LANDBOUW De inventaris ex-hotel „Witte van Haemstede" werd geveild De toewijzing voor de Crevelingenvissers STREEKNIEUWS Flitse uit het buitenland Waterschap Sch-Duiveland bestort onderzeese oever Zuidbout ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag li april 1972 Nr. 21063 Opwindend koopdagje Vergadering Afd. Zeeland Aal visserij Hoe druk het was en hoe vol. (Foto: Zierikzeesohe Nieuwsbode). Recentelijk hebben jeugdigen op Schouwen-Duiveland het initiatief genomen de aandacht te vestigen op de moeilijke omstandigheden in de landbouw, een voor de regio belangrijke zaak, want met name de akkerbouw is de belangrijkste pijler, waarop de economie mst. Gebruik is gemaakt van een hand tekeningen verzameling, die - het vvas te voorspellen - een succes werd, want vrijwel iedere landbou wer tekende. De bezwaren van de ge-organiseerde landbouw, voor zien van de handtekeningen, zul len „ter bestemder plaatse" komen, zodat de hoogste landbouwautori- teiten er kennis van kunnen nemen De methode is niet helemaal ori gineel, maar initiatieven zijn van hajte toe te juichen, want het is een niet opwekkend „gezicht", die opeenstapeling van moeilijkheden in een sector, die alle kenmerken droeg en draagt van solide beleids voering, evenwichtig investerings beleid, gekoppeld aan een jaar programma van degelijk en hard werken. De E.E.G. - als aanzet naar een steeds groter wordende economi sche Europese eenheid - is mede schuld aan de ontwikkeling en het is wel te begrijpen dat b.v. een land als Denemarken niet staat te trappelen om mee te mogen graai en in de prijzengrabbelton van Brussel, dat voor zoveel teleurstel lingen zorgt. Het is een schrale troost voor de boer in moeilijkheden, maar een krakende wagen schiet toch vlug ger op dan lopen en met deze sum miere psychologische wijsheid zul len de landbouwers het moeten doen, althans voorzover zij nog niet willen of moeten zwichten voor de saneringsmaatregelen, die een laatste kans bieden. De landbouw, tocli al sterk af hankelijk van allerlei faktoren, w.o. klimatologische, die men niet in de hand heeft, wordt bij wijze van tweede verrassing op het stekelig bed van prijzen geworpen, dat veel weg heeft van een kapotte spring- verenmatras. Toch zal men moeten blijven „doormodderen", want in omscho ling van landbouwers zien wij niets. De industrie biedt ook geen toekomst en bovendien heeft een recentelijk verschenen rapport ge leerd, dat boeren in andere bran ches misschien wel hun brood ver dienen, maar verder gewoon er gens ongelukkig zijn. Moet men dat de mensen nu aandoen? Het gaat om geld, maar ook om levens geluk en er zijn nu eenmaal zaken, die niet te koop zijn. Het marginale sleutelen aan (E.E.G.)-prijzen is ook niet alles, want voor een wat kleinere boer, die bijvoorbeeld maar een geringe oppervlakte graan heeft, betekent een prijsopwaardering van enkele procenten, echt niet zo veel Veel meer zien wij in een diepgaand onderzoek naar de mogelijkheden van een goedkopere bedrijfsvoe ring, het verlenen van belasting en andere faciliteiten en in - toch weer - een meer pluriforme opzet van de bedrijven. Faktor blijft intussen altijd - d.w.z. nu en straks - wat met een moeilijk woord „management" wordt genoemd. Het is nog altijd zo dat sommige landbouwers met een kleinere oppervlakte tot hoge re bedrijfsresultaten komen, dan andere met een groter areaal. Dat punt moet er ook nog bij opgeteld en zo is het een zoeken en tasten in de hoop, dat het catastrophaal karakter aan het probleem wordt ontnomen, want wij ruilen de land bouw niet graag voor recreatie of voor wat ook. Trouwens wie zou dat willen op een zo goed stuk Zeeuwse grond als Schouwen-Dui veland Ged. Staten over het veer Zijpe-Anna Jacabopolder Aan de hand van de opgestelde prognoses kan geconstateerd worden dat er ook na de ingebruikneming van de Volkcrakdam nog een zoda nig verkeersaanbod zal zijn, dat aan de veerdienst Zype-Anna Jacobapol- Zorg om overvallen ZIERIKZEE, 10-4. Binnenkort zal onder directie van het arrondisse ment Goes van Rijkswaterstaat in nauwe samenwerking met het water schap Schouwen-Duiveland een aan vang worden gemaakt met het aan brengen van een bcstorting van de onderzeese oever voor de polder Vierbannen van Duiveland naby de zogenaamde zuidbout van Ouwcr- kerk. HAAMSTEDE, 8-4. Na de drukke kijkdagen in het voormalige hotel „Witte van Haemstede" waar de in ventaris was uitgestald, kon men op de gehouden veiling een groot aan- t: l kopers verwachten. Het waren niet allemaal kopers doch de toeloop was zo enorm dat er voor velen slechts een staanplaats ter beschik king kwam. Velen keerden het voormalige ho tel boos de rug toe omdat ze er dood gewoon niet meer in konden toen om twee uur veilingmeester A. I. Verhage uit Groede zijn plaats in nam en de veiling begon. Hij ver zocht de eerste koop door de burge- meestér te laten verrichten die daar gaarne aan voldeed. De eerste koop, als een volleerd veilingmeester aangeprezen door burgemeester Everwijn en bestaan de uit 11 stuk Gero Zilmeta dienst- schalen en 2 dito kleinere gingen voor f 130,- naar de heer Van Broek hoven te Renesse. De veilingmees ter had. van tevoren nog meegedeeld dat bij het verkoopbedrag nog 24 procent aan o.a. b.t.w. komt. Met o.a. notaris C. van Eek uit Zierikzee en het college van b. en w. van Westerschouwen als aandachtige toeschouwers en mede-rekenaars op het geïmproviseerde podium ging de veilingmeester in een snel tempo door met de verkoop der 300 aan biedingen. De „grote stukken" Daarbij bleek weldra dat d'e klei nere "gebruiksartikelen niet zo goed koop verkocht werden, doch de grote stukken zeer slecht in prijs kwamen. Zo ging het grote achtpits-gasfornuis der behoefte bestaat. Aldus delcu Ged. Staten van Zeeland mee in ant woord op vragen van de commissie voor financiën uit de Staten inzake de financiële bydrage van de pro vincie ten behoeve van het veer. Het college deelt verder mee dat garanties in die zin, dat van de RTM een schriftelijke verklaring geëist zal worden, waarbij, deze zich ver bindt de exploitatie van het veer een bepaald aantal jaren na de inbouw van de nieuwe motoren in stand te houden, er niet zijn. Een dergelijke verklaring kan ook moeilijk ver langd worden, gezien de nadrukke lijke uitspraak^dat de provincie geen enkele aansprakelijkheid aanvaardt voor de voortzetting van deze veer dienst. Voor de voortzetting van de dienst, aldus G.S., zal namelijk een renda bele exploitatie een eerste voorwaar de zijn, wat dat betreft zijn de voor uitzichten niet ongunstig te achten. Ged. Staten stellen de Staten het volgende voor: 1. Aan de N.V. Rotterdamse Tram weg-Maatschappij ten behoeve van de instandhouding van de veerverbinding Zijpe-Anna Jaco- bapokjer een éénmalige bijdrage te verlenen tot de helft van de op f 700.000,- geraamde kosten van ombouw van de motorveerboot Zijpe; 2. Nadrukkelijk vast te stellen, dat de provincie Zeeland door het toekennen van deze bijdrage op geen enkele wijze verantwoorde lijk aanvaardt voor de verdere uitoefening van déze veerverbin ding. ZIERIKZEE Examen E.H.I.O. Gisteren (maandag)avond werden in het Herv. Verenigingsgebouw al- De bestorting, welke bestaat uit ruim 40.000 ton fosforslakken, wordt over een lengte van 350 meter aan gebracht. De oever aldaar is erg gevoelig voor het optreden van zogenaamde obvervallen en wordt zowel door het waterschap als door de Studiedienst van Rijkswaterstaat nauwlettend in het oog gehouden. De laatste peilin gen loonden aan dal ten oosten van met grote afzuiginstallatie voor f 500,_ van de hand en de „HOTEL"- lichtbak in neonletters (f 2500,-) nu voor f 325,- naar een nieuwe eige naar. Het koffiezetapparaat bracht het nog tot f 850,-. De vaatafwasma- chine (merk Maiko) werd verkocht voor f 300,-, een grill-apparaat voor f 325,-; een grote koeltoog met 6 deu ren voor f 150,-; een "friteuse (merk Juno) voor f 500,-; een sigarettenau tomaat voor f- 100.-; een t.v.-radio- pick-up-meubel voor f 60,- en de complete halfronde bar met inbouw ijskast en complete motor voor f425. Veel animo was er voor dekens. Vervardigd van 100 procent wol en in aantallen van vier stuks met een paar spreien toe brachten ze rond de f 110,- op. Lakens in aantallen van 24 deden f 100,-. hier E.H.I.O. examen (Eerste Hulp in Oorlogstijd) afgenomen. Het examen werd afgelegd door een negental ko- lonneleden van het Rode Kruis. Exa minator was W. Bontkes, arts te Zie rikzee en verder waren mede aan wezig kolonne-commandant Rode Kruis Zierikzee C. M. van Hoorn, voorzitter de heer L. J. Korstanje, mej. M. de Vlieger secretaresse en de heer P. Dekker, penningmeester. De cursisten kregen de afgelopen winter les van mevrouw L. van der Sluis-bij de Vaate, theorie, en mevr. M. N. Kuipers-Vijverberg, praktijk. Alle kandidaten zijn geslaagd, name lijk de dames: A. C. Boo't-Mangold, J. L. Leijdekkers-v. d. Vate, C. P. Stoutjesdijk-Berrevoets, T. C. Stout- jesdijk-Wilbrink, A. Timmerman-v. Amerongen, M. C. Verbeek-Stoutjes- dijk, N. H. Verwijs-Willemsen, allen uit Zierikzee, en de heer H. B. Lo- kerse, Noordgouwe. Vrouwenkontakt P.v.d.A. Het Vrouwenkontakt van de PvdA houdt de maandelijkse bijeenkomst op donderdag 13 april a.s. in het „Huis van Nassau" (koffiekamer). De heer M. de Moor, lid van de ge meenteraad, zal op deze bijeenkomst dia's vertonen. Vergadering winkeliersvereniging ging niet door De vergadering van de Winkeliers vereniging „Zierikzee", die voor gis teren (maandag)avond was bijeenge roepen in Hotel Van Oppen, kon geen doorgang vinden omdat slechts een zeer gering aantal leden aan de dringend gestelde (tweede) uitnodi ging gevolg had gegeven. Van de ongeveer 54 leden waren er nog geen tién present en dat hadden er minstens 28 - de helft plus één - moeten zijn om tot afwerking van de agenda over te kunnen gaan. Cp de agenda stonden belangrijke zaken, zoals kascontrole, bespreking van de mogelijkheid tot safnenwer- king met de Ondernemers-Centrale en de V.V.V.-Toeristendagen. Verder waren belangrijke punten: bespre king en goedkeuring van de statuten en verkiezing van een dagelijks be stuur. Er konden echter deze avond geen „zaken worden gedaan". Dat betekent dat de Winkeliersvereniging na een enthousiaste start intussen geen stap verder komt, uitei-aard tot teleurstelling van het (voorlopige) bestuur en een kex-n van aktieve za kenmensen. Er dreigt zelfs likwidatie van de jonge vereniging, maar voor dat het zover komt zal alsnog een vergadering worden uitgeschreven. Het is duidelijk dat er zonder statu ten niet kan worden gewerkt. de zuidbout bij Oüwerkerk de stroomgeul zich in de richting van de kust verplaatste, terwijl de ver diepingen wederom waren toegeno men. Met het oog op de afsluiting van de Oosterschelde in 1978 kan deze bestorting zoveel mogelijk wor den beperkt. De kosten van de werk zaamheden zullen f 725.000,bedra gen. De ledikanten en verder slaapka- mer-apparatuur gingen weer vrij goedkoop. De meeste kopers waren hoteliei's en camping-mensen. Niet alleen uit de Westhoek doch we hoorden namen uit Bodegx'aven, Utrecht, en er werd zelfs buiten lands gekocht. Een groot aantal plat te borden ging nl. naar een Hockey club uit Brussel.1 Kort na vijf uur hamerde de heer Verhage voor de laatste maal en was alles verkocht. De totaal-opbi-engsi is nog niet bekend. Een goede dag voor de gemeente. Burgemeester koopt eerste zomerzegel Hedenmorgen om half tien werd op het postkantoor alhier, traditie getrouw, de eei*ste zomerzegel ge kocht door burgemeester Th. H. de Meester. Vooi'dat de bui*gemeester de zegels kocht, wilde hij „een ver klaring" van de directeur van het postkantoor de heer H. M. van der Post, djat de tarieven dit jaar niet omhoog zouden gaan, maar zo'n toe zegging kon natuurlijk niemand ge ven. De burgemeester hoopte op suc ces bij de verkoop. De zegels kun nen gekocht worden in de hal van het postkantoor. OÜWERKERK Afd. Duiveland Ned. Plattelandsvrouwenbond Op maandag 17 april vergadert in het dorpshuis te Oüwerkerk de afde ling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Als spreker ti-eedt op de heer Koek, kandidaat- notai-is te Zierikzee. NIEUWERKERK „De Voorzet" uitgaaf van SKNWK Voi-ige week vei-scheen nummer 2, van de dei'de jaargang van de „Voorzet". Deze uitgave van SKN WK mag zeker weer gezien worden. En wat uitvoering én wat inhoud betx-eft een boekje om naar te grij pen. Ondermeer vraagt de redaktie de medewerking van alle toeschou- wers om toch vooral fietsen en bi-ommers behoorlijk langs de kant te plaatsen. Dit voor de goede orde en gemak! Ook de oplossing van de puzzel vuit „De Voorzet" no 1 wordt vex'meld. Deze was: „De bal is nog altijd rond". Verder veel verslagen over gespeelde wedstrijden en er wordt gesproken over plannen voor de komende zomex-tijd. Het blijkt dat een oudere, meelevende sportliefheb ber op keurige wijze 't gras van het sportterrein heeft gemaaid. Al bla- dex-ende blijkt wel dat het clubblad op deze wijze uitgevoerd, bijzonder is geslaagd. Een vraaggesprek met bestuurslid mevr. Schiettekatte- Noordhoek breng aan het licht dat ze damesvoetbal en tennissen fijn vindt. Ook hoopt ze dat de sportver eniging nog eens behooi'lijke douches of een dito wasgelegenheid zal krij gen. Veel toekomst ziet dit- bestuurs lid in dames-voetbal vooral nu er zoveel kleinere meisjes aktief trai nen. Tenslotte is een interessante sportkwis met een 10-tal vragen, waai-aan iedere sportliefhebber kan meedoen. De Emmabloemcollecte De in Nieuwerkerk gehouden Em mabloemcollecte heeft opgebracht f 806. Alle collectanten en gevers hartelijk dank! GOES, 8-4. In de Prins van Oran je te Goes hield de afdeling Zeeland Aalvisserij de jaarvergadering, onder leiding van de vice-voorzitter de heer W. K. Schot te Zierikzee, die de verschillende autoriteitexx verwel komde o.w. de voorzitter van de hoofdafdeling de heer De Vries te Enkhuizen. De heer Schot keek terug op het afgelopen jaar, dat als gunstig mag wox-den aangemerkt. Het bestuur heeft veel werk gehad aan de toe wijzing voor de vissei-s op de Gx-eve- lingen, hetgeen - met uitzondering van één bedrijf - tot een goed einde werd gebracht De secretaris van de hoofdafdeling, de heer Faddegom ontving een dankwoox-d voor het vele door hem veiTichte wei'k evenals de burge meester van Kamerik, de heer Van Dooi-n, die een periode als voox'zitter fungeerde van de afdeling Zeeland. Hij kreeg een bloemstuk aangeboden (reeds verstuurd). De penningmees ter de heer J. Stouten te Bruinisse levex-de het financieel verslag. De hei-en Moorthamer (Z.V1.) en A. Bak- BRUINISSE W.S.V. „Bru" Op 15 april bestaat de Watersport vereniging „Bru" vijf jaar. Het feest zal worden gevierd op 22 april in het' dorpshuis. O.m. zal een mossel maaltijd worden gehouden. BUENOS AIRES. Generaal Juan Carlos Sanchez, bevelhebber van hel tweede Argentijnse legerkoi-ps dat zijn hoofdkwartier in Rosario heeft, is maandag in deze stad vermoord. ker en W. K. Schot zoeken op 27 april de vergadering van de Hoofdafdeling Binnenvisserij te Utrecht. Voorgesteld is artikel 4 te wijzigen ter bescherming van de beroeps-aal vissers, in die zin, dat alleen zij aal- kubben en aalfuiken mogen hebben. Spijtig vond de voorzitter dat de be treffende ambtenaar van het minis terie deze gedachte xiiet deelt. De praktijk De heer Faddegom sprak de hoop uit op een hechte band tussen de af deling Zeeland en de hoofdafdeling. De hoofdafdeling zal alles doen om de Zeeuwse vissers te beschex-men. Dat blijkt ook uit de kandidatuur van de heer W. K. Schot als tweede voorzitter hoofdafdeling. Bij de rondvraag bleek dat men op de aalvissex-ijbedrijven moet uitgaan van 3 man, met 35 a 40 fuiken. Schubvis dient voor de sportvisserij en grondvis voor de beroepsvisserij te woi-den gereserveerd. Hierna slui ting. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor PERSOONLIJKE LENINGEN BROUWERSHAVEN Markt, donderdags van 9.00- 10.30 uur. LONDEN. De Sowjet-Unic heeft een voorstel van Engeland tot het weer bijeen roepen van de Geneefse confex'entie over Vietnam van de hand gewezen, zo is vi'ijdag van ge zaghebbende Bi'itse bron vernomen. De Sowjet-Unie en Engeland zijn de vooi'zittexs van de Geneefse confe- entie, die in 1954 de oorlog in Indo- China lot een oplossing bracht. BEIROET. De Libanese hoofdstad Beiroet is opgeschrikt door vier bomexplosies die zich hebben voor gedaan in flatgebouwen in de deftige wijk Ras Beiroet in het centi'um Van de stad. PRAAG. In een artikel dat het maandblad „Novinar" van de Fede- ratie van Tsjechische en Slowaakse Journalisten wijdt aan dc situatie van de pers in Tsjecho-Slowakije aan de vooravond van de congressen dei- journalisten bonden, staat dat bijna veertig pi-ocent der journalisten en andere persmedewerkers ontslag heeft moeten nemen. TEL AVIV. Twaalf vluchten van de Israëlische luchtvaaitmaatschap- pij El Al vanuit de luchthaven Lod zijn maandag geannuleerd in ver band met een wilde staking van on derhoudspersoneel. TSJON THANH (ZUID-VIETNAM) Zuid Vietnamese regeringstroepen, gesteund door zware artillerie en jachtbommenwerpers met straalaan drijving, hebben dinsdag een tegen offensief ingezet ter herovering van verloren terrein ten noorden van Saigon. Heel fijn plaatje van het Slingerbos met Caubrug, die bij de februariramp van 1953 verdween. Pogingen nadien het bruggetje terug te krijgen op deze plaats mislukten helaas, om redenen die nooit helemaal begrijpelijk zijn ge weest. Het bruggetje was de eenvoud zelf en zou nog altijd mooi staan ter plaatse cn nuttig :i?n. Dc foto dateert uit het midden van de dertiger jaren. ZIERIKZEE, 11-4. In de hal van het Zierikzeese postkantoor kan het publiek sedert heden (dinsdag)morgen weer terecht voor de koop van zomer-(post)- zegels. Het eerste exemplaar werd vanmorgen gekocht door de burgemeester. (Zie ook elders in dit nummer). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3