Jaap ten Oever's nieuwe leven DE W.A.O,-VOORZIENINGEN VAN HET VADERLANDSE ERF Wijziging arbeidsbesluit voor jeugdigen Flitsen uit liet buitenland Op 1 juli 1967 is de wet arbeids ongeschiktheidsverzekering (W.A.O.) in werking getreden, die de werkne mers een uitkering wegens invalidi teit/ziekte garandeert tot een maxi mum van SO u/o van het laatstver diende dagloon tot een bepaalde loongrens. Een van de belangrijkste artikelen van deze wet is artikel 60. Volgens dit artikel kunnen degenen, die een W.A.O.-uitkering ontvangen, in be paalde gevallen ook aanspraak ma ken op voorzieningen, die dienen tot bevordering en herstel van de ar- beidsgeschiktheid of wel ter verbe tering van Ie levensomstandigheden en genees- en heelkundige voorzie ningen. De wetgever heeft het de uitvoe rende organen met dit artikel niet gemakkelijk gemaakt, want het is vaak een kwestie van zorgvuldig af wegen om vast te stellen welke voorzieningen wel of niet onder dit artikel vallen. Compensatie van de handikap De voorzieningen bedoeld in arti kel 60 W.A.O. beogen kompensatiae van de handikap. Het gaal hier be slist niet om inkomenskompensatie in engere zin. Als bijv. iemand des morgens als loontrekkende bij een werkgever Werkt en 's middags in zijn eigeji winkel staat, dan krijgt deze persoon bij ziekte oj invalidi teit.wel eën uitkering voor zijn loon dienst, maar beslist niet voor zijn zelfstandige arbeid. Ook kan hij in zo' ngeval geen aanspraak maken op vergoeding van de kosten voor een winkelhulp. Voor dergelijke voorzie ningen opent de W.A.O. geen moge lijkheid. WereUgezondheidsdag 1972 GENEVE, 8-4. De Wereldgezond heidsorganisatie van de V.N. (W.H.O.) heeft, de Wereldgezondheidsdag, 1972 een dringende oproep gericht tot be strijding van hartziekten, zowel in rijke als in arme landen de voor naamste doodsoorzaak. De directeur-generaal van de W.H.O., dr. Marcelina Candau uit Brazilië, zei dat het thema „Uw hart is uw gezondheid" voor dit jaar "is gekomen omdat de toekomst van on ze beschaving, ondanks de economi sche successen, voor een groot deel afhangt van het voorkomen van hartziekten. Terwijl in de rijke landen ziekten van de kransslagader veel voorko men vindt men in de minder ont wikkelde lahden meer rheumatische hartziekten, veroorzaakt door over bevolking en slechte hygiënische toestanden, zei Candau. Beide soorten hartziekten begin nen dikwijls al in de prille jeugd, zodat de preventie al op jonge leef tijd moet beginnen. „De gangbare opvatting dat hart- vaatziekten een noodzakelijk kwaad zijn van de middelbare en hoge leef tijd is fout. De gewoonten die tot ar- therosclerosis en coronaire hartziek te leiden worden al in de jeugd en de puberteit aangeleerd", aldus Can dau. Dr. Zdenek Fejfar, de uit Honga rije afkomstige directeur voor de af deling hartziekten van de W.H.O.zei dat te rijke voeding van kinderen later tot hartziekte kan leiden, even als te weinig lichaamsbeweging en roken. Hij zei dat zo vroeg mogelijk, moef worden begonnen met het aan kweken van gezonde gewoonten. Ge regelde lichaamsbeweging, met na druk op sport, moet worden aange moedigd als tegenwicht van het urenlang in de schoolbanken of voor het televisietoestel zitten. „Boven dien zal een jonge sportsman niet zo gauw tot roken overgaan of zich ontwikkelen tot een zittend dier dat aan zjjn autostoel vastgeplakt zit". Maar welke voorzieningen kunnen geacht worden te vldoen aan het kriterium vast, de uitvoeringsorganen moeten in ieder geval afzonderlijk bekijken ook al laten zij zich uiter aard wel leiden door bepaalde uit gangspunten en richtlijnen. We kun nen het best de voorzieningen, be doeld in art. 60 van de W.A.O. illus treren aan de hand van enkele voor beelden. Een hartpatiënt heeft een kolen haard. Maar gezien zijn gezondheids toestand lijkt het niet verantwoord dat hij dagelijks met de kolenkit sjouwt. Hij is meer gediend met bij voorbeeld een oliehaard. Maar hij heeft die kolenhaard nog maar een paar maanden geleden gekocht en nu moet hij weer een oliehaard kopen. Dat betekent een geduchte versto ring van zijn bestedingspatroon, die duidelijk xoordt veroorzaakt door zijn kxoaal. In zon' geval is vergoeding via de W.A.O. mogelijk. Ook de vergoeding van pv. boor apparaten is via de W.A.O. mogelijk. Het ziekenfonds vergoedt tot een maximum- van 300, maar verlangt een eigen bijdrage van f 35. Stel dat iemand een hoorapparaat van f 550 nodig heeft. Dan vergoedt de W.A.O. het verschil tussen f 550 en 300 (f 250 dus), alleen de eigen bijdrage van f 35 wordt niet vergoed. Werkvoorzieningen Voorzieningen krachtens art. 60 W. A.O. kunnen in de eerste plaats ge richt zijn op allerlei werk- en om- scholingsvoorzieningen. Zo is vergoe- ding van omscholings- of opleidings- kosten mogelijk, indien die niet door andere instanties worden betaald. Ook heel andere voorzieningen zo als aanpassing van een invalide werknemer vallen onder deze kate- gorie. Ook voorzieningen ter verbetering van levensomstandigheden kunnen in het kader van de W.A.O. verwe zenlijkt èn vergoed worden. We den ken bijvoorbeeld aan woningaanpas sing in een huis van een motorisch gehandikapte. Kan het huis niet wor den aangepast, dan moet een andere woning worden gevonden en dan worden cle verhuis- en herinrich- tingskosten volgens een algemene norm vergoed. Ook vervoerskosten van invaliden kunnen in sommige gevallen worden vergoed. Va-ak wordt een kilometer vergoeding gegeven voor het gebruik van een auto. Voor taxivergoeding geldt 1000 per jaar, voor werkver- voer bestaan geen vaste normen, voor leefvervoer via eigen auto kan 5000 km. per jaar worden vergoed. Geen huishoudelijke hulp Voor binnenvervoer worden, veel al in bruikleen, rolstoelen en duw- wagens gegeven, soms als aanvulling op een gedeeüelijke vergoeding van wege de acmvullïngsfonclsen van de ziekenfondsen. Ook genees- en heelkundige voor- zieningen kunnen soms via de W.A. O. vergoed worden, zoals we met het voorbeeld van de boorapparaten reeds hebben aangetoond. Diëten word enpas vergoed als de kostaen ervan duidelijk uitgaan boven de kosten van het normale voedings pakket. Voor blinden kan braille- apparatuur worden verstrekt, naast een gewone schrijfmachine voor het onderhouden van kontakt met niet- blinden. Zo zouden we nog een tijd kunnen doorgaan. Artikel 60 van de W.A.O. opent allerlei mogelijkheden, even wel niet alleen tot het verlenen maar ook tot het afwijzen van verzoeken om vergoeding van bepaalde voorzie ningen. Ondanks bepaalde richtlij nen is een individuele benadering van iedere kliënt onontkoombaar en dat is ergens nog maar gelukkig ook. Volstaan we met tenslotte nog op te merken, dat vergoedingen voor huishoudelijke hulp (waarom veel wordt gevraagd) tot nog toe vanuit de W.A.O. niet mogelijk zijn en dat kosten van psychotherapie alleen worden vergoed wanneer het gaat om arbeidsrevalidatie. Individueel kamperen in Zeeland ZIER1KZEE, 8-4. Volgens een schrijven van Ged. St.iten aan pro vinciale staten van Zeeland stelt het college zich voor - zo de staten hier mee kunnen instemmen - de ge meentebesturen per circulatie te vra gen een uniform beleid te voeren wat betreft het individueel kamperen in Zeeland, met inachtneming van de volgende adviezen van de provincia le raad voor de recreatie: 1. De gemeenteraad bepaalt of indi vidueel kamperen al dan niet kan worden toegestaan. 2. In het bevestigende geval ver klaart een raadsverordening bur gemeester en wethouders be voegd vergunning te verlenen tot het plaatsen van ten hoogste drie caravans of tenten op erven bij boerderijen en buitenplaatsen, mits er een erfbeplanting is. 3. Burgemeester en wethouders kunnen bevoegd worden ver- klaaid bij wijze van uitzondering toestemming te geven tot het plaatsen van een groter aantal caravans of tenten. Deze be voegdheid moet alleen mogelijk zijn voor individueel kamperen in landschappelijk minder kwetsba re gebieden en voor boerderijen of buitenplaatsen met een groot erf en een goede erfbeplanting. Er moeten bovendien goede sa nitaire voorzieningen zijn. Boven dien zullen er geen bezwaren uit een oogpunt van milieubeheer moeten zijn. Een maximum van 5 caravans of tenten is noodzake lijk ten einde te voorkomen, dat er een commercieel kampeerter rein ontstaat, waarvoor een pla nologische bestemming vereist moet zijn. Voor deze bijzondere gevallen zouden G.S. het verstrekken van een vergunning afhankelijk ge steld willen zien van een instem- mingsbesluit van het college. 4. Burgemeester en wethouders kunnen bevoegd worden ver klaard vergunning te verlenen voor het plaatsen van tenten of caravans anders dan op erven bij boerderijen en buitenplaatsen. Deze vergunning kan bijvoor beeld nodig zijn in verband met de konsekwenties voor het land schap als gevolg van de situatie in de fruitteelt. Tijdelijk zou toestemming kunnen worden gegeven tot het plaatsen van een beperkt aantal caravans of tenten in boomgaarden, ten einde het rooien hiervan te voor komen. Met het plaatsen van ten ten of caravans in boomgaarden moet overigens grote voorzichtig heid worden betracht. Een instemmingsbesluit van het college achten G.S. daarom een vereiste. 5. Het genieten van recreatief bui tenverblijf, als hiervoren bedoeld, dient alleen in de periode 1 april- 1 oktober mogelijk te zijn. Het verdient aanbeveling, dat ver gunningen voor individueel kampe ren per seizoen worden verleend. Hierdoor kan de ontwikkeling het beste in de hand worden gehouden. De ENKA en de Europese Commissie DEN HAAG, 8-4. Het behoort tot de taak van de Europese Commissie initiatieven te nemen om de sociale gevolgen op te vangen van massa ontslagen als bij de A.K.Z.O. Dit om dat waarschijnlijk sj^rake is van re organisaties en aanpassingen ten ge- volge van de gemeenschappelijke markt, aldus het Tweede Kamerlid ir. H. Vredeling (P.v.d.A.) in vragen, die hij als lid van het Europese par lement aan de Europese Commissie heeft gesteld. Ir. Vredeling informeert voorts of, gesteld dat de moeilijkheden van het A.K.Z.O.-concern inderdaad worden veroorzaakt door concurrentie van de Italiaanse chemische industrie, dan ook de werkgelegenheid in de Italiaanse chemische industrie toe neemt. Vals bomalarm bij de N.S. Een drietal op de Mol fietsende meisjes in het Zierikzee van 1935. DEN HAAG, 8-4. De N.S. is ge plaagd met een vals bomalarm. Een onbekende meldde om één uur 's middags dat er in de bagageop slagplaats van het station Hollandse Spoor in Den Haag een bom was ver borgen die een half uur later zou ontploffen. Gewaarschuwde politie liet het station ontruimen en stelde een on derzoek in. Er werd niets gevonden dat op een bom leek. Een ontplof fing bleef achterwege toen het half uur verstreken was. Tien minuten later gaf de politie het station weer vrij. Jeugdige misdadigers ge-arresteerd ROTTERDAM, 7-4. In samenwer- king met de Rijkspolitie van Baren- drecht heeft de recherche van de Rotterdamse kinderpolitie vier jon gens van zestien en zeventien jaar uit Barendrecht gearresteerd, die zich de afgelopen maanden hebben schuldig gemaakt aan 44 gevallen van inbraak, vernieling, joy riding, heling en diefstal. De buit en de schade die de jongelui bij hun inbra ken aanrichtten beloopt vele tien duizenden guldens. De feiten werden voornamelijk gepleegd in Rotterdam en Barendrecht. Volgens de politie slaagden de jongens er enkele keren in fonkel nieuwe auto's uit de garage's te ste len. Bij een bromfietshandel aan de West Kruiskade in Rotterdam stalen zij voor f 7000,- aan bromfietsonder delen. DEN HAAG, 8-4. „Het verheugt ons bijzonder dat hiermee ook de wetgever in ons land zulk een posi tieve bijdrage tot de gezondheids zorg van de arbeidende mens levert. Men zou wensen dat menige voor ziening uit dit arbeidsbesluit voor jeugdigen voor een ieder die arbeid verricht kon gelden". Zo heeft de Nederlandse Vereni ging voor Arbeids- en Bedrijfsge neeskunde haar oordeel over het ont- werp-arbeidsbesluit jeudigen aan de commissie arbeidswetgeving van de Sociaal-Economische Raad weerge geven. Mobilifoon gestolen uit politic-wagen DEN HAAG, 8-4. Uit de politie- wagen van hoofdinspecteur Ter Win kel in Den Haag is een mobilofoon apparaat verdwenen. De dieven zijn nu in staat op drie kanalen politie- boodschappen te beluisteren en kun nen ook contact met de alarmcentra le krijgen om mededelingen te doen. Maar als zij dit laatste doen, is de gestolen apparatuur ook op te spo ren. Russische belangstelling voor de Raad van Europa MOSKOU, 8-4. De Sowjet-Unie begint meer belangstelling te tonen voor dè Raad van Europa, die nog niet zo lang geleden als een koude oorlogsinstrument werd beschouwd. De in Moskou verschijnende „Lite- raturnaya Gazeta" heeft een artikel gewijd aan wat het beschouwt als „nieuwe tendenzen" in het samen werkingsorgaan van zeventien Eu ropese landen. De plaatsvervangend secretaris-generaal, Galleazo Sforza, is volgens het blad voorstander van een Europese veiligheidsconferentie. Maar de Raad zou tevens in contact staan met krachten die het bijeen roepen van een dergelijke conferen tie zouden willen voorkomen. Dit blijkt uit een advies dat deze commissie op verzoek van de minis ter van sociale zaken over dit, door hem aan de SER ter advisering voorgelegde ontwerp heeft uitge bracht. De commissie, die dit advies namens de raad heeft opgesteld, heeft het op 9 maart jl. vastgesteld. (Het is vrijdag j.l. gepubliceerd). De minister achtte het, in zijn ad viesaanvraag van 5 juli 1971, ge wenkt op grond van gewijzigde ar beidsomstandigheden en van voor schriften voor de arbeidsveiligheid en de arbeidshygiëne bepalingen van het arbeidsbesluit 1920 te veranderen voor wat de arbeid van jeugdigen en van vrouwen aangaat. Ook de ont wikkeling van internationale rege lingen heeft hierbij een belangrijke rol gespeeld. De commissie arbeidswetgeving van de SER acht het juist dat de sterk verouderde arbeidsbesluit 1920 wordt herzien en aangepast aan de huidige arbeidsomstandigheden. Zij kan zich dan ook met de algemene strekking van het ontwerp-besluit verenigen. NEW YORK. De bekende Ame rikaanse onderwereldfiguur Joseph „Joey" Gallo is doodgeschoten toen hij met zijn vrouw en dochter zat te eten in een restaurant in de New Yorkse wijk „Klein Italië". De on bekende schutter is ontkomen. Een lijfwacht van Gallo raakte gewond. PIETERMARITZBURG. De der tien niet-blanken die in het in de Zuid-Afrikaanse stad Pietermaritz- burg plaatsvindende proces schuldig werden verklaard aan inbreuken op de wet tegen hel terrorisme hebben gevangenisstraffen gekregen van vijf tot acht jaar. SEOEL. Op de terreinen van de olieraffinaderij Honam bij Yosoe (320 km ten zuiden van de Zuidko- reaanse hoofdstad Seoel) is tijdens het lassen van het dak een tank ont ploft, zo heeft de politie meegedeeld. De tank bevatte 60.000 barrels olie en vloog in brand. FRANKFORT a.d. MAIN. Nauwelijks groter dan het menselijk oog is dit „hart" van een optische schriftlezer van een leesmachine, die in de Bondsrepubliek is ontwikkeld voor rekenïngsorteermachines. In gemid deld een uur leest de machine 93000 dokumenten; dat zijn 3,7 miljoen te kens per uur. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het huidige kabinet wankelt en meer en meer mensen in dit land kijken uit naar het moment, dat de Partij van de Arbeid weer re geringsverantwoordelijkheid zal di-a- gen om noodzakelijke hervormingen van de maatschappij te bewerkstel ligen. Aldus heeft de voorzitter van de P.v.d.A., André van der Louw, op een bijeenkomst van de Socialisti sche Internationale in Amsterdam verklaard. UTRECHT. Opheffing van het sta kingsverbod voor het spoorwegper soneel en een zodanige regeling van het stakingsrecht in Nederland dat het effectief kan worden gebruikt door het N.S.-personeel is een van de punten uit het concept-actiepro gramma van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel dat op 27 april aan de algemene vergadering zal worden voorgelegd. DEN HAAG. De musical „Hair" zal opnieuw in ons land worden uitge bracht, nu door Theater-exploitaties Desmet C.V. in Amsterdam. De rech ten tot en met 1975 zijn verworven nu ze beschikbaar zijn gekomen door het faillissement van het bureau ..Ars Musica". DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid ir. H. Vredeling (P.v.d.A.) heeft, als lid van het Europese parlement, de Europese commis§ie gevraagd zo mogelijk een speciale instelling op te richten voor contact met de vakver enigingen. BREDA. De organisaties van werkgevers in Breda „Breda's indu strieel contact" heeft de directie van de Enka-fabriek voorgesteld op kor te termijn een bespreking te houden over de,werkgelegenheid. Het industrieel contact heeft de bedrijfsdirectie naar aanleiding van de sluiting haar medeleven betoond en „alle hulp" aangeboden. 38 Henk kijkt hem na, tot hij uit het gezicht is verdwenen. Daarna loopt hij rustig terug naar zijn kantoortje. Met een kwartier is Jaap terug, die maakt nooit misbruik van de gele genheid. Terwijl Jaap op de autoweg rijdt en de snelheid laat oplopen tot ne gentig, luistert hij nauwlettend op eventueel onbekende geluiden. Maar hij hoort niets anders dan dat de motor regelmatig loopt. Wat man keert er aan? 't Zal wel niet gevaar lijk zijn, anders had de baas hem niet zonder meer ermee de weg op gestuurd. Is het een proefneming van Garreveer? Om te weten te komen, wat hij in zijn mars heeft? Al rijdende krijgt hij zijn zelfver trouwen geheel terug. Het gaspedaal dieper indrukkend, ziet hij de teller oplopen tot even boven de honderd. Nog een mooie snelheid voor een wa gen, die zes jaar oud is. Enkele kilometers verder gaat hij van de autoweg af. Binnendoor keert hij terug naar de garage, waar hij de wagen buiten laat staan. Nogmaals bekijkt hij hem van binnen en van buiten, maar hij kan niets bijzonders vinden. Volgens hem mankeert er niets aan die VW. Het carosserie ziet er nog goed uit en aan het kenteken te zien is het ook geen kneusje. Trou wens, hij heeft al lang gekeken naar eventueel verborgen gebreken of breuken. Die zijn er niet. De bekle ding is nog prima. Bijzonder goed zelfs. Voor een zes jaar oude wagen is hij nog in uitstekende konditie. Henk Garreveer heeft hem horen aankomen. Op een gegeven ogenblik staat hij naast Jaap. „En? Wat man keert er volgens jou aan?" Jaap is een ogenblik van zijn stuk gebracht. „Moet er wat aan manke ren?" is zijn weervraag. „Dat is geen antwoord. Je hebt hem geprobeerd. Wat is jouw oor deel?" „Tja.... zo op het oog is-ie goed. De motor loopt regelmatig. Zijn top snelheid was over de honderd. Hij trekt snel op. Ik heb niets gevonden. Als u het mij vraagt, mankeert er niets aan". De man begint te lachen. „Weet je het zeker?" „Nou ja, zekerDan zou ik een honderd kilometer moeten rijden. Hij lijkt mij goed. Heel goed zelfs. De lak is nog mooi, de bekleding goed on derhouden en ik heb hem ook even van onderen bekeken, voorzover dat mogelijk was, maar nauwelijks een roestplekje". „Als je hem hebben wilt, is hij voor jou. Je kunt hem kopen". Jaap ten Oever kijkt zijn baas met ongelovige ogen aan. „Ha.... goeie mop. Dat ding is nog wel vijftien honderd waard. VW's hebben altijd al een hoge inruilwaarde gehad. Vijftienhonderd. Het kan nog wel meer zijn". „Ik heb er twaalfhonderd voor be taald. Voor die prijs mag jij hem overnemen". Jaap schudt het hoofd. „Geweldig aardig van u, meneer, maar ik heb geen twaalfhonderd gulden". „Wie heeft het daarover? Zeg maar hoeveel je in de maand kunt missen. Rente hoef ik niet. Je kunt niet de hele winter blijven fietsen en de bus verbinding met de stad is ook niet zo best. Als er een pak sneeuw ligt, rijdt de bus soms helemaal niet". Nogmaals kijkt hij naar zijn baas. „Meent u het? Dat ik hem voor die prijs kan overnemen?" „Ja. Vijf tientjes in de maand. Kun je meer betalen, dan betaal je meer. En je krijgt natuurlijk reisvergoe- ding, dat hebben de anderen ook. Oké Jaap?" Gerreveer heeft zijn hand uitge stoken. Jaap bedenkt zich niet lang DOOR GERRIT FRANSSEN en slaat toe. „Verkocht", zegt hij. „En bedankt. Heel erg bedankt. Donner- wetter, die wagen is puik". „Hij was van een renteniertje, maar de man is vier en zeventig en durft niet meer te rijden. Ik heb hem van de week overgenomen. Nou, veel geluk ermee. De belasting is betaald tot het eind van het jaar. En als er wat aan mankeert, kun je het zelf repareren, dat is een voordeel". Terug in de stad, roept Jaap zijn zuster beneden. Samen bewonderen ze de glanzende auto. Hoewel het eten klaar is, kan Pleun geen weer stand bieden aan de verleiding en ze maken een kort ritje rond de stad. Ze is minstens even enthousiast als hijzelf. Tijdens het avondeten kijkt Pleun hem hoofdschuddend aan en zegt: „En zo'n baas wou jij nog wel in de steek laten Hoofdstuk 14. Berendien neemt het initiatief. Het loopt al naar Sinterklaas, als Jaap op een woensdagmiddag zijn overall uittrekt en zich klaar maakt om naar huis te gaan. Hij valt een enkele maal zondags in voor de pompbediende en krijgt daarvoor in de week een vrije middag. Hij heeft doorgewerkt tot één uur. Nu is hij vrij tot morgenochtend half acht. Als hij in zijn wagen naar buiten rijdt, staat Berendien bij de garage deur. Ze wenkt hem. Hij stopt en opent het portierraampje. „Plannen voor vanmiddag?" vraagt ze. „Ik moet inkopen doen en er is geen enkele wagen beschikbaar. Ja, een mooie broer heb ik", vervolgt ze. ..Voor jou koopt hij een mooie VW. maar ik moet nog altijd op de schob berdebonk leven". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5