SLUITING(EN) C. Wandel en Zn Ex-Bondspresident H. Lübke overleden Leger scholieren gaat eindexamen doen Vier Zeeuwse frakties wenden zich tot Commissaris der Koningin LAATSTE NIEUWS Waddenzee in mei open voor zaadvisserij KIPPEN Rook trok over Zierikzeese straten AGENDA Citroen-agent voor Schouwen-Duiveland J garage J Z Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 J De plotselinge sluiting van klei nere en grotere zaken is voor Schouwen-Duiveland niet onbe kend. Voorbeelden in het verleden vond men te Zierikzee en Ooster- land. Het bericht over de sluiting van een reuze-bedrijf te Breda, slaat daarom wel aan in deze stad en regio. Men kent de ellendige gevolgen. Terecht schrijven de ochtendbladen van heden, dat de Enka-sluiting een teken aan de wand is, want het staat niet alleen. Er is een hele reeks op te stellen van bedrijven, die hetzelfde lot hebben ondergaan. De reeks wordt bijzonder lang als men er ook de „gevallen" bij optelt, die arbeids tijdverkorting hebben aange vraagd. Op een bepaalde manier krijgen sommigen - misschien wel velen - het toch weer te kwaad met het dertiger- jaren-syndroon, dat wel verdrongen, maar bij een ou dere generatie niet genezen is. Er is sinds de bekendmaking in de Baroniestad al weer heel wat geschreven en afgepraat, met als alarmerende uitschieter een minis teriële verklaring, dat de werk loosheid in het land een harder karakter heeft, dan aanvankelijk werd aangenomen. Uiteraard maakt de politiek zich onmiddellijk meester van zon Si tuatie. Het is enerzijds een bewijs voor een levendige en attente de mocratie, anderzijds ontkomt men niet aan de indruk dat met verwij ten wordt gestrooid, die - zacht gezegd - eenzijdig zijn. Alles heeft zijn voorgeschiedenis en het net van de economie bepalende fakto- ren is zo dicht en ingewikkeld, dat goedkope uitspraken er meestal naast zitten. Er is niet één oorzaak of één „schuldige", maar er zijn vele oorzaken en vele „schuldigen" en lang niet allemaal te vinden en aan te wijzen op het eigen vader landse grondgebied. De economie - zo leren de nieuwste onderzoekingen - kent gebieden, die eigen, moeilijk na speurbare en door niemand gewil de regels tot gelding zien komen. Het zijn wat wel met een lastig woord wordt genoemd - de „im ponderabilia"; de ongrijpbare za ken, die toch het gezicht, meestal het negatieve gezicht, van een si tuatie bepalen. Ze doorkruisen de wel gehoorde opvatting, dat er in het solide Ne derland niet echt iets mis kan gaan in de trant van vroegere calamitei ten ten aanzien van de werkgele genheid. We geloven er niets van. Ten onrechte is gemeend dat de welvaartsgolf een blijvertje zou zijn en op die misvatting zijn aan alle kanten eisen gebaseerd, die mooier leken dan ze in werkelijk heid waren. Een eerste schok dunkt ons te zijn de monetaire cri sis, die de wereld kende en kent. Wel wat bijgespijkerd met lapmid delen, maar niet echt genezen. Als het geld - het bloed van het eco nomisch lichaam - niet helemaal gezond is, kan er van alles gebeu ren. Daar naast heeft men dan die talrijke „toevallige", maar vaak ook duidelijk gewalde faktoren, als gebrek aan onderlinge afspraken tussen de landen, protektionisme van het ene land ten opzichte van het andere en vooral het gebrek aan een met (economische) machts middelen begiftigd orgaan, dat alle dingen kan voorzien en tijdig maatregelen treffen. Men moet bij de Europese landbouwpolitiek in de leer om te ontdekken hoe moei lijk dat is. BONN, 6-4. Dc voormalige Duitse bondspresident Heinrich Lübke is donderdag overleden. Hy was 77 jaar. Op voorstel van de bondsregering heeft president Heinemann besloten dat ex-president Lübke een staats begrafenis zal krijgen. Op 13 april zal in de Duitse bondsdag een plech tigheid worden gehouden, waarna 's middags in de Dom van Keulen de requiemmis zal worden opgedragen door kardinaal Hoeffner. Voor de plechtigheid zal het stof felijk overschot in Bonn worden op gebaard om de bevolking de gele genheid te geven afscheid te nemen van het vroegere staatshoofd. Donderdag of vrijdag volgt de be grafenis op het kerkhof in zijn geboorteplaats Enkhausen. De Straat van Malakka DJAKARTA, 6-4. Elk buitenlands oorlogsschip dat van de Straat van Malakka gebruik wil maken dient te voren Indonesië of Malakka op dc hoogte te stellen. Deze nieuwe maatregel, die door de stafchef van de Indonesische ma rine, admiraal R. Soedomo, bekend is gemaakt, betekent een volgende stap in de sinds enige tijd door Indonesië en Maleisië gevolgde strategie om dc belangrijke tussen Sumartra en Ma leisië gelegen vaarroute te annxeren. Meer kandidaten voor V.W.O. BEN HAAG, 6-4. Dit jaar neemt ruim 25,5 procent meer scholieren van het Voorbereidend Wetenschap pelijk Onderwijs (VWO) deel aan de eindexamens dan vorig jaar. Dit blijkt uit de cijfers, die het ministe rie van onderwijs en wetenschappen heeft verstrekt over de deelname aan de komende eindexamens. De kandidaten, die aan deze exa mens meedoen, vormen een legertje van 32.256 scholieren. Vorig jaar wa ren het er 25.685. Alleen het aantal kandidaten voor het einddiploma A ligt met 2484 lager dan dat voor 1971, toen het er 2.637 waren. Ove rigens doen achtereenvolgens de volgende aantallen scholieren mee aan de eindexamens, met tussen haakjes de aantallen van vorig jaar: gymnasium B 3.871 (3.568), HBS-A 9.983 (7.831), HBS-B 14.296 (11.169), gymnasium-nieuwe stijl A 49 (24) en B 70 (29). Atheneum-A 737 (179) en Atheneum-B 766 (248). In totaal staan 126.351 middelbare scholieren vlak voor het schriftelijk eindexamen. Dit zijn er 62.863 meer dan in '71, toen er de 63.488 exami nandi en deelnamen er slaagden 57.034. Het grote verschil wordt voornamelijk veroorzaakt door het wegvallen van Mulo-examens, die voorheen niet bij het middelbaar on derwijs werden meegeteld, en waar voor de wel meegetelde Mavo-exa mens in de plaats zijn gekomen. In totaal zullen dit jaar ook 6735 kandidaten van de middelbare school voor meisjes eindexamen doen en 16.158 Havo-kandidaten (respectieve lijk 6125 en 14.596 in 1971). Aan de Mavo-4 en Mavo-3-examens nemen dit jaar 63.923 en 7.297 kandidaten deel. Voor het eerst na de lagere school wordt voorts nog eindexamen ge daan door 70.000 leerlingen van het lager beroeps-onderwijs: 30.000 van het lager huishoud- en nijverheids onderwijs JLHNO) en 40.000 van de LTS-en. Het nieuwste voor dc huishouding is dan weer, een lafelset van vuurvast materiaal, dat de naam Pusztameekreeg. In de schaal met het doorzichtige deksel brengt men de gerechten dirékt van het fornuis op tafel. Samenstelling College G.S. vloed die zij kunnen uitoefenen dooi de hen toebedeelde taken. In dat licht bezien zijn de reeds genoemde fracties van oordeel, dat aan de C.H.U.-vertegenwoordiger in het College van G.S. een onevenredig grote en invloedrijke taak is toebe deeld. In dit stadium willen onze fracties niet gedetailleerd op deze taken ingaan, echter met één uitzon dering. Met name de wisseling in het be kleden van het voorzittersschap van de havenschappen Vlissingen en Ter- neuzen achten onze fracties niet wenselijk. Gezien de contacten, wel ke de voorzitter van uw college o.m. bij het zeehavenoverleg in nationaal en internationaal verband heeft ge legd, zijn de ondergetekenden van mening, dat het niet opportuun is te achten thans het voorzitterschap van de Zeeuwsehavenschappen in an dere handen te doen overgaan. (Niet helemaal duidelijk is onze frac tie overigens geworden of het lid maatschap van nationale zeehaven overlegorganen mede in de herverde ling van taken is betrokken). Gaarne vernemen wij of onze op merkingen tot nader beraad aanlei ding hebben gegeven en tot welke conclusies u bent gekomen." Hilversum II was uit de luclit HILVERSUM, 7-4. De midden- golfzender Hilversum 2 is vrijdag ochtend gedurende twee uur uit de lucht geweest. Kort na zeven uur viel de zender uit als gevolg van een storing in de hoogspanning van het zendstation Lopik. Om negen uur hadden tech nici van de P.T.T. het defect weer verholpen. De middengolfzender van Hilver sum 2 is de enige zender die niet over een reserve-installatie beschikt om de uitzending in geval van sto ring over te nemen. Over enkele we ken zal de reservezender echter ge reed zijn, waardoor een compleet wegvallen van de radio-uitzending vrijwel tot de onmogelijkheden be hoort. MIDDELBURG, 6-4. Met onder staand schryven hebben de frakties van de P.v.d.A. ,D'66, P.P.R. en DS'70 zich met een schryven gericht tot de commissaris der koningin. „De fracties van de P.v.d.A., D'66, P.P.R. en DS'70 hebben kennis geno men van de verdeling van de taken over de leden van uw college i.v.m. het aftreden van de heer M. J. van Poelje en de verkiezing van de heer J. Stenvert als zijn opvolger. Hoewel genoemde fracties niet willen betwisten, dat de verdeling van de portefeuilles primair een zaak is van Gedeputeerde Staten, het hun bekend is dat de leden van het col lege van G.S. tot voornpemde frac ties behorende hebben ingestemd met deze verdeling en zich hiervoor verantwoordelijk weten, zijn zij ech ter evenzeer van mening, dat dit het recht van provinciale staten niet aantast over deze kwestie hun me ning onder Uw aandacht te brengen. Tot op heden wordt aanvaard, dat de samenstelling van het college van G.S. een afspiegeling behoort te zijn - zoveel mogelijk - van de provinci ale staten. Naar de mening van genoemde ïracties kan dat alleen maar bedoeld zijn als een politieke afspiegeling. Dat houdt tevens in, dat het niet al leen gaat om het aantal vertegen woordigers dat fracties in het college van G.S. hebben, maar in de eerste plaats om politieke zwaarte en in- Advertentie Vondst in Pompeji NAPELS, 6-4. Bij Pompeji heb ben archeologen een goed be waard gebleven Romeinse wo ning en een vroegere stads poort uitgegraven. Het huis is een fraai voorbeeld van Pom- pejaanse architectuur en be vatte verscheidene schilderij en in zeer goede staat. De even eens ontdekte Sarnopoort vormde de oostelijke toegang tot Pompeji, dat in 79 na Chr. bij een uitbarsting van de Ve suvius onder lava en as is be dolven. Vaticaanse archeolo gen hebben een van de oudste Romeinse catacombencomplex- en ontdekt. De „Osservatore Delia Domenica" meldt dat het gaat om een grafkelder aan de Via Aurelia, waarin o.a. het stoffelijk overschot van de martelaarpaus Calistus de eer ste 217-222is bijgezet. Het is de oudste ontdekte grafkelder na die van de apostel Petrus onder de St. Pieter. Er zijn verscheidene fresco's in aange troffen die er nog goed uitzien. De strijd in Vietnam SAIGON, 7-9. Terwijl dc Ameri kanen in Vietnam vrydag met uit zondering van grondstrijdkrachten hun volledige gevechtsapparaat in de strijd hebben geworpen om de Zuid- vietnamezen te ontzetten, hielden de Ncordvietnamezen en de Vietcong, stand in de stellingen die zij by hun offensief op twee fronten de afge lopen dagen hadden veroverd. Honderden Amerikaanse jacht bommenwerpers deden aanvallen op Noord-Vietnam en jachtbommen werpers, achtmotorige B-52 bom menwerpers en geveclitshelicopters cefenden zware druk uit op de aan vallers in het noorden van Zuid- Vietnam en op de belegeraars van Loc Ninn by de Cambodjaanse grens aan hoofdweg 13 van Saigon naar Cambodja. Vyf Amerikaanse onderzeebootja gers bestoken bovendien dc Noord- Vietnamese kust met hun vyf inch geschut dat een bereik heeft van ruim 11 kilometer. Loc Ninh gevallen SAIGON, 7-4. Dc Zuid Vietnamese troepen hebben vrydag de rubber plaats Loc Ninh aan hoofdweg 13 ten ncoTden van Saigon prysgegeven, zo melden ingelichte kringen. De stryd heeft drie dagen geduurd. Voor de hoofdstad Saigon is een avondklok ingesteld tussen 23.00 en 06.00 uur. Volgens regeringskringen probeert het garnizoen van Loc Ninh de om singeling te doorbreken, maar de ra dio van de Vietcong meldt dat de re geringstroepen zich hebben overge geven. Solzjenitsin gelast Nobel-plechtigheid af MOSKOU, 6-4. De Russische schrijver Alexander Solzjenitsin heeft de bijeenkomst, waarop hij de Nobelprijs in ontvangst zou nemen, afgelast. De secretaris van de Zweedse academie, Karl Ragner Gierow, die hem zondag de prijs zou overhandigen, heeft geen visum voor de Sowjet-Unie gekregen. Solzjenit sin heeft tot dusver geweigerd de prijs tijdens een besloten bijeen komst in de Zweedse ambassade te ontvangen. Vandalen vernielen clubhuis SPIJK, 6-4. Vandalen hebben de zer dagen de volledige accomodatie van de handbalvereniging W.V.W. met de grond gelijk gemaakt. Doel palen, verlichting en afrastering werden volledig vernield. De hand- balclüb is door deze praktijken zwaar gedupeerd, temeer daar men reeds in ernstige financiële moeilijkheden zat. De leden willen proberen om via een gezamenlijke krachtsinspanning de accomodatie in zoverre weer te herstellen dat het competitiepro gramma in ieder geval kan worden afgewerkt. WEEKEHVDE- ARTSENDIENST Zaterdag 8 en zondag 9 april Dokter A. M. van Geer, Zierikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. De weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter J. N. T. de Bruin, Bruinisse, tel. (01113)-1280, neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter L. J. v. d. Zandc, Nieuwer kerk, tel. (01114)-1388, neemt waar voor dokier Vleugels Schutter. Zuster Kurtz, Rcncsse, telef. (01116)- 303 neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS J. Minderhoud, Voorstraat, Middel- harnis, tel. (01870) 2897. heeft dienst voor Schouwen-Duive land en Goeree-Overflakkee. De weekeindedienst gaat in zater dagmorgen na 9.00 uür. ZIERIKZEE/BRUINISSE, 6-1. De Waddenzee zal voor dc vissery van mosselzaad worden opengesteld van 2 tot en met 10 mei en van 15 tot en met 19 mei. Dit betreft het westelijk deel, meer bekend onder de naam het Friese Wad. De onderbreking houdt ver band met dc Hemelvaartsdag, terwijl juist voor dc Pinksterdagen de vis serij is afgelopen. Na Pinksteren, van 23 tot en met 26 mei mag dan nog op het oostelijk deel van de Waddenzee (het Groninger Wad) worden gevist. Dit zaad mag naar Zeeland worden vervoerd. Na 26 mei zal worden bezien of er behoefte bestaat, het Groninger Wad nog langer open tc stellen. Nieuwerkerk Kerk Ger. Gem., 20.00 uur, zang avond kerkkoor Gei-. Gem. Zierikzee. Vrijdag 14 april Zierikzee Noordgouwe Bejaardengymnastiek. Haamstede Zaal Geref. kerk, 8 uur, Ned. Ver. van Huisvrouwen. Zaterdag 15 april Zierikzee Officiële opening zwembad/sporthal „Onderdak". Herinneringen heb ik aan twee hoenderachtigen uit alweer lang ver vlogen tijden. Het waren twee kip pen uit de dertiger jaren, gezegend met de - in de familie onsterfelijk geworden - namen „Kakeloos" en „Zwartje". Hoewel twee reeds lang in hoge ouderdom, overleden kippen, u waarschijnlijk geen snars zullen interesseren, waag ik het er toch op enkele regels te wijden aan deze twee edele dieren, want dat waren het. Ze maakten oorspronkelijk deel uit van een hok vol lotgenoten, die één voor één in de soeppan verdwe nen, want met name in de crisisjaren was ieder wel tuk op vormen van zelfver zorging. Een zwarte en een bruine kip bleven uiteindelijk over. Hun taaiheid groeide met de dag én mede op grond van deze fysieke overweging, werd besloten deze twee kippen een royaal pensioen te gun nen. Ze stelden er uiteraard geen eieren meer tegenover, maar wel hun liefde, charme, hun ochtendlijk „ge praat", hun bedachtzaam graantjes pikken, hun waardigheid en hun ge zelligheid. Ontstegen aan aardse zor gen die mensen vooral toen zo fre- kwent plaagden, leefden zijn in lan delijke rust en werden ouder en ouder. Soms kwam er sensatie in hun le ven. Dan waren hun kroppen te dik, door het eten van gras of ander pik- sel, want wat vinden oude kippen niet allemaal in hun hok en op het erf? Dan kwam er een man die de luid fladderende gevederden ging vangen, hun pootjes vastbond en ze onderste boven aan de tak van de moerbeiboom bond (die stond in de tuin van een onvergetelijk huis). Er kwam een scherp mesje aan te pas; de krop werd opengesneden en schoon gemaakt. Naald en draad werd aangereikt en de kropjes wer den weer dichtgenaaid. Kakeloos en Zwartje hebben er nooit nadelige gevolgen van onder vonden. Kakeloos „praatte" nog wel, maar kakelen (haar naam verraadt het) was er niet meer zo bij; Zwartje wel. Het waren de enige verschillen; gemeen hadden ze de liefde voor el kaar en voor de mensen. Uren heb ik vroeger bij het hok gezeten en ge makkelijk lieten deze twee schitte rende humane dieren zich vangen en koesteren. Het lijkt allemaal senti menteel, maar dat was het niet. Ka keloos en Zwartje appeleerden aan onze diepste gevoetens. Ze stonden model voor alles wat eerlijk was en lief en waard is om te leven. Hun einde herinner ik me niet; maar kort na elkaar moeten ze stil en dood in hun hok hebben gelegen. Een periode was afgesloten, maar - men ziel het - hun namen leven nog voort. Ze hebben een mooi leven ge had. Ontsnapt aan de pan en de diepvriescel en een lang stuk 20ste eeuw hebben ze meegemaakt. Men sen. hel waren unieke dieren en eigenlijk „old hens never die" (oude kippen sterven nooit). schiereilandman. Vrijdag 7 april Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, ledenverga dering Kon. Harmonie „Kunst en Eer". Haamstede 7.3O uur Donateursavond „Big S" (Soosgebouw). Zaterdag 8 april Scharendy ke/Ellemect Viering tienjarig bestaan s.v. ZSC '62 Maandag 10 april Zierikzee Hotel Van Oppen, 8,00 uur vergade ring Winkeliersvereniging „Zierik zee". Concordia, 7.30 uur, bespreking Nat. Trim-wandeldag. Kantine N.V. Bema-fabriek, por tretavond a.f.v.: „Delta-Foto". Mondragon, 8.00 uur afdeling Phila- telica. Geref. vergaderlokaal, 7.30 uur le denvergadering Ger. kerk. „Huis van Nassau", 8.00 uur, verga dering Oranjevereniging. Oosterland Verenigingsgebouw, 7.45 uur, verga dering Groene Kruis. Dinsdag 11 april Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Wester schouwen. Woensdag 12 april ZIERIKZEE, 7-4. Rookvlagen trok ken over Zierikzeesoude binnen stad Zelfs in de Nieuwe Boogerd- straat verdwenen de topgevels van de huizen in zwarte slierten rook. De harde wind zorgde er voor dat de rook afkomstig van de brandende houten winkel op het Luitje bijna overal in Zierikzee te zien was. En dat had natuurlijk tot gevolg dat zeer velen de plaats van de brand van morgen wel wisten te vinden. Zierikzee Ger. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, Kring Geref. Vrouwenverenigingen. Donderdag 13 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8.00 uur vergadering Herv. vrouwengroep „Wees een Zegen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2