Voorbereidingsbesluiten: kom Renesse en westelijk Burgh STREEKNIEUWS noodkreet horen „Flitsen" uit het buitenland R.K. Oudervereniging laat gemeentebestuur Film Nierstichting voor het Groene Kruis afdeling Oosterland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrüdag u aprii 1972 Nr. 21065 Gemeenteraad Westerschouwen WESTERSCHOUWEN, 12-4. Op de jongste vergadering van de ge meenteraad van Westerschouwen, onder voorzitterschap van burge meester H. P. Everwün, ztfn nog verschillende belangrijke zaken aan de orde gekomen. Bij de begrotingswijzigingen werd een eenmalige subsidie voor de ex perimentele jeugdcamping, door de Stichting Kerk en Recreatie en de Prov. C.J.V. opgezet, groot f '2000,- goedgekeurd, met de voorwaarde van de heer Van Sluijters dat de brandpreventie in orde gemaakt zal worden. Bij de ingekomen stukken was de kon. goedkeuring voor de toeristen belasting. De heer Lustig bóod het college zijn compliment aan voor de juiste opstelling, omdat deze veror dening een der weinigen is die goed gekeurd werd. Hij meende verder dat er problemen waren over de ge middelde opbrengst per plaatsje op de kampeerterreinen i.v.m. deze be lasting. De voorzitter zei dat hier zeer binnenkort nog een brief over uitgaat. Het college en de raad waren bij zonder blij met de lening van f 1.400.000,- voor de bouw van de nieuwe combischool. Op 10 mei volgt de aanbesteding. De Verordening „Commissie open bare werken" en „Commissie voor de gemeentefinanciën" werden over eenkomstig het voorstel vastgesteld, evenals de wijziging gemeenschap pelijke regeling schoolartsendienst. De voordracht voor de benoeming van een commissaris N.V. Brugver- binding „Haringvliet" werd als volgt samengesteld: 1. H. P. Everwijn en 2. L. C. Hoogerhuis. Twee voorbereidingsbesiuiten werden vastgesteld nl. „Regeling bebouwde kom Renesse" en „gebied ten westen van dorpskern Burgh". In het eerste geval merkte de heer Hendrikse op dat de fraktie van de PvdA zijn standpunt over de hier in opgenomen danstent heeft gewijzigd en er nu tegen is door te veel last voor de omwonenden. De heer v. d. Berge was blij met deze bijval. Om snelheidsbeperking Gezien het advies van Ged. Staten om in verband met de 70 km be perking op de Bad- en de Strand weg waar dit college tegen is, deze beide wegen in de bebouwde kom Nieuw-Haamstede op te nemen, was b. en w. van mening dit niet te doen. Op een vraag van de heer Lustig over het waarom zei de voor zitter, dat, indien deze wegen bui ten de bebouwde kom blijven, er subsidie in het onderhoud wordt verkregen. Toch was de heer Lustig van mening dat de verkeersveilig heid voorrang heeft en dan moet de subsidie maar opgeofferd worden. De voorzitter antwoordde dat een nog nadere behandeling niet uitge sloten is. In verband met deze we- Treinvertr agingen door een hond UTRECHT, 11-4. Een hond is er dinsdagavond oorzaak van geweest dat treinreizigers tus sen Amersfoort en Utrecht vertragingen van bijna een half uur opliepen. Het dier werd door een trein, richting Utrecht, aangereden tussen Bilthoven en de grens van Utrecht. De machinist, die een klap voelde, stopte zijn trein en ging op onderzoek uit waar bij hij moest constateren dat het dier de aanrijding niet had overleefd, en dat de trein ner-L gens schade van belang had opgelopen. Het duurde bijna een half Uur. Drie achterop komende treinen richting Amersfoort, waaronder een D-trein, liepen ook vertraging op. ZIERIKZEE, 13-4. De werkelijk erbarmelijke toestand waarin de R.K.-school aan de Hoge Molen straat verkeert, is voor de R.K. Ou dervereniging aanleiding geweest gemeentebestuur te wenden. De ou- gen wees mevr. Friderichs-Lande- gent er op dat de insteekhaventjes als parkeerruimte te klein zijn voor grote auto's, waarmede de voorzit ter het eens was. Een subsidie van 50 procent werd verleend in de tekorten van de ge organiseerde evenementen in Renes se: „De Ark"; Proloog „Afbraak" en in Haamstede, Slot Haamstede „Ba- rok-ensemble". De heer v. d. Berge was hier tegen. Mevrouw Friderichs- Landegent prees het ensemble als bijzonder goed en adviseerde de raad er eens heen te gaan. De voorzitter deelde mede dat op 20, 21 en 22 april de A.N.W.B. in Haamstede de mogelijkheid schept om de snelheidsmeter te laten tes ten. Op 18 april een openbare ver gadering in het stadhuis te Zierik- zee van Ged. Staten. Onderwerp: Gewestvorming. De rondvraag De heer Van Sluijters vroeg bij de rondvraag naar de herbestrating van de aardgasleidingen. In Serooskerke is dit niet gebeurd. In het antwoord van de voorzitter kwam tot uiting dat de gemeente dit moet doen, waartoe besloten werd in de verga dering van 14 april 1969. In Seroos kerke is het werk nog niet afge werkt, omdat daar een rekonstruktie van de straten aan de orde is. Voor Burg-Haamstede is Gemeentewer ken al bezig om kostenopgave te doen voor de herbestrating. Mevrouw Friderichs-Landegent vroeg naar iets definitiefs over het individueel kamperen. „Er is nog te veel verontrusting en de mensen zouden dolgraag weten waar men aan toe is, en liever geen onnodig wegslepen van caravan's s.v.p.". De voorzitter zei hierop dat een artikel in een Zeeuwse krant niet volledig was en zeer voorbarig. Bovendien komt de inhoud pas op 21 april in de Prov. Staten ter behandeling. De voorzitter: „De vergunningen van dit jaar zijn uit. Er kan op scherpe controle gerekend worden en bij overtredingen worden de caravans weggehaald". De heer Hendrikse zou graag deze materie nog eens in de commissie R.O. doornemen met de lijst van de vergunningen erbij. De heer Kloosterman: „Ik wil be nadrukken dat. ik een. tegenstander van caravans op boerenerven vlak in de buurt van dorpskernen ben! Deze witte pukkels moeten niet in of naast onze dorpen verrijzen. Deze landbouwbedrijven hebben, gezien hun inkomsten door verkoop van bouwgrond, niet te klagen en kun nen deze caravancenten best mis sen". Mevr. Friderichs-Landegent brak een lans voor de parkeerders langs de Weeldeweg waardoor vooral de Middenstand gedupeerd is. Er is zelfs een brief binnëngekomen met negen handtekeningen zei de voor zitter, die het parkeerverbod aan de oostzijde ongedaan willen maken. Het parkeerverbod oostzijde wordt nu teruggebracht van Weeldeweg no 1 (L. Dijkman) tot en met rio. 7 (K. Schoonaard). Op dit stukje kunnen slechts zes auto's staan en de voet ganger hebben ook rechten. Het streven gaat nog steeds naar een groot parkeerterrein op de voormar lige speeltuin. Havengelden De heer Dalebout was het niet eens met de tarieven der havengel den, speciaal voor de grote visboten. De voorzitter hoopt dit jaar op een moderner opzet van de basistarie ven. Ophieuw lonkte de heer Dalebout naar een 70 km snelheid op de Kloo ster weg. Hij had er veel telefoontjes over ontvangen en vond de veis be keuringen aldaar een ergenis. De voorzitter vond dat de automobilist zich moet leren beheersen. Een in gediend voorstel van vragensteller werd niet ondersteund. Na het bezoek op 8 april door de raad aan de buitenplaats „Schou wen" achtte de heer Tieleman het tijd om er nogmaals aandacht aan té besteden hoe ver de gemeente kan ders hebben nl. een schreven aan het college van b. en w. uitgaande van de Oudervereniging met hun zich tot de ouders en via ben tot het handtekeningen versterkt. gaan. Bij een eerstvolgende behan deling van een dergelijk park kan hij geen steun geven zonder het huis gezien te hebben. De voorzitter merkte op dat bij bestemmingsplan nen de vormgeving van de huizen niet wordt gedefinieerd. Wethouder Steur zeide dat een bestemmings plan niet afgewezen mag worden omdat de woning niet deugt. De heer Tieleman: „Ik wil de gemeente net jes houden en geen gepruts". Het E.T.I. over de Ontwikkelingsschets Voor Schouwen-Duiveland en Tho- len acht het algemeen bestuur van het E.T.I. voor Zeeland de filosofie van de open ruimte, zoals tot uit drukking gebracht in de Zeeuwse Ontwikkelingsschets, een goed bruik baar uitgangspunt. In een nota aan G.S. van Zeeland acht het E.T.I. versterking van de centrale voorzieningen daarbij ver eist. Herstel van de industriekernen in Zierikzee en St. Maartensdijk wordt noodzakelijk geacht. Nieuwe directeur P.P.D. MIDDELBURG, 13-4. Ir. R. M. Th. Adriaansens te Rosmalen (NB) is benoemd tot directeur van de Pla nologische Dienst voor Zeeland. Ir. Adriaansens is thans adjunct-di recteur van de Planologische Dienst voor Noord-Brabant. Hij zal als directeur in Zeeland ir. M. de Vink opvolgen, die per 1 au gustus 1973 met pensioen gaat. De heer Adriaansens werkte van 1961 tot 1964 bij de dienst stadsont wikkeling en wederopbouw in Rot terdam. In 1964 ging hij haar Noord- Brabant. Opgelet bij rembourszendingen De afgelopen dagen is de PTT en kele malen gebleken dat binnenland se pakjes onder rembours waren verstuurd die goederen bevatten welke door de geadresseerden niét waren besteld. De PTT raadt het publiek aan bij het in ontvangst nemen van rem bourszendingen zich eerst af te vra gen of de goederen ook zijn besteld. Wanneer namelijk rembourszendin gen eenmaal door de PTT zijn uitge reikt, bestaat er in het algemeen geen mogelijkheid tot verhaal. ZIERIKZEE Opening „Onderdak" Van de zijde van het bestuur Stichting „Onderdak" deelt men me de, dat iedere belangstellende wel kom is bij de opening van het sport centrum „Onderdak op zaterdag 15 april. Afd. N.C.V.B. Op woensdag 19 april wordt in het hervormd verenigingsgebouw weer een bijeenkomst gehouden van de N. C.V.B.-afdeling. De heren Frinsel en v. d. Sluijs te Amsterdam spreken over het onderwerp: „Opvang van de jeugd zonder achtergrond". Provinciale dag U.V.V. Op dinsdag 25 april a.s. zal te Zie rikzee een provinciale dag gehou den worden van de Stichting Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, U.V.V. provincie Zeeland. De ontvangst vindt plaats in het hotel Van Oppen. Op het programma voor de dag staan o.a. „vijf-minutenpraatjes" en een lezing door de heer R. Louis van de Stichting telefonische hulpdienst te Rotterdam. Na de lunchpauze waarin gezame- lijk „tafel-dekje-maaltijden" zullen worden gebruikt, zal een bezoek worden gebracht aan het nieuwe be jaardencentrum „Borrendamme". De R.K.-Oudervereniging schrijft: „De noodklok luidt voor de R.K.- basisschool aan de Hoge Molen straat, alhier. Reeds vanaf 1963 zijn er besprekingen gaande over de bouw van een nieuwe school. De aanvraag om deze school op de ur- gentielijst te zetten loopt reeds even lang. De volgende heren deden hier omtrent reeds de nodige stappen: de heer Vogelaar, oud-schoolarts, in specteur Franssen, toenmalig in specteur van het lager onderwijs, dr. Lelie, belast met het toezicht op de volksgezondheid in de provincie Zeeland en de huidige inspectrice van het basisonderwijs mevr. drs. Bouwman. Dat het wel hard nodig was, bleek dan uit de urgentieverklaring van 1969. Inmiddels zijn de tekeningen evenals het bestek goedgekeurd; kortom er zou direkt met de bouw begonnen kunnen worden. Maar nog steeds worden de geldmiddelen voor deze school niet gevoteerd. Wanneer kan er nu toch eindelijk eens aan de definitieve bouw begonnen worden? Het is steeds nul op request, nog sterker zelfs, de streefdatum om te beginnen wordt steeds en steeds uit gesteld. Daarom vragen wij als ou ders van de kinderen die in dit ou de afgekeurde schoolgebouw moeten verblijven, aan u, edelachtbare he ren en ook aan de bevoegde instan ties, luidt voor ons de noodklok in Middelburg, zodat aan deze onhoud bare toestand een eind kan komen." Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bjj uw Nutsspaarbank voor VERHUUR KLUISLOKETTEN ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. Voetbalvereniging van gemeente-ambtenaren De gemeente-ambtenaren van Zierikzee hebben weer een voetbal- clubopgericht. De naam is Z.Z.'72 er zal gespeeld worden in blauw shirt, blauwe broek en blauwe kousen. Thans heeft de vereniging 18 ak- tieve leden, doch in verband met te late oprichting is deelneming aan de huidige zomeravondcompetitie niet meer mogelijk. Wel zal de ver eniging aan het van start gaan van een zaalvoetbalcompetitie deelnemen Wat veldvoetbal betreft zullen aanbiedingen voor vriendschappelij ke wedstrijden gaarne worden over wogen. MIDDENSCHOUWEN Jongetje verongelukt Donderdagmiddag rond 1 uur is het drie-jarig jongetje Arno Jasper- se uit Kerkwerve op de kruising Delingsdijk-Zwaardweg dodelijk verongelukt. Mevr. J. v. d. J. te Kerkwerve reed per bromfiets van de richting Serooskerke uit naar genoemd kruispunt met de bedoeling links af te slaan richting Scharendijke. Ach ter op de bromfiets zat haar zoontje. Terwijl mevr. J. zich reeds naar links begaf, haalde een auto, be stuurd door A. v. d. H. te Renesse, de bromfiets in. Mogelijk doordat mevr. J. toen weer wat naar rechts is uitgeweken, werd zij door de auto gegrepen, met het vermelde ge volg. De berijdster zelf werd ge wond. Dokter Terpstra te Brouwers haven verleende de eerste genees kundige hulp. Moeder en het over leden zoontje werden per ambulan ce overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. SCHARENDIJKE Collecte Hartstichting De collecte ten bate van de Hart stichting heeft alhier - samen met Ellemeét - f 255,70 opgebracht. In Ellemeet werd f 93,50 opgehaald. Een dankwoord past aan het adres van collectanten en burgerij. BROUWERSHAVEN Afd, Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 18 april vergadert in het jeugdgebouw de afdeling Brou wershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Een lezing zal worden gehouden door dr. C. A. van Swigchem te Delft over het onder werp: „Monumenten en monumen tenzorg". De lezing wordt verlucht met dia's. Opening nieuw bankgebouw Op donderdag 27 april \vordt het nieuwe gebouw van de Coöp. Raif- feisenbank te Brouwershaven offi cieel geopend door burgemeester A. P. Schouwenaar. STOCKHOLM. Twee Oostduitse Mig-21 jagers hebben het Zweedse luchtruim geschonden, zo deelt het ministerie van defensie in Stockholm mee. LONDEN. Koningin Juliana heeft een bezoek gebracht aan de Pimlico scholengemeenschap in het centrum van Londen. Hier wordt aan 1700 leerlingen een voor Enge land nieuwe vorm van onderwijs gegeven. De Nederlandse vorstin heeft een rondgang gemaakt door de klassen. MOSKOU. De Russische schrijver Andrei Sinyawsky, die in 1966 ge vangen werd gezet omdat hij werk had gepubliceerd dat de staat niet welgevallig was, heeft in de zes jaar van detentie zijn bespiegelingen op schrift gesteld. Dit hebben literaire kringen in Moskou donderdag mee gedeeld. ANKARA. President Nikolai Pod- gerny van de Sowet-Unie heeft don derdag zijn tweedaagse overleg met de Turkse regering over nauwere betrekkingen beëindigd, en is door gevlogen naar de havenstad Izmir. In Izmir zijn een door de Sowjet- Unie gebouwde olieraffinaderij en een grote Amerikaanse luchtmacht basis gevestigd. Podgorny zal de raf finaderij bezoeken. BRUINISSE Cursus instructeur E.H.B.O. Het Ned. Rode Kruis organiseerde in de afgelopen wintermaanden te Vught in Noord-Brabant een cursus „Instructeur voor de opleiding E.H. B.O., E.H.I.O. en helpster en helper". Aan deze cursus namen uit de pi'o- vincie Zeeland drie kolonnelede'n deel, waarbij de Bruinisser Rode Kruis-man de heer A. Th. Lock. De heer Lock slaagde voor het examen en dat betekent dat Bruinisse straks weer met een cursus voor nieuwe lingen kan beginnen, een mogelijk heid die tijdelijk uitgeschakeld was, of waarvan de organisering op grote moeilijkheden stuitte. Collecte De te Bruinisse gehouden collecte voor de Nederlandse Harstichting bracht het bedrag van f 1281,95 op, waarvoor aan gevers en aan collec tanten hartelijk dank wordt gebracht OOSTERLAND, 12-4. Op de jong ste vergadering van de Groene Kruis-afdeling vertoonden de heer C. Romcijn, arts te Haamstede en de heer G. Prent, een film van de Nier- Stichting Nederland. Dokter Romejjn belichtte de medische z\jde en de heer Prent sprak een propagandis tisch woord by de film. De Nierstichting begeleidt chroni sche nierspatiënten ook op het sociale vlak. Het wetenschappelijk onder zoek kost handen vol geld, de ont wikkeling gaat met reuze schreden vooruit. De heer Romeyn wees er op dat de ontwikkeling van de haerno- dialyse, ook wel behandeling met de kunstnier genoemd haar eerste aan vang had tussen 1910 en 1920. In die jaren werden door gebruik in dier proeven proefinstellingen beschre ven die principieel gelijkenis verto nen met de momenteel gebruikte kunstnier. In 1938 verscheen een eer ste publikatie over het gebruik van een toen al „kunstmatige nier" ge noemde apparatuur, waarmee bij dieren experimentele uitval van dc ZIERIKZEE. Van dinsdag 18 tot en met zaterdag 22 april is er op de Varremarkt een A.N.W.B.-equipe aanwezig, dat met modern testmate riaal gratis een onderzoek instelt naar de snelheidsaanduiding van automobielen, in het kader van de aktie „50-70 km./uur". Het onderzoek geschiedt gratis. De tijden zijn op de respektievelijke dagen: 12-19; 10-19; 10-19; 10-19 en 9-14 uur. PARIJS. Donderdag zijn de nor male programma's van de Franse radio en televisie hervat, als gevolg van een opschorting van de staking die op 9 april was begonnen op insti gatie van de autonome „Federation Syndicale Unifiee", en C.F.D.T., die socialistisch is. SANTIAGO, 14-4. Als de wereld een zevende deel van de totale be wapeningsuitgaven zou besteden aan ontwikkelingshulp zou de toestand in de derde wereld ingrypend ver beteren, aldus een rapport dat een groep van deskundigen heeft voor gelegd aan de derde Unctad-confe- rentie in Santiago. PRAAG. De oud-wereldkampioen schaken Ludek Pachman, die sinds 10 januari in de gevangenis zit, is ruim een week geleden na een hon gerstaking van vier weken in de zie kenafdeling van de Pankrac-gevan- genis in Praag op genomen. WASHINGTON. Het Witte Huis heeft donderdag bekendgemaakt dat president Nixon generaal Alexan der Haig, een top-adviseur voor de nationale veiligheid, naar Zuid-Viet nam zendt om zich op de hoogte te stellen van het Noordvietnamese of fensief. UITWISSELING MAANGRUIS MOSKOU, 13-4. Russische en Amerikaanse geleerden heb ben donderdag maangruis uit gewisseld in de Russische aca demie voor wetenschappen. De Amerikanen kregen twee gram maanstof, dat door het Russische automatische ruim tevoertuig Loena-20 naar de aarde is gebracht. De Ameri kanen overhandigden de Rus sen een gram maanstof, dat door de Apollo-15 naar de aar de is meegebracht. nierfunctie kon worden behandeld. De toepassing van de kunstmatige nier bij patiënten is voor het eerst in Nederland geschied. Gedurende de tweede wereldoorlog ontwikkelde de toen in Kampen werkzame internist dr W. J. Kolff een voor dit doel bruikbaar apparaat en beschreef zijn eerste resultaten tussen 1943 en 1946. Er zijn momenteel ongeveer 500 nier- dialysepatiënten in Nederland, doch hun aantal zal in de nabije toekomst sterk stijgen omdat de nierdiagnose steeds beter wordt. De behandeling is bijzonder duur en overal in den lande zijn inrichtingen voor deze be handeling. behalve in Zeeland. On derzocht wordt derhalve ook in onze provincie een dergelijke inrichting te verkrijgen. Dokter Romeijn staat hier geheel achter. Deze filmavond was een stimulans voor de aanwezi gen zich op te geven als donateur of lid van de Ned. Nierstichting. De film gaf vervolgens een beeld van een niertransplantatie met een nier aangevoerd uit Denemarken, die een goed verloop had. Scliolenleed in Hoge Molenstraat Straks dialyse-inricliting in Zeeland? Vooroorlogs kijkje op duinen en zomerhuizen in Westenschouwen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3