Het gele kindersnoepje dat goed is voor tanden. INRICHTING CREVEUNGEN IS TAAK RIJKSOVERHEID ONDERWIJSPROBLEEM IN ZEELAND ONTWIKKELING Chaplin in de VS Uw slijter deelname- formulier AGENDA LAATSTE NIEUWS Ga nü op lente-avontuur! Open van 8 uur 's morgens tot zonsondergang. Leuke speurtocht voor de kinderen! Kodak is er ook! Kijk Wit Advertentie de Keukenhof! Zeeland en Zuid-Holland dringen aan op haast ZIERIKZEE, 4-4. ,De inrichting van de Grcvelingen is, gelet op de enorme investeringen, grotendeels een taak van de rijksoverheid". Aldus Ged. Staten van Zeeland in antwoord op de vraag van de desbetreffende afdeling inzake de Ontwikkelingsschets 1971, namelijk in welke termijn men denkt de ont wikkeling van de Oostcrschelde en Grevclingen te realiseren. De visie van het college over deze projecten ontbreekt, zo wordt gesteld en gevraagd wordt ook of er reeds ge werkt wordt aan een gemeenschap pelijke regeling of beheersinstituut voor deze gebieden. In hun antwoord delen G. S. mee dat de provincies Zeeland en Zuid- Holland voortdurende aandrang op de rijksoverheid uitoefenen om haast te maken met de inrichting van dit recreatiegebied. De visie van het provinciaal bestuur is inmiddels de stichting Recreatieplan Grevelingen bekken neergelegd in een inrich tingsplan. De commissie „Inrichting Deltawa teren" heeft eveneens een plan opge steld dat overigens slechts weinig af wijkt van het eerder genoemde schetsplan en door de ministerraad als uitgangspunt voor de ontwikke ling van het Grevelingenbekken is aanvaard. De bedoeling is, dat het projekt- bureau en de stuurgroep zich met de problematiek van de inrichting zul len bezig houden. Tot nu toe is de stuurgroep echter niet bijeen geweest. Mede door de te verwachten sterke toename van het bezoek aan dit gebied na openstel ling van de weg over de Brouwers- dam, zal zich de behoefte aan een bestuurlijke begeleiding sterker doen gevoelen. Beheer en onderhoud Overigens zullen, aldus het college, zodra met de inrichting van het Gre velingenbekken een begin wordt ge maakt, problemen van beheer en on derhoud gaan spelen. Blijkens een mededeling van de minister van ver keer en waterstaat en de staatssecre taris van C.R.M. heeft de minister raad dan ook besloten mee te wer ken aan de vorming van een samen werkingsorgaan op basis van de wet gemeenschappelijke regelingen, waarin het rijk met de lagerebe stuurorganen zal samenwerken. Het ligt in de bedoeling dat de stuur groep de verdere voorbereiding van deze gemeenschappelijke regeling ter hand neemt. Betreffende de Oosterschelde delen G.S. mee dat bij de provinciale dien sten reeds studies gaande zpn, waar bij ook de aspekten van het beheer betrokken zjjn. Deze studies hebben noodgedwongen een zeer voorlopig karakter, zo lang over belangrijke zaken als compartimentering en der gelijke geen beslissing genomen is. De V.V.V/s in stad en regio hebben hun maatregelen getrof fen. Een groot deel van de infor matieve en coördinerende taak zet zich trouwens ook tijdens het sei zoen voort, maar het is duidelijk dat ontstuitbaar de recreatiema chine weer op gang komt Zelfs de in de natuur vrij onhanteerbare paasdagen, toonden aan dat het overal op Schouwen-Duiveland - met name in de Westhoek - druk zal worden, vooral als de zomer wat willig gaat doen. Er komt langzamerhand in het gehele bestel van de recreatie een nieuwe trend, die twee dingen leert: de behoefte aan comforta bele behuizing (tweede woning) zet zich sterk door en op grond daarvan ontwikkelt zich een be langenstrijd, die zich trouwens in het algemeen doet gelden. Een apart voorbeeld moge zijn het vrije kamperen bij de boer. Men ziet (landelijk, maar ook re-^ gionaal kan het zich openbaren)/ een strijd tussen de boer, die meer verdiensten wil nu de landbouw prijzen slecht zijn, de recreant die meer vrijheid wil en tenslotte het georganiseerde toeristische appa raat, dat beducht is voor machts- en invloedsverlies. Wat de zomerhuizen betreft gaat de strijd tussen partikuliere organisaties, die iets willen doen voor „hun mensen" en de bouw- firma's en bouwbureaus, die po gen nog net op tijd aan de markt te zijn voor het claimen van grond om daarop plannen te gaan reali seren in de sector tweede woning of „gewoon" zomerwoning. In fei te echter gaat de strijd om de schaarse vierkante kilometers grond, waarover met name aan de kust nog kan worden beschikt. We voorspellen dat die voorraad grond spoedig zal zijn uitgeput, als het al niet zo wordt dat de druk op natuurgebieden groeit en men be stemmingsplannen in de toekomst elastischer gaat maken. Het zou een goede zaak zijn, als een streek ook in een wat verdere toekomst, het hele - sterk com mercieel getinte - proces zonder kleerscheuren doorkwam, maar men moet al een geweldig opti mist zijn, om daarin te geloven. Een reëel gevaar blijft altijd be staan voor het natuurschoon, want - hoe goed bedoeld plannen ook zijn - bebouwing, zeker de funk- tionele eenheidsbouw, draagt niet bij tot natuurverfraaiïng. De eer lijkheid gebiedt overigens, dat heel vaak - door intensieve beplan ting - toch weer wel een interes sant totaaleffekt kan worden ver kregen. Het neemt niet weg dat de natuur, in zijn gebied geheel be zien, dupe kan worden. Ook de eigen bevolking - wat in de volksmond „de gewone burger" heet - wordt altijd een beetje dupe. Hij ziet veranderingen optreden, die hij niet wenst en niet nodig heeft. Hij gaat teloor in een drukte die hij nimmer heeft verwacht en zeker niet begeerd. Gemeenten kunnen ook wel du pe worden. De problematiek rond de recreatie kan zo groot worden, dat men financieel en organisato risch vast loopt, want „Den Haag" heeft nog altijd niet een zo duide lijke aparte status aan recreatiege meenten verleend, als de gemeen te bestuurders wel zouden wensen. Kritische aantekeningen bij el kaar dus, in verband met een ont wikkeling die niet te stuiten valt, maar wel een voortdurende bezin ning vereist, met als uitgangspunt de vraag: „Quo vadis Om leerplichtverlenging DEN HAAG, 5-4. Invoering van een volledige tienjarige leerplicht met aansluitend één dag per week vorming of onderricht per week. Tot deze aanbeveling is de meerderheid gekom envan een studiecommissie van de Protestants Christelijke Bond van Onderwijzend personeel (PCBO). Het hoofdbestuur van de bond heeft zich achter deze conclusie geschaard ais primair na te streven <jocl op korte termijn inzake leerplichtver lenging. Projektbureau Het college deelt verder mee dat de rijksoverheid voor de in het Gre velingenbekken uit te voeren wer ken een projektbureau heeft inge steld, waarin samenwerken de mi nisteries van verkeer en waterstaat, van cultuur, recreatie eri maatschap- pélijk werk, van landbouw en visse rij en van financiën. Het projektbu reau staat onder leiding van een funktionaris van het ministerie van verkeer en waterstaat. Het bureau is verantwoordelijk voor de technische uitvoering van de algemene voorzie ningen. Ter begeleiding van het pro- jektenbureau is een stuurgroep in het leven geroepen. Hierin nemen, naast de in het projektenbureau sa menwerkende departementen deel de ministeries van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, van economi sche'zaken en van sociale 'zaken en volksgezondheid, alsmede enkele vertegenwoordigers van de Stichting Recreatieplan Grevelingenbekken, o.a. voor Zeeland de heren A. L. van Geesbergen, lid van G.S. en A. P. Schouwenaar, burgemeester van Brouwershaven. Dom Helder Camara op paleis Soestdijk DEN HAAG, 5-4. Koningin Juliana heeft woensdagmiddag mgr. Dom Helder Camara op paleis Soestdijk ontvangen. In aansluiting daarop ontving de koningin de beide mede leden van het presidium van de in ternationale conferentie over ge weldloze verandering van de maat schappij „De macht van de machte lozen", die van 4 tot en met 8 april in Driebergen wordt gehouden. Voor 20 mille aan truien gestolen SCHIJNDEL, 5-4. Inbrekers heb- ben uit de magazijnen van de tex tielfabriek Awido in Schijndel (N.B.) voor ruim twintigduizend gulden aan truien gestolen. De onbekenden ver schaften zich toegang tot de fabriek door met breekijzers een ijzeren zij deur te forceren. De diefstal kwam woensdagochtend aan het licht. MIDDELBURG, 5-4. Gedeputeerde Staten van Zeeland heben er bjj de staatssecretaris van defensje op aan gedrongen om onderwijzers en on derwijzeressen, die alsnog via een applicatiecursus de hoofdakte voor volledig bevoegd onderwijzeres wil len behalen, te vervangen door mid del van vervangende dienstplicht. Geen verkeer meer in centrum van Bern BERN, 6-4. De Zwitserse hoofd stad Bern heeft woensdag besloten dat het verkeer met ingang van 17 april uit het oude stadscentrum zal worden geweerd. Het verbod geldt voorlopig voor een half jaar. Mr. Bruins-Slot overleden HAARLEM, 5-4. In de Mariastich- ting in Haarlem is op 66-jarige leef tijd overleden mr. dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, voormalig lid van de Tweede Kamer voor de Anti-Revo lutionaire Partij en hoofdredakteur van v het protestants-christelijke krant „Trouw". Herdenking sterfdag Martin Luther King UTRECHT, 5-4. „Maken de kerken zich niet teveel zorgen over het handhaven van de maatschappelijke orde en van het gezag? Is die orde geen wanorde waarin de rijken hun privileges gekregen hebben ten koste van de armoede en ellende van mil joenen andere mensen? Wekken we in de praktijk niet minstens de schijn dat Karl Marx gelijk had met zijn uitspraak dat religie opium is voor het volk?" Deze vragen stelde de Braziliaanse bisschop Dom Helder Camara in de Utrechtse Buurkerk aan de bijna 2000 mensen die daar bijeen waren gekomen om de sterfdag van Martin Luther King - 4 april 1968 - te her denken. G.S. wijzen de staatssecretaris in dit verband op de moeilijke situatie van het basis-onderwijs in Zeeland. Door de gespreide bevolking zijn er veel kleine scholen, waar het erg moeilijk is om de vaste leerkracht te vervangen door een tijdelijke. Dit houdt in, aldus G.S., dat een groot aantal vaste onderwijzers, voorna melijk van één- eh tweemansscholen, niet de gelegenheid zal kunnen krij gen om alsnog de hoofdakte voor het volledig bevoegd zijn te halen. Met deze brief geven G.S. gehoor aan een verzoek, dat studenten van de Christelijke Pedagogische Academie in Middelburg vorige maand tot de Eerste Kamer en tot de staten van Zeeland hebben gericht. ARecreatie)-gevaiigene in hongerstaking ALKMAAR, 5-4. In het Alkmaarse huis van bewaring „Schutterswei" is de heer H. Slagter uit Burgerbrug (N.H.) in hongerstaking gegaan, kort nadat hij zich daar had gemeld om tien dagen celstraf uit te zitten in plaats van de boete van f 100 te be talen, waartoe hij veroordeeld was omdat hij zonder toestemming van de gemeente eeh recreatiebedrijf ex ploiteert achter zijn woning. De heer Slagter weigert de boete te betalen omdat hij „onschuldig" is. Volgens hem is zijn recreatiebedrijf niet te vergelijken met die van de zg. „vrije recreatieboeren", omdat zijn accomodate door de provincie is goedgekeurd. NEW YORK, 5-4. Het was niet de oude Charlie Chaplin van de stomme film aan wie New York de afgelopen nacht in het Lincoln-centrum een gala-ontvangst bereidde. Niet de vagebond met bolhoedje, snorretje, wandelstok en veel te grote broek en schoenen. De New Yorkers zagen een oud geworden kunstenaar in smoking, wiens zwarte haardos zilverwit is geworden. Na een vrijwillige ballingschap van twintig jaar in Europa is Carhels Spencer Chaplin terug in Amerika. De in Londen geboren ar tist heeft het de Amerikanen verge ven dat zij hem met hun communis tenjacht het leven zo zuur maakte dat hij in 1952 de V.S. de rug toe keerde en zwoer nooit meer een stap op Amerikaanse bodem te zullen zet ten. Nu Chaplin 83 jaar is koestert hij geen wrok meer tegen zijn vroegere vijanden, van wie hij de meesten trouwens allang heeft overleefd. Z.-Vietnamese generaal: Veel soldaten vermist QUANG TRI 6-4. De bevelhebber van het derde divisie infanterie in Quang Tri, generaal Giai, heeft woensdag gezegd dat veel Zuidvict- namese soldaten worden vermist. Sommigen waren gaan helpen bij de evacuatie van hun gezinnen, en waren inmiddels op hun stellingen teruggekeerd, aldus de generaal. Ra dio Saigon deed een beroep op alle militairen die hun eenheden hebben verlaten, terug te keren om aan de gevechten deel te nemen. Volgens militaire kringen in Sai gon hebben Zuidvietnamese troepen een aanval op een landingsbaan bij Loc Nirih, bij de grens met Cambod ja, afgeslagen. 30 Zuidvictnamozcn waren daarbij gedood. Uit Quan Loi. bij An Loc, waar ook aanvallen van Noordvietnamese en Vietcong-troe- pen worden gemeld, zijn acht Ame rikaanse adviseurs geëvacueerd. 80 km ten noordwesten van Saigon is een Amerikaanse legerhelicopter neergeschoten. Politieke processen op komst in Zuid-Slavië ZAGREB, 5-4. In de maand juli zullen in de Kroatische hoofdstad Zagreb de eerste grote politieke pro cessen beginnen die in jaren in Zuid- Slavië z\jn gehouden. Volgens rechtbank-funktionarissen in Zagreb zullen meer dan 40 Kroa- ten - culturele en studentenleiders - terechtstaan op beschuldiging van ondermijnende, contra-revolutionai re en opruiiende aktiviteiten. Enke len van hen zijn al vier maanden lang onderworpen aan een vooron derzoek. Uit „Mesdag"-asiel ontsnapten na bankoverval gegrepen SOEST/BAARN, 5-4. De drie man- nen, die maandag uit het Mesdag asiel in Groningen z\jn ontsnapt, de 26-jarige Martin van de E. uit Baarn, de 27-jarige Paul Renée de R^ uit Bussum en de 25-jarige Jan D. uit Den Haag, zijn woensdagmorgen na een bankoverval op het filiaal van de Amrobank aan de Van Weede- straat in Soest (op nog geen twee honderd meter afstand van het po litiebureau) in Baarn en Hilversum aangehouden. De drie mannen, die de overval hebben bekend, zulen vrijdag voor de officier van justitie in Utrecht worden geleid. De buit van de over val, f 18.000,- is teruggevonden. Waterschappen willen meer gelei van overheid DEN HAAG, 6-4. De waterschap- pen willen meer geld van de over heid. De nieuw opgetreden regering heeft de nadruk gelegd op het grote belang, dat zij hecht aan het gezond blijven of maken van de provinciale en gemeentelijke financiën, maar zij lijkt deze opvattingen niet te huldi gen ten aanzien van waterschappen. De uitkering van achttien miljoen gulden over 1971 werd voor 1972 niet verhoogd, aldus de unie van water schappen in het jaarverslag 1971. Voor de waterschappen is het van levensbelang, dat op korte termijn juist voor dit zo belangrijke onder werp een oplossing tot stand komen, zegt het verslag. Advertentie verstrekt u graag een bij élke aankoop U hebt dan GRATIS KANS op een koopbon voor de waarde van alle DE KUYPER-merkartikelen, door U gekocht tussen nu en eind mei 1972. Noem duidelijk het merk DE KUYPER wanneer u drank bestelt De geweldloosheid DRIEBERGEN, 5-4. „Wc moe ten niet herhalen wat de gro te voorgangers in de geweld loosheid, Gandhi en Martin Luther King, hebben gezegd of precies zo handelen als zij ge daan hebben. Het belangrijkste is dat wij spreken en doen zo als zij dat nu in de huidige omstandigheden zouden doen. Duizenden mensen van goede wil beginnen ons al met enig wantrouwen te bekijken. We moeten onderlinge menings verschillen en persoonlijke problemen overwinnen, willen we ook maar een poging kun nen doen tot een vreedzame maar effectieve verandering van onrechtvaardige en onder drukkende structuren in de wereld". De Braziliaanse aarts bisschop Helder Camara zei dit dinsdag in Driebergen bij de opening van de vierdaagse conferentie „De macht van machtelozen", waaraan verte genwoordigers van dertig lan den deelnemen. UTRECHT. Dc drie jeugdige de linquenten, die op de avond van de tweede Paasdag uit het Van Mes- dagasyl in Groningen ontvluchtten cn woensdag na een gewapende bankoverval in Soest werden aange houden, zullen vrijwel zeker niet te rugkeren naar het Van Mesdagasyl. Vrijdag 7 april Zicrikzec Huis van Nassau, 8 uur, ledenverga dering Kon. Harmonie „Kunst en Eer". Zaterdag 8 april Scharendijke/Ellemect Viering tienjarig bestaan s.v. ZSC '62 Maandag 10 april Zierikzee Hotel Van Oppen, 8.00 uur vergade ring Winkeliersvereniging „Zierik zee". Concordia, 7.30 uur, bespreking Nat. Trim-wandeldag. Kantine N.V. Bema-fabriek, por tretavond a.f.v.: „Delta-Foto". Mondragon, 8.00 uur afdeling Phila- telica. Dinsdag 11 r april Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Wester schouwen. Woensdag 12 april Zierikzee Ger. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, Kring Geref. Vrouwenverenigingen. Vrijdag 14 april Zierikzee Noordgouwe Be j aardengy mnastiek. Haamstede Zaal Geref. kerk, 8 uur, Ned. Ver. van Huisvrouwen. Donderdag 13 april Nieuwer kerk Kerk Ger. Gem., 20.00 uur, zang avond kerkkoor Ger. Gem. Zierikzee. Zaterdag 15 april Zierikzee Officiële opening zwembad/sporthal „Onderdak". BRUMMEN. De 37-jarige F. J. Groen is woensdagochtend in een ziekenhuis te Zutphen overleden na een verkeersongeluk. Op de weg Eerbeek-Brummen werd hij op de fiets aangereden door een tegemoet komende vrachtauto, die waarschijn lijk door te hoge snelheid een bocht te ruim nam. Amerikaanse vergeldingsaklies SAIGON, 6-4. De V.S. hebben donderdag bekendgemaakt, dat hun vliegtuigen en schepen in antwoord op de Noordvietnamese invasie in het zuiden „gedurende beperkte tijd lucht- en schietaanvallen" op Noord- Vietnam uitvoeren. Een Amerikaanse militaire woord voerder deelde mee, dat de aanval len bedoeld waren om het leven te beschermen van de in aantal afne mende Amerikaanse militairen. „In antwoord op de invasie in de republiek (Zuid) Vietnam door Noord-Vietnamese troepen over de gedemilitariseerde zóne voeren Ame rikaanse luchtmacht en marine een heden aanvallen uit op militaire doe len in het gebied ten noorden van de gedemilitariseerde zóne". Storm treft Vancouver VANCOUVER, 6-4. Vancouver, een stad aan de westkust van Amerika, is door een zware storm getroffen. Zes personen kwamen om het leven en meer dan 250 raakten gewond. Een schoolgebouw, een supermarkt en minstens acht woningen werden met de grond gelijk gemaakt. De to tale schade wordt geschat op vele miljoenen dollars. De storm trof een groot gedeelte van de staat Oregon, maar Vancou ver (in de staat Washington) kreeg het het hardst te verantwoorden. Onthulling iu proces Angela Davis SAN JOSE, 6-4. Dc kroongetuige in het proces tegen dc Amerikaanse ncgeraktiviste Angela Davis, officier van justitie Gary Thomas, heeft ge zegd dat h(j drie van de overvallers op de recthbank van San Faracl heeft gedood. Thomas was een van de v(jf gijzelaars, die dc overvallers mee hadden genomen in hun busje. Voor een doodstille rechtszaal in San Jose beschreef Thomas de ge beurtenissen die op de overval volg den. Jonathan Jackson, broer van „Soledad-Brother" George Jackson, had hem, rechter Harold Haley, de andere gijzelaars en de drie neger- verdachten die terecht stonden, naar een busje gebracht. Jackson zat ach ter het stuur, maar toen we bescho ten werden (door dc politic) cn ik zag dat Jackson gewond was, pakte ik zijn wapen af. Ik schoot op hem, daaran schoot ik op James McClain (een van bevrijde verdacht). Vervol gens schoot ik 'in de richting van William Christmas (ook een ver dachte) en tenslotte richtte ik op Ruchell Magee, dc derde verdachte. Magcc werd in dc borst getroffen, maar toen ik opnieuw wilde schie ten was het magazijn van het wa pen leeg. aldus het relaas van Tho mas. Hij had de andere drie dode lijk getroffen. Tevoren had hij ge zien hoe Magcc een dodelijk schot hagel afvuurde in het gezicht van rechter Haley. Advertentie Bestaat dat? Wis en drie. Een blokje kaas uit 't vuistje. Vinden ze 't lekker? Nou en of. U moet er wel vroeg mee beginnen: we kennen moeders die hun anderhalf jaar oude peuters jonge kaas geven - en die vinden 't heerlijk. U weet toch dat kaas de kalkverbindingen bevat die tanden sterk maken? Kaas uit 't vuistje is 'tanti-tandbederf snoepje. Wen ze eraan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2