deurloo DISKUSSIE AGENDA Deltaschadewet behandeld in Zevibelvergadering te Zierikzee Pieter-Christiaan Michiel N.V.V.-Bouwbond en regering Y.W.-fabriek in Zuid-Slavië Hilversum III begint om 7 uur Granaat tussen feestvierders Gevecht om hos Strijd tegen ziekteverzuim Zes gewonden bij kettingbotsing Het proces Angela Davis (c|aDdisette) direct leverbaar bij: GOOT Ledenvergadering VéGé-Zld te Vlissingen Beroep op ontvoerders Britse technici N.V.N. BESPRAK PROBLEMEN RECIO EN PROVINCIE „Prijsverhoging akkerbouw onvoldoende" Ongelimiteerde uitgifte nieuwe inosselgronden niet mogelijk Vijf cursusavonden van N.V.N. te Zierikzee gehouden, werden maandagavond afgesloten. Ter toelichting - en mogelijk ten over vloede - de „N" is van „het Nut" de „V" van Volksuniversiteit en de tweede „N" van Nivon. De afslui ting bestond uit het trekken van een aantal conclusies uit hetgeen in de voorafgaande cursusavonden naar voren kwam en in diskussie werd gebracht. Samenvattend blijkt wel dat de groep van duidelijk ge-engageer den, die zich met een gevarieerde materie, die „speelt" in regio en provincie bezig hield, twee dingen wil: bepaalde ontwikkelingen af remmen en anderzijds accenten verleggen van een te eenzijdig ge richt economisch denken en han delen, naar een meer cultureel-so- ciaal getint patroon. Dit laatste - het werd duidelijk ingezien - ver eist een mentaliteitsverandering, niet alleen bij het publiek, maar vooral bij het leidinggevend deel van de bevolking. Uitgangspunt bij de besprekin gen was het bekende rapport Zuid-West-Nederland, een „praat stuk", dat ook in andere verban den al aan de orde kwam en waar over men voor een groot deel vrijblijvend van gedachten kan wisselen. Tenslotte zijn in derge lijke rapportages grote brokken fu- torologie verwerkt en wie kan de toekomst met enige zekerheid voorspellen In ieder geval hier een dikke streep onder liet nut van, om bij het onderwerp te blijven, de N.V. N.-diskussies, die ook van bestuur lijke zijde de belangstelling trok ken. Voor sommigen - misschien niet voor alle - begeerde wijzigingen, vooral „dus" in het denken over en benaderen van allerlei problemen, is intussen het klimaat helaas niet duidelijk gunstig. De achteruitgang van de economie, het groeiend werkloosheidscijfer en de monetai re instabiliteit (lonen en prijzen) vestigen veeleer de aandacht op materiële zaken, in de zin van: hoe komen en blijven de mensen aan het werk, hoe verzeilt de jeugd in een solied en beschermend werk milieu en dat soort elementaire zaken. Idealisme echter zal nooit kun nen worden gemist en daarom is het een goede zaak, dat gedacht wordt over de weg, waarop wij gaan, dat alternatieve wegen wor den gewezen en de waarheid van het „niet bij brood alleen" opnieuw wordt uitgedragen. Dat bewust levende mensen, die het heil van streek en provincie ter harte gaan, daar „les in namen" is een opvallende zaak. Al zou maar weinig terug gevonden wor den in uiteindelijke beslissingen over dit gewest, dan is het praten al nuttig en zinvol geweest. Mis schien wordt er in Nederland wel teveel gepraat; het moge waar zijn, maar als de diskussie verstomt is het echt de dood in de pot en dat zal wel niemand willen. Naam nieuw prinsje: NIJMEGEN, 27-3. Mr. Picter van Vollenhoven heeft maandagmiddag om half twee op het stadhuis te Nij megen aangifte gedaan van de ge boorte van de derde zoon van prin ses Margriet en hem. Deze kreeg de namen Pieter-Christiaan Michiel. Zijn roepnaam wordt Pieter. Deze namen heeft de heer Van Vollenhoven maandagmiddag in het stadhuis van Nijmegen opgegeven aan burgemeester mr. Th. de Graaf, die fungeerde als ambtenaar van de burgerlijke stand. Het was de derde maal dat de burgemeester van Nij megen de namen van een prinsje in het geboorteregister van de stad kon noteren. Voorafgaand aan de aangifte in het stadhuis werd in het St. Radboud- ziekenhuis het prinsje door de heer Van Vollenhoven officieel getoond aan mr. De Graaf, mr. Biesheuvel en prof. Beel. Als geschenk van de stad bood de burgemeester na afloop van de ge boorteaangifte aan de heer Van Vol lenhoven een kopergravure aan van Hendrik Hoogers. UTRECHT. 28-3. Van de goede verstandhouding die het kabinet- Biesheuvel met de vakbeweging wil de („en na de zwarte jaren met Rool- vink was het ook wel nodig") is niet veel overgebleven door de weinig sociale houding van de regering ten aanzien van het vraagstuk van de werkloosheid. Wanneer er nu ook nog een loonmaatregel zou komen, is de verhouding tussen regering en vakbeweging wel definitief verziekt Dit zegt de Bouwbond N.V.V. irt zijn blad „De Bouwer". ZIERIKZEE, 27-3. Zoals reeds gis teren (maandag) gemeld werd vori ge week in de Concertzaal een Zevi- bel-vergadering gehouden waarin verschillende aspekten van de Delta- schadewet werden behandeld. In de ze bijeenkomst waarschuwde de di recteur der Visserijen ir. Th. J. Tien stra er tegen dat men niet ongelimi teerd kan voortgaan met het uitge ven van nieuwe mosselgronden want dat het natuurlijk evenwicht niet mag worden verstoord. Als Yerseke als verwaterplaats zou weg vallen, en er is voorhands geen reden om daaraan te twijfelen, dan zal in de Waddenzee kunstmatig moeten worden verwaterd. Gedacht wordt natuurlijk aan het Horntje, waar een proefstation daarvoor is gebouwd. De verwatering zal daar gebeuren waar het water het zuiverst is, hij twijfelde of dit in Zeeland zal zijn, al is verwatering op kleine schaal, altijd mogelijk. Er zal naast de mogelijkheden van de Deltaschadewet, geen sanerings regeling komen, die gunstiger is. Zal de natuur zich herstellen vroeg de heer Tienstra zich af, zodat een ander estuarium ontstaat, waarin tong, schol etc, weer wèl hun paai- plaatsen kunnen hebben. Hij achtte de mogelijkheid daarvan wel aanwe zig. Als ambtenaar wilde hij zich evenals dr. Korringa niet uitspreken vóór of tegen afsluiting van de Oos- terschelde. Hij achtte dit de taak van technici en politic. Voor mosselkwekers die willen blijven zal een berekening worden opgemaakt gebaseerd op de produk- tie van hun Zeeuwse percelen over de periode 1964-1968. Er zal een wachtlijst komen, waarop zij die het ergst gedupeerd zyn boven aan ko men te staan. Zoveel mogelijk zal getracht wor den, gelijkwaardige percelen te ge ven, als compensatie voor de ver loren gegane gronden. Voorschot De mogelijkheid zal bestaan om voorschotten op te nemen, zowel bij liquidatie als bij schadecompensering in geld. Bij uitkering in geld zal het ontvangen voorschot moeten worden terugbetaald, als de betrokkene in natura op de Waddenzee wordt ge compenseerd. Vooral de aftrek voor vrijkomende arbeid en de belastingschade bleken punten, waarover vragen werden gesteld LEUSDEN, 27-3. In Vogosca by Sa- rajewo (Zuid-Slavië) zal een nieuwe Volkswagenfabriek worden gebouwd. Een contract hiervoor is eind vori- ge week getekend op de VW-fabriek in Wolfsburg tussen het Volkswagen- werk AG en de Zuid-Slavische im porteur Unis (Verenigde metaalindu strie in Sarajewo). In de nieuwe fabriek zal een vol ledige montage van auto's worden uitgevoerd, alsmede de vervaardi ging van onderdelen. Op grond van bepalingen in de Zuid-Slavische wet zal de aandelenverhouding tussen de beide partners 49-51 procent bedra gen. De stichting van de VW-fabriek is mede het gevolg van de toenemen de afzet in dat land. DEN HAAG, 27-3. Met ingang van 1 april a.s. zullen de programma's van de zender Hilversum III op de middengolf om zeven uur beginnen i.p.v. om negen uur. Via de FM-zenders werd het pro gramma al enige tijd vanaf zeven uur uitgezonden. PTT heeft in internationaal ver band overeenstemming bereikt, waardoor de uitzendingen op 240 me ter (1250 khz) in de maanden april tot en met augustus van zeven uur 's morgens tot zes uur 's avonds kun nen plaatsvinden. PHNOM PENH, 27-3. Dertien men sen zijn zondagavond om het leven gekomen toen een onbekende een granaat gooide tussen een groep jon ge mensen die in een dorpje bij de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh nieuwjaar aan het vieren wa ren. 46 feestvierders werden gewond. VLISSINGEN. 27-3. In de Ruylcr- zaal van hotel „Brittannia" te Vlis- singen hield dc VéGè Zeeland dezer dagen een druk bezochte algemene ledenvergadering. Drs. P. C. Maljers, de voorzitter, maakte melding van „fraaie" omzetstijgingen van dc aan gesloten leden en hy legde de nadruk op het belang van een juiste samen stelling van het assortiment. De bijeenkomst werd voortgezet met de vertoning van dia's en films, waarmee de ingrijpende veranderin gen van do laatste jaren op het ge bied van de presentatie van levens middelen in het algemeen en van margarine in het bijzonder, werden geïllustreerd. Bij de toewijzing van percelen zal toch ook rekening worden gehouden met de aanvoer, die via de kunstma tige verwatering verwerkt zal moe ten worden. De heer Tienstra vond 60 overblijvende mosselkweekbedrij- ven een behoorlijk aantal. Een sti mulans om dat tot dat aantal te ge raken zou misschien op zijn plaats zijn. Kleine garnalenvissers vallen al leen onder de Deltaschadewet als zij Het hoofdbestuur was dan ook unaniem van mening dat het verschil van 3 procent door nationale maat regelen dient te worden gecompen seerd. Mede in aanmerking nemende de diverse protesten ten aanzien van de akkerbouwprijzen, die het bestuur in de vorm van brieven en een hand tekeningenactie uit haar kringen be reikten, werd besloten ogenblikke lijk via het K.NL.C. een dringend be roep op de Nederlandse regering en in het bijzonder op de minister van landbouw te doen door nationale maatregelen de gevraagde 7 procent prijsverhoging volledig te honoreren. Het Z.L.M.-bestuur denkt daarbij onder andere aan de volgende maat regelen: ANKARA, 27-3. President Inonu van Turkije heeft via de radio een beroep gedaan op de ontvoerders van drie Britse technici. Hij vroeg hen, af te zien van hun „verachtelijke plan" de drie - Char les Turner, Gordon Banner en Jo seph Law - te vermoorden indien de doodvonnissen van drie leden van het linkse „Turkse volksbevrijdings front" niet werden ingetrokken. Uit officiële bron is vernomen, dat de ontvoerders in een brief hebben gedreigd, hun gijzelaars onmiddellijk te zullen doden als de drie ter dood veroordeelde Turken terechtgesteld worden. De drie Britten die op grond van een Brits-Turkse overeenkomst op de Turkse radarbasis Unya aan de Zwarte Zee werken, werden maan dagochtend, geboeid en met proppen in de mond, door vijf bewapende overvallers uit hun flat ontvoerd. Graficus Escher overleden HILVERSUM, 27-3. De graficus Maurits Escher is maandag op 73- jarige leeftijd in het diakonessen- huis te Hilversum overleden. In het algemeen concludeerde men tot de noodzaak van een beleidsom buiging naar het cultureel-sociale Drs. A. Pandelitschka, directeur van VéGé Nederland, gaf vervolgens een uiteenzetting over de aanstaande VeGé-consumenlenactie. Mevrouw Born, medewerkster aan het hoofdkantoor van VéGé, wees in een toespraak op het belang van een juist assortiment non-foods. De vergadering werd besloten met een toespraak door de heer H. Boers, adjunct-directeur van Maljers N.V., die in zijn betoog inging op de on derlinge samenwerking tussen afne mer en groothandel. De bijeenkomsst werd feestelijk besloten met een diner, waarbij de oud-voorzitter van VéGé-Zeeland, de heer A. C. J. Maljers, als tafel president optrad. altijd vaarroute 1 aanhielden. Grote re kotters, die op de z,g. Sylt garna len vissen, vallen buiten de schade regeling. De vergadering die onder leiding stond van drs. Lockefeer, voorzitter van Zevibel, werd onder meer by- gewoond door de heer H. A. Boel- mans Kranenburg, bekend figuur en bestuurder in de wereld van de Noordzeevissery, ook burgemeester en wethouders van Bruinisse waren aanwezig, terwijl byna niemand van de Bruinisser en Zierikzeesche mos selkwekers ontbrak en ook Tholen en Yerseke goed vertegenwoordigd waren. B-T.W.-verhoging voor akker- bouwprodukten; versnelde uitvoering van de maatregelen voorgesteld door de commissie Van Soest; het afstemmen van de belasting druk in ons land op die in de overige lidstaten van de E.E.G.; het zonder uitstel invoeren van rentesubsidies. Gezien de moeilijke situatie waarin de akkerbouw verkeert wordt hier over op zeer korte termijn een uit spraak van de minister van land bouw verwacht. De Landrover van een van de Brit ten, die voor het vervoer van de gij zelaars werd gebruikt, is maandag middag op ca. 100 km ten zuiden van Unye onbeheerd teruggevonden. Een Van Gogh ontdekt ROME, 28-3. Een schilderij dat de Italiaanse schilder Guido Montauti vier jaar geleden voor f 58 (100.000 lire) had gekocht blijkt een werk te zijn van de Nederlandse impressio nistische meester Vincent van Gogh en ongeveerd een miljard lire (f 6 miljoen) waard te zijn. Flitsen uit het buitenland NEW YORK. President Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakistan is bereid de nieuwe staat Bangla Desj te er kennen mits India eerst de 93000 Pa kistaanse krijgsgevangenen vrijlaat die nog steeds worden vastgehouden. DUBLIN. Het Ierse Republikeinse Leger in de Ierse hoofdstad Dublin heeft maandag ontkend dat zijn com mando in Londonderry in Ulster een tijdelijke wapenstilstand heeft afge kondigd. vlak, hetgeen echter een mentaliteits verandering veronderstelt. In het al gemeen is een grotere divertissiteit nodig wat betreft de economische be- staansbronnen. Voor Schouwen-Dui- veland wordt daarbij met name ge dacht aan dc administratieve dienst; uitbreiding van de dienstverlenende sector dus. Gepleit werd voor de bewustwor ding over datgene aan waarden, die men heeft, maar ook versterking van het estetisch element, o.m. door een nieuwe aanpak van stadsbeplanting, een variabeler begroeiing, zodat ook in de stad de natuur gaat prevale ren. Bibliotheekwezen Een andere conclusie gold de uit bouw van het bibliotheekwezen en in het algemeen aantrekkelijke voor zieningen in de steden De cursisten spraken zich unaniem uit tegen slui ting van de Oosterschelde, gelet op de grote milieu-hygiënische bezwa ren. In het rapport wordt notabcne als beleidslijn aangehouden dat men UTRECHT, 27-3, Na de kwestie rond Amelisweerd en de provinciale weg S 6 zijn in de regio Utrecht op nieuw burgers in actie gekomen om te voorkomen dat een fraai bosge bied wordt opgeofferd aan een nieu we verkeersweg. Dit keer gaat het om het behoud van „Leyen", een 81 ha groot bos ten westen van Bilthoven. Bovendien wordt het bos bedreigd door een groot nieuwbouw-plan van 1800 wo ningen, van de gemeente De Bilt, dat 59 ha bosgrond zou opslokken. Volgens de provinciale plannen zou nog eens 22 ha worden bestemd voor de dwars door het bos geprojecteer de randweg Utrecht-De Bilt-Biltho- ven, de T-7. De munten in de Trevi-fontein ROME, 27-3. Een straatjongen in Rome clie munten vist uit de Trevi-fontein die er door bij gelovige toeristen worden in gegooid, heeft zondag drie uur op een Neptunusbeeld gezeten om aan de politie te ontkomen. De jongen was, gadegeslagen door tientallen toeristen, op de top van de grote fontein ge klommen en dreigde dat hij er af zou springen als de agenten niet weg gingen. Een sprong zou voor de jongen zeker ern stige gevolgen hebben gehad. Drie uur nadat hij op het beeld geklommen en de politie vertrokken was, kwam de jon gen naar benedenom er door mede-straatjongens be roofd te worden van z'n munt stukken. Duizenden bezoekers van Rome gooien elk jaar munten in de Fontana di Trevi omdat de traditie wil dat men er dan ooit terugkeert. Even oud als de legende is de strijd tussen straatjongens en ge meentewerklieden over de vraag wie de munten mag heb ben. DEN HAAG, 27-3. Als de minister van ecoyomische zaken er de beno digde financiële middelen voor be schikbaar stelt, zal op 1 juni een ac tie beginnen die het mogelijk moet maken te komen tot een betere be heersing van het ziekteverzuim. Middelgrote en kleinere bedrijven tonen heel vaak weinig neiging een actief beleid te voeren om het ziek teverzuim te verminderen en voor een deel zal de actie er daarom in bestaan dit soort bedrijven te bena deren Het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde zal deze taak op zich nemen en ook trachten de bedrijven ertoe te bewegen gege vens over het ziekteverzuim te ver strekken. ROTTERDAM, 27-3. Zes mensen zijn maandagmorgen gewond ge raakt bij een kettingbotsing op rijks weg 16, niet ver van de Rotterdam se Van Brienenoordbrug. Twee van hen zijn opgenomen in het zieken huis. De overige vier konden na be handeling huiswaarts keren. Bij het ongeluk, dat zich omstreeks half twaalf voordeed, waren negen auto's betrokken, waarvan er twee geheel uitbrandden en drie totaal werden vernield. Het verkeer heeft door de enorme ravage twee uur vertraging ondervonden. b.v. op het Grevelingenmeer wel zal kunnen zeilen, maar er niet in zal kunnen zwemmen. Een soortgelijk „uitgangspunt" zal in de toekomst dan ook worden gekozen voor het Scheldemeer. De Raad v. h. Milieu beheer had trouwens dezelfde be zwaren. In het algemeen werden de besprekingen als nuttig ervaren en van het besprokene en de conclusies zal een rapport worden gemaakt, dat in handen wordt gesteld van het college van G.S. SAN JOSE, 27-3. In San Josó in Californië is maandag mei een uur vertraging het proces begonnen te gen Angela Davis. De negeractiviste wordt ervan beschuldigd dc wapens te hebben geleverd die gebruikt wer den bij een overval op het gerechts gebouw van San Rafel, waar in 1970 een rechter en drie anderen bij een vuurgevecht werden gedood. Voor het publiek waren 35 plaat sen gereserveerd en voor de pers 30. Tweehonderd journalisten volgen het proces in een andere zaal via de televisie. BRUSSEL. Dr. S. L. Mansholt, de nieuwe voofzitter van de Europese Commissie, wil zijn collega's in dit Europese college warm proberen te maken voor milieuproblematiek. Dinsdag 28 maart Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 7.30 uur, theorieles Rode Kruiskolonne. Renesse Het Wapen van Renesse, 8 uur, af deling Horeca Nederland. Woensdag 29 maart Renesse Dorpshuis, 8 uur. Ouderavond open bare basisschool. Haamstede Wijkgebouw, 8 uur, vergadering strandreddingsbrigade. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 7.30 uur, ouder avond Chr. School. Oosterland Conferentiekamer, 7-8 uur, bezichti gingsavond openbare kleuterschool. Chr. basisschool, 7.00-9.00 uur, „open- huis"-avond. Donderdag 30 maart Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 8 uur, vrouwenvereniging „Wees en Zegen" Oosterland „Even Buiten", 7.30 uur, ledenverga dering Coöp. Raiffeisenbank. Maandag 3 april (Tweede Paasdag) Dreischor 14.00 uur, start gezelligheidsrit m.a.c. „Sparta". Dinsdag 4 april Zierikzee Concertzaal, 20 uur, toneelavond Z.V.Ü. DJAKARTA. In de Noordsuma- traanse provincie Langkat zijn vijf mensen aan cholera gestorven. Er zijn twaalf mensen in een ziekenhuis opgenomen, zo is officieel bekend gemaakt. Advertentie Appelmarkt 4, Zierikzee, tel. 2825 Waarschijnlijk in een periode in de geschiedenis van een lichte collec tieve teruggang van de menselijke verstandelijke vermogens - deze ge neratie heeft er geen schuld aan - is onze zijgevélgoot geschapen cn ge bracht in een situatie, waarop men selijk vernuft en doorzettingsvermo gen afknappen. De goot heeft name lijk decennia lang al de eigenschap van bijna absolute onbereikbaarheid. Ik schets de situatie: de goot ligt diep verzonken, ingeklemd tussen een steil pannedak en prompt daar tegen aangeplakt een loodrechte muur. Lekker weggestopt dus en zolang zo'n goot gewoon goot blijft, is er niets aan de hand. Maar de goot heeft nukken. Hij wil wel lekken en hij stroomt niet goed door, want in de wig tussen pannedak en muur fladdert heel wat vuil en blaren om laag, dal stremmend werkt, temeer omdat een 19e eeuwse metselaar, kennelijk aangestoken door de Ver lichting een schoorsteen in de goot heeft gebouwd. Weliswaar is er een doorstroomgat overgebleven, maar dat wordt snel gestopt door groen, dat eens het oog verrukte: „Hoe zere vallen z' af, de zieke zomerblaren, die eens zo groene waren, te gronde waard". Dal „te gronde" is in de on- derwerpelijke situatie ook poëtisch maar ten dele waar. Onze professionele gotenman - een bekwaam mens - heeft al vaak zor gelijk naar de goot in de diepte ge keken en is tot de conclusie geko men: Dal je er niet bij kunt komen". Dat klopt, maar toen zondagmiddag de eerste buitjes kwamen, is - onder druk van de publieke gezinsopinic - ondergetekende dakwaaris getogen. Glijdende en zakkende, steunende en bukkende, om geblust en bloedend in de goot terecht te komen, maar broodnuchter natuurlijk. Schepje en vegertje waren bij de hand om het poëtisch restant van een voorbij sei zoen te verwijderen; een adembene mend karwei, want men kan zich in deze door mensen geschapen trog noch roeren noch bewegen. Dc goot, zelden door mensenhanden beroert, maar - als 't zo uitkomt wel monter lekkend - is thans vrij van vuil en blaren, hetgeen ik als een belangrij ke bijdrage lot efficiënt milieube houd wil aanmerken. De verlate 5-december dak-mani festatie is afgesloten met een terug tocht, die veel strijd en energie kostte, maar wel de persoonlijke ze kerheid schonkalthans een heel apart weekend-trimnummer,te heb ben volbracht. Voor de rest geldt: gespannen luis teren of er geen „tik, tik" te horen valt, want dan is onze expeditie te vergeefs geweest. Een oud huis is wel fijn, maar het is wel een oud huis. Als zovele in Zierikzee. SCHIEREILANDMAH. Conclusies na cursus ZIERIKZEE, 27-3. Maandag werd te Zierikzee een vijf-avonden-cursus van de N.V.N. (Nut, Volksuniver siteit, Nivon) afgesloten met liet trekken van een aantal conclusies, na de gehouden diskussies. Een conclusie betrof de zeehavenontwikkeling:, waarbij werd geconcludeerd dat afhandeling van gedane toezegging dient plaats te vinden, maar duidelijk niet meer. Rond deze ontwikkeling spelen langzamerhand teveel problemen, waarvan - vooral bij sterke uitbreiding - de kwestie van de buitenlandse arbeiders. Conclusie Z.L.M.-hoofdbestuur: ZIERIKZEE, 28-3. Het hoofdbestuur van de Z.L.M. heeft in de gisteren (maandag), te Goes gehouden ver gadering kennis genomen van de in Brussel overeen gekomen prijsverhogingen voor de landbouw. Daarbij werd geconstateerd dat als gemiddelde prijsverhoging voor de ak- kerbouwprodukten slechts 4 procent werd overeengekomen, terwijl door de georganiseerde landbouw een minimum-verhoging van 7 procent is gevraagd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2