Jaap ten Oever's nieuw/e leven Noord-Vietnamees offensief tegen Nixon's kans op herverkiezing BLIK DOOR HET WERELD Kwart miljoen voor postzegel uit 1847 Kwik in vis geen gevaar voor gezondheid Prijs- en loonstijgingen in de E.E.G. en in Nederland begin '71 f H ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 april 1972 Nr. 21063 De Noord-Vietnamezen, die in hun grote offensief duidelijk de vloer aanvegen met hun Zuidvietnamese tegenstanders, zijn niet op militair gewin uit maar proberen niet zoxider talent het de Ver. Staten zo moeilijk mogelijk te maken. Het is niet toe vallig dat zij hun grote operaties uit gerekend in Amerikaanse verkie zingsjaren uitvoeren: het zogenaam de Tet-offensief van 196S heeft er stellig toe bijgedragen dat Nixon toen in het Witte Huis kwam. Thans bereikt Hanoi dat Nixons paradepaardje, de Vietnamisatie van de oorlog, doorzien kan worden als een illusie. Die Vietnamisatie was het in alle opzichten opbouwen van de Zuidvietnamese strijdkrachten zo dat die de strijd alleen aan zouden kunnen en de Amerikaanse grond troepen teruggetrokken konden wor den zonder dat daardoor ogenblik kelijk de Noord-Vietnamezen en de Vietcong hun glorieuze intocht zou den kunnen doen - dat zou teveel op een Amerikaanse nederlaag hebben geleken. Nu, voorshands ziet het er niet naar uit dat deze rekening opgaat: de Zuidvietnamese troei en brengen het er niet best af, hoewel de steun van Amerikaanse vliegtuigen en scheeps- kanonnen toch ivel overvloedig is. En wat doet Nixon? Hij stuurt nog meer kolossale bommenwerpers naar het strijdtoneel waar dan misschien wat minder Amerikaanse soldaten zijn maar dat toch nog altijd eendol- larvretende onderneming blijft. Bo vendien bereiken de Noord-Vietna mezen nog even dat de kansen op een of te suksesvol bezoek aan Mos kou voor Nixon steeds kleiner wor den: het zijn tenslotte Russische wa pens waarmee het offensief wordt uitgevoerd. Onmiddellijk stoppen Die dollars die aan de Vietnamese oorlog verspild worden, nog steeds, zijn al direkt in de verkiezingsstrijd betrokken door de politici die stre ven naar de kandidatuur voor het presidentschap. Senator McGovern, die verrassend won in de voorver kiezingen van Wisconsin, had het net als zijn konkurrenten Wallace, Mus- kie en Humphrey, voornamelijk over de belastingen. En waarom zijn die zo hoogDoor Vietnam. Hij is van ouds een voorstander van ogenblik kelijk ophouden met die oorlog en niet zoals Humphrey bijvoorbeeld pas sinds kort tot dit inzicht bekeerd. Die kombinatie heeft kennelijk sukses. Niet dat hiermee al vast staat dat McGovern het bij de ver kiezingen tegen Nixon zal kunnen opnemen - er wordt nog lang en ver bitterd gestreden voor de partykon- ventie beslist wie kandidaat wordt. Maar duidelijk is ook dat Nixon wel in een sterke positie is, maar dat vorige keer velen niet zozeer voor Nixon kozen dan wel tegen de de- mokraten. En als hij in Vietnam mo reel op zijn kop wordt gezeten zoals nu gebeurt en als hij toch weer die per in het drijfzand van die eeuwige oorlog zakt en als bovendien zijn prestigebezoek aan Moskou teleur stellend verloopt - dan maakt een demokraat nog best/kans tegen Nixon dit najaar. Aan de Noord-Vietname zen zal het in ieder geval niet liggen als hij wordt afgelost in het Witte H uis. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. „Chi'istos Woskresje" (Christus is opgestaan) riep de pa triarch van de Russisch-Orthodoxe kerk, Pimen tot de meer dan duizend gelovigen in de Epiphaniaskathedraal in Moskou, die in de nacht van za terdag op zondag bijeen waren ter viering van het Paasfeest. Uit de ke len der gelovigen klonk het ant woord: „Na istinje Woskresje" (Hij is waarachtig opgestaan.) SAN JUAN/WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben de Cubaan se regering gevraagd te zorgen voor de vrijlating van de Portoricaanse bankdirecteur José Luis Carrion, die door gewapende Portoricanen werd ontvoerd. - - i- «-V 1 - - - HAMBURG, 10-4. Een klein stukje papier is maandag op een postzegelveiling in Hamburg voor ruim 252.000 gulden van eigenaar verwisseld. Het was een ongebruikt exemplaar van de in 1847 op het eiland Mauritius in de Indische Oceaan verschenen „2 d. Post Office". Van deze beroemde „Blauwe Mauritius" zijn slechts twaalf ongebruikte en gebruikte exemplaren bekend. Hiervan bevinden zich er nog drie in musea, één in de Britse koninklijke collectie en zeven in particu liere verzamelingen (een rijke Japanse filatelist bezit er zelfs drie). De nu in Hamburg geveilde „Blauwe Mauritius" - één van de vier bekende ongebruikte eJtemplaren - is sinds 1869 in filatelisti sche handen. Eén van de eigenaren is koning Carol van Roemenie geweest. De laatste bezitter was de Belgische „postzegelkoning" Rene Berlingin, die hem naar hij zei „met een bloedend hart" heeft laten veilen. De kostbare zegel is door een handelaar uit Frankfort in opdracht van een onbekende Westeuropese verzamelaar gekocht. DEN HAAG. 10-4. In het huidige stadium van de wetenschappelijke kennis wyst alles cr op dat, afgezien van enkele acute vergiftigingsgcval- lcn die door vervuiling op grote schaal werden veroorzaakt, het kwikgehalte van onze voedingsmid delen geen gevaar van enige beteke nis voor de volksgezondheid oplevert Dit heeft de Europese Commissie verklaart in antwoord op vragen die het Tweede Kamerlid ir H. Vrede- Iing (PvdA) als lid van het Europese BREDA. Hel personeel van de ENKA fabriek in Breda verlaat het werk, vol onzekerheid over eigen toekomst, nu bekend is geworden dat het be drijf (1700 mensen) gesloten wordt. parlement heeft gesteld. De vragen hadden betrekking op onderzoekin gen van de univez-siteit van Michigan naar het kwikgehalte in visresten die op voorhistorische vuilnisbelten van Indianen in het Midden-Westen en Peru zijn geconstateerd. Dit kwikge halte was minstens even groot als thans in vissen worden aangetroffen. Het gevaar van kwik in vis voor de menselijke gezondheid hangt niet af van de periode welke de mensheid aan deze besmetting blootgesteld is geweest, maar van de daadwerkelijk opgenomen doses en van de aard van de kwikverbindingen aldus de commissie. Overigens wordt het onderzoek naar het probleem van kwikveront reiniging van vis nog voortgezet. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHAGERBRUG. Een grote groep demonstranten heeft voor het ge meentehuis van de gemeente Zijpe in Schagerbrug uiting gegeven aan het protest tegen het gevoerde be leid inzake de vrije recreatie in deze gemeente. SCHIPHOL. Aan het hoofd van een 17 leden tellende delegatie is de burgemeester van Amsterdam, dr. I. Samkalden, met zijn echtgenote naar Djakarta vertrokken. De 14-daagse reis wordt gemaakt op uitnodiging van de gouverneur van Djakarta. ROTTERDAM. De politie in Rot terdam heeft drie mannen gearres teerd in verband met de steekpartij, waarbij de 35-jarige los werkman K. Hassel uit Duitsland ernstig werd gewond met steekwonden in zijn buik werd het slachtoffer in het Zni- derziekenhuis opgenomen. ST. WILLEBRORD. Vermoedelijk door oververhitting van een lichtbak tegen het plafond zijn in St. Wille- brord het café de Scalabar en een naastliggende woonhuis volledig verbrand. De totale schade, inclusief de bedrijfsschade, wordt op zeker 100.000 gulden geschat. AMSTERDAM. Een groep van ca. vijftig jongelui heeft zondagavond laat molotovcocktails gegooid op de kermis aan de Jan van Galenstraat in Amsterdam-West. De aktie richt te zich tegen een Lunapark, waar 'een van hen de toegang was gewei gerd omdat hij met vals geld zou hebben willen betalen. VLAARDINGEN. In het „Dijk- zigt ziekenhuis" in Rotterdam is de 39-jarige Turkse arbeider C. Yildis uit Vlaardingen overleden aan de verwondingen, die hij zaterdag bij een verkeersongeluk in zijn woon plaats had opgelopen. BEERTA. In Beerta heeft een fel le brand de woning van de familie Schuur aan de Hoofdweg volkomen verwoest. Van de inboedel kon niets worden gered. De schade bedraagt ongeveer f 50.000,-. Het pand is ver zekerd. HOOGEVEEN. De 68-jarige me vrouw W. van Olphen-Dekker uit Tiendeveen is bij een. verkeersonge luk in Hoogëveen onv het leven ge komen. Ze sloeg met haar fiets van de mr. Cramers weg linksaf en werd door een negentienjarige automobi list uit Gramsbergen aangereden. AMSTERDAM. De Heimans- Thijsseprijs 1972 is in het Hugo de Vrieslaboratorium in Amsterdam uitgereikt aan de heren J. Landwehr uit Amstelveen en E. E. van der Voo uit Linschoten. BRUSSEL. De Europese Commis sie in Brussel, ,;het dagelijks be stuur van de Europese gemeenschap pen heeft nogal wat kritiek geuit op de lidstaten, omdat ze in 1971 zo" weinig kwaliteitswijn geproduceerd hebben. BREDA. Het bestuur van de NKV- centrale Breda heeft zondagavond bij de ploegenwisseling van Enka- Breda een resolutie verspreid, waar in o.a, de vraag wordt gesteld of de werknemers van Enka het bedrijf niet moeten overnemen. Als de raad van bestuur van Akzo haar beslis sing tot sluiting van het bedrijf handhaaft. OSS. De 14-jarige H. J. Kouwen- berg uit Afferden is bij een ver keersongeluk in Appeltern (ten noorden van Oss) om het leven ge komen. De 14-jarige jongen zat in een personenauto, waarvan de be stuurder op de wegkruising Kapel straat-Hoogstraat in Appeltern geen voorrang verleende aan een andere personenauto. AMSTERDAM. Zeven maanden gevangenisstraf waarvan drie voor wardelij k, met aftrek van voorarrest, heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank maandag geëist tegen het 26-jarige invalide gemeenteraadslid (Aktie '70) J. G. P. uit Amsterdam wegens geweldple ging en bedreiging met geweld. ROTTERDAM. De leefbaarheid van de oude wijke van Roterdam is nummer één op de prioriteitenlijst, die de PvdA-fractie in de Rotter damse gemeenteraad maandag heeft gepubliceerd. BERGEN OP ZOOM. Bij de brand in de Gertrudiskerk te Bergen op Zoom blijkt het schip van de kerk geheel door het vuur verwoest. Be- ouden bleef het achterste - reeds ge restaureerde - deel van de kerk. Gastarbeiders in Frankrijk beroofd van miljoen PARIJS, 10-4. De 42-jarige Gas- pard Perpetuo, een Fransman van Portugese afkomst die voor een bank onder Portugese arbeiders ophaalt 1 om over te maken aan hun families in Portugal, is zondag beroofd van een miljoen frank. Perpetuo zat in een auto, samen met drie andere Portugezen. Op ze ker ogenblik blokkeerde een voor hem rijdende wagen de doorgang. Er sprongen vier gemaskerde en gewa pende mannen uit, die Perpetuo cn zijn metgezellen dwongen uit te stap pen en zich met opgeheven handen tegen hun auto op te stellen. De overvallers stalen het geld en vlucht ten in beide wagens. Verpetuo heeft tegen de politie gezegd dat zijn belagers Portugezen zijn. Er wordt een onderzoek inge steld. Gezin dakloos na brand UTRECHT. 10-4 - Het uit man. rouw en vier kinderen bestaande gezin Van Veen is dakloos gewor den door een brand die zijn woning aan de Nessersluis in Vinkeveen maandagochtend vroeg op de muren na volledig in de as heeft gelegd. De heer Van Veen is invalide. Toen de brand om half drie in de bijkeu ken uitbrak, ging zijn vrouw hulp halen bij de buren. Het duurde lang. omdat zij op het eerste adres geen gehoor kreeg. Inmiddels slaagde de heer Van Veen er toch in, zijn vier kinderen in veiligheid te brengen. Hel gezin is ondergebracht bij bu ren en familie leden. De schade wordt op ongeveer 70.000 gulden geschat. Kiesrecht in de E.E.G. DEN HAAG, 10-4. De politieke eenwording van Europa zal er wel licht toe leiden dat onderdanen van de lidstaten der gemeenschap het aktief en passief kiesrecht wordt toegekend, ongeacht hun verblijf plaats. Dat heeft de Europese Commissie verklaard in antwoord op vragen die het Belgische lid van het Europese parlement Ernest Glinne (Soc.) over de oprichting van raden voor advies voor Italiaanse arbeiders in België en West-Duitsland. Hersenvliesontsteking op Belgische kleuterschool BRUSSEL, 10-4. Op last van het Belgische ministerie van volksge zondheid is een kleuterschool in We- chelderzande, niet ver van Hërentals voorlopig tot 23~ april gesloten. Op het kleuterschooltje hebben zich al zes gevallen van hersenvlies ontsteking voorgedaan. Het schooltje maakt deel uit van een scholengemeenschap, die geleid wordt door de zusters van Vorselaar. VOORNAAM EN STIJLVOL Clippertassen a|j Attachékoffers «VI WX* dam 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE PHOE TAI (Vietnam). Gewonde burgers en soldaten lagen op de luchthaven van Hoee-Phoe Bax te wachten op transport. Ze kwamen eerder op de dag terug van Jiet gevechtsterrein bij Qoeang Tri. Het vliegveld ligt op 60 km. ten zuidoostexx van Quang Tri. DEN HAAG, 10-3. In het laatste kwartaal van 1970 en het eerste van 1971 zijn lonen en prijzen in Neder land over het algemeen sterker ge stegen dan in enig ander land van de gemeenschappelijke markt. Dit blijkt uit een overzicht dat de Euro pese Commissie heeft gepubliceerd op verzoek van Pierre Bernhard Couste, een Gaullistisch ïkl - vst'n het Europese parlement. In december 1970 waren de consu mentenprijzen in Nederland met 5,8 procent gestegen t.o.v. die van de cember 1969. In Frankrijk bedroeg de stijging 5,6 procent, in Italië 5,4, in Luxem burg 4,3, in Duitsland 3,9, en in Bel gië 3,8. In maart bedroeg de stijging in Nederland 6,6 procent. Frankrijk 5,2, in Italië 4,9. in Luxembui'g 4,8, in Duitsland 4,6 en in België 4.1. Lonen Dc bruto uurlonen van industrie arbeiders in Nedex-land waren in ja nuari 1971 met 15,6 px-ocent gestegen t.o.v. die van januari 1970. In Duits land, België en Frankrijk - de enige landen waarover cijfers1 beschikbaar zijn - bedroeg de stijging resp. 14,0. 13.4 cn 11,3 procent. In april 1971 waren de lonen slechts in twee landen, België en Ita lië sterker gestegen dan in Neder land. In Italië werd een stijging met 17,1 procent geconstateerd, tegen 14.9 in België, 14,5 in Nederland, 13,0 in Duitsland, 10,3 in Frankrijk en 5,2 in Luxemburg. Vitrines van krant beklad niet N.S.B.-tekens TJTRECHT, 10-4. Onbekenden heb- ben het afgelopen weekeinde de vi trines aan het gebouw van het Utrechts Nieuwsblad aan dc Drift besmeurd met teer. Dc vitrines wer den onder meer beklad met „Wolfs- angels", strijdtckens van dc N.S.B. De Utrechtse politie heeft de zaak in onderzoek. Zij heeft geen idee wie de daders zijn. maar wellicht kan er verband bestaan met de beledigings zaak van de hoofdredacteur van het blad „De Vrije Pers", Max Lewin. contx-a de hoofdredacteur van het U.N., drs. M. L. Snijdex-s. De heer Lewin ontkent ten stelligste iets te maken te hebben met dc actie. Hij keurt haar zelfs af. 39 Hij is dadelijk bereid stapt uit en maakt aan de andere kant het por tier voor haar los. „U kunt over me beschikken", zegt hij. „dat spreekt toch vanzelf!" „En je zuster dan? Rekent zij niet op je?" Ze heeft deze week late dienst. Als ik thuiskom, is ze al weg, dus Nu stapt ze in. „Bovendien ben ik nieuwsgiex-ig geworden. Henk zei, dat het nog zo n goede wagen was". Jaap trekt vlug op. „Hij is fantas tisch, juffrouw. Waar wilt u heen?" „Naar de stad. Ik moet wat ge schenken kopen en in ons dorp is wel heel wat te krijgen, maar niet alles". In de stad zet hij zijn wagen op een parkeerterrein. „Je gaat toch zeker mee?" vraagt ze. Hij kan haar niets weigeren. Naast haar loopt hij door de winkelstraat. Hier en daar gaat ze naar binnen. Bescheiden blijft hij buiten, rookt een sigax-et en wacht. Als ze buiten komt. neemt hij zonder meer haar tas over om te dragen. Bexendien is in een jolige bui. „Lang geleden, Jaap. dat we samen uil waren". Hij grinnikt. „Dat was onder heel andere omstandigheden". „Kan zijn. Maar ik heb er altijd px-ettige herinneringen aan gehad". Dat is niet waax\ want als Jaap niet teruggekomen was in haar leven, zou ze misschien nooit meer aan hem ge dacht hebben. Doch zoiets zeg je na tuurlijk niet. En eigenlijk weet ze nu nog wel. dat ze met hem in de sme derij heeft gezeten. En vast niet stil gezeten. Na een uurtje is haar tas vol. „Nu wil ik nog naar Zutphen". zegt ze. „Natuurlijk is de benzine voor mijn rekening". „Kom nou. die enkele kilometers", protesteert hij. „Zutphen is heen en weer dik veer tig kilometer, vriendlief. En nog eens heen en weer naar Bexgevoort is ze ker een kleine zeventig samen. Ik huur vanmiddag jouw wagen en ik betaal hem. En tegenspraak duld ik niet". Hij knikt. „Oké, u wint. Maar ik trakteer vanmiddag op thee en wat erbij". „Dat vind ik fijn. Als we klaar zijn in Zutphen". Gedurende de rit erheen zegt het meisje: „Jaap, dat gejuffrouw en u bergen we vanmiddag op. Ik heet Dientje, maar dat weet je vanzelf sprekend nog van vx-oegex*". Natuurlijk w^et hij haar naam. En ook de bijnaam, die men haar in het dorp wel eens geeft: Dikke Dien. „Vroeger.zegt hij, nadenkend, „ik zou het best weer eens een keer over willen doen", voegt hij er on deugend aan toe. „Ik houd je aan je woord", ant woordt ze. alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. „En we hoe ven niet persé naar een-kermis". Hij kijkt haar even aan. „Ha, da's een goeiezul je de baas hox-en. „Wat is dat nu voor onzin?" „Nou? Dat past toch niet? Ik als knecht uit met de zuster van de baas?" „Wie denk je. dat ik ben? De ko ningin?" „Het past niet", houdt hij hard nekkig vol. „Én nu dun?" „Datdat is iets anders. U had neen wagen ter beschikking en ik bood u de mijne aan". „Best", besliste ze. „dan doen we het vandaag over. Komt wel zo goed uit ook". Nog een keer kijkt hij haar aan, on- DOOR GERRIT FRANSSEN gelovig. „Je meent het?" „Wis en zeker. Jij bent een knappe jongen. Ik kan dus best met je voor de dag komen. Je had de mensen maar eens moeten zien kijken in de stad". Zijn gezicht betrekt. „Kom nou. dat had een heel andere oorzaak „Wel ja, laten we dat oude liedje weer eens gaan zingen. Jij loopt met een idee fixe rond, vriendlief. Pas maar op. dat je er geen mindex-waar- digheidscomplex van kx'ijgt. Zet jij die onzin maar gei-ust uit je hoofd. Je verbeeldt het je". In Zutphen is ze met een half uur klaar. De achterbank is nu vol inet twee tassen en een paar gx-ote pak ken. „Op een paar kleinigheden na heb ik nu alles voor Sinterklaas", zegt ze. „En dat koop ik wel in ons dorp. Nu heb ik doz-st". Ze stopten bij een rustige gele genheid in de buurt van het station. Waar ze thee drinken en een hartig hapje erbij nemen. Ze roken een si gax-et. Opnieuw beslist ze: ..We gaan een eindje toeren. Ik wil de Veluwc eens over. Er is in de winter ook wel wat xnoois te zien. Ergens gaan we eten cn daarna rijden we rustig te- i*ug naar huis. De benzine is voor mijn rekening, dat weet je". „En dc baas? Moet die niet eten?" „Ik bel hem straks op. dan weet hij waar ik ben en met wie. Hij kan best een keer zelf zijn bx-ood klaar maken". Hij is cr niet erg genist op. „Hoe* zal dc baas dit opvatten. Dien?" „Wat?" „Nou. dat je met mij uit bent. dat we samen ergens eten. ver van huis en zo". Ze kijkt hem lachend aan. „Wat versta jij onder „en zo"?" (Wordt vervolgd). 4 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7