Jaap ten Oever's nie leven Misplaatste vreugd om overwinning BLIK DOOR HET WERELD Pokken nog reëel gevaar NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Embank Hengelsporttentoonstelling VISMA '72 Het verkeer in de toekomst Doodstraffen in Turkije Wat biedt de BEELDBUIS? Milieuhygiëne Zeeland klimt in telefoon ZIERIKZEESCI'IE NIEUWSBODE Donderdag 30 maart 1972 Nr. 21057 De klucht Malta is afgesloten met vriendelijk lachende heren die een kontrakt ondertekenden. Ieder mocht lachen want ieder kreeg zijn zin. De Maltese premier Mintoff ont vangt voortaan jaarlijks 14 in plaats van 5 miljoen pond. plus nog wat ekonomische steun, zodat hij onge veer krijgt wat hij eiste. De Nato betaalt wat zij van plan toas en koopt daarvoor dat de eerste 7 jaar het eiland in de Middellandse zee geen brug wordt voor strijd krachten van het Warschaxipakt.- Iedereen is dus tevreden. Behalve dan dat de duizenden Britse gezin nen waarop Malta's middenstand dreef, niet terugkeren en dat de ont slagen arbeiders van de marinewerf niet meer in dienst worden genomen. Werk is er dus niet veel meer en het is de vraag of Malta met de af koopsom in staat is nieuwe werkge legenheid te scheppen. Zeven jaar De NATO betaalt om de Russen weg te houden, niet omdat ze zelf nog interesse heeft voor de basis. En over 7 jaar houdt zij daarmee op als zij het te duur vindt. Als de Russen dan nog belangstelling hebben zal dat zeker niet tegen al te hoge be dragen zijn. Malta dat aan niets overvloed heeft behalve aan bevolking krijgt 7 jaar de tijd om nieuwe middelen van be staan te ontwikkelen. Iets ivat haast zeker niet hikt. De opera-achtige diplomatie van Mintoff met veel dreigementen en geschreeuw mag dan aanleiding ge ven van een klucht te spreken, in wezen heeft zich een drama voltrok ken en alle vriendelijk gelach was eigenlijk erg misplaatst. DEN HAAG, 29-3. De pokken vormen nog steeds een reëel gevaar in de wereld. Daarvoor staan, op dit moment al thans, de meer dan 1000 doden borg die de laatste dagen in Bangla Desj zouden zijn gevallen, de 8 dodelijke slachtoffers die in Zuid-Slavië zijn geregistreerd, de uitbreiding van de pokkenepidemie in Syrië, Libanon en Irak en de constatering van deze ziekte bij een man in het Westduitse Hannover. De gegevens over de stand van zaken die de wereldge zondheidsorganisatie van tijd tot tijd publiceert lijken dan ook met enige reserve te moeten worden bekeken als is het een verheugend verschijn sel dat in 1967 nog 131.160 gevallen van pokken in de wereld werden ge registreerd en in 1970 nog slechts 30.000. Advertentie Ook dit jaar zal er weer een inter nationale hengelsporttentoonstelling VISMA gehouden worden van 31 maart tot en met 6 april in de Ahoy- hal te Rotterdam. De Visma zal alle dagen geopend zijn van 10.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur, ook op beide Paasdagen. De directeur-generaal voor de landinrichting en de visserijen, ir. S. Herwijer, zal a.s. vrijdag officieel VISMA'72 openen. Zoals bekend heeft ir. Herwijer, zelf hengelaar, grote belangsteling voor de hengel sport. HILVERSUM. In het komende sei zoen zal de NCRV een televisiebe werking van Het meisje met de blauwe hoed" uitzenden. In deze scène zien we Daan (Huib Rooymans) in een verliefde omhelzing met Betsy (Jenny Arean). In het gewone leven vormen Daan en Betsy een getrouwd paar. Het motto van deze tentoonstelling is, kijken-kopen-meenemen. Voor de hengelaars is het zeer aantrekkelijk dat op de Visma alle artikelen ook gekocht en tegelijk meegenomen kunnen worden. Op vele stands zal er een groot assortiment aan hen gelsportartikelen worden aangebo den. Tevens zijn er de voorlichting stands van de hengelsportbonden, het ministerie van Landbouw en Visserij, de Rivierpolitie, de Organi satie Verbetering Binnenvisserij, V.V.V.'s en reisbureaus en buiten landse voorlichtingstands. Voorts is er weer een filmcentrum met vele sportvisserijfilms en een casting- baan, waar men kan werpen met allerlei soorten hengels. Een nieuw tje op deze Visma zijn de stands van de winkeliers die eigen speciaal-ar- tikelen fabriceren of importeren en deze hier tentoonstellen en demon streren. Deze privé tentoonstelling voor de hengelaars is vanwege zijn goede voorlichting, voor veel sport vissers zeker een bezoek waard. Minister: „ik kweek geen werkloosheid" UTRECHT, 29-3. De minister van sociale zaken, de heer J. Boersma, neemt het „bepaalde vakbondbe stuurders" (hij noemt met name de voorzitters van de Bouw- en Hout bonden van het N.V.V. en N.K.V.) kwalijk, dat zij de regering verwij ten willens en wetens werkloosheid te kweken. „Als ik ook maar in de verste verte de idee zou hebben, dat ik er doelbewust op uit ben om werkloosheid te maken, dan zou ik onmiddellijk aftreden", verklaarde minister Boersma aan „Steiger", het orgaan van de Bouw- en Houtbond N.K.V. Philips Nijmegen stoot personeel af EINHOVEN, 29-3. Philips 12.1 liet personeelsbestand op de vestiging in Nijmegen in de loop van dit jaar met 160 werknemers verminderen. Het ligt in de bedoeling deze in krimping tot stand te brengen via natuurlijk verloop dan wel door overplaatsing van personeelsleden naar andere Philipsvestigingen. Van ontslag zal geen sprake zijn, aldus een woordvoerder van Philips te Eindhoven. Vorig jaar liet de concerndirectie reeds weten dat men het personeels bestand op de Nijmeegse vestiging met 110 werknemers wilde vermin deren» Dit aantal is nu uitgebreid met 50. RIJSWIJK, (ZH), 29-3. In de ko mende tientallen jaren zal het au tobezit in ons land zo sterk toene men, dat tussen sommige dichtbe volkte woongebieden in het westen van Nederland ongeveer 20 rijstro ken nodig zullen zjjn. By rivieren en kanalen zouden gigantische en moeilijk te financieren bruggen of tunnels moeten worden gebouwd. Deze ontwikkeling zal door de over heid in goede banen moeten worden geleid, belangrijke wijzigingen in het beleid zullen noodzakelijk zijn. Deze voorspelling deed dr. R. J. H. Kruisinga, staatssecretaris van verkeer en waterstaat woensdag tij dens de opening van het „instituten- gebouw" te Rijswijk. ISTANBOEL, 29-3. In Istanbul is tegen vier leden van het ondergrond se „Volksbevrijdingsleger" in Turv kije de doodstraf geëist. Het viertal, oud-studenten van 23 tot 30 jaar, werd schuldig bevonden aan pogingen om de bestaande orde omver te werpen. In totaal eenentwintig beklaagden staan terecht. EERSTE KAMER Minister wil niet horen van open Oosterschelde DEN HAAG, 29-3. Minister Udink (volkshuisvesting en ruimtelijke or dening) heeft zich in de Eerste Ka mer verzet tegen de suggestie om niet over té gaan tot sluiting van de Oosterschelde. „In de huidige ont wikkeling zijn er geen wijzigingen die nopen tot herziening van de Delta wet", aldus minister Udink. Bij beoordeling van het al dan niet openhouden van de Oosterschelde, moeten de argumenten daartegen „zeer zwaar worden gewogen". De bewindsman noemde de veiligheid en voerde waterhuishoudkundige ar gumenten aan. Verhoging van de dijken is zijns inziens geen goedko pere oplossing en zou aanzienlijke vertraging meebrengen. Bij het beleidsdebat in de Eerste Kamer over het vraagstuk van de ruimtelijke ordening was vanuit de frakties van PPR, D-66 en PSP, aangedrongen, op het openhouden van de Oosterschelde. De PSP-er Van Wijk vroeg de re gering op dit terrein terug te keren van de dwalingen haars weegs. Dr. M. van Huiten (PPR) drong aan op een open onderzoek naar de moge lijkheden en moeilijkheden van een open Oosterschelde. VRIJDAG 31 MAART. NED. I. Na de actualiteitenrubriek Achter het Nieuws, dat aansluit op het journaal van acht uur, volgt met een al Hadimassa, dat kan bogen op een grote kijkdichtheid. Van de par tij is vanavond ook Jules Croiset. Na Hadimassa presenteert Joop Koopman weer de quiz Twee voor Twaalf, een race tegen de tijd en de geldmeter. Koos Postema's „Een klein uur U" staat ditmaal in het te ken van het sexuele leven van ge handicapten. Sexuele nood wordt bij veel gehandicapten waargenomen. Gehandicapten die met sexuele pro blemen zitten en deskundigen pra ten hierover onder leiding van Koos Postema. Het laatste nieuws wordt om elf uur verwacht. Het vooravond programma wordt door de E.O. ver zorgd. Allereerst kan men een film impressie over Israël zien. Het twee de en laatste E.O. programma heet De Koning der Joden, waaraan o.'a. meegewerkt wordt door het Zeeuws Jongerenkoor uit Goes. NED. II. De vrijdagavond- op het tweede net is ditmaal voor de TROS, Voor acht uur twee programma's Allereerst „De laatste sporen", een film over het natuurreservaat van Plitvice in Joegoslavië. Daarna de vijfde aflevering uit de serie Nancy. Als ze van Abby te horen krijgt, dat Adam en zij niet bij elkaar passen, besluit Nancy mee te doen aan een computertest. De testwagen dit keer is de Peugeot 304. Ook krijgt de Ford Granada de aandacht. Anderhalf uur spanning biedt vervolgens Tatort. De aflevering van vanavond heet „De ring". Het verhaal, een spiona- ge-affaire berust op werkelijkheid. Een jong meisje komt alleen te staan en raakt betrokken bij een moord zaak. Met Tatort is de TROS-koek op. De NOS gaat daarna verder met „Uit de Kunst" (met toneel, ballet, beeldende kunst en film). Tot slot het laatste nieuws. VRIJDAG 31 MAART. NED. I: 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 JourT\aal; 19.05 Bericht uit Israël; 19.20 De Koning der Joden; 19.55 Ten slotte; 20.00 Journaal; 20.16 Achter het nieuws; 20.50 Hadimassa; 21.30 Twee voor twaalf; 22.10 Een klein uurU; 23.00 Journaal; 23.05 Teleac. NED. II: 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Journaal; 19.05 De laatste sporen; 19.30 Nancy; 20.00 Journaal; 20.15 Wereld op wielen; 20.50 Tatort: De ring; 22.20 Uit de Kunst; 22.50 Jour naal. ZATERDAG 1 APRIL. NED. 1. Het AVRO-avondje telt als grote bestanddelen van het zater dagavond-menu René van Vooren en Piet Bambergen met hun Mouniies- show, Nieuwe belevenissen van het duo Tony Curtis en Roger Moore in de Versierders, AVRO's eigen sport panorama en - als klinkend slot - een optreden van Stan Kenton en diens (vermaarde) orkest. In de mid daguren van AVRO-makelij de avon turen van Rikkie en Slingertje, het gevarieerde Hot Dog en de Stuif-es- in van Ria Bremer. De tijd tussen fabel en nieuws wordt overbrugd door 25 minuten Golden Earrings en een half uurtje Poets. Piet Bamber gen en René van Vooren presenteren na het nieuws van acht uur de show die naar Montreux gaat. Als gasten in deze collage: Lenny Kuhr, Sandra en Andres en de Engelse buikspre ker Keith Harris. Na de pret de spanning. Brett Sinclair gaat vakan tie houden. Heel luxueus. Danny Wilde doet het wat simpeler, maar neemt het er toch ook van. Hierop aansluitend AVRO's Sportpanorama en als laatste AVRO-bijdrage een re portage van het concert dat Stan Kenton onlangs met zijn orkest in Rotterdam ten beste gaf. NED. II. Op het tweede net een hele avond lang de KRO met o.m. een diskussie over openbaar vervoer en avonturen van Paul Vlaanderen. Paul - en uiteraard vrouw Ina - trek ken ook ditmaal ten strijde tegen de misdaad. Na de Vlaanderenstory de activiteiten van Brandpunt en in aansluiting daarop Job, een eigen tijdse bewerking van de lotgevallen van de oud-testamentische figuur Job. De muziek voor dit programma Zaterdag 1 april, 22.50 uur: The creative world of Stan Kenton. Stan Kenton voor zijn orkest. werd gecomponeerd door Jasper van 't Hof, Pierre Courbois, Eelco Gel ling, Carel van Rijn, Loek Schrievers en René Oliemuller. De rol van Job wordt gespeeld door Jérome Ree huis. Els van Rooden is God. Na het laatste nieuws een uitzending van uit de kerk van de H. Agatha in Zandvoort waar de Paaswake owrdt gehouden. In de vooravond een afle vering uit de natuurfilm Survival en het programma over het openbaar vervoer. ZATERDAG 1 APRIL. NED. I: 16.00 Journaal; 16.02 Kin derprogramma; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Golden Earring 19.30 Poets; 20.00 Journaal; 20.20 Mountiesshow; 21.10 De versierders; 22.00 Sportpanorama; 22.50 Stan Kenton. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 De spookstad; 19.30 De stadsbus; 20.00 Journaal; 20.20 Paul Vlaanderen; 21.10 Brandpunt; 22.00 Job; 22.55 Journaal; 23.00 Vie ring Paaswake. DEN HAAG. Van 1948 tot en met 1971 is het aantal schildersbedrijven in ons land verminderd van 11.608 tot 7660, een teruggang van 3948. Dit blijkt uit het ontwerp-jaarverslag over 1971 dat het bestuur van het bedrijfschap schildersbedrijf woens dagmiddag heeft behandeld. De Oosterscheldeprobleniatiek KRUININGEN, 29-3. De Verenig de Milieuhygiëne Zeeland (V.M.Z.) gaat steun zoeken bij leden van de Eerste en Tweede Kamer waar het de Oosterscheldeprobleniatiek be treft. Op verzoek van de leden zal het bestuur van de vereniging par lementariërs van alle groeperingen opbellen. Zij zullen hen de motie voorlezen die tijdens de ledenvergadering met algemene stemmen werd aanvaard. De V.M.Z. meent dat - aangezien de afsjuitingswerkzaamheden van de Oosterschelde al in volle gang zijn - de tijd dringt, wil men nog iets te gen de afsluiting van de Oosterschel de ondernemen. Deze afsluiting zal een confrontatie betekenen met een groot aantal gevaren voor dit uit milieuhygiënisch en ecolobisch oog punt bijzonder waardevolle gebied. Afdoende voorzieningen hiertegen zijn nog niet bekend of verkeren in een experimenteel stadium, aldus de moties. De volksvertegenwoordiging zal zich binnenkort moeten bezighouden met aanpassing van de Deltawet. Zij zal de afsluiting van de Oosterschel de moeten bezien vanuit de veran deringen op maatschappelijk en we tenschappelijk gebied, die zich in de jaren na de aanneming van de Del tawet, 20 jaar geleden, hebben voor gedaan, aldus de leden van de VMZ. 33 „Jawel, juffrouw, dat weet ik. Het is niet, dat ik ondankbaar ben enne ik wil meneer vast niet zo maar in de steek laten, maar wil wel zo gauw mogelijk weg". Nogmaals knikt ze. „Ik bespreek het wel met meneer, Jaap". Daarmee is het onderwerp afge handeld. Hij groet en krijgt een vriendelijk knikje terug. En in de garage verwondert hij zich er over, dat het meisje zijn ontslagaanvrage zo gewoon heeft aangehoord. Hij had op z'n minst gedacht, dat ze bijzon der geschrokken zou zijn. Nu ja, ze schrok wel, maar niet zo erg. Boven dien had hij verwacht, dat ze vragen zou gaan stellen. Misschien pijnlij ke vragen, waarop hij liever geen antwoord geeft. Maar ze heeft verder niets gevraagd. Enkel gezegd: „Ik zal het noteren, Jaap". Wat Jaap niet weet is, dat Beren dien thuis al om acht uur een tele foontje heeft gehad van Jaap's zus ter. Zodra Pleunie op haar werk kwam, heeft ze de telefoon genomen en het nummer van garage Garre- veer gedraaid. Berendien heeft de telefoon aangenomen en rustig ge luisterd naar de uiteenzeting van Jaap's zuster. En het begrepen. „Maakt u zich voorlopig geen zor gen, juffrouw Ten Oever en heel aar dig van u. dat u me van tevoren op de hoogte stelt. Ik zal proberen, of ik er wat aan doen kan. Hoe. weet ik nog niet, daar moet ik eerst over nadenken. Mijn broer is er op het ogenblik niet.... hij is voor zaken op reis. Misschien komt het wel zo goed uit". Als ze hem om negen uur naar het kantoor ziet komen, begrijpt ze, wat hij te zeggen heeft. Rustig hoort ze hem aan en even kalm geeft ze ant woord. De verdere morgen, voorzo ver het werk het toelaat, zit ze te piekeren: hoe benader ik hem op taktische wijze? Hoe moet ik hem aanpakken? Voorzichtig of radikaal? Moet ik op zijn gemoed werken of moet ik hem de huid vol schelden? Als het bijna twaalf uur is, loopt Berendien door de garage. Jaap is aan het werk aan een Volkswagen, Er moet een nieuwe motor in. Ze staat er enkele ogenblikken bij te kijken. Dan zegt ze beheerst: „Pak om twaalf uur je brood en kom naar huis. Wij moeten samen praten". Hij kijkt omhoog. Hun blikken ont moeten elkaar. Berendien's gezicht staat ernstig. Hij wil protesteren, maar iets in haar blik weerhoudt hem. Daarom antwoordt hij enkel: „Zoals u wilt, juffrouw". Om twaalf uur wast hij zijn han den zo schoon mogelijk en loopt dan de enkele meters naar de woning. Via de achterdeur komt hij in de gro te kamer. Berendien zit zelf al aan tafel en wijst hem een stoel. „Ik ben een paar dagen alleen. Daarom vind ik het wel prettig, als je me vanmiddag met het eten ge zelschap houdt". Ze schenkt koffie voor hem in en als hij zijn brood op heeft, schuift ze nog een slaatje naar hem toe. „Eet maar op", zegt ze vriendelijk. „Ik heb het toch over". De maaltijd verloopt vrijwel zwij gend. Jaap presenteert haar een si garet en geeft vuur. Een ogenblik rust haar hand op zijn pols, als ze vuur in haar sigaret zuigt. Dan staat ze op, wijst naar een crapaud en gaat zelf tegenover hem zitten. Enkele ogenblikken roken ze zwijgend. De vrouw kijkt hem aan. Opeens zegt ze en haar stem klinkt rustig en be heerst: „Eigenlijk ben jij een grote stommeling, weet je dat?" DO OR GERRIT FRANSSEN De man tegenover haar schrikt. „Een stommeling? Waarom?" „Bij de eerste slag capituleer je. En weet je maar één oplossing: vluchten. Dat is geen kunst. Inte gendeel. Vluchten is zelfs laf. Toen jij hier kwam werken, dacht ik: mijn broer heeft een goede keus ge maakt. Na enkele dagen wisten we beiden: Jaap is een prima monteur. We hadden het niet beter kunnen treffen. Natuurlijk zijn wij met alles op de hoogte. Wat dacht je? Doch dat was voor mijn broer geen bezwaar. Voor mij net zo min. Dat je in de stad wel eens nare dingen zou on dervinden, lag voor de hand. Wat had jij gedacht, toen je weer naar huis ging? Dat ze erebogen voor je opgesteld zouden hebben? Met wel komstborden en een speech van de burgemeester?" De vrouw kwam overeind en be gon door de kamer te lopen. „De mensen zijn wreed, jongeman. Dat ervaar je in deze dagen opnieuw. Aanvankelijk, die eerste dagen na na die noodlottige avond, was de sympathie van de meerderheid on getwijfeld op jouw hand. De man, die voor zijn zuster in de bres sprong, omdat ze belaagd werd. Zo iets komt niet zo vaak meer voor in het leven. De riddertijd ligt al lang achter ons. Maar jij werd gearres teerd en opgesloten en dat werkte als een koude douche op vele men sen. Ze gingen het nu ook van een andere kant bekijken. Want elke zaak heeft minstens twee kanten. Denk nu niet, dat ik je ga verwijten, integendeel. Ik heb nog altijd be wondering voor je, omdat je je zus ter beschermde. Dat zulks de dood van je vader tengevolge had, is erg. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 9