Jaap ten Oever's nieuw/e leven STERKE PERCENTAGESTIJGING „MANNEN OP SCHOOL" Badmintonclub „Zierikzee" in liet zilver Kunstmatige eilanden in zee behoren niet meer tot de „fantasiën" „TRIM MET HET GEHELE GEZIN" Vrouwen nemén nog sleeds in geringe inate deel aan het dag-onderwijs DEN IIAAG. Het percentage van de mannelijke bevolking van 15-19 jaar dat (nog) volledig dagonderwijs volgt is toegenomen van circa 33 in 1960 tot 59 in 1971. Voor de mannen van 20-24 jaar is het betrokken per centage gestegen van 7 tot 15. Voor de vrouwelijke bevolking zijn de overeenkomstige percentages eveneens gestegen en wel voor de 15-19 jarigen van 24 tot 45, voor 20- 24 jarigen van 2 naar 6. Uit een vergelijking van do voor mannen en vrouwen gegeven per centages komt duidelijk naar voren, dat de vrouwelijke bevolking, on danks de verbetering die tussen 1960 en 1971 in dit opzicht heeft plaats gehad na beëindiging va,n de leer plicht nog steeds in geringere mate deelneemt aan het dagonderwijs. Van de bevolking van 15 jaar en ouder die geen dagonderwijs meer volgt heeft 25 procent van de man nen en 20 procent van de vrouwen enigerlei vorm van algemeen voort gezet onderwijs voltooid dw.z. hetzij een Mulo- hetzij een VHMO-diplo- ma behaald. Het betrokken percen tage is (vanzelfsprekend) hoger Toerisme naar Indonesië DEN HAAG, 15-4. Dit jaar zullen naar schatting 3.600 Nederlanders Djakarta bezoeken, ca. 10 procent meer dan in 1971. Onder de buiten landers, dieg vqor touristische of za kelijke doeleinden de Indonesische hoofdstad bezoeken, nemen de Ne derlanders geen belangrijke plaats in: van de 82.000 vreemdelingen die vorig jaar een bezoek aan Djakarta brachten waren slechts 3.300 uit Ne derland afkomstig. De grote meerderheid van buiten- landse touristen bestaat uit Ameri kanen, Japanners. Australiërs en Westdxdtsers. Nederlanders komen op de vijfde plaats aldus heeft een vertegenwoordiger van de V.V.V. van Djakarta, F. Tomosoa, in Den Haag meegedeeld. naarmate lagere leeftijden in het ge ding zijn het valt overigens op dat de percentages voor mannen en vrouwen bij de jongeren dichter bij elkaar liggen dan voor de ouderen. De beroepsbevolking toont een van de totale bevolking afwijkende onderwijsstructuur in die zin, dat gediplomeerden van Mulo en VHMO relatief veel sterker bij het ar beidsproces zijn betrokken dan zij die deze diploma's niet bezitten. Dit geldt zowel voor mannen als voor vrouwen. Voor mannen be draagt het percentage van de be roepsbevolking met een Mulo-di ploma 18 en dat met een VHMO-di ploma 10, tegenover 7 procent met een Mulo-diploma en 6 procent met een VHMO-diploma onder de be roepslozen. Voor vrouwen zijn de overeenkomstige percentages: be roepsbevolking met Mulo-diploma 27 procent en met VHMO-diploma 8 procent., beroepslozen met Mulo-di- ploma 13 procent en met VHMO-di ploma 4 procent. Oudere beroepslozen Voor de mannen hangt dit ver schijnsel in de eerste plaats samen met het feit, dat 50 procent van de beroepslozen bestaat uit personen van 65 jaar en ouder die relatief minder opleiding hebben genoten dan de jongeren. Voor de jongeren, speelt een rol, dat het slechts om re latief geringe aantallen personen gaat, onder wie zij die door psychi sche of physieke oorzaken niet in staat zijn om te werken. Voor de vrouwen liggen de oorza ken anders. Het gaat hier juist om grote aantallen bcroepslozen onder wie het merendeel van de huisvrou wen. Dat het verschijnsel zich daar in alle leeftijdsgroepen voordoet wijst erop, dat jongeren vrouwen met Ulo- of VHMO-diploma ook na een eventueel huwelijk langer in het arbeidsproces blijven en wellicht ook, dat op latere leeftijd door Mu lo en VHMO-gediplomeerden eerder Kampioen in '65/'66 (SLOT) ZIERIKZEE, 14-4. Vele jaren heeft de club, onder voorzitterschap van de heer v. d. Tholen, op succesvolle wijze gewerkt. Daarna volgden resp. de heren Ten Kate en Van den Ouden en waarbij vele jaren de heer D. v. d. Doel hei secretariaat waarnam. In die tijd was Zierikzee de enige club in Zee land, door het verdwijnen van de b.c. Vlissingen. In het seizoen 1963-1964 kreeg de „B.C.Z." de beschikking over de nieuwe gymzaal in Malta en wer^ onder de bezielende leiding van de huidige voorzitter dhr. Wieringa de club uitgebouwd tot één van de meest toonaangevende verenigingen in Zeeland en werd onder zijn lei ding deelgenomen aan districts com petitie wedstrijden in het district West-Brabant-Zeeland. Meteen leverde de club in het sei zoen '65-'66 het fraaiste succes uit haar bestaan door ongeslagen kam pioen te worden in de 2e klasse met n.b. 18 punten uit 10 wedstrijden te gen clubs uit Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom. De dames en heren van dit team waren toen de dames Wieringa, Nolet en Krakeel en de heren v. Vossen, de Vos en v. d. Tholen. In kompetitievelband Vele jaren speelt de club in com petitie verband en de laatste jaren in de afdeling Zeeland van de N.B.B. met afwisseld successen. Naast de competitie spelers is er een grote kern ontstaan van recreatie spelers en de club telt nu ongeveer 85 leden waaronder een 20 tal junioren. Een vaste kern van spelers en speelsters traint de opkomende jeugd en nieuwe leden en ook wor den vele onderlinge wedstrijden ge houden. Dank zij deze traning door ouderen is de laatste jaren de ju nior Ger den Reyer sterk op de voorgrond getreden in competitie verband. Jammer dat deze speler wegens studieredenen zich niet meer kan ontplooien. Met ongekend enthousiasme en op offering van vooral het echtpaar Wierinnga kan de club vreugdevol en vol vertrouwen de toekomst tege moet zien, waarbij zij in het 25e jaar van haar bestaan een geweldig te huis en onderkomen gaat vinden in de zojuist gereed gekomen prachtige Sporthal-Zwembadkombinatie „On derdak te Zierikzee. Beschikkend daar over de gewel dige luxe van 6 banen kunnen de leden daar intensief oefenen en thans zijn er voor jong en oud weer kansen om zich als lid van de club te melden. De training in de sport hal is op dinsdag van 19.00-22.00 uur en het huidige bestuur bestaande uit M Wieringa, voorzitter; L. L. de Hooge, secretaris; F. J. de Vos, vice voorzitter; A. Wieringa, penning- meesteresse en O. Simmers algemeen lid hoopt vele nieuwe leden te kun nen inschrijvn. een werkkring wordt gezocht (en ge vonden) dan door vrouwen zonder een dergelük diploma. Eerst op grond van de verder gedifferentieer de definitiev uitkomsten zal hierom trent een duidelijker uitspraak mo gelijk zijn. Ribkatoen in mode dit jaar, zoals in het blazerpak. Bij deze smalle ribstof werd voor de ondergrond een ivitte draad gebruikt, wat een grappig effekt geeft. Hij draagt een fluwelen colbert met fantasiedessin en een ton-sur-ton ribbroek. Drie (loden op autosnelweg DRIEBERGEN, 15-4. Bij een serie ongelukken op de autosnelweg Den Bosch-Utrecht zijn drie personen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 31-jarige M. J. J. Ruijs uit Boxtel de 22-jarige W. N. J. van Geenen uit Berghem en de heer R. van der Wielen uit Oss. De ongelukken gebeurden op de oostelijke rijbaan van de autosnel weg bij dichte mist met een zicht van vijftig meter. Er .waren in totaal achtentwintig voertuigen bij betrok ken, waaronder tien vrachtauto's, veertien personenauto's, drie perso- nenbusjes en een bestelauto. Vier personénauto's brandden geheel uit. Philips-Dupliar wil 50 a 60 mensen ontslaan EINDHOVEN, 15-4. NV Philips Duphar verwacht, op grond van een organisatie-onderzoek, dat in de niet tot de fabricage-sector behorende af delingen van haar Nederlandse be drijven in de loop van 1972 met 50 a 60 personen een afvloeiingsegeling zal moeten worden getroffen. De on dernemingsraad is in de gelegenheid gesteld hieromtrent advies uit te brengen. Behalve de ondernemings raad zijn ook de vakorganisaties en de vereniging voor hoger personeel ingelicht. Met de vakorganisaties zal nog nader overleg worden gepleegd over de toepassing van de sociale begeleidingsregeing. Flitsen uit het buitenland KATMANDOE. Vijftien leden van een Zuidkoreaanse expeditie in het Himalajagebergte zijn om het leven gekomen toen hun op een hoogte van 6500 meter gelegen kamp door een lawine werd bedolven. HONGKONG. Noordvietnamese kustbatterijen hebben drie Ameri kaanse oorlogsschepen in brand ge schoten. Dit heeft het Noordvietna mese persbureau meegedeeld. ISLAMABAD. Leden van de op positie in het Pakistaanse parlement zijn onder boze uitroepen weggelo pen, kort nadat 's lands eerste rechtstreeks gekozen nationale ver gadering voor haar eerste zitting was bijeengekomen. KOPENHAGEN. Zuid Afrika zal niet mogen deelnemen aan het toernooi om de Davis cup. Deze be slissing is in Kopenhagen genomen tijdens een vergadering van een speciale Davis cup commissie. TEL AVIV. Het Israëlische leger heeft drie van zijn nieuwste wapens getoond: een transportvliegtuig, een tank en een raketlanceerder. Vol gens militaire waarnemers behoort geen van de drie echter tot de hy permodernste wapens. STOCKHOLM. De Nobelstichting in Stockholm heeft meegedeeld dat de Nobelprijzen van dit jaar 480.000 kronen 30.000 kronen meer dan in 1971, waard zijn. CARACAS. Curagao en Aruba vormen de belangrijkste handels centra voor verdovende middelen in het Caribische gebied, Centraal en Zuil-Amerika zo is op de derde con ferentie van de internationale poli- tie-organisatie „Interpol", die op het ogenblik in de Venezolaanse hoofd stad Caracas wordt gehouden, be kendgemaakt. LEVERKUSEN. De Amerikaanse adjunct-onderminister van buiten landse zaken voor economische vraagstukken, Nathaniel Samuels, heeft op een internationale confe rentie onder de titel „Voor een groter Europa" in Leverkusen in West-Duitsland, de Europese Ge meenschappelijke Markt „resten van koloniaal denken" verweten. BONN. Met de dertien stemmen van de socialistische en liberale le den voor en de twaalf van CDU/ CSU tegen, heeft de juridische com missie van de Westduitse Bonds dag het non-agressiepact met War schau goedgekeurd. Het verdrag met Moskou werd dinsdag met de zelfde stemmenverhouding goedge keurd. DUISBURG. Het verkeer op de Rijn bij Duisburg is vijf uur verbo den geweest vanwege ontploffings gevaar, nadat een Nederlands motor schip in aanvaring was gekomen met een Duitse tanker en 80.000 liter ben zine naar buiten was gestroomd. MONTEVIDEO. Een commando van de Tupamaros, de naam waar onder de stadsguerrillastrijders be kend staan, heeft in Montevideo twee leden van de Uruguayaanse geheime dienst doodgeschoten en een derde zware verwondingen toegebracht. BANCY. Jean-Jacques Servan- Schreiber, voorzitter van do Franse radicale partij, heeft bekendgemaakt dat hij „ja tegen Europa" zal zeggen, maar dat dit ja „alleen aan het adres van Europa" gericht zal zijn. „Het is geen ja voor (president) Pompidou, en nog minder voor de regering, vooral niet na donderdagavond", al dus Servan-Schreiber. LONDEN. In maart is er op de zichtbare handelsbalans van Enge land een tekort van 80 miljoen pond sterling vergeleken met een tekort van 33 miljoen (herzien) in de voor afgaande maand, zo heeft, het Britse ministerie van fananciën bekendge maakt. DELFT, 15-4. De cijfers geven de indruk dat kunstmatige eilanden in zee beslist niet meer tot dt „fanta sieën" behoren. A.O.W.-ers op afbetaling overzee NAARDEN, 14-4. AOW'ers met een smalle beurs, die toch eens hun kinderen in emigratielanden willen bezoeken, kunnen in het vervolg op afbetaling deze reis maken. Het bestuur van het Nationaal hulpfonds „Wij komen" heeft met de Australische luchtvaartmij Qantas een regeling getroffen, volgens wel ke de AOW-trekkers slechts vijftig procent van de reissom bij het ver trek behoeve te betalen en de rest in maandelijkse termijnen uit hun AOW-pensioen of andere uitkerin gen. Voorwaarde is dat de deelne mers tenminste vijf-en-veertig da gen in het te bezoeken land blijven. Het maximum aantal verblijfsdagen is honderdtachtig volgens de stich ting „Wij komen" is deze aantrekke lijke regeling het gevolg van de ta- rievenslag tussen de verschillende luchtvaartmaatschappijen op de luchtroute Europa-Australië-Nieuw Zeeland. Dit is de conclusie, die ir. J. J. van Dijk, wetenschappelijk hoofdambte naar aan de technische hoogeschool in Delft, heeft getrokken in een ar tikel in het orgaan van het konink lijk instituut van ingenieurs over het onderwerp „eilanden in de Noord zee". In een eerder artikel in hetzelf de blad had ir. C. van der Burght gesteld, dat het nuttig is nu alvast te fantaseren over de mogelijkheden, die er zouden kunnen zijn. De vak groep kustwaterbouwkunde van de technische hogeschool houdt zich sinds haar oprichting in 1969 o.a. be zig met dergelijke fantasieën als on derdeel van het afstudeerwerk van a.s. ingenieurs, aldus ir. van Dijk, die de daarbij naar voren gebrachte gedachten in een artikel weergeeft. Tevoren had hij opgemerkt, dat het zoeken naar nieuwe gebieden voor onze activiteiten niet alleen een alternatief dient te zijn om de steeds toenemende hinder te bestrijden, doch dat met kracht gestreefd dient te worden naar vermindering van de nu reeds gestaande hinder door beheersing van de bevolkingsdicht heid en het milieu. Het is echter niet te overzien in welk tijdsbestek wij in staat zullen zijn dit laatste te re aliseren. CANBERRA. Australië heeft zijn diplomatieke contacten met de Chi nese Volksrepubliek hervat. Dit is in betrouwbare kringen in Canberra vernomen. Op 22 april BEN HAAG, 15-4. Onder het motto „Trim met het hele gezin" or ganiseren de Nederlandse Sport Fe deratie (NSF) en de gezamenlijke wandelsportbonden op zaterdag 22 april een nationale trimwandeldag. Iedere Nederlander kan aan dit tien kilometer lange wandelparcours door de bossen, duinen, landelijke wegen, maar ook dwars door steden heen deelnemen. Ruim 900 steden en dorpen hebben op dit nationale evenement inge haakt en zullen als startplaats fun geren. De NSF wijst er op dat in het kader van de hartmaand iedere Ne derlander wordt aangeraden niet meer te roken, minder te eten en meer te bewegen. Op deze trimdag kan men met het hele gezin alvast een brokje gezondheid bij elkaar lo pen, zo meent de NSF. De trim-wandeling kan ook wor den samengevat onder de slogan „3 xlO triem". Dit betekent tien ki lometer wandelen alleen in eigen tempo of met het hele gezin. Kleine kinderen kunnen ook vijf kilometer lopen. Er wordt gestart tussen 10 en 14 uur. De inschrijfkosten (f 1,- per persoon) zullen voor een deel wor den gebruikt om in steden en dor pen trim-parcoursen te bouwen. TEHERAN. Een meisje tussen de ruïnes van het ouderlijk huis in Zuid-Perzië. Zij is de enige overle vende van het gezin, dat bij de aard bevingsramp om het leven kwam. Chileense president bedankt Nederland DEN HAAG. In zijn toespraak ter gelegenheid van de opening van Unctad heeft president Allende van Chili de Nederlandse minister van economische zaken, dé heer Lang- man, dank gezegd voor de commu nicatieapparatuur die de Nederland se regering aan Chili geschonken heeft en voor de installatie van deze apparatuur in het Unctad-gebouw in Santiago de Chile. Het huis van de toekomst AMSTERDAM, 12-4. Over onge veer vier jaar moet het mogelijk zijn een huis af te leveren, dat niet alleen binnen 24 uur opgebouwd wordt maar ook een kwart goedkoper zal zijn dan de traditioneel gebouwde huizen. Dat is de mening van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, dat in samenwerking met een aantal bedrijven als Philips, Hoogovens, Bayer, Akzo en D.S.M. de research voor een dergelijk \iuis ter hand ge nomen heeft. Hoewel men nog altijd in een experimenteel stadium is zal er op de internationale huishoud beurs, die van 21 tot en met 30 april in het RAI-complex in Amsterdam wordt gehouden, toch al een proto type van een dergelijk huis te zien zijn. Het Bouwfonds streeft er overi gens naar om eenvormigheid te ver mijden. Daarom zou ieder huis als een complete bouwdoos in delen af geleverd moeten worden, zodat men de nodige variatie zou kunnen toe passen. In dat „huis van de toe komst" zal wel het vaste interieur als keuken, badkamer en toilet als complete eenheid geleverd kunnen worden. Een en ander werd bekend ge maakt op een in de hoofdstad gehou den persconferentie over de interna tionale huishoudbeurs, die naast nieuwtjes op velerlei gebied alles voor huis, tuin en hobby zal herber gen. Daarbij wordt bijzonder grote aandacht besteed aan de interieur verzorging. 42 Als de gewonde in het ziekenhuis afgeleverd is, krijgen ze in de kanti ne een kop koffie. Beiden steken een sigaret op. Jaap kijkt het meisje aan en zegt: „Dat hebben we er gelukkig goed afgebracht. Even de baas bel len. Je kunt nooit weten met die mist. Er kunnen meer ongelukken gebeurd zijn". Als hij terugkomt, zegt hij: „Drink je koffie leeg. Er is een zieke in het dorp, die hierheen gebracht moet worden. Uitgerekend met deze mist. Nou, ik doe het kalm aan, anders ko men we er zelf te liggen." Jaap vermijdt de autoweg. Hij houdt da zwaailamp aan. Veel helpt het niet, maar in de dorpscentra kan hij beter opschieten. Het meisje zit al die tijd zwijgend naast hem. Jaap begrijpt het niet. Anders praat ze honderd uit, maakt gekheid en is vrolijk. Nu zit ze met een nietszeggende blik op haar ge zicht door de mist te turen. Ze hebben bijna een uur werk naar het dorp. De zieke wordt inge laden en Jaap rijdt voor alle zeker heid nog even langs de garage, waar hij verneemt, dat de autoweg nog al tijd geblokkeerd is. Dan maar weer door de dorpen heen. Voor de tweede maal leveren ze hun vrachtje af en drinken opnieuw een kop koffie. Jaap belt weer naar de garage, maar nu kan hij terug keren. Er zijn geen meldingen meer. Bovendien kan hij nu de autoweg nemen. Brink heeft met de takelwa gen de zwaarst beschadigde wagens de berm in getrokken. De weg is weer vrij. Op de terugweg naar de garage kan Jaap zich niet langer inhouden. „Wat is er tegenwoordig met jou, Grada? Heb ik iets verkeerds ge daan, dat je zo nors bent? Je zegt bijna geen woord." Ze draait haar hoofd om. „Verbeel ding", antwoordt ze. Meer niet. Hij haalt een pakje sigaretten uit. zijn zak en houdt het haar voor. „Roken?" Grada schudt haar hoofd. „Dank je". „Een kusje dan?" vraagt hij la chend. Maar dat heeft een averechtse uit werking. Grada loopt rood aan. „Wat denk je wel van me? Ik ben dikke Dien niet." Jaap knikt begrijpend. „Juist, dus dat is het. En nu is de jongedame jaloers". Ze wordt zo mogelijk nog roder. „Jaloers.... op dat mirakel zeker! Ik zou jou nog niet moeten, al was je met goud behangen." „Zo, zo.Vandaar de verander de houding van onze leuke kantoor juf. Het spijt me, dat je het zo op vat. En hoe kom je erbij te veron derstellen, dat ik de zuster van de baas zou zoenen?" „Ben jij soms achterlijk?" Ze kijkt hem van terzijde met een minach tende blik aan „Het hele dorp weet het al: dikke Dien heeft eindelijk een vrijer." Jaap schudt een paar keer het hoofd. „Wel, wel, waar de Berge- voorters al niet op letten. En ze zul len er zeker aan toegevoegd hebben: het is een knecht uit de garage; iets tteer kan ze toch niet krijgen." „Ik bemoei me er niet mee, maar jij bent een stommeling, meneer Ten Oever, om je zo in te laten palmen door die.die. „Slik het maar in, Grada, dat is verstandiger. Enfin, nu begrijp ik wat meer. Bedankt." DOOR GERRIT FRANSSEN Haar stem klinkt wat zachter en vriendelijker, als ze nog zegt: „Jij bent toch een knappe jongen? Je had wel wat beters kunnen krijgen. Wie gaat er nu achter zoiets aan. „Juist. En de vriendelijke mensen in jullie rotgat zullen er wel aan toegevoegd hebben: hem zal het wel om de centen te doen zijn. Of iets dergelijks. Nou, ze denken maar. Het zal mij een zorg zijn." „Man, als je straks met haar ge trouwd bent, zul je toch zeker niets te vertellen hebben? Ze heeft haar broer ook onder de duim. Binnen drie maanden ben jij ook pantoffel held." Er blijft wat van hangen. Tijdens zijn werk denkt hij er over na. Is het waar? Dat Henk onder de plak zit van z'n zuster? Jaap tast terug in zijn geheugen. Denkt na over de keren, dat hij bij Henk en Berendien in huis was. Zit hij werkelijk onder de duim van zijn zuster? Is ze heerszuchtig? Misschien in bepaalde opzichten, doch dat kun je haar nauwelijks kwalijk nemen. Al jaren, sinds de dood van haar moeder, heeft voor 'l huishouden gezorgd. Eerst nog enke le jaren voor haar vader en broer en nu voor Henk alleen. Zulke vrouwen zijn spoediger zelfstandig omdat ze voor beslissingen gesteld worden. Telkens piekert hij er over. Nu herinnert hij zich ook de soms ver stolen blikken van zijn collega's in de garage. Dat is het dus: Jaap ten Oever scharrelt met de zus van de baas, dus is het uitkijken geblazen. Pas op je woorden, jongens, in zijn bijzijn. Je kunt niet te voorzichtig zijn. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5