Kan kottervisserij op Noordzee iets zijn voor gedupeerden Trampoline-centrum „Westenschouwen" weer geopend STREEKNIEUWS z.v.u. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 april 1972 Nr. 21060 Na liet slot op de Grevelingen (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). SCHOUWEN-DUIVELAND, 3-4. - Juist op de dag van zyn benoeming tot burgemeester van Nunspeet, werd door burgemeester Smith en de veilingmeester van Goedereede een causerie gehouden voor daartoe uit genodigde belangstellenden, over de zeevisserij van de kop van Goeree, zoals die zich dc laatste tien jaar heeft ontwikkeld. Oorspronkelijk was de vloot van Ouddorp, Goeree en Stellendam een garnalen vissersvloot. Onder aan drang van „meester Snijders" werd door de Goereenaars overgeschakeld naar de Noordzeevisserij en met suc ces gezien. De vloot van grote sche pen die zich daar de laatste 10 jaar heeft ontwikkeld en de toenemende hoeveelheid vis, die daar de laatste jaren aan de markt wordt gebracht. Na een eresaluut gebracht te heb ben aan de nagedachtenis van de be gin 1972 overleden stimulator van dat alles, de hoofdonderwijzer Snij ders, werden de uitgenodigde mos selkwekers geconfronteerd met de mogelijkheid, dat ook uit Bruinisse de kottervisserij op de Noordzee zou kunnen worden beoefend, nu de mosselteelt op de Grevelingen onmo gelijk is geworden en één der le vensaders van de Bruinisser visserij daarmee is afgesneden. Hoewel in mosselkwekerskringen de hoop mosselkweker te kunnen blijven overheerst is voor velen de mogelijkheid lonend de mosselteelt te kunnen volhouden uiterst miniem. De firma Van Kooten-Jumelet-Ot- te trok daaruit de konsekwenties en is thans bezig, de mogelijkheden te onderzoeken of Noordzeevisserij voor mosselkwekers inderdaad per- spektieven biedt. Ged. Staten over realisering van grote verkeersprojecten In antwoord op een gestelde afdc- Iingsvraag hebben Ged. Staten de volgorde aangegeven welke wordt nagestreefd voor de realisering van diverse grote verkeersprojecten. Hoewel op langere termijn nog geen zekerheid bestaat betreffende de volgorde van aanleg van rijks wegen, mag volgens G.S. worden verwacht, dat de verschillende rijkswegen in de volgende volgorde tot uitvoering zuilen komen: 1. op korte termijn de voltooiing van rijksweg 58, voor zover gele gen binnen deze provincie; 2. het gedeelte Grevelingendam- Zierikzee van rijksweg 18; 3. de Dammenweg tussen Seroos- kerke (Sch.) en rijksweg 58, het gedeelte Zierikzee-Dammenweg van rijksweg 18. Dammenweg i Het college deelt verder mee dat ook bij realisering van een centrale Dammenweg er voor de Dammenweg nog belangrijke functies zijn. Een blijvende funktie van de Dammen weg is het met elkaar en met de gro te bevolkingscentra in de Randstad verbinden van de verschillende re creatiegebieden in de delta. Daarmee komt deze weg met name in de zo mermaanden volledig tot zijn recht. Daarnaast zal de Dammenweg, aldus G.S., een niet onaantrekkelijke ver binding zijn tussen Walcheren en het aldaar gelegen industriegebied ener zijds en de Randstad anderzijds. Bo vendien wordt opgemerkt dat de aanleg van de Dammenweg veel een voudiger en goedkoper is dan de aanleg van een centrale Deltaweg, omdat de grote en kostbare krui singen van de Zeeuwse en Zuid-Hol- Zierikzeese groep gefotografeerd aan het strand te Westenschouwen in de zomer van 1921. Tripjes naar duinen en strand, vooral door buurtgroepen, begonnen toen al populair te worden. Het gezellige clubje toont aan hoe decent een vorig geslacht zich op hield langs de waterlijn. Het lijkt er op dat er iets veranderd is. Cursus Reeds enkele malen werd daar voor plaats genomen op de school banken en werd in Goedereede een avondcursus gevolgd, om zo moge lijk de diploma's te halen, die nu eenmaal noodzakelijk zijn, om met een vissèrsschip buitengaats te ko men of om het boeten van netten te léren, als niet te verwaarlozen on derdeel van het „vak". Waarschijnlijk zullen, mochten de onderzoekingen van de fa. Van Koo- ten-Jumelet-Otte, positief uitvallen, landse wateren bij de Dammenweg samenvallen met de afsluitdammen. Omdat dus de Dammenweg bij de uitvoering van het 'Deltaplan als het ware vanzelf ontstaat, is het, zo meent het college, weinig zinvol de spoedige aanleg van deze weg discu tabel te stellen. Gelet op de voort gang van het Deltaplan is te ver wachten dat de Dammenweg. kort na 1980 voltooid zal zijn. Vaste commissie van advies en bijstand voor het milieubeheer Ged. Staten hebben provinciale staten een voorstel doen toekomen over te gaan tot de instelling van een vaste commissie van advies en bij stand aan ged. staten, met betrek king tot het milieubeheer. Met dit voorstel geeft het college gevolg aan een eerder door de staten aanvaarde motie van de'heer Van Bennekom, waarin G. S. werden uitgenodigd tot de instelling van een dergelijke com missie over te gaan. De commissie heeft tot taak het desgevraagd dan wel uit eigen bewe ging uitbrengen van adviezen aan gedeputeerde staten omtrent het ne men van maatregelen m.b.t de alge mene aspekten van het milieubeheer1. Spaarbekkens voor zoet water in Grevelingen In antwoord op een desbetreffende vraag van de betrokken afdeling n. a.v. de Ontwikkelingsschets 1971 heb ben Ged. Staten medegedeeld dat het plan om in de Grevelingen spaar bekken^) te projecteren onder meer wordt voorgesteld in het basisplan drinkwatervoorziening, dat als ka merstuk door het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne is ingediend. Het is evenwel niet te verwachten dat een spaarbekkenproject in de Grevelingen vóór 1980 operationeel is, aldus G.S. ZIERIKZEE Meisjes met letters De lerares Engels aan de Chr. Nij verheidsschool voor Meisjes te Brui nisse, mej. Berrevoets, trad vorige week in het huwelijk met de heer J. Moes. Voor de leerlingen van deze school aanleiding om de receptiezaal van hotel Mondragon te Zierikzee binnen te stappen onder de zang van „We are very happy, that you marry now". De meisjes van klas 3 A had den allemaal een letter op de rug ge speld, die de regel „Lang leve het bruidspaar" vormden, maar om dat te kunnen lezen, moesten ze wel met de rug naar het bruidspaar toe gaan staan. Mevrouw Moes-Berrevoets zal zich metterwoon in Arnhem vesti gen, maar wel tot aan het einde van de cursus aan de school verbonden blijven. Ger. Vrouwenverenigingen op Schouwen-Duiveland De gei*, vrouwenverenigingen op Schouwen-Duiveland houden de kringvergadering woensdag 12 april 'a.s. in het Ger. Verenigingsgebouw te Zierikzee. Als spreekster treedt op mevr. Van Damme te Breda over: „Huismoeder in het militair tehuis te Breda". Leden en belangstellenden zijn welkom op deze vergadering. meerderen het voorbeeld volgen. Na de palingvisserij,, die door een aan tal mosselkwekers werd aangepakt, dus nu de visserij op tong, schol en tarbot. De planoloog Sj. Groenman voor spelde Urk toen de Zuiderzee was afgesloten een eiland zonder toe komst, maar Urk nam de toekomst in eigen hand en ging de Noordzee op, iedereen weet de uitslag. Zou ook uit de afsluiting van de Zeeuwse zee gaten iets dergelijks kunnen opbloei en. Reeks inbraken opgelost Aanvullend op het bericht van dinsdag jl. inzake de aanhouding van enige jeugdige personen door de politie' te Zierikzee in verband met een aantal gedurende de afgelopen tijd gepleegde inbraken wordt nader medegedeeld dat hiermee in totaal niet minder dan 17 inbraken tot een oplossing zijn gebracht. Het onder zoek wordt nog voortgezet. Nat. Trimwandeldag (regio: Zeeland) Plannen bestaan ook in Zeeland deel te nemen aan de Nationale Trimwandeldag. Op maandag 10 april Wordt in Concordia een verga dering gehouden, waarop mededelin gen over deze trimwandeldag wor den gehouden. Afdeling „Philatelica" Op maandag 10 april wordt in Mondragon weer een bijeenkomst gehouden van de afdeling Schouwen- Duiveland van „Philatelica". KERKWERVE Kijkavond openbaie basisschool Gewoontegetrouw was er de vo rige week weer een zg. kijkavond voor de ouders van de leerlingen van de openbare basisschool te Kerkwer- ve. Op deze avond was er de gele genheid het werk van de leerlingen te bekijken en met de onderwijzers van gedachten te wisselen over de vordering van de leerlingen. Dat deze avonden in de smaak val len bewijst de belangstelling van de zijde van de ouders. Het is ook bij zonder interessant dat niet alleen een rapport wordt gezien maar ook de manier waarop in de tegenwoordige tijd de lesstof wordt gebracht, en ke middelen daarvoor worden ge- welbruikt. Botsing op Delingsdijk Op het beruchte kruispunt Delings dijk met de Elkerzeese-Zwaardweg had dinsdagavond omstreeks half negen een botsing plaats tussen een VW-busje en een bijna nieuwe VW- kever. Het busje werd bestuur door de heer K. uit Nieuwe Tonge, die op de Eikerzeeseweg richting Delings dijk reed en daar boven gekomen, de weg niet goed wist. Na zich over tuigd te hebben welke richting hij zou inslaan,, reed hij de kruising op, doch lette daarbij niet op de uit Se- rooskerke naderende VW, bestuurd door de heer De G. uit Kerkwerve die voorrang had. Beide wagens bot sten op elkaar, waardoor de „kever" total-los werd en het busje zwaar beschadigd. De beide bestuurders werden per ambulance naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis ver voerd waaruit ze, na behandeld te zijn, naar huis mochten keren. De rijkspolitie was ter plaatse. MORIAANSHOOFD Botsing vrachtauto-personenwagen Een Kroon-vrachtauto die over de Sevooskerkseweg richting Zierikzee reed, wilde bij Moriaanshoofd links af slaan, de Taaijersweg in. De chauffeur gaf richting aan en sor teerde voor. Een achter hem komen de personenauto, bestuurd door de heer E. C. P. uit Haamstede, wilde de vrachtauto passeren omdat hij in de veronderstelling verkeerde dat de vrachtauto alleen maar afremde. Het linker richtingaanwijssignaal was zeer onduidelijk. Beide auto's botsten daarna in eikaars flanken waardoor schade ontstond. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. HAAMSTEDE Auto in de sloot Dinsdagmiddag, omstreeks half zes reed op de Serooskerkseweg, kort bij de Koetenisseweg een Duitse auto uit Porz-Wahn, bestuurd door E. F., die vergezeld was van zijn echtge note en drie kinderen in de sloot. De oorzaak was een zich plotseling uit een aantal achter elkaar rijdende auto's losmakende auto, bestuurd door M. S. uit Burgh. Voor de van tegenovergestelde zijde naderende Duitse auto bestond alleen nog maar de sloot, om een frontale botsing te voorkomen. Beide auto's raakten el kaar nog. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch beide wa gens liepen schade op. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Ned. Ver. v. Huisvrouwen Op vrijdag 14 april zal de bekende voordrachtskunstenares Nel Kars uit Amsterdam in de recreatiezaal van de gereformeerde kerk te Haamstede voor de afd. Westerschouwen van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen optreden. Behalve door de leden kan dit evenement ook worden bijge woond door haar echt- en huisgeno ten, die toegang hebben tegen beta ling. De titel, waaronder het uit vijf onderdelen bestaand programma zal worden gebracht is: „Ik, jij, zij". Ge zien de in overgrote meerderheid uitstekende kritieken van dit pro gramma in verschillende Noord-Hol landse bladen (de première ervan ging op 29 januari te Haarlem) be looft deze avond er een te worden waarop de aanwezigen met genoegen terug zullen kunnen zien. Inventaris hotel wordt verkocht De inventaris van het voormalige hotel-restaurant Witte van Haam stede", dat binnenkort dienst gaat doen als gemeentehuis, wordt vrij dagmiddag (7 april) door veiling meester Verhage uit Groede ver kocht. Op donderdagmiddag en vrij dagmorgen bestaat de mogelijkheid om een en ander te bezichtigen. WESTERSCHOUWEN Raadsvergadering Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur van Westerschou wen om a.s. dinsdagavond 11 april, een openbare raadsvergadering te houden. SCHARENDIJKE Tien jaar s.v. Z.S.C. '62 Op zaterdag 8 april aanstaande hoopt de sportvereniging ZSC '62 het tienjarig bestaan te vieren. Als het weer meewerkt zal er in de ochtend voor de jeugd een gekostumeerde op tocht per auto door de dorpen plaats vinden. Vervolgens begeeft men zich naar het sportterrein om ballonnen op te laten en een gekostumeerde korfbalwedstrijd te spelen. Zaterdagavond is er een dansfeest in het „Durps'uus" te Ellemeet, met medewerking van de Medey's uit Bruinisse. Dan zal ook de sportvrouw en sportman worden aangewezen. Attrakties: Bingo-sketch, optreden van de groep Zodiac en kwis. Het bestuur hoopt op grote belangstelling zowel voor het „buiten"- als „bin- nen"-gebeuren. BROUWERSHAVEN Paasviering bejaardensociëteif De bejaardensociëteit te Brouwers haven heeft op stijlvolle wijze het Paasfeest gevierd in het verenigings gebouw. De presidente, mevr. Schou- wenaar-Lindenbergh sprak een wel komstwoord, waarna gezongen werd „Daar juicht een toon". Het dames koor zong „Middernacht" en „Als ik het wond're kruis aanschouw". Na een overdenking over het Paasevan- gelie door ds. P. A. de Bres volgde weer samen- en koorzang. Ook nu weer werd op voortreffelijke wijze gedeclameerd door de dames mevr. Quaak en Clarisse. Mej. G. Bij de Vaate wist de aanwezigen met een verhaal sterk te boeien. Het pro gramma werd verder gevuld met zang door alle aanwezigen en koor zang waarna de presidente een alge meen dankwoord sprak. Ds. de Bres ging hierna voor in dankgebed, waar na de heer W. Jansen nog een dank woord sprak namens de Bond van Bejaarden voor de prachtige Paas- middag. De gehouden kollekte bracht f 45,95 op. Wandeltocht Rode Kruis In verband met het grote feest op 15 april a.s. - de opening van het Sportcentrum „Onderdak" te Zierik zee - heeft de Commissie Rode Kruis - wandeltocht gemeend de uitge schreven wandeltocht op die datum, te moeten verschuiven naar zaterdag 29 april a.s. De start vindt plaats te Zonnemaire om 2.00 uur b\j het Ver enigingsgebouw aan de I. M. v. d. Bijlstraat. De opgave voor deelname aan de adressen: J. A. van Schelven, Jacob Catsstraat 5, Brouwershaven. Hier mede komen alle vorige publikaties te vervallen. OOSTERLAND Droeve plechtigheid Onder overweldigende belangstel ling vond dinsdagmiddag op de al gemene begraafplaats alhier de tcr- aardbestelling plaats van de jl. vrij dag op zo tragische wijze door vor- WESTERSCHOUWEN, 3-4. Met dc Paasdagen heeft de heer J. Mi- davaine uit Middelburg zijn tram poline-centrum „Westenschouwen" opnieuw in bedrijf gesteld. Voor de vijfde maal werden de ap paratuur aangebracht, de verlichting in orde gemaakt en de gezellige zit jes buiten gezet. Heel eenvoudig be gonnen met 2 matten in 1968 bleek het trampolinespringen meer en meer in de belangstelling van het jeugdige publiek te komen en de heer Midavaine moest weldra gaan uitbreiden. De provisorische olie- lamp-verlichting verdween en er voor in de plaats kwamen slierten lampjes en een klein „administra- tie"-hokje. De installatie prijkt nu Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor ALLE VERZEKERINGEN NOORDWELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. drinking om het leven gekomen dochtertje van de familie Geertse- Goudzwaard, uit de Suzanna Maria Loncquestraat alhier, de drie en een half jarige Rachel Quirina. De pre dikant van de Oud Ger. Gemeente alhier, ds. A. van der Meer, sprak aan de groeve over de kortstondig heid van het leven en sprak troost woorden tot de diepbedroefde ouders en verdere familieleden. Hij wees in dit verband op het leven van Job, die in één slag alle 10 kinderen verloor. Een familielid dankte namens de fa milie voor de grote belangstelling en het medeleven tijdens dit droeve ge beuren. BRUINISSE Hoge leeftijden Terwijl over een maand de oudste inwoonster van Bruinisse 102 jaar hoopt te worden, zal zondag 9 april een oud inwoonster van Bruinisse, mevr. K. Jumelet-Jumelet haar 100e verjaardag vieren. Zij werd te Brui nisse geboren en woonde hier een halve eeuw. Zij wordt thans in een verzorgingstehuis te Hoogvliet ver pleegd. Zij is nog helder van geest en „verpleegd" is voor haar eigenlijk een te nadrukkelijk woord. Haar bij na 93-jarige broer en zijn 90-jarige vrouw, alsmede nog een 82-jarige broer uit Bruinisse hopen haar te gaan feliciteren. Het gezin waai-uit zij stamt (Jumelet-Constandse) had 10 kinderen, waarvan er nu nog drie over zijn. Op enkele uitzonderingen na werden dc gezinsleden zeer oud. Enkele jaren geleden stierf een zus ter, die op 14 dagen na eveneens de 100-jprige leeftijd bereikte. Gevonden voorwerpen Op het bureau van de groepscom mandant der rijkspolitie te Bruinisse zijn nadere inlichtingen te bekomen over de volgende in maart te Brui nisse gevonden voorwerpen: Een groene halsband; een rol glad gcgalv. draad; een plastic-beker met deksel; een polshorloge; een zakap- paraatje met batterijtje; cn een su- ède handschoen. Huis (niet) verkocht Door notaris D. Karslen te Zierik zee werd zaterdagmorgen in hotel Storm te Bruinisse, getracht het woonhuis Boomdijk 13 in het open baar te verkopen. Geboden werd tot een bedrag van f 52.000 waarvoor het huis evenwel niet werd gegund. met 5 matten en er wordt een enorm druk gebruik van gemaakt. Zelfs ouderen wagen zich nu op de uiter mate verende matten waarbij het in den beginne wel wat aanpassings vermogen vraagt. Doch bij deze sport kunnen bij een juiste beoefening er van alle spieren eens flink op de proef gesteld worden. Men kan rug- landen, buiklanden, voet, hoofd, kor tom alles is mogelijk en steeds op nieuw wordt het lichaam de hoogte ingegooid. De volhouders hebben de kunst snel onder de knie en dan pas wordt het een lust om zich eens heerlijk op de trampoline uit te le ven. Het centrum is gevestigd aan de Hogeweg kort bij de wandelafslag naar de Domeinen, en is van verre zichtbaar door de aangebrachte vlag gen. Bazar Door de V.V.V., de voetbalvereni ging „Bruse Boys" en de muziekver eniging „Nu met Hope" werd zater dag in het dorpshuis een bazar ge houden met als doel een fonds je te vormen, waaruit in de loop van deze zomer weer de komst van enkele muziekgezelschappen kan worden gefinancierd, om weer een taptoe, de „Taptoe Bru" te houden. Het rad van avontuur draaide lustig rond en di verse zaken als taarten, poppen enz. verwisselden van eigenaar. Het fi nanciële resultaat voldeed aan de verwachtingen. Nieuw Rotterdams Toneel De Z.V.U. slaagde er dinsdagavond toch nog in een volle zaal te boeken bij het optreden van het Nieuw Rot terdams Toneel, ondanks de (moge lijke) handicap van „zo vlak na Pa sen" en de destijds al aangekondigde programmawijziging. Het Nieuw Rotterdams Toneel „dus" met Alan Aycqbourn's: „How the other half loves", een origineel blijspel, dat de Nederlandse titel: „Liefde half om half' meekreeg en in een sterke be zetting gebracht, ook hier het pu bliek van stad en regio wist te boei en vooral te amuseren. Meesterlijk gevonden idee - maar het moet wel experimenteel blijven is de toneelinrichting, die twee huiskamers tot één ruimte gecompri meerd laat zien; een kader waarin de amusante tricks mogelijk worden in dit spel van drie echtparen, die op niet te beschrijven wijze in onder linge huwelijksmoeilijkheden gera ken, elkaar hevig dwars zitten en elkaar „hevig" proberen te helpen. Het leidt allemaal frekwent tot heel spitse dingen en gillerige toestanden, die ruime marges vrij laten voor de executanten reliëf aan hun typerin- te geven. Zo kwam er kostelijk toneelwerk op de planken, zo men wil „onder aanvoering" van Pim Dikkers, die als één der echtelieden - Frank Fos ter - gedecideerd spel liet zien, dat alle recht deed aan de humoreske bedoelingen van de auteur. Hij werd op adequate wijze gesteund door Annie de Lange als Fiona Foster, af- wimpelaarster van moeilijkheden te genover haar wat zwaar op de hand zijnde echtgenoot. Wervelend spel verder van Mar- tine Crefcoeur als Mary Feather- stone en echtgenoot William Featherstone, „verschrikkelijk" goed gebracht door Jules Roy aards. Dan het derde echtpaar Bob en Teresa Philips, ook alweer op niveau ge bracht door Lies Franken en Hans Boswinkel. Alleen de bezetting al toont dat dit blijspel meer is dan een niemandalletje, maar in het genre er uit steekt. Bij elkaar werd het een avond van gezellige ontspanning, die gelegenheid bood een keur van gerenommeerde mensen op het to neel aan het werk te zien. Het pu bliek - toch nooit zuinig met bijval - bracht een staande ovatie en zorg de voor open doekjes. Een enkele opmerking geldt de programmaboekjes die steeds duur der en mooier worden, maar over „het stuk" steeds minder informatie geven. Het is een visitekaartje van de tonelisten aan het publiek; heel goed bekeken, maar we willen (ook) altijd duidelijk en overzichtelijk ge ïnformeerd worden over hetgeen „du moment" voor het voetlicht aan de hand is of liever staat te gebeuren. B.d.V.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3