PORION Haamstede zit met sleuven voor aardgas STREEKNIEIWS Feest in Praag Gijzelaars bevrijd in Noord-Ierland Sadat naar Moskou Stiptheidsactie van Britse Spoorwegen Brouwershaven krijgt (Raiffeisen)bank ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 april 1972 Nr. 21069 Wanneer komt liet gas? Lekkende tanker mag IJmuiden niet binnenlopen HAAMSTEDE, 20-4. De kom van Haamstede kent momenteel drukte van opgravingen langs de huizenrij en, teneinde in de sleuven de aard gasbuizen te leggen. Het werk wordt uitgevoerd door het Aanne mingsbedrijf „Schouwen-Duiveland" uit Zierikzee, en vlot uitstekend. De Ring, Ooststraat, Noordstraat, Dapperweg zijn reeds klaar. Wanneer de buizen het gas be drijfsklaar ter beschikking van de gebruiker stellen, is nog niet bekend. Wel wordt beweerd dat aan het ein- ZIERIKZEE Zwembad „Onderdak" De badmeester van het sportcen trum „Onderdak" bericht ons, dat in de aan ouders van kleuters uitgega ne brieven ais datum voor de start van de kleuter-zwemlessen is ge noemd maandag 30 april. De ont vangers zullen begrepen hebben, dat zulks moet zijn maandag 1 mei. Sneller geldmiddelen voor gemeente Als reaktie op een 2 maart jl. ver zonden telegram door het college van b. en w. aan Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, is van de zijde van G.S. bericht binnen gekomen, waar in mededeling wordt gedaan van een extra financieringsprogramma, waar door o.a. de gemeente Zierikzee snel ler middelen uit de centrale finan ciering zal kunnen ontvangen dan thans het geval is. Over deze zaak zijn tussen het college en G.S. diep gaande besprekingen gevoerd, met als slotconclusie dat aan de Zierik- zeese problemen de nodige aandacht zal worden gegeven en mogelijke misverstanden uit de weg zijn ge ruimd. Voor de restauratie van de Nobelpoort moeten nog de nodige fi nancieringsmiddelen worden verkre gen, maar financiële goedkeuringen konden wel worden verleend voor de herbestrating van de Oude Haven en de bouw en inrichting van een ze vende lokaal van de openbare basis school in plan West. Turnkampioenschappen in sporthal „Onderdak" Zaterdagmiddag 22 april a.s. (aan vang 15 uur), organiseert de gymnas- 'tiekafdeling van de s.v. Delta-Sport' in de nieuwe sporthal „Onderdak" aan het Groeneweegje open turn kampioenschappen voor dames, jeugdturnsters en jongens. Glaswerk terug J in kringloop ASSEN, 20-4. „Glaswerk terug in de kringloop", was het mot- to van de zeer druk bezochte provinciale voorjaarsvergade- ring van de afdeling Drente van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, die don- derdag in Bellevue in Assen 1 werd gehouden. „Het is slechts 1 één onderdeel van 't veel om- vattende werk, dat wij voor het milieubeheer willen doen", zei de presidente mevrouw M. t H. Hollema-Eikenberg uit Rol- 1 de in haar openingserede. Om dit mottd kracht bij te zetten, 1 hadden de aanwezige leden V sinds 1 april al het glaswerk verzameld, dat niet meer bij de leverancier tegen statie- geld kon worden ingeleverd, a In de tuin van Bellevue ont- J stond daardoor een grote berg glaswerk, maar een bedrijf uil 5 Musselkanaal was bereid het i glas weg te halen en het te la- i ten omsmelten tot nieuw glas. J i (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). de van dit jaar begonnen kan wor den. Voor vele bouwers van tweede hui zen in aanbouw wordt het even moeilijk, want moet er een propaan- gas-tank aangebracht worden, zoals met er momenteel legio in de tuinen ziet staan, of zou bij de betrekking van het nieuwe huis het gas er al zijn? Vooral, wanneer het gas ge bruikt gaat worden voor verwar mingsdoeleinden zijn er problemen Een definitieve datum zou zeer toe te juichen zijn. Wat de afdeling jongens betreft zal gerekend kunnen worden op deelname van de kampioensploeg van Nederland, welke individueel turnen te zien zal geven. Bij de jeugdteurnsters behoren tot de deel neemsters twee meisjes van de Ne derlandse B-ploeg, nl. Cora Hoog- strate (Delta-Sport, Zierikzee) en Come Lindenberg (V.Z.O.S., Yerse- ke). Onder de dames bevinden zich verder voormalige keurturnsters, zo dat een interessante en op hoog ni veau staande turnmiddag kan wor den verwacht. Deze open kampioen schappen betekenen de eerste offici ële wedstrijdmiddag in de nieuwe sporthal. BURGH Vogelwacht-avond Vrijdag 28 april heeft de Vogel wacht „Schouwen-Duiveland" in ho tel Het Wapen van Burgh voor haar leden iets aparts gearrangeerd.. De bekende vogelkenner Bunders zal dan een lezing houden over „Vogels van taiga en Jeld". Volgens de boe ken zijn het vogels uit het oerwoud van Siberië en van de hoogvlakten van Noorwegen. Het gesproken woord wordt aangevuld met dia- beelden. HAAMSTEDE Meisje (12) won droomreis Desirée Sorgedrager uit de Mar grietstraat kocht onlangs bij het winkelbedrijf-drogisterij Raats-Ge- leijnse een rolletje snoep. Daarin zat een wedstrijdformuliertje met rebus en in te vullen slagzin. Desirée vulde alles netjes in en postte het. Vrijdag morgen werd haar door Chap-Stick de landelijke hoofdprijs uitgereikt, nl. een droomreis naar Marokko. We komen hier nog nader op terug. Jaarvergadering Vliegclub Haamstede De Vliegclub Haamstede houdt op zaterdag 22 april de jaarvergadering in het clubhuis op het vliegveld. Op de agenda de gewone huishoudelijke zaken, met o.a. bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heren N. A. Dam- bruin, L. Klompe en P. M. G. Sweep. Verder het programma voor 1972 dat in bespreking zal worden gebracht. RENESSE Bijeenkomst brandweerkorpsen Maandag 24 april komen de brand weerkorpsen van Haamstede en Re- nesse in het Dorpshuis bijeen. Op die bijeenkomst worden nieuwe uni formen uitgereikt, wordt afscheid genomen van oud-gedienden en wor den enkele bevorderingen bekend gemaakt. SEROOSKERKE Schelphoek wandeltocht Dc (tweede) Schclphockwandcl- tocht zal plaatsvinden op zaterdag 6 mei aanstaande. Er wordt gelopen over twee afstanden, namelijk 8 km en 15 km. Dc start: om 14.00 uur bij het Dorpshuis. Het parcours voert door het fraaie natuurgebied van Staatsbosbeheer. MECWERKERK Goedkoper „diepvriezen" Het bestuur van de C.V. Exploita tie Diepvries Kluizen heeft dezer da gen een schrijven aan haar leden doen uitgaan. In dit schrijven wordt de leden meegedeeld dat, als gevolg van verschillende meewerkende fac toren, besloten kan worden er toe over te gaan de leden een terugbe taling te doen van f 7,50 per iade. Bovendien zal de huurprijs worden teruggebracht van f 37,50 tot f 32,50 per lade. De algemene vergadering van de co öperatieve vereniging zal binnenkort plaatsvinden. De SAKOR-collecte De Sakor-collecte alhier heeft op gebracht f 94. Collectanten waren: Tanja v. d. Wekken, Bea Kik, Wilma IJzelenberg, Sjanie Bal, Wim v. d. Wielen, Peter van Wel, Frederike v. d. Zande, Els van Driel, Marike van Westenbrugge, Leida Smit. Verkoop vrouwenvereniging Ger. Gemeente Op dinsdag 25 april hoopt de vrou wenvereniging Debora van de Ger. Gemeente de jaarlijkse verkoopdag te houden in gebouw Rehoboth aan de Ooststraat, 's middags van 2.30 tot 5 uur en 's avonds van 7 uur tot half tien. BRUINISSE Opening peuferiaal De gemeente krijgt de beschikking over een peuterzaal, die op maandag 24 april zal worden geopend. Een naam is er ook al: „De Krukels". Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse zal op vrijdag 28 april in openbare vergadering bijeen komen. Paaicollecte De Paascollecte voor het kerke- werk in de Ned. Herv. Kerk heeft te Bruinisse f 1005,50 opgebracht. Vermist jongetje blijkt verdronken Het stoffelijk overschot van het di'iejarig jongetje Michel Boon uit Vleuten-De Meern, die sedert 18 maart jl. werd vermist, werd heden (vrijdag)morgen gevonden. Het lijkje was aangespoeld aan de steenglooi ing van de hoek Stoof polder-dijk naar het dorp Bruinisse en werd ge vonden door de daar wonende mos selkweker M. Jumelet. Hét lag on geveer 600 meter van de plaats waar men vermoedde dat het jongetje was ved ronken. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor TERMIJNSPAREN en DEPOSITO'S tot 7 RENTE SCHAKENDIJKE: tegenover Geref. kerk, woens dags van 12.30-13.30 uur. Zweetdruppels op Floriade AMSTERDAM, 20-4. Zelden zullen er bij de ingebruikneming van een tentoonstellingspaviljoen zoveel zweetdruppels zijn gevallen als don derdag, na de officiële opening door de heer A. W. Bruna, voorzitter van de Vereniging Nëderland-Finland van de Finse afdeling op de Floriade in Amsterdam. De 25 heren in het gezelschap be gaven zich na de opening naar de Finse sauna op het terrein, waar het feest naakt en bij hoge temperatuur werd voortgezet. Maar niet alleen hier vielen zweetdruppels. Nauwe lijks had het overwegend Finse ge zelschap zich overgegeven aan de geneugten van de sauna of op de Floriade werd groot alarm geslagen. Uit een speciaal park, waarin zie ter gelegenheid van de opening van het paviljoen waren losgelaten, ont snapten de twee jonge rendieren „Tumo" en „Tuula". Zij zwommen over de gracht die de Floriade van de bewoonde wereld scheidt en zoch ten hun heil in de plantsoenen en groenstroken van de tuinstad Bui- tenveldert. Pas na een langdurige jacht door politie- en Artismensen die. ook menig zweetdruppeltje lie ten, werden de dieren gevangen. LONDEN, 20-4. De directie van de Britse spoorwegen - een staatsbe drijf - heeft donderdag laten weten dat zij geen loononderhandelingen met de vakbonden meer zal voeren als deze niet eerst een einde maken aan dc stiptheidsactie van het spoor- werpersoneel waartoe het hof voor KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister Engels (C. R.M.) acht het niet mogelijk de fi nanciële moeilijkheden, waarin het Concertgebouw te Amsterdam even tueel door een vermindering van het gemeentelijk subsidie zou geraken, door een verhoogde bijdrage op te vangen. DEN HAAG. De regering streeft er naar op 1 januari voor nog tc bouwen woningen de geldende ob jectsubsidies af te schaffen. De re gering wil overgaan naar een alge meen systeem van individuele huur subsidie, die effectief zal worden op een nader te bepalen tijdstip tussen 1 januari 1973 en 1 januari 1975. ROTTERDAM. - Flessentrekkers hebben drie zaken in Rotterdam voor tweeduizend gulden lichter gemaakt. De rovers - in alle gevallen zuidelij ke types - bedienden zich van wis seltrucs. DEN HAAG. De Haagse politie heeft een anonieme melding gekre gen dat een bom zou zijn geplaatst in het gebouw van de Ierse ambas sade aan de Dr. Kuyperstraat in Den Haag. Acht politiemannen onder zochten het gebouw zonder een bom te vinden. ROTTERDAM. Volgens de Kamers van Koophandel in zuidwest Neder land is in de gebieden langs de Nieu we Waterweg, de Nieuwe Maas en de Noord een diversificatie van de werkgelegenheid dringend noodza kelijk. De oprichting van een we reldhandelscentrum in Rotterdam achten de Kamers van Koophandel een stap in de goede richting. DEN HAAG. De Portugese minis ter van buitenlandse zaken Rui Pa tricio heeft maandag naar eerst nu bekend is gemaakt een ontmoeting gehad met minister drs. W. K. N. Schmelzer. De Portugese bewinds man heeft het standpunt van zijn re gering toegelicht m.b.t. het handels akkoord tussen Portugal en de Euro pese Economische Gemeenschap. VELSEN. Op het woonwagenkamp in Velsen is een vete tussen twee kampfamilies ontaard in een vuur gevecht, waaraan de Velser politie met inzet van een groot aantal man schappen een einde maakte. DEN HAAG. Akzo zelf zal al hét mogelijke moeten doen om, als het tot ontslagen komt, zorg te dragen voor vervangende werkgelegenheid. Minister Boersma van sociale zaken heeft, tijdens het Kamerdebat over wat hij noemde „de geruchtmakende, spectaculaire Akzo-affaire" gezegd, dat primair de verantwoordelijkheid voor het lot van de werknemers bij de Akzo-leiding berust. GRONINGEN. De hotels Baulig en Willems in de Herestraat te Gronin gen gaan op 1 juni dicht. De 28 per soneelsleden worden ontslagen. Dit heeft de directoe van de N.V. Baulig voorgesteld aan de aandeelhouders van het bedrijf. De vakbonden zijn van de sluiting op de hoogte gesteld. DEN HAAG. Was in 1940 het ba taljon wieli'ijders niet opgeheven dan zou het dit jaar zijn 5-jarig bestaan hebben gevierd. Dat zaterdag a.s. het gouden jubileum toch niet onge merkt voorbijgaat is te danken aan het initiatief van enige „oud-wielrij ders", die voor die dag een reünie in Den Bosch hebben belegd. KAMPEN. Negentig werknemers van de Koninklijke Kamper Metaal- warenfabriek v.h. Berk en Zn., on derdeel van het Hagemeij er-concern, zullen worden ontslagen omdat de produktie wegens gebrek aan orders ingekx-ompen moet worden. UTRECHT. 2264 ondertekenaars van het px-otest tegen de richtlijnen van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst inzake abortus-provo- catus, hebben in een petitie om een wijziging van de richtlijnen ge vraagd. DEN HAAG. Prof. dr. C. J. F. Böettcher, medewerker aan het rap port van de Club van Rome, heeft woensdagavond kritiek geleverd op het rapport van de „groep-Mansholt" Hoewel hij het juist vindt, dat de groep heeft geprobeerd de conclusies van de Club van Rome politiek te vertalen, meent hij dat het rapport- Mansholt „te ver doordi'aaft". DEN HAAG. De Nedei'landse rege ring heeft in een nota aan Japan uiting gegeven aan haar bezorgdheid over de sterke groei van de Japanse uitvoer naar Nederland en over de wanverhouding, die is ontstaan tus sen onze invoer uit Jaapn en onze uitvoer naar dat land. PRAAG, 21-4. Een grote eenheid oproei-politie, gesteund door een wa terkanon, heeft donderdagavond duizenden opgetogen Tsjechoslowa- ken voorzichtig uit het centrum van Praag geleid terwijl zij de overwin ning vierde van het nationale team op het ijshockeyteam van de Sowjet- Unie. De overwinning op de Russen leverde Tsjechoslowakije voor hét eerst sinds 1949 het wereldkampioen schap op en de miengte op het Wen- ceslasplein schreeuwde meer dan een half uur lang „3-2, 3-2", de uitslag van de wedsti'ijd. Het was de eerste titelnedexiaag voor de Russen in ne gen jaar. industriële betrekkingen opdracht heeft gegeven. Dit hof bepaalde woensdag dat er een afkoelingsperiode van veertien dagen in acht moet worden genomen. De vakbonden hebben zich don derdag beraden over dit bevel. De uitslag is nog niet bekend. IJMUIDEN, 20-4. Sinds donderdag middag ongeveer half vier ligt even buiten de pieren van IJmuiden de Zuidslavische tanker „Rudo". De tanker, die Amsterdam tot bestem ming heeft, kreeg van dc Ryksha- vendienst geen toestemming de ha ven van IJmuiden binnen tc lopen nadat de bemanning van de loods boot geconstateerd had dat er ben zine lekte uit de tanks van de „Ru- do". De Zuidslaven hadden dit zelf niet gemeld. De bemanning van de tan ker zal nu buitengaats moeten px-o- bei*en de lekkage te verhelpen. Beelden langs toeristische route BORGER, 20-4. - De „Skulp- route 72", een toeristische rou te waarlangs $4 beeldhouw werken te zien zullen zijn, wordt vrijdag uitgezet. De tocht is ongeveer 100 kilometer lang en gaat gedeeltelijk door de Drentse zandgronden en brinkdorpjes en door het veen. De kunstminnende toeristen zullen ook door een klein stuk je Duitsland worden geleid. De sculpturen zullen van 24 juni tot 19 augustus langs de weg zijn opgesteld. Zij zijn af komstig uit de zg. Keukenhof- collectie, samengesteld door het Kröller-Muller museum en het stedelijk museum. De Ne derlandse Kunststichting heeft een groot aandeel in de orga nisatie gehad. DEN HAAG. In de eerste helft van 1973 zal het wetsontwerp voor een verplichte periodieke keuring van motorrijtuigen aan de Tweede Ka mer kunnen worden aangeboden. UTRECHT. Op een met automati sche halve overwegbomen beveiligde overweg vlak bij Leeuwarden is een 49-jai'ige inwoner van Wirdum met een bromfiets onder de intercitytrein Den H^ag-Leeuwarden geraakt. De bestuui'der van de brommer is hier bij om het leven gekomen. HOENSBROEK. Wij zijn ernstig ongerust over de gang van zaken bij het heffen van accijns op frisdran ken, zo heeft de voorzitter van het Bedrijfschap Fiüsdranken, de heer W. Verwey, meegedeeld in de bestuurs vergadering van dit schap die in Hoensbx-oek is gehouden. DEN HAAG. Bij de voorlopige aanslagen inkomstenbelasting over 1972, zal, in verband met de beschik king van de minister van financiën het wiebeltaxpercentage met ingang van 1 juli 1972 te verlagen van vijf tot drie, door de belastingdienst re kening worden gehouden met een percentage wiebeltax van vier. DEN HAAG. Nederlandse reische- ques worden sedert enige tijd nage maakt. Volgens de ANWB, een van de gedupeerden van deze fraude, is dit op grote schaal gebeurd. Hoe groot de schade voor de ANWB is, is nog niet te overzien. Dat zal vol gens een woordvoerder in de loop van de 'tijd moeten blijken. BROUWERSHAVEN, 20-4. Op don derdag 27 april a.s. zal het in Brou wershaven een feestdag zijn voor dc Raiffeisenbank Schouwen in het al gemeen en voor de Smalstad in het bijzonder. Op deze dag nl. zal Brouwersha- ven haar eerste bankgebouw binnen haar veste hebben. (Er bestaan wel agentschappen van diverse banken). Bui'gemeester A. P. Schouwenaar zal op originele wijze des middags 3 uur het gebouw openen, hetgeen bete kent, dat zowel voor de eigen inwo ners als straks de honderden toeris ten, die voor de recreatie naar Brou wershaven komen een stuk „dien stigheid" gereed is gekomen om de geldzaken, welke tegenwoordig steeds in omvang toenemen ter plaatse te doen afhandelen. Men behoeft er niet meer voor naar eldei's. De Rijkshavendienst heeft later op de middag niets meer vernomen van de Rudo, maar aangenomen wordt dat getracht wordt de benzine uit de lekkende tank over te pompen in de andere tanks van het schip. Een ver tegenwoordiger van het agentschap van Ommeren is inmiddels op de Rudo gearriveerd. De Rijkshaven dienst is bijzonder voorzichtig met benzinelekkages omdt dit in het Noordzeekanaal tot een ramp kan leiden. De Rijkshavendienst ver wacht niet dat de Zuidslavische tan ker vandaag nog de haven binnen zal kunnen lopen. ARMAGH 20-4. Twintig Britse mi litairen hebben donderdag de gevan genis van het Noordierse stadje Ar magh bestormd en er drie gijzelaars „zonder ernstig letsel" bevrijd uit handen van negen opstandige gevan genen, die een vrijgeleide eisten naar de grens van de Ierse Republiek, op slechts enkele kilometers afstand. De gevangenen woi'den ervan ver dacht te behoren tot het ondex-grond- se lei-se Republikeinse Leger (IRA). Eerder op de dag waren zij voor de rechter in staat van beschuldiging gesteld wegens verboden wapei}bezit. Nadat ze per auto naar de gevange nis waren ter-uggebracht, overmees terden ze op de binnenplaats hun escorte - twee cipiers en een politie man. Daarop verschansten zij zich 'met. hun gijzelaars in een dienstvex-- trek. CAIRO, 20-4. President Anwar Sa- dat van Egypte zal eind deze maand of begin mei naar Moskou reizen voor besprekingen die drie of vier dagen zullen duren, zo is donderdag in gezaghebbende politieke kringen in Cairo gezegd. Doel zou zijn een gezamenlijke hou ding te bepalen opdat de leiders van het Kremlin volledig op de hoogte zijn van het Egyptische standpunt inzake de crisis in het Midden-oos ten. Ook zou Sadat om meer wapens willen vragen. Sadat zou watei'dichte verzekering willen dat er tijdens Nixons bezoek aan Moskou geen Russische-Ameri- kaanse overeenstemming wordt be reikt ten koste van Egypte. Advertentie Kant en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde hechtkraclit op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPENPLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkels in hobby- en dhz-arfcikelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. Wedstrijden voor dc jeugd T.g.v. deze feestelijke dag zijn er kleur- en tekenwedstrijden uitge schreven voor de schooljeugd. De beste werkstukken zullen worden beoordeeld door een deskundige ju ry, bestaande uit mevrouw Schou- wenaar-Lindenbergh, de heer Ka- penga (Hoofd Gemeentewerken) en de kunstschilder de heer Dies de Jonge. Als extra attractie geeft de bank aan iedere nieuwe spaarder bij een minimum-inleg van f 10,een extra premie van f 5, Het gebouw, staande aan dc Markl bij de hoek Haven is door het archi tectenbureau Tieleman onder super visie van Monumentenzorg geb^'wd door de Gebr. Slageer ec GeWfj Schilperoort. Attrakties voor de jeugd Het nieuwe bankgebouw. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3