Geld nodig? Binnen 'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van deNMB I êmk Nota Raad voor Milieudefensie over de ontwikkeling van Zuid-West Nederland De controles op „zwartrijders" Enka Glanzstoff N.V. Breda gaat sluiten nederland 45c A 4A. europa cept „Flitsen" uit het buitenland DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Provinciale regelingen inzake de verontreiniging van oppèrvlaktewateren I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 april 1972 Nr. 21061 Nota aan liet Provinciaal Bestuur Z1ER1KZEE, 6-4. In het rapport „De ontwikkeling van Zuidwest-Ne derland", in 1971 uitgebracht door de Rijksplanologische Commissie, wordt gekozen voor een zo groot mo gelijke uitbreiding van de zeehaven industrie vanwege de grote staging van het inkomen per hoofd die dit tot gevolg zou hebben. De Raad voor Milieudefensie is van mening dat onvoldoende reke ning is gehouden met de negatieve effecten op het natuurlijk milieu en sociaal- en kultureel welzijn Er moet op deze punten een ernstige aantas ting worden gevreesd, zo wordt in een dezer dagen aan het provinciaal bestuur gezonden nota gesteld. De natuurlijke groei van het aantal ar beidskrachten in het Zuidwesten be draagt tot 1980 45.000. Dit is volgens de raad onvoldoende om de door de nieuwe zeehavenindustrie direkt en indirekt gekreëerde 99.000 arbeids plaatsen te bemannen. Daarom is volgens het rapport als „sluitpost" een aantal gastarbeiders nodig dat genoemde natuurlijke groei overtreft Dit betekent volgens de raad een be langrijke verzwaring van de druk op milieu en welzijn. Hierbij dienen nog de sociale gevolgen van deze immi gratie te worden gevoegd. EERSTE KAMER DEN HAAG, 6-4. Het Eerste Ka merlid Meester (PvdA) heeft de mi nisters van financiën en van verkeer en waterstaat gevraagd, of het Cen traal Bureau Motorrijtuigen de lan delijke verkeerscontroles mede wil gebruiken om „zwartrijders" te ach terhalen. In schriftelijke vragen zegt hij dat de fotografische controle op het betalen van de motorrijtuigenbe lasting ondoelmatig is door het on voldoende functioneren van de ken tekenregistratie. Hij informeert naar maatregelen om deze registratie be trouwbaarder te maken. De raad pleit voor een reduktie van de voorgestelde expansie van de zeehavenindustrie. Zuid-Limburg beeft industrialisatiebureau DEN HAAG, 5-4. De minister van economische zaken, mr. drs. H. Lang- man heeft aan het college van gede puteerde staten van Limburg mede gedeeld, dat hij bereid is zijn mede werking te verlenen aan de oprich ting van een industrialisatiebureau voor Zuid-Limburg. Tot directeur van het bureau is benoemd ir. Th. Bogerd, oud-direc teur van de Provinciale Zeeuwse Elektriciteitsmaatschappij KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND STADSKANAAL. De Rijkspolitie van 't Zand (bij Delfzijl) heeft de 27- jarige T. W. uit deze plaats wegens brandstichting aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. De man heef na langdurige verhoren bekend een drietal brandstichtingen te heb ben gepleegd. AMSTERDAM. Circa honderd voor het merendeel buitenlandse au tobezitters hebben bij de Amster damse politie aangifte gedaan van diefstal uit hun voertuigen. Het grootste deel van de benadeelde bui tenlanders kwam uit Duitsland. DEN HAAG. Het Tweede-Kamer lid Cornelissen (KVP) heeft minister Drees (verkeer en waterstaat) ge vraagd of hij in een Nederlandse stad een proef wil laten nemen met gratis openbaar vervoer, zoals dat onlangs in Rome gebeurd is. HEERLEN. In zijn Kamer in een Heerlens pension is de vijftigjarige Marokkaanse arbeider E. K.dooreen landgenoot dood in bed aangetroffen met een brandend petroleumkachel tje naast zich. De muren en het plafond van de Kamer waren zwart geblakerd. Advertentie Een persoonlijke lening is fegepwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 131,16. Een bedrag van 3500,- in 24 keer 173,71. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsche Middenstandsbank Geen optimisme over werkers UTRECHT, 6-4. Enka Glanzstoff N.V., een dochteronderneming van de AKZO, gaat zijn bedrijf in Breda, waar ruim zeventienhonderd men sen werken, sluiten. Het bedrijf in Emmercompascuum (vijfhonderd man) zal geleidelijk worden gesloten, waarbij zal worden geprobeerd de werknemers zoveel mogelijk onder te brengen in de En- ka-vestigingen in Emmen De ver wachting is echter, dat er een groep moeilijk plaatsbaren over zal blijven. In Breda zal worden gezocht naar mogelijkheden tot plaatsing in ande- *W'I 5 Den Europazegels die vele postadmi nistraties elk jaar rond dezelfde tijd laten verschijnen, vormen een sym bool voor de groei ende Europese eenheid op com municatie-gebied. De Nederlandse Europazegels zul len dit jaar van 5 mei l.e.m. 3 juni a.s. - en daarna zo veel langer als de voorraad strekt - op alle Nederland se postinrichtin- gen verkrijgbaar zijn. Het ontwerp stelt een symbolische afbeelding voor van een bezielde en intensieve internationale samenwerking in de uitwisseling van informatie en berichten via de post, de telefoon en de ruimteDe geldigheidstermijn voor de frankering is onbepaald. DJAKARTA. West-Duitsland en Indonesië hebben in Djakarta een overeenkomst getekend, waarbij de Bondsrepubliek Indonesië in het fis cale jaar 1972/'73 financiële hulp tot een bedrag van 145 miljoen mark zal verlenen. BEIROET. De Russische premier Kosygin is in de Irakse hoofdstad Bagdad aangekomen voor een bezoek dat volgens politieke kringen kan resulteren in een aanzienlijke uit breiding van de Russische invloed in de Arabische wereld. BRUSSEL. De Europese commis sie heeft voorgesteld de accijnzen op koffie, thee, suiker, cacoa en enige andere produkten af te schaffen als onderdeel van de plannen voor het tot stand brengen van een eenvor mig stelsel van directe belastingen in de Europese Economische gemeen schap. MOSKOU. Frankrijk en de Sow- jet-Unie overwegen samen een fa briek van personenauto's en zware vrachtwagens te gaan bouwen in de omgeving van Moskou. BELGRADO. Gezondheidsautori teiten in de Zuidslavische provincie Kosovo hebben een gezin van zes personen in quarantaine gesteld na de dood van een 17-jarige meisje dat aan pokken leed. BRUSSEL. Twee van de negen leden of sympathisanten van de Vlaamse Volksunie (extremistisch) die beschuldigd waren van moord op een Waalse propagandist, zijn donderdag in Brussel tot gevange nisstraffen veroordeeld. WASINGTON. De Verenigde Staten hebben de massale leveran ties door de Sowj et-Unie van zwaar militair materieel aan Noord-Viet- nam gelaakt. SAIGON. President Ngoeyen van Thieu van Zuidvietnam heeft in een televisietoespraak gezegd dat zijn re geringstroepen een vernietigende te genaanval in het noorden van zijn land zullen beginnen. NEW YORK. De secretaris-ge neraal der V.N., dr. Kurt Wald- heim, heeft de Chinese diplomaat Tang Ming-Tsjao benoemd tot on der-secretaris-generaal, belast met politieke vraagstukken en dekoloni satiepolitiek. Dit heeft het hoofd kwartier der VN in New York woensdag bekendgemaakt. STOCKHOLM. De Zweedse re gering is bereid de Russische schrij ver Alexander Solzjenitsyn zijn no- belprijs in ontvangst te laten nemen in de Zweedse ambassade in de Rus sische hoofdstad. Dit heeft minister van buitenland se zaken Krister Wickman bekend gemaakt. BUENOS AIRES. In de Argen tijnse stad Mendoza zijn opnieuw ongeregeldheden uitgebroken na de begrafenis van een 38-jarige man die een dag tevoren bij een betoging door de politie was doodgeschoten. Militairen en politie gebruikten traangas óm een menigte van 3.000 betogers te verspreiden. Sluipschut ters namen de politie onder vuur. BRUSSEL. In een rapport aan de uitvoerende commissie van de Europese Economische gemeenschap dat woensdag in Brussel openbaar is gemaakt, wordt gepleit voor een Europees parlement met reële be voegdheden. re Akzo-vestigingen, maar daarover is men niet al te optimistisch. De Enka-vestiging in Wuppertal (Wes-Duitsland) (drieduizend werk nemers) gaat eveneens dicht, terwijl een geleidelijke sluiting is voorzien van bedrijven in Zwitserland (Feld- mühle) en in België (Fabelta). Aanleidihg tot deze ingrijpende maatregelen is een overcapaciteit in de produktie van synthetische ga rens in Europa. Voor het Enka-con- cern is die overcapaciteit 26 procent, hetgeen een grote prijsdrukkende werking heeft, waardoor de resulta ten steeds teruglopen. Donderslagen op de zon PASADENA (Californië), 6-4. Zonwaarnemers aan het tech nologisch instituut van Cali fornië hebben ontdekt dat er op de zon geregeld dondersla gen voorkomen. Een jonge on derzoeker de 22-jarige Alan Stein, heeft onlangs bij toeval op foto's die met de telescoop genomen waren geweldige golven ontdekt die zich met een snelheid van 40.000 km per uur bewegen van het centrum naar de rand van zonnevlek ken. Dr. Harold Zorin, profes sor in de astrofysica aan het instituut, heeft meegedeeld dat de schokgolven een golf lengte hebben van 2750 km en zich net zo gedragen als ge luidsgolven terwijl zij zich door de zonne-atmosfeer voort planten. Zij schijnen in ver band te staan met de blik seminslagendie zich elke twee en een halve minuut in de zonnevlekken voordoen. Zorin zei wel dat het geluid te laag is om door een menselijk oor gehoord te kunnen worden maar dat het wel kan worden geregistreerd. De jonge mede werker is voor zijn ontdekking geëerd door de Amerikaanse geleerden, die de golven „Stein golven" hebben gedoopt. MIDDELBURG. De Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt vindt dat in de drie modellen, waaruit de Zeeuw se ontwikkelingsschets 1971 inmid. dels bestaat, uitgegaan wordt van een te snele industriële groei. Brandschade in Meppel: iü 1 !'J| i 3 miljoen Ned. Hcrv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 11.00 uur ds. Assendorp; 9.30 en 7.00 uur ds. Van der Schee. Kerkvverve: 9.30 uur da. Van Leeuwen. Serooskerke: 10.00 uur ds. Jansen Schoonhoven. Burgh: 10.00 uur ds. Van. den Berg. Haam stede: 10.00 en 7.00 uur ds. Wasse naar. Renesse: 11.00 uur ds. I. P. v. d. Waal, em. pred., Den Haag. Noord- wclle: 9.30 uur ds. I. P. v. d. Waal. Scharendijke: 11.00 uur da. Van Leeuwen. Brouwershaven: 11.00 uur kand. P. S. A. Lefeber, Leiden; 12.15 uur zondagsschool. Zonnemaire: 9.30 uur kand. Lefeber; 11.00 uur zon dagsschool. Noordgouwe: 11.00 uur ds. Geers. Dreischor: 9.30 uur ds. Geers. Ouwerkerk: 10.00 uur ds. A. v. d. Klaauwen, stud. pred. Rotter dam. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. Van den Heuvel. Oosterland: 10.00 uur kand. Brinkman, Utrecht; 6.00 uur ds. G. J. Voortman, Oud Vossemeer. Sirjansland: 10.00 uur kand. Abeens, Genemuiden; 6.30 uur kand. Abeens. Bruinisse: 10.00 uur ds. Post, (Bed. H.D.); 5.00 uur ds. Ewold, Rotterdam. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 6.30 uur dr. H. Mulder, Amstelveen. Haamstede: 10.00 en 5.00 uur ds. G. H. Homans, Eindhoven. Scharendijke: 9.30 en 2.30 uur ds. J. Kaptein, Reeuwijk. Brou wershaven: 10.30 en 5.00 uur de heer M. A. Lodder, Rotterdam. Zonnemai re: 9.00 uur ds. Rienstra; 2.30 uur dhr. Lodder. Nieuwerkerk/Ooster- land: 10.15 uur ds. Rienstra; 5 uur stud. W. Barendrecht, Amstelveen. Bruinisse: 10 uur stud. W. Baren drecht, Amstelveen, 5.00 uur ds. Rienstra. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.00 en 7.00 uur ds. Blokland, Rotterdam. Chr. Gcref Kerken Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur prof. dr. W. H. Velema, Apeldoorn. Kerkwer- ve: 10.00 en 6.00 uur kand. C. W. Buijs, Hasselt. Haamstede: 9.30 uur leesdienst, 3.00 uur kand. Buijs. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 5.00 uur de heer Bac. Nieuwerkerk: 10.00 en 3.00 uur ds. N. W. Schreuder, Goes. Ooster land: 10.00, 2.30 en 6.00 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. KERKNIEUWS Geref. Kerken Aangenomen: naar Den Ham D. H. Borgers te Soest. Geref. Kerken Vrijgemaakt Bedankt: voor Alkmaar-Broek op Langedijk J. van de Haar te Leiden; voor Damwoude-Driesum c.a. J. de Feijter te Hoogezand-Sappemeer. Geref. Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband Aangenomen naar Amsterdam- Zuid J. Verhoeff te Loosdrecht; naar Barendrecht K. C. Smouter te Breda. Geref. Gemeente Beroepen: te Hoogvliet Chr. v. d. Poel te Yerseke; te Scherpenisse A. Hoogerland te Werkendam. Evang. Luth. Kerk Beroepen: te Leeuwarden J. C. Vink, prop. te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur ds. Van den Berg. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2.00 en 6.00 uur ds. Van der Meer. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sonunelsdijk: 10.00 uur ds. L. Schenck, Hengelo. Leger des Heils Zierikzee: Poststraat 37-10 uur heiligingsdienst; 12 uur jeugdsamen- komst; 19.00 uur verlossingssamen komst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Zaterdag: 20.00 uur; zon dag 8.00 en 10.00 uur; Paasmaandag: 10.00 uur. Haamstede: Zaterdag: 20.00 uur; zondag 8.30, 10.00 en 11.30 uur; Paasmaandag: 10.00 uur. OVERDENKING „En zie, Ik ben met .u al de dagen tot aan de voleinding der we reld". Matth. 28 20. Dat is een woord van de verrezen Christus tot elf discipelen en in hen tot alle ambtsdragers en tot de ganse kerk en tot u persoonlijk. Hij heeft die elf discipelen samengeroepen op een berg in Galilea. Hij is dood ge weest en die elf waren de wanhoop nabij geweest. Hij staat nu weer le vend voor hen en heeft de dood over wonnen en geeft de elf de opdracht alle volken tot zijn discipelen te ma ken. Dat is voor hen een zware op gave in een gode-vijandige wereld. Wanneer zij vooruitzien, vervult de toekomst hen met zorg. Dat kunnen alle ambtsdragers ter wereld met de discipelen meevoelen, want de we reld te kerstenen is een onmogelijke opgave. Wat een worsteling heeft de kerk der eeuwen al gehad om de we reld voor Christus op te eisen. En dat is zeker in de ontkerstende vertech- niseerde wereld van 1972 een zware taak. Daarom is het voor de kerk van vandaag bemoedigend, dat de kerk Pasen gevierd heeft en dat de levende Heer meegaat en bij haar blijft al de dagen. Deze belofte is trouwens voor ieder mens bemoedigend. Ik ben met u, ook in uw persoonlijke noden, in ziekte en gezondheid, in vreugde en rouw, in uw oude dag en in je jonge jaren, al de dagen en de ene dag is de andere niet, de ene dag kun je do problemen veel beter aan dan de an dere dag. Ik ben met u al de dagen op de zonnige dagen en in de don kere dagen, waarin het is, alsof ei geen God bestaat. Ik ben met u tot aan de voleinding der wereld. Dat is een belofte, waar je wat aan hebt. Wij gaan ergens naar toe. Ons leven heeft zin en doel. We gaan naai de toekomst van Jezus Christus toe en van die toekomst mag de kerk van Jezus Christus in het heden te kenen oprichten. Zo mag de kerk vreugdevol bezig zijn in de proble matische wereld van nu en het heeft zin om vreugdevol bezig te blijven. We zijn met de laatste dingen bezig. De levende Christus maakt alle din gen nieuw en neemt zijn gemeente mee naar de voleinding der wereld. De Geest en de bruid zeggen: Kom! En de eerste en de laatste en de le vende zegt: Ja, Ik kom spoedig. J. v. d. SCHEE. (Uit: Weekblad voor Hervormd Schouwen-Duiveland). MEPPEL, 6-4. De brand woens dag in het filiaal van de Groothandel Brocades A. C. F. in Meppel, heeft voor drie miljoen schade aangericht, zo schat de directie. De brand zal geen invloed hebben op de landelijke distributie van geneesmiddelen. Deze zal worden overgenomen door dc vestigingen in Leeuwarden, Deventer en Groningen. Het personeel van Meppel gaat tijdelijk bij deze filia len aan het werk. ZIERIKZEE. 6-4. De provincie moet, in aanvulling op en op grond van de wet verontreiniging opper vlaktewateren, de nodige regelingen in het leven roepen, welke verzeke ren dat dc zorg voor de kwaliteit van het oppervlaktewater op doel-" treffende wjjze plaats vindt. Aldus delen Ged. Staten mee n.a.v. een afdelingsvraag inzake de Ont- wikkelingschets 1971. Daartoe is in opdracht van het college een ontwerp voor een veror dening verontreiniging oppervlakte wateren Zeeland en een ontwerp voor de daarmee samenhangende wijzi ging van het algemeen Zeeuws Wa- terschapsrcglomont opgemaakt Deze ontwerpen zullen binnenkort aan de staten worden aangeboden. Voorts worden in regionaal ver band, tezamen met de waterschap pen en de gemeenten, studies ge maakt en plannen voorbereid ter op lossing van het afvalwatervraagstuk. Sommige van deze plannen zijn reeds verontwikkeld of in het sta dium van uitvoering. Vermeld kun nen worden in dit verband de afval waterleidingen van Goes, de West hoek van Schouwen en Walcheren. Tenslotte is te noemen de coördina tie van het onderzoek naar en de be oordeling van de kwaliteit van de belangrijkste oppervlaktewateren door dc provinciale wateren. NEW YORK. Na 20 jaar vrijwillige ballingschap in Zwitserland, keerde deze week Charlie Chaplin terug in de V.S. Hier zien we hem wuiven naar aanhangers, na zijn aankomst op de luchthaven van New York, met naast hem zijn vrouw Oona. Chaplin wordt gehuldigd in New York en Hollywood, waar de Aca demie voor Filmkunst en Weten schappen, hem een speciale Oscar zal overhandigen, tijdens een op 10 april te houden plechtigheid. De Christelijke school ARNHEM, 6-4. Het zal noodzake lijk zijn, dat besturen, ouders en on derwijsgevenden regionaal en natio naal gaan praten en denken over en werken aan de Christelijke school van morgen. Dit zei de heer C. Barn- hoorn, voorzitter van de protestantse Christelijke Bond van onderwijzend personeel, op de algemene vergade ring van deze organisatie in Anrtiem. Wanneer de christelijke school, al dus de voorzitter, werkelijk geïso leerd zou raken, dan vrees ik een langzame maar onontkoombare dood. Volgens hem wordt de kritiek op de christelijke school de laatste tijd harder, maar dit kritisch benaderen is op zichzelf goed. Een belangrijk aspect van deze school noemde de voorzitter het vanuit het evangelie begeleiden van de leerlingen op de weg naar volwassenheid. Dat bete kent, zo zei de heer Barnhoorn, dat de man en de vrouw voor de klas een duidelijke maatschappij-visie zullen moeten hebben, waarin plaats is voor de relatie van mens en mede mens vanuit het evangelie. VOOR DE VROUW U kuilt niet ALLES weten WILT U VAN EEN KAMERLINDE bloemen hebben, dan moet deze kamerplant niet te warm staan, 's Winters in het volle licht en in een matig verwarmd vertrek. Spaarzaam water. Eens in de 2 of 3 jaar nieuwe aarde en verpotten in mei. HET „KRUIDJE-ROER-ME-NIET" stelt geen hoge eisen. Zij vraagt slechts een goed licht plekje,, ge lijkmatige temperatuur en 's zo mers veel water. Het zaad ont kiemt bij een temperatuur van on geveer 65 gr. F. HET „ORANJEPLANTJE" is een aardig kamerplantje. Begin okto ber moet het binnenshuis gebracht worden. Vraagt lichte plaats en geregeld water (lauw) en niet te veel, anders worden de bladeren geel. Om de twee jaar verpotten in mengsel van 3 delen b ladgrond, 2 delen mestgrond en 1 deel ri vierzand. DE „STER VAN BETHLEHEM", een populaire plant vraagt rust en vol licht. Liefst op het noorden of op het zuiden. Staat ze warm, dau veel, anders matig water. Eens in de 14 dagen kunstmest van maart tot ongeveer 6 weken na de bloei. In het voorjaar verpotten: 2 delen bladaarde, 1 deel kleizodengrond en 1 deel zand. In mei stekken. HET „KINDJE - OP - MOEDERS - SCHOOT" vraagt weinig onder houd. Niet in de volle zon. Lichte plaats. Zomers vrij veel, 's win ters spaarzaam water. „BONTE KLIMOP" is gauw tevre den. Wat morgenzon of zonloos venster. In het voorjaar en in de zomer vrij veel water. Om de 14 dagen kunstmest. Kan niet tegen koude. Groeit langzaam. In het voorjaar verpotten in goede tuin aarde of bladgrond met tuinaarde vermengd. EEN KAMERBREMkan maanden achtereen bloeien, mits niet te warm geplaatst. Ze houdt van vrp veel water en moet eventueel na de bloei verpot worden, 's Winters plaatsen op koele, lichte plaats DE „KAMER-WINGERD" is een ge liefde hangplant. Vraagt lichte plaats, en matig zon. In de groei- tijd vrij veel water en om de 14 dagen kunstmest. In het voorjaar warmere plaats en meer water. Verpotten eventueel in voedzame aarde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 9