FINANCIERING NIEUWE R.K. SCHOOL IS SPOEDIG ROND Man gewond bij botsing vrachtwagen- bestelauto op kruising te Nieuwerkerk STREEKNIEUWS Rijkswaterstaat gaat indeling afgesloten Oosterschelde onderzoeken H. Voshol veertig jaar op landbouwbedrijf Gestrande vlet met vier jongelui gered ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 am-n 1972 Nr. 21068 Verrassende mededeling burgemeester De Meester: De heer J. Tuinman (rechts), overhandigt burgemeester De Meester een map „vol" handtekeningen. ZIERIKZEE, 19-4. Zoals vorige week reeds werd gemeld heeft de Oudervereniging van de R.K. basis school aan de Hoge Molenstraat de noodklok geluid over de bijzonder slechte toestand van het schoolge bouw. Er werden zelfs handtekeningen verzameld en dinsdagmiddag werd door het bestuur van de Ouder vereniging aan burgemeester Th. H. de Meester en wethouder van onderwijs H. Asma een petitie aange boden. Een en ander vond plaats tijdens een bijeen komst in de burgemeesterskamer van het stadhuis. Deze middag verschafte in alle duidelijkheid opheldering over een aantal moeilijke punten. Ten eerste: uit een (verheugende) mededeling van de burgemeester aan het slot van de ontvangst van de vertegenwoordigers van de verontruste ouders bleek dat de R.K.-basisschooI binnen enkele maanden de benodigde financieringsmiddelen definitief kan verwachten. (Dankzy de activiteiten van ons gemeentebestuur en van de inspectrice aldus burgemeester De Mees ter). Ten tweede: het bestuur van de Oudervereniging heeft in het gemeentebe stuur een verkeerde „schuldige" gezocht voor de trage gang van zaken, want eerst op 29 september 1971 zond het schoolbestuur bestek, tekeningen en be groting bij de gemeente in, terwyl de gemeenteraad reeds op 5 november 1968 besloot medewerking aan de bouw van een nieuwe school te verlenen. Voordat bestek, tekeningen en be groting 4>y de gemeente waren inge diend, konden door het gemeentebe stuur immers geen stappen worden ondernomen om de benodigde finan cieringsmiddelen aan te vragen. Op dit punt wilde de burgemeester geen enkele twijfel laten bestaan. Ilij kwam dan ook tot de conclusie: als men de achtergronden weet, kan men veel begrijpen. Daarbij komt: buitenstaanders zijn vaak onvol doende geïnformeerd. „Ik wil dan ook het mogelijke misverstand dat wij „nalatig" zouden zijn geweest met alle klem uit de wereld helpen", aldus de burgemeester, die vervol gens voor de duidelijkheid nog eens al'e belangrijke data als volgt op een rijtje zette: 1. Het raadsbesluit tot verlenen van medewerking is van 5 november 1968; 2. De urgentie verklaring voor de 4-klassige school is van 7 augus tus 1970; 3. Bij besluit van de raad van 3 november 1970 werd besloten medewerking te verlenen, niet aan een 4-klassige, doch aan een 5-klas- sige school; 4. Bij de brief van 29 september 1971 zendt het schoolbe stuur bestek, tekeningen en begroting bij de gemeente in, zodat eerst toen bekend was voor welk bedrag de ge meente financieringsmiddelen moest aanvragen; 5. De raad verleende bij besluit van 23 november 1971 een krediet voor de schoolbouw; 6. Op 7 februari besloot de raad de school bouw in de gemeentebegroting op te nemen; 7. Bij brief van 13 december 1971 werden voor de schoolbouw bij Ged. Staten reeds financieringsmid delen aangevraagd, later nog ge volgd door een tweede verzoek. Uitblijvende bouwbegroting Overigens was de burgemeester het met de Oudervereniging eens dat de huidige toestand van de schooi „bedroevend" kan worden genoemd. Rijkswaterstaat geeft hiermee ge hoor aan het verzoek van de ecolo gische kring Arnhem, die vorig jaar een rapport opstelde dat com partimentering van de afgesloten Oosterschelde voorstond. Op voor stel van de minister van verkeer en waterstaat hebben G.S. van Zee land een beraadsgroep ingesteld, waarin het rijk en de provincie over de Oosterscheldeproblematiek van gedachten kunnen wisselen. Een bekend feit is echter dat een bijzondere school, volgens de wet, over het algemeen bepaalde eisen dikwijls veel kracht kan bijzetten.en veel kan bereiken. In dit verband duurde het dan ook te lang, voordat uiteindelijk de bouwbegroting bij de gemeente werd ingediend. Het is nu eenmaal zo dat een gemeentebestuur op 't punt van scholenbouw weinig kan ondernemen als het niet be schikt over een besteksklaar plan en concrete cijfers. En dat zijn zaken die van het. schoolbestuur zelf moe ten komen. Een zaak welke bij gemeentebe stuur en ih onderwijskringen grotè verwondering wekte - en leidde tot het bekende „telegram" van de ge meente aan Ged. Staten - was dat er binnen het raam van de onlangs be schikbaar gestelde bijzondere finan cieringsmiddelen (bestrijding werk loosheid) wèl geld werd vrijgemaakt voor een nieuwe school die niet be steksklaar was, terwijl er geen cent bij was voor de R.K.-school, waar voor de nieuwbouwplannen gereed lagen. „We hebben ons misnoegen hierover duidelijk kenbaar ge maakt", aldus burgemeester De Meester. Bijzonder onprettig is het ook te moeten horen dat van G.S.-zijde ge zegd zou zijn: „jullie moeten 't ge meentebestuur maar eens achter de broek zitten". Als dit inderdaad van die zijde gezegd is vind ik dat maar een schandalige opmerking", aldus de burgemeester. Een project als een nieuwe school wordt immers niet door de gemeente gefinancierd maar door het (provinciale) Fonds toewij zing financieringsmiddelen lagere publiekrechterlijke lichamen. Nog maals: een duidelijk „provinciale pot". De „lopende rekening" van de gemeente komt er bepaald niet aan te pas. En om 't nog eens met an dere woorden te zeggen: de provin cie verdeelt de pot, „wijst toe". Niet de gemeente. Het rijk wordt vertegenwoordigd door het hoofd van de Deltadienst van Rijkswaterstaat en de hoofdin genieur-directeur van de Rijkswa terstaat in de directie Zeeland. Van de zijde van de het provinciaal ber stuur werden de gedeputeerden mr. J. F. G. Schlingemann en J. van den Bos aangewezen. De groep zal bin nenkort voor het eerst bijeenkomen. „Allerberoerdst" Alvorens burgemeester De Mees ter zijn commentaar leverde op de aanbieding van de petitie van de verontruste ouders, wees woordvoer der de heer J. Tuinman, voorzitter van de Oudervereniging, op de „al lerberoerdste toestand" van de school. Overigens wilde de heer Tuinman zich duidelijk als „leek" aandienen, maar dat neemt niet weg dat de ou ders min of meer in paniek zijn ge raakt. Dit is ook een gevolg van de dalende conjunctuur, want met de geldmiddelen wordt niet erg scheu tig meer omgesprongen. De heer Tuinman wilde er geen twijfel over laten bestaan dat de Oudervereni ging niemand op de tenen wil trap pen: „We hebben een excuus in de de slechte situatie van de school voor onze kinderen", aldus de voor zitter. Natuurlijk betekende de medede ling van burgemeester De Meester, dat de financieringsmiddelen voor nieuwbouw nu spoedig kunnen wor den verwacht aanleiding tot vreugde bij het verzamelde bestuur van de Oudervereniging. Wethouder Asma wees er nog eens op dat bet school bestuur zélf kostbare tijd verloren heeft laten gaan. „U bent veel te laat", aldus de wethouder. „De toe stand van de school was achttien jaar geleden al hopeloos". En tenslotte volgde er nog een goede raad aan de ouders: „wees voortvarend, trek met de kinderen uit de school, zoek een voorlopig on derdak in de vrijkomende openbare basisschool Nieuwe Boogerdstraat, zodat het oude gebouw gesloopt kan worden". Aldus de wethouder. Het lijkt een zinvol advies, gelet ook op de verrassende mededeling van de burgemeester betreffende de finan ciering, die nu immers spoedig „Rond" zal zijn. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor GIRO met dagafschriften en betaalcheques NOOKDWELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. Jaarverslag 1971 „Stad'en Lande" Het aantal leden van „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" be droeg per 31 december 1971 354. Al dus blijkt uit het deze week versche nen jaarverslag, waarin een over zicht wordt gegeven van de activitei ten gedurende het verslagjaar. In het verslag wordt o.a. met spijt genoemd de sluiting, zelfs voor do nateurs van het Zeeuws Landschap, van het duingebied Het Zeepe. Zeer te betreuren wordt ook geacht de vervanging van de in het geheel goed passende oude straatkeien op de Oude Haven te Zierikzee, die ver vangen werden door moderne gebak ken klinkers. (Hierbij wordt echter gewezen op het feit dat aanschaffing van een nieuwe bestrating van het zelfde materiaal als de „versleten" kei en te duur zou worden). In het jaarverslag wordt verder met spijt vastgesteld dat de restau ratie van de Grote Kerk nog niet op gang komt. Het voortschrijdende ver val, o.m. door het ingooien der ven sters, neemt nu de kerk sedert lange tijd niet meer in gebruik is/steeds toe. Vooral ook het monumentale orgel heeft onder dit alles zwaar te lijden. Vooral nu door de algemene bezui nigingsmaatregelen monumentenzorg ernstig getroffen wordt, wordt de toestand wat betreft de restauratie somber ingezien. Strandreddingsbrigade Westerschouwen Zierikzee De strandreddingsbrigades te Wes terschouwen en Zierikzee gaan ge bruik maken van het nieuwe zwem bad „Onderdak". De vrijdagavond staat ter beschikking voor training en opleiding. Vanaf 8 jaar kunnen nieuwe leden zich melden. De bri gades hebben mensen nodig voor: het varen, de strandbewaking, de bemanning van de uitkijkpost en de E.H.B.O. ZIERIKZEE Ouderavond Chr. Scholen Op vrijdag 21 april wordt in het hervormd verenigingsgebouw de jaarlijkse ouderavond gehouden van de Johan Louis de Jongeschool en de Jan Wouter van don Doelschool. Het ontspanningsprogramma wordt ver zorgd door de leerlingen van de vijf de klassen. Jaarvergadering N.V.V. De jaarvergadering van de afde ling Schouwen-Duiveland van het N.V.V. zal gehouden worden op dins dagavond 25 april a.s. ift de grote zaal van het Huis van Nassau. Aan de orde komen o.a. de jaar verslagen en een bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heren Kr. v. d. Ouden en A. Voshol (.beiden niet- herkiesbaar), M. D. Voshol en A. J. Bal (beiden herkiesbaar). Er zal ge legenheid tot gesprek zijn met enke le distriktsbestuurders van de aan gesloten bonden, werkzaam in Zuid west Nederland. N.V.V.-jaarverslag 1971 In het jaarverslag over 1971 van de N.V.V. afdeling Schouwen-Duive land, dat deze weck verscheen, wordt gewezen op de afzwakkende con junctuur. In verband met de werk loosheid wordt geconcludeerd dat het voor Schouwen-Duiveland zeker moeilijk zal worden. De wenselijk heid, dan wel noodzakelijkheid, van schone industrie-vestiging wordt uit gesproken. Met spijt wordt geconsta teerd dat bouwvakkers werkloos zijn. terwijl er nog zoveel behoefte is aan woningen, scholen en sportaccommo datie. Het aantal leden van de diverse afdelingen, aangesloten bij de Be- stuurdersbond per 1 januari 1972 was 1802 (per 31-1 '70: 1796). Filmavond „Ziejook" OOp vrijdag 21 april wordt in de aula van de R.S.G. „Prof. Zeeman" weer een filmavond gehouden door „Ziejook". Hoofdfilm is de film: „Cléo van 5 tot 7 uur", waarin het verbaal wordt verbeeld van een Franse zangeres, die denkt aan een ongeneeslijke ziekte te lijden. Twee uur scheiden haar van de uitslag van het geneeskundig onderzoek. Die twee uur van haar leven worden in 90 minuten film uitgebeeld. Er is ook een uitgebreid voorpro gramma. BURGHHAAMSTEDE Aanvulling Feestpiogiamma Op koninginnedag heeft het be stuur van de Oranjevereniging nog een aanvulling in het feestprogram ma gebracht. Om 15.00 uur zal een „spuitwedstrijd" gehouden worden tussen, de brandweerkorpsen van Haamstede en Renesse. Gespoten wordt op een grote bal die, net als een voetbalwedstrijd, in de goal van de tegenpartij gespoten moet wor den. Het is zelfs mogelijk dat het pu bliek zich in het natte strijdgewoel kan mengen. Dat het echter bijzon der nat zal worden op het grasterrein langs de W. G. Bootlaan, te begin nen langs de Hogevveg is wel zeker. HAAMSTEDE Causerie voor N.C.V.B.-afdeiing De afdeling Haamstede van de N. C.V.B. hield de maandelijkse verga dering, onder leiding van de presi dente mevr. Hack, die de bijeenkomst opende op de gebruikelijke wijze. Zij las Phil. 4 4-10, waarna ds. H. Fa- vier te Zierikzee sprak over het on derwerp „Het gebed". De predikant wees op de grote verantwoordelijk heid, die God de mens heeft gegeven; de zorg voor de naaste, voor het da gelijks brood, voor het gezin. Maar al die zorgen kunnen de mensen wel zo veel opeisen, dat God op de ach tergrond wordt geschoven. Vaak worden de zorgen de mens ook te machtig, omdat men denkt het alle maal alleen zelf te moeten doen. De enige oplossing is het gebed tot God, zodat wij samen met Hem ons leven kunnen leven. Na de causerie volgden enkele me dedelingen. Zo zal de streekvergade- ring op 16 mei worden gehouden. Op het onderwerp volgde een diepgaande diskussie, waarin vooral de problematiek rond de derde we reld aan de orde kwam. Ook hier geldt de noodzaak: bidden met de daad en een zich verantwoordelijk weten voor deze wereld. De presi dente sprak een dankwoord, waarna met dankgebed werd gesloten. Vergadering Pomona De leden van Pomona die op 17 en 18 mei een tweedaagse reis naar Duitsland gaan maken, kwamen dinsdagavond in hotel Bom bijeen om de laatste mededelingen van de voorzitter, de heer J. C. de Feiter aan te horen. Hieruit bleek dat nog voor een beperkt aantal leden van Pomona of van de Proeftuin plaats is. Aan het vastgestelde reisschema is geen verandering meer gebracht, zodat des morgens te 5.30 uur ver trokken wordt uit Haamstede, 5.25 uur uit Burgh en 5.20 uur uit Wes- tenschouwen. De bus rijdt vanaf Haamstede over de Lage Zoom, zo dat de passagiers van de Hogezoom aldaar kunnen instappen. Bezocht zullen o.a. worden Keulen, Königs- winter, Remagen en vooral het Ahr- dal waar tevens een wijnbouwbe drijf de aandacht vraagt. Op de tweede dag valt Monschau in de kij ker en op de terugtocht Baarle Nas sau, dat via de Boudewijnweg be reikt wordt. Eventuele late deelne mers kunnen zich nog opgeven bij de heer C. J. Boot te Burgh. Controle snelheidsmeters Van 20 tot en met 22 april wordt op het parkeerterrein tegenover het gemeentehuis gelegenheid geboden de snelheidsmeters van motorvoer tuigen te controleren. Onder het motto: „Aktie 50-70 km/uur". Iede- een kan gratis aan de keuringen deelnemen. Voor vrijdag en zaterdag zijn de tijden: 10-9 uur en 9-14 uur. RENESSE Herten op drift Dc heer K. Dijkstra te Renesse zag tussen Lage Zoom en Arnhoekse- weg? Twee herten een weiland in- glippen. Kennelijk afkomstig uit het domanlale duingebied, waren de die ren wat ver van huis gedwaald. NIEUWERKERK. 19-4. Woens dagmorgen omstreeks 11.00 uur vond op Rijkweg 18 ter hoogte van de Vis- sersweg een auto-ongeluk plaats waardoor een bestelwagen totall los geraakte. Een vrachtwagen, bestuurd door de heer B. V. uit Rotterdam, kwam uit de Vissersweg en wilde rechts af slaan, de Rijksweg 18 op, in de rich ting Zype. Bij het naderen van de Ryksweg ontdekte V. op de splitsing dat de remmen van z'n vrachtwa gen weigerden. De auto reed door, ondanks alle pogingen die in het werk weiden gesteld om tot stilstand te komen. Terwijl de remloze vrachtwagen de Rijksweg opdraaide naderde uit de richting Zijpe een bestelauto, be stuurd door de heer J. M. uit Rot terdam. Een botsing volgde, J. M. werd uit z'n auto geslingerd. Hier door kwam hij in de zuidelijke sloot te liggen. De auto van M. werd totall loss. De vrachtwagen kwam door de botsing op de noordelijke parallel weg te kantelen. De lading hout ZONNEMAIRE, 18-4. Dinsdag jl. heeft de heer H. Voshol uit Zonne- maire - gelijk reeds gemeld - we gens zyn 40-jarige loopbaan op het agrarische bedrijf van de fam. v. d. Wekken aan de Kijkuitscdijk tussen Brouwershaven en Zonnemaire uit handen van burgemeester A. P. Schouwenaar de zilveren medaille in de Orde van Oranje Nassau ont vangen. In zijn toespraak schetste de Brouwse magistraat de tijd, sedert. 1932 verlopen. Waarin zich veel KERKWERVE De Simavi-collecte De collecte voor Simavi heeft in Kerkwerve en omgeving f 137,40 op gebracht. Passend is een woord van dank aan de collectantjes: Adrie v. d. Houten, Elly Viergever, Corry Rin- gelberg, Nelleke den Boer, Rianneke Francke en Toke Viergever voor hun hulp. OUWERKERK Wandeltocht op zaterdag 10 juni Traditiegetrouw organiseert de sportvereniging op zaterdag 10 juni a.s. 's middags om 2 uur de wandel tochten over 8 of 15 km. Er is een mooi en afwisselend parcours uitge zocht langs het krekengebied enz. De start en de finish zijn bij het dorps huis. De onkosten zijn: bij vooruit bespreking f 1,50, bij de start f 2,-, verenigingsgroepen f 15. Inschrijvingen en inlichtingen bij de heren C. J. Hillebrand, Ring 15 en Th. v. d. Lugt, Phoenixstraat 9. NIEUWERKERK Simavi-kollekte De alhier gehouden huis aan huis- collekte ten bate van Simavi bracht de mooie som op van f 353,85. Aan collektanten en gevers wordt harte lijk dank gebracht. BURGHSLUIS, 19-4. Een viertal jongelui, afkomstig van de Outward Boundschool te Ulvenhout, waar ze ondergebracht zyn in het gebouw „Anneville", maakte woensdag een zeiltochtje vanuit Burghsluis naar de werkeilanden. Zij maakten daarby gebruik van een tweemast-vlet van deze school. Doordat de wind plot seling opstak (zoals bekend is het stormwaarschuwingssein opgeheven) geraakten de jongelui uit de koers en werden naar de punt van de Neeltje Jans-plaat gedreven waar ze strandden. Dit werd opgemerkt door de kap- tein der reddingboot President Jan Leis, Kees Schot, die, doordat de Kijkje tussen de zuilen van de Beurs I door op het Havenplein. De foto kwam in de noordelijke sloot terecht. J.M. werd bij dit ongeluk gewond. De plaatselijke arts verleende eerste hulp en liet de patiënt overbrengen per ambulance naar het Zweeds Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee. Na behandeling kon M., die verwon dingen aan het hoofd en benen had opgelopen, naar huis terug keren. Onderzoek De bestuurder van de vrachtwa gen kwam met de schrik vrij. Gara ge Ista zette later op de dag de vrachtwagen weer op z'n wielen en sleepte de bestelwagen weg. De vrachtwagen is later door een andere auto opgehaald. De technische afdeling van de rijkspolitie van de Verkeersgroep Middelburg stelt een onderzoek in. Het bleek dat een touw, waarmee de lading hout was vastgesnoerd, los was gegaan en tussen de achteras in de remleiding was terechtgeko men, waardoor remmen onmogelyk werd. veranderingen hebben voorgedaan, vooral op cultureel, technisch en so ciaal terrein „In deze 40 jaar hebt u veel zien veranderen, ook in de agrarische ector, van het werkpaard tot tractor en de moderne machines. In onze jeugd, liep iedereen uit, wanneer er een vliegmachine over kwam. Nu de Apollo 16 op weg is naar de maan vinden we dit heel gewoon. Ook regionaal is er veel veranderd. Jaren is Schouwen sterk geïsoleerd geweest, thans hebben we de vaste verbindingen, allemaal ge beurtenissen, die u hebt meege maakt. Hebben we thans met een crisis te maken in de landbouw voor wat betreft de afzet van produkten, die slechte prijzen opleveren, ook in 1932 hadden we met zo'n crisis te maken. Het beroep van landarbeider is allengs dan ook verdwenen en het siert u dat u hokvast was en bleef bij de familie Van der Wekken op de hoeve „Oud-Bommenede". Ook op kerkelijk terrein hebt u zich verdienstelijk gemaakt. Ruim 20 jaar dient u de Gereformeerde kerk van Zonnemaire als diaken en ou derling. Vanuit uw geloof probeert u de medemens te dienen en tot grote steun te zijn vanuit eon bepaald principe". „Vele kwaliteiten" „Al deze hoedanigheden zijn ook in Dea Haag niet onbekend geble ven", aldus burgemeester Schouwe naar en hij toonde zich verheugd de heer Voshol de versierselen te mo gen opspelden. De oud-werkgever, de heer J. P. v. d. Wekken( het be drijf is. nu in handen van de zoon) prees de heer Voshol voor zijn vele kwaliteiten. „U bent in 1932 begon nen met een weekloon van f 6,-, van 's morgens 5 uur tot 's avonds 6 uur te werken. De hele verandering in de landbouw hebt u meegemaakt, van handwerk tot machinaal werk. U was en is voor ons bedrijf een on misbaar iemand, die alles kan". Vraag het maar aan Hendrik, die fikst het wel", schertste de heer v. d. Wekken sr. Veertig jaar hebben we samengewerkt en hopenlijk zult u nog jaren met mijn zoon op dit be drijf naar genoegen arbeiden." De huidige baas, de heer W. v. d. Wekken bood de heer Voshol een fraaie lederen feauteuil aan en me vrouw v. d. Wekken bood mevrouw Voshol een prachtig bloemstuk aan. Een getuigschrift was er van de Z. L.M. en dankwoorden namens de kerkeraad door de heer R. v. d. Wekken. reddingboot een week invalt voor de „Javazee" te Breskens, er met zijn eigen vlet, bijgestaan door de haven meester Mach. Overbeeke, op uit trok. De stranding was tevens opge merkt door een meetkotter van Rijkswaterstaat de „Orisant" en deze maakte spoedig vast. Achter dit schip werd de vlet naar Burghsluis gesleept, waar ze ongeveer kwart voor drie afmeerde. Na hun vlet te hebben opgeknapt en de zeilen ge borgen te hebben, werd de terugtocht per busje naar Ulvenhout aanvaai'd, terwijl de „Orisant" haar tocht ver volgde. Later bleek dat het roer van de vlet kapot was. stamt uit de (mooie) straatlantaarn- tijd. MIDDELBURG, 19-4. Een afdeling van de Deltadienst van Rykswater- staat, gevestigd te Scharendykc, zal een onderzoek instellen naar de tech nische aspecten en de kosten die verbonden zyn aan een eventuele indeling van de afgesloten Oosterschelde en van de versterking van de „koppen" van de eilanden. Zilver te Zonnemaire

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3