INTERMEUBELNIEUWS 1972 DEURLOO DE ZIERIKZEESCHE COURANT DEFENSIE-RAPPORT COMMISSIE VAN RIJCKEVORSEL Hoessein naar Nixon Vrede in Soedan Israël blijft in strook van Gaza Openbare leven getroffen door staking Windhoos treft Tie! WAT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 maart 1972 128ste jaargang Nr. 21050 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J, Bi] de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand I 4,50; per jaar 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Conclusies N. V.N.-cursus Handhaving aanvaarde Navo-bijdrage DEN HAAG, 27-3. Tien leden van de Commissie Van Rijckevorsel achten handhaving van de aanvaarde NAVO-bijdrage geboden, betgeen inhoudt, dat in de periode 1973 tot en met 1976 gemiddeld 4,25 procent van bet geschatte nationale inkomen aan defensie moet worden besteed, hetgeen neerkomt op f 26,767 miljard. Een minderheid, bestaande uit vyl leden, acht het noodzakelijk de uitgaven voor defensie in genoemde periode te stabiliseren op het huidige peil van 3,945 procent van het geschatte nationale inkomen, te weten f 24,845 miljard. Zü adviseert daarom tot een vermindering van de omvang of opheffing van bepaalde NAVO-bijdragen. Dit staat in het maandag aan de regering uitgebrachte rapport van de Commissie Van Rijckevorsel, die op 28 september van het vorige jaar in Den Haag werd geïnstalleerd. De gehele commissie beveelt de regering aan het door twee adviesbu reaus uitgebrachte rapport „Dienst vervulling naar keuze" in beginsel te aanvaarden en als de uitvoerbaar heid ervan is gebleken de daarin ge dane aanbevelingen te verwezenlij ken. Volgens het plan van de bureaus moeten dienstplichtigen een keuze maken uit voor hen beschikbare functies met bij die functies beho rende diensttijd en voorwaarden. Aan eenvoudige functies zou een diensttijd van twaalf maanden kun nen worden verbonden met een be scheidener beloningAan het einde van de schaal staan gespecialiseerde taken, die gedurende enkele jaren tegen een goede salariëring kunnen worden vervuld. Hierbij is het onderscheid met de huidige kortverband-vrij williger praktisch verdwenen. Vrijwilligers Zeven leden van de commissie ach-' ten op langere termijn een krijgs macht, die geheel uit vrijwilligers bestaat niet alleen wenselijk, maar ook onvermijdelijk. Zij zien in het voorgestelde systeem een eerste aan zet. die uiteindelijk zal kunnen lei den tot een krijgsmacht van vrijwil ligers. Verder beveelt de commissie nog aan het verlenen van uitstel van opkomst voor eerste oefening tot het uiterste te beperken. Kr ijgsmach (onderdelen De commissie heeft verder studie gemaakt van de drie krijgsmacht onderdelen. Volgens de geldende NAVO-normen valt onze marine vrijwel geheel in de hoogste cate gorie. Veel zorg baart echter de toe nemende veroudering van een deel van de vloot en van een aantal vlieg tuigen. Vervanging gedoogt geen uit stel, meent de commissie, die zegt, dat overigens niet op alle terreinen een vervanging van 1 1 nodig is; wel is het noodzakelijk, dat de ver vanging in elk geval wordt afge stemd op het behoud van de vereiste gevechtskracht, flexibiliteit en mobi liteit. Een taak, die enigszins kan worden teruggebracht is de mijnen- EDINBURGH. Omringd door jour nalisten vierde Vicki Leandros haar overwinning in het 17e Eurovisie songfestival. Zij kwam voor Luxem burg met het liedje Apres toi". bestrijding. De commissie komt tot een opsomming van de bijdrage, die de Koninklijke Marine in de loop van de jaren tachtig aan de NAVO- inspanning moet geven. Er zal een beperkte besnoeiing worden toegepast. De kruiser „De Ruyter" zal zo vroeg mogelijk voor het beschikbaar komen van bepaalde nieuwe schepen moeten worden af gevoerd. Hoewel in de nabije toekomst ge volg wordt gegeven aan de aanbeve lingen van de NAVO, wordt dit voor een aantal ook nagelaten. Niet gevolg zou worden gegeven aan de verwerving op korte termijn van drie extra lange afstand mari tieme patrouillevliegtuigen, hetgeen moet worden verschoven naar de ja ren na 1980, aan de vervroegde ver vanging van jagers en fregatten en de verbetering van de bewapening van de bestaande schepen en uitbreiding van het onderzeebootbestand. De ge hele commissie is verder tot de slot som gekomen, dat het korps mari niers moet worden behouden. Legerkorps Bij haar onderzoek naar de land macht en naar het funktioneren van 't legerkorps (dit is ons parate leger) is de meerderheid der commissie tot de slotsom gekomen, dat het beroeps- en dienstplichtig personeel zich - met de thans beschikbare middelen - in het algemeen uitstekend van zijn ta ken kwijt. Wel is er sprake van een aantal belangrijke, kwalitatieve te kortkomingen, die verbetering be hoeven. De meerderheid van dc commissie is ervan overtuigd, dat het parate gedeelte van de landmacht moet be staan uit twee gemechaniseerde di visies (zes brigades). De aanwezige sterkte moet zo klein mogelijk worden gehouden door be paalde eenheden, ter grootte van maximaal één bataljon, rechtstreeks insti-omend mobilisabel te maken. Reactietijfl De commissie heeft ook de z.g. re actietijd onderzocht; de tijd die no dig is om troepen te verplaatsen naar de plaats, waar de operaties moeten worden, uitgevoerd. Deze tijd is relatief lang en is een gevolg van de ongunstige legering van de een heden ten opzichte van het operatie terrein. De commissie beveelt in haar geheel dan ook aan een 2de brigade en een tweede verkenningsbataljon in de Bondsrepubliek te legeren, als mede het vestigen van een oefen terrein bij Ter Apel met de daarbij behoi'ende infrastructurele voorzie ningen. De meerderheid van de com missie beveelt tevens aan, dat de om vang en huidige bijdrage van de landmacht aan de NAVO wordt ge handhaafd en de mechanisatie van de vijfde divisie in fasen te voltooien. Ook de luchtmacht werd betrokken in het onderzoek van de commissie en aanbevolen wordt de twee squa drons vliegtuigen, die op nucleaire taken zijn afgestemd, in hun huidige opzet te handhaven. De operationele eenheden van de luchtmacht zijn in kwantitatieve zin en overeenstem ming met wat de NAVO heeft aan bevolen, met uitzondering van een squadron grond-Iucht geleide wa pens van het type Haw, dat tijdelijk uit bezuinigingsoverwegingen aan de paraatheidsstatus werd onttrokken. Starfighter Een minderheid van de commissie beveelt aan, dat de besluitvorming tot vervanging van de „Starfighters" wordt uitgesteld. Intussen en ten spoedigste moet in NAVO-verband in het raam van een verdergaande taakverdeling niet moet afzien van een eigen luchtmacht dan wel of Ne derland kan volstaan met het leveren van een bijdrage aan een voor een aantal NAVO-landen volledig geïn tegreerde luchtmacht. Dc commissie in haar geheel be veelt aan, dat een voldoende mate van continuïteit wordt verzekerd .voor het voeren van een verant woord en efficiënt defensiebeleid. Ook wordt aanbevolen een finan cieringsniveau voor de defensieuit gaven vooT minstens vier jaren vast te stellen om verantwoorde planning op middellange termijn (ongeveer 5 jaar) tot uitvoering te kunnen bren gen als deel van een planning op langere termijn. WASHINGTON, 27-3. Koning Hoessein van Jordanië zal dinsdag op het Witte Huis aan president Nixon zijn plan voor een federaal koninkrijk uiteenzetten. Dit heeft een woordvoerder van de presidentiële ambtswoning in Washington maan dag meegedeeld. De Jordaanse vorst, die een parti culier bezoek aan Amerika brengt, komt maandagavond in de federale hoofdstad aan. ADDIS ABEBA, 27-3. Het vredes akkoord, waarmee een eind wordt gemaakt aan zes jaar bloedige bur geroorlog in Zuid-Soedan, is maan dag in de Ethiopische hoofdstad Ad dis Abeba geratificeerd door verte genwoordigers van de regering in Khartoem en van de Zuid-Soedanese opstandelingen. De overeenkomst werd vorige maand in Addis Abeba gesloten, mede dank zij de bemid deling van de Wereldraad van Ker ken. JERUZALEM, 27-3. De Israëlische minister zonder portefeuille Galili heeft in de Knesset (volksvertegen woordiging) verklaard, dat Israël niet van plan is de bezette strook van Gaza ingevolge enig vredesverdrag met de Arabieren prijs te geven. „De regering van Israël heeft keer op keer bepaald, dat deze strook nooit van de staat Israël moet wor den gescheiden. Het Israëlische standpunt is bij verschillende gele genheden aan internationale politie ke instanties meegedeeld". Galili zei dit in antwoord op een verzoek van drie oppositie-partijen, die een spoeddebat in het parlement hadden geëist over de regeringspoli- tiek in de bezette Arabische gebie den. De Knesset verwierp de motie daartoe met 43 tegen 28 stemmen bij elf onthoudingen. De toestand in Ierland BELFAST, 27-3. Het openbare le ven is maandag in Noord-Icrland voor een groot gedeelte tot stilstand gekomen doordat honderdduizenden protestanten gevolg hebben gegeven aan dc oproep van hun onverzoenlijk anti-Britse leider Craig om twee da gen te staken uit protest tegen het rechtstreekse bestuur door London. Functionarissen van dc militante protestantse Vanguard-bcweging. waarvan Craig voorzitter is. ver klaarden met voldoening dat dc sta king duidelijk een tegenslag voor de plannen van de Britse regering is. Winkels, kantoren, banken, vlieg velden en spoorwegstations moesten maandag als gevolg van de staking sluilen. Een woordvoerder van de Vangu ard-bcweging zei: „Engeland weet nu dat zijn initiatief geen kans van slagen heeft. Dit is slechts het begin. Do overgrote meerderheid van de protestanten zal nimmer met de nieuwe heersers samenwerken". Overigens was het ook maandag weer rustig in geheel Noord-Ierland. Er deden zich slechts vier kleine explosies voor. Er vielen geen slacht offers. Bestand Een bekendmaking dat hel ferse Republikeinse Leger gedurende vier weken een bestand in acht zou ne men waarbij burgerlijke doelen zou den worden gespaard werd later in getrokken, kennelijk op bevel van dc Ira-leiding. Volgens het hoofdkwar tier in Dublin was het communiqué vals en zullen degenen die ervoor verantwoordelijk zijn streng worden gestraft. Het hoofdkwartier ontkende voorts dat er sprake zou zijn van verschil van mening tussen de lei ding in Dublin en dc Ira-cenheden die in Noord-Icrland opereren. TIEL, 27-3. Een windhoos heeft maandagmiddag dc westelijke stads wijk van Tiel getroffen. Vele ruiten, vooral in flatgebouwen ucrdcn vernield, mei als gevolg dat in vele huizen van do inventaris wei nig heel bleef. Ook laagbouwwonin- gen moesten het ontgelden: daken werden beschadigd en televkslemas- ten sneuvelden. Enkele flatbewoners moesten zich onder doktersbehande ling stellen voor snijwonden door rondvliegend glas. Do schade wordt op vele tiendui zenden guldens geraamd. AMSTERDAM. - Een grote groep Spaanse gastarbeiders en oud-Span- je-strijders hield een demonstratieve mars door een deel van Amsterdam. De stoet liep van het Kwakersplein naar het Spaanse consulaat in de Oranje Nassaulaan. De mars was bedoeld als een betuiging van soli dariteit met de stakers in Spanje. Advertentie Dit nummer beslaat uil 12 pagina's m pi eiL t Verwachting tot woensdagavond: Af en loe zon Plaatselijk buien, maar ook af en toe zon; matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind uit west tol noordwest; minimumtemperatu ren ongeveer 2, maxima morgen rond 7 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 9. Min.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max.-tempera turen: van ongeveer normaal tol. 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal; 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 29 maart Zon op 6.22, onder 19.09 Maan op 19.15, onder 5,48 30 maart Zon op 6.20, onder 19.10 Maan op 20.25. onder 6.01 Volle maan: 29 maart te 21.05 uur. HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 29 maart 3.14 15.43 8.56 21.06 30 maart 3.47 16.14 9.27 21.33 Springtij: I april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 28-3. Het K.N.M.Ï. doelt mede: Het centrum van de depressie die maandag bij Schotland lag heefl zich naar zuid Zweden verplaatst, maar een uitloper ervan bleef achter op hef noorden van de Noordzee. In deze luchtdrukverdeling zal ook woensdag nog weinig verandering komen. Dc aanvoer van koude en on stabiele lucht uit de poolstreken via Schotland naar west Europa gaat dan ook onverminderd door. Vooral in Engeland en Denemarken vielen talrijke sneeuwbuien, elders moest regen- en hagelbuien. Kleine rand- storingen welke in dc stroming mee trekken veroorzaken af en 1oe toe name van de buiigheid en wind. Prijsgarantie op alle meubelen Intermeubel gaat in 1972 scherp voor U op de prijzen letten. U krijgt, bij de 5 jaar garantie op kwaliteit, nu ook nog garantie op de laagste prijs. Als blijkt, dat U elders goedkoper had kunnen slagen, krijgt U het verschil kontant terugbetaald. •Voor trouwklanten en grotere aankopen geldt een speciale regeling. Bij aankoop in tabriekstoonzalen krijgt U 10 korting als reiskostenvergoeding. Wees prijsbewust, koop bij: „de meubelshowroom van Zierikzee" MEELSTRAAT 31

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1