Zierikzee kreeg sportcentrum «Onderdak' voor stad en streek HET VERHAAL VAN EEN PROJEKT ZIERIKZEE - april - Onder de oppervlakte werd reeds vaak gesproken en gedacht over de realisering van bepaalde recreatieve voorzieningen voor Zierik zee en de regio Schoiiwen-Duiveland. Stilaan rijpte de gedachte dat uitbreiding van het voorzieningen pakket belangrijk kon zijn voor de streek. In maart 1967 verscheen een ingezonden artikel in de Zierikzeesche Nieuwsbode met de vraag: Komt er in Zierikzee een Cultureel Centrum? Dit centrum werd zeer breed gezien en zou ook de sport moeten omvatten. Jaren was men toen reeds bezig aan de herstrukturering van de „Concert zaal". Degenen die daarmede doende waren dachten ook aan een opzet van een hernieuwde zaal met de mogelijkheden van de zgn. „mutiple purpose", meerdere gebruiksmogelijkheden dus. Welnu in 1971 werd het geheel ver nieuwde gebouw geopend, het geheel omvat een toneelzaal, een artisten-foyer tevens dienstbaar als „disco-bar", verder nog een grotere foyer. In het totaal-beeld ontbrak nog de factor sport. Steeds meer stemmen gingen op om te komen tot de bouw van een instruktie-bad, in mindere mate werd ook gevraagd om een sporthal. Naar aanleiding van de gememo reerde publikaties en de sterker wordende „stem des volks", werd in de begrotingsvergadering 1967 van de Gemeente-raad van Zierikzee ge pleit voor de bouw van een instruk-/ tiebad. Een initiatief van „buiten" Vreemd genoeg kwam het eerste initiatief tot de stichting van een overdekt instruktie-bad uit de ge meente Bruinisse. Een commissie uit die burgerij richtte zich in een schrijven tot de gemeenteraden van alle gemeenten op Schouwen-Duive- land, tot de artsen, scholen, ouder commissies, verenigingen, om met gezamenlijke inspanning te komen tot de stichting van een overdekt in struktie-bad voor de hele regio. De hele zaak kwam aanvankelijk in een soort stroomversnelling. In februari 1968 werd een bijeenkomst belegd in Restaurant Mondragon te Zierikzee. Daar werd een uiteenzet ting gegeven door de heer Van Gel deren van de Vereniging voor Ne derlandse Gemeenten over de moge lijkheden tot realisering van de ge wenste zwemvoorziening. De gelui den waren niet negatief geweest, dit bleek ook uit het „kopje" in de „Zie rikzeesche Nieuwsbode" naar aanlei ding van deze vergadering: „Over dekt zwembad voor Schouwen-Dui veland haalbare zaak?" De werkcoinmissie „Boersma" Onder voorzitterschap van mr. J. P. Boersma, de toenmalige burge meester van Brouwershaven, was in tussen een werkcommissie gevormd. Deze commissie wilde zich beijveren voor de totstandkoming van een re gionaal zwembad gesitueerd te Zie rikzee. Er werd veel werk verzet, een plan ontworpen, zelfs een volledige dienstregeling opgesteld voor het schoolzwemmen uit de gehele regio. wapent zich voor strijd om eigen "bad! Het resultaat is genoegzaam be kend. Te Nieuwerkerk werd het in struktie-bad „Dolfijn", gebouwd. En hoe men ook over deze zaak den ken mag, de eerste overdekte zwem- akkommodatie voor Schouwen-Dui- veland was een feit. Er zijn dan ook heel wat regio-bewoners die hebben geprofiteerd van de aanwezigheid van dit bad. De gemeenteraad van Zierikzee stelde zich op 13 december 1968 ach ter de plannen van de Commissie „Boersma". Het vlammetje van de hoop lichtte weer op. Dé tijd van kmimel-akties Naar aanleiding van een ingezon den stukje in de Zierikzeesche Nieuwsbode werd het giro-nummer van genoemde krant opengesteld voor giften voor een te bouwen re gionaal zwembad. Een aktie-groep van dames lanceerde op 12-12-1968 als eerste aktie: „Statiegeld-flessen voor zwembad". Oud-papierakties volgden. Op de giro-rekening van de krant kwamen inderdaad giften bin nen. Bewezen was dat het plan be gon te leven onder de burgerij. De resultaten van de akties leken, gelet op de totaalsom die nodig was om tot de bouw te komen, op de beken de druppel op de even bekende gloeiende plaat. Maar laten we ons niet vergissen, dit „doordrammen", tegen beter we ten in is bijzonder belangrijk geble ken. Er bleef publiciteit, de bevolking werd wakker gehouden. Niet zonder dankbaarheid brengen we hier het „verhaal" van de totstandkoming van het Sportcentrum „Onderdak". Het is even interessant als uitvoe rig, maar het laatste leek ons - gelet op het unieke van het projekt - volledig verantwoord. Het overzicht is van de hand van de secretaris van de Stich ting Sportcentrum Schouwen- Duiveland, de man - het mag hier wel eens onderstreept - met een bijzonder groot enthousiasme zijn bijdrage le verde aan de totstandkoming van het projekt. De inhoud van het stuk bewijst hoe moeilijk het allemaal was om deze voor stad en streek belangrijke aan winst van de grond te krijgen en te realiseren. Het gevolg was een ontmoedigende krantekop: Het instruktie-zwembad gaat vermoedelijk de Schouwse mist in. De „Zierikzeesche Nieuwsbode" was iets minder pessimistisch over de mogelijkheden en berichtte: „Deur naar realisering van een in- struktie-zwembad blijft open". Ook de raad van Zierikzee was niet gerust bij deze gang van zaken: „Bij het publiek bestaat de angst dat 't misgaat", zo betoogde het, inmid dels helaas te vroeg overleden, raadslid de heer Van Weelden. Ook de toenmalige wethouder mr. K. A. Keuning liet zich pessimistisch uit; hij waarschuwde ervoor vooral geen al te grote verwachtingen te wekken. Wel riep hij op voor wat het zwem badplan betreft aktief te blijven. De bevolking zocht intussen blijk baar naar alternatieven, getuige een ingezonden stukje in de „Zierikzee sche Nieuwsbode" onder de kreet: Maak zwembad in de Grote kerk! Aktie bleef men ook onverdroten voeren. Met de moed der wanhoop werd oud papier opgehaald. Op 21 maart 1969 werd een feestavond met grote verloting gehouden in het „Huis van Nassau". De toenmalige burgemeester D. W. Kastelein was uitgenodigd en de baten waren voor het zwembad. Het bleef voorlopig bij ingezon den stukken en rusteloos werken achter de schermen door velen. Al les schijnbaar zonder tot de gewen ste resultaten te komen. Belangrijk echter bleef dat er veel zaad was uitgelegd de vraag was echter zou het ook kiemkracht hebben? Het besluit in de raad van Wester- schouwen op 23-2-1970 schokte de plannenmakers opnieuw: Westhoek kiest zijn eigen weg! Streven naar eigen bad! Plaats: het zgn. „Domi nees' bosje" te Haamstede. Dit be tekende het definitief einde voor de plannen van de commissie „Boers ma". Tegenslagen .Dolfijn' Een veeg teken was echter dat de gemeente Duiveland niet was verte genwoordigd in de commissie. Op 26 februari 1968 kon men dan ook reeds vernemen in de pers: Nieuwerkerk Doch, de commissie „Boersma" zou ervargn' dat de regionale oplossing nog lang niet bereikt zou zijn. Was de gemeente Duiveland van stonde af aan uit de boot gevallen, anderen zouden volgen. Bruinisse 17-1-1969: Gemeente ak koord met bouw zwembad Zierik zee, echter met uitdrukkelijk voor behoud: „géén aanvaarding van de financiële korisekwenties". Op 27 januari 1969 een nieuwe slag voor de plannenmakers: De gemeen te Westerschouwen weigert direkte steun aan „Zierikzees Bad", gaat ei gen mogelijkheden eerst na. Zierikzee ging door Hoewel de toekomst weinig hoop vol leek was de gemeenschap van Zierikzee niet uit het veld te slaan. Daarbij speelde zeker ook een rol dat er toch ook nog steeds gemeen ten waren die „mee wilden doen" De gemeenten Brouwershaven, alsook Middenschouwen hadden zich steeds positief opgesteld. Zelfs in de tot dan dwarsliggende gemeenten: Bruinisse en Westerschouwen waren niet onbelangrijke minderheden, die mee wilden doen aan de totstandko- Hier begint het. De foto geeft een beeld van de royale entree met het tourniquet. ming van een regionale voorziening. Ook in de gemeente Duiveland wer den nog positieve geluiden verno men, dit ondanks het feit dat men een plaatselijke voorziening had ge realiseerd. Duidelijk was echter ge worden dat het initiatief nu van de centrum-gemeenten moest komen. Was men binnen het gemeente-be stuur van Zierikzee aan het broeden op nieuwe plannen, ook de burgerij bleef diligent. De Stichting Ondernemers Centra le te Zierikzee enquêteerde de bur gerij van Zierikzèe. Waarvoor be staat de voorkeur: voor het zwem bad of voor een sporthal. De angst groeide namelijk, dat nu het zwem bad de mist in dreigde te gaan, de nadruk zou komen te vallen op een sporthal. Tevens kon men op de enquête- kaart een bedrag toezegen voor het beoogde projekt. En hiermede zijn we dan aange land in een belangrijke en belissen- de fase van het sportcentrum-ver haal. Openbare „hearing'' De woensdagavond 25 februari 1970 zou een zeer belangrijke avond blijken te worden. Het gemeentebe stuur van Zierikzee luisterende naai de stemmen uit de bevolking, de mogelijkheden (of onmogelijkheden?) aftastende, was in kontakt gekomen met Pellikaan Bouwbedrijf N.V. te Tilburg. Deze gespecialiseerde firma toonde aan de vroede vaderen van Zierikzee een door de firma te Me- lick-Berkenbosch gebouwde sport- combinatie: een zwembad/sporthal combinatie met restaurant! De con clusie was duidelijk: dat zou de op lossing zijn, een sportcombi! Wethouder Keuning lichtte een en ander toe op de hearing. De heer Bas Pellikaan was. aanwezig om met le vensgrote kleurendia's de „wonder- combi" te tonen. De „zaal" was enthousiast, duide lijk werd echter ook uit de bewoor dingen van de toenmalige burge meester D. W. Kastelein dat er een behoorlijke financiële bijdrage uit de bevolking moest komen om de rea lisering van een dergeljjk plan eni ge kans van slagen te geven. De bouwkosten van het projekt, toen, zouden 1,9 miljoen bedragen! Zou dit haalbaar blijken? De voorzitter van de Stichting On dernemers Centrale te Zierikzee deelde de uitslag van de enquête on der de burgerij mede. In meerder heid bleek de voorkeur uit te gaan naar een zwembad. Het plan van de combi was echter toen nog onbe kend. Toch was 23 procent der ge- enquêteerden toen reeds voor de verwezenlijking van zwembad én sporthal. Bij deze vluchtige enquête werd verder reeds voor f 46.000,- aan toezeggingen gedaan voor de verwe zenlijking van een overdekte spórt- voorziening. Het uitgelegde zaad bleek kiemkracht te hebben. Aan het slot van de avond werd een commissie ingesteld uit de bur gerij die verder zou nagaan in hoe verre de burgerij van Schouwen- Duiveland bereid zou zijn deel te ne men in dit geweldige projekt. Als eerste leden werden genoteerd me vrouw De Jonge-Schot, de heren Dijkstra, Den Reijèr en Vaarzon-Mo- rel. Later zou de commissie verder moeten worden uitgebreid, o.a. met vertegenwoordigers uit de overige gemeenten. Een nieuwe commissie dus. Hoe zou het deze nieuwe loot aan de sportboom vergaan? Dit was de angstige vraag die een ieder zich stelde. Wat er ook van zij, de erva ringen uit het recente verleden wa ren zeker niet bemoedigend. De aktie „Onderdak" Snel werd de reeds geformeerde commissie voltallig gemaakt. Hoop gevend was daarbij dat ook uit de overige gemeenten van de regio en thousiaste, bekwame mensen van „het eerste uur" bereid werden ge vonden zitting te nemen in de com missie. Het werd goed geoordeeld de com missie rechtspersoonlijkheid te ver lenen. Er werd dan ook een stichting in het leven geroepen. Dit geschiedde door het passeren van een notariële akte ten overstaan van notaris Kar- sten te Zierikzee 13-4-1970: De Stichting „Sportcentrum Schouwen- Duiveland" was geboren. Het dage lijks bestuur van de stichting werd in handen gelegd van de volgende personen: F. K. Vos, voorzitter; H. M. v. d. Post, vice-voorzitter; A. P. den Reijer. secretaris; G. J. Dijkstra, penningmeester allen te Zierikzee. In de voorafgaande periode was reeds druk vergaderd en koortsach tig gewerkt. Iedereen was er van Diep en ondiep bad op één plaatje gesnapt. overtuigd dat als het doel bereikt moest worden de in het leven geroe pen stichting slechts een kort leven beschoren mocht zijn. Onder de lei ding van het dagelijks bestuur werd in een bijzondere teamgeest hard ge werkt aan de plannen voor een ak tie. Bit was ook wel nodig, want bij de installatie van de commissie op 13-3 -1970 op het stadhuis van Zierikzee werd door het gemeentebestuur los jes uit de hand de opdracht meege geven: Breng f 500.000,- bijeen in de vorm van burgerzinlening en/of gif ten, mogelijk kan dan de sportcom- binatie werkelijkheid worden. Naar de mening van vele buiten staanders werd het weer angstig stil rond de stichting. Zou hét weer het oude recept worden? De stichting is er, maar de" zaak bloedt dood? Niets was minder waar, het be stuur meende echter dat dit giganti sche karwei slechts geklaard kon wórden met een degelijke, moderne ëjri -efficiente aanpak. De aktie Op vrijdagavond 22 mei 1970 werd de stilte rondotn de stichting „Sport centrum "Schouwen-Duiveland" ver broken. De stichting ontvouwde die avond de plannën en de voorberei ding was zo gedegen dat in feite die zelfde avond de aktie werd gestart. De- start dus in de race om de vijf ton onder de naam „Onderdak". Tweehonderd aktie-pamfletten on der het motto: „Effe doordouwe, straks bouwè", werden uitgezet on der de pers en de vertegenwoordi gers van verenigingen van geheel Schouwen-Duiveland. Tevens waren 2500 geadresseerde enveloppen aanwezig met als inhoud een brief aan de burgerij van Schou wen-Duiveland en een inschrijffor mulier voor de 4 procent Burgerzin lening. Al deze adressen zouden bewerkt worden via het z.g.n. „mond-op- mond-beademingssysteem'. Weer klank werd gevonden bij de vereni gingen, die bereid bleken met hun leden op stap te gaan onder de bur gerij. Raamcirculaires met het ont worpen vignet en sportfiguren kon den worden meegenomen. De andere akties werden toegelicht, nogmaals werden de kleuren-dia's van de „wonder-combi" getoond. De stem ming in de zaal was uitstekend, een tikkeltje verbaasd over de enorme hoeveelheid werk die reeds door het bestuur was verzet. Het werd spoe dig duidelijk die avond: de sympa thie voor de aktie „Onderdak" was gewonnen. Gepland was dat de aktie in zes maanden tijd afgerond moest wor den. Het verloop Het werden slopende maanden voor bestuur en medewerkers. Er waren nog mensen die triest het hoofd schudden: Vijf ton bijeen brengen, en dat onder een bevolking van 23.000 zielen. Dat was gekken werk, dat was het ook, alleen gek ken bezeten van het projekt volbren gen zulk een,gigantische taak! De eerste klappen bleken vele daalders waard te zijn. Luttele da gen na de start van de aktie kon reeds een markant resultaat worden bekend gemaakt: 1 juni 1970 was de stand der aktie f 103.550,-. De eerste van de „vijf tonnen' was royaal bin nen! Talloze prettige reakties op de ak ties dreven de werklust van alle me dewerkers op. Er was een informa tie-centrum verschenen op het Ha venplein; speciale „Onderdak"-shirts werden aan de man 'vrouw) ge bracht, rommelmarkten werden ten bate van de aktie gehouden; een gro te loterij met als hoofdprijs een per sonen-auto bracht'leven in de brou werij, er werd met deze loten in de stad en elders geleurd tot vervelens toe. Er werden stickers verkocht, tal loze raambiljetten werden opgehan gen in heel de regio. Een bijzonder succes werd ook de drive-in-disko- theek en de beat-avond. Kortom bin nen enige dagen, was heel Schou wen-Duiveland „in" voor de aktie „Onderdak". Half juni 1970: de tweede ton was binnen. Intussen waren 628 brieven uitgezonden aan „Oud-inwoners van Schouwen-Duiveland" met een ver zoek om in te schrijven op de bur gerzinlening. Hartverwarmend werd hierop gereageerd. Deze groep van belangstellenden brachten ruim f 20.000,_ bijeen. Eind juni 1970: stand der aktie f 302.900,-. Géén twee ton meer van het einddoel verwijderd, zouden ze het halen was de vraag die velen zich stelden? Uiteraard liep het met de inschrij vingen gedurende de vakantie-peri ode wat minder snel. Een aantal medewerkers was met vakantie, bo vendien waren vele mensen op de te bezoeken adressen eveneens met va kantie. Direct echter na de vakantie periode ging de thermometer-stand weer met sprongen omhoog. Op 31 augustus 1970 kon een stand gemeld worden van f 401.961,78. Er kon de definitief afgeteld gaan wor den. Op 3 november 1970 wordt de laatste, tussenstand bekend gemaakt. De totaalstand is dan f 487.262,77 en er moet dus nog slechts f 12.737,23 bijkomen. Een ieder vroeg zich nu af: Welk eindbedrag zal aangeboden kunnen worden op de avond van slotmani festatie in de juist tot stand gekomen ballonloods van de Koninklijke Zeelandia. Het werd een grandioos slot, de eindstreep was gehaald, een trotse voorzitter bood aan een trotse bur gervader symbolisch het eindbedrag van de aktie aan: f 503.310,30. Ook de specifakatie van dit resul taat willen we nogmaals aan de ver getelheid ontrukken: Brouwershaven f 26.000, Bruinisse f 1.500, Duiveland f 24.400, Middenschouwen f 9.500, Westerschouwen f 23.750, Zierikzee f 352.950, Overige inschrijvingen f 23.800, Opbrengst akties, loterij en giften f 37.135,30 Toegezegde gifteij f 4.275, Algeheel totaal f 503.310,30 We schreven toen 16 november 1970, birpen het half jaar was het grote, door velen voor onmogelijk gehouden, karwei geklaard. Uit de eindstand bleek tevens dat heel de regio Schouwen-Duiveland heeft meegedaan om dit fraaie resultaat te bereiken. Er waren van groot tot klein in totaal 1123 inschrijvingen op de burgerzinlening. Bijzonder was daarbij ook dat op 16 november 1970 reeds geheel onverplicht f 161.100, was gestort op de lening en voorts aan giften en andere baten f 36.750,- „binnen" was. Immers in de leningsvoorwaarden was bepaald dat dc storting op de le ning eerst behoefde te geschieden op 1 juli 1971 of bij het heien van de „eerste paal", en zover waren we nog lang niet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4