Oever's nieuu/e leven BOMMEN OP N00RD-VIETNAM BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Kliniek Davos moet sluiten Het vliegongeluk bij Addis Abeba NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank die je helpt groot te worden Aktiegroepen dringen aan op studie van de Oosterschelde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DonderflaB 20 april 1972 Nr. 21068 Wat heeft president Nixon bewo gen tot bombardementen op Noord- Vietnam, heviger en verder noorde lijk dan ooit tevoren? Zijn voorganger Johnson heeft 4 jaar geleden die bombardementen stopgezet omdat zij de Ver. Staten vriendschap kostten over de hele we reld, terwijl de militaire en de mo rele kracht van Noord-Vietnam er niet noemenswaardig door werd aan getast. Er is geen reden waarom het nu anders zou zijn. Waarschijnlijk heeft de president gemeend dat hij ant woord moest geven op het Noord- Vietnamese offensief en aangezien hij de kracht van de Amerikaanse grondtroepen aanzienlijk heeft ver minderd, was er niet veel anders te doen dan de luchtoorlog intensiveren, die in ieder geval een beetje bewerk stelligt dat de aanvoer van materiaal voor de Noordvietnamese aanvaller bemoeilijkt wordt. En al zal Nixon Zuid-Vietnam weinig kans geven om het op de duur zelfstandig uit te hou den tegenover zijn noorderburen, het komt hem ongelegen als nu net voor de presidentsverkiezingen het regime van zijn bondgenoot wordt wegge vaagd. Presidentsverkiezing Het effekt van de strijd valt niet te voorspellen. Maar een andere konsekwentie is al duidelijk. Vietnam leek dit keer in de strijd met hel pre sidentschap geen rol meer te spelen, maar de Amerikanen beseffen op eens dat de president, die zij kozen omdat h\j de Vietnamese oorlog zou afwikkelen, deze strijd toch weer heeft geïntensiveerd, alleen anders. En dat men in feite nog geen stap verder is gekomen sinds Johnson het liet afweten. Daarenboven loopt de relatie met Moskou door de bombar dementen schade. De Russen kon- kurreren met de Chinezen om de grote vriend van Vietnam te zijn en zij protesteren al krachtig in Was hington. Zowel Amerika dis Rusland heb ben er belang bij, liefst bij Nixons komend bezoek aan Moskou, wat meningsverschillen uit de weg te rui men. Maar het weer oplaaien van de kwestie-Vietnam zal het psycholo gisch voor de Russen onmogelijk maken om al te vriendschappelijk te lijken jegens de V.S. Nixons bezoek aan het Kremlin, bedoeld als stimulans voor zijn her verkiezing, kan makkelijk niet door gaan of een grote flop worden. En twee grote dompers op zijn beleid net aan het einde van zijn ambtspe riode ^ou Nixon, hoe sterk hij ook staat, wel eens net de herverkiezing kunnen kosten. Misschien was het de Noord-Viet- namezen ook alleen maar daarom te doen. LONDEN. Ongeveer veertig' auto's hebben een uur lang heen en weer gereden voor de Russische handels centrum in Londen, bij wijze van demonstratie tegen „religieuze dis criminatie tegen Joden in Rusland door de geheime staatspolitie (KGB)". BELFAST. Meer dan 5.000 ka tholieken hadden zich verzameld voor de kerk der „Heilige Drieëen- heid" te Belfast om deel te nemen aan de begrafenis- van Joe McCann, de leider van de officiële vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), die door Britse militairen is- dood geschoten. SANTIAGO. Zweden is bereid de invoerheffingen op een aantal land- bouwprodukten uit de ontwikke lingslanden af te schaffen, zo heeft de Zweedse minister van handel, Kjell-Olof Feldt dinsdag toegezegd op de Unctad-conferentie in Santia go. BRUSSEL. De Europese Com missie heeft voorgesteld Bangla Desj 128.000 ton graan als voedsel hulp te zenden. In een brief aan zijn ambassadeur in Parijs had Bangla Desj meege deeld, dat het land voor 1972 alleen al 2,64 miljoen ton graan nodig heeft. De EEG werd gevraagd hier van eenderde deel te leveren. PARIJS. Cambodja heeft de Unes co (VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur) gevraagd het tempelcomplex van Angkor in het noorden van het land op de lijst van internationaal cultuurbezit te plaat- BONN. Bondskanselier Willy Brandt heeft de West-Duitse oppo- sitie ervan beschuldigd „zonder scrupules te spelen met de belangen van de staat". Hij ontkende de Sowjet-Unie ooit herstelbetalingen te hebben beloofd. STRAATSBURG. De Rijn is een „test case" of wij er in zullen slagen onze theorieën over het voorkomen van verder milieubederf in de prak tijk te brengen, aldus het eerste ka merlid ir. J. Baas, in het Europese parlement in Straatsburg. GENÈVE. De Wereldraad van Kerken heeft de Amerikaanse lucht aanvallen op Noord-Vietnam krach tig veroordeeld. LOESAKA. Een vertegenwoordi ger van de Mpla, de. bevrijdingsbe weging van Angola, heeft voor de de kolonisatiecommissie van de Ver enigde Naties verklaard, dat er Zuid-Afrikaanse troepen zijn gesta tioneerd in Zuid-Angola. WASHINGTON. De zevenentwin tig leden van een Chinese tafelten nisploeg, die vorige week in de Ver enigde staten zijn aangekomen, zijn in het Witte Huis in Washington ontvangen door president Richard Nixon. Amok in Lausanne LAUSANNE, 19-4. In het hart van Lausanne is een meisje van 9 jaar doodgestoken en zijn zes mensen ge wond door dolksteken. Een student van 21 jaar, Laurent Pignat, begon, kennelijk in een vlaag van waanzin, razendsnel met een dolk om zich heen te steken. Hij stak achtereenvolgens het meisje van 9, vier vrouwen en twee mannen. Het meisje stierf op weg naar het ziekenhuis. De vier vrouwen zijn zeer ernstig gewond eveneens naar een ziekenhuis gebracht. De twee man nen behoefden niet opgenomen te worden. Het gemeentelijk welzijnsbeleid UTRECHT, 19-1. „Het gemeente- lijk welzijnsbeleid is gedoemd te fa len als het gemeentebestuur denkt, dat het welzijn gebaat is bij de voortdurende uitbreiding van het voorzieningenpakket. Het gemeentelijke denken wordt momenteel beheerst door groei op industriële en andere gebieden, de wens tot schaalvergroting, Die groei bevordert wel de continuïteit van het gemeentelijk beleid maar schaadt het welzijn". Aldus ir. Th. Scharten, hoofdme dewerker aan de T.H. in Eindhoven en gemeenteraadslid van Best, op het tweedaags nationaal congres „Gemeente en Milieubeheer" in Utrecht. Ir. Scharten constateert dat de ge meenten de vele miljoenen die zij nu besteden aan structuurplannen voor een verre toekomst beter kun nen gebruiken. Het gemeentelijk be leid bestempelde hij als vaak on doelmatig. De groeiverwachtingen waarop men zijn toekomstplannen baseert zijn vooral te hoog gespan nen. DEN HAAG, 19-4. Twee van de drie directieleden van de Nederland se astmakliniek Eugenia in Davos weigeren uitvoering te geven aan de beslissing tot sluiting van de kliniek, die het bestuur heeft genomen. De kliniek, die een voortzetting is van het Nederlands sanatorium, moet per 31 december dicht, aldus het bestuur. ADDIS ABEBA, 19-4. Het ongeluk met een VC-10 straaljager van de „East African Airways" heeft aan 36 inzittenden het leven gekost. 24 mensen zijn gewond, van wie sommigen ernstig. 47 inzittenden wisten min of meer ongedeerd uit de brandende wrakstukken van het vliegtuig te ontsnappen. De VC-10 maakte een vlucht van Nairobi via Addis Abeba naar Rome en Londen. Het ongeluk is waar schijnlijk veroorzaakt door een lekke band, waardoor het vliegtuig bij het opstijgen niet van de grond kwam maar uit de koers raakte en een boer derij ramde. Daarop vloog het 'toe stel in brand. Drie Ethiopicrs bij de boerderij liepen brandwonden op. Akoord Israël-Egypte in de maak AMMAN, 19-4. Volgens het Jor daanse regeringsblad „Al Rai" is er een „Gentlemen's Agreement" tus sen Egypte en Israël in voorberei ding. Roemenie zou daarbij bemid delend optreden. Het is het enige communistische land in Europa dat na het Israëlische-Arabische oorlog van juni 1967 de diplomatieke be trekkingen met Israël niet heeft verbroken. In een Arabisch programma van de Israëlische televisie heeft Abba Eban, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, dinsdag de Ara bieren uitgenodigd het conflict uit te praten. Gevlucht per fiets ESCHWEGE (Duitsland), 19-4. Een 30-jarige Oostduitser is per fiets naar West-Duitsland gevlucht. De politie deelde mee, dat hij een ondermijnd gebied bij de Westduitse grens over- fietste. Hij deed dit na twee nachten in het bos te hebben doorgebracht om op een geschikt tijdstip te wach ten. De man had al twee keer eerder geprobeerd uit Oost-Duitsland te vluchten, in 1966 en in 1968. Beide malen werd hij gevangen genomen. Hij moest in totaal drie jaar en vier maanden in de gevangenis doorbren gen. AN KHE (Zuid-Vietnam). Een ge wonde militair van de Zuidvietna- mese Tijger-divisie wordt door zijn makkers ondersteund langs weg no. 19. Gas genoeg tot 2.000 DEN IIAAG, 19-4. De Nederland se Gasunie heeft categorisch ont kend, als zouden als gevolg van het gevoerde beleid op korte termijn grote tekorten in de gasvoorzicning dreigen. Geheel overeenkomstig de oorspronkelijke plannen kan de openbare gasvoorzicning met de be staande voorraden tot tegen het jaar 2000 worden gegarandeerd, zo heeft de Gasunie medegedeeld. Ook de aangegane verplichtingen t.a.v. in dustrie en export kunnen worden gehonoreerd. Het opnamebeleicl in rusthuizen DEN HAAG, 19-4. Staatssecretaris mevr. Van Veenendaal-van Meggelen wil de directies van bejaardentehui zen een zekere beslissingsvrijheid la ten behouden in hun opnamebeleid. Een opnameregeling die uitsluitend gebaseerd is op medische en/of, so ciale indicaties, zoals een flink deel van de Kamer dat wil, acht zij niet nodig. Tijdens het Kamerdebat over de wijziging van de wet op de bejaar denoorden, dinsdagavond, keerde zij zich tegen een amendement van de socialist Egas, waarin voor een opna meregeling wordt gepleit die uitslui tend op advies stoelt. EXAMEN GING NIET DOOR l BUSSUM, 19-4. De rector van f het „St. Vitus College" te Bus- sum heeft alle 37 eindexamen- f kandidaten van de zesde klas f HBS-B naar huis gestuurd, f Oorzaak: de opgaven scheikun de zaten niet in het van de staatsdrukkerij afkomstige, verzegelde pakket. Er zaten alleen wat aanwijzingen voor dit examen bij. De nerveus ge worden leerlingen mochten s middags wel terugkomen om zich te wagen aan het volgende onderdeel van het examen: een opstel. Tweede Kamer DEN HAAG, 19-4. De contact commissie voor Natuur- en Land schapsbescherming noemt het drin gend noodzakelijk, dat het al dan niet afsluiten van de Oosterschelde opnieuw in studie wordt genomen. Zij stelt zich op het standpunt dat een afsluiting van de Oosterschelde - de kinderkamer voor vissen en gar nalen in het zuidelijk deel van de Noordzee - een discutabele zaak is geworden. Ook de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland wil dat het vraagstuk opnieuw in studie wordt genomen. Op de woensdag gehouden hoor- AMSTERDAM. De Canadese dichter- zanger Leonard Cohen, tijdens een nachtconcert in het Concertgebouw. zitting over de ontwikkeling zuid west-Nederland suggereerde de con tactcommissie het vraagstuk van de Oosterschelde tot een open zaak te maken. Een sluiting van deze zee arm zal, naar de mening van de con tactcommissie, een aanzienlijke ach teruitgang van de kwaliteit van het natuurlijk milieu met zich meebren gen. De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland is van mening, dat een af sluiting van de Oosterschelde vernie tiging zal betekenen van een bijzon der waardevol natuurgebied. Op de hoorzitting van de vaste commissie voor volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening uit de Tweede Kamer zal namens de actiegroep „Ooster schelde Open" uit Yerseke nog een pleidooi worden gehouden voor het volledig openhouden van de Ooster schelde. Een afsluiting zal, naar de mening van deze actiegroep, ramp zalige gevolgen hebben. Flitsen uit het buitenland Advertentie WASHINGTON. Het Witte Huis en het ministerie van buitenlandse zaken hebben berichten tegengespro ken volgens welke president Nixon verdere bombardementen op Noord-Vietnam voorlopig verboden zou hebben. Het ministerie van de fensie wilde geen commentaar ge ven." LOESAKA. Een missie van de or ganisatie van Afrikaanse eenheid (OAE) brengt deze maand bezoeken aan Zwitserland, Turkije, Zweden en Japan om het Afrikaanse standpunt tegen wapenleveranties aan Portugal uiteen te zetten. HONGKONG. Radio-Hanoi heeft gemeld, dat de afgelopen dagen vijf Amerikaanse oorlogsschepen in brand zijn geschoten. PARIJS. De man, die op 17 fe bruari uit de hotelsuite van me vrouw Luis Renault, weduwe van de autofabrikant, drie schilderijen had gestolen, is aangehouden. Het gaat om een veertigjarige makelaar in onroerend goed. Drie helers zijn in staat van beschuldiging gesteld. DIJON. Een felle brand heeft ge- woed in de montagehal van de I /-w /3 sportvliegtuigenfabriek Pierre Robin I If Jfl I 1 te Darois, in de buurt van Dijon. VA Een monteur is om het leven ge- komen en twintig vliegtuigen zijn verwoest. 44 DOOR GERRIT FRANSSEN houd jij je mond, die jongen kan er ook niets aan doen". „Ik moet mevrouw Graafstal rij den en als ik niet op tijd ben, mop pert ze". „Dan moppert ze maar een keer", beslist Brink, „daar zal de wereld niet door vergaan". Jaap heeft intussen zichzelf weer in bedwang. Opnieuw probeert hij te starten, maar de motor weigert iede re dienst. In arren moede stapt hij weer uit en gedrieën duwen ze de wagen terug in de garage, zodat Heinsveld kan wegrijden. Dat gaat met klaar geweld; de banden gieren in de bocht. Zelfs Henk Garreveer hoort het en komt zijn kantoor uit. ..Wie is die gek?" vraagt hij. Brink legt in enkele zinnen de si tuatie uit. „Daarom hoeft hij nog niet op twee wielen de bocht door te gaan", concludeert de baas ontstemd, waarna hij terugloopt naar zijn kan toortje. Nogmaals probeert Jaap de motor te starten, maar zonder resultaat. „We gaan hem helemaal uit elkaar halen", beslist de chef. .Anders vin- do we het nooit. Ik help wel een handje". Na een halve dag stug werken vindt Jaap het euvel. Er is een kam wiel tje in tweeën. Brink gaat in het magazijn kijken, maar het is niet in voorraad, zodat hij naar het kantoor gaat. Henk Garreveer belt de dealer op. Ja. dat kamwiel heeft hij. „We laten het meteen halen", beslist Henk. Jaap wordt naar Deventer gestuurd voor het onderdeel. Hij neemt de wagen van de baas. die gaat sneller dan zijn VW-tje. Tijd is tenslotte ook geld. Een uur later, als hij op de terug weg is, ziet hij ergens langs de weg bij een woning dc taxi staan. Heins veld ernaast, een sigaret rokend. Me vrouw Graafstal is waarschijnlijk bij familie op bezoek. Dat doet ze zo een paar keer in de maand. Afremmend rijdt hij de berm in en stopt vlak bij de rokende man. Half uit het raam pje hangend, vraagt Jaap op kalme toon: „Wat bedoelde je vanmorgen in de garage met dat: „je bent nog geen baas hier!!?" De ander kijkt hem minachtend aan. „Is je dat nog niet duidelijk? Je denkt, toch zeker niet, dat wij ach terlijk zijn?" Jaap besluit zich niet kwaad te maken. „Je geeft me geen antwbord". „Dat zoek je dan zelf maar uit. Je bent anders toch ook zo uitgekookt?" De man in de blauwe wagen doet net .alsof hij de ander niet begrijpt. „Man, je spreekt in raadsels. Mis schien kun je wat duidelijker zijn?" Heinsveld kijkt naar het huis, waar zijn klant naar binnen is gegaan en vervolgens verkent hij de omgeving. Maar ze zijn met z'n tweeën; er zijn geen derden in de omgeving. Voor alle zekerheid doet hij een paar pas sen dichterbij en dempt zijn stem. als hij antwoordt: „Hou jij je nu maar niet van de domme, want wij hebben je allemaal door, linke meneer Ten Over. niet één uitgezonderd. En daarom kan ik je dit wel vertellen: als jij baas wordt, dan kan Henk Garreveer zijn tent wel opbreken, want dan gaan we er allemaal van door. Brink incluis. Goed begrepen? En dan zal ik de eerste zijn. Wij lus ten je niet en het zal je duidelijk zijn waarom niet". (Wordt vervolgd) LONDEN. Twee van dc drie Brit se vakverenigingen van spoorweg personeel hebben bet ultimatum van de regering naast zich neergelegd en zich uitgesproken voor voortzetting van de langzaam-aan-aktic. Jaap knikt. Dat lijkt hem de aan gewezen weg, dus gaat hij achter het stuur zitten, start de motor en rijdt langzaam de garage uit, maar pre cies in de ingang slaat de motor af en in- en uitrit zijn geblokkeerd. Vlak achter hem zit Heinsveld in een laxi. Hij moet een lange rit maken met eon oude dame. Dat heeft hij al vaker gedaan. Ze laat hem uren wachten en geeft een fooi van enkele dubbeltjes. Hij heeft zwaar de smoor in. En als de uitrit eensklaps geblok keerd is. roept hij tegen Jaap: „Hé. schiet een beetje op; ik heb haast Jaap heeft evenzeer de smoor in. omdat de motor is afgeslagen. Zo iets mag een goede chauffeur niet overkomen. Hij voelt, dat Brink staat te kijken. Nijdig trapt hij de starter- knop in, maar dc motor slaat niet nan. Heinsveld toetert een paar keer. Daarmee is bij Jaap de maat vol. Met een sprong is hij uit de auto en schreeuwt naar Heinsveld; „Als je zo'n haast hebt. ga je er maar over heen!" Heinsveld is ook niet op z'n mond je gevallen. Als buschauffeur heeft hij wel het een en ander ondervon den, dus schreeuwt hij minstens even luid terug: „Nou. zet maar niet zo'n smoel op; je bent nog geen baas hier!" Jaap's woede stijgt, maar hij houdt zich in. Langzaam loopt hij op de chauffeur toe en vraagt op dreigen de toon: „Wat bedoelt u daarmee, meneer Heinsveld?" Voor hij antwoord kan geven, staat Brink tussen beiden in. „Geen flau wekul, jongens, we zijn hier niet op de kleuterschool. Allé Jaap. probeer 'm weer aan de praat te krijgen. En

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7