deurloo AGENDA WAAROM CENTRAE VERWARMING VAN SAMAN-DEURL00 SAMAN-DEURL00 Mooi toneelstuk: „Een ideaal plekje Goede gang van zaken bij Strand reddingsbrigade „W'Schou wen" (Gaixiisette) direct leverbaar bij: PASEN i- S cUooiWr etv\ "ïVeo Tuisen, ..3 Mooi succes voor leden „Nut en Uitspanning" op solistenconcours BON Eerste eigen krant van Theo Thijssenscliool op z'n „Paasbest" Verkoop nevenartikelen in slijterijen Nationale speelweek 1972 van start Ouderavond ,,'t Staepel'of" Vergadering le Haamstede RENESSE, 30-3. Woensdagavond hield de o.b.s. ,,'t Steapel'of" zyn ou deravond in het dorpshuis te Renes- se. De voorzitter de heer Krynse Locker opende de bijeenkomst en verwelkomde alle aanwezigen, in het bijzonder de heer Steur, wethouder belast met onderwijs zaken, de heer Lustig die namens volksonderwijs aanwezig was, mej. Houtman van de sekretarie en lid van de schoolraad en collega's van omliggende dorpen. Daarna was het de beurt aan de jeugd om zijn kunnen te tonen. De leerlingen van de drie hoogste klas sen van de school gaven een opvoe ring van het door het hoofd dei- school de heer J. H. Blom geschre ven musical „Een ideaal plekje". Het verhaal speelt zich af om een heer lijk rustig stukje grond. In de eerste scène zaten op het bankje enkele be jaarden na te mijmeren over de goe de oude tijd en te mopperen op de jéugd van tegenwoordig. De volgen de scène komt de jeugd uit school en de ouderen verdwijnen omdat ze vinden dat het nu met de rust ge daan is. De jeugd neemt het heerlij ke rustige stukje in gebruik als speelterrein en moppert op de oude ren omdat die altijd vinden dat ze het niet goed doen. In het slot van het eerste bedrijf komt een journa list met fotograaf om eens wat aan dacht te geven aan dat zeldzame stukje grond waar nog niets gebouwd is en waar nog rust heerst. In het tweede bedrijf komen ach ter eenvolgens een groep proteste rende huisvrouwen, een katholiek geestelijke en een groep militairen die elk een bestemming hebben voor het stukje grond. Het laatste bedrijf begint met de burgemeester van de gemeente waartoe het stuk grond behoort die loopt te mijmeren dat het toch wel heerlijk is burgemees ter te zijn van zo'n rustige gemeente Hij wordt in rust wreed verstoord door de verschijning van allen die gebruik van het stuk grond willen maken. Verschrikt hoort hij allen aan en besluit dan dat meeste stem men gelden en dat dus de grootste groep zijn zin krijgt. Er blijken ech ter drie groepen even groot en er dreigt een moeilijk probleem te ont staan. De bejaarden komen er dan echter ook bij en sluiten zich bij de jeugd aan waardoor alles bij het ou de blijft en het heerlijk rustige onbe bouwde stukje blijft bestaan. Tentoonstelling Na een slotzang waarin de oudé ren bezingen dat de jeugd toch nog niet zo slecht is en omgekeerd was het afgelopen. De talrijke aanwezi gen toonden hun enthousiasme door een hartelijk applaus. In de pauze was er een tentoonstelling van hand werken in de bovenzaal van het dorpshuis te bezichtigen. Na de pauze nam de voorzitter het woord. Hij dankte alle ouders voor het vertrouwen dat ze in hem stel den door hem op de vorige avond als voorzitter te kiezen. Daarna stelde hij de verhoging van de bijdrage per kind aan de orde. Op de vorige ver gadering was besloten de inteken lijst met Sinterklaas af te schaffen, maar toch het feest in dezelfde vorm te handhaven. Hij stelde voor na mens de oudercommissie, de bijdra ge te brengen van f 2,50 op f 7,50. Iedereen ging hier onmiddellijk mee akkoord. Zwemmen Hierna kwam de rondvraag aan de orde. Niemand had echter iets te vragen. De heer Blom maakte van ZIERIKZEE, 30-3. De openbare basisschool de Theo Thjtfssenschool heeft een eigen schoolkrant. Deze week verscheen op z'n „paasbest" de gelegenheid gebruik om mee te delen dat vanaf 21 april de kin deren van de 5de en 6de klas gaan zwemmen in het nieuwe zwembad in tZierikzee. Hij vertelde dat door de reistijd en de tijd van het verkleden het bijna een hele middag in beslag zou nemen, een reden waarom hij had besloten een uur gymnastiek in de week minder te geven. Even werd er nog gepraat over wat er zou ge beuren met de kinderen die reeds goed konden zwemmen, maar daarop was geen antwoord te geven. De heer Blom beloofde te bespreken of het mogelijk was voor die kinderen om in het diepe bad tè zwemmen. ZONNEMAIRE, 31-3. Op het solis tenconcours, dat op 26 februari, 4, II en 25 maart jl. gehouden werd in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg en dat georganiseerd werd door de „Zeeuwse Bond" hebben leden van de Muziekvereniging „Nut en Uitspanning" uit Zonnemaire voor een aantal prachtige successen ge zorgd. Het. waren de heren W. Hanse op bariton en S. Duinhouwer op tuba die in de eerste afdeling duetten een eerste prijs met lof behaalde met een puntenaantal van 55, terwijl laatstge noemde individueel in de eerste af deling een eerste prijs behaalde met 49 1/2 punt en W. Hanse in de afde ling solisten uitmuntendheid ook een het trotse eerste nummer van de eerste jaargang. Tot voor kort was de Theo Thyssenschool wat de nieuwsvoorziening betreft mede HAAMSTEDE, 30-3. In het Groene Kruisgebouw vergaderde de Strand- reddingsbrigade „Westerschouwen" onder voorzitterschap van mevr. v. d. Haven-Eikelenboom. De belang stelling was gering. De presidente betrok in haar welkomstwoord ook burgemeester H. P. Everwijn. De presidente deelde mede dat op 21 april de lessen in het nieuwe zwembad te Zierikzee gaan beginnen op de vrijdagavonden van 20.00-22.00 uur. Aldaar wordt dan eerst in de eerste prijs opeiste met een totaal van 53 punten. Op 11 maart jl. had den reeds de heren J. Stoel en M. A. van Leersum hun beste beentje voor gezet. J. Stoel op trompet, spelend het nummer „The Return" van J. Hartmann behaalde toen met een puntentotaal van 50 een eerste prijs in de eerste afdeling solisten, terwijl M. A. van Leersum op piston, spelend het nummer „Jupiter" van E. F. Goldman met 45 punten een tweede prijs behaalde. De resultaten zijn gezien het feit, dat N. en U. zelf speelt in de derde afdeling, een groot succes te noemen, wat hopelijk ook weer andere leden een stimulans zal geven eens hun buzikale krachten op een solisten- concours te gaan meten. aangewezen op de gezamenlijke schoolkrant van de beide openbare scholen, welke thans elk hun eigen krant gaan verzorgen. Het eerste nummer van de Theo Thijssenkrant mag zien en gelezen worden. Er staan heel wat leuke te keningen - met de hand ingekleurd - in van de kinderen zelf. De voorpa gina bestaat uit een fraai geslaagde paashaas van Astrid Menheere uit de eerste klas. Uit een mededeling van de redaktie blijkt dat de redaktie bestaat uit leerlingen van klas 5 en 6, enkele onderwijzers en één ouder. Dit wordt te weinig geacht en ge hoopt wordt dan ook op reakties van de kant van de ouders, die bijv. kopy kunnen zenden of hulp aanbieden bij het stencillen en typen. Aan het eerste nummer is een wedstrijd ver bonden, nl. het bedenken van een leuke naam voor de krant, waarvoor ideeën vóór 15 april kunnen worden ingeleverd. De leerlingen nemen duidelijk stel ling als het gaat om natuurbehoud. ..Geen weg door de domeinen" "is de mening van de jeugd. Mening van de derde klas: „het is niet prettig voor de dieren en natuurlijk ook niet goed voor de bomen en dergelijke, vanwege de uitlaatgassen". Mening vijfde klas: „Rust voor de dieren is het belangrijkste, ze kun nen overreden worden." Een andere kreet was „de toeristen komen voor de rust en niet voor het lawaai". Gevarieerde inhoud Verder vertellen de „handtekenin genverzamelaars" van hun ervarin gen en wordt een kijkje genomen bij een gemeenteraadsvergadering. In dit geslaagde eerste nummer verder verhaaltjes en tekeningen over Pa sen, een bijdrage over creativiteit en en communicatie door mevrouw J. Asma-Broerc in de rubriek „Ouders Schrijven". Ook nog tal van leuke bijdragen van de leerlingen en het verslag van een geslaagd bezoek aan de huishoudschool. En dan ook hog: een rebus, de Top 4, advertenties van de kinderen en natuurlijk niet te vergeten een goed gevulde sport pagina. Bovendien bevat het blad een aantal mededelingen de school betreffende van het hoofd de heer J. G. Brugman. richting diploma's C en D gezwom men, een en ander in samenwerking met de reddingsbrigade Zierikzee. Op 2 en 3 april houdt het Water sportbedrijf Blom te Burgh-Haam- stede een botenshow waar ook de nieuwe reddingsvlet te zien zal zijn. De brigade-leden gaan korenblauwe badpakken, voorzien van een em bleem, dragen. Een polyester-pop is aangekocht, eveneens tesamen met Zierikzee. De secretaris, de heer P. Duson las het jaarverslag waaruit bleek dat na opgericht te zijn op 8 februari 1971 de brigade in dat jaar van 13 juni tot 5 september 45 dagen actief was en daarin 2500 manuren maakte. Er werd 4il maal E.H.B.O. verleend, 5 maal hulp verleend aan zwemmers die te ver in zee gingen en 49 kinde ren werden terug gebracht bij hun ouders. In dit verslag wordt dank gebracht aan het gemeentebestuur voor de verleende hulp en mede werking. De waarnemend penningmeester, de heer H. de Boer kon de vergade ring een positief saldo meedelen van f 206,71 op een inkomstenpost van f 1642,68. De nieuwe donatiekaarten liggen klaar en worden binnenkort aangeboden. De kascommissie advi seerde bij monde van de heer M. Bliek tot goedkeuring van de reke ning. Na enkele kleinë wijzigingen, waaronder het terugbrengen van het lidmaatschap van 8 naar 12 jaar om dat deze categorie zwemlessen op school krijgt, zullen de statuten aan geboden worden ter koninklijke goedkeuring. Gezien de dure vervoerskosten zullen bezitters van auto's gevraagd worden om vrijdag-avonds eens een keer te rijden. Zij kunnen daar de opleiding zelf aanschouwen. De le den der brigade moeten vanaf hun 16e jaar het E.H.B.O.-diploma bezit ten. Snelle boot De burgemeester kon de brigade mededelen dat een snelle Noorse boot aangeschaft zal worden bij. Wa tersportbedrijf Blom op voorwaarde dat deze boot zich in de branding goed houdt. Voor de tweede post in Renesse bekijkt Gemeentewerken de mogelijkheid van een zelfde gebouw- tjè als in Westenschouwen. Mét Pinksteren zal aldaar gestart worden en wel op het strandgedeelte einde Jan v. Renéssew;eg. Getracht zal worden beide reddingsposten telefo nisch aan te sluiten. Het aantal le den en donateurs blijft constant, doch er moeten meer en grotere do nateurs kómen om de kosten mede tè helpen dekken. t)e presidente dankte de burge meester voor het vele werk dat de gemeente voor de brigade doet. Bur gemeester Ever wijn antwoordde dat een en ahder financieel nu mogelijk is geworden doordat Ged. Staten de toeristenbelasting goedkeurden. De heer Sluis Uit Zierikzee die de zwemlessen geeft deed enige mede delingen en daaruit blijkt dat tijdens de cursus geen nieuwe leden "wor den aangenomen, omdat het de op leiding remt. Bij de opening van het bad zal reklame gemaakt worden voor het werk van de brigade. Longarts overleden na botsing met tram AMSTERDAM, 30-3. Als gevolg van een ongeluk is donderdagmid dag in het Wilhelmina Gasthuis overleden de 59-jarige Amsterdamse longarts, J. C. Gerrits. Drie kwar tier eerder was de heer Gerrits op de Koninginneweg in zijn woonplaats door onbekende oorzaak tegen een tram opgelopen. Het ongeluk ge beurde op het moment dat de tram bij een halte ging stoppen. Jeugdbende opgerold ROERMOND, 30-3. De Roermond- se gemeentepolitie heeft deze week een kleine jeugdbende opgerold. Vier Roermondse jongetjes van ne gen tot twaalf jaar hebben bekend schuldig te zijn aan tientallen inbra ken, berovingen en ergerlijke ver nielingen. Van in Roermond gestolen geld namen zij de trein en opereer den ook in Venlo, in Sittard, Heerlen en Maastricht, waarzij hoofdzakelijk portemonnees uit tassen van winke lende personen stalen. De jongetjes richtten onder meer grote schade aan in de Roermondse eierenmijn en de Deken Rhoen- school. DEN HAAG, 30-3. Binnenkort zul len slijterijen naast alcoholische dranken ook nevenartikelen mogen verkopen. Het mogen geen voedingsmiddelen zijn, maar wel artikelen als drink glazen, schenkmandjes, wijnrekjes, wijnkoelers, koelboxen en -tassen, voorlichtlngslectuur over wijnen en dergelijke. Premier Biesheuvel heeft donder- AMSTERDAM, 30-3. Dc nationale speelweek 1972 Is donderdagmiddag in Amsterdam van start gegaan met de bekendmaking van de winnaars van een fotowedstrijd over kinderen, georganiseerd door de stichting „goed speelgoed" en het blad „Ouders van nu". Een uit vijftig foto's bestaande expositie (er waren in totaal bijna negenhonderd inzendingen) zal op de Floriade in Amsterdam te zien zijn Uit de vergadering kwam de op merking dat de brigadeleden, die hun opleiding in het nieuwe Zierik- zeese Ipad krijgen, daar de volle prijs moeten betalen, ni«t fideel is. Zij le ren zwemmen om hun medemensen le redden, terwijl anderen hier voor hun plezier komen zwemmen. Een reductie zou zeker op zijn plaats zijn gezien de zeer hoge kosten waarvoor déze brigade zich geplaatst ziet. Uiterste verkoopdatum op verpakking RIJSWIJK, 30-3. Met ingang van 30 april 1972 zullen verpakte con- cumptiemelk en consumptiemelk- produkten (yoghurt, vlaas, pappen enz.) voor zover zij niet zijn gesteri.- liseerd, moeten zijn voorzien van een uiterste verkoopdatum, die door de consument gemakkelijk kan wor de gecpntroleerd. Het zal voor zui velfabrieken en detaillisten verbo den zijn deze p^ódukten te verko pen na de datum die op de verpak king is aangegeven. Een en ander is voorgeschreven in een verordening van het Produktschap voor Zuivel die op 30 april a.s. van kracht wordt. Veel gewonden en doden bij ontploffing en brand in vuurwerkfabrieken BRIDGEWATER, 30-3. Minstens 20 mensen zijn donderdag gewond van wie velen zeer ernstig, bij een ontploffing in een gebouw waarin twee vuurwerkfabrieken zijn geves tigd in Bridgewajer in de Ameri kaanse staat Massachussetts. Een on bekend aantal mensen is onder puin bedolven. De explosie veroorzaakte verscheidene branden. Afdelingen van de burger bescher ming en politie-eenheden uit de om liggende plaatsen zijn. te hulp geroe pen. Drie snelverkeerswegen zijn voor het gewone verkeer gesloten om am bulances en andere reddingsdiensten vrij baan te geven. Sigarenwinkelier in buik geschoten ROTTERDAM, 30-3. De 67-jarige Rotterdamse, sigarenwinkelier D. v. d. Wal heeft donderdag zijn poging om zich twee overvallers van het lijf te houden moeten bekopen met een schotwond in de buik. Zijn 65-jarige vrouw liep steekwonden in gezicht en onderarm bij de worsteling, die zich afspeelde in het sigarenwinkel tje op de hoek van de Oranjeboom straat en de Stampioenstraat. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 1, zondag 2 en maandag 3 april Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Hoorn. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vry dagmiddag om I8.00uur en duurt tot dinsdagmor gen 08.00 uur. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor dokter Stenger en dokter Terp stra. De weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt dinsdagochtend om 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114)-1280, neemt waar voor dokter De Bruin. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter Vleugels Schutter, Zierikzee tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter Van der Zande. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele- foon(01112)-341, heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, teL (011)0)2180 heeft dienst dagavond, tijdens de onderbreking voor de avondmaaltijd van de weke lijkse vergadering van de minister raad, meegedeeld, dat de raad ak koord gegaan is met een desbetref fende, door minister Stuyt van volks gezondheid voor te bereiden algeme ne maatregel van bestuur. Om deze maatregel voor het slijtersbedrijf was gevraagd door hel bedrijfschap voor de detailhandel in alcoholhou dende dranken. op dc afdeling „kind en leefmilieu". De speelweek, die tot 8 april duurt is een initiatief van een stichting, waarin ca. 750 speelgocddctaillistcn samenwerken. Doel is: te trachten de ouders met hun kinderen te laten spelen en de waardering bij de kin deren te peilen, waardoor de ouders de kans krijgen gericht speelgoed te kopen. Vrijdag 31 maar! Zierikzee Canline BEMA n.v., 8 uur, werk- avond Delta-Foto. Zaterdag 1 april Westenschouwen Hogeweg, 10 uur, opening trampo linecentrum „Westerschouwen". Maandag 3 april [Tweede Paasdag) Dreischor 14.00 uur, start gezelligheidsrit m.a.c. „Sparta". Dinsdag 4 april Zierikzee Concertzaal, 20.00 uure, toneelavond Z.V.U. (Nieuw Rotterdams Toneel). Vrijdag 7 april Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, ledenverga dering Kon. Harmonie „Kunst en Eer". Advertentie Appelmarkt 4, Zierikzee, tel. 2825 PARAMARIBO. De Hindostaan- se bevolkingsgroep in Suriname is in grootte de Creoolse groep gepas seerd. Dit blijkt uit de cijfers van de volkstelling die eind vorig jaar in Suriname is gehouden. De resulta ten, die van zeer betrouwbare zijde zijn vernomen, zijn nog niet offi cieel bekendgemaakt. Drs. Th. Westerhout burgemeester Vlissingen DEN HAAG, 30-3. Met ingang van 1 mei is drs. Th. J. Westerhout benoemd tot burgemeester van Vlissingen. Hij was burgemeester van Wageningen. Drs. Westerhout is 50 jaar, sinds 1 mei 1969 burgemeester van Wage ningen, Nederlands Hervormd en lid van de Partij van de Arbeid. Vóór de kerstening van de wereld, was er ook al pasen (Pascha, Pésach) en als wij de narcisjes zien rillen in de toch nog wat huiverige wind, denken wij niet zo onmiddellijk meer aan de rituele offermaaltijd en de „nieuwe dracht der kudde", waar het heel lang geleden allemaal om draaide, lang voordat Bonifacius, de Angelsaksische missionaris bij Dok- kum zo slecht weg kwam. Israël - even in de encyclopedie kijken - vierde Pascha in de nacht van 14-15 Nisan, ter herdenking van de uittocht van Egypte „Ons" Paas feest - maar daar is heel wat over te doen geweest - werd vastgesteld door het concilie van Nice a (325); eerste zondag na de eerste volle maan in de lente. Tussen 22 maart en 25 april. Geen feest intussen heeft zovele volksgebruiken, rituelen, folkloristi sche uitingen te zien gegeven als juist Pasen, maar in deze tijd is bij na alles afgeschaft, misschien met uitzondering van eieren kleuren, maar het feit dal ooit de Paaslam- meren werden geslacht in de tem pel te Jeruzalem, correleert daar echt niet mee. Vraagje zonder „kwiz"-erig le willen doen. Waar slaan hoge ste nen mensenhoofden, als restanten van een reeds lang verdwenen cul tuur? Juist, op hel Paaseiland, maar waarom dat nu Paaseiland heet? Ik zou het zo gauw niet weten, maar het eiland ligt wel mooi in de Stille Oceaan en behoort tot Chili. Een enkel cruise-schip schijnt wel eens in die buurt te komen en dan mogen de passagiers de „hoge stenen men- senhoofden" bekijken. Even terug naar Pasen als chris telijk feest. De Paaszaterdag iz i-rfc geschiedenis ook altijd belangrijk gewpest. Het was - en is - de zater dag voor Pasen, waarop het Paas vuur werd gewijd en uitgebreide li turgische plechtigheden plaats von den. Wie zich wat verdiept in die stof. coticludeert wel dat het alle maal wat povertjes is geworden, al hoeft dat aan de diepe zin van Pa sen niet te raken. Pasen - en dat was de materiële kant van de zaak - hing (tot vreugde van de kleding- mannen) altijd nauw samen met het „nietiwe pak". Daar moet het „op z'n Paasbest" van afstammen, maar te genwoordig dragen jongelui geen pakken meer. Ze wringen zich in ge bleekte spijkerbroeken en in een truitje en daarmee is de zaak uit wendig wel bekeken. Hoe ook, het wordt weer Pasen en uitwendig, maar vooral inwendig is het een heerlijk feest op de drempel van een nieuwe fase in het jaar. Daarom hier van harte voor ieder: goede Paasdagen1 SCH1EREILANDMAN Advertentie Wij installeren een complete installatie Wij zijn reeds lang in uw omgeving gevestigd Wij hebben dus een reputatie te verliezen Wij kunnen snel service verlenen Wij maken graag een gratis offerte En financiering is ook mogelijk Stuur onderstaande bon p.o. in Wij verzoeken vrijblijven alle inlichtingen over Centrale Verwarming Gashaard Bouwpakket Centrale Verwarming St. Domusstraat 43 Telefoon 3260 - 2087 - 3909

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2