STREEKNIEUWS ONZE PUZZELRUBRIEK Bouwbond suggereert „weekendspreiding" UTRECHT, 7-4. Dc Bouwbond N.V.V. vindt dat er eens moet worden gestudeerd op de mogelijkheid, in navolging van dc va- kanticspreiding ook een „weekendspreiding" in te voeren. Het weekendverkeer op de autowegen neemt in de zomermaan den zo'n omvang aan, aldus de bond in zijn blad „De Bouwer", dat het voor stadsmensen op mooie dagen vrijwel ondoenlijk is om er met dc auto op uit te trekken. Gedacht zou kunnen worden aan een verdeling van het land in verschillende zones. In iedere zonë zou het vrije „weékend" dan op twee andere dagen moeten vallen, bijvoorbeeld zaterdag-zondag in noord, zondag-maandag in zuid, maandag-dinsdag in west, enz. De bond erkent wel, dat er nogal wat bezwaren aan dit idee kle ven. Zo zou het niet meer mogelijk zijn om op elke willekeurige werkdag zakelijke afspraken te maken of om buiten de eigen zóne op familiebezoek te gaan, terwijl ook de sport zich niet meer in het gehele land op dezelfde dag zou kunnen afspelen Maar, aldus' „Dc Bouwer", er is toch al een tendes om Steeds meer wedstrijden op andere dagen dan de zondag te houden. Er zullen ook economische c.n rcligcuzc bezwaren zyn. De bouw bond meent echter dat het nadeel van dc huidige situatie, waarin het honderdduizenden mensen zo langzamerhand onmogelijk wordt gemaakt zich op hun' vrije dagen behoorlijk te ontspannen, veel groter is. Van de boekenplank „Leven in de Delta" Als een gezamenlijke uitgave van de -Persdienst van het bisdom Breda en het Interkerkelijk Dcltaberaad is zojuist verschenen Bisdom Breda Brochure 4: „Leven in de Delta". Deze brochure gaat vooral in op dc achtergronden van het rapport „De ontwikkeling van Zuidwest-Neder land", dat deze maand aandacht gaat krijgen in de Tweede Kamer. De brochure wil een leesbare uit eenzetting zijn over dit omvangrijke rapport en de velen informeren die niet als specialist maar wel als betrokkene - bijvoorbeeld omdat zij hier wonen - belangstellen in de toekoms van het Deltagebied. Deze uitgave wijkt enigszins af vah de vorige delen der B.B.B.-serie en wel in deze zin dat zij geen speci fiek kerkelijk-religieus onderwerp aansnijdt. De kerken zijn zich echter bewust geworden van hun eigen taak in de zorg om het menselijk welzijn deze brochure wil daar op bescheiden wijze toe bijdragen door „het leven in de Delta" van nu en van morgen te bezien Zij zullen via hun Delta-beraad ook hun mening geven tijdens de hoorzitting die de Tweede Kamer eind april denkt te houden. Op het rapport over „De ontwikkeling van Zuidwest-Neder land" valt kritiek te geven van ver schillende aard: deze zal zeker in de Kamergesprekken naar voren ko men. Maar het rapport als zodanig is belangrijk genoeg en zal nog zo lang onderwerp van spreken en han delen zijn, dat een populaire uitéén zetting hierover, verhelderd door een serie situatie-schetsen, zéker op haar plaats is. „Leven in de Delta" is f 3,50 te bestellen bij de Pers dienst van het bisdom Bi'eda, Vee marktstraat 48, Breda. De brochure besluit met een op somming van studie- en aktiegróe- pen in het Deltagebied, waarbij o.a. staan aangegeven de Ver. Stad en Lande van Schouwen-Duiveland en de Vogelwacht Schouwen-Duive land. Munt bpij „Tiua" Een heel bijzondere primeur kan worden toegeschreven aan het Ne derlandse meisjesblad Tina dat op de omslag van haar laatste nummer, voor alle lezeresjes, een munt heeft opgeplakt. Op de munt staat de beeltenaar van de populairste stripfiguur uit datzelfde meisjesblad, Peggy. Het is de bedoeling dat de leze resjes van „Tina" rond deze munt hun fantasie laten werken om o peen o zo origineel mogelijk manier het kleinood tot sieraad of ornament-te verwerken. WEST-BERLIJN. Een proefprojekt voor West-Berlijn voorziet in de ver- tunneling van een snelweg in de stadswijk Wilmersdorf, die door een gordel van villa's en groepen woon huizen leidt. Boven een 500 meter lang gedeelte zullen huizen in ter- rasslijl tot een hoogte van 45 meter worden gebouwd. Parkeerplaatsen voor 1700 motorvoertuigen zijn op twee verdiepingen onder de tunnel gepland. Door de overbouwing zullen de bewoners van vuil en lawaai op de autobahn geen last meer hebben, terwijl er ook ruimte voor de zo drin gend benodigde woningen wordt ge schapen. Treinongeluk in Chicago CHICAGO, 7-4. In Chicago zijn donderdagavond de twee voorste wa gons van èen locaaltrein van de rails geraakt en van een viaduct in de acht meter, lager gelegen straat te recht gekomen. De treinvoerder en 31 passagiers werden gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens hevige storm. Brandweerlieden hadden ander half uur nodig om de passagiers te bevrijden, Axbeidstijdsverkorting bij Fokker WOENSDEECHT. Het vliegtuig onderhoudsbedrijf Avio Fokker heeft opnieuw een aanvraag ingediend voor wérktijd ver kor ting, de.zé keer voor 200 man in het zg. vliegtuigbe- drijf. De directie wil voor hun de werkweek gedurende zeswéken ter- rugbrengen tot twee dagen van 8,5 uur, aldus het bedrijf. De nieuwe periode van korter werken zou moeten ingaan op 24 april en aansluiten op de nog lopen de periode van werktijd verkorting voor 140 man, die sinds 13 maart een driedaagse werkweek hebben. De re den van de verlenging van de werk tijd verkorting, is, dat nog niet een dusdanige orderportefeuille aanwe zig is, dat kan. worden teruggegaan naar een vijfdaagse werkweek. Het personeel is over de aanvraag inge licht. BELFAST. De Britse staatssecre taris voor Noórd-Ierland, William Whitelaw, heeft vrydag de onmid dellijke invryheisdstelling bekendge maakt van drieënzeventig personen die op verdenking van Ira-aktiviteit zyn geïnterneerd. DEN HAAG. Het toerisme zal, in de toekomst nog steeds in omvang toenemen maar het zal een ge stroomlijnd toerisme "worden. Dit be tekent dat wanneer men een reis be spreekt, veranderingen in het aange kondigde reis- en verblijfsprogram- ma niet mogelijk zullen zijn. NEW YORK. General Motors is van plan 130.000 Chevrolet Vega's - model 1972 - terug te roepen voor reparaties aan het brandstof en uit laatsysteem. FINANCIËN EN ECONOMIE Akzo zakt op de beurs AMSTERDAM, 6-4. In hef nabeurs- verkeer is de koers van de aandelen Akzo donderdagmiddag teruggelopen tot circa f 62 of ongeveer f 2 bene den het officiële slot. Hoewel later enig herstel intrad tot f 63 is het be richt over de massale ontslagen in beurskringen hard aangekomen. Men had niet verwacht, dat het aantal ontslagen zo groot zou zijn en dat de situatie bij Enka zo alarmerend zou blijken te zijn. Met spanning ziet men nu de jaarcijfers en het slotdividend tegemoet, waarvan bekendmaking hedenochtend (vrijdag) zou plaats plaats vinden. Dode bij autocarraces VENLO, 6-4. De 22-jarige A. de Jong uit Tilburg is in de nacht van woensdag op donderdag in het zie kenhuis te Venlo overleden aan de verwondingen die hij op le Paasdag opliep als deelnemer aan de auto carraces in het sportpark De Be"-M te Baarlo. Hij raakte tijdens de speedway races van de baan en botste tegen de sta len afrastering. Op het moment dat hij weer door wilde rijden botste een Duitse deelnemer van achteren op zijn auto. DODELIJKE ONGELUKKEN HORN. Op de kruising Heijthuy- serweg-Napoleonweg onder Horn is donderdagmiddag de 14-jarige J. P. Nieskens uit Beegden om het leven gekomen. Het slachtoffer stak met zijn rijwiel plotseling de voorrangs- Weg over en werd gegrepen door een personenauto. De jongen overleed ter plaatse. ZUNDERT. De 19-jarige J. A. C. Meeusen uit Achtmaal (gem. Zun- dert) is in Zundert met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Hij overleed korte tijd latex- in het Ignatiusziekenhuis te Breda. GROOTEGAST. In het Groningse Gi'ootegast is donderdagavond de 75- jarige J. Hovius dodelijk verongelukt De man stak plotseling op zijn fiets de Bovenweg over en lette daarbij niet voldoende op het naderende verkeer. Hij werd geschept door een personenauto. Het slachtoffer over leed ter plaatse. ROERMOND. De 35-jarige stuca. door W. J. G. J. Heber is donderdag in zijn woonplaats Haelen bij een verkeersongeluk om het leven geko men. Hij kwam met zijn personenau to in Haelen (L.) onder een stilstaan de Belgische militaire vrachtauto te recht, die was geslipt en dwars op de rijweg stilstond. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De K.N.S.M. kan zich cp grond van het fiscale kli maat in Nederland niet meer veroor loven nieuwbouwschepen onder Ne derlandse vlag te hebben. Dit zei de heer M. C. Kicft, direlcteur van de scheepvaartmaatschappij, doiider- dagmiddag tijdens een lunchbijeen- komst van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel in Rotterdam. DEN HAAG. Koningin Juliana zal op woesdag 26 april a.s. een be zoek aan Rotterdam brengen, 's Middags zal zij de opening van de tentoonstelling van „De club van Rome" verrichten. UTRECHT. De Koninklijke Neder landse Jaarbeurs in Utx-echt heeft óver 1971 weer een batig saldo ge boekt. De omzet is gestegen van 28 miljoen gulden in 1970 naar 31 mil joen gulden in 1971. Over 1970 werd een verlies geleden van 5,5 miljoen gulden. NIJMEGEN. Prinses Irene heeft vrijdag het St. Radboudziekenhuis in Nijmegen in goede conditie verlaten, zo heeft het ziekenhuis meegedeeld. Amsterdam „bloemenstad" AMSTERDAM, 6-4. Op initia- tief van de Amsteramse wet houder Lammers beginnen 27 april de afdeling beplantingen van publieke werken en de Amsterdamse bloemisten een actie die uan Amsterdam een grote bloemenzee moet maken. De bedoeling is dat alle Am sterdammers bereid zijn enke le guldens te betalen 'om hun balkonnetjesvensterbanken en buitenmuren met bloemen en planten te versieren. Een groot aantal bloemenwinke liers doet aan deze actie mee. Zij hebben voor deze gelegen heid een speciale aanbieding van bloembakken, compleet met grond en planten, voor een bedrag van 15 gulden per stuk. De plantjes zijn zodanig geko zen dal men de hele zomer bakken met bloeiende planten kan hebben. In een aantal wij ken worden prijzen beschik baar gesteld voor de mpoiHe bloembakken. De Koninklijke Maatschappij voor Tuin- en Plantkunde heeft de keuring van de bakken op zich geno- KSfjrrjwcicra:! ■eRirarw*!3»«1 WRT^7,rrrs.l:'T3i Gezondheidsopvoeding op scholen AMSTERDAM, 7-3. „Gezondsop- vceding zal een geïntegreerd be standdeel van het onderlicht op de scholen moeten worden", zei dr. P. Siderius, secretaris-generaal van het ministerie van volksgezondheid én milieuhygiëne, vrijdag op een bijeen komst in het Koninklijk Instituut voor de tropen in Amsterdam. De bijeenkomst wordt gehouden ter ge legenheid van de Wereldgezond- heidsdag die dit jaar aan het hart is gewijd, door de Nederlandse vereni ging voor de eVrenigde Naties „Vi- ro", het Koninklyk Instituut voor de tropen, de Nederlandse Hartstichting en de stichting van ganser harte. „Het onderzoek naar de oorzaken van hart- en vaatziekten heeft uit gewezen dat hier een complex van factoren in het spel is die met name de mens in de moderne welvaart staat bedreigen. Kort gezegd komt het neer op te veel eten, te veel ro ken en te weinig bewegen,' aldus dr. Siderius. Sinds het begin van deze eeuw is het aandeel van hart- en vaatziekten gegroeid van tien pro cent tot bijna vijftig in het totale jaarlijkse sterftecijfer. „Ik vraag mij af of wij er wel voldoende van door drong enzijn dat een selectiever ge bruik vande auto, ook in de vrye- tijdsbesteding, wenselijk is." De Nederlander verwertk in zijn dagelijks voedsel gemiddeld ruim 3.000 caloriën, terwijl 2.500 ruim vol doende moeten zijn. Het roken van 20 sigaretten per dag betekent een verdrievoudiging van de kans op het krygen van een hartinfai'ct vergele ken bij de niet-roker. Dr. Siderius signaleerde dat ondanks intensieve voorlichting over de risico's van het rokexi de sigarettenverkoop het afge lopen jaar met één miljard is toe genomen van 18 tot 19 miljard. Hij spi'ak van een paradoxale ont- wikeling. „Enerzyds zien wy een in tensivering van reeds bekende risi cofactoren in het dagelijks leven, die in principe vermijdbaar zijn, ander zijds worden door de gemeenschap miljoenen geïnvesteerd om lyders aan hart- en vaatziekten een opti male behandeling te kunnen geven en gaan even zovele miljoenen ver loren door invaliditeit en arbeiders- verlies." De secretaris-generaal meende dat preventie alleen succes zal hebben wanneer ieder zich be wust wordt van de sluipende geva ren van verkeer gewoonten en be reid is tot een zekere zelfdiscipline. „Flitsen" uit het buitenland DUBLIN/BELFAST. De militante „voorlopige" vleugel van het Ierse republikeinse leger heeft donderdag avond bekendgemaakt dat het heeft besloten de strijd tegen het Britse leger in Noord-Icrland voort te zet ten, ondanks aandrang van katholie ke zijde in Ulster om dc wapens neer leggen. ATLANTA. In Doraville, een voorstad van Atlanta in de Ameri- kaanse staat Georgia, is donderdag een arbeider gedood bij een hevige ontploffing in een opslagplaats van benzine. Er ontstond een brand die nabijgelegen huizen aanstak en da gen zou kunnen woeden. SAN JOSE. Een vroegei'e celge noot van George Jackson (een der „Soledad-Bi-othex-s"), de 29-jarige James Carr, is donderdagmorgen in de Californische stad San Jose ver moord aangetroffen in de woning van een zekex-e John Hamman, een vriend van de negeraktiviste Angela Davis. ANKARA. Het opperste gerechts hof van Turkije heeft donderdag de doodvonnisen vernietigd die zijn uit gesproken tegen drie jonge extre misten wegens de ontvoering van vijf Amerikaanse militairen. MGNDOZA. Zoals dinsdag en woensdag hebben ook donderdag ernstige ongeregeldheden plaatsge had in de Argentijnse stad Mondoza. In liet nooidcn van de stad namen leger en politic het op tegen jonge lui, die een groot aantal personen auto's en autobussen hadden omge gooid en in brand gestoken. Of daarbij doden of gewonden vielen is neg niet bekend. SAIGON. De Vietnamese legers die tegenover elkaar staan in de gevech ten vlak onder de gedemilitariseei'de zone in Zuid-Vietnam die van beslis sende aard zouden kunnen zijn, schij nen numeriek aan elkaar gewaagd te zijn. Vandalen vernielen clubhuis DEN HAAG, 6-4. Een onbekende heeft donderdag tussen 12 en 15 uur uur een geparkeerd staande perso nenauto aan de Haringkade te Den Haag goederen en geld ter waardé van byna f 25.000,- gestolen. De Haagse politie is een onder zoek begonnen, maar tot dusverre zonder resultaat. De eigenaar van de auto is een Amerikaan, die in Duitsland is ge- legei-d. De inbreker zag kans het rechter tochtraampje te verbreken, waardoor hij een reistas uit de auto kon halen. Volgens een opgave van de eigenaar zaten in de tas kleding, siei'aden, toiletartikelen en. cheques ter waarde van f 7.000,-. Woonwagen moeilijkheden te Tiel TIEL, 6-4. Om hun woede te koe len over het beëindigen van hun bijstandsuitkei-ing heeft een aantal bewoners van het regionale woon wagencentrum in Tiel donderdag ernstige vernielingen aangebracht aan de gebouwen. De schade loopt in de duizenden guldens. Sedert 1 api'il komt een aantal woonwagenbewoners in Tiel niet ïneer in aanmerking voor een uitke ring. Het ministerie van C.R.M., de gemeentelijke sociale dienst en de commissie bijstandsverlening waren van mening dat deze bewoners, die tijdens de wintei-peiiode financiële steun ontvingen, thans op nonnale wijze in hun ondeiiioud kunnen voorzien. Het oude busstation - voorheen tram station - aan de Grachtweg te Zie- rikzee (hier nog met de toenmalige Caubrug), dat zal worden afgebro ken, nu de R.T.M. het nieuwe hoofd kwartier, eveneens aan de Gracht- weg, heeft betrokken. Op de plaats van het oude gebouw komt parkeer ruimte voor R.T.M.-wagens en pas sagiers. ZIERIKZEE Alarm-opkomst-oefening Rode Kruis Dondei'dagavond vond op Schou wen-Duiveland - uitgaande van het gewest - een alarm-opkomst-oefe ning van de Rode Kx-uis-kolonne plaats. De kolonneleden te Zierikzee, Westerschouwen en Bruinisse wer den telefonisch gewaarschuwd. De eerste arriveerde bijzonder snel en binnen een uur was 52 „man" bin nen in het verenigingsgebouw te Zie rikzee. De oefening voi-mde een in leiding op een komende veel grotei'e oefening, die alleen kan slagen als het alarmeiingssysteem klopt. Dat bleek gistei-avond het geval. Aanwe zig wai*en verschillende Rode Ki-uis- autoriteiten, die de eerst binnenge komen wilden bedenken met een bloemstukje, dat echter hoffelijk werd doorgespeeld naar de Zierik- zeese kolonnecommandante, die met de waai-schuwing het meéste werk had gehad. ZURICH. Aan het slot van een bij eenkomst van twee dagen in de Zwitserse stad Zürich hebben afge vaardigden uit elf Europese landen onder dc naam „Houdt Europa schoon", een Europese milieu beschermingsorganisatie in het leven geroepen. Deze zal zich vooral bey- veren voor het ongerept houden van het landschap. De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. aangenaam, plezie. ï'ig; 6. soort pompoen; 12. giei-igaard; 14. papiei-maat; 15. muzieknoot; 17. onbepaald hoofdtelwoord; 18. omslag voor papieren; 20. 0,1 liter (afk.); 21. Technische Hogeschool (afk.); 22. valdeurtje aan een duiventil; 24. voormalig muntstuk met een ruiter als beeldenaar; 26. telwoord; 28. viei-handig dier; 29. hoofddeksel; 30. glansloos; 32. flauwhartig; 33. met name (afk.); 34. boodschapper; 35. standaard om een doek bij het schil deren op te zetten; 37. antwooi'd be taald (afk.) (op telegrammen); 38. hoofddeksel, 39. bloem; 41. Eui-ope- aan; 42. openbaar vei'voermiddel; 43. kaartspel; 47. nauw straatje; 50. per procuratie (afk.); 52. ongaarne; 53. wandelhoofd in zee; 54. schijngestal te van de maan (afk.); 55. weide in het hooggebergte; 57. water doorla tende; 58. loopplaats voor kippen aan het hok; 59. aanwijzend voornaam- wooi'd; 60. publieke wandelplaats; 62. hol gedeelte aan een booi-, waarin het boorsel wordt verzameld en om hooggewerkt; 64. deel van de voet; 65. voorzetsel; 66. geluid van zeker dier; 68. Roemeense munt; 69. lid- wooi-d; 70. chemisch symbool; *71. stad in Zwitserland; 73. jonge kabel jauw; 75. aandoenlijk; 76. korte vuurmond. .Vertikaal: 1. zwaar ongelijmd pa pier; 2. eerstvolgende (afk.); 3. schop; 4. korte tijdsduur: 5. persoonlijk Voornaamwoord; 7. paai'deslee; 8. ge wricht; 9. vex'dikking van de opper huid; 10. type zeilvaai-tuig (afk.); 11. mannelijk beroep; 13. kikvorsachtig dier; 16. bezieldheid, vuur; 18. li turgisch hoofddeksel; 19. conciëx'ge aan een univei-siteit; 21. kleverige stof;. 23. Amterdams peil (afk.); 24. toespraak; 25. kleur; 27. werkwoord (afk.); 29. meisjesspeelgoed; 31. vin nig vei-beten; 34. adellijke titel; 36. inhoudsmaat; 38. deel v.e. tabakspijp; 40. vreselijk; 44. vistuig om kabel jauw te vangen; 45. wars van laag heid; 46. ondeugende jongen; 47. sierdek op een bed; 48. plaats in de Betuwe; 49. telwoord; 51. voornemen tot iets; 54. snai'enspeeltuig der Ou den; 56. titel (afk.); 59. dat is (afk.); 61. nauwe opening; 63. brandbare stof; 64. zoogdier; 67. vlaktemaat; 69. saai, niet opwekkend (figuuiiijk); 71. geluid van zeker dier; 72. de onbe kende (afk. Latijn); 73. en 74. mu zieknoot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4