Jaap ten Oever's nieuwe leven Vereniging blijvend geporteerd voor een positieve propaganda N.V.V.-leden te Zonnemaire gehuldigd Het nachtelijk vliegtuiglawaai Staatsbezoek aan Frankrijk Zwendel met vakantiebonnen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 maart 1972 Nr. 21056 V.V.V. „Renesse Vooruit" RENESSE, 23-3. Vorige week werd in „Het Wapen van Renesse" de al gemene voorjaarsvergadering gehou den van de Vereniging voor Vreem deling Verkeer „Renesse Vooruit". De voorzitter opende de vergadering en verwelkomde alle aanwezigen, in het bijzonder de ereleden, de heer Braber en de heer Prummel, mej. Hovestadt van de Provinciale V.V.V., de heer Holm van de streek V.V.V., enkele leden van de V.V.V. Haam stede, wethouder Hoogerhuis, die be halve als lid van het V.V.V. ook als vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur aanwezig was, en ds. De Wit, die als gast aanwezig was. De voorzitter zei dat er sinds de najaarsvergadering weinig schok kends was gebeurd zodat hij zijn in leiding kort kon houden. Hij toonde zich verheugd over de uitstekende televisie uitzending die in de rubriek Van Gewest tot Gewest aan Renesse was gewijd. Mevr. Borgmeijer en de heren Dalebout en Moelker hadden zich tijdens die uitzending als goede propagandisten voor Renesse ont popt. En wat positieve propaganda kan Renesse goed gebruiken vooral om in voor- en naseizoen wat meer publiek te trekken. Vooral dit jaar zal het hoogseizoen zeer kort en he vig zijn. Bovendien is uit een studie van het Nederlands Research Insti tuut voor Toerisme te Breda geble ken dat verhoudingsgewijze de be langstelling voor de bekende vakan- tiegebieden als de Noordzeekust en de Veluwe terugloopt. Er bleek toenemende belang stelling voor watersportgebieden en met het Grevelingenmeer op enkele kilometers afstand moet Renesse toch mede daarvan de vruchten kun nen plukken. Zeker als de samen werking tussen de regionale vormen van het V.V.V. groter zal worden en met bepaalde initiatieven in het vooruitzicht I\jkt die mogelijkheid niet uitgesloten. Op de vorige vergadering is be sloten de in 1971 gehouden enquête dit jaar te herhalen. Het ligt in de bedoeling dat de heer Simons, die ook vorig jaar de enquête verzorgde, dit jaar zal zorgen voor het formu leren van de vragen. De voorzitter vroeg hier met klem de medewer king van alle leden bij het laten in vullen van de enquête-formulieren. Ontwerp Streekplan Vervolgens stelde de voorzitter het nieuwe ontwerp Streekplan Schou- wen-Duiveland aan de orde. Het be stuur had aanleiding gezien een brief aan het Provinciaal bestuur te zen den met enkele bezwaarpunten tegen onderdelen van het plan. Ten eerste is er gewezen op de noodzaak tei> wille van de recreatie zowel als van het fraaie dorpsgezicht een duidelij ke seheiding te handhaven tussen de kernbebouwing van het dorp en de kampeerterreinen in de buurt van de Hoogerboomlaan. Ook is er bezwaar gemaakt tegen de onduidelijkheden in de kaart bij het streekplan be treffende de Scholderlaan en de Rampweg. Verder is er bezwaar aan getekend tegen het uitblijven van voorzieningen inzake het Grevelin. genfcekken. Verder is er in de brief op gewezen dat er wel met de mond wordt beleden dat men zuinig moet zijn met de vrije ruimte op Schou- wen-Duiveland, maar dat men in het in het streekplan dit uitgangspunt onvoldoende naleeft. Tot slot van zijn rede sprak de voorzitter zijn vreugde uit over het feit dat er een plezierig kontakt was geweest tussen een aantal bestuurs leden van de V.V.V.'s van Renesse en Haamstede. Er is toen besloten een soortgelijk kontakt in het najaar le herhalen. Dr. H. J. van Zuylen van het V.V.V. uit Haamstede had op zich genomen om ook met het V.V.V. van Zierikzee kontakt te leg gen. Vervolgens werd het jaarverslag aan de orde gesteld en met dank aan dc samensteller goedgekeurd. Uit de ingekomen stukken bleek dat de gemeente Westerschouwen in De vooroorlogse molen van Sirjans- land in een volmaakte landelijke om geving. De foto stamt uit het eind van de twintiger jaren. februari had beloofd de subsidie te verhogen tot 25 procent van het con tributiebedrag op voorwaarde dat men lid was va nde streek V.V.V. Ten tweede was er antwoord bin nen gekomen op het verzoek om het zeewater hier aan de kust te onder zoeken. Uit het watermonster was gebleken dat het water aan de kust hier ruimschoots voldoet aan de aan zwemwater gestelde eisen. Uit het verslag van de kascommis- sie bleek dat de kas in orde was be vonden. De heer Krijnse Locker, lid van de kascommissie stelde voor dat winkeliers bij rekeningen voor het V.V.V. de B.T.W. apart vermelden. De heer Krijnse Locker trad af als lid van de kascommissie en in zijn plaats werd het reservelid. de heer De Wit benoemd. De heer Hooger huis bleef aan als lid van de com missie en de heer Teeuw werd re serve lid. Ook de rekening 1971 werd goedgekeurd. Wel kwam de vraag naar voren hoe het was met de stand der leden en of er veel mensen of bedrijven zijn die geen lid zijn, ter wijl ze eigenlijk wel lid zouden be horen te zijn. Hierop werd geant woord dat de vereniging momenteel ongeveer 230 leden telt en dat er vier grote bedrijven zijn die zich aan een lidmaatschap van het V.V.V. hebben onttrokken, hetgeen in ver gelijking met andere plaatsen be paald niet ongunstig genoemd kan worden. Herziening contributieschaal Het volgende punt op de agenda was de herziening van de contribu tieschaal. Omdat al jaren de rente wordt verbruikt teert de vereniging eigenlijk in op zijn .reserves. Boven dien worden alle kosten als lonen, porti enz. hoger zodat aan een con tributie verhoging niet langer is te ontkomen. Om tot een verantwoorde reserve te komen denkt men een in komensstijging van 25 procent nodig te hebben, wat inhoudt dat rekening houdend met de verhoogde subsidie van de gemeente de inkomsten uit contributie met 15 pet. zullen moe ten worden verhoogd. Om dit langs een zo democratisch mogelijke weg tot stand te brengen werd er een commissie benoemd bestaande uit een vertegenwoordiger uit de horeca, de middenstand de campinghouders, de zomerwoningverhuurders en de kamervex-huurders die onder voor zitterschap van de penningmeester deze kwestie gaat bespreken. Dr H. J. van Zuylen vroeg deze bijeen komst mee te mogen maken om op Haamstede in dezelfde trent te kun nen meedenken. Bovendien stelde hij dat het ntët de huidige inflatie re kening houdend misschien beter zou zijn ieder jaar de contributie met een klein pei-centage te verhogen. Bij de bestuursvei'kiezing werden de af- trdende heren D. van der Hoeven en J. W. de Jonge beiden hei'kozen. „Kerk en recreatiè" Vervolgens ki-eeg ds. De Wit h«t woord om iets te vertellen van de Stichting Kerk en Recreatie. Hij gaf een heldere uiteenzetting van het werk dat door deze stichting wordt gedaan en wat men er mee wil be i-eiken. Ook vertelde hij iets over twee experimenten waar men deze zomer in deze omgeving mee wil be ginnen. Is het zo dat het werk door een groep van 5 tot 8 vrijwilligei-s wordt gedaan in de regel op de Duinhoeve in Haamstede gaat deze zomer één vonningsleider dat werk van de groep vrijwilligers doen. Het is de bedoeling de mensen zélf bij het werk te betrekken. Het tweede experiment heeft beti-ekking op de openlucht slapex-s. Op de Rampweg heeft men de beschikking gekregen over een boei'derijtje. Het ligt iri de bedoeling daar onderdak te bieden aan ongeveer 40 jongelui. De rondvraag De meeste vragen bij de rondvraag waren in feite meer gericht aari de gemeente dan aan het bestuur van V.V.V. Het had beti-ekking op poli- tiebezetting, grondonteigening aan de Hoogezoom om eèn trottoir aan te leggen, uitslag van de door de ge meente gehouden enquête, onder houd van de overgang aan de Laonc en geluidshinder. De voorzitter be loofde alle punten onder aandacht van het gemeentebestuur te bi*engen en zei dat over veel van deze punten reecis met hel gemeentebestuur was Goud en zilver voor jubilarissen ZONNEMAIRE, 24-3. In café van Almkerk te Zonnemaire hield de Al gemene Voedings- cn Bcdrijfsbond een ledenvergadering, waaraan ccn feestelijk tintje was gegeven. Op de ze vergadering vond nl. de huldiging plaats van een aantal leden die 40 of 25 jaar lid van de bond waren. DEN HAAG, 28-3. De Consumen tenbond heeft op zijn leden een be roep gedaan geen gebruik te maken van nachtvluchten voor hun vakan tiereis, ook niet wanneer deze goed koper zijn dan dagvluchten. Omdat ovei-heidsmaatregelen niet op korte termijn te verwacht zijn, is deze boy cot volgens de Consumentenbond de enige manier om het leven voor de medemens rond de luchthavens voor het moment leefbaar te houden. Het lawaai 's nachts moet wel vermin deren als er geen vi*aag naar nachte lijke vluchten meer is. DEN HAAG, 27-3. Koningin Julia na en prins Bemhard zullen op uit nodiging van de Franse president en mevrouw Georges Pompidou van 19 tot 22 juni een staatsbezoek aan Frankrijk brengen, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. Minister Schmelzer zal, eveneens in juni, een werkbezoek aan Parijs brengen. Hoewel dc datum van dit bezoek nog niet vaststaat mag wor den aangenomen dat het bezoek van de minister zal voorafgaan aan dat van het koninklijk paar. Voorzitter de heer M. Matthijsse verwelkomde de leden met hun da mes. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester de heer J. v. Almkerk bleek, dat de kas met een batig sal do sloot. Hierna was het woord aan de dis- trietsbestuurder de heer De Roo, die de jubilarissen hartelijk toesprak. Hierbij ging hij nog eens terug in de geschiedenis van de bond toen men nog met de rug werd aangekeken wanneer men lid was van een vak beweging. „Juist het doorzetten van de oudere garde heeft het NVV ge maakt tot wat het nu is en wanneer we in de huidige situatie rondzien, merken we dat we nog steeds een bond nodig hebben". Namens het hoofdbestuur feleci- teerde hij de jubilarissen hartelijk met hun onderscheiding en sprak de hoop uit dat ze deze met ere zullen dragen en de bond nog vele jaren zullen blijven steunen. Dc onderscheidencn Voor het 40-jarige lidmaatschap ki-eeg de heer G. v. Zuidland (Brou wershaven) de gouden, speld. Voor 25-jax-ig lidmaatschap de zilveren speld voor: J. Keuvelaar, S. K. Ber- revoets en J. Stoel te Zonnemaire en M. Matthijsse, M. v. d. Est en A. de Jonge te Brouwershaven. De dames werden ook in de feest vreugde betrokken en hen werd een bloemetje aangeboden. Ook de heer De Roo deelde in de bloemenhulde. Na de pauze hield de districtsbe stuurder een inleiding óver de loon- aktie. Helaas zijn de besprekingen met de werkgevers mislukt, zodat er nog geen nieuwe loon c.a.o. is. Het oude kontrakt is per maart afgelo pen. Aan het slot van de vergade ring werd afscheid genomen van de heer J. v. Almkerk, die 40 jaar be- stuui'slid is geweest, waarvan hij 24 jaar „de pot" beheerde. De voorzit ter dankte hem hartelijk voor het vele werk dat in het belang der bond werd verricht en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Na de gebi'uikelijke rondvraag sloot voorzitter Matthijsse deze fees telijke vergadering. SANTIAGO (Chili). - Een invalide man, met een wandelstok als kruk, redetwist met politie in Santiago. De agenten hielden vorige week gehan dicapte demonstranten op een af stand van hel presidentiële paleis, waar de invaliden wilden demon streren tegen invoerbeperkingen van invaliden-wagens. President Allende heeft toegezegd de zaak te zullen laten onderzoeken. Hotelreceptioiiist overvallen AMSTERDAM, 27-3. In hotel „Arrivé" in de Haarlemmerstraat in Amsterdam is zondagnacht de 50- jarige receptionist M. Boom door twee mannen overvallen. Vólgens zijn verklaringen waren de overvallers Antillianen, die hem on der bedi'eiging met een pistool in een leegstaand kamertje met een touw op een stoel vastbonden. De mannen verdwenen met f 550,- kasgeld en een onbekend bedrag, dat zij uit de jukebox en een sigarettenautomaat roofden. Het slachtoffer wist zich na enige tijd te 'bevrijden en waarschuwde telefonisch de politie. De man kon niet zeggen hoe lang de overvallers in het hotel waren geweest. Een van de mannen had hem een klap in het gezicht gegeven waardoor hij ver suft was geraakt. BRUSSEL, 27-3. Nauwe samenwer king tussen de Nedei'landse en Bel gische politie heeft zwendel in va kantiebonnen voor de Nederlandse bouwnijverheid aan het licht ge- bx*acht, die het vakantiefonds waar schijnlijk ruim een miljoen gulden gekost heeft. Gebleken is dat er in een drukkerij in Borgerhoiit, bij Antwerpen, valse vakantiebonnen gedrukt werden, overigens door een drukker die volkomen te goeder trouw was. De man scheen zelfs nog bij het Nederlandse consultaat ge vraagd te hebben of het soort zegel dat bij hem besteld werd in Neder land wel bestaat, waarop hij een po sitief antwoord zou hebben gekre gen. DOOR GERRIT FRANSSEN Pleun heeft de woordenwisseling gehoord, want de deur van het kan toor staat doox'gaans open en baas Piet buldert, als hij het op z'n heu pen krijgt. Ze zit te trillen op haar stoel en schaamt zich. Ze voelt zich doodellendig. Kees Plantema, de zoon. die de da gelijkse leiding heeft in het bedrijf en zelf ook vaak achter het stuur van een taxi zit, heeft zich achteraf ge houden gedurende deze twist, maar inwendig bewondert hij zijn vader. Dat is een kei'cl, die zich niet op z'n kop laat zitten. Jammer, dat er nu een chauffeur minder is. maar aan de andere kant valt zo'n man niet te handhaven. Onwillekeurig heeft hij omhoog gekeken naar het kantoortje cn ziet dan het meisje, doodsbleek. Rustig beklimt hij het trapje en in het kan toor legt hij even beschermend zijn brede arm om haar schouder. „Niks van aantrekken. Pleun, dit duurt maar een kort poosje, dan aanvaar den de anderen het. Hier, steek een sigaret op. dat kalmeert". Ze is dankbaar geweest voor de morele steun, die zc do eerste weken ondervond van de beide bazen. Nu heeft iedereen haar geaceepteeid. Er wordt nooit meer ccn onvertogen wooid gehoord. Integendeel: iedere chauffeur mag haar cn baas Piet is rog altijd even vriendelijk als op die eerste dag. Na enkele weken begon ze op ei gen initiatief de boekhouding tc re organiseren. Tenslotte had ze het vak ook op de Kweekschool gehad cn wat ze daar geleerd heeft, komt haar hier goed van pas. Ze bespreekt hel met de beide bazen, die daarna goed keurend knikken. ..In orde, Pleun." zegt de oude baas. ..doe het maar zo. als je voorstelt. Dat is jou wel toe vertrouwd." Een keer per jaar controleert een accountant de boekhouding. Soms neemt de man nog midden in het jaar een steekproef, maar dc kas klopt altijd op de cent nauwkeurig en van alles wordt angstig precies boek gehouden. Hij constateert im mer. dat de boekhouding nog nooit zo voorti-effelijk gevoerd is als op dit ogenblik. Dat rapporteert hij aan de bazen en die zijn uitermate tevreden over juffrouw Ten Oever. Eén keer heeft dc oude Plantema tot zijn zoon gezegd: „Hebben wij een lot uit dc loterij met Pleunie of niet?" En Kees Plantema moet voor dc zoveelste maal vaststellen, dat zijn vader weer eens op het juiste paard heeft gewed. Jaap heeft zijn eten op. Pleun schuift de pudding naar hem toe. zwijgend, maar op een wijze, die geen tegenstand duldt. De jongen eet alles op, daarna geeft het meisje hem een sigaret. „Zo." zegt ze. op staand, „een lekker kopje koffie na cn dan gaan we babbelen. Wc vinden er wel wat op." Doch als zc heiden tegen midder nacht naar bed gaan. weet Pleun. dat haar overredingskunst gefaald heeft. Jaap is vastbesloten. Morgen neemt hij zijn ontslag. Nee, hij gaat niet op staande voet weg, dat zou ondankbaar zijn tegenover Henk Garrcveer, want die man was ter stond bereid hem in dienst te ne men. Maar hij gaat weg. Ver weg van deze rotstad. Ei-gens helemaal opnieuw beginnen. Dal praat ze hem niet uit het hoofd. Hoofdstuk 12 Berendien komt er aan te pas. Henk Garrcveer is een paar dagen op reis. Hij is weggereden in zijn grote, blauwe Opel. Er is een vaca ture voor het dealerschap van een bekend merk auto. Hij heeft geschre- \en naar de fabriek ift Frankrijk cn gezegd, dat hij binnen een paar da gen zelf zal komen om de zaak te bepleiten. Het ijzer smeden als het heet is. dat was dc stelregel van zijn vader, letterlijk en figuurlijk. De smederij is van de hand gedaan en hoefijzers hoeft Henk Garrcveer niet meer te smeden, maar in figuurlijke zin heeft hij het ijzer in hel vuur ge legd. In Frankrijk, op het kantoor van de fabriek, zal hij proberen het le smeden. Bcrendien neemt zo lang dc hon- neurs waar. Weliswaar zit er nu in het kantoor ook een meisje, dat dc telefoon bedient cn verder al het ad ministratieve werk verricht, doch Berendien zal zelf een oogje in het zeil houden, zolang haar broer weg is. Ze heeft altijd belangstelling ge had voor de plannen van haar broer, zodat ze goed op dc hoogte is met de ontwikkeling van het nieuwe bedrijf. Jaap is om half acht aan het werk gegaan, maar af cn toe kijkt hij ver stolen naar het kantoortje, aan het eind van de grote hal. Pas tegen ne gen uur ziet hij Berendien komen. Als Brink even naar buiten is om wat met een klant te bepraten, veegt hij zijn handen af aan een dot poets- katoen en loopt naar het kantoor. Hij treft het. Grada is even weg. Berendien zit achter het bureau en als ze Jaap ziet binnenkomen, neemt ze haar bril af. Ze kijkt hom onder zoekend aan. ..Moeilijkheden. Jaap?" Wat verlegen kijkt hij haar even aan. ..Ik. eh. ik neem ontslag, juffrouw. Ik ga hier weg." Ze doet. alsof ze schrikt. „Nee maar. en dat zeg je zo maar ineens? Is er wat gebeurd?" ..Hier niet. juffrouw. Ik vond hot hier prettig. Maar... ik moet weg, ik kan er niets aan doen. Zo knikt begrijpend. „Ik zal het noteren. Jaap. Je zult wel moeten wachten, tot m'n broer terug is en dat kan wel een paar dagen duren. Zoals je weet. zit hij momenteel in Frankrijk". gesproken. Dr. Van Zuylen vroeg of het mogelijk is de voor deze zomer geplande enquête met Haamstede ook mee te doen en verder vertelde hij nog wat over de veranderde R.T.M.-diensten als de nieuwe dam in gebruik genomen zal worden. Na de londvraag kwam de heer Ven Broekhoven aan het woord om verslag uit te brengen van de vor deringen van de evenementencom missie. Twee keer was de com missie bijeen geweest, maar de tweede keer waren er slechts enkele leden aanwezig. Het programma staat dan ook nog niet helemaal vast. Wel kon dc heer Van Broekhoven meedelen dat er weer bijzondere kerkdiensten zullen zijn, strandmo- zaieken, drie-daagse wandeltochten, voetbal toernooi, autocross, concer ten, wielerronde, lampionoptocht en niet te vergeten drie dagen kermis. Tot slot van de avond felicitcei'de de heer Hoogerhuis, die sprak als vertegenwooi'diger van het gemeen tebestuur het bestuur van het V.V.V. met het vlotte verloop van de ver gadering. Hij sprak de belofte uit dat b. en w. volop aandacht zullen besteden aan de genoemde proble men en verder wenste hij de vereni ging een goed 1972 toe. De voorzit ter sloot zich aan bij de woorden van wethouder Hoogerhuis en sloot de vergadering. Vliegtuig met J drie verdiepingen t SCHIPHOL, 25-3. - Door het voorste deel van het vracht- ruim in de buik van het vlieg- 4 tuig te gaan inrichten als lu- 4 xueus verblijf voor de passa- j giers, gaan de Boeing fabrie- 4 ken nu van hun 747 Jumbo- 4 toestellen ook een versie op de 4 markt brengen met drie ver- 4 diepingen. In de normale uit- 4 voering heeft déze luchtreus 4 reeds boven de neus en achter de hoog gelegen cockpit een j lounge, die per wenteltrap vanuit de passagierscabine is 4 te bereiken. De nieuwe bene- dendekse ruimte krijgt een 4 lengte van bijna 13 meter, een 4 breedte van 3 en een hoogte 4 van ruim 2 meter en komt i daarmede overeen met een passagierscabine van een straalvliegtuig voor de korte f afstand. Student reed man opzettelijk dood DEVENTER, 27-3. Na een uitge- breid onderzoek, waarin werd sa mengewerkt tussen de rijkspolitie van Wijhe, Schalkhaar en Holten en dc gemeentepolitie van Deventer is aangehouden de 31-jarige student B. J. S. uit Deventer, die heeft bekend zondag 19 maart jl. de 39-jarige Th. Poppe uit Wesepe, gemeente Olst, opzettelijk met zijn auto te hebben doodgereden. De echtgenote van het slachtoffer is eveneens geaiTesteerd op verden king van uitlokking tot mooi'd, even als de 26-jarige J. P. T. uit Holten, zwager van de student, op verden king van medeplichtigheid. In de ochtend van vorige week maandag werd het lijk van de heer Poppe op de van Doorninckseweg in Wesepe gevonden, liggend naast zijn vernielde fiets. Later op de dag werd in het kanaal Deventer-Raalte een beschadigde auto gevonden In eer ste instantie werd toen aangenomen, dat de heer P. door de auto was aan gereden en dat de bestuurder zijn wagen in verband met door de aan rijding verooi'zaakte beschadigingen in het kanaal had gei'eden. Een intensief onderzoek leidde ten slotte echter tot de overtuigig, dat er misdaad in het spel is geweest, en uiteindelijk tot de arrestatie, op vrij dag jl„ van het drietal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7