Stap eens bil ons binnen we zijn zo gemakkelijk dicht Uj Raiffeisenbank n Boerenleenbank DE ZIERIKZEESCHE COURANT APOLLO-16 MAAKT PERFEKTE START VOOR MAANREIS Mankement aan maanlander? Zwendel in Zuid-Vietnam Britse spoorwegen in moeilijkheden Vijf personen zijn omgekomen in brandende auto's U kunt zoveel méér doen met onze bank Leven 0,8 duurder De Wiebeltax De E.E.G. en de Derde Wereld ZI E R IKZEESCH E NIEUWSBODE Maandag 17 april 1972 128ste jaargang Nr. 2Ï0GIÏ WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand I 4,50; per jaar 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. dit nummer: Staatssecretaris opent Onderdak Kaap Kennedy in de belangstelling KAAP KENNEDY, 16-4. Onder grote belangstelling van ruim èèn miljoen toeschouwers op Kaap Kennedy en miljoenen televisiekijkers over de hele wereld is zondagavond precies op het voorgenomen tijdstip, 18.54 uur oiize tijd, de Apollo-16 begonnen aan de vijfde expeditie en voorlaatste reis naar de maan. Aan boord bevinden zich de ruimtevaarders John VV. Young, gezagvoerder, Thomas K. Mattingiy, bestuurder van het moederschip, en Charles Duke, bestuurder van de maanlander. De lancering verliep perfect onder ideale weersomstandigheden, de hemel was vrijwel onbewolkt en er waaide een warm briesje. Het aftellen naar het tijdstip van de lancering kende slechts één echt probleem. Een reserve-onderdeel van het besturingsmechanisme van de Saturnusraketmotor bleek niet goed te functioneren. Het probleem werd opgelost, maar dit gebeurde pas ongeveer na een half uur voor de lancering. Voor het overige ver liepen de ingewikkelde voorberei dingen volgens schema. Ongeveer twaalf minuten na de lancering kwam de Apollo-16 in zijn parkeerbaan op 173 kilometer hoogte. HOUSTON, 17-4. De bemanning van de Apollo-16 heeft maandagoch tend te 02.45 uur Ned. tijd gemeld, dat stukjes van de beschermende laag van de maanlander schijnen los te raken. Het controlecentrum in Houston heeft daarop de astronauten op dracht gegeven, zich onmiddellijk aan boord van de maanlander te be geven. Normaal zouden zij deze pas maandagavond moeten inspecteren. Het controlecentrum is aanvanke lijk de mening toegedaan, dat er een lek zou kunnen zijn in een van de tanks, die zuurstof, helium of water bevatten, waardoor de beschermen de laag van de maanlander wordt aangetast. Twaalf dagen De ruimtevaarders blijven twaalf dagen onderweg. Woensdag komen zij aan en gaan zij in een baan rond de maan. Young en Duke landen donderdag 20 april te 21.41 om drie dagen (73 uur) ten noorden van de krater Des cartes op de maanbodem te blijven. Zij verlaten hun 'maanlander drie maal zeven uren voor verkenning, het verzamelen van grondmonsters, bodemonderzoek,, het bezoek van na bijgelegen kraters en het opstellen van wetenschappelijke instrumenten. Het is de eerste landing in ruw hoogland. Mattingiy draait intussen rond de maan in het moederschip en verricht wetenschappelijk werk. Zondagavond 23 april stijgt de maanlander weer op en keren Young en Duke naar het moederschip terug. De drie ruimtevaarders blijven tot Gevechten aan grens Iran-Irak BAGDAD, 15-4. Radio Bagdad heeft vrijdagavond in een commu niqué meegedeeld dat aan de grens tussen Irak en Perzië is gevochten. Gezegd wordt dat Perzische leger eenheden met tanks en artillerie Iraakse militairen aanvielen. De ge vechten hebben langer dan 19 uren geduurd. dinsdagavond in een baan rond de maan om gezamenlijk het weten schappelijk werk voort te zetten. Op de terugweg naar de aarde be geeft Mattingiy zich in de kosmische ruimte om uit het dienstcomparti- ment van de Apollo-16 belichte films te bergen. Vrijdagavond 28 april keren de mannen op aarde terug met een lan ding in de Stille Oceaan. WASHINGTON, 15-4. Het Ame rikaanse ministerie van financiën gelooft een omvangrijke zwendel, waarbij het om zeer hoge bedragen gaat, op het spoor te zijn gekomen. Minister Laird van defensie deel de vrijdag in een schriftelijk ant woord op vragen van het congreslid Edward Hebert mee dat er aanwij zingen voor deze zwendel zijn ge vonden bij de „United Service Or ganization" (U.S.O.). De USO zorgt onder meer voor ontspanningsprogramma's voor Amerikaanse militairen in Vietnam. LONDEN, 17-4. Twee van de drie grote bonden van Britse spoorwegar beiders hebben een loonvoorstel va»V een onafhankelijke bemiddelaar, de deskundige voor industriële betrek kingen Alex Jarratt, van de hand gewezen. Jarratt heeft de 300.000 Britse spoorweglieden een loonsverhoging van 12 procent aangeboden, een ver betering met 1 procent van het „de finitieve aanbod" van. de directie dei- Britse spoorwegen. Kort voor zondag-middernacht hebben twee bonden van Brits spoorwegpersoneel - de Nationale Unie van spoorweglieden en Aslef - het voorstel van de bemiddelaar af gewezen. SOEST, 16-4. Vijf personen, on der wie drie uit één gezin, zijn zon dagmiddag om het leven gekomen toen de auto's waarin zij zaten bij een frontale botsing in vlammen op gingen. Geheel verkoold werden de lichamen van de slachtoffers uit de zwartgeblakerde auto-wrakken ge haald. Drie personen overleefden de fa tale botsing. Zij werden licht tol zwaar gewond in het ziekenhuis „Zonnegloren" in Soest opgenomen. De slachtoffers zijn de 42-jarige F. Lablans uit Soesterberg, zijn echt genote de 37-jarige J. Labalans- Aberson en hun 7-<jarig zoontje Fre- derink, de 68-jarige mevrouw W. F. Linschoten-Emmelot uit Amsterdam en haar zwager de 60-jarige heer Meijer uit Utrecht. De overlevenden zijn het 4-jarige dochtertje Jantine van het gezin Lablans en de 51-ja- rige mevrouw E. M. E. Meyer-Em- Want waarom zoeken naar wat u vlakbij kunt vinden? U stapt eenvoudig even bij een Raiffeisenbank of Boerenleenbank binnen. Er zijn 3000 vestigingen. Dus overal gemakkelijk dicht bij u in de buurt. Om te kiezen uit wel 8 verschillende spaarvormen, met elk een aantrekkelijke rente. Zodat u kunt sparen op de manier die het beste bij uw bedoelingen en mogelijkheden past. Een deskundige adviseur helpt u graag bepalen welke spaarvorm juist voor u het' meest geschikt is. Bij de Raiffeisenbank en Boerenleenbank, de bank waar de helft van alle Nederlanders al bij spaart. de bank voor iedereen 3000 vestigingen mel.ol die door een omwonende uit de brandende auto's konden worden gehaald en de 68-jarige J, Linscho- ten, die uit de auto werd geslingerd. De frontale botsing gebeurde om- y-eks vijf uur op de Soesterberg- sustraat in Soest. Omtrent de juiste toedracht ervan tast de politie in het duister. Het verkeer door de Soes- terbergsestraat moest geruime tijd worden omgeleid. DEN HAAG, 15-4. De kosten van levensonderhoud zijn in de periode medio februari tot medio maart met ruim 0,8 procent gestegen. Dit brengt de totale stijging sedert medio de cember op ruim 2,5 procent. Het door het C.B.S. berekende prijsindexcijfer van de gezinscon sumptie voor werknemersgezinnen (basis 1969 is 100), bedraagt per me dio maart 117,7 tegen 116,7 per me dio februari jl. Van de stijging van ruim 0,8 pro cent in maart is volgens het C.B.S. 0,5 procent toe te schrijven aan de kledingprijzen. Het indexcijfer voor kleding steeg van 113,6 tot 119,7. DEN HAAG, 15-4. Indien de ver wachting ten aanzien van de econo mische situatie daartoe aanleiding geeft, zal te zijner tijd worden be zien of nadere aanpassing van het tarief van de wiebeltax gewenst is. Zou de conjuncturele ontspan ning doorzetten, dan zal ook de wer king van deze rem gematigd dienen te worden, ook al om de wiebeltax niet verloren te laten gaan als in strument van de conjunctuurpoli- tiek. Dit zeggen de minister Nelissen (financiën) en Langman (economi sche zaken) in de nota aan de Twee de Kamer, waarin zij een toelichting geven op de in de Staatscourant ge- publiceeide beschikking van minis ter Nelissen, waarbij de wiebeltax met ingang van 1 juli a.s. wordt ver laagd van 5 tot 3 procent. SANTIAGO, 15-4. De Luxem burgse minister van buitenlandse zaken, Gaston Thorn, die tevens de huidige voorzitter van de EEG-mi- nisterraad is, heeft op de Unctad- conferentie verklaard dat de EEG bereid is haar bijdrage te leveren aan een evenwichtige ontwikkeling van de landen van de Derde "Wereld. „Er moet nog sterker naar worden gestreefd, tot een betere verdeling van de bestaande middelen in de wereld te komen", zei hij. Winkels fliclit op 1 inei DEN HAAG, 15-4. Het centraal overleg in de detailhandel (werkge vers en werknemers) heeft alle on dernemingen in het winkelbedrijf ge adviseerd maandag 1 mei na 13 uur te sluiten. Dit in verband met het feit dat de officiële viering van ko ninginnedag op die dag plaats heeft. ZIERIKZEE, 15-4. Zaterdag opende staatssecretaris H. J. L. Vonhoff varb C.R.M. het sportcentrum Onderdak De openingsplechtigheid in de wijde ruimte van de sporthal was indruk wekkend. Op de foto v.l.n.r.: mr. J. van Aartsen, de heer Vonhoff, bur gemeester Th. H. de Meester, de heer A. P. den Reijer, secretaris Stich tingsbestuur en de heer A. L. van Geesbergen en echtgenote en burge meester S. Francke van Midden- schouwen. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zïerikzeesche Nieuwsbode). Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk regen Half tot zwaar bewolkt en morgen overdag plaatselijk regen; overwe gend matige noordwestelijke wind; minimum temperaturen rond 3 en maxima ongeveer 9 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 18 april Zon op 5.37 onder 19.43 Maan op 8.22, onder 1.13 Eerste kwartier: 20 april. HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 18 april 6.19 18.43 11.55 Doodtij: 22 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-4. Het KNMI deelt mede: In het afgelopen weekeinde bereikte de temperateur in onze om geving een diepte punt. Het werd zowel zaterdag als zondag niet war mer dan ongeveer acht graden, nor maal voor deze tijd van het jaar voor de Bilt is ongeveer 13 graden. Ten zuid-westen van de Britse ei landen houdt inmiddels een hoge- drukgebied stand en blijft met noor delijke winden koude lucht naar ons land transporteren. Tussen dit hoge- druksysteem en een depressie clio van IJsland naar Skandinavie trekt, zal dinsdag een frontale storing via de Noordzee ons land bereiken en daarbij tijdelijk wat regen brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1