AGENDA In 1971 ruim 102.000 motorvoertuigen méér over Zeelandbrug Doden in Ulster Stinkende fabriek Met rugzak en laarzen Irak en Moskou sluiten 15-jarig verdrag Weer stookolie in de Amer gestroomd WAT GAAT UNCTAD III WORDEN Hulp voor Perzië Gangsteroorlog in New York De toestand in Vietnam Twee doden bij auto-ongeluk Ontploffinkje in postzak LAATSTE NIEUWS VONDST Toename van liet verkeer in tie zomer is gering ZIERIKZEE, De tolopbrengst over 1971 van de Zeelandbrug die geraamd was op f 4.846.350,werd op een bedrag van f 21.753,na gerealiseerd. Sedert 1966 vertoont de tolopbrengst het volgende beeld: 1966 f 2.948.404,50; 1967: f 3.286.802,50, (meeropbr. t.o.v. v.jaar 11,5 °/o); 1968: f 3.541.784,50 (meer- opbr. t.o.v. v.jaar 7,8 1969: f 3.877.804,(meer opbr. t.o.v. v.jaar 9,5 1970: f 4.546.356,—, (meeropbr. t.o.v. v.jaar 17,2 1971: f 4.824.596,85, (meer opbr. t.o.v. v.jaar 6,1 Zoals uit deze cijfers blijkt heeft de opgaande lyn in de meeropbrengsten zich in 1971 niet voortgezet. Dit wordt medegedeeld in het deze week verschenen verslag over 1971 van de N'.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij. Hierbij wordt het jaar 1970 als exeptie beschouwd aangezien de toename in dat jaar geheel is toe te schrijven aan het ef fect van de opening van de Heine- noordtunnel medio 1969. „Blijkbaar is in het verslagjaar een zekere sta bilisatie opgetreden, zodat in de eerstkomende jaren met een nor maal accres kan worden gerekend", aldus wordt opgemerkt. Mede met het oog op de korte afschrijvings termijn wordt het nodig geacht dat belangrijke financiële bijdragen van de provincie in de toekomst gehand haafd blijven. In 1971 zyn er ruim 102.000 motor voertuigen meer de brug gepasseerd dan in 1970, hetgeen een toename betekent van 7,2 procent t.o.v. 1970. Dit is aanzienlyk minder dan de toe name van 1969-1970 en 1968-1969, toen de toename resp. 18,3 procent en 10,3 procent. Het verkeer met zware vrachtauto's is zelfs afgeno men met 2,5 procent. LONDONDERRY, 10-4. Twee Brit se militairen zijn maandag in de Noordierse stad Londonderry door een exploderende bom gedood. De twee soldaten doorzochten het gebouw van ëen sportclub in de stad naar een bom die daar volgens een telefonische mededeling verborgen was. Toen zijhet gebouw betraden deed zich een explosie voor. Eén mi litair was op slag dood, de ander overleed enkele uren later aan zijn verwondingen. ROTTERDAM, 10-4. De Vereniging tegen Milieubederf in en om het Wa terweggebied heeft in een brief de commissaris van de koningin in Zuid-Holland gevraagd een einde te maken aan de produktie van gasodo- raat in de chemische fabriek Vaon- delingenplaat in het Rotterdamse industriegebied, recht tegenover Vlaardingen. De stankontwikkeling is voor de plaatselijke bevolking on duldbaar, zegt de vereniging. NEW YORK, 10-4. Zeven dagen hebben drie V.N.-diplomaten, on danks het protest van Portugal, in zogenaamde „bevrijde gebieden" van Guinea (Bissau) vertoefd. Zij wandelden met rugzak en laar zen door het Afrikaanse land om contacten met de bevolking te leg gen, gekleed in uniform, met de blauwe vlag en herkenningstekens van de V.N. Inmiddels hebben zij het Portugese gebied weer verlaten. Maandag werd in New York mee gedeeld dat de drie, leden van de dekolonisatiecommissie van de V.N., hun reis zaterdag hebben beëindigd en in de republiek Guinea zijn aan gekomen. HARRISBURG. In het proces tegen de „zeven van Harrisburg" kwam de jury - na 60 uur beraad - niet tot een eensluidende conclusie over de schuld van pater Philip Berrigan en anderen aan een samenzwering te gen de regering. Wel verklaarde de jury pater Berrigan en de non Eli zabeth McAlister schuldig aan het smokkelen van drie brieven uit de federale gevangenis van Lewisburg. Het proces werd stop gezet. Nadien werd een persconferentie gehouden, waarop zes medebeschuldigden (foto) aanwezig waren. Uit de cijfers blijkt verder dat zo wel voor de Zeelandbxnxg als voor RW 58 de toename van het verkeer in de zomer erg gexdng is. Dit is waai'schijnlijk mede een gevolg van de overbelasting van RW 58 en de Zeelandroute (vooral het gedeelte op Goeree-Overflakkee) tijdens de zo- mermanden. Deze routes zijn vooral in. De toename in de winter over de periode 1969-1970 bedroeg voor de Zeelandbrug 16,7 procent. Deze beide faktoren. een zekere „overloop" naar RW 58 en een ver mindering van de groei in de zomer maanden - waarschijnlijk o.m. een gevolg van de overbelasting van RW 58 en de Zeeiandroute in de zomer - hebben vermoedelijk mede tot gevolg gehad dat de verkeerstoename op de Zeelandbi*ug wat is achtergebleven bij de ti*end van de voorgaande ja ren. In 1971 was er een toename van de fietsers, bromfietsers en voetgangers van 4 procent. Dit was in 1969 en 1970 steeds een afname van ï'esp. 10 pincent en 16,2 procent. De toename van de motoren en scooters bedx*aagt 14,9 procent, terwijl ook hier in 1969 en 1970 een afname, was van resp. 12,5 procent en 0,6 procent. Verkeer per maand Het verkeer dat de Zeelandbx-ug passeert is sterk seizoengevoelig, hetgeen betekent dat er zeer grote ver-schillen bestaan tussen de ver keersintensiteiten tijdens de zomer en wintermaanden. Dit geldt in het bijzonder voor het verkeer met per sonenauto's en in mindere mate voor het verkeer met vrachtauto's. Bootje zinkt op Nijl CAIRO, 11-4. Zeker 23 Egyptena- ren zijn maandag .verdronken toen hun ovei'belaste bootje op de Nijl zonk, zo meldèn kranten. Vier mensen slaagden erin zwem mend de wal te bei-eiken en er wor den er nog vier vermist. Het ongeluk gebeurde bij Asjmoen, ï'uim 30 kilo meter ten noordwesten van Cairo. Hét bootje mocht maar vijf perso nen vervoeren. 's Zomers zijn de weekenddagen drukker dan in de winter. Dit is te verklaren doordat er 's zomers veel recx-eanten naar Schouwen-Duiveland gaan. Het ver schil tussen de etmaalintensiteiten van de werkdag en van een week en ddag in de zomei'maanden is bij na verdwenen. In 1970 was er in de zomermaanden nog een verschil tus sen weekenddag en werkdag van 20,8 procent. Dit verschil is in 1971 te ruggelopen tot 5,4 procent. Tevens is de piek in het zomerseizoen minder hoog geworden, hetgeen er op duidt dat de Zeelandbrug een meer „za kelijke" brug aan het woi'den is. De seizoengevoeligheid van het verkeer op de Zeelandbrug wordt vooral door de persianenauto's ver oorzaakt. Losgeld vliegtuigkaper achterhaald SALT LAKE CITY, 10-4. Het los geld ten bedrage van 500.000 dollar dat vorige week vrijdag was betaald aan de kaper van een lynvliegtuig van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij United Airlines is op dertig dcllar na achterhaald. De politie deelde maandag mee, dat het geld is gevonden bij een huiszoeking in de woning in Provo (Utah) van de 29-jarige Vietnam-ve teran en student Richard Floyx McCoy. In een doos waarin het geld verborgen was zaten voorts een pa rachute en een pistool. McCoy kaapte vrijdag een vliegtuig van United Airlines en dwong het koei-s te zetten naar Los Angels, waar de passagiers mochten uitstap pen. Boven zijn woonplaats Provo sprong hij uit het vliegtuig met het losgeld dat hem in ruil voor de vei ligheid van de bemanning had ge kregen. De man is inmiddels voorge leid. Nixon ook naar Spanje? WASHINGTON, 10-4V Op weg naar Moskou, waar hij in mei wórdt ver wacht voor besprekingen met Russi sche leiders, zal president Nixon waarschijnlijk een bezoek van enkele dagen aan Spanje brengen. Naar maandag uit doorgaans be trouwbare bron in Washington is vernomen is Nixon van plan een rustperiode van twee tot drie dagen te houden in de buurt van Barcelona waar een Amerikaanse luchtmacht basis ligt. -t AMPUGNANO (Italië). Vlak na het opstijgen van het vliegveld van Ampug- nano stortte dit Andover transportvliegtuig van de Engelse luchtmacht om laag. Vier van de bemanningsleden en parachutisten zijn omgekomen; drie inzittenden raakten gewond en werden in het ziekenhuis van Siena opgeno men. Andere inzittenden liepen geen letsel op. DEN HAAG, 10-4. By het lossen van stookolie by de Amercentrale is maandag omstreeks het middaguur 4 tot 6 ton zware stookolie in de Amer terechtgekomen. De olie heeft zich tegen de oever vastgezet. De helft is reeds verwijderd. Vandaag (dinsdag) hoopt men de rest op te ruimen. Het ongeluk gebeurde bij het los sen van een tankschip. Het schip raakte los en de leiding knapte. Voordat men de olietoevoer kon stopzetten was ongeveer vijf ton in de rivier gestroomd. De stookolie zette zich tegen de andere oever in,het riet vast met be hulp van rollen van gevlochten wil gentenen heeft men toen de olie op de plaats gehouden. De helft is al op geschept. Door het afschex*men kan de olie zich niet verder verspreiden, zo heeft het ministerie van vex-keer en waterstaat verklaard. Tijdens de jaarwisseling 1970-1971, is bij deze centrale 8000 ton olie ont snapt De Biesbosch is toen veront reinigd. BAGDAD; 10-4. Irak en de Sowjet- Unie, verbonden door een nieuw vijftienjarig verdrag, hebben een ge meenschappelijke verklaring uitge geven waarin zy zeggen dat een duurzame vrede in het Midden-Oos ten slechts door bevrijding van alle bezette Arabische gebieden bereikt kan worden. De maandag na het bezoek van premier Kosygin aan Irak uitgegeven verklaring noemt het verdrag van vriendschap en samenwex-king tussen Moskou en Bagdad een grote bijdx-a- ge aan de strijd tegen „imperialisme en zionisme". Irak en de Sowjet-Unie bevestigen in het communiqué nog eens hun steun voor het Palestijnse volk. Verwachting minister SCHIPHOL, 10-4. De verwachtin gen van minister Langman van eco nomische zaken ten aanzien van de uitkomsten van de a.s. derde wereld handelsconferentie zyn niet hoog ge spannen, maar hij gelooft dat er toch wel iets concreets uit kan voortko men. De minister heeft dit maandag avond bij zijn vertrek naar Santiago in Chili op Schiphol verklaard. Hij herinnex'de eraan, dat de vorige con ferentie van de Unctad, die in 1968 in New Delhi werd gehouden, vaak als grotendeels mislukt wordt voor gesteld, terwijl uit de conferentie toch de algemene tariefpreferenties zijn voortgevloeid, die o.a. Japan en de E.E.G.-landen voor bewerkte pro- dukten uit de ontwikkelingslanden toepassen. Uit de komende conferen tie zal mogelijk iets voortvloeien voor de armste van de ontwikke lingslanden. Er is de minister overi gens niets bekend van bepaalde plan nen, die in de kring van de rijke landen zou bestaan om de armste landen extra hulp te verstrekken. De extra hulp, die aan de armste landen zou kunnen worden vei-strekt, zou behalve uit financiële middelen uit technische bijstand kunnen bestaan. Minister Langman zal tijdens zijn verblijf in Santiago worden waarge nomen door minister Nelissen. 4 DEN HAAG, 10-4. Het Nederlandse Rode Kruis heeft het door een hevige aardbeving geteisterde Zuid-Perzië een bedrag van 50.000 Zwitserse Franc geschonken. De liga van Rode Kruisverenigin gen in Genève onderhoudt nauw te lefonisch contact met de Rode Leeuw en Zon in Teheran over de toestand 'in het getroffen gebied. De Rode Leeuw en Zon heeft maandagmorgen een aantal hulpteams met voedsel, kleren en dekens uitgezonden. NEW YORK, 11-4. De New Yorkse restaurant-eigenaar Genarro Ciprio, volgens de politie een lijfwacht van de onderwereldfiguur Joseph Co- lombi, is maandagochtend vroeg voor zijn zaak neergeschoten en la ter in een ziekenhuis overleden. De politie vex-onderstelt dat de moord een wraakoefening is voor de moord, vorige week vrijdag, op de bendeleider Joseph (Cax*zy Joe) Gal- lo. Ciprio was één van Colombo's lijf wachten toen de bendeleider op 28 juni van het vorige jaar bij een mooi'daanslag in Celtralpark ernstig gewond raakte. Gallo werd toen on- dex*vraagd. Sedert de aanslag op Colombo zijn 13 tot 15 personen vermoord in de gangsteroox-log. Er is nog niemand gearresteerd. In Manhatten is maandag nog een man vermoord gevonden. Het is Frank Farriano die, volgens de po litie, op gangsterwijze in het achter hoofd was geschoten. SAIGON, 10-4. Amerikaanse B-52- bommenwerpers hebben maandag tonnen explosieven gegooid op Noordvietnamese bevoorradingsge- bieden in de omgeving van de kust stad Vinh, 230 km ten noorden van de gedemilitariseerde zone. In mi litaire kringen in Saigon is meege deeld, dat het de noordelijkste doelen waren die B-52-bommenwerpers ooit hebben bestookt Noord-Victnam heeft duizenden militairen naar het zuiden gezon den. Piloten die boven Noord-Vict nam vlogen, zagen lange colonnes tanks, bcvoorradingsvrachtwagens, luchtdoelgeschut en raketlanceerin- stallaties langs hoofdweg nummer 1 ten noorden van de gedemilitariseer de zone. Het viel buitenlandse waaxmemex's op dat in de verklaring geen gewag wordt gemaakt van de wijze waarop het conflict in het Middën-Oösten kan wordexi bèëindigd: langs de weg van een vreedzame regeling, zoals Moskou voorstaat, of door militair optreden, de manier waar Bagdad het meest voor voelt. EIBERGEN, 11-4. Twee in het mi- litaix*e kamp Holteihoek in Eibergen gelegerde militairen zijn vannacht (maandag op dinsdag) op de Rekken- seweg in Eibergen verongelukt. De slachtoffers zijn de 28-jarige be- x'oepsmilitair C. Breukelaar uit Eiber- gen en de 20-jarige dienstplichtig soldaat H. L. Smeege uit Buinen (gem. Borger). De twee mannen reden kort voor middernacht met een personenauto tegen de laadklep op van een stil staande veeauto en sloegen over de kop op de linkex-weghelft waar een tegenligger er op botste. De uit Win- tex-swijk afkomstige bestuurder van deze auto werd zwaar gewond in het ziekenhuis in Enschedé opgenomen. ROTTERDAM, 11-4. Twee postbe- stellers zijn dinsdagmorgen licht ge wond geraakt by een ontploffinkje in het hoofdpostkantoor in Rotter dam. Het tweetal bevond zich op de af deling inklaring toen in een postzak uit het buitenland een onbekend voorwerp explodeerde. Over de oor zaak van de ontploffing, die zich voordeed omstreeks acht uur, is nog niets bekend De 25-jarige postbesteller A. Troost uit Schiedam is met vlees wonden aan beide benen naar het ziekenhuis gebracht. Zijn 45-jarige collega N. van Rijswijk kon zijn lich te verwondingen ter plaatse laten behandelen. De aardbeving in Perzië TEHERAN. 11-4. Alleen al in het dorp Ghir zijn vijfhonderd mensen om het leven gekomen bij de aaxd- beving, die maandagochtend vroeg de Perzische provincie Fars heeft geteisterd. Generaal Mohammad Fazelli, de leider van het reddings. en hulp werk in Fars, heeft bekend gemaakt, dat vijfhonderd lijken uit het puin van de huizen in Ghir zijn geborgen. Ghir en het dorp Kazerin lagen in het epicentrum van de aardbeving, die verwoestingen heeft aangericht in een gebied van zestig bij twintig km. Volgens pex-sberichten zijn 232 mensen omgekomen in het dorp Tang Roein en 100 in het dorp De- chosk. Ongeveer 300 gewonden zijn in de oude stad Sjiraz maandag naar zie kenhuizen vervoerd. De niet-officiële ramingen van het totaal aantal doden als gevolg van de aardbeving lopen uiteen van dui zend tot vierduizend. Dinsdag 11 april Zierikzee R.K.-centrum, 7.30 uur U.V.V.-verga- dering. Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Wester schouwen. Woensdag 12 april Zierikzee Ger. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, Kring Gex*ef. Vrouwenverenigingen. Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur, N.C.V.B.-bejaardenmiddag. Donderdag 13 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8.00 uur vergadering Hexw. vrouwengroep „Wees een Zegen". Huis van Nassau, 8.00 uur, Vrouwen- kontakt P.v.d.A. Nieuwer kerk Kerk Ger. Gem., 20.00 uur, zang avond kerkkoor Ger. Gem. Zierikzee. Vrijdag 14 april Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, propa- ganda-avond Zweefvliegclub Haam stede. Noordgouwe Bejaardengymnastiek. Haamstede Zaal Geref. kerk, 8 uur, Ned. Ver. vaxi Huisvrouwen. Zaterdag IS april Zierikzee Officiële opening zwembad/sporthal „Onderdak". Maandag 17 april Ouwerkerk Dorpshuis, 7.30 uur afdeling Duive- land Plattelandsvrouwen Bond. Zaterdag 22 april Zierikzee Excursie ZVU naar Streekmuseum Hoeksche Waaxd te Heijenoord, (ver trek bus Balie, 13.30 uur). Werktijdverkorting in Delft DELFT, 11-4. Gist Brocades gaat voor eeen deel van het produktieper- soneel in Delft werktijdverkorting aanvragen. Het gaat om ongeveer 275 man, die volgens een woordvoer der van Gist Brocades waarschijnlijk voorlopig de helft minder zullen gaan werken. Met de bonden is overleg gaande. De maatregel is nodig geworden dooidat de laatste maanden van 1971 de voorraden van een aantal produk- ten door verminderde vraag zijn opgelopen. Wat ik nu heel schokkend vond op de buis, was een reportage van een duikavontuur naar een in de oorlog gezonken schip, ten noordoosten van een Pacific-eiland, dat toen wel het „Malta van de Pacific" werd ge noemd. Het eiland was geheel door Japannezen bezet en er is ontzettend om gevochten. Men hoeft dit sombere verhaal niet verder te lezen, maar de duikers gin gen tot aan de grens van hun vermo gen en vonden het onbekende wrak op een diepte van vijf en tachtig me ter. Enfin u kent dat beeld wel: weg flitsende mannen, opwervelende modderlaagjes en dan eindelijk de ruwe met schaaldieren bezette wand van een geheimzinnig schip, met na enig zoeken een opening. Daar von den de duikers het inferno en het absoluut bewijs van de oorlogswaan zin. De matrozen werden een dikke vijf en twintig jaar geleden verrast door een bom op hun schip, die log en massaal neerzonk in de donkere diepte. Ze werden verrast die sche pelingen en netjes op een rijtje in de modderlaag van de midscheeps lagen de doodskoppen, nu gevonden door enkele dappere diepzeeduikers. Ga maar zoeken naar je (vermiste) zoon, als hij daar zo diep eji bijna onbereikbaar, ligt te verteren tot botjes. De mannen zijn vrij. duidelijk overstuur weer boven water geko men, maar net ontsnapt aan de caia- sonziekte, want 85 meter schijnt voor vrij duiken aardig aan de grens te zijn. Op het eiland zelf - van zee uit een paradijssprookje - ook overal nog de attributen va nMars. Roestige wrak ken van schepen in de baai een een zame door junglegroen overwoeker de houweitzer, oude bomtrechters met slijkspringers. De golven rollen zachtjes uit over het strand en wat vogels zitten te rumoeren in door lianen omhelsde bomen. Waar heeft men zich zo druk over gemaakt toen? Ja, natuurlijk om te winnen, ook op dit eiland, maar het heldendom is al overdekt door het oerwoud en de s enin de roestige mastodont in de helden liggen als ontvleesde karkas- meer kent, want die zijn door de schemer van de zee, die geen vissen. bommen en granaten zo geschrok ken, dat hun nakomelingen twintig jaar nodig hebben om het weer eens te proberen. Zo ging het toen en zo gaat het nog. Er komt een tijd dat door zon en regen uitgebleekte vliegtuigrompen in de Vietnam-rimboe liggen te wachten op algehele vertering en enen verder op liggen xoat graven van mannen, die het stellig allemaal goed begrepen, maar daar ooit wel aan hun levenseind kwamen. Wat een gekke wereld. SCHIEREILANDMAN. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2