G.S. van Zeeland naar Schouwen-D'land Bouw 22 woningwetwoningen Oosterland FELLE BRAND VERWOEST SCHEEPSWINKEL OP LUITJE STREEKNIEUWS Evenals op vele plaatsen in den lande zal ook hier in de week van 10 t.m. 15 april a.s. weer de jaarlijkse huis aan huis-collecte plaats vinden ten bate van SIMAVI. Gezien de ont stellende nood die reeds geruime tijd heerst in vele tropische landen, vooral wat betreft medische hulp, waarvoor SIMAVI zich dan ook in zet, behoeft deze collecte geen aan beveling. Busjescollecte „Kinderzorg" De busjescollecte, die hier ter plaatse ook in het eerste kwartaal van dit jaar van huis tot huis weer werd verricht, onder leiding van me vrouw L. van 't Hoff-van der Maas, door de jongedames: Christien van der Hulle-Anja Dorst, Anita van 't Hoff-Jolanda Dorst, Lenie van der Hulle-Mieneke van der Maas en Corrie van der Werf, ten bate van de Stichting „Kinderzorg" te Middel burg, bracht in genoemd tijdvak op de mooie som van f 234,40. Hiervoor is een dankwoord aan diegenen die dit mooie en nuttig werk telkenmale met een gift gedenken willen, en niet minder aan de leiding en de collec tanten, zeker op zijn plaats. Groene Kruis~vergadering Op maandagavond 10 april a.s. houdt de afdeling Ooster- en Sir- Jansland van Het Groene Kruis, de jaarlijkse algemene leden-vergade ring, in het Ned. Herv. Verenigings gebouw aan de Sint Joostdijk, onder voorzitterschap van de heer A. L. Bakker. De uit 8 punten bestaande agenda vermeldt o.m.: Rekening 1971. Verschillende zaken; verkiezing van bestuursleden: aftredend zijn de he ren' Jac. van der Maas Pz. en A. Stoutjesdijk (herkiesbaar), en de Advertentie De houten zijkant van de winkel, nog op 't punt van instorten. Fr was eigen lijk niets wat niet branden kon (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 6-3. Ged. Staten van Zeeland maken een rondreis door de provincie om met de. gemeentebestu ren te overleggen over de gewest vorming, de wenselijkheid al of niet om naast de provinciale indeling, nog een andere bestuursvorm te creëeren, die eventueel in de plaats zou komen, van zaken die nu via ge meenschappelijke regelingen worden geregeld. Voor Schouwen-Duiveland is een dergelijke bijeenkomst vastgesteld op 10 april (Zierikzee). Op een on langs gehouden vergadering over het ontwerp Gewestvorming, bleken de daar aanwezige gemeentebestuurders niet enthousiast over de z.g. vierde bestuurslaag voor de provincie. NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbauk Jeugd-premiesparen 10 premie SCHARENDIJKE: tegenover Geref. kerk, woens dags van 12.30-13.30 uur. WASHINGTON. President Nixon en zijn vrouw brengen op 30 en 31 mei op de terugreis uit de Sowjet- Unie een officieel bezoek aan Iran op uitnodiging van de sjah. Het Witte Iluis heeft dit donderdag bekendge maakt. heer Jac. de Jonge te Sirjansland (niet herkiesbaar). Rondvraag en vertoning van de film van de Ne derlandse Nierstichting. Het bestuur hoopt op een goede belangstelling van de kant van de leden. BRUINISSE Verkeer over Grevelingendam In de maand maart 1972 nam het verkeer over de Grevelingendam mede door het mooie weer intensief toe. De teller kwam op 10.818.879 per 1 april 1972, vijf-jaar na de inge- bruik stelling. Voor maart werd een totaal van 173.679 auto's geregistreerd. De Paasdrukte was dit jaar iets minder dan gewoon, enerzijds mis schien door de opstelling van de Dammenweg naar Goeree, anderzijds door de vroege Pasen en het minder mooie weer. Vrijdag passeerden- 7867 auto's, zaterdag 6970 en zondag 8757. Op Paasmaandag was het aantal 13.058, tegen ruim 16000 tweede Paas dag 1971. De Emma bloemcollecte De te Bruinisse gehouden Emma- bloemcollecte (waarvan de baten ten goede komen aan het Groene Kruis werk) bracht f 897,25 op. 24 contra 10 CARACAS, 6-4. De ontwikke lingslanden zullen een „groep van 24" vormen om hun be langen te behartigen bij het internationale monetaire fonds (IMF). Deze groep van acht Aziatischeacht Latijns-Ame rikaanse enacht Afrikaanse landen moet een tegenhanger worden van de „groep van tien rijke landen". Afgevaardigden van de ontwikkelingslanden hebben hierover in principe overeenstemming bereikt, maar cle instelling van de „groep 24" moet nog worden goedge keurd door de ministers van financiën van deze landen, die momenteel in Caracas verga deren. Benoeming bekend mr. F. Th. Dijckmeester APELDOORN, 7-4, Mr. F. Th. Dijckmeester, burgemeester van Haarlemmermeer, is m.i.v. 1 mei be noemd tot burgemeester van Apel doorn. De heer en mevrouw Dijckmeester zullen op 11 april naar Apeldoorn komen voor een eerste kennisma kingsgesprek met b. en w. Een gebeurtenis in het Zierikzee van 1937 was de komst van de bekende vooroorlogse cabaretier Lou Bandy en diens gezelschap, die we hier on- derweg zien voor een reklame stunt je» in de Lange SU Jansstraat. Populair was toen de bekende revue: „Schep vreugde in hel leven". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 april 1972 Nr. 21061 WESTERSCHOUWEN De mannen van de brandweer onder leiding van commandant C. Berrevoets in actie. Er viel volop te blussen maar er kon vrijwel niets worden gered Opdracht van „Beter Wonen'" OOSTERLAND. 6-4. Door het Rouw. en Aannemingsbedrijf fa De Hartog en Zoon te 's Gravendeel en Zierikzee is een begin gemaakt met de bouw van 22 woningwetwoningen van de toewijzing 1971, die pas dit jaar kan worden gerealiseerd. Opdrachtgever van deze bouw is de Chr. Woningbouwvereniging: Beter Wonen" te Zierikzee. Ze wor den gebouwd in het z.g. plan „Stou ten", zo genoemd, omdat de gemeen te Duiveland destijds deze bouw grond aankocht van de heer Max. Stuoten, landbouwer alhier. Bereid zijn reeds voor 16 woningen de be- tonfunderingen gestort en is men druk bezig om ook de overige in de grond te krijgen. De firma A. W. Wandel's Aannemingsbedrijf te Nieuwerkerk voerde het grondwerk uit, terwijl de firma De Oude te Zie rikzee het vlechten van het beton ijzer voor zijn rekening heeft geno men. Gezien het feit dat er medio februari jl. voor het dorp Ooster- l.rnd nog 35 woningzoekende stonden ingeschreven en 14 zonder voorkeur van plaats in de gemeente Duive lend, is het te begrijpen dat ook dit woningcontingent weer al gauw zal zijn bewoond na gereedkoming. Vergadering gemeenteraad De agenda voor de op a.s. dinsdag 11 april des avonds te 19.30 uur te houden raadsvergadering luidt als volgt: Voorstel b. en w. benoeming personeel gemeentewerken. Vaststel ling: a. verordening commissie open bare werken, b. verordening com missie voor de gemeentefinanciën. Voorstel' b. en w. wijziging gemeen schappelijke regeling schoolartsen- dienst. Voordracht benoeming com missaris N.V. Brugverbinding „Ha ringvliet". Vaststelling voorberei- dingsbesluit voor a. Regeling be bouwde kom Renesse en b. gebied ten westen dorpskern Burgh. Voor stel b. en w. tot subsidieverlening in de kosten van restauratie van de N. H. Kerk te Burgh. Begrotingswijzi gingen en verder voorkomende za ken. HAAMSTEDE Kijkdag „Witte v. Haamstede" Het was donderdag enorm druk in het voormalige hotel „Witte van Haemstede" waar de op vrijdagmid dag te verkopen artikelen ten toon waren gesteld. Op deze kijkdag was het niet alleen de burgerij die be lang stelden in de 300 kopen, doch tevens uit andere plaatsen hadden velen interesse. De catalogus ver Brandende fakkel op basis van olie en gas Donateursavond Big S De Jeugdsoos houdt hedenavond (vrijdag 7 april), een donateursavond in het soosgebouw ,,'t Praetuus" aan het Sluispad. Op het programma staat o.a. dia-vertoning over het soos-leven gedurende drie jaar. De eigen soos-film, genaamd „Vrede" komt op deze avond in première. Het huisorkest laat zich horen, gevolgd door een rondleiding. Een verloting geeft velen kans op een prijsje. ZONNEMAIRE Ophalen oud papier Zaterdagmorgen halen leden van de muziekvereniging „Nut en Uit spanning" weer oud papier op in de dorpskern. Het gebundeld klaarzet ten wordt zeer op prijs gesteld. OOSTERLAND wagen van de gemeente Zierikzee werd ernstig door het vuur aange tast. Helaas heeft deze brand weer eens in alle duidelijkheid aangetoond dat vuur, wanneer het eenmaal een kans krijgt en „de wind mee" bijzonder veel kwaad kan stichten. De brand weer kon weinig meer uitrichten dan de fakkel met veel water, slan- gengeweld en mankracht blussen. Aan „heel houden" viel bepaald niet te denken: er bleef uiteindelijk niets over dan een zwarte gore brij, waar aan ook de regen nog wat vrijwillig bluswerk toevoegde, maar waarbij de wind het natuurlijk wist te win nen. De molen op het Bolwerk was op deze trieste voorjaarsmorgen de stil le getuige van een kwaadaardige brand maar waarvan men in ieder geval nog kan zeggen dat de schade tot materiële zaken beperkt bleef. Het had immers, met zoveel vuurge- vaarlijke en explosieve materialen in de directe nabijheid, zeker veel ernstiger gevolgen kunnen hebben. Oorzaak Bij de afsluiting van dit nummer vernemen wij intussen van de Rijks politie nadere bijzonderheden over de oorzaak van de brand. De zoon van de eigenaar, de heer W. Bouw man jr., heeft in dit verband - nadat hem eerst noodzakelijke medische hulp was geboden - kunnen mede delen dat de brand een gevolg is van werkzaamheden verricht met ben zine. De heer B. deed zijn werk in de nabijheid van een brandend gas kacheltje. Er werd enige benzine voor het kacheltje op de vloer ge morst. Toen de gemorste benzine met een doek werd opgedaan vatten de doek en de vloer echter vlam en in een oogwenk stond de gehele winkel in lichterlaaie. Het verloop van het blussingswerk werd gevolgd door burgemeester Th. de Meester. Vergadering Prov. Staten Op vrijdag 21 april wordt in de Statenzaal te Middelburg een verga dering van Prov. Staten gehouden. ZIERIKZEE Z.V.U.-excursie Onder auspiciën van ke Z.V.U. wordt op zaterdag 22 mei een excursie ge organiseerd naar het Streekmuseum Hoeksche Waard te Heyenoord. Werkgelegenheidsbijeenkornst Partij van de Arbeid Op maandag 17 april organiseert de afdeling Zierikzee van de P.v.d.A. een bijeenkomst in het Huis van Nas sau. Het onderwerp zal zijn: „Werk gelegenheid, werkloosheid, werkge legenheidsbeleid". Een korte inlei ding over dit onderwerp zal gehou den worden door de heer P. A. Roels lid van de Tweede Kamer. Verder zal een forum vragen beantwoorden Het forum bestaat uit de heren: P. A. Roels, D. Dokman (directeur Gew. Arbeidsbureau), J. Pomper (direc teur Centrale Werkplaats) en A. van Keulen (Districsbestuurder van het C.N.V.). Auto in sloot Woensdagmorgen reed een perso nenauto, bestuurd door de 19-jarige J. H. te Utrecht op de Provinciale weg in de richting Zierikzee. Ter hoogte van de Zandweg begon hij aan een inhaalmanoeuvre die mis lukte. De auto stootte tegen de zui delijke berm en kwam in de sloot terecht. De beide inzittenden - de bestuurder H. en diens verloofde mej. M. L. K. - werden overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis zie kenhuis. Mej. K. verblijft daar nog, maar de bestuurder werd inmiddels - wegens zijn ernstige toestand - overgebracht naar het Stads- en Akademisch ziekenhuis te Utrecht. De politie beschikt nog niet over alle feiten, die een beeld geven van de toedracht van het ongeval en stelt een diepgaand onderzoek in. meldt een keur van artikelen die nu eenmaal in een hotel thuis horen met o.a. een complete halfronde bar met inbouw ijskast en complete motor en ais grote object uit de keuken een achtpits Rubbens gasfornuis met twee ovens en de complete afzuig installatie. SIMAVI-collecte ZIERIKZEE, 7-4. Omstreeks kwart voor negen heden (vrijdag)morgen daverde aangewakkerd door de felle wind 'n inktzwarte rookkolom uit westelijke richting laag over hel havenkwartier, het stadscentrum om vervolgens in het niets te verdwijnen. De stinkende rookkolom werd gevoed door een hevige brand als gevolg waarvan de houten winkel in oliën en scheeps- henodigdlieden van de heer H. Bouwman op het Luitje geheel in de as werd gelegd, ondanks snel en direct optreden van de vrijwillige brandweer. Een onheilspellende rookkolom torende hoog boven het Bolwerk en vormde een grimmige achtergrond van de rustig op hoog water deinende vissers schepen. Ook over de oorzaak van het ont staan van de verwoestende brand is nog niets bekend. Het onderzoek van de politie in dit verband is uiteraard in volle gang. Het vuur vond gretig voedsel om zich tot een alles-verwoestende vuurhaard uit te breiden in de in de scheepswinkel opgeslagen hoe veelheden brandbare zaken zoals oliën, vetten, voorraden touw, zeil en vloeibaar gas. Een tiental gasflessen kwam in de enorme hitte tot ont ploffing, maar bij al dit geweld de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Op het moment dat de brand uitbrak, en later niet meer te houden bleek, was in de winkel aanwezig een zoon van de eigenaar, die echter door de politie vanmorgen nog niet kon worden gehoord omdat de jongeman zich het gebeurde bij zonder heeft aangetrokken. Hij liep ook enige lichte brandwonden op. Trieste resten Omstreeks half tien waren op het Luitje nog slechts de trieste resten te zien van wat nog kort tevoren voor de Zierikzee bezoekende zeilers en vissers een bijzonder aantrekke lijke en bekende zaak was. Als ge volg van de enorme hitte sprongen enige ruiten van een tegenover de winkel gemeerde vissersboot Een naast de winkel opgestelde schaft- De schade door de brand veroorzaakt is nog niet bekend doch moet in de vele duizenden lopen omdat de gehele winkelinventaris, het gebouwtje en de totale voorraad verloren zijn gegaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3