AGENDA hemo special HANDTEKENINGENAKTIE LANDBOUW -JEUCD SUCCES Het proces Angela Davis Groningen tweede regeringscentrum? Schouwse Westhoek gereed voor Pasen Eierstruif in raadszaal Renpaard valt uit vliegtuig l LAATSTE NIEUWS Jaarverslag Kon. Harmonie Kunst en Eer Initiatief op Schouwen-Duiveland SCHOUWEN-DUIVELAND, 2V-3. Een twintigtal jon- gere landbouwers op Schouwen-Duiveland hebben een door heil ge-organiseerde liandtekeiiingenaktic niet succes be-eindigd. Van de ruim 500 landbouwers op Schouwen-Duiveland, hebben er 150 hun handtekening geplaatst onder een stuk, waarin protest wordt aangetekend tegen de slechte bedrijfsresultaten in de akkerbouw, als gevolg van de slechte prijzen. woest. De aangerichte schade wordt geschat op ruim een miljoen gulden. ZEIST. Hotel „Bella Vista" aan de stationslaan is volledig door brand ver- De gevormde Aktiegroep van land- bouwjongeren is hiermede niet aan het einde van zijn aktiviteit, maar zal blijven protesteren, met name ge let op de recentelijk genomen EI^G- besluiten, die voor de akkerbouw slechts een prijsverhoging inhouden van vier pct.Dit wordt niet als een werkelijke verhoging aangemerkt, daar - na effektuering - de loonkos ten alweer met 10 procent gestegen zullen zijn en deze kosten weer door berekend zullen worden op de te le veren materialen en machines en de verzekeringspremies. Belastingsystemen Verder is een feit dat de belasting systemen van de andere EEG-lidsta- ten - wat betreft de landbouwers - onderling sterk verschillen. Jongen omgekomen bij spel AMSTERDAM, 29-3. De 12-jarige Johan Rijgersberg uit Amsterdam is dinsdagavond om het leven gekomen, doordat hij zich bij het naspelen van televisiehelden thuis had opgehan gen met een aan een trapje van een stapelbed bevestigde riem. De politie vermoedt dat de knoop in de riem een slagader heeft afge- kneld, waardoor de jongen het be wustzijn moet hebben verloren. Natte zomer nodig NAALDWIJK, 28-3. Als er geen ontstellend natte zomer komt staat de glastuinbouw in het gebied tussen Nieuwe Waterweg en Noordzeeka naal dit jaar voor een verziltings- ramp. Woordvoerders van de tuin bouw en van het Hoogheemraad schap Delfland spraken dinsdag deze vrees uit tijdens een persconferentie in het proefstation voor de glastuin bouw te tNaaldwijk. Maandag, ver telden zij, voerde de Rijn bij Lobith 800 m3. water per seconde ons land binnen terwijl 2700 normaal zou zijn geweest. Het zoutgehalte was 365 milligram per liter, terwijl 200 wordt beschouwd als een voor de tuinbouw - en dan bij wijze van compromis - nog aanvaardbaar gehalte. ZIERIKZEE, 30-3. In het deze week verschenen jaarverslag van de koninklijke harmonie „Kunst en Eer" wordt met vreugde melding ge maakt van de in 1971 gehouden uni- formenaktie. De nieuwe uniformen konden reeds op woensdag 15 sep tember worden gepresenteerd. De geslaagde aktie ging van start op 9 juni met een ïystkollekte, de nieuwe uniformen konden al op 7 juli wor den besteld. Opnieuw bleek dat „Kunst en Eer" een grote plaats by de Zierikzeese bevolking inneemt, aldus wordt geconstateerd. Om verschillende (eenvoudige) re paraties aan de instrumenten zelf te kunnen uitvoeren werd vorig jaar overgegaan tot de aanschaf van een ROME. Terwijl in Athene de Griek se onafhankelijkheidsdag met o.m. een militaire parade werd gevierd, woonden in Rome koning Constan- tijn en koningin Anne-Marie een herdenkingsdienst bij in een Grieks Orthodoxe kerek. Punt is verder dat de z.g.n. con currentievervalsing steeds toeneemt, o.m. door Frankrijk. Deze vervalsing wordt wel gesignaleerd, maar de praktijk wijst uit dat er geen of te laat maatregelen tegen worden ge nomen. Voor Pasen geen drukterecord? DEN HAAG, 28-3. Het Nationaal Bureau voor Toerisme verwacht niet, dat het komende paasweekeinde een record aantal buitenlanders een be zoek aan ons land zal brengen. Immers de Pasen valt dit jaar erg vroeg en er is nog niet zo'n specta culaire bloei van bollen te zien als vorig jaar Pasen (11 en 12 april), toen het erg mooi weer Was, aldus de fi losofie van het nationaal bureau, waarop het zijn uitspraak grondt. Maar bij goed weer verwacht ons nationaal bureau toch wel een grote drukte van (vooral) Duitsers, Fran sen, Belgen en Engelsen. Weer nachtportier overvallen AMSTERDAM, 29-3. Voor tie tier- de maal deze week is een nachtpor tier van een Amsterdams hotel slachtoffer geworden van een gewa pende overval. Woensdagmorgen tegen vier uur werd de nachtportier van hotel „Greenhome" aan de Nieuwendijk door twee circa 25-jarige, vermoede lijk Nedei'landse jongemannen be dreigd met een pistool en een stilet to en daarna op een stoel vastgebon den. De overvallers namen geld mee uit een zogenaamde fruitautomaat en een juke-box, die wei'den openge broken, alsmede 150 gulden uit een geldlade. De portier werd na de strooptocht in een kamer opgesloten, waar hij van een der overvallei's een klap in zijn gezicht kreeg met een „bako"- sleutel. Hij wist zichzelf te bevrij den en belde de politie. De overval lers hebben zich afgelopen- maandag in het hotel laten inschrijven. De opgegeven namen, adressen en ge boortedata zijn echter vals gebleken. 200 w. soldeerbout. Besloten werd ook om twee nieuwe instrumenten aan te schaffen. Het ledental van de drumband bedraagt momenteel 11. Twee leden zijn in opleiding. Na en kele jaren van pessimisme is de ver wachting gewettigd dat de toekomst van de drumband gewaarborgd is, aldus wordt in het jaarverslag op gemerkt. Ledental In 1971 bedankten 5 muzikanten voor het lidmaatschap van de ver eniging, hetgeen een gevoelig verlies wordt genoemd voor de groepen klein koper en- klarinetten. Hierte genover echter stond de toetreding van 5 nieuwe leden, zodat het leden tal constant bleef. Met spijt wordt verder vastgesteld dat er in Zierik- zee zo langzamerhand een korps naast een korps is van muzikanten die de weg naar „Kunst en Eer" niet weten te vinden. „Het zou toch mo gelijk moeten zijn dat er in een ge meente van 8000 inwoners een mu ziekkorps van minstens 60 a 70 le den is, in plaats van de huidige 45", aldus wordt opgemerkt. De dirigent heeft een elftal leerlingen in oplei- ling, waarbij vijf klarinettisten. Al met al zijn er dus voldoende motieven voor de aktiegroep door te gaan met het aantekenen van pro test. Belangrijk daarbij is dat de landbouwers als één man achter hun standsorganisaties staan, wanneer deze bij de minister van landbouw aandringen op vei'betering. SAN JOSE, 29-3. Angela Davis, die van moord wordt beschuldigd, heeft woensdag in San Jose zelf in een pleitrede de ernstige beschuldi gingen van de officier van justitie verworpen als „zonder inhoud" en „gebaseerd op vermoedens en specu laties". Bewezen zal worden dat „dit geval helemaal geen geval is", zei zij, „en dat ik volslagen onschuldig ben aan alles wat. mij ten laste gelegd is". De zitting van woensdag begon bij na twee uren later omdat de verde diging verzocht had na te laten gaan of de jux-yleden die getuige waren geweest van de -mislukte ontsnap pingspoging uit de nabijgelegen ge vangenis daardoor waren beïnvloed. Rechter Richard Arnason besteed de een uur en een kwartier aan deze kwestie. Alle twaalf juryleden en de vier reservejuryledeh verklaax-den dat zij zich bij het yaststellen van hun ooi'deel niet dod^. dit incident zouden laten beïnvloeden.- Jordaanse prins wilde met wapens vliegtuig in LONDEN, 30-3. De douane op het Londense vliegveld Heathrow was woensdag stomverbaasd toen prins Mohammed van Jordanië en vijf met gezellen op de vraag naar wapens drie automatische geweren en vier zware revolvers toonden, plus een x-espectabele hoeveelheid munitie. Het gezelschap wilde met een lijn- vliegtuig naar Bermuda, maar zag daarvan af toen de wapens in beslag werden genomen. Zij dienden voor zelfverdediging, zei de prins, een 33- jarige broer van koning Hoessein. Een pistool dat hij op zak had, wilde hij niet afgeven. V.O.O. en schoolgelden UTRECHT, 29-3. In een protest- telegram aan de Tweede Kamer heeft de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (V.O.O.) ernstige kritiek geuit op de regeringsplannen om de school- en collegegelden drastisch te verhogen. „De V.O.O., met 150.000 leden de grootste bond van onder- wijsconsumenten in Nederland, heeft principiële bezwaren tegën de be- leidstendens naar het opwei'pen van financiële barricaden op de weg naar welke vorm van onderwijs dan ook", aldus het telegram. GRONINGEN, 29-3. Niet Zwolle maar Groningen zal het tweede re geringscentrum van ons land moeten worden. Dit zei woensdagavond het socialistische Tweede-Kamerlid H. Wicrenga op een PvdA-vergadering in het Groningse Baflo. Hij was van mening dat dit stand punt zeker gehoor zal vinden in zijn fraktie, al zal men er ongetwijfeld nog uitgebreid over discusiëren. Terwille van de leefbaarheid in de Randstad, zo betoogde hij, zal het nodig zijn de groei in de stuwende dienstvex'lenende sector daar in de komende 25 jaar af te remmen met ongeveer 48.000 ai'beidsplaatsen. Ge beurt dat niet dan zal er een on- houdbai'e situatie ontstaan. Het Kamerlid rekende zijn gehoor voor dat bij een voortzetting van de huidige tendens over een kwart eeuw 100.000 mensen naar Den Haag zouden moeten pendelen. Om een dergelijke forensenstroom te verwer ken zou er bijvoorbeeld tussen Den Haag en Dordx*echt een autoweg van 22 rijstroken nodig zijn. Voorschot op vakantie WESTERSCHOUWEN, 30-3. De Westhoek is praktisch gereed om de Paasdrukte op te vangen. Overal zyn de noodzakelijke voorbereidingen ge troffen en we denken dan vooral aan de kampeerbedrijven die hun win terslaap achter de rug hebben. De plaatsjes voor de caravans werden schoongemaakt, de water- en licht toevoer aangesloten en andere klei nigheden uitgevoerd zodat alles er weer keurig bij ligt. De kampwinkels werden schoonge maakt, ingericht eri kunnen vrijdag voor de Pasen hun deuren openen. Voordat het zover was kwamen van verre de aanvoerbedrijven met gro te vrachtauto's vol levensmiddelen naar hier gereden en kon het uit- en inpakken beginnen. Zij die de sta caravan bezitten hebben al voortij dig hun woning op wielen schoonge maakt. De dekens werden gelucht en alles kreeg een goede beurt, zodat het winterse er uit was. Duitsers Het is opmerkelijk hoeveel Duit sers de laatste weken hier al ver toefden. Het'! waren-geen lieden die een plaatsje voor de zomer kwamen zoeken, doch zetelden zich in hotels en huisjes. Over het op handen zijn de seizoen kan alleen gezegd wor den dat het kort zal zijn. In die (ju li) periode is alles dan ook vol en wordt het heel moeilijk om nog een plaats voor tent, caravan of in een huisje te vinden. Circuspecli sabotage DELFT, 29-3. Het cii'cus Faggioni dat als werkterrein Nedei'land heeft, kampt met pech. Maandag brak een mast en dinsdag bleek een lichtag- gx-egaat en de geluidsinstallatie de fect, waardoor de dinsdagavondvoor stelling maar half doorgang kon vin den. Woensdagavond trad het circus dat momenteel in Delft staat, hele maal niet op. De directie van het circus noemt de pech sabotage. Vorige week moest een van de vier gebroeders Fagioni in een ziekenhuis worden opgenomen voor een acute blindedarmontsteking. Ook weid een 20-tal paarden door ziekte uitgescha keld. Gp Rijksweg 12 reed admini strateur Beekhuizen zich vorige week dood. Oud-minister Welter over)eilcn DEN IIAAG. 28-3. In Den Haag ia dinsdag op 91-jarige leeftyd overle den de heer Ch. J. I. M. Welter, oud- minister van koloniën en vice-presi dent van de voormalige Raad van Indic. Minister Welter is dc laatste mi nister van koloniën geweest, die op het Binnenhof 7 in Den Haag van ons land het bewind voerde over de Nederlandse overzeese rijksdelen. Op 6 december 1939 werd dc laatste be groting van het departement van ko loniën in dc Tweede Kamer zonder hoofdelijke steming goedgekeurd. In dc Eerste Kamer gebeurde dit op 6 februari 1,940. Dc laatste maal, dat een minister van koloniën in de Tweede Kamer van dc Staten-Gc- neraal het woord voerde, was op 7 maart 1940, toen minister Weiter het wetsontwerp tot goedkeuring van de besluiten van dc gouverneur-gene raal van Nedcrlands-Tndië verde digde. Pasen hangt geheel af van het weer en mocht dat gunstig uitvallen dan zal het dagjes publiek wel eens kunnen zorgdragen voor een zomers voorproefje, vooral nu de Brouwers- dam gereed is en een extra rit ge maakt zal worden. Hoe dan ook, de Westhoek is gereed elk publiek, in welke vorm dan ook te ontvangen. NIJMEGEN, 30-3. Zeven leden van de marxistisch-leninistische jeugd hebben tijdens de openbare gemeen teraadsvergadering van woensdag avond in Nijmegen van de publieke tribune af tientallen rauwe eieren de zaal ingegooid. Burgemeester mr. Th. de Graaf, de wethouders en enige x-aadsleden van verschillende politie ke groeperingen kwamen onder het eierstruif te zitten. De aktie kwam onver-wacht. Ter wijl werd gedebatteerd over onder wijszaken, stonden op de tribune ze ven jongelui op. Zij ontrolden een rode vlag, hieven een gebalde vuist op en lazen een verklaring voor, die eindigde met de leuze: „Weg met de huurverhoging, weg met Udink". Daarna bekogelden zij de raads leden, die terugschreeuwden dat een dergelijke actie straatterreur en fas cisme, was van de hoge tribune af met eieren. Hartapparaatjes iii stadions DEN HAAG, 29-3. Elf voetbalsta- dions waarin clubs uit dc ex-edivisie spelen, zullen de beschikking krij gen over een defibrillator. De Neder landse Hartstichting heeft ter gele genheid van de Wex-eïd-hart-maand 1972 (api-il) deze apparaten die door een elektrische scïiok een dodelijke ritmestoornis van het hart opheft, aangekocht. In het veiieden is het meer dan eens voox-gekomen dat voetballiefhebbex-s als gevolg van de emotie een hartaanval kregen waar aan zij door te lang uitblijven van hulp, overleden. Oude boerderijen verbrand KERKWIJK, 29-3.' Door nog niet opgehelderde oorzaak zijn in Game ren (gem. Kerkwijk bij Zaltbommel) twee oude. met riet gedekte boerde rijen afgebrand. Dc brandweren van Gameren. Kerkwijk en Ncderhemert slaagden erin enkele nabijgelegen panden voor de fel oplaaiende vlam men te vrijwaren. De inboedels gin gen vrijwel geheel verloren. Hoeveel de schade bedraagt is nog niet be kend. PORT OF SPAIN (Trinidad). 29-3. Renpaard Robbie was zo bang voor vliegen dat hij zich dinsdag een weg baande uit een pas gestart vracht vliegtuig en een dodelijke val van 600 m. maakte. Het gebeurde vlak na de start van het vliegveld van Port of Spain in Trinidad naar Ja maica. Robbie schopte eerst de ach terwand van zijn houten box weg cn daarna de vliegtuigdeur waarna hij naar beneden viel. Donderdag 30 maart Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 8 uur, vrouwenvereniging „Wees een Ze gen". Z.V.U.-pjaatsbespreken van 7-8 uur bij de bekende adressen voor de voorstelling van dinsdag 4 april. Oosterland „Even Buiten", 7.30 uur, ledenverga dering Coöp. Raiffeisenbank. Vrijdag 31 maart Zierikzee Cantine BEMA n.v., 8 uur, werk- avond Delta-Foto. Maandag 3 april (Tweede Paasdag) Dreischor 14.00 uur, start gezelligheidsi'il m.a.c. „Sparta". Dinsdag 4 april Zierikzee Concex-tzaal, 20.00 uure, toneelavond Z.V.U. (Nieuw Rotterdams Toneel). Vrijdag 7 april Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, ledenvei'ga- dering Kon. Harmonie „Kunst en Eer". Advertentie 4 4 4 4 Speciaalzaak voor fietsen 4 en bromfietsen. 4 4 Ruime keuze. Goede service. 4 4 Weststraat 5-7 - Zierikzee 4 4 Telefoon 2022. 4 4 Prins Claus plantte miljoenste boom APELDOORN, 29-3. Prins Claus heeft woensdag in het kader van de boomfeestdagen in Apeldoorn de miljoenste boom geplant. Omdat in 1956 in het Apeldoornse Berg en Bos de eerste „Boomfeestdag" werd ge houden, werd deze plek ook uitver koren om er de miljoenste boom te laten groeien. Nadat de px-ins, in aanwezigheid van o.a. staatssecretaris Vonhoff, het karwei had verricht, bood de 11-ja- rige Joyce Boer hem een jonge eik en schop aan, met de bedoeling dat prins Willem-Alexander het boom pje op Drakenstein in de grond zal zetten. In zijn toespi-aak zei de heer D. Bouman, directeur van de dienst landelijke eigendommen, dat de vol gende maand een aantal kinderen uit de Amsterdamse Jordaan en Kinker- buurt een week lang gast zal zijn in Apeldoorn om er in de bossen te kunnen vertoeven. De Boomfeestdag in Nedex'land is ontstaan na een oproep van de FAO (voedsel- en landbouworganisatie) om een „Worldfëstival of Tx*ees" in te stellen en zodoende het planten van bomen over de hele wereld krachtig te bevordei'en. NOS-radio bij Unctad 3 MAASTRICHT, 29-3. Fred van Leeuwen, adjunct-hoofd van dc re gionale omroep Zuid in Maastricht, is door de NOS aangewezen als chef d' equipe van een team verslagge vers dat van 13 april tot 19 mei voor de NOS-radio in de Chileense hoofd stad Santiago de Unctad 3 zal bijwo nen. „Hobby '72" geopend DEN HAAG. 30-3. De beurs voor vrijc-tijdsbesteding „Hobby '72", die tot en met Tweede Paasdag in de Haagse Houtrusthalen te zien zal zijn, is donderdagochtend geopend door dc Haagse wethouder voor jeugd, sport en recreatie, P. Vink ge opend. Met het bijltje, waarmee hij volgens de organisator van dc beurs wel mefcr hakt, heeft hij een touw doorgeslagen cn zich zodoende toe gang verschaft lot „Hobby '72". Veel gewonden hij brand in Brazilië RIO DE JANEIRO. 30-3. Vieren negentig mensen zijn gewond bij een brand, die donderdagochtend is uit gebroken in een Braziliaanse kunst- rubberfabriek. De fabriek heet „Pctroquisa" cn ligt in de buurt van Rio de Janeiro. Een vijftigtal gewonden is naar ziekenhuizen vervoerd. Verscheidene van hen hebben ernstige brandwon den opgelopen. El Fatah contra Hoessein BEIROET, 30-3. De Palestijnse Guerrillabeweging Al Fatah heeft plannen opgesteld om het bewind van koning Hoessein in Jordanië om ver te werpen, zo berichtte het week blad 'van Al Fatah dondei'dag. De plannen waren tijdens een bijeen komst in Beiroet opgesteld, kort na dat Hoessein zijn voorstellen bekend had gemaakt voor de vorming van een autonome Palestijnse staat bin nen zijn koninkrijk. Uniforinenaklie werd groot succes

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2