Staatssecretaris HL J. L. Vonhoff opent sportcentrum „Onderdak" STREEKNIEUWS TOPDAG VOOR DE SPORT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 17 april 1972 Nr. 21066 Staatssecretaris Vonhoff bracht een ■fraai geschenkjemee, een cheque van f 500.000 als voorschot op de rijkssubsidie. Burgemeester Th. H. de Meester had geen bezwaren. Onvergetelijke dag Verder op die onvergetelijke zater dag hielden sporthal en zwembad „open huis", hetgeen betekent dat het in- en uitlopende publiek werd geconfronteerd met een zeer gevari eerd sportprogrammakorfbal, bas ketbal, tennis, volleybal en in het bad een scala van zwemaktiviteiten in vooral de demonstratieve sfeer. Zo waren er demonstraties van de ver schillende zwemslagen^ reddend zwemmen en onderwatersport. Wat het voorlaatste betreft geven vooral mevr. L. Timmer-Tuel en de heer T. H. Sluijs te Zierikzee de nodige im pulsen. In de middaguren vond een druk bezochte receptie plaatsin het res taurant, waarop'velen het stichtings bestuur ter felicitatie de hand kwa men drukken. Het stichtingsbestuur - thans te rugziende op de openingsdag - bleek uiterst content over het verloop. Al les liep gesmeerd, de muziek met na me ook het tamboer- en majoretten- korps van „Rust Roest" dat de ope ningsplechtigheid lardeerde, het op treden van de gezamenlijke korpsen en het korps van Zonnemaire met een „swinging" nummer en dan vooral de houding van het publiek, dat zichtbaar genoot van al het ge- bodene en in het algemeen een per fecte medewerking verleende. Tot vrij laat in de avond bleef het druk met name in het .zwembad en er zijn deze dag heel wat spiertjes gebruikt, hetgeen nu juist de essen tiële bedoeling is van dit fraaie cen trum. In de middaguren boden de exploitanten van het restaurant een lunch aan. Onder de aangeboden geschenken bevond zich o.m. een schilderij van de heer J. P. Jong- schaap te Zierikzee; Het gemeentebestuur van Zierikzee bood de Franse delegatie o.w. burge meester Guinebault en het jumelage- comité een petit diner aan, maar van beide exquise punten in het pro gramma hebben wij verder niets vernomen; hetgeen wij gelet op het „jumelage" en het „Onderdak-ver leden van de krant wel wat spijtig vonden. Intussen was het een magistrale dag, die met gouden letters - het cliché hier dan nog maar eens ge bruikt - in de stadshistorie staat geschreven. Vermelden wij nog dat zich onder de aanwezigen ook bevond, het hoofd van de afd. sport van C.R.M. de heer Jansen. FLAMINGO BIJ FLAAUWERS FLAAUWERS, 17 april. - Uit Flaauwers komt heden maan- dag)-morgen de melding van de waarneming van een bij zondere dwaalgast uit zuide lijker streken, namelijk van een flamingo. De met een prachtige oranje verenkleed toegeruste vogel zou ook zon dag reeds in het inïagengebied zijn waargenomen. Kanttekeningen Zeeuwse V.V.V. bij ontwikkelingsschefs Naar aanleiding van de Ontwikke- lingsschets 1971 heeft de Provinciale Zeeuwse ver. voor Vreemdelingen verkeer een schrijven gericht tot G. S. van Zeeland waarin mét spijt ge constateerd wordt dat in deze studie een uitgebreide beschouwing over de recreatie en het toerisme ontbreekt. De Prov. V.V.V. is van mening dat de schets onvolledig is, waardoor er als geheel geen hoge waarde aan kan worden toegekend. In het algemeen zou de V.V.V. graag zien een recreatiebeleid dat er op gericht is om het toeristisch sei zoen te verlengen. Dit wordt alleen mogelijk geacht door het treffen van adequate voorzieningen. Als meer urgente problemen 'worden genoemd aanleg van rioleringen en beperking vervuiling van recreatiegebieden. Bovendien is V.V.V. van mening dat de recreatieve ontwikkeling ten zeer ste gebaat is bij uniforme regels en verordeningen voor de gehele pro vincie. KERKWERVE Collecte Hartstichting De te Kerkwerve gehouden kol- lekte ten behoeve van de Neder landse Hartstichting heeft opge bracht f 217,76 Dit resultaat kon worden bereikt dank zij de mede werking van velen én in het bij zonder door het vele werk door de fam. v. d. Ouden. Sporthal en zwembad hielden open huis. Hier een kijkje in het bad, waar drie dames van start gaan. (Foto's; Zierikzeesche Nieuwsbode). Linders-Krijger werden met een fraaie ruiker bloemen bedacht. Een viertal personen, nauw bij de bouw betrokken, t.w. de heren Duy- venvoorde, Paapman, Scheffers en Van 't Veer werden bedacht met een foto-album van de bouw. Met name de heer C. van 't Veer te Zierikzee werd in het zonnetje gezet. Bejaard toch reeds was hij bij het projekt de echte, ouderwetse opzichter. „Grote daadkracht" Burgemeester Th. H. de Meester vond het vooral fijn dat zoveel vrienden van Zierikzee en Schou- wen-Duiveland bij deze plechtigheid aanwezig waren. Hij begroette in het bijzonder burgemeester Guinebault van de „jumelage"-gemeente St. Hilaire, aanwezig met echtgenote en een kleine Normandische delegatie, o.w. het echtpaar Prime en de heer Blouin. „Wij zijn zeer getroffen door Uw komst naar hier", aldus de hoogste magistraat van Ziei-ikzee, die er op attendeerde dat in zijn burgemeestersperiode te Zierikzee hij nu reeds voor de tweede maal „als gast" aanwezig is bij een groot gebeuren. („Borrendamme" en „On- derdak"). Hij vond beide objekten een dui delijk teken van de grote daadkracht van de bevolking en toonde zich dankbaar voor de f 1,50 subsidie van de gemeenten. „Zoiets kan door samenwerking en zonder plannen tot samenvoegin gen of gewestvoiming". Bezorgd is Zierikzee alleen nog over het exploi tatietekort. Hij dankte mr. Keuning en herinnerde aan het werk van wijlen wethouder Linders „Onder dak is het schoonste monument van burgerzin en ik hoop dat het tot ze gen en vreugde zal mogen strekken voor velen op Schouwen-Duiveland". Erkenning gemeenten Namens de vereniging van B.W. S op Schouwen-Duiveland herin nerde burgemeester S. Francke van Middenschouwen aan de aanvanke lijke aarzeling bij de gemeenten steun te verlenen aan de plannen, maar later is erkenning gekomen van het grote belang van een derge lijke combinatie, waarvoor de ge meentebesturen grote bewondering hebben, met name voor het doorzet tingsvermogen van zeer velen om de totstandkoming te realiseren. Hij jhoopte dat velen van dit sportcen trum gebi'uik zullen maken. De ge meenten boden aan: een parterrebrug met leggers en een akkomrhodatie in de kleedruimten voor gehandicap ten. Andere sprekers Woordvoerder van de Zierikzeese Ondernemers Centrale was de heer fèakker, die er nog eens op wees hoe verwezenlijkt is wat velen voorheen onmogelijk hadden geacht. Hij ge loofde dat het centrum een gewel dige bevrediging zal schenken en bood f 1250 aan voor (reeds aan geschafte) onderwaterstofzuiger. Een vertegenwoordiger van Bad- minton-Zeeland de heer Valkenier bood een volledige badmintonuitrus- ting aan. Hij herinnerde aan het zil veren jubileum van de Badminton club Zierikzee. De heer Martij n sprak namens de afdeling Zuid- West van de Korfbalbond, die ge loofde dat de zaal-korfbalsport door dit centrum nieuwe impulsen zal krijgen en daardoor misschien ook weer de veld-korfbalsport, die wat op zijn retour is. Tot slot sprak de heer Pellikaan sr., die hoofd- en on der-aannemers dank bracht. Hij prees het enthousiasme van de bij het projekt betrokken ambtenaren van de secretarie en dankte zijner zijds voor de vererende opdracht. Volgende generaties In zijn slot- en dankwoord kon de heer Asma melding maken van al- lei-lei geschenken, als een duikpop, een zitbank, geldsbediragen, een vlag en een tweetal klokken. „Wees trots op dit centrum en behandel het als eigen bezit, zodat ook volgende generaties „onderdak" zullen blij ven", aldus de heer Asma. Bij de aanvang stal „de muziek" van Schouwen-Duiveland de show. On der leiding van de heer J. H. Blom werden opwekkende (o.m. mars)- nummers ten gehore gebracht. De accoustiek in de sporthal bleek ver bluffend goed. „Overweldigende inbreng" Het projekt te Zierikzee is het eer ste in Nederland dat voor de - dit jaar van kracht geworden - subsi dieregeling voor zwembaden in aan merking komt en in zoverre valt hier voor de rijksoverheid „een nieuw be gin". Hij verwees naar het gezamen lijk optreden van de muziekkorpsen, dat een indikatie vormt voor de ve lerlei manieren waax-op de akkommo- datie van deze hal kan wox-den ge bruikt. Niet onvermeld liet de staats secretaris „de overweldigende in breng van de bevolking", zoals hij het noemde, waarop de provinciale ovex-heid, de gemeentebesturen en de ministeries van C.R.M. en Binnen landse Zaken inhaakten". „Een ontmoeting van alle stromin gen, waarvan men de wentelende kleurenspiraal in het „Onderdak"- vignet als symbool kan zien". Het totaalsubsidie van de rijks overheid bedraagt f 800.000 en in afwachting van de betaalbaarstelling had de staatssecx-etaris alvast dan maar vijf ton meegebx-acht. Zulke toestanden hebben wij op Schou wen-Duiveland in ieder geval nog niet meegemaakt. Voorzitter Stichtingsbestuur De autoriteiten - o.w. ook burge meester D. W. Kastelein van Loos- drecht en het Tweede Kamex-lid mr. K. A. Keuning (beiden hadden ge ruime tijd alles met „Ondex-dak" te maken), werden verwelkomd door de voorzitter van het stichtingsbestuur wethouder H. Asma van Zierikzee, die een middag in gr-ote stijl had en zich vlot en welsprekend van zijn vex-ex-ende taak kweet. Hij toonde zich dankbaar voor de subsidie van f 1,50 per inwonex-, waartoe alle gemeenten op Schou- wexi-Duiveland besloten en noemde de uitslag van de Burgerzinlening plus de giften tot een totaal van f 540000 uniek voor Nederland. Op basis van dit bedrag togen - thans wijlen - de heer C. Linders en de heer Van Geesbergen naar het "mi nisterie en C.R.M. was diep onder de indruk. „Het is ock hartverwarmend wat met vereende krachten tot stand kwam", aldus de voorzitter, die al leen kritiek had op de Ned. Sport Federatie, die Schouwen-Duiveland in de kou liet staan. Ondanks de hulp van de andere gemeenten zit Zierikzee toch nog met een jaarlijks exploitatietekort van f 50.000 en de heer Asma hoop te dat de staatssecretaris nog een idee zal krijgen hoe dit tekortte dekken. Tot slot wees de heer Asma op het geweldige enthousiasme, dat reeds de eerste week van openstel ling openbaar werd. Penningen Na de toespraak van de heer Von hoff vielen er „vreugdeschoten", door de voorzitter van de Sportraad de heer Asma afgevuurd op de le den van het stichtingsbestuur de he ren G. J. Dijkstra, H. M. v. d. Post, K. Vos en A. P. den Reijer. in de vorm van speciale „Spoi'tx*aad"-pen- ningen, als waax-dering voor hun be langrijk werk. In hen werden allen die ooit meehielpen, gehuldigd (we denken met name. aan de dames on der leiding van mevr. Flikweert, de heer W. de Wilde); de mensen van het oud papier, de lotcnver- kopci-s. de men&en van de rommel markt. De echtgenotes "van de ón derscheiden heren en ook mevr. ZIERIKZEE, 15-4. De afgelopen zaterdag was een dag met een gouden sterretje voor stad en streek. Staatssecretaris van C.R.M. H. J. L. Vonlioff opende het Sportcentrum „Onderdak". Hij was geen excel lentie met lege handen, want hij overhandigde burge meester Th. H. de Meester van Zierikzee een cheque van f 500.000 als voorschot op de rijkssubsidie voor dit unieke projekt. De talrijke aanwezigen in de immense sporthal, o.w. Zeeland's commissaris mr J. van Aartsen, Gedeputeerde A. L. van Geesbergen, de burgemeesters van Schouwen-Duiveland en vele geno digden, werden er wel even stil van. Officiële handeling van de staatssecretaris: de speciale „Onderdak"-vlag, tot dan met een oranjelint netjes opgerold, werd door hem ontvouwd en daarmede had Schouwen-Duiveland helemaal echt zyn eigen sportcentrum, een streekvoorziening, de waarde waarvan men alleen met superlatieven kan karakteriseren. Hors d'oeuvre van deze opgewekte openingsplechtigheid vormde het dreunende rumoer van de - in harmonie samenspelende - mu ziekkorpsen van Schouwen-Duiveland, die het geheel in een pittig kader van marsklanken plaatsten en daarmede gelijktijdig even aantoonden, dat een sporthal ook als muziekzaal (accoustisch) een goed figuur slaat. De staats secretaris was het duidelijk allemaal ook opgevallen, want voor de afmars van de verzamelde „muzieken" - het rood van de uniformen domineerde - onderhield hij zich kort met de verschillende dirigenten; een aardig en vriendelijk trekje dachten wij. De heer Vorxhoff vond het een weging en worden geconfronteerd goede zaak hier te staan bij deze met de konsekwenties, een groeiende prachtige akkommodatie, die vorige aanslag op de gezondheid door hart- wèek al bewezen heeft in een be- en vaatziekten, die zich tot. volks- hoefte te vooi'zien; een behoefte voor vijand nummer één beginnen te ont- de mensen van nu, die leVen onder wikkelen'. „Sportief en recreatief ge- de di'eiging van een gebrek aan be- zien is dit centrum dan ook van enorme betekenis. De rijksoverheid ziet dit in en poogt landelijk te ko men tot een goede spreiding van hal- De staatssecretaris sprak met de di- ien, zwembaden en. zalen", aldus de rigenten (foto: de heer Blom van heer Vonhoff, die er op wees hoe de „Luctor et Emergo") voor hun bij- echte behoefte eei-st goed zichtbaar drage. In het midden de voorzitter wordt als de vóoi'zieningen er zijn. van het Stichtingsbestuiir de heer H. Zo blijkt dat het gebruik van sport- Asma. hallen alle verwachtingen overtreft. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3