AGENDA Kon. Harmonie „Kunst en Eer" ziet terug op actief muziekjaar Bijzondere postzegels Nederlandse Antillen Doden in Belfast BEZORGER LAATSTE NIEUWS Kaper sprong met valscherm uit toestel Kabinet: verlaging van de wiebel-tax BOMBARDEMENTEN GAAN DOOR TOT HANOI WIL ONDERHANDELEN Schoenfabriek sluit: 400 man op straat Huurwaarde van eigen woning in de inkomsten-belasting Contributie moet worden verhoogd om begroting sluitend te maken ZIERIKZEE, 8-4. Vrijdagavond hield de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" de jaarvergadering in hotel „Huis van Nassau" waarvoor van de zijde der leden een goede belangstel ling bestond. In zijn openingswoord deelde de vice-voorzitter, de heer J. de Jonge mee dat het college van b. en w. verhinderd was deze vergadering bij te wonen evenals de voorzitter, de heer M. Doeleman. De heer De jon ge noemde het verheugend, dat een voorspoedig verenigingsjaar achter de rug ligt, met vele hoogtepunten, w.o. de geslaagde aktie voor de nieu we uniformen en het onderling en KNF solistenconcours, waarbij door verschillende leden mooie prijzen in de wacht werden gesleept. Het corps telt momenteel 45 leden SALT LAKE CITY (UTAH), 8-4. Een gekaapt Amerikaans vliegtuig een Boeing 727 van de „United Airlines" - is zaterdag in Salt Lake City geland nadat een gewapende kaper er tevoren met een valscherm en in het bezit van een lossom van 50.000 dollar uit gesprongen was. De zes bemanningsleden van het toestel zijn ongedeerd en worden verhoord door rechercheurs. De kaper is uit het toestel gespron-, gen in de buurt van Provo in Utah, De verlaging betekent o.a. een ver laging van de benzine-accijns van 0,8 cent. In het komende halfjaar zal de loon- en inkomstenbelasting twee procent minder bedragen. De wijzi ging betekent een minder-opbrengst voor het rijk in de orde van grootte van f 125 miljoen. Minister Nelissen (financiën) schetste vrijdagavond de verlaging van de wiebeltax als „een heel voorzichtige stap", die mogelijk WASHINGTON, 8-4. De Ameri kaanse bombardementen op Noord- Vietnam zullen worden voortgezet tot Hanoi zich bereid toont tot on derhandelen in Parijs. Tevens moet Hanoi zijn „invasie troepen" terugtrekken ten noorden van de gedemilitariseerde zone. Dit heeft de Amerikaanse minister van defensie Meivin Laird in Washington verklaard. Noord-Vietnam, zo zei Laird op de drumband 12. 13 leerlingen voor het corps zijn momenteel nog in op leiding, zodat de harmonie er geluk kig goed voor staat. In he't afgelo pen jaar werd door het corps-drum- band-boerenkapel 30 maal opgetre den en ook voor het nieuwe seizoen staat de muzikanten veel aktivitei- ten te wachten. Financieel tekort Hoewel de kas een batig saldo liet zien, was het geluid dat de penning meester de heer Fiere liet horen pes- semistisch. Uit zijn begroting bleek dat deze een nadelig saldo van f 1625,-. De exploitatie van een mu ziekgezelschap met nieuwe unifor men en dure instrumenten is een in grijpende zaak, zodat men met een verantwoorde begroting moet wer ken. ongeveer 50 km van Salt Lake City verwijderd. De kaper had zich vrijdag van de Boeing meester gemaakt toen het toestel op weg was van Denver naar Los Angeles. Hij dwong de piloot naar San Francisco te vliegen, waar de lossom van 500.000 dollar en en kele valschermen in de Boeing wer den gebracht, terwijl de 89 pasagiex-s mochten uitstappen. Een gevangene aan boord van het gekaapte vliegtuig, die door een po litieman begeleid werd, heeft de ka per steun verleend. werd als gevolg van de zijns inziens duidelijke conjuncturele ontspanning De verlaging heeft zijns inziens een positief effect op de wei-kgelegenheid omdat daardoor meer i*uimte ont staat voor particuliere bestedingen en voor investeringen De betalings balans zal als gevolg van de wijzi ging, waarmee het parlement nog akkoord moet gaan, een lichte ver slechtering ondergaan. een persconferentie, krijgt 80 procent van zijn wapens van de Sowjet-Unie Volgens hem draagt de Sowjet-Unie in grote mate bij tot het voortduren van het conflict in Zuid-Oost-Azië. „Vrede in dat deel van de wereld, of in andere gebieden, hangt volgens mij voor een belangiljlc deel af van de Sowjet-Unie". Hij wilde niet zeg gen of Washington Moskou heeft be naderd om vermindeilng van de mi litaire hulp aan Noord-Vietnam te bepleiten. Na ampele besprekingen werd het bestuursvoorstel tot contributiever hoging m.a.s. aangenomen, zodat de nieuwe regeling per 1 mei a.s. wordt dat de leden van f 2»- naar f 4,- per maand „gaan" en de schoolgaande leden van f 1,- naar f 2,-. Hiermede is de begroting sluitend te krijgen. De voorzitter merkte nog op, dat per 1 november de leerlingen zullen worden overgeheveld naar de mu ziekschool, wat het corps per jaar per leerling f 240,- gaat kosten. Programma Hiei'na kwam in bespreking de ak- tiviteiten voor 1972. Op zatei'dag 15 april zullen 6 muziekcorpsen waar onder ook „Kunst en Eer" muzikale medewerking verlenen aan de ope ning van de sporthal, 's Middags 12 uur wordt vanaf 6 punten in de stad gestart en komt men half één bij de hal, waar gezamenlijk woi'dt gemu siceerd o.l.v. de heer J. H. Blom, di rigent „Luctor et Emergo" te Re- nesse. Verder wordt er medewerking veileend op 1 mei (Koninginnedag) U.V.V. avond, 2 avonden voor de VVV, avond-vierdaagse, concert in plan-West en in Malta, serenade bij Henri Dunant, 14 en 15 juli mede werking bij de reünie zeiljachten, concert in de Concertzaal, concert te Brouwershaven (VVV) in oktober concert in Delta ziekenhuis te Poor- tugaal. Besloten werd, wanneer dit door gang vindt, deel te nemen aan een onderling eilandelijk concours te or ganiseren door het Contactorgaan. Zou dit niet doorgaan, dan gaat het corps weer naar het concours te Mid delburg. Hierna volgde de bestuursverkie zing. -In de plaats van de heren P. Kommer en N. v. 't Veer werden ge kozen de heer J. Bil en mej. E. Lems. Namens de di'umband kreeg de heer C. v. Geesbergen een bestuursfunk- tie. De heer De Jonge dankte de bei de scheidende bestuursleden voor het vele werk dat door hen in het belang van K. en E. werd verricht. Met de gebruikelijke rondvraag waarin nog werd meegedeeld dat vanaf 1 mei het repetitielokaal in de school aan de Nw. Boogerdstraat zal worden betrokken, werd deze verga dering besloten. Wij vermelden nog de aanbieding van een bloemetje aan mevr. H. de Regt-de Rijk, die zich bij de bege leiding op de piano van zich vooi-be- reidende muzikanten, zeer vei'dien- stelijk heeft gemaakt. Zij ontving de hulde uit handen van de voorzittei-, die ook hartelijke dankwoorden sprak. Vermoedelijke dader moord te Leeuwarden door politie aangehouden LEEUWARDEN, 9-4. Binnen twaalf uur na de moord op de 65- jarige weduwe B. J. Drentje-van der Veen uit Leeuwarden heeft de Leeuwarder recherche de vermoede- lyke dader weten aan te houden. Het is de 42-jarige T. A., die zater dagavond - de moord is 's ochtends omstreeks half zes gepleegd - werd gearresteerd op zijn kamer te Leeu warden. Sinds 1 maart was A. met proefverlof thuis van een orxvoox*- waardelij ke terbeschikkingstelling van de regering, waartoe hij in 1967 was veroordeeld. Al die tijd was hij verpleegd in het rijksasiel te Avei'eest. (Zie ook elders in dit nummer). Botsingen in Bogota BOGOTA, 8-4. Verscheidene men sen zijn vrijdag gewond en ongeveer tweehondei'd gearx-esteerd bij botsin gen in de Columbiaanse hoofdstad Bogota tussen stakende leraren, die worden gesteund door hun leerlingen en politie en militaii'en. De veiligheidsti'oepen ti-achten een demonstratie te voorkomen die op gi-ond van de staat van beleg verbo den is. De betogers staken vijf auto's in brand. Zandvoort wil tweede woning gaan belasten ZANDVOORT, 8-4. B. en w. van Zandvoort stellen de gemeentei'aad voor een tweede-woningbelasting in te voeren. Niet-ingezetenen gaan dan meebetalen aan de huishouding van de gemeente, hetgeen naar schatting Zandvoort f 50.000 zal opleveren. De aanslagen zullen variëx-en van f 84 tot f 490 per jaar, al naar gelang de gi'ootte van de tweede woning. Duizend ton papier verbrand GRONINGEN, 8-4. Duizend ton oud papier ter waarde van 100.000 gulden is vi'ijdagmiddag bij de Co- operatieve strokartonfabx-iek „De Halm" te Hoogkerk (gem. Gi'onin- gen) in vlammen opgegaan. Een 15- jai-ige jongen had op de balen papier met lucifers gespeeld. De jongen dacht, dat hij het vuur zelf had ge doofd, maar de sterke wind moet het weer hebben aangewakkerd. Ontvoering in Porto Rico SAN JUAN (PORTO RICO). 8-4. De vice-president van de „Volks bank" in San Juan, de hoofdstad van Porto Rico, is vrijdag ontvoerd toen hij op weg naar kantoor was. De ontvoerders van de ongeveer 40- jarige bankdirecteur Jose Lui Carri on hebben voor zijn vrijlating een losgeld van ruim 940.000 gulden ge- eist. De Banco Populair, de grootste in Porto Rico, is eigendom van de rijke familie Carrion, die ook in het bui tenland bekendheid geniet. Feest, zang en dans kenmerken al eeuwenlang de folklore van de Ne derlandse Antillen. Niet weg te den ken is daarbij het unieke geluid van de uit stalen olievaten vervaardig de instrumenten van de steelband bij het carnaval, evenmin de ritmi sche tonen van „cachu" (hoorn), tambu (trom) en agan (slaginstu- ment) bij seü, het feestelijk binnen halen van de maisoogst. De tambü wordt ook veel gebruikt bij „bail'i tambü", dansgeesten die tegen de jaarwisseling worden georganiseerd. Drie bijzondere postzegels welke door E. N. Ayubi te Willemstad, Cu rasao, wei-den ontworpen en waar- DEN HAAG, 8-4. Bezitters van eigen woningen kunnen, indien de woning werd verkregen tussen 31 augustus 1967 en 1 september 1970, zowel voor 1971 als voor 1972 by de aangifte inkomstenbelasting nog een keuze maken tussen de oude en de nieuwe huurwaarderegeling. Staatssecretaris mr. W. Scholten (financiën) heeft dit bevestigd in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Vermaat. In zijn antwoord wijst hij erop dat deze keuzemogelijkheid vermeld staat in de toelichting op de aangiftebiljetten maar dat hij in een aanschrijving aan de belastingdienst er nog eens nadrukkelijk op heeft gewezen dat de keuze tussen de oude en de nieu we i*egeling voor elk van beide ja ren 1971 en 1972 afzonderlijk kan worden gedaan, althans in die ge vallen dat de woning tussen 31 au- -gustus 1967 en 1 september 1970 werd verkregen. De „oude" regeling De „oude" huurwaarderegeling, zoals die tot 1971 algemeen wex-d toe gepast, houdt in grote lijnen in dat bij het inkomen een volgens bepaal de maatstaven vastgestelde, econo mische huurwaarde van de eigen woning wordt opgesteld en dat als kosten onder meer mogen worden afgetrokken de rente van een hypo theek, de onderhoudslasten, afschrij ving, waterschapslasten e.d. Drie verkeersdoden NORG, 9-4. Bij een verkeersonge val in Norg zyn zondagmorgen drie personen om het leven gekomen. Zij zaten in twee auto's die frontaal op elkaar botsten. Dat gebeurde op de Haulerwykseweg tussen Een (gem. Norg) en Hauler wijk. De slachtoffers van het verkeers ongeval zijn de 71-jarige C. P. Schokking uit Bussum, zijn 62-jarige echtgenote en de 31-jarige H. W. Rooske afkomstig uit Een. De auto van de heer Rooske i'aak- te door nog onbekende ooi-zaak in een slip en kwam in de berm te recht. Toen de bestuurder weer de weg opdraaide, botste hij in volle vaai-t op de tegemoet komende auto van het echtpaar Schokking. Beide auto's werden volkomen vernield. Twee doden bij verkeersongeval DEN BOSCH, 9-4. Op de rijksweg Den Bosch-Nijmegen zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee perso nen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde doordat een pei-sonenauto bij Rosmalen van een pai-keerplaats de weg opreed en in de flank werd gegi-epen door een op de rijksweg rijdende auto. De inzit tenden van de van de pai-keei-plaats komende auto, een echtpaar uit Ros malen, Waren op slag dood. De slachtoffers zijn de 37-jarige H. M. Maas en zijn 33-jarige echtgenote A. M. Maas-Koppens. De inzittenden van de andere auto twee echtparen, werden licht ge wond. WAALWIJK, 8-4. De schoenfa briek Blocli en Stibbc N.V. in Waal wijk heeft moeten besluiten een groot gedeelte van haar Nederland se produktic in de loop van dit jaar te beëindigen. Er werken bij dit be drijf 400 mensen. De directie van Bloch en Stibbe N.V. heeft meegedeeld dat zij door de sterk toenemende kosten van de schoenproduktie tot deze maati-egel is moeten komen. Na afloop van de fabi-icagc voor van de toeslag is bestemd voor in stellingen werkzaam op het gebied van de sociale en culturele zorg, zul len van 16 mei t.e.m. 15 augustus 1972 verkrijgbaar zijn. Waarde en voorstelling 15 plus 5 cent steelband 20 plus 10 cent sü 30 plus 15 cent tambü De zegels zijn uitgevoei-d in de kleuren blauw, geel, rood groen en zwart. Bijzondere tekst op alle waar den: „Sociale en Culturele Zorg 1972". De prijs per serie is in Nederlandse munt f 1,90. Bij de nieuwe huurwaarderegeling wordt een - vergeleken met de oude regeling - lage huurwaarde bij het inkomen opgeteld maar kan in het algemeen alleen de hypotheekrente worden afgetrokken, aldus medede lingen van het ministerie van finan ciën. Chaplin in Hollywood HOLLYWOOD, 8-4. Charlie Chap lin is vrijdag na een afwezigheid van twintig jaar samen met zijn vrouw Oona aangekomen in Hollywood, de Amei-ikaanse filmstad die hij mee heeft helpen opbouwen. De 82-jarige filmster kwam uit New York, waar hij deze week tij dens een galavoorstelling op grootse wijze is gehuldigd. Vandaag maan dag zal hem een speciale Oscar wor den uitgereikt voor „de niet te schat ten invloed die hij heeft gehad bij het maken van de film tot de kunst- vox-m van deze eeuw". BELFAST, 8-4. Zeker twee mensen zijn vrijdag bij een bomaanslag in een overwegend katholieke buiten wijk van Belfast om het leven geko men. De explosie verwoestte een rij particuliere garages. In de katholieke wijk Ballymurphy werd een Brits soldaat, die op wacht stond bij een legerpost, doodgescho ten. Bijna drie jaar van gewelddaden hebben nu in Noord-Ierland aan 298 mensen het leven gekost. Twee doelen bij verkeersongeluk BREDA, 9-4. De 22-jai'ige Cox-nelis de Wit en" de 19-jax-ige Johanna Boot- Gamers, beiden uit Breda, zijn zon dagochtend om het leven gekomen, toen de auto waarin zij zaten uit de bocht vloog en in een sloot langs de weg terecht kwam. De bestuui-der werd uit de wagen geslingerd en bleef ongedeerd. Een passerende po litieman heeft nog getracht hen uit de auto te halen, maar moest zijn po ging door de kou en het modderige water opgeven. Dode en vijf gewonden bij kotsing BLERICK, 8-4. De 62-jarige pater P. Wientjes uit Nijmegen was op slag dood, toen de auto waarin hij mee reed vrijdagmiddag op een kruising te Blerick tegen een andere auto botste. De bestuui'der van de auto, de 59- jai-ige pater W. D. uit het klooster Bx-akkenstein te Nijmegen, die naar de politie zegt geen voorrang heeft vei'leend, werd gewond. De inzittenden van de andere auto werden eveneens gewond naar het ziekenhuis te Venlo gebracht. Dit wax-en de 36-jarige H. S. uit Nieuw- Vennep, het echtpaar B. Thomassen- Daemen en hun 15 maanden oude dochtertje Simone uit Maastricht. Het ongeluk gebeui'de tijdens zware regenval. het winterseizoen 1972 zal deze in sa menwerking met buitenlandse zus terondernemingen eldei's worden voortgezet. Eén onderdeel van de produktie, namelijk Helioform damesschoeisel, zal in Nedei-land worden voortgezet. Hiertoe zal een nieuwe ondei*neming moeten worden opgericht. De bedoe ling is, aldus de mededeling van de directie, dat daarvoor nieuwe vor men van samenwerking worden ge vonden. Maandag 10 april Zierikzee Hotel Van Oppen, 8.00 uur vergade ring Winkeliersvei-eniging „Zierik zee". Concordia, 7.30 uur, bespx-eking Nat. Tx-im-wandeldag. Kantine N.V. Bema-fabi*iek, por- tx-etavond a.f.v.: „Delta-Foto". Mondx-agon, 8.00 uur afdeling Phila- telica. Geref. vex-gaderlokaal, 7.30 uur le denvergadering Ger. kerk. „Huis van Nassau", 8.00 uur,, verga dering Oranjevex-eniging. Oosterland Verenigingsgebouw, 7.45 uur, verga dering Groene Kruis. Dinsdag 11 april Zierikzee R.K.-centrum, 7.30 uur U.V.V.-verga- dering. Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede, 19.30 uur, vergadei-ing gemeenteraad Wester schouwen. Woensdag 12 april Zierikzee Ger. Vex-enigingsgebouw, 7.30 uur, Kx-ing Geref. Vrouwenverenigingen. Hei-v. verenigingsgebouw, 2.30 uux-, N.C.V.B.-bejaardenmxddag. Donderdag 13 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8.00 uur vergadering Herv. vrouwengroep „Wees een Zegen". Nieuwer kerk Kei-k Ger. Gem., 20.00 uur, zang avond kerkkoor Ger. Gem. Zierikzee. Vrijdag 14 april Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, px-opa- ganda-avond Zweefvliegclub Haam stede. Noordgouwe Bejaardengymnastiek. Haamstede Zaal Geref. kerk, 8 uur, Ned. Vei\ van Huisvrouwen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wegens ziekte onmiddellyk gevraagd voor 4 halve dagen per week Aanmelding aan ons kantoor: Jannewekken 11, Ziex-ikzee. Zware aardbeving in Perzië TEHERAN, 10-4. Maandagochtend vroeg heeft een zware aardbeving een uitgestxekt gebied in het zuiden van Perzië getroffen, in het bijzonder Sjiras, de hoofdstad van de provin cie Farsistan, en andere plaatsen. Hoeveel slachtoffers er zyn en hoe groot de schade is, is nog niet be kend, maar tenten en dekens wor den naar het getroffen gebied ge zonden. Het geofysisch instituut van de universiteit van Teheran deelt mee, dat de aardbeving een kracht had van zeven op de schaal van Richter. Een woordvoerder van de Perzi sche regering heeft naderhand mee gedeeld, dat volgens de eerste be richten uit Sjiras naar schatting twee a vierduizend mensen zyn om gekomen in het gebied van Ghir en Karzin, ongeveer 160 km ten zuid oosten van Sjiras. Volgens voorlopige schatting ge baseerd op de hevigheid van de aardbeving zou het aantal doden tien a vijftien duizend bedragen. Ook het aantal gewonden en daklozen zou in de duizenden lopen. Grote schade zou aangericht zijn in de dorpen Ghir en Karzin en verder in Jahrom en Firoezabad en van Sjiraz tot Bandar Abbas, een haven aan de Perzische Golf. Brand in historische kerk Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 10-4. Maan- dagochtend omstreeks half tien is brand uitgebroken in de Sint Ger- trudiskerk aan de Grote Markt te Bergen op Zoom. Zowel de toren als het schip stonden om half twaalf in lichterlaaie. De brandweerkorpsen van Ber gen op Zoom, Roosendaal en omlig gende plaatsen bestrijden het vuur met alle materieel. Het blussen werd bemoeilijkt door een harde wind. De Sint Gei'trudiskerk, die dateert uit de 13e eeuw, wordt sinds 1969 gerestaureerd. Na de grote brand van Bergen op Zoom in 1397 waarbij ook de Gertrudiskerk het moest ont gelden, is de kerk herbouwd. Uit de tijd dateert ook de toren, om zijn vorm ook wel „de peperbus" ge noemd. De kerk is op het ogenblik eigendom van de gemeente Bergen op Zoom, die hem in verband met de restauratie heeft overgenomen van de Hervormde gemeenten. MANILLA. Een expeditie door de afgelegen oerwouden van de Filippijnen is onlangs tot de ontdekking gekomen dat hier nog, als enigen in de wereld, mensen in grotten wonen. Vlak voor één van de grotten waarin ze leven, praat hier de Filippijn Manuel Elizalde (in wit hemd), leider van de expe ditie, met behulp van de tolk op de voorgrond links, met leden van de pas ontdekte stam. „Voorzichtige stap" DEN HAAG, 8-4. Het kabinet heeft besloten tot verlaging van de wiebel tax. Met ingang van 1 juli aanstaande zal deze heffing worden gebracht van vyf procent op drie procent. De wiebeltax heeft betrekking op de loon- en inkomstenbelasting, de vennootschapsbelasting, op de accyns op benzine en op de byzondere verbruikersbelasting op personenauto's.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2