Volgens onderzoek N.S.: zeven-en-een AGENDA Z.O.V. GEREED MET KONINGINNEDAG-PROGRAMMA half miljoen personenauto's in Kaper Zwitsers vliegtuig gearresteerd Moord in Antwerpen LAATSTE NIEUWS Weer vliegtuig gekaapt in de V.S. Verhelderende causerie over „Drugs" ZWEMMEN Fantastische show in avonduren ZIERIKZEE, 17-4. De Zierikzeese Oranjevereniging is gereed met het programma voor Koninginnedag, dat op maandag 1 mei zal worden gevierd. Zweet en geld heeft het gekost om weer goed voor de dag te komen en het bestuur hoopt zeer dat alle moeite zal worden gehonoreerd met een zee van vlaggen in de stad en een laaiend enthousiasme van het publiek, want dat is allemaal nodig om het feest te doen slagen. Bij elkaar wordt het dus wel wat; de Z.O.V. kan het nipt betalen; el ke wyk wordt bezocht door „een muziekje", de jeugd krtfgt nog een traktatie en graag dus - hebben we van de nijvere werkbijen van het Z.O.V.-bestuur begrepen nog wat (heel veel) nieuwe leden. In de morgenuren (later hopen wij alle preciese tijden nog te publice ren) begint het feest ditmaal niet in de Meelstraat bij het stadhuis (het is daar wel mooi, maar zó nauw), maar op het Havenplein, waar dit maal de vlag heel correct zal wor den gehesen door de padvinders van de Mr. Bakkergroep. Daarna houdt burgemeester Th. H. de Meester een toespraak en speelt de K.H. „Kunst en Eer" het volkslied. En of ieder een daar maar present wil zijn, als het even kan. Daarna gaat de har monie de stad in, samen met de s.v. „Delta Sport" Advertentie Een andere route wordt genomen door de G.V. „Rust Roest" natuur lijk met drumband en majoretten- jpeloton. Diezelfde ochtend wordt tot een rijdend feest voor de schoolkinderen, die met versierde fietsen e.d. gaan zorgen voor een vrolykc optocht. Traditioneel nummer is een teken wedstrijd op de leien van het Ha venplein. Z.O.V.-bestuur en een des kundige jury kijken toe „hoe ze het doen". Gevarieerd middagprogramma 's Middags verplaatst een deel van het programma zich naar „Ban- nink", waar de S.V. „Delta Sport" atletiekwedstrijden (vooral loop nummers) organiseert. De Z.O.V. stelde prijzen beschikbaar. Onder tussen houden de kinderen spelen op „ons aller" Havenplein, gevolgd door het lachnummer van de middag: een gecostumeerde korfbalwedstrijd door de leden van de K.V. „All Ready". Een heel sportief nummer wordt de Oranje Singelloop, die uiteenvalt in een trimtocht (gewoon mee doen om vol te houden) en een wedstrijd loop, waarbij het om de seconden gaat. Vertrek en finish zijn op het Havenplein. In de vroege avond geven drum band en majorettenpeloton van „Rust Roest" een show, gevolgd door het klapstuk van de avond: „Taptoe 1972-Zierikzee", waaraap wordt deelgenomen door „Kunst en Eer", de G.V. „Delta Sport", het jacht hoorn- en trompetterkorps „Een dracht maakt Macht" uit Rijen (N.B.) (Europees kampioen) en het majorettenpeloton „Gold Stars" uit Bergen op Zoom, o.l.v. mej. Rina de Groot. „Bombardementen op N-Vietnam noodzakelijk" WASHINGTON, 17-4. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, heeft maan dag in het congres verklaard, dat de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam noodzakelijk waren om de terugtrekking van Ameri kaanse troepen uit Zuid-Vietnam voort 'te zetten en om de Zuid-Viet- namezen een kans te geven, zich te verdedigen tegen „de massale inva sie van de communisten". Volgens de Amerikaanse minister is president Nixon vastbesloten, door te gaan met alle aanvallen op mili taire installaties van Noord-Vietnam die hij nodig vindt. ROME, 17-4. Een 31-jarige man die gewapend met explosieven een vliegtuig van „Swiss Air" kaapte is gearresteerd, enkele minuten nadat het toestel op het militaire vliegveld Ciampino, bjj Rome, was geland. Het vliegtuig, een DC-9, was maandagochtend op weg van Genè- ve naar Rome, toen een van de vijf tien passagiers opsprong en zei dat hij een bom in zijn tas had. De ge zagvoerder mocht van de verkeers leiding niet op het Romeinse vlieg veld Fiumicino landen, maar op het eveneens bij Rome gelegen vliegveld Ciampino, omdat dit minder gevaar BRUSSEL, 17-4. De jonge vrouw die zondagochtend vroeg dood en ge deeltelik verbrand in een leegstaand huis in Antwerpen is aangetroffen, is vermoedelijk gewurgd. Dat heeft de sectie op het lichaam uitgewezen. De vrouw was hooguit 20 jaar oud, zo is ook vastgesteld. Brandweerlieden van de Antwerp se bradweer vonden het stoffelijk overschot nadat ze een kleine brand hadden geblust in een leegstaand huis aan de Antwerpse Hoveniers straat. De brandweerauto's waren al weggereden toen een van de ach tergebleven controlerende brand weerlieden per ongeluk tegen een half verkoolde kist trapte. Er vielen stukken van de kist af en toen zag de brandweerman het halfverkool de lichaam van een vrouw. Het slachtoffer, zo stelde het par ket enige uren later vast, was vol komen onherkenbaar. Hoofd en be nen waren voor het grootste deel verkoold. Een deel van de kleren van de vrouw werd bij de kist terugge vonden. Ook vond men een halfver koolde handtas met inhoud en een oorbel. Born in Londonderry onschadelijk gemaakt LONDONDERRY, 18-4. Deskundi gen van het Britse leger zijn er maandagavond in geslaagd de zeer krachtige bom van meer dan 200 kilo onschadelijk te maken, die de IRA in een fabriek in Londonderry had ge plaatst. Een kleine ploeg van hét le ger was urenlang bezig met het de monteren van deze grootste bom die de „Provisionals" van het Ierse Re publikeinse Leger ooit in Ulster ge bruikt hebben. Honderden omwonenden, die wa ren geëvacueerd, wachtten in ang stige spanning of hun huizen en an dere bezittingen rond de fabriek ge spaard zouden blijven. voor andere luchtreizigers oplever de. Toen de DC-9 daar aan de grond stond eiste de man, een zekere Mai- mone, een onderhoud met Paus Pau- lus en de Amerikaanse ambassadeur in Rome, anders zou hij het vliegtuig opblazen. Terwijl het vliegtuig, dat vijf be manningsleden aan boord had, nog boven Rome cirkelde werd een gro te politiemacht naar Ciampino gedi rigeerd. Daar werd een cordon om het vliegtuig gelegd. De man, die achteraf geheel onge wapend bleek te zijn, werd door een lid van de politie zonder geweld ge arresteerd. NIET TERUG NAAR POTKACHEL DEN HAAG, 17-4, Aardgas- gebruikers hoeven in de toe komst niet terug te keren tot de potkachel. De regering hoopt ook als de huidige aard gas voorraad in ons land zal zijn uitgeput te kunnen voor zien in de aardgasbehoefte. Hierbij denkt men aan twee mogelijkheden: het vinden van nieuwe voorraden door explo ratie in Noordzee, Waddenzee en IJssélmeer of als dat niet genoeg oplevert door import. Zo heeft de Nederlandse rege ring reeds nu grote belangstel ling voor het aardgas dat ge vonden is op het Noorse con tinentale plat. Een en ander deelde een woordvoerder van het ministerie van economi sche zaken desgevraagd mee aan het A.N.P. Overigens is het niet zo dat de uitputting, van de aardgasbronnen (2400 miljard kubieke meter) in Gro ningen, Drente en Friesland al snel in zicht komt. Voor de in dustrie is er zeker aardgas be schikbaar tot het einde van de jaren tachtig en voor kleinver bruikers en kleine- en middel grote bedrijven tot het einde van deze eeuw. UTRECHT, 18-4. Bij een ongewij zigd overheidsbeleid zal het particu lier personenautobezit en -vervoer in de toekomst gigantische vormen aannemen. Uit een onderzoek van de Neder landse Spoorwegen is gebleken dat bij doortrekking van de huidige trend Nederland in het jaar 2000 mag rekenen op een verdrievoudi ging van het personenautopark, na melijk van 2,5 miljoen in 1970 tot 7,5 miljoen auto's aan het eind van deze eeuw In 1980 zal het personenwagen park bijna zijn verdubbeld tot 4,6 miljoen stuks. Deze prognose - mede gebaseerd op het rapport van verkeer en wa terstaat „TP 2000" - gaf mr. P. R. Leopold, directeur onderzoek en planning van de N.S. dinsdag in Utrecht op de eerste dag van het tweedaags nationaal congres „Ge meente en Milieubeheer". Half miljoen bezoekers Van Gogh-tentoonstelling in Parijs PARIJS, 18-4. Bijna een half mil joen mensen heeft de tentoonstelling van werken van Vincent van Gogh in de „Orangerie des Tuileries" in Parijs bezocht. De expositie, die op 11 april werd gesloten, heeft ruim drie maanden geduurd. Ongeveer 70 van de 200 schilderij en van deze expositie worden nu in Bordeaux tentoongesteld. De 200 werken maken deel uit van de col lectie van het toekomstige Van Gogh museum in Amsterdam. Met dit half miljoen bezoekers komt de tentoonstelling van Vap Gogh op de vierde plaats in de rij van de drukst bezochte exposities in Parijs in de laatste jaren, na Toet- hankhamon, Picasso en Vermeer Bedrijf moet sluiten na brand LOCHEM, 17-4. Als gevolg van de zware brand waardoor Marlo Spaan platenindustrie N.V. te Lochem op 14 maart 1972 werd getroffen en waarbij de centrale produktieafde- ling praktisch volledig werd ver woest, heeft de buitengewone ver gadering van aandeelhouders beslo ten de bedrijfsaktiviteiten met in-' gang van 1 mei 1972 definitief te be ëindigen. Pleisters voor een ambulance AMSTERDAM, 17-4. De fabrikant van pleisters (hansaplast) - Beiers- dorf N.V. te Amsterdam - zal de winst, die de komende maanden met dit artikel wordt gemaakt, afdragen aan het Rode Kruis. Men hoopt met deze aktie voldoende geld bij elkaar te krijgen voor een rijdende ambu lance met operatie-unit. Het Rode Kruis heeft nu negen van deze ambulances op diverse plaatsen langs de grote wegen in Nederland gestationeerd. Ze worden bemand door vrijwilligers en doen alleen dienst in de weekeinden. Conferentie over instandhouding dieren-wereld DEN HAAG, 17-4. Rond tweehon- derd deskundigen uit 34 landen ko men van 25 tot en met 28 april op Texel bijeen om te overleggen over het in stand houden van de dieren wereld. Het zijn afgevaardigden van de landen aangesloten bij de inter nationale jachtraad, een adviescol lege van de Raad van Europa. De jachtraad - Conseil Internatio nal de la Chasse - wil o.m. de jacht en faunabeschermingswetten in de wereld, en in het bijzonder in Euro pa, zo coördineren, dat het voortbe staan van in het wild levende dieren blijft verzekerd. Het is de bedoeling op de vergade ring op Texel besluiten te nemen, die het de jachtraad mogelijk maken om in de toekomst nog grotere in vloed uit te oefenen. Gewapende overval op juwelier in Amsterdam AMSTERDAM, 17-4. Twee onge- veer dertig jaar oude mannen heb ben maandagmorgen een gewapende overval gepleegd op een juweliers zaak in de Leidsestraat in Amster dam. De daders, die de enige in de winkel aanwezige verkoopster in het toilet hadden opgesloten, namen vol gens de politie voor zeker een ton aan juwelen mee. De mannen hadden de verkoopster in het Frans gevraagd, enkele ringen te laten zien. Plotseling duwde een der mannen een pistool in de nek van het meisje, en dwong haar naar het toilet te gaan, war ze werd op gesloten. Eén greep in een vitrine leverde de overvallers vele ringen met briljanten en diamanten op. De verkoopster wist zich na onge veer tien minuten te bevrijden en stelde de alarmapparatuur in wer king, waardoor voorbijgangers wer den gewaarschuwd. De gealarmeer de politie arresteerde binnen een half uur een man op de Dam, die aan het signalement van een der da ders scheen te voldoen. Confrontatie met de verkoopster viel echter nega tief uit. De juwelier gaf op dat de overval is gepleegd door „Arabische typen". Tsjechisch vliegtuig gekaapt NEURENBERG, 18-4. Twee man- nen hebben maandag een Tsjecho- slowaaks vliegtuig gekaapt dat op weg was van Praag naar Marienbad. Aan boord waren negen passagiers, onder wie de twee kapers, en twee bemanningsleden. Het vliegtuig, een „Let 410" van de luchtvaartmaatschappij „Slo- vair", landde maandagochtend om 09.17 uur in Neurenberg. De tweede piloot is met een schotwond naar een ziekenhuis vervoerd. De kapers hebben de passagiers laten uitstap pen. Het vliegtuig is door de politie omsingeld. Het was op 8 juni 1970 dat voor de eerste maal een Tsjechoslowaaks vliegtuig werd gekaapt. Acht gewa pende Tsjechen dwongen tijdens een vlucht van Karlsbad naar Praag een tweemotorig propellorvliegtuig naar Neurenberg te vliegen. Het ging toen om vier mannen en vier vrouwen, die een kind van twee jaar bij zich hadden. Ze hielden de zestien passagiers en de driekoppige bemanning met pistolen en messen in bedwang. In september werden deze kapers in Neurenberg op grond van vrijheidsberoving tot gevange nisstraffen van acht tot twee-en-een half jaar veroordeeld. In december vorig jaar gelukte het de bekende sportvlieger Ladislaw Bezak uit Praag met zijn vrouw en twee kinderen uit Tsjechoslowakije te vluchten. Met zijn sport vliegtuig wist hij ondanks achtervolging door Mig-straaljagers van de Tsjechische luchtmacht Neurenberg te bereiken, waar hij om politiek asiel vroeg. Vliegtuig verongelukt ADDIS ABEBA, 18-4. Een passa giersvliegtuig van East African Air lines is dinsdag vlak na vertrek uit Addis Abeba verongelukt. Volgens de eerste berichten zijn er 103 passa giers aan boord. Het toestel, een VC 10, maakte een vlucht naar Rome en Londen. Het vertrok vanochtend uit Nairobi. De eerste tussenlanding was in Addis Abeba. Er zün nog geen meldingen over slachtoffers. Dinsdag 18 april Haamstede Geref. Kerk, 7.45 uur, vergadering afdeling N.C.V.B. Brouwershaven Jeugdgebouw, 8.00 uur afdeling Plattelandsvrouwen Bond. Woensdag 19 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8.00 uur, N.C.V.B.-afdeling. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.45 uuh, ver gadering N.C.V.B.-afdeling. Donderdag 20 april Zierikzee Concertzaal, foyer, 8 uur, afdeling Schouwen Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Duiveland Gemeentehuis Nieuwerkerk, 7.30 uur vergadering gemeenteraad. Burgh Hotel Bakker, 20.00 uur, Rode Kruis- avond. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, N.C.V.B. Vrijdag 21 april Zierikzee Graanbeurs, 7.30 uur, Alg. Bond van Bejaarden. 20.00 uur, Huis van Nassau, algeme ne ledenvergadering Zierikzeesche Speeltuinvereniging. Zaterdag 22 april Zierikzee Excursie ZVU naar Streekmuseum Hoeksche Waard te Heijenoord, (ver trek bus Balie, 13.30 uur). Renesse Dorpshuis, uitvoering „Op Drift". Maandag 24 april Haamstede Hotel Bom, 20.00 uur, vergadering V.V.V. Burgh-Haamstede. Dinsdag 25 april Zierikzee „Hotel Van Oppen", 10.00 uur, aan vang provinciale dag U.V.V. provin cie Zeeland. Concertzaal, (foyer), 7.30 uur, „Stad en Lande". ZONNEMAIRE. Een vroeg spatje van de koninginnedag-regen viel heden (dinsdag)-morgen te Zonnemaire, waar burgemeester A. P. Schouwenaar de ere-medaille in zilver uitreikte aan de heer H. Voshol te Zonnemaire. De heer Voshol was 40 jaar werkzaam op het landbouwbedrijf „Oud Bomme- nede" van de familie Van der Wekken te Zonnemaire. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). MIAMI, 17-4. Maandag is boven Florida een vliegtuig gekaapt van de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij „Delta Airlines" dat 85 passa giers en 6 bemanningsleden aan boord heeft. Het toestel werd ge kaapt door een gewapende man die 500.000 dollar heeft geëist. Het toe stel landde in Chicago. Daar werd de kaper gearresteerd nadat hij eerst de passagiers had laten uitstappen. Oostduitsers weken uit LUBECK, 17-4. Drie Oostduitsers, twee mannen en een vrouw, zijn er in de nacht van zondag op maandag in geslaagd naar het westen uit te wijken. Gedurende acht uur hadden zij op de Oostzee geroeid in een rub berboot toen zij door een Westduitse sleepboot werden ontdekt. Hun bui tenboordmotor was uitgevallen. Vrijdagnacht was een Oostduits gezin op dezelfde wijze gevlucht. Kleuter verdronken UTRECHT, 17-4. Tijdens het spe len achter de ouderlijke woning is de tweejarige A. R. Wennekes uit Lang broek (U.) maandagmiddag in een sloot gevallen en verdronken. Het slachtoffertje werd door zijn moeder gevonden. Groene Kruis-afdeling Bruinisse BRUINISSE, 15-4. Op de jongste vergadering van de Groene Kruis- afdeling is het woord gevoerd door de heer H. Korstanje te Middelburg, adjunkt direkteur van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme, die een causerie hield over „Drugs" Dia's toonden de planten, waaruit drugs worden gemaakt en de gevol gen van het gebruik dezer middelen, die na 1960 in Europa werden ge ïntroduceerd, maar al vele eeuwen in andere werelddelen als Azië en Afrika bekend waren en worden ge bruikt. Spreker onderscheidde vijf soorten drugs, de stimulerende middelen en de rustgevende middelen, de verdo vende middelen, de roesverwekken de middelen en de bewustzijnsver anderende middelen. Bij de beoordeling, of liever de veroordeling van het gebruik c.q. bij de genezing aan de verslaving van het gebruik, dient men ook de ach tergronden te onderzoeken. Waarom ging iemand bewustzijnsverande rende middelen gebruiken, is de vraag. Veel jongeren doen dit ook (leef tijd 15 tot 25 jaar) om zich een air van volwassenheid aan te meten, maar anderen doen het omdat zij „er niet meer tegen op kunnen". Na verschillende wetenswaardig heden over het druggebruik te heb ben verteld, werd van de gelegen heid om vragen te stellen gebruik gemaakt. Ten plattclande In antwoord daarop geloofde spre ker niet, dat het druggebruik op het platteland onder de jeugd groter is dan in de steden, maar hij wees na drukkelijk van de hand de mening van een oudere aanwezige dat het hier helemaal niet zou voorkomen. Iedere jongere van 15-25 jaar komt er zeker wel eens mee in aanraking en vooral in de zomer langs de Noordzeestranden moet op een ver hoogd drug gebruik worden gere kend. Zo vormt het druggebruik een maatschappelijk probleem; gere kend wordt dat 2 procent van de ge bruikers verslaafd raakt en dit is procentueel niet veel, maar gere kend dat het om honderdduizenden gaat komt men toch tot een respec tabel aantal. De heer P. L. Krepel had graag gezien, dat deze causerie meer jeugd naar de vergadering had gelokt, omdat het immers om de jeugd gaat, de heer Korstanje zei daarop gaarne bereid te zijn, ook voor de jeugd nog eens een causerie te houden. De vergadering werd na een dankwoord aan de spreker, gesloten door de ere-voorzitter de heer J. D. de Korte. De Drie Schapen, 8 uur, afdeling Noordgouwe e.o. Plattelandsvrouwen Bond. Woensdag 26 april Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 7.30 uur, afdeling C.P.B. Donderdag 27 april Haamstede Rusthuis Duinoord, 5 uur, 15-jarig bestaan bejaardensociëteit. Zaterdag 29 april Zierikzee R.K. kerk, 20.15 uur, concert Zierik- zees Kamerkoor en Utrechts Studen ten Begeleidingsorkest. Al meer heb ik verteld - maar het sluit zo lekker aan bij de aktualitei- tenrubriek van Schouwen-Duiveland dat wij aankomende jongens, vroeger leerden zwemmen in een diepe Dui- velandse sloot. Een zwembroek was er niet bij, al doken er later wel lui op, gesierd met een stukje dessous van zus, maar dat heette toen anders. Slot van het zwemfeest was altijd het insmeren met onvervalste Zeeuwse klei en nadien afspoelen en wegwe zen. Zaterdag heb ik daar toch weer aan lopen denken, toen de excellen tie een half miljoen kwam brengen en toen de mensjes in de grote kuip doken. Het is alle gesoigneerder (en duurder) geworden en dat zo iets kan met een nog zo recent verleden achter de rug: men zal er zich over blijven verbazen. Dat deed een klein meisje - aan de hand van pa - zaterdag trouwens ook. Ze had al lang naar het ploete ren en spartelen van de watermensjes gekeken, toen ze vroeg: „Papa, wan neer doen ze het zwembad nu naar buiten?" Nee lief kind, hoe ook; „ze" doen het zwembad niet naar buiten, want er zit geen rits in het dak en men kan ook niet alles hebben. Trouwens wat willen we: de zomers zijn niet altijd warm en droog en binnen zal het vaak best een stuk behagelijker zijn. Door de nieuwe verworvenheid in tussen wordt sterk aan veler nog sluimerende Irimgevoelens ge-appel- eerd. De wekker zal een uurtje vroe ger moeten, om de dag zwemmend of badend te beginnen. Zo krijgt de morgenstond geözoniseerd water in de mond, maar liever niet teveel, want in het zwembad geldt het pa rool: lipjes op elkaar. Het mag na melijk verbazing wekken dat som mige zwemlieden zo luidruchtig proestend hun baantje door het water zoeken. Dat is zowel accoustisch als uit hygiënisch oogpunt volstrekt on nodig. Een zwembad is een zwem bad is een zwembad, maar het is ten slotte ook een grote badkuip waar we inet z'n allen ingaan of moeten of willen en daarom eerst drastisch alle stof dat in dit barre leven op ons neerdwarrelt onder de douche afspoelen en daarna zeer sober en evenwichtig de kuip in, met vermij ding van gorgelingen, blazingen, spuugbelletjes, spartelingen, stam pingen, enfin gewoon zwemmen en gelukkig zijn, want immers de Bata vieren deden het ook al zo vaak en de Batavierentijd is (misschien) best leuk geweest. SCHIERE1L ANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2