Jaap ten Oever's nieuw/e leven NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Duiveland en Bruinisse hebben plannen tot lozing op Keeten Toegangswegen tot Zeeland vormen grootste knelpunten van recreatieverkeer Daf duurder Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt somber over situatie Schouwen-Duiveland rook met ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 april 1972 Nr. 21060 I Eenbemkwaarje mee thuis kunt komen Gemeenteraad Bruinisse Zeclandroute is in de zomermaanden overbelast ZIERIKZEE, 4-4. De belangrijkste knelputen in de afwikkeling van het recreatieve verkeer vormen de toe gangswegen tot Zeeland. Zowel de rijksweg 58 als de Zeelandroute (vooral het gedeelte tussen de Grc- velingendam en de Haringvlietbrug) z\jn in de zomermaanden overbelast. De openstelling van de Brouwers- dam zal daar voorshands niet veel verbetering in brengen. Aldus G.S. n.a.v. een desbetreffende vraag uit de afdelingen inzake de Ontwikke- lingsschets 1971. Een aantal tussen liggende wegvakken op Goeree en Voorne is nog niet gereed, zodat de Dammenroute in 1972 grotendeels over lokale wegen zal voeren. Ook de verbinding Rotterdam-Dammenrou te. welke via de Spijkenisser brug en de Botlekbrug voert, zal weinig ex tra verkeer kunnen verwerken, om dat de beide genoemde bruggen reeds nu volledig belast zijn. De ver betering van de aanvoerroutes is een aangelegenheid van de rijkswater staat; vooral die van de noordelijke aanvoerroutes zal nog geruime tijd op zich laten wachten. De plannen van rijkswaterstaat houden nl. in, dat pas in 1980 de verbinding tussen de Grevelingendam en de Haring- vlietbrug gereed zal zijn en dat even eens in 1980 de ontbrekende gedeel ten van rijksweg 57 (Dammenweg) voltooid zullen zijn, althans tot en met Schouwen-Duiveland. Provinciaal wegennet Voor wat het provinciaal wegennet betreft, kan worden gesteld dat het recreatieverkeer redelijk verwerkt kan worden. Een belangrijke route voor ditverkeer is de secundaire weg no. i. Een gedeelte, nl. Westen- schouwe'n-Haamstede, is gerealiseerd en heeft voor een behoorlijke ontlas ting van de bestaande weg Haam- stede-Burgh-Westèhschouwen ge zorgd. Het '2e gedeelte van deze weg, Renesse-Scharendijke, is iri voorbe reiding en zal vóór 1975 voltooid kunnen zijn. Dit is gelet op de plan nen van rijkswaterstaat v.w.b. de Dammenweg (pas omstreeks 1980 volledig voltooid) ruimschoots op tijd, aldus G.S. EINDHOVEN, 4-4. Als gevolg van het gestegen kostenpakket heeft DAF besloten, de prijzen van haar personenauto's met gemiddeld twee procent te verhogen. De verhoging is reeds op 13 maart jongstleden van kracht geworden, zo zei een woord voerder van DAF. 36 Ja, een eigen wagentje is wel z'n ideaal, maar in stilte heeft hij een berekening gemaakt en weet. dat het nog wel een jaartje zal duren, voor aleer hij die kan financieren, want aan het geld, dat hij op de bank heeft staan, wil hij niet komen. Berendien valt haar broer dade lijk bij. „Dat is een goed idee, Henk. En wacht er niet te lang mee, want we schieten al aardig op naar de winter". Er is een drankje en er zijn siga retten. Ze zitten een kwartiertje ge zellig te praten, maar dan veront schuldigt Berendien zich. Ze moet naar de keuken. „Ik doe alles zelf", zegt ze, met enige trots. „Jullie moe ten straks maar eens keuren, of ik al of niet kan koken". De pompbel gaat. De drie mensen in de kamer kijken naar buiten en zien een auto staan. Henk komt al overeind, maar Jaap is vlugger. „Blijft u maar zitten, meneer, ik help wel even". De wagen is een grote, zwarte Chevrolet. Een dikke man stapt uit. Jaap is al bij de pomp en begint de tank te vullen. Pleunie kijkt belang stellend door het raam naar hem. Henk Garreveer heeft intussen ge legenheid om zijn vrouwelijke gast te bekijken. Hij bewondert haar. want Pleun weet zich te kleden; bo vendien bezit ze een goed figuur. Het meisje draait zich om en hun beider blikken ontmoeten elkaar. „Het zou jammer zijn, Pleun. als je broer weg ging. Hij is een waarde volle kracht geworden in ons bedrijf. Niets is hem teveel, dat hebt u zo even zelf kunnen konstateren". De lof op haar broer doet het meisje goed. „U hebt zondags zeker niemand voor de pomp?" „Jawel, vanaf half drie. 's Zon dagsmorgens doen wij het mijn zus ter of ik, net zoals het uitkomt". De auto rijdt weg. Jaap heeft de pomp alweer gesloten en komt, een deuntje fluitend terug naar het huis. In de kamer zegt hij tot zijn baas: „Bonnetje en geld liggen in de kas sa. Dertig liter super". „Dank je, Jaap". Aan de maaltijd is de konversatie ongedwongen, af en toe zelfs vrolijk. Henk Garreveer vertelt van zijn Franse reis en het resultaat. Waar schijnlijk wordt hij dealer. Mét een dag of veertien zal hij het weten. Volgens zijn zeggen, maakt hij goe de kansen. Dat zal dan extra werk betekenen en er zal een vertegen woordiger moeten komen. Want als je een automerk vertegenwoordigt, moet er ook verkocht worden. Na afloop van de maaltijd helpt Pleun met de afwas. In de kamer horen ze de stemmen van de vrou wen. Henk Garreveer komt over eind. „Loop eens even mee naar de garage. Jaap, ik wil je wat laten zien". Samen verlaten ze de woning. In de garage wijst Henk Garreveer naar een hoek, duwt daarna een deur open. .".Hier en verder wil ik een soort showroom laten bouwen, als ik dat dealerschap krijg. We moeten de wagens natuurlijk kunnen laten zien. Wat denk jij ervan?" Jaap bekijkt de plek, die Henk heeft aangewezen. Daarna loopt hij naar buiten. ,Er is voldoende ruim te", antwoord hij voorzichtig, maar" - wijzend op een strook, welke dich ter bij de benedenweg ligt- „daar zal de showroom beter uitkomen, meneer. Aan de automobilisten op de grote weg hebt u toch niets. Die stoppen enkel voor benzine en gaan dan snel verder. U zult het meer van de dorpelingen moeten hebben. Als u hier een showroom zet met flink glas, kan iedereen, die hier langs komt, de wagens zien staan". DOOR GERRIT FRANSSEN Henk denkt na en komt tot de slot som. dat Jaap gelijk heeft. „Inder daad, hier zal een showroom beter tot zijn recht komen. Toch maargoed Jaap, dat je even meeging, twee we ten altijd meer dan één. Bedankt". Na het eten moeten ze wachten tot de pompbediende is gearriveerd. Tij dens het eten is Jaap nog een paar keer naar buiten gegaan om te hel pen. Zodra Loorkens op zijn post is, lopen de vier mensen naar de gara ge, waar de blauwe wagen van Henk Garreveer staat. Berendien beslist: „Ga jij maar voorin zitten, Pleunie, want ik heb wat te verhabstukken met je broer". Ze knipoogt even. Henk rijdt de autoweg op. Hij praat met Pleunie, haar af en toe wijzend op een bezienswaardigheid. Achterin legt Berendien enkele mo menten onbevangen haar hand op zijn knie. „En Jaap, wat wordt het? Als je ons zegt, dat je er toch van door wilt gaan, laat ik je door mijn broer de wagen uit gooien". De jongen lacht. Maar even latei- is hij ernstig. „Ik.... ik zou me schamen, als ik m'n ontslagaanvrage handhaafde. Dat was natuurlijk oer- stom. Ik was over m'n toeren heen, daarom was ik zo gek. Neemt u me alstublieft niet kwalijk. Mag ik blij ven?" Ze heeft het al half verwacht, maar is toch blij, dat het antwoord positief is uitgevallen. Doch ze be heerst zich en zegt enkel: „Het ver stand zit bij jou gelukkig nog op de goede plaats. Hou' het zo. vriend. Als je weer eens in de put zit, kom je bij mij en stort je hart maar uit. Op ons beiden, mijn broer en ik. kun je altijd rekenen". (Wordt vervolgd). ZIERIKZEE, 5-4. „Schouwen-Dui veland heeft al vele jaren een be trekkelijk geringe en vrijwel niet toe nemende bevolking, wat nauw sa menhangt met de matige groei van de werkgelegenheid. In de jaren 1965 t/m 1970 waarin deze streek van de investeringspremieregeling in Zie- rikzee en van een betere ontsluiting gebruik kon maken, werd de groei- snelheid van het basismodel niet ge haald''. Bovenstaande wordt geconsta^ teerd in een nota ten behoeve van Gedeputeerde Staten van Zeeland, uitgebracht door de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt. Het aantal bezette arbeidsplaatsen op Schou wen-Duiveland steeg van 6.810 in 1965 tot 6.940 in 1970, (met inbegrip van St. Philipsland). De werkgele genheid heeft hier bovendien in rui lde mate een seizoenmatig karakter vanwege het grote aandeel van re creatie en landbouw in de bezette arbeidsplaatsen, aldus de Raad. Op gemerkt wordt dat de seizoenschom melingen en het betrekkelijk geringe aantal arbeidsplaatsen in de bedrij vigheid buiten recreatie en landbouw leiden tot emigratie en pendel naar voornamelijk het Rijnmondgebied. „Een zelfstandige verbetering van de werkgelegenheid is op wezenlijke gronden nauwelijks te verwachten". De Raad beveelt in dit verband sti mulering van de bedrijvigheid aan. Gezien de ervaring in het verleden met de doeltreffendheid van de ter beschikking staande stimulerende maatregelen voor de streek, zullen de te nemen maatregelen zorgvuldig gekozen moeten worden. De Raad denkt voorshands aan een ondersteuning van particuliere ini tiatieven tot vestiging en uitbreiding in stuwende dienstverlening en kleine industriële bedrijven. Roofoverval op kampeerterrein APELDOORN, 5-4. In de nacht is een roofoverval gepleegd in het kampeercentrum „Rabbit Hill" in Nieuw Milligcn, tusen Apeldoorn en Amersfoort. Midden in de nacht werden de kampeigenaar de heer H. Goosens (58) en zijn echtgenote (69) in hun slaap ruw gestoord door twee onbe kende mannen, die de slaapkamer waren binnengedrongen. Om her kenning te voorkomen hadden ze nylonkousen over het hoofd getrok ken. De heer en mevrouw Goosens werden geboeid en geblinddoekt, en vervolgens in de douchecel opgeslo ten. Onder bedreiging met een wa pen. werd de heer Goosens geperst te vertellen waar de sleutel van de kluis was. Deze bleek zich in het dashboardkastje van zijn auto te be vinden. De mannen openden de kluis en namen daaruit ongeveer f 8.500 mee. De overval nam ongeveer een half uur in beslag. SAUSALITO (Californië, V.S.). „Een auto is maar een auto", moet deze hippe figuur gedacht hebben, toen hij zijn tien jaar oude wagen eens wat nauw keuriger bekeek. Twee jaar werd er hard en artistiek aan gewerkt met het hierbij afgebeelde resultaat. Voor eventuele navolgers: behalve veel verf werden o.a. ook nog een schrijfmachine, schoenen, plastic bloemen, een kruis beeld, vleugels en poppen venuerfet. terzuivering, in Bruinisse naar de rioolwaterzuivering en in Bruinisse van de rioolwaterzuivering naar het Keeten. Het werk kan in twee fasen wor den uitgevoerd, eventueel nog meer fasen in verband met de recreatieve ontwikkeling, terwyl men ook heeft gedacht aan zomer en winter bema ling. Op basis van het loon en prijspeil van medio 1971 vergt het definitieve systeem een investering van ca. 5Vz miljoen gulden exclusief de kosten van grondverwerving en schadever goedingen. Als gesproken wordt over twee fasen denkt men de eerste fa se gereed te hebben in 1975; de tweede fase biv. in 1985. De financiering Een groot deel van de kosten zul len mede moeten worden gedragen door de verblijfsrecreanten. Men denkt daarom dat de kosten na de eerste fase zullen bedragen f 43.50 per inwoner equivalent, maar in het jaar 2000 f 25,- per inwoner equiva lent (omdat er dan een maximaal aantal recreanten zijn). Overlast kampeerterrein Gedebatteerd werd verder over de doortrekking van de parkstrook aan de Deltastraat, tot over de omran ding van de ijsbaan. De heer Joh. Hogerwerf, exploitant van de sport visserskantine „De Kotter", wil deze omranding weer huren als kampeer gelegenheid. Meermalen is door om wonenden en anderen geklaagd over de overlast die men van deze kam peergelegenheid ondervindt, zodat de gehele raad van mening was, dat de omranding van de ijsbaan, niet meer als kampeerterrein moest wor den verhuurd. De heer M. J. van de Velde had echter bezwaren tegen de manier waarop men nu aan Hoogerwerf de mogelijkheid tot het uitoefenen van de kampeergelegenheid ging ontne men. Er was volgens hem onzorgvul dig gehandeld, omdat zonder overleg met Hoogerwerf, dit voorstel nu de gemeenteraad bereikte. Burgemeester Hokken betoogde, dat de aanvraag van Hoogerwerf binnen was gekomen na de laatste raadsvergadering en dat vorig jaar door recreanten op de camping was goed was gespoeld in het kleuterbad je, terwijl nu de diverse voorzienin gen ook niet meer gedoogden, dat de camping wordt betrokken. Met de stem van de heer Van de Velde te gen werd het voorstel van b. en w. om de omranding van de ijsbaan, niet meer als kampeerterrein te ver huren aangenomen. Een krediet van f 1140,- werd ver leend. voor de sloping van de huis jes Molenstraat 15 en 17. Een-hamerstuk was de wijziging gemeenschappelijke regeling school tandartsendienst, terwijl de aanvra ge voor de aankoop van een schrijf machine evenmin bedenking ont moette, maar wel de vraag aan de heer Van de Velde ontlokte op der gelijke aanvragen niet beter twee maal per jaar worden ingediend (per 1 januari en per 1 juli). De genomen besluiten vergden di verse begrotingswijzigingen, die wer den geregeld in agendapunt 11 (Comptabiliteit). BRUINISE. 30-3. In de te Brui nisse gehouden vergadering van de gemeenteraad onder leiding van bur gemeester G. Hokken werd begonnen met het rapport inzake afvoer en zuivering van afvalwater. De heer P. A. Boot, hoofd Centra le Dienst Noord Zeeland gaf een uit eenzetting van de kaarten gevoegd bij het rapport betreffende de af voer en zuivering van afvalwater van de gemeenten Duiveland en Bruinisse op verzoek van het wa- Corry en de Rekels uiteen DEN HAAG, 4-4. De allerlaatste single - „Dagen en nachten" - van de Brabantse hitmakers „Corry en de Rekels" is dinsdag door de platen maatschappij in de handel gebracht. Als vertolkers van het Nederland se lichte lied loopt de samenwerking ten einde: Corry gaat een solocarri ère beginnen. De rekels weten nog niet precies of de groep zal worden aangevuld met een zanger of zan geres. Ze gaan in ieder geval wel door. terschap Schouwen-Duiveland, op gemaakt door het N.V. Advies, en Ingenieursbureau Witteveen en Bos te Deventer. De wet Zuivering afvalwater en milieubeheer zal straks als zij tot uitvoering komt, wordt opgedragen aan de waterschappen, vandaar ge noemde studie. Maar reeds voordat dit bekend werd (dat de waterschap pen met het milieubeheer zouden worden belast) was er contact tussen de gemeenten Bruinisse en Duive land, over de afvoer van de afval stoffen in vloeibare vorm van de campings in de beide polders, omdat de bestaande afvalwaterzuiverings inrichtingen, niet die grote capaci teit hebben om ook nog ade afvalstof fen van de campings te verwerken. Men wil de afvalstoffen, c.q. het afvalwater loodsen in Keeten, waar toe een persgemaal zal worden ge bouwd bij de hoek van Zonneschijn, in het uiterste zuiden van de polder Bruinisse. Het afvalwater uit de verschillen de woonkernen en campings mag niet meer worden geloodst via de poldersloten, maar zal door perslei dingen naar het gemaal worden ge perst, pompen zullen worden ge plaatst in Sirjansland ;naar Ooster- land) in Nieuwerkerk (naar Ooster- land) in Oosterland naar de rioolwa- Advies tot stimulering van de bedrijvigheid Advertentie Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mall Export Advertentie Wereldbekend Aroma

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 9