar huishoud ster mrs. Boding die samenzweren tegen Christiana Edmunds, een jon ge vrouw, die angstvallig in het ouderlijk huis wordt vastgehouden. Na door Achter het nieuws op be langrijke aktualiteiten geattendeerd te zijn, wacht de kijker om half tien amusement van de bovenste plank in „Kort en Klein". Als VARA-aktivi- teit de vertoning van de film „De Noord 20-29", een half uur durende rolprent van Frans Bromet. Na het bulletin van de nieuwsdienst op nieuw beelden van de wereldkampi oenschappen ijshockey. ZATERDAG 22 APRIL. NED. I: 10.30 Teleac16.00 Nieuws; 16.02 Kijkkast; 16.30 Orimoa; 17.30 Teleac; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Zwerven met Swieber tje; 20.00 Journaal; 20.20 Zeskamp; 21.35 Stilstaan bij vooruitgaan; 22.35 Je kunt het geloven of niet; 23.00 Journaal, NED. II: 14.15 Apollo 16; 14.55 IJs hockey; 18.39 Tafeltennis; 18.45 Fa beltjeskrant; 18.55 Nieuws19.05 Co ronation street; 20.00 Journaal; 20.20 Verdorven vrouwen; 21.10 Achter het nieuws; 21.35 Kort en klein; 22.15 De Noord 20-29; 22.45 Journaal22.50 IJshockey. ZONDAG 23 APRIL. NED. I. Ad Langebent heeft van avond laat een uitgebreid gesprek met mgr. dr. J. M. Gijsen, de nieuwe bisschop van Roermond. In „Inter view" wil Ad Langebent proberen de meningen en gedachten van mgr. Gij sen bij de kijker te laten overkomen. De dag begint 's rporgens met een eucharistieviering vanuit de kerk van de H. Adelbert te Delft, 's Middags de gebruikelijke programma's rond een uur of vijf te onderbreken voor een samenvatting van de derde maanwandeling. 's Middags ook een reportage uit Santiago over de derde Wereldhandelsconferentie de Unc tad III, met in aansluiting daarop Aart Staartjes met een bijbelvertel ling. Als verbindingsstuk tussen middag- en avondprogramma fun geert de cursus Esperanto. Na de fa bel het laatste deel van „Horen en zien over Israël". Om half 8 KRO's Wereldcircus met een indrukwek kend aantal artiesten. Voor sterke staaltjes zorgen ook Pete Duel en Ben Murphy maar dan in de afleve ring De Cupido's uit de serie Alias Smith and Jones. Rest ons hierna nog een Johnny en Rijk-show, het interview met bisschop Gijsen en een uitzending over de bevolkingstoena me, een programma te brengen door het Humanistisch Verbond. NED. II. Ne NOS gaat vanavond uitgebreid in op de internationale dirigentencursus die zij vorig jaar hield. Van de cursus van vorig jaar, waarbij de Amerikaan Dean Dixon en de van eigen bodem Paul Hup- pers docenten waren, maakte Jos Odufré een documentaire, die tussen Studio Sport deel twee en een recht streeks verslag van het vertrek van de maansloep van de maan de lucht ingaat. Een goede partij gezocht, de aflevering van vanavond van Oh mijn papa, zit ingeklemd tussen Pa- noramiek en Studio Sport 2. Pippi ziet kans haar vader uit de handen van de zeerovers te halen. Het kost haar heel wat moeite. Daarmee zijn niet alle moeilijkheden opgelost, want de rovers zijn achter de gehei me bergplaats van de schat geko men. Direct na Pippi Studio Sport I. ZONDAG 23 APRIL. NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 14.00 Teleac; 15.00 Nieuws; 15.02 Weekjournaal; 15.22 Openbaar kunst bezit; 15.37 NOZ; 17.20 De wereld ïn Santiago; 17.30 Woord voor woord; 18.20 Teleac; 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Horen en zien over Israël; 19.30 Wereldcircus; 20.20 Nieuws; 20.25 Alias Smith and Jones21.15 Johnny en Rijk; 22.05 Interview22.35 Hu manistisch verbond; 22.45 Journaal. NED. II: 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Nieuws; 19.05 Pippi Langkous; 19.30 Studio Sport; 20.20 Panoramiek; 20.45 Oh mijn papa; 21.10 Studio Sport; 21.25 Intern, dirigentencursus 1971; 22.20 Apollo 16; 22.50 Nieuws. MAANDAG 24 APRIL. NED. I. In het Amsterdams Okura- hotel werd Mies Bouwman afgelo pen zaterdag verblijd met de Gou den Televizier ring, een prachtig kleinood haar toegekend door de le zers van het blad Televizier, die haar Zondag 23 april, 21.15 uur: Johnny en Rijk. De goochelaar Brahma in actie uitriepen tot de meest populaire tel evisiepersoonlijkheid. Een filmim pressie van deze televisiegebeurtenis vanavond in het AVRO-programma na het nieuws van acht uur. De zendtijd voor acht uur wordt benut voor Ad Vissers vol muziek gepropte Toppop en voor de derde achtereen volgende Prikkebeengeschiedenis. Om even voor half negen naar Peyton Place. Na zijn bezoek aan Boston jnaat Steven alles eerlijk uit met Betty. De oude Martin Peyton heeft andere zorgen aan zijn hoofd. Met Adrienne is hij vakantie aan het houden. Van Peyton Place naar Apeldoorn waar enige tijd geleden in Theater Orphèus het gezelschap Fiesta Gitana voor een happening in kleur, dans en muziek zorgde. De le den van het gezelschap komen stuk voor stuk uit Andalusië en brengen pure flamenco. Na al dit schoons AVRO's Televizier, onder redactie van chefredacteur Wibo van der Linde. NED. 11. Hoe ervaren de kinderen van Belfast deze burgeroorlog, zo vroeg een reportageteam van de Amerikaanse televisiemaatschappij NBC zich af. De onderlinge haat zit er na alle meegemaakte ellende bij de kinderen diep in, zo zal men van avond wanneer de KRO de door de NBC gemaakte documentaire ver toont, kunnen constateren. De KRO gaat van start met de alles in het honderd sturende broeder Dominic, die in „Leven in het klooster", pater Anselm tot grote wanhoop brengt. Van half acht tot acht uur hijsen Frans van Dusschoten en René Sle- ven de zeilen voor de tweede afle vering van de serie „Het is fijn als je kunt zeilen", een soort cursus voor wie nog niets van zeilen afweet. Nd het nieuws en de documentaire „De kinderen van Belfast" de vierde film uit de Road to serie. De weg voert Bing Crosbey, Bob Hope en Doro thy Lamour ditmaal naar (het denk beeldige land) Utopia. We zien Bing en Bob als goudzoekers, die geen goud maar wel een schone juffrouw ontdekkenHet gaat weer volgens het ou.de recept, onderlinge kibbela- rijtjes, jaloezie, en als blijde vrijge zellen weer afscheid nemen tot üe film van de volgende week. MAANDAG 24 APRIL. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.55 Nieuws; 18.45 Fabeltjeskrant; 19.05 Toppop; 19.35 Prikkebeen; 20.00 Journaal; 20.20 Gouden Televizier- ring; 20.25 Peyton Place; 21.15 Fiesta gitana22.05 Televizier; 22.55 Jour naal; 23.00 Teleac. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Leven in het klooster; 19.30 Het is fijn als je kunt zeilen; 20.00 Journaal; 20.20 De kinderen van Belfast; 21.10 Róad to Utopia; 23.00 Nieuws. Advertentie KOUWENBERG gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. 45 Ik ga me niet kwaad maken, denkt Jaap. Daar schiet ik niets mee op. Zorgvuldig zijn woorden kiezend, antwoordt hij: „Jij kijkt waarschijn lijk een beetje teveel naar de teevee, daarom zie jij spoken, die er hele maal niet zijn. Enfin, als ik je gerust kan stellen: ik heb in het geheel geen aspiraties voor een leidende funktie, niet bij baas Garreveer, niet bij een ander. Misschien kan je dat geruststellen". De ander reageert er nauwelijks op. „Je weet nu, hoe wij over je den ken. Houd er maar rekening mee. En donder alsjeblieft op: je gezicht maakt me al misselijk". Jaap ten Oever besluit er maar niet verder op in te gaan. Zonder een groet schakelt hij in en rijdt rustig weg. Maar onderweg begrijpt hij, dat deze Heinsveld de stokebrand is in de garage. Waarschijnlijk heeft hij de anderen opgestookt. En verteld over zij nverleden, dat ligt het meest voor de hand. Voeg er de nodige ja loezie aan toe, omdat hij met de zus ter van de baas gaat. Want er zijn altijd mensen, die je zoiets niet gun nen. Die de zon niet in het water kunnen zien schijnen. Jammer, dat de toestand zo is. De prettige ver standhouding, die er tot voor kort onderling heerste, is zodoende hele maal weg. Henk zal het ook wel ge merkt hebben, want die ontgaat niet veel. Maar wat kan hij er aan doen? Hij mag Berendien graag en hij weet, dat zij dol op Jaap is. Was ze maar niet mede-eigenaresse van de zaak, dan zou alles veel eenvoudiger zijn. De dreigbrief is hij vergeten, maar zodra hij weer terug aan zijn werk is, staat voor hem één ding vast. Hij moet het maar eens rustig met Be rendien uitpraten, want zo kan het niet blijven. Het bederft de sfeer in de garage. Het beste is misschien, als hij ergens anders werk zoekt. Dan staat hij vrijer en anders tegenover Berendien en Henk. Jammer, hij vond het zo prettig bij Henk. Waarom zijn er altijd mensen, die hem het leven zuur maken? Terwijl men zo prettig met elkaar had kunnen blijven wer ken! Nog diezelfde avond bespreekt hij de toestand met Berendien. Ver weg van Bergevoort, in de intieme beslo tenheid van zijn VW-tje. Ze zitten dicht tegen elkaar aan en af en toe kussen ze elkaar. Hij verzwijgt het gesprek, dat hij die morgen had met Heinsveld, maar wijst er wel op, dat men hem min of meer beschouwt als persona non grata. „Als ik gewoon mijn werk was blijven doen, me ver der bescheiden op de achtergrond houdende, zou men mij wel geduld hebben. Het feit evenwel, dat ik de brutaliteit heb om de zuster van de baas het hof te maken, accepteert men niet. Mede met het oog op mijn verleden, dat is nu wel duidelijk". Berendien ziet het allersaai niet zo somber. „Dat verbeeld je je mis schien. Wat voor bewijs heb je? Heb ben ze het met zoveel woorden ge zegd?" Nu denkt hij weer terug aan de dreigbrief. Die laat aan duidelijk heid niets te raden over. Hoewel dat briefje wel niet door een der perso neelsleden geschreven zal zijn. Dit staat wel op zichzelf. Er zijn dus meer mensen op de hoogte van zijn verleden èn weten, dat hij met Be rendien gaat. „Je geeft geen antwoord". „Ze zullen er zich wel voor wach ten het openlijk te zeggen. Maar je kunt ook iemand in bedekte termen iets voor de voeten gooien". Wie doen dat?" Schouderophalend antwoordt hij „Wat doet het er verder toe, Dientje, we moeten met de feiten rekening houden. Zaterdagmorgen heb ik pompdienst. Daarna zal ik het ook DOOR GERRIT FRANSSEN met je broer bepraten. De beste op lossing lijkt me, dat ik m'n ontslag neem en ergens anders een baan zoek. Dan worden de verhoudingen weer reoht getrokken". Daarvan wil Berendien Garreveer niet weten. Haar broer heeft meer dere malen betoogd, dat Jaap een goede monteur is. In de tweede plaats doet Henk nooit vergeefs een beroep op hem, als er extra dienst is. Bijvoorbeeld, als de pompbediende eens een vrije dag wil hebben. Jaap is altijd bereid in te vallen. Jaap staat ook direkt klaar om de zieken auto te rijden, als dat nodig is. Kort om: Jaap is onder alle omstandig heden bereid te doen, wat hem ge vraagd wordt. In en buiten werktijd. Ze komen er niet uit. Volgens Jaap is er geen andere oplossing dan ont slag nemen, maar Berendien bepraat hem. „Gewoon doorgaan met je werk, je van niemand iets aantrek ken. Denk er enkel aan, dat je mij hebt. Dat ik voor honderd procent achter je sta. We vindert er wel wat op. Laten we alsjeblieft niets force ren. Zaterdagmiddag zullen we het met z'n drieën rustig bekijken. Er moét wat op te vinden zijn. Ik houd van je, begrepen? Houd dit maar in je gedachten". Donderdagsavonds gaan ze samen dansen, in een naburig dorp. Het is er gezellig, er heerst een vrolijke stemming. Een enkele keer danst Jaap met een ander en Dientje even eens. Ze genieten met volle teugen, want ze zijn jong en gelukkig met elkaar. Daarom zien ze niet het vier tal jongelieden, dat in een hoek van de danszaal met onheilspellende blikken het tweetal beloert. Als ze om ruim elf uur wegrijden, hebben ze teveel aandacht voor elkaar om te ontdekken, dat een andere auto hen volgt. (Wordt vervolgd). 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7