'Kom je even gezellig langs voor de pilzekaas f Programma opening sportcentrum Wat biedt de BEELDBUIS? Uit de rente-verschillen konden de kosten van de aktie ruimschoots worden gedekt, ook dit was,toch wel een uniek feit: de aktie „Onderdak" had zichzelf gefinancierd. Het doel van de stichting was bereikt, de „ak_ tie-stichting" kon worden geliqui deerd, om plaats te maken voor de bouw. en exploitatiestichting. Stilte en strijd Reeds lang voor de aktie-tijd wer den diverse instanties „aangeboord" om te onderzoeken hoe de subsidie mogelijkheden stonden voor de re gio voor de bouw van een overdekte sportvoorziening. Rijksoverheid, pro vinciale overheid, N.S.F. allen wisten wel van het bestaan van de plannen te Zierikzee. Nu waren er toevallig wel meer gemeenten in Nederland die een sportvoorziening wilden. De kunst was nu om Schouwen-Duive- land uit de stapel te doen lichten van subsidie-aanvragers. Duidelijk was dat de enorme inbreng van de bur gerij een zeer belangrijke hefboom moest zijn om het gestelde doel: de bouw van een sportcombi binnen af zienbare tijd te bereiken. Tijdens de aktie zorgde de Stichting „Sportcen trum Schouwen-Duiveland" er wel voor dat zowel in „Middelburg" als- wel in „Den Haag" men geen kans kreeg om het dossier „Schouwen- Duiveland" veilig op te bergen. Met de regelmaat van een klok ging er informatie naar de instanties om hen op de hoogte te houden van de ak tie. Hoewel een ieder popelde om de be volking volledig te kunnen voorlich ten, het kon eenvoudig niet omdat er tal van besprekingen moesten worden gevoerd door het gemeente bestuur. Intussen werden de con tacten met het bouwbedrijf Pelli- kaan te Tilburg l'rekwenter. De ont werptekeningen werden voorgelegd aan keurende instanties, gewenste wijzigingen werden aangebracht, een en ander tot er een bestekklare, goedgekeurde tekening was. Na beëindiging van de aktie bleef de streefdatum voor de aanvang van de bouw nog altijd 1 maart 1971. Spoedig werd ook de bouw- en ex ploitatie-stichting in het leven geroe pen. De statuten werden vastgesteld in de gemeenteraad van Zierikzee op 12-1-1971. Goedkeuring door G.S. volgde op 16-2-1971. De naam dei- stichting werd, het kon bijna niet anders: „Sportcentrum Schouwen- Duiveland". De eerste, onvoorstelbaar stuwen de, voorzitter van de stichting werd wijlen de heer C. Linders. Er volgden reizen naar Den Haag en Middel burg. Ware telefoonkannonades wer den gehouden. Wijlen de heer Lin ders benaderde een ieder die maar benaderd kon worden om de zaak te bespoedigen. Rusteloos werkte hij aan dit projekt, daarbij gesecon deerd door een bestuur dat ook van geen ophouden wist. Ondanks dit, werd spoedig duidelijk dat start van de bouw op 1 maart 1971 geen haal bare zaak was. Wel was duidelijk geworden dat een ieder, zowel bij de Provinciale- als Rijksoverheid, die het projekt zou kunnen bespoedigen dit ook van harte zou doen. Inder daad werd de uitkomst van de ak tie „Onderdak" op juiste waarde ge schat, de „instanties" waren onder de indruk. Nu „ontbrandde de strüd" om de diverse papiermolens zo snel te doen draaien dat in ieder geval zo kort mogelijk na 1 maart 1971 met de bouw kon worden gestart. Koorts achtig werd voortgewerkt. Diverse hindernissen werden genomen en langzaamaan werd het startpunt zichtbaar. Het was of een negatief van een foto werd ontwikkeld. Plotseling raakte het projekt in een stroomversnelling. Op 27 mei 1971 werd een beslissende bespreking gevoerd met de firma Pellikaan uit Tilburg. De benodigde vergunningen werden op dat tijdstip spoedig ver wacht. Alles werd zover gereed ge maakt dat maandag 5 juli 1971 de voorbereidende werkzaamheden op het bouwterrein konden worden aangevangen. Ook kwam het projekt weer in de publiciteit, na een periode van noodzakelijk zwijgen, werd de De jeugd nam vorige week al duide lijk bezit van het fraaie nieuwe zwembad. stilte verbroken. Zierikzeesche Nieuwsbode op 17-6-1971: Sporthal- zwembad komt er! De bouw van de sporteomhi Maandag 5 juli 1971; op het bouw terrein een Volkswagen 1500, de heer J. Paayens van de firma Pellikaan, de heer D. v. d. Poel van de Dienst Gemeentewerken en de heer Van 't Veer. die door de bouwstichting als opzichter was aangetrokken. Wat pi ketten,. een meetlint en een tekening. Dat was het schuchtere begin voor de bouw van het grootse projekt. Zoals eigenlijk tot aan dit moment steeds het geval is geweest volgden de gebeurtenissen zich snel op. Bouwketen verrezen, de heistelling werd aangevoerd. Op 25 augustus 1971 werd door de heer A. L. van Geesbergen, lid van gedeputeerde staten, de „eerste" (te vens bijna de laatste) paal de grond ingedreven. Intussen werden door het stich tingsbestuur de inschrijvers op de burgerzinlening opgeroepen de be dragen waarvoor was ingeschreven te storten. Velen waren er die prompt reageerden op de oproep van het be stuur; de overblij venden werden herinnerd in een brief en het resul taat bleek weer grandioos te zijn. Toen de eindrekening werd opge maakt bleek het destijds aangeboden bedrag ruimschoots overschreden te zijn: aan stortingen op de lening werd in totaal ontvangen: f 488.000,- en aan giften etc. f 43.750,-, zodat het eindsaldo het trotse bedrag van f 531.750.- aangeeft! Ook de bouw ging ondertussen ge staag door; het weer werkte bijzon der mede Er was praktisch van geen onwerkbare dagen sprake. De ene bouwbespreking volgde op de ande re. Onderhandelingen werden ge voerd omtrent de inrichting met sporttoestellen, over vloerafwerkin gen. Toen eenmaal de funderingen waren gelegd, kon men pas goed ervaren wat modern bouwen vermag. De combinatie rees als een paddestoel uit de grond. .Onderdak' Het Stichtingsbestuur had inmid dels het besluit genomen dat de com binatie, hoe kon het anders, de naam „Onderdak" zou gaan di'agen. Er was eon kleur- en tekenwedstrijd uitge schreven onder de jeugd van Schou wen-Duiveland: de twee winnaars zouden de eerste steen leggen. Dit heugelijke gebeuren vond onder gro- te belangstelling plaats op 17 novem ber 1971. Zoals het ook al bij het heien was gegaan, de.bezoekers aan de bouwplaats ontdekten dat het te vens bijna de laatste steen was. Het streven van de bouwer was nl. om zo snel mogelijk met de bouw onder de kap te komen. Dit met het oog op de naderende winter. Rampdag voor stichting Niets wees erop bij deze feestelijke gebeurtenis dat de gemeente Zierik zee en de Stichting „Sportcenti*um Schouwen-Duiveland" in het bijzon der kort daarna een zéér zwarte dag zouden gaan beleven. Op 10 decem ber 1971 was ieder ontsteld over het verbijsterende bericht dat de heer C. Linders geheel onverwachts was overleden. Hoe was dat mogelijk? Een man bruisend van vitaliteit, in de korte tijd die hem slechts gege ven, bleek als mede-bestuurder van de gemeente Zierikzee; een beminde persoonlijkheid was niet meer. Het bestuur van de stichting voel de zich- zwaar getroffen, het meende echter dat de nagedachtenis van deze eminente voorzitter niet beter kon worden geëerd dan met het stug doorwerken aan het projekt! Eerst dan handelde men in de geest van wethouder Linders. Zijn werken tij dens zijn leven ging niet om hem, het ging om de gemeenschap. Meer malen had hij dit standpunt ver woord. Wij treurden met zijn echt genote en kinderen om dit verlies, zijn werk moet echter worden vol tooid. Een nieuwe voorzitter Nadat de heer H. Asma benoemd was tot wethouder van de gemeente Zierikzee en de portefeuille sport aan hem was toegewezen, had de stichting haar tweede voorzitter. Bij de eerste contacten bleek dat de heer Asma zich voor een bijzonder moei lijke taak gesteld zag. Toch bleek ook spoedig dat hij zich bijzonder wilde inspannen om tesamen met de overige bestuursleden de afbouw van het sportprojekt met grote voort varendheid vooi't te zetten. De bouw bleef intussen voortgaan en nog altijd begunstigd door goed weer. Op vrijdag 14 januari 1972 kon de verwarmingsinstallatie in het sportcomplex in werking wox-den ge steld. Tot dan waren er 6 onwerk bare dagen geweest vanaf de start der werkzaamheden. Zoals alles tot heden was dit uniek. Het was juist op tijd dat de verwarming brandde, spoedig daarna viel de vorst in. Dit kon echter voor het bouwwerk geen vertraging meer opleveren. De baden in de zwem hal konden worden ont graven. Het vlechtwerk, betonstor- ten, alles geschiedde nu binnenshuis. De vorstperiode was slechts kort, het gevolg was dat ook het aanbrengen van de tweede daklaag eerder kon aanvangen dan werd verwacht. Het werk vorderde zo goed dat i~eeds spoedig duidelijk werd, dat zonder enig gevaar de zatei'dag 15 april kon worden aangewezen als de dag van de officiële opening. En thans staan we dan aan de vooravond van dit gebeuren. Wat verzet werd Tot slot volgt hierna nog een over zicht van de diverse materialen die vei'werkt zijn, het overzicht is zeker niet compleet doch wil een indruk geven, wat er voor komt kijken om een dergelijk sportcomplex in 34 we ken uit de grond te stampen: 3700 m- tererin moest worden ge ëgaliseerd; 1600 ms grond moest ontgraven worden; 850 ma zandaanvulling; 400 m:< metsel en andere specie werd verwerkt; 248 stuks heipalen geslagen, leng te 6V2-9V2 m; 41000 kg staal voor wapening is verwerkt =110 km lengte in diverse maten; 440 m:! beton voor fundering, vloeren en wanden; 3000 m- perron- en vloerplaten; 293000 stuks binnen- en buitengevel stenen 16 stuks gelamelleerde spanten 21-28,5 meter; De sporthal heeft alle akkommodatie voor een intensieve zaalsportbeoefe- ning. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). 11000 kg staalkonstruktie; 5900 m balkhout voor gordingen, balklagen enz.; 90 ms overig hout; 1525 m2 2V2 cm dakplaten voor de platte daken; 1500 m" spaanderplaat voor, de ronde kap-gedeelten 11000 m paranapine 1x7 cm voor de aftimmering van sporthal en zwemhal; 415 m2 red-cedar voor afwerking plafonds in hal en restaurant; 1200 m2 heraklithplaten; 3300 m2 voegwerk; 1000 m2 glaswol; 2500 m2 wand- en vloertegels; 90 stuks deuren met kozijnen; 150 m- aan lichtkozijnen; 2650 m2 polyester dakplaten; 500 m- selchimplaten in de kop- gevels; 31 stuks lichtkoepels; 580 m aan T.L.-buizen; 90 stuks andei'e lichtarmaturen; 7600 m elektrische leidingen. Verder moest uiteraard een com plete verwarmings- en technische in stallatie voor de baden worden ver werkt. Waaronder een zuiveringsin stallatie, pompen, aandrijfmotoren, verwarmingsketels, elektrische in stallaties. niiif >f iiiiiiii it iiiiiii iiif f iiiiiiiiiiiif f f iiiiitiif iiiiiiiiiiiii" iiiiHiiii f iiiiiiiii iiiiif 12.00-12.20 Opmars muziekverenigingen vanuit verschillende richtingen naar het Sportcentrum. 12.20-12.55 Concert muziekverenigingen in de Sporthal. 13.00-14.30 Officiële opening door de Staatssecretaris van C.R.M. s 14.30-22.30 Openhuis met demonstraties in sporthal en zwembad. E PROGRAMMA ZWEMBAD 14.40-15.00 Formatiezwemmen. 15.00-15.15 Demonstratie vei'schillende slagen in de zwemsport. 15.15-15.25 Demonstratie der jongst gediplomeerden. 15.25-15.45 Demonstratie reddend zwemmen. 15.45-16.05 Demonstratie onderwatersport. 16.30-18.30 Vrij zwemmen. =jj 18.30-18.40 Demonstratie jongst gediplomeerden. E 18.40-19.00 Formatiezwemmen. 5 19.00-19.15 Demonstratie verschillende slagen in de zwemsport. E 19.15-19.35 Demonstratie reddend zwemmen. E 19.35-19.55 Demonstratie onderwatersport. E 20.30-22.00 Vrij zwemmen. I PROGRAMMA SPORTHAL 14.40-15.05 Korfbal pupillen. E Noad DreischorSchouwen-Duivelandse combinatie. E 15.05-15.45 Handbal dames. E S.V. Delta-SportOlympus Vlissingen. E 15.45-16.15 Basketbal. Twee teams Rijksscholengemeenschap en Lagere Tech- nische School. E 15.45-16.00 S.V. Duiveland te Oosterland. s Rythmische oefening dames/meisjes. Mini-trampoline E jongens. E E 16.00-16.15 S.V. Delta-Sport Atletiek. f Demonstratie hoogspringen. 16.15-16.45 Demonstratie lawntennis door enkele leden van de Zierikzeese Lawntennisclub. E 16.45-17.30 Volleybalwedstrijden. E deelnemende verenigingen: D.F.S.; Cluzona; M.E.V.O. E en Delta-Sport. E PAUZE 18.30-19.15 G.V. Rust Roest. E Afwisselend Dimmband met majorettes en volksdansen. S 19.15-19.45 Zierikzeese Badmintonclub (4 banen). Enkel- en dubbelspelen door jeugdleden en seniorleden. E 19.45-20.25 Zaalhandbal Heren. S.V. Delta-SportOlympus Vlissingen 20.25-20.55 S.V. Delta-Sport afd. gymnastiek en G.V. „Kwiek", Bruinisse. E 20.55-21.30 Korfbal. E AU ReadySchouwen-Duivelandse combinatie. E 21.35-22.20 Zaalvoetbal. E 2 Bruse Bovs —Zierikzee. E ïfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïi Voorts is er nog een uitgebreid waterleidingsysteem, rioleringsvoor zieningen, talrijkè sanitaire voorzie ningen. Verder mag niet vergeten worden de bestratingen rond het complex, par keergelegenheid en de groenvoorzie ningen. Wat de groenvoorziening be treft kan nog worden opgemerkt dat naast de gazons 2953 struiken en planten zullen worden aangepland, verdeeld over 25 soorten. In zijn totaliteit kan gesproken worden van een trots monument van burgerzin. Dit legt op allen: bestuur, bezoekers en gebruikers van dit fraaie sportcomplex de dure plicht het even fraai te houden als het thans is. VRIJDAG 14 APRIL. NED. I. Het vooravondprogramma wordt ook nu weer verzorgd door de Evangelische Omroep. In de serie Orgelconcerten bespeelt Willem Hen drik Zwart het orgel van de Boven kerk te Kampen. Over het leven van Christenen in Bulgarije gaat het ge sprek tussen ds. Maris en ds. M. Ma- thee uit Sofia in de rubriek „Con frontatie". Na het journaal is de rest van de zendtijd voor de NCRV, die begint met de rubriek Hier en Nu. Zeskamp achter de schermen heet het programma, waarin de kijkers een indruk gegeven wordt van wat er allemaal komt kijken bij de tot standkoming van de populaire Zes kamp-serie van de NCRV. Nog meer~ ontspanning krijgt de kijker voor geschoteld in de vorm van „Farce Majeure". Vervolgens herhaalt de NCRV het programma „Lang leve de opera". Ander Nieuws is gewijd aan het 50-jarig bestaan van de Geref. Mannenvereniging. Tot slot wordt een filmportret uitgezonden van de dirigent en organist Piet van Eg- mond, die vandaag 60 jaar is gewor den. Na het laatste nieuws nog een herhaling van de cursus Speelwijze van Teleac. NED. II. Tussen zeven en acht uur twee programma's. In Hier is Lucy waagt de hoofdfiguur uit deze serie zich aan parachutespringen. Vervol gens wordt in Koning Klant iveei nuttige informatie doorgegeven aan de consument. Een verhaal uit de"se rie Afdeling Fraude kan men na het journaal verwachten. Adjudant Gamble en de lieftallige brigadier Victoria Hiclcs vertrouiven de vrouw, die zegt geld in te zamelen voor een liefdadig doel, niet helemaal. Een programma waarin de kijker zelf kan meedoen is de kwis Twee voor twaalf". Na Achter het Nieuws zet de NÓS de uitzending voort met ach tereenvolgens Uit de kunst, 't laatste nieuws en Den Haag vandaag. Tot omstreeks middernacht kan men nog een samenvatting voerwachten van de gespeelde ijshockey wedstrijd tussen Zweden en Rusland. VRIJDAG 14 APRIL. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal19.05 Orgelconcerten; 19.30 Confrontatie; 19.50 Tenslotte; 20.00 Journaal; 20.21 Hier en Nu; 20.30 Zeskamp achter de schermen; 21.10 Farce Majeure; 21.35 Lang leve de opera; 22.25 Ander nieuws; 22.45 Piet van Egmond - 60; 22.55 Journaal; 23.00 Teleac. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Hier is Lucy19.30 Koning Klant20.00 Journaal20.20 Afdeling Fraude; 21.10 Tioee voor twaalf21.50 Achter het Nieuws; 22.30 Uit de kunst; 23.00 Journaal; 23.05 Den Haag vandaag; 23.10 Sa menvatting ijshockey. DEN HAAG. Acht Haagse jongens in leeftijd variërend van vijftien tot achttien jaar, hebben tegenover de politie toegegeven dei'tien bromfiets diefstallen en tien inbraken te heb ben gepleegd in Den Haag. De waar de van de buit wordt geschat op der tig tot veertig mille. Advertentie Hoorden we iemand zeggen. Een mooi woord. Hadden we graag zelf bedacht, 't Is ook waar dat een pilsje en een schoteltje kaas bij elkaar horen als Laurel en Hardy. Een slok en een brok, goudgeel hier en goudgeel daar. 't Gekke is dat kaas meteen ook de superdemokraat is onder de drankgezellen: past evengoed bij pils ais bij de duurste Chateau La Grande Quelconque. Zeg es, hebt u geen trek in een glaasje kaas j opeens?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5