Handig! de postgiro Jaap ten Oever's nieuwe leven DE NASLEEP VAN VIETNAM BLIK DOOR HET WERELD da's makkelijk! Schotse vijfling maakt het goed U proeft het... puur zongerijpt fruit BESSENJENEVER Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag IS april 1972 Nr. 21067 Het krachtig offensief van de Noord-Vietnamezen maakt het pre sident Nixon niet makkelijker om de Ver .Staten geheel los te maken van deze strijd. En de tegenmaatregelen die hij neemt (niet alleen extra bombardementen, het sturen van vlooteenheden maar ook het inzetten opnieuw van Amerikaanse grond troepen) duiden er niet op dat hij voornemens is de V.S. met geweld te laten wegwerken. De terugtocht is wel onvermijdelijk, maar het komt zeker binnenlands politiek niet gun stig uit dat dit nu zou gebeuren kort voor de presidentsverkiezingen. Het uitstel dat hij wellicht be werkstelligt kan hem in dit opzicht misschien van dienst zijn. Maar de Amerikanen gaan ook steeds meer beseffen dat alles niet zonder meer in het reine is zodra de V.S. defini tief helemaal teruggetrokken zijn uit zuidoost-Azië. De hoe dan ook ver kapte nederlaag en het opgeven van de regering-Thieu in Saigon hebben ook hun invloed elders in de wereld. Waarmee de V.S. nog lange tijd zullen kampen is dat de totale af wikkeling van de kwestie-Vietnam hen stempelt tot een bondgenoot van twijfelachtige waarde. Daarbij komt dat in het geval van Pakistan de po gingen van de V.S. om een nederlaag van dit land te voorkomen in het niets verzandden. En Tsjiang Kai- Sjek is natuurlijk helemaal een ont nuchterend voorbeeld. Dit is ver buiten Azië ook merk baar. Israël bijvoorbeeld hangt het niet aan de grote klok, maar het lijkt wel zeker dat het onvermoei baar werkt aan het ontwikkelen van Advertentie Met Postgiro kunt u overal betalen met gegarandeerde girobetaalkaarten in plaats van met contant geld. Amerika en Canada OTTAWA, 17-4. Preisdent Nixon van de V.S. en premier Trudeau van Canada hebben in Ottawa een over eenkomst getekend, die voorziet in de zuivering van het water van de grote meren in het grensgebied, n 1976 ivil men het water even helder en schoon hebben als een zwembad of een forellenbeek. Amerika zal er maximaal drie mil jard dollar in steken en Canada naar verwachting minstens een half mil jard. De grote meren bevatten onge veer een vijfde deel van al het zoele water ter wereld. Door stedelijk rioolwater en afvalwater 'van fabrie ken zijn de meren sterk vervuild. de bescheiden kernmacht die het zelfstandig kan ontwikkelen. Geen aangenaam vooruitzicht, een derge lijk miniatuur-kernmachtje in het nabije oosten, maar het is een soort verzekering die Jeruzalem sluit te gen de kans dat de Amerikaanse steun om de een of andere reden eens een keer ophoudt. Oiiigekeerd zien we landen zoeken naar een grote broer om op te leunen, waarbij zij dan angstvallig de V.S. voorbij zien: ze zien er, gelet op hoe het Zuid- Vietnam en Pakistan verging, niet veel heil in zich teveel op Washing ton te verlaten. Het einde Egypte bijvoorbeeld is duidelijk bezig om af te komen van een al te benauwende afhankelijkheid van de Sowjet-Unie. In vele opzichten zou het voor dit land ideaal zijn om de Amerikanen er bij te halen als grote steun: de konkurrentie tussen Mos kou en Washington is zo groot dat daarvan altijd voor Cairo het beste af zou vallen en bovendien zou pre sident Sadat zich indirekt invloed op premier Golda Meir verschaffen. Maar Egypte kijkt liever naar Chine zen of naar vreemd opgebouwde Afrikaans-Arabische clubs. Een an der geval is Engeland. Tot voor kort was er een speciale band tussen de V.S. en Londen, iets wat bij gepaste gelegenheden extra- nadruk kreeg. Tegenwoordig doet de Britse premier Heath zoveel mogelijk zijn best om de herinnering daaraan uit te wissen: zeker, er is vriend schap maar verder zijn de betrek kingen normaal zoals die tussen twee onafhankelijke staten behoren te zijn. Londen heeft er geen trek meer in al te zeer vereenzelvigd te worden met Washington. Hoe dan ook: de Vietnamese oor log loopt vandaag of morgen af vol gens de onafwendbare trieste for mule dat het door de Amerikanen gefinancierde en georganiseerde Zuid-Vietnam verdwijnt. Maar het is een illusie dat de V.S. denken dat daarmee dan alles weer pais en vree en vriendelijkheid is geworden: de gevolgen in de wereldpolitiek zal het land nog lang nadien blijven voelen. EDINBURG, 17-4. De vijfling die een 32-jarige vrouw in Edinburgh vorige week vrijdag ter wereld heeft gebracht maakt het uitstekend, zo is maandag door iemand van het zie kenhuis meegedeeld. De vier meisjes en een jongen lig gen nog steeds in couveuses. (Abu sievelijk is vrijdagavond door Reuter gemeld, dat twee van de kinderen waren overleden). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BRUNSSUM. In de nacht in brand uitgebroken in de wasserij Wijnands aan de Prins Hendriklaan in Bruns- sum. Het houten gebouw brandde 'tot de grond toe af. De gehele voorraad costuums, mij nwerkerspungels en poetsdoeken ging verloren, evenals alle machines. De brandweer van Brunssum, die snel ter plaatse was, kon tegen de vuurzee vrijwel niets uitrichten. WIERINGERMEER. De gemeen te Wieringermeer (Wieringerwerf), Middenmeer, Slootdorp en Kreiler- oord) heeft sinds vrijdag 10.000 inwo ners. Op het gemeentehuis van Wie ringerwerf werd vandaag Robertus Franciscus de Lange ingeschreven, het eerste kind van de heer en mevr. F. P. H. de Lange-Koopman. DEN HAAG. Het is volgens het jaarverslag 1971-1972 van de Neder landse Bond van Makelaars in On roerende Goederen (NBM) eigenlijk verbazingwekkend, dat de animo voor de aankoop van een woning voor zelfbewoning niet of nauwelijks heeft geleden onder de prijsstijgin gen, die zich over het algemeen, ze ker bij de nieuwbouw, hebben voor gedaan. DEN HAAG. De Europese commis sie zal de ministerraad dit jaar ne gen voorstellen doen, die beogen de verkeersveiligheid in de landen van de gemeenschappelijke markt te ver groten. GELEEN. Twee inwoners van Ge leen, de 36-jarige L. D. en de 20-ja- rige F. S., hebben bekend de afge lopen maanden in totaal 25 inbraken en brandkastkraken te hebben ge pleegd. De buit bedroeg ongeveer f 25.000. Naar aanleiding van hun bekentenis heeft de Geleense politie nog een derde verdachte, de 32-jari- ge D. B., aangehouden. UTRECHT. Het medisch tucht college in Amsterdam heeft de klacht van een voogdijvereniging te gen een vrouwenarts en enkele van zijn collega's die een abortus provo- catus hebben uitgevoerd bij een achttienjarige pupil van de vereni- 1 ging, afgewezen. OLST. De 14-jarige Hendrika R. J. Raamsman is in haar woonplaats Olst door een auto aangereden, toen zij met haar fiets van een erf de weg opreed. Zij is later in een Deventer ziekenhuis overleden. AMSTERDAM. Rechercheurs van de Amsterdamse zedenpolitie heb ben circa 200 exemplaren van een extra uitgave van het sexblad „Can dy" - „Candy speciaal no 3" bij een vijftigtal lectuurzaken in de hoofd stad in beslag genomen. HILVERSUM. De 24-jarige K. van Hellemond uit Hilversum is op de provincialeweg Hilversum-Heem- stede om het leven gekomen. Hij botste ter hoogte van 's Gravenland met zijn personenauto frotaal op een tegemoetkomende vrachtauto die door onbekende oorzaak op de lin kerweghelft geraakt was. DEN HAAG. De heer Helmuth Rohde, parlementair staats-secreta- ris bij het bondsministerie van ar beid en sociale ordening, zal van 17- 20 april een bezoek aan Nederland brengen. ASSEN. In samenwerking met Nedersaksen, de provincie Drente en het „Anjerfonds" organiseert de gemeente Assen op 26 en 27 mei Duits-Nederlandse cultuurdagen in de stad. Sinds 1960 werden deze da gen zes maal in Bentheim (de part- nerstad van Assen in West-Duits- land) gehouden. DEN HAAG. Het is de taak van de overheid al het mogelijke te doen om te voorkomen, dat er voor de bouw van woningen problemen zul len ontstaan door een tekort aan bouwrijpe grond. Dit staat in het jaarverslag 1971-1972 van de Neder landse Bond van Makelaars in on roerende goederen. DEN HAAG. De Europese Com missie meent niet dat zij 'n taak heeft in Noord-Ierland, en is evenmin be reid commentaar te leveren op ge beurtenissen in landen die nog geen lid van de gemeenschap zijn. AMSTERDAM. In hotel Suisse in de Kalverstraat in de hoofdstad hebben rechercheurs van het bureau bijzondere zaken van de Amster damse centrale recherche de 24-ja- rige Amerikaanse danser Charles W. gearresteerd, die er van verdacht wordt op 7 juni 1971, na een ruzie in een café in Frankfort, een andere kleurling met een pistoolschot te hebben gedood. AMSTERDAM. In een juweliers zaak in de Kalvez'straat te Amster dam is een Engelsman aangehouden die een horjoge met een vals bank biljet van 50 dollar wilde betalen. De man, de 27-jarige student E. N. uit Londen, was in het bezit van nog zestien van dergelijke biljetten. AMSTERDAM. Een houtsnede van Escher in zwart en beige, gedateerd 1938, heeft vrijdag op de kunstvei ling Paul Brandt in Amsterdam 7400 gulden opgebracht. HILVERSUM. Radio Nederland Wereldomroep heeft vrijdagmiddag- met een zeer druk bezochte recep tie zijn 25-jarig bestaan herdacht. DEN HAAG. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen op 3 juni a.s. op het IJsselmeer ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse zeil- en roeivereniging een vlootschouw, ge volgd door admiraalzeilen, afnemen. DEN HAAG. Twee mannen heb ben vrijdagavond in Den Haag de chef-monteur J. N. Noordhoven (41) van het garagebedrijf Blansjaar overvallen, toen hij op het punt stond de dagopbrengst van het benzine station in de nachtkluis van de Ned. Middcnstandsbank aan de Slacht huisstraat op te bergen. MONTEVIDEO. Acht mensen zijn maandagochtend vroeg gedood en dertien gewond bij een schietpartij tussen Uruguyaanse soldaten in Montevideo en de aanwezigen in een gebouw van de communistische par tij. OOST BERLIJN. De Oostduitse regering heeft maandag bekendge maakt. dat zondag bij de Ameri kaanse luchtaanvallen op Haiphong een Oostduitse schip is geraakt en dat leden van de bemanning zijn ge wond. Het is de 6759 ton metende Halberstadt. MIDDELBURG. In het zuider ziekenhuis in Rotterdam is de 5-ja- rige Willy Strosnijder uit Ierseke overleden aan de gevolgen vart een verkeersongeluk. Het jongentje raakte zwaar gewond toen de auto van zijn vader J. W. Strosnijder na bij Ierseke in een sloot terechtkwam. De vader werd hierbij zwaar ge wond. Amerikanen blijven troepen terugtrekken SAIGON, 17-4. De Amerikanen blijven grondtroepen terugtrekken ondanks het offensief van de Noord- Vietnamezen in Zuid-Vietnam. De afgelopen week zjjn 5.000 Amerika nen gerepatrieerd waarmee het to taal aantal op 13 april op 85.000 man was gekomen. Op 1 mei moet het door president Nixon gestelde plafond van 69.000 man zijn bereikt. KERSENBRANDEWIJN FRAMBOZENBR ANDEWIJN ABRIKOZENBRANDEWfJN AARDBEIENBR ANDEWIJN SINASBRANDEWIJN Philips gaat ziekteverzuim grondig onderzoeken DEN HAAG, 17-4. Philips gaat een grondig onderzoek instellen naar het ziekteverzuim onder het personeel, dat het bestuur van het concern zor gen baart. Hierover is gesproken in de jongste vergadering van de on dernemingsraad van de Eindhovense bedrijven van Philips. Het bestuur is verontrust over de ontwikkeling van de laatste jaren en maakt zich zorgen over de relatieve concurrentiepositie van Nederland en Philips in het bij zonder. Het ziekteverzuim bij de Neder landse Philipsbedrijven bedraagt op het ogenblik 7.2 pet. (landelijk bijna acht procent). Het percentage van 7.2 komt er op neei-, dat ieder perso neelslid per jaar bijna vier weken wegens ziekte verzuimt. Het is een kostbaar probleem, omdat dit ver zuim de onderneming per jaar 150 miljoen gulden kost, dus per perso neelslid ongeveer 1.500 gulden per jaar. Vrijdag 21 april, 20.30 uur: De versierders. Jony Curtis als Danny Wilde en Roger Moore als Lord Brett Sinclair. DONDERDAG 20 APRIL. NED. I. De uitzending begint na het eerste nieuws met een samenvat ting van de wedstrijd tussen de Sow jet-Unie en Tsjzchoslowakije in het toernooi om het wereldkampioen schap ijshockey te Praag. De VPRO begint deze donderdagavond na het journaal van acht uur. Traditiege trouw kan men bjj deze omroep eerst kijken naar Berichten uit de samen leving en vervolgens naar een afle vering uit de Laurel en Hardy-serie» waarin de dikke en de dunne op sa fari gaan. Onder de ironische titel Mississippi is niet meer wat het ge weest is, wordt een bijna een uur du rende reportage van Hans Keiler uitgezonden over het plaatsj/ Fay ette in de staat Mississippi, eens een bolwerk van slavernij. In de serie gesprekken van Joop van Tijn heeft deze Vrij Nederland-redacteur van avond een gesprek met de jonkheer G. Kraayenhoff. Het programma op het eerste net, waarin in verband met de landing op de maansloep van de Apollo-16 op de maan wijzigingen kunnen ontstaan, wordt om half elf besloten met het laatste nieuws. NED. II. In totaal ruim drie en een half uur duurt het Engelse televisie spel Cousin Bette van Ray Lawler, naar de roman van Honoré de Bal- sac. Het wordt in twee afleveringen uitgezonden. Cousin Bette is het ver haal van een vrouw die zich wreekt op haar familie die haar naar haar mening verraden heeft. Het verhaal speelt zich af in Parijs. Bette heeft bijzondere gevoelens voor graaf Wen- ceslas Steinbock. Haar bloed gaat koken als zij verneemt dat de graaf zich gaat verloven met haar nichtje. Hel TROS-programma begint om ze ven uur met het kuikentje Calimero, waarna een aflevering van Zorro volgt. Voorts is epr in de serie Va kantie waarheen? een filmpje over Liechtenstein, het kleinste van de Alpenlanden. Na het journaal van acht uur wordt Wereld op wielen uitgezonden. Na het eerste deel van Cousin Bette volgen nog de rubriek Ter visie en het laatste nieuws. DONDERDAG 20 APRIL. NED. I: 10.45 schooltelevisie; 1S.45 Fabeltjeskrant: 18.55 Journaal; 19.05 IJshockey; 20.00 Journaal; 20.21 Be richten uit de samenleving; 20.35 Laurel en Hardy; 20.55 Mississippi is niet meer wat het geweest is; 21.50 Joop van Tijn in gesprek; 22.30 Jour naal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Calimero; 19.10 Zorro 19.35 Vakantie waarheen?20.00 Journaal; 20.21 Wereld op wielen; 20.50 Cousi?i Bette; 22.50 Ter visie; 23.15 Journaal. MONTEVIDEO. Het parlment van Uruguay heeft de regering ge machtigd om 30 dagen de stijd aan te binden met de guerrillabeweging Tupamaro. Na een debat van 20 uur werd dit besluit met 97 van de 118 stemmen genomen. Er zal in die maand een „staat van binnenlandse oorlog gelden Plan om van landbouwgebied meer te maken LEEUWARDEN, 15-4. Minder goede gronden in de Makkumcr-, Parregaaster- en Work um er polder zullen aan de landbouw wor den onttrokken en door onderwaterzetting worden omgetoverd in een merengebied van duizend hectare, wanneer de plannen van de Friese gemeenten Wonseradecl en Workum werkelijkheid zullen worden. De plannen beogen herinrichting van het gebied binnen dc drie hoek, die wordt gevormd door de „kop" van de afsluitdijk, Workum en Bolsward. De grondgedachte van het plan is de ontwikkeling van het toerisme cu verbetering van de woonfunktie van dc regio. Verder wil men dit nieuwe merengebied en het gebied langs dc IJsselmcerkust inrichten als nationaal en internationaal water sport- en waterrecreatiegebied waarbij gedacht wordt aan dc bouw van 4.000 bungalows. Tenslotte omvat het plan, dat wordt aangeduid als het meren- plan Wonseradeel-Workum herinrichting van dc blijvende land bouwgronden en verbetering van de infra-structuur. 43 De volgende avond rijdt hij met Berendien dicht naast zich een eind je door de omgeving. Het meisje be merkt, dat hij stil is. „Heb je wat?" Hij vertelt van de veranderde hou ding zijner collega's. „Ze weten, dat wij met elkaar gaan en dus vertrou wen ze me niet meer. Ik word stel selmatig door hen gemeden". Het meisje drukt zijn arm. „Dat heb ik wel zien aankomen. Trouwens Henk eveneens. We gaan ons verlo,- ven, jongen. Dan is het officieel". Daar heeft hij onder deze omstan digheden niet bepaald veel zin in. „En denk je, dat dit de oplossing is. Het resultaat zal zijn, dat het mis schien nog erger wordt. Of dat ze gaan stroopsmeren. Met het oog op m'n eventuele toekomst". Berendien denkt na. Zijn redene ring bevat waarheid. Voor haar is het geen probleem, dat ze van deze aardige, rustige jongen houdt. Henk heeft geen bezwaren. Trouwens al had hij ze, dan trok ze er zich toch niets van aan. Maar ze wil de goede verstandhouding niet bederven. Wat overigens niet hoeft. Maar Jaap zit met de moeilijkheden. Tenslotte antwoordt ze: „Ik be spreek het morgen met Henk. Eens kijken, of we er een oplossing voor kunnen vinden". Die avond, bij zijn thuiskomst, is er een brief. Pleunie heeft hem op tafel gelegd bij zijn stoel. Verwon derd en nieuwsgierig kijkt hij er naar. Hij krijgt nooit post. Een beetje zenuwachtig scheurt hij het couvert open. Het is een school- schriftvel, dat beschreven is met een rode viltstift. Als hij de enkele re gels leest, wordt hij rood. Rood van woede en vernedering. Met een schokt valt hij in zijn stoel. Automa tisch zakt zijn hand naar het pakje sigaretten in zijn zak. Zijn hand beeft, als hij een sigaret aansteekt. Pleunie kijkt verschrikt naar haar broer, waarna ze de brief opraapt en leest. Ook zij wordt rood van erger nis. „Schoftensist ze in mach teloze woede. Want het is een ano niem schrijven. Een bedreiging. Ze leest het epistel nogmaals over: „Jaap ten Oever, blijf met je met bloed be vlekte poten van onze meis jes af. En smeer 'm uit Ber- gevoort. We lusten je niet langer, vadermoordenaal'. En anders zullen wij je weten te vinden." Het is met gebrekkige halen ge schreven. Maar het laat aan duide lijkheid niets te wensen over. Hoofdstuk 16. Het blijft niet bij bedreiging. Die avond gaan Jaap en Pleunie laat naar bed. Ze zitten tegenover elkaar aan tafel te piekeren over wat hij moet doen. Ontslag nemen? Maar waarom zou hij weggaan? „Ik heb m'n straf gehad, in mijn ogen nog immer meer dan ik verdiende. Dus blijf ik en laat me niet bang ma ken. Misschien is het kwajongens- werk". Hij frommelt het briefje in elkaar en werpt hel op de grond. Maar Pleun bukt zich. raapt het op en strijkt het weer glad. Je kunt nooit weten, of je het niet nodig hebt. Waarom ga je er niet mee naar de politie. Dit hoef je toch niet te ne men?" DOOR GERRIT FRANSSEN Jaap heeft het al overwogen, doch als nutteloos van zich afgezet. „En wat dan?" is zijn weervraag, zijn zuster aankijkend en zijn zoveelste sigaret opstekend. „Wat kan de po litie met dit briefje doen? Het is toch zeker zoeken naar een speld in een hooiberg?" „Misschien geeft de rode viltstift een aanwijzing. Of het schriftvelle tje". oppert ze voorzichtig. Schouderophalend antwoordt hij: „Viltstiften worden er bij honderden verkocht in allerlei winkels. Of dacht je, dat de politie huiszoekingen ging verrichten om schriften te onderzoe ken, waaruit 'n vel is gescheurd? Ik beschouw het als gesar. Misschien van een jaloerse jongen, die een oog je op Berendien heeft gehad en geen kans kreeg. Wie weet hel? Ik zal mc er maar niks van aantrekken". „Wees inieder geval voorzichtig. Dat briefje bewaar ik. Waar is die envelop gebleven? O, daar". Ze be kijkt het adres. Het poststempel is van Boshagen. hetgeen op zichzelf ook niets zegt. Brieven kun je overal posten. De volgende morgen is hij nog al tijd kwaad. Niet zozeer om het brief je. maar meer om zijn machteloos heid. Het feit, dat hij niet weet. wel ke lafbek dit briefje schreef. De ge mene anonimiteit. Alsof het zo moet zijn, heeft hij die morgen onenigheid met Heinsveld. Jaap heeft een grote vrachtauto on derhanden. Hij kan het euvel niet helemaal verhelpen. Brink raadt hem aan een korte proefrit tc ma ken. Komt hij te staan, dan is er nog altijd dc takelwagen. (Wordt vervolgd) Fijne vrijetijdskleding is deze overall van knalgele tinneroy. Een exclusief ontwerp in 100 procent katoen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7