NEDERLANDSE BEVOLKING PASSEERDE DE 13 MILJOEN Programma Koninginnedag Nieuwerkerk AGENDA Snelle groei forellen in warm water LAATSTE NIEUWS 1 Protest tegen zangvogeljacht in België C. Wandel en Zn Voorlopige uitkomsten van de volkstelling DEN HAAG, 13-4. De bevolking in woningen en bewoonde andere ruimten is sedert de volkstelling van 1960 met 14 toegenomen van 11.140.000 tot 12.709.000, liet aantal personen in instellingen en tehuizen met 15 van 263.000 tot 300.009, terwijl de varend en rijdende bevolking met 37 is afge nomen van 59.000 in 1960 tot 37.000 in 1971. Dit is een van de voorlopige uitkomsten van de volkstelling, donderdag gepubliceerd door het C.B.S. Voor wat de kerkelijke gezindte betreft tonen de voorlopige uitkomsten aan, dat het percentage Rooms-Katholieken, dat sedert 1920 ononderbroken was gestegen, sinds de volkstelling van 1960 is gedaald en wel van 41 naar 39 Voor de Nederlands-Hervormden zette zich in de in het verleden gecon stateerde daling verder voort en wel van 28 in 1960 tot 23 °/o in 1971, terwijl het percentage personen behorende tot de Gereformeerde Kerken (excl de Vrijgemaakten) 7 °/o is gebleven. Daartegenover zijn de personen behorende tot „andere kerkelijke ge zindten" toegenomen van 6 °/o tot 3 °/o en de personen zonder kerkelij ke gezindte van 18 tot 23 °/o. Bij deze cijfers zij aangetekend, dat de stij ging van de „andere" kerkelijke ge zindten enigszins is geflatteerd, om dat ook hier de „blanco's" (niet be antwoorde vragen) in eerste instan tie als „andere" kerkelijke gezindten zijn beschouwd. Daarmede verband houdend zijn de cijfers voor de met name genoemde kerkelijke gezindten enigszins aan de lage kant. Dit laat ste geldt ook voor de personen zon der kerkelijke gezindte. De werke lijke toeneming van deze categorie van personen zal groter zijn dan de cijfers aangeven, omdat bijv. de hu manisten de voorzijde van de kaai't blanko moesten laten en op de ach terzijde humanist vermelden. Advertentie 1 KADO-IDEE Op de datum van de volkstelling beschikten 3.098.800 huishoudens en 352.900 alleenstaanden over een zelf standige woning (dus zonder inwo ning) t.o.v. 1960 is hier sprake van een aanzienlijke toeneming. De over eenkomstige cijfers bedroegen toen nl. 2.407.400 resp. 172.800 daartegen over is het aantal huishoudens en al leenstaanden dat over een woning beschikt doch inwoning had, afgeno men van 218.100 in 1960 tot 190.800 in 1971 en het aantal huishoudens zon der woning van 174.400 tot 155.400. Dit betekent, dat het percentage huishoudens zonder woning is te ruggelopen van ruim 6 tot iets min der dan 5. Daarnaast is het percen tage alleenstaanden zonder woning teruggelopen van 37 tot 30. Uit deze cijfers is af te leiden, dat de uitbreiding van de woningraad voldoende is geweest om in de spek- takulaire groei van de woningbe hoefte te voorzien en een gedeelte van de achterstand in te lopen, doch niet groot genoeg om alle woning zoekenden aan een zelfstandige huisvesting te helpen. Hoeveel huis houdens en alleenstaanden nog ge holpen moeten worden kan pas te zijner tijd aan de hand van de def- nitieve uitkomsten van de volkstel ling worden vastgesteld. Overige is bij het controleren der gegevens al gebleken, dat de aantal len huishoudens en alleenstaanden met een woning enigszins zijn on derschat waartegenover de aantal zonder woning vanzelfsprekend zijn overschat Beroepsbevolking De beroepsbevolking bedraagt vol gens de voorlopige uitkomsten 4.698.000 personen, waarvan 3.508.000 mannen en 1.190.000 vrouwen. Ten opzichte van 1960 betekent dit een groei van de totale beroepsbevolking met ruim 16 procent een groei van de mannelijke beroepsbevolking met 10 procent en van de vrouwelijke met 38 procent. Beziet men de mannelijke be roepsbevolking van 15 jaar en ouder in relatie tot de totale mannelijke bevolking van 15 jaar en ouder, dan blijkt het percentage beroepsbeoefe naren te zijn gedaald van 82 procent in 1960 tot '77 procent in 1971, voor vrouwen daarentegen is het geste gen van 21 procent tot 26 procent. Deze tegengestelde bewegingen hebben elkaar gecompenseerd want het beroepspercentage onder de to tale bevolking van 15 jaar en ouder blijft constant op ca. 51 procent. Het relatieve verlies aan manne lijke arbeidskrachten kan groten deels worden verklaard door de sterke stijging van het percentage jongeren van 15-24 jaar dat volle dig dagonderwijs blijft volgen. Hoe wel voor jongere vrouwen hetzelfde valt te constateren is de vrouwelij ke beroepsbevolking desondanks, re latief zowel als absoluut, sterk ge stegen. Deze absolute stijging is volledig veroorzaakt door de toene ming van het aantal werkende ge huwde vrouwen van ca. 170.000 in 1960 tot 483.000 in 1971. Met name het aantal werkende gehuwde vrou wen dat als zelfstandige of in loon dienst werkzaam is (d.w.z. exclusief de echtgenoten die meewerken in het bedrijf van haar man) blijkt 4hans 3,5 maal zo groot te zijn als in 1960 (1960: 108.000, 1971: 385.000). Vrouwenwerkweek De duidelijke verschuiving in de verhouding der burgerlijke staten binnen de vrouwelijke beroepsbevol king is echter gepaard gegaan met een zeer sterke stijging van het per centage vrouwen in loondienst met een gedeeltelijke werkweek (d.w.z. een werkweek korter dan 25 uur). Bedroeg dit percentage in 1960 nog slechts 9,5 procent in 1971 was het gestegen tot 21 procent. Uit het nu beschikbare cijferma teriaal kan worden afgeleid dat van de in loondienst werkende gehuwde vrouwen boven de 24 jaar thans waarschijnlijk ongeveer de helft een part-time werkkring heeft, tegen slechts 30 procent in 1960. Binnen de totale beroepsbevolking heeft de verdeling naar de positie in het bedrijf een verdere verschuiving ondergaan. De stijging van het aan deel der loon- en salaristrekkenden, zoals die zich sinds wereldoorlog II heeft gemanifesteerd, vond verdere voortgang. Het percentage loon- en salaristrekkenden (incl. de werklo zen en werkzoekenden) steeg nl. van 80 procent in 1960 tót 84 procent in 1971. Daartegenover is het percenta ge zelfstandigen gedaald van ruim 15 naar 12 procent. NIEUWERKERK, 14-4. Al is het dan nog niet direkt Koninginnedag, de Nieuwerkerkse Verenigingsraad heeft niet stilgezeten. Het program ma voor de eerste mei is alweer gereed. Het belooft een leuke dag te worden. 8.45 uur: Voorafgegaan door de wandelclub „De Vierbannen" met de schoolkinderen gaat men naar het sportveld. Start bij „Ons Dorpshuis". 9.15-11.30 uur: Kinderspelen op het sportveld. 13.30-14.00 uur: Rondgang door het dorp met versierde fietsen enz., van af het plein bij „Ons Dorpshuis". 14.30-17.00 uur: Spelen voor ouderen op het sportveld. 19.15-19.45 uur: Prijsuitreiking in „Ons Dorpshuis". 20.00-20.30 uur: Lampionoptocht, voorafgegaan door „Oefening en Uitspanning" en „De Vierbannen- groep". 1971 was goed jaar voor Grontmij DE BILT, 13-4. N.V. Grontmij, grondverbetering en ontginnings maatschappij vindt dat zij een goed jaar achter de rug heeft. Zowel de bouwsom als de winst zijn beter ge weest dan ooit tevoren, terwijl ook 1970 al een zeer goed jaar was. Al dus president-directeur ir. J. J. Wes terhof bij de presentatie van het jaarverslag 1971. De bouwsom ging in 1971 omhoog van f 242 naar f 280 min. De bruto- opbrengst steeg van f 65,3 min. tot f 81,9 min. en het bedrijfsresultaat van f 5,2 min. tot f 6,4 min. Wandklokken vanaf 49,50 Stijlklokken vanaf 215,— AMSTELVEEN. Als Europees voet baller van het jaar ontving Johan Cruyff donderdagmiddag de „Gou den bal" uit handen van Max Urbini, hoofdredakteur van het voetbalblad France Football. Natuurlijk had ook dochtertje Chantal, op de arm van mevr. Cruyff, belangstelling voor die glimmende bal. LELYSTAD, 13-4. Regenboogforel len gekweekt in het opgewarmde koelwater van de Flevocentrale z\jn in 49 dagengegroeid van 90 tot 147 gram dat is met ruim één procent per dag. De heer D. E. van Drimmelen, voorzitter van de organisatie ter ver betering van de binnenvisserij (ovb) vindt dat „zeer redelijk". In de Vis- kwekerij van zijn organisatie be zochten forellen met hetzelfde start gewicht het in dezelfde tijd maar in onverwarmd water niet verder dan tot 112 gram. De viskwekerijen van de ovb en de flevocentrale van de provinciale Gel derse elektriciteits-maatschappij (pgem) liggen vlak bij elkaar, de kwekerij binnendijks in Oostelijk Flevoland, de centrale buitendijks aan het IJsselmeer. Buurman ovb, die er het eerst was heeft aanvan kelijk de komst van buurman flevo centrale nogal met zorg tegemoet gezien, maar nu hebben ze elkaar gevonden in een experimentele vis- kwekerij. Ook de Kema, het gemeen schappelijke research-orgaan van de elektriciteitsbedrijven werkt mee. In het koelwateruitlaatkanaal van de centrale, waar het water zes a ze vengraden warmer is dan het ge wone buitenwater is een groot vlot met gazen kooien geplaatst. Op 23 februari kwamen de forellen in die kooien. Donderdag zijn ze er flink gegroeid, weer uitgehaald. Ze gaan terug naar de viskwekerjj van de O. V.B., waar ze nog 14 dagen zullen blyven in geleidelyk kouder wor dend water, waarna ze voldoende aan natuurlijke omstandigheden ge wend moeten zyn om in de Greve- lingen te worden uitgezet. Chaos op autosnelweg DRIEBERGEN, 14-4. Op de auto snelweg Den Bosch-Utrecht is vrij dagochtend een enorme ravage ont staan van in elkaar gedrukte en uit gebrande voertuigen na een ver keersongeluk ter hoogte van Jut- phaas. Volgens de rijkspolitie in Driebergen zijn hierbij tenminste twee personen om het leven geko men en een aantal anderen ernstig gewond geraakt. Nadere gegevens omtrent de identiteit van de slacht offers alsmedé over de oorzaak van het ongeluk zijn nog niet bekend. Nieuwe aardschokken in zuiden van Perzië TEHERAN, 13-4. In het zuiden van Perzië, waar maandag 3800 mensen door een zware aardbeving het leven hebben verloren, hebben zich donderdag drie nieuwe schok ken voorgedaan. Een ervan werd hevig genoemd. Over schade en slachtoffers is nog niets bekend. De schokken deden zich voor bij de maandag verwoeste dorpen Ghir en Karzin in de provincie Fars. Lijkje gevonden van pasgeboren baby NOORDSCHARWOUDE, 13-4. Uit het kanaal Alkmaar-Kolhorn is don derdagmorgen kort na elf uur ter hoogte van de sluis te Noordschar- woude het lijkje van een pasgeboren baby opgehaald. De vondst werd ge daan door mensen van Rijkswater staat, die ter plaatse bezig waren met het verwijdex'en van drijfhout. De baby die van het mannelijk ge slacht is, moet al verscheidene dagen in het water hebben gelegen. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 15 en zondag 16 april Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112)480, neemt waar voor dokter Van Geer en dokter Bontkes. i De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115)—1280, neemt waar voor dokter Terpstra en dok ter Simons. De weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter J. N. T. de Bruin, Bruinisse, tel. (01113) 1280, heeft dienst van vrijdagavond 19.00 uur tot zaterdagavond 19.00 uur. Van af zaterdagavond 19.00 uur wordt de weekeindedienst waargenomen door dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 1280. Dokter Vleugels Schutter, Zierikzee tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter Van der Zande. Zuster W. Stcutel, Haamstede, tel (01115)-226, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts L. Tjebbes, Middelharnis, tel. (01870) 2966 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. De weekeindedienst gaat in zater dagmorgen na 9.00 uur. 20.30 uur en later: Disco, verzorgd door de heren Kloet en De Vrieze uit de Schouwse Westhoek (in „Ons Dorpshuis"). Jong en oud De spelen die 's middags om 14.30 uur op het Nieuwerkerkse sportveld zullen beginnen, zullen ongetwijfeld veel publiek en deelnemers op de been brengen. Jeugd en ouderen van twaalf tot tachtig jaar kunen hier hun hart op halen met „kruiwagen racen, kussengevechten", touwtrek ken en stoelendansen Verder zal de ze middag worden opgeluisterd wor den door het meer dan zevèntigja- rige fanfarecorps „Oefening en Uit spanning", o.I.v. de heer A. Rade- walt. Gèzien de geweldig fijne ko- ninginnefeesten in de voorafgaande jaren, zal ook dat van 1972 niet on derdoen. Executoriale verkoop landerijen ZWOLLE, 13-4. Op woensdag 19 april vindt in Zwolle een executori ale verkoop plaats van gebouwen en landerijen van vier boeren van het polderdistrict Noord-West Veluwe, die weigeren waterschapslasten te betalen. Drie van hen wonen in Huls horst en de vierde in Oldebroek. Tal van boeren uit dit gebied zijn voor nemens om die dag bij het gerechts gebouw in Zwolle tegen de gang van zaken te protesteren en hebben col lega's uit het hele land opgeroepen hun acties te komen ondersteunen. Het actiecomité dat daarvoor is ge vormd verwacht zo'n 3000 agrariërs. In dit polderdistrict zouden 145 weigeraars zijn. Het Gelderse staten lid H. Friens onderneemt pogingen om te bemiddelen. Jongeren voor Vietnam'' 99" AMSTERDAM, 13-4. In een brief aan de voorzitter van de Tweede Ka mer, de voorzitters der Tweede Ka merfracties en leden van de vaste Kamercommissies voor B.Z. verzoekt het „Komitee Jongeren voor Viet nam" er bij de regering op aan te dringen stappen te ondernemen die kunnen leiden tot stopzetting van de bombardementen op Vietnam en te rugkeer van de Amerikaanse dele gatie naar de onderhandelingstafel in Parijs. Dertig bom-aanslagen binnen 24 uur in Ierland BELFAST, 14-4. Het Ierse Repu- blikeinse Leger heeft de donderdag morgen begonnen reeks bomaansla gen in de nacht van donderdag op vrijdag voortgezet. Binnen 24 uur zijn in Noord-Ierland meer dan der tig bomaanslagen gepleegd. Voor zover bekend hebben deze aanslagen het leven gekost aan een oude vrouw en zijn zes mensen ge wond. De IRA is vooral actief ge weest in en nabij de stad London derry, waar onder meer bommen werden geplaatst bij de olietanks in de haven van Derry. Bomaanslagen hebben verder schade aangericht bij de golfclub van Antrim, de Vrijmet selaarsloge in Castlewellan en in Carvagh. Scherpschutters van de IRA heb ben donderdag posten van het Britse leger beschoten in Strabane en Lon donderry. Er werd niemand gewond. N.-Vietnamezen uit Au Loc verdreven SAIGON, 14-4. De Noordvietna- mese strijdkrachten zijn uit An Loc verdreven. Dit heeft een militaire woordvoerder in Saigon vrijdag morgen meegedeeld. Ten noorden van de provinciale hoofdstad woeden zware gevechten. Nixon in Canada OTTAWA, 14-4. President Nixon, voor een bezoek in Canada, heeft bij zijn aankomst verklaard, dat zijn land en Canada op veel terreinen economische concurrenten zijn, maar: „wij eerbiedigen de gescheiden iden titeit en het recht van Canada om zijn eigen weg te kiezen". Het doel van president Nixons be zoek aan Canada is skeptische Cana dezen te tonen dat de Verenigde Staten het niet als vanzelfsprekend aanvaarden en begrip hebben voor bezorgdheid over de toenemende Amerikaanse invloed in de Canadese industrie. Voordat de Amerikaanse presi dent het woord voert in het Cana dese parlement, zal hij een privé- onderhoud van twee uur met pre mier Trudeau hebben. Viijdag 14 april Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, propa- ganda-avond Zweefvliegclub Haam stede. Mondragon, 8 uur clubavond a.f.v. „Delta-Foto". Noordgouwe Bej aardengy mnastiek. Haamstede Zaal Geref. kerk, 8 uur, Ned. Ver. van Huisvrouwen. Zaterdag 15 april Zierikzee Officiële opening zwembad/sporthal „Onderdak". Tussen 11.00 en 12.00 uur inkorven voor Moscroen, (Gevleugelde Vrien den). Maandag 17 april Ouwerkerk Dorpshuis, 7.30 uur afdeling Duive- land Plattelandsvrouwen Bond. Dinsdag 18 april Haamstede Geref. Kerk, 7.45 uur, vergadering afdeling N.C.V.B. Brouwershaven Jeugdgebouw, 8.00 uur afdeling Plattelandsvrouwen Bond. Woensdag 19 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8.00 uur, N.C.V.B.-afdeling. Donderdag 20 april Zierikzee Concertzaal, foyer, 8 uur, afdeling Schouwen Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Vrijdag 21 april Zierikzee Graanbeurs, 7.30 uur, Alg. Bond van Bejaarden. Zaterdag 22 april Zierikzee Excursie ZVU naar Streekmuseum Hoeksche Waard te Heijenoord, (ver trek bus Balie, 13.30 uur). Renesse Dorpshuis, uitvoering „Op Drift". Advertentie I - DEN HAAG, 13-4. Jaarlyks wor den in België ca. twintig miljoen zangvogels gevangen, die naar hun hoogste waarde dood of levend wor den verhandeld. Er zyn in België 20.000 vogelvangershandelaars, die gedurende het seizoen een half mil joen lokvogels gebruiken en 280 km net uitzetten om vogels te vangen die in de omliggende landen ten koste van financiële offers worden beschermd. Het „Europees coördinatiecomité tegen de vogelvangst" waarin Neder land met de Vereniging tot bescher ming van vogels is vertegenwoor digd, heeft bij de Belgische minister van landbouw geprotesteerd tegen het feit dat België zijn internationa le verplichtingen inzake vogelbe scherming nooit is nagekomen. Geen maatree .n Maatree en om de vogelvangst daadw .elijk te beperken zijn nooit gene .-n, overtredingen van de be- pr%*gen worden oogluikend toegela ten en vrijwel nooit bestraft. In Bel gië kent men de „ongelooflijke toe stand", aldus het comité, dat de handel in levende vogels wettelijk is verboden, maar de illegale handel wordt gestimuleerd omdat vogels in vrijwel onbeperkte mate mogen worden gevangen. Het comité vraagt de minister, de vogelvangst af te schaffen, een schietverbod voor lijsters uit te vaardigen, de straffen voor overtre dingen te verzwaren, en boswach ters-vogelbeschermers aan te stel len. Citroën-agent J voor Schouwen-Duiveland 2 GARAGE J Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 J MAN Zierikzeese man ligt midden in de nacht in bed te woelen. Plotseling moet hij er uit. Waarom weet ik niet; alleen dit, de (goede) man had een nogal vrolijk feestje achter de rug en soms moet men dan wel eens het bed uit. De man zwaait de benen op zij, gaat staan en voelt iets zachts aan de voeten. Zijn schrik is mateloos, want hij is koud zeil gewend. Hij staat op de (zachte) ondergrond vastgena geld van schrik en kan een gil (man nen gillen niet) nauwelijks onder* drukken. Er schiet in die verwarde sfeer van nauwelijks wakker en „wat licht" in het hoofd, een ontstellende, hartverscheurend gevoel door hem heen: ik ben in een verkeerde slaap kamer en angstig kijkt hij naar zijn slaapgenote; maar die lag onherken baar weggestopt. Het thema even uitdiepend moet - om schijnheilig heid te vermijden - erkend dat een vreemde slaapkamer soms een lich te verrukking teweeg kan brengen, maar ik wil het thema uiteraard niet tot op de bodem uitdiepen. Niet oJr,o bij „onze" man; hij dacht willekeurig binnengestapt te zijn, maar het beeld veranderde op slag. Hij tide even, zuchtte diep en wist jpeenset ligt nieuwe vloerbedekking. Zo ziet men maar, hoe gr makkelijk mannen kunnen schrik*' -n. En nu ev.i heel wat anders. De techniek y teft ondergetekende dins dag ev'ele cursieve poetsen gebak ken eodat het tweede gedeelte van b stukje „Vondst" vrijwel onlees- jaar werd. Hij is ijdel genoeg om het hier te herhalen, hopelijk hele maal correct. Het ging - wie het las zal het weten - over een Pacific- eiland, dat in de oorlog zwaar werd getroffen. „Op het eiland zelf - van zee uit een paradijssprookje - ook overal nog de attributen van Mars. Roestige wrakken van schepen in de baai en een eenzame door junglegroen over woekerde houwitzer, oude bomtrech- ters met slijkspringers (een soort on eetbaar visje). De golven rollen zachtjes uit over het strand en wat vogels zitten te rumoeren in door lianen omhelsde bomen. Waar heeft men zich druk over gemaakt toen? Ja, natuurlijk om te winnen, ook op dit eiland, maar het heldendom is al overdekt door het oerwoud en de helden liggen als ontvleesde karkas sen in het ruim van een roestige mas todont in de schemer van de zee, die geen vissen meer kent. Die zijn door bommen en granaten zo geschrokken, dat hun nakomelingen zeker twintig jaar nodig hebben om het weer eens te proberen". SCHIEREIL ANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2